Leczenie naturalne vs. farmakologiczne

Dzisiaj trudny temat, dlatego bardzo, ale to bardzo proszę o podejście do niego z otwartym umysłem. Jeśli jesteś zawsze na "nie" (bo nie), przeczytaj tę zabawną mantrę, a jeśli nie pomogła - nie czytaj mojego tekstu :)
Ok, zaczynamy. Jak wiecie, przez wiele lat ślepo wierzyłam, że medycyna chce ludzi wyleczyć. Dzisiaj śmieję się ze swojej naiwności, ale jest to śmiech trochę przez łzy, bo przez akademickie i naukowe podejście lekarzy wiele się nacierpiałam i skutki farmakologicznego leczenia ponoszę niestety do dzisiaj. Kiedy ogłosiłam rodzinie, znajomym oraz Wam, że rezygnuję z przyjmowania leków, nie spotkałam się wsparciem nikogo - poza najbliższymi. Wszyscy mówili, że się na tym przejadę, że sobie zaszkodzę, że z podkulonym ogonem wrócę do lekarzy skomląc z bólu o receptę. W tamtym czasie moja wiedza o leczeniu była bardzo skromna, potoczna ale... miałam dość oszukiwania się, że jest ok, kiedy leczenie sprawiało, że jest coraz gorzej. W desperacji powiedziałam dość i zaczęłam się uczyć, dokształcać, pukać nawet do zamkniętych na dziesięć spustów drzwi (profesor i zespół badawczy z Uniwersytetu Kalifornijskiego).

I nawróciłam się, na medycynę alternatywną. Ludową, prostą, prostacką, pełną zabobonów i dziwnych praktyk. Jakimś cudem nie umarłam, mam się dobrze, dużo lepiej niż w czasach, kiedy leczyłam się w szpitalach i wierzyłam , że słowo nieuleczalne to wyrok śmierci. 

Myślę, że nam ludziom się trochę pomieszało w głowach. Człowiek żyjący 100 lat temu, wchodząc do marketu złapał by się za głowę słysząc, że to, co stoi na półkach jest pożywieniem. Dzisiaj kiedy ktoś słyszy, że lubię jarmuż i piję sok z buraka patrzy na mnie jak na przybysza z obcej planety.

Coś tu jest nie tak. Nie twierdzę, że farmakologia jest zła. Wiem za to, że jeśli natura stworzyła problem, stworzyła też rozwiązanie.

Leczenie farmakologiczne, akademickie czy nie wiem jak to nazwać, jest trochę oderwane od rzeczywistości. Pisałam o tym w tekście o 13 grzechach polskiej służby zdrowia. Co więcej, lekarze brzydzą się słowa "służba"... co jest dla mnie niezrozumiałe, bo ja np. pracuję z dziećmi i jestem dumna z tego, że świadcząc swoje usługi służę im radą, pomocą, wsparciem. Cóż, niektórym ego przesłania obraz.

Załóżmy, że tygodnia boli Cię głowa. Zazwyczaj jest tak, że idziesz do lekarza. Albo Cię spławi dając Ci receptę na "coś silniejszego", albo skieruje Cię na podstawowe badania z których w większości przypadków nie wyciągnie żadnych wniosków, spławiając Cię tekstem o przemęczeniu albo mówiąc "taka pani uroda" i wypisując receptę na lek przeciwbólowy, najczęściej na K. A po roku dowiadujesz się, że masz raka którego można była zdiagnozować wcześniej. True story - tak wyglądało to u babci mojej znajomej.

Idąc do lekarza alternatywnego, ale nie jakiegoś szarlatana, tylko osoby, która naprawdę się na tym zna (zazwyczaj są to obcokrajowcy) i mówiąc, że od tygodnia boli Cię głowa, doświadczasz czegoś innego. "Lekarz" zaczyna uważnie Cię oglądać. Sprawdza oczy i uważnie ogląda plamki, patrzy na to, jak wyraźny jest pierścień. Pyta Cię o objawy które na pozór nie mają nic wspólnego z bólem głowy. Jak z kupą, jak z brzuchem. Interesuje go to, co jesz. Ogląda Twoje znamiona, opukuje Cię śmiesznym czymś i sprawdza czy nie masz poblokowanych nerwów. Raczej skupia się na szukaniu przyczyny bólu głowy a jeśli wie, że nie wie, szczerze Ci to mówi, zaleca jakieś zioła, ćwiczenia, uczy jak oddychać i odsyła Cię do jakiegoś specjalisty.

Zauważam trzy główne różnice między leczeniem w białych kitlach, a tradycyjnym, ludowym.

Lekarze :
- Skupiają się leczeniu skutków, nie przyczyn
- Patrzą tylko na narząd lub grupę narządów z której mają specjalizację
- Ich celem jest leczenie, nie wyleczenie pacjenta.

Medycyna ludowa, naturalna, działa inaczej:

- Skupia się na szukaniu i eliminowaniu przyczyn dolegliwości i chorób, uderzając w źródło problemu
- Patrzy na człowieka całościowo, widzi powiązania pomiędzy narządami
- W jej interesie jest człowieka wyleczyć

Nie twierdzę, że lekarze nie chcą człowieka "wyleczyć". Myślę, że duża część z nich naprawdę chce. Ale przez lata studiów ich mózgi zostały wyprane i wszystko co "naturalne" postrzegają jako zabobon. Często znajduję na pubmedzie (portal z artykułami medyczynymi) badania dotyczące różnych ziół czy weryfikujące skuteczność jakiejś ludowej metody - mimo, że często dowodzą jej słuszności, przechodzą bez echa. Bo nikt nie zarobi na oczyszczaniu zatok specjalnym czajniczkiem z długim noskiem. A przynajmniej nie tyle, co zarobiłoby się sprzedając masę tabletek na ból zatok :-) 

Wiem, mądruję się. Nigdy nie nawróciłabym się na tradycyjne leczenie, gdyby nie wspomniany wcześniej profesor z UCLA, który polecił mi imbir (gingerol) i ostre papryczki (kapsaicynę) w zastępstwie branych przeze mnie leków sterydowych. Kazał mi zapomnieć wszystkiego, co wcześniej słyszałam o leczeniu. Zalecił inspirowanie się wiedzą z Azji, czyli uważne przyglądanie się temu, jak na oskrzela patrzą w Indiach, Chinach, wspomniał o Rosji. Jeśli chodzi o moje pytania o specjalistów z Polski, to powiedział tylko tyle, że specjaliści w medycynie są dzisiaj specjalistami od marketingu leków i że zaczyna się to na uniwersytetach i opłacanych drogo badaniach...

healing herbs

Widzę po sobie ogromną różnicę.

W tym momencie nie biorę żadnych leków. Czasami korzystam z ziołowych suplementów. Wolno żyjące zwierzęta nie czytają badań naukowych, a jakoś żyją.
Obecnie kupujemy wiele suplementów totalnie bez użycia głowy - czasami wystarczy, że na opakowaniu jest napisane "complex" albo wymieniona jest cała litania pierwiastków, a człowiek już to łyka...
Tymczasem większość tych suplementów jest bez sensu, po pierwsze dlatego, że te witaminy to syntetyki, po drugie dlatego, że nie są komponowane na zasadzie synergista z synergistą, a często w jednej tabletce zaklętych jest nawet trzech antagonistów! Np. cynk, chrom i żelazo które są swoimi antagonistami, bo wchłaniają się na tym samym białku - transferynie. Krótko mówiąc, obecność jednego powinna wykluczać obecność drugiego ;-) Nie propaguje się też wiedzy odnośnie tego, kiedy co zażywać, np. magnezu nie łyka się wieczorem... ale kto o tym mówi?

Cóż, ważne, żeby hajs się zgadzał, a że ktoś łyka sobie coś, co nic mu nie daje, to już jego problem ;-))

Czy twierdzę zatem, że farmakologia jest be i nie należy tykać leków?
Nie!
Głęboko wierzę, że na każde schorzenie jest jakiś lek w naturze. Trzeba jednak pamiętać o tym, że zioła i inne rośliny, tak samo jak lekarstwa - mają swoje skutki uboczne i trzeba brać je z głową.

Medycyna świetnie sobie radzi "interwencyjnie" - kiedy trzeba coś wyciąć, zaszyć, działać szybko. Przecież jeśli ktoś ma ostrą reakcję alergiczną, nie poleci mu się ziół, które działają wolniej, tylko szybko poda się leki antyhistaminowe. Ja to doskonale rozumiem! Ba! Nawet popieram! 
Wiele lat brałam sterydy - dzięki temu nie dusiłam się w nocy tak gwałtownie, chociaż pod koniec i to nie pomagało. Stany zapalne od razu były gaszone, ale źródło ognia niestety nie. Takie gaszenie pożaru bez jego ugaszenia trwało bardzo długo i w tym czasie zdążyły mi się trochę popsuć i rozregulować inne narządy, np. wątroba, nadnercza, nerki. Na szczęście nie jakoś strasznie. Dlatego długotrwałe leczenie skutków uważam za głupie.
Trzeba szukać przyczyn! Tego niestety medycyna uparcie nie chce oferować. I wmawia, że ludowe sposoby to zabobon.
Oto jak zabobon podziałał na gronkowca u psa, który był wcześniej bezskutecznie leczony lekami:


A tutaj znajdziecie cały opis jak pozbyć się gronkowca za pomocą brzozy.

Więc co jest w końcu lepsze?
Chciałabym, aby było to całkowicie jasne. Uważam, że w lekach stosowanych z głową nie ma nic złego, jednak warto szukać alternatyw w naturze. Ja na trawienie wolę wypić napar z rumianku, niż łykać tabletki. Jednak jeśli stało się coś nagłego, czasami leki są po prostu niezbędne i też to akceptuję.
Nie jestem fanką przeciwbóli i ich nie biorę, jak boli mnie głowa, stosuję okład, jeśli mam czas - ucinam sobie drzemkę i unikam tego, co ten ból spowodowało (hmmm...czy tego dnia nie byłam czasem w KFC?). Trzeba być ze sobą szczerym i słuchać swojego ciała. Mam natomiast pełną świadomość ograniczeń - pokrzywa świetnie poradziła sobie z moją ostrą anemią, ale imbirowy sposób nie zawsze tak wybitnie działa na migrenę. Albo banalna mikstura Natalii na Atopowe Zapalenie Skóry - działa świetnie,w  połączeniu z dietą pozwala zapomnieć o tym, co znaczy skrót AZS ale... śmierdzi. I znajdą się osoby, które będą wolały jeść i wcierać sterydy lub maści hormonalne, niszcząc sobie zdrowie innych układów i organów, bo tak jest prościej.
Pewnie, jest prościej.

Ale w tej prostocie trzeba zachować umiar. Dla mnie to naturalne, że człowiek z głębokimi niedoborami chętnie sięgnie po witaminowy suplement. Czasami nie jesteśmy w stanie w krótkim czasie zjeść tyle, aby pokryć deficyty. Ale wybierając suplementy warto myśleć logicznie - polecam ekstrakty, algi, spirulinę, nasiona kakaowca... one też mają masę witamin. A witaminę C lepiej brać w koncentracie z aceroli niż synetetyk któr się słabo przyswaja ;-)

Podsumowując : Jeśli sypie Ci się jedna część ciała, zadziała efekt domina i posypią się inne. Leczenie tylko jednego nie rozwiązuje problemów i warto spojrzeć na ciało holistycznie. Medycyna ludowa nie zawsze jest zabobonem, działa innymi metodami i daje inne efekty. Najlepszym rozwiązaniem jest czerpanie z obu!Będzie mi miło, jeśli zaobserwujesz mnie na :
  Follow on Bloglovin
lub polubisz na fejsie ;-)

COMMENTS

BLOGGER: 173
Loading...
Nazwa

-40% drogeria natura,2,-49% rossman,5,-50% na kosmetyki,1,#Koniecznie przeczytaj,16,100 dni bez spodni,3,15 hair project,3,2015,6,2016,11,2017,12,2018,9,2019,4,2020,1,218,1,4-godzinny tydzień pracy,1,5+,1,50 list,1,abody,1,afro,1,akceptacja,7,akcesoria,1,aktualizacja włosów,7,aktywne słuchanie,1,Alberobello,1,aliexpress,8,alkohol,1,aloes,1,Amalfi,1,Andrea,2,anemia,1,Angkor wat,1,Ania poleca,8,aniamaluje,2,anime,1,ankieta,1,aplikacja,2,aplikacje,3,apple,1,Apulia,1,asertywność,2,astor,1,ateizm,1,automistyfikacja,1,Avon,2,awokado,1,Azja,7,babcia,1,baczewski,1,bakterie,1,Barcelona,3,Bari,1,bataty,1,bądź duży,2,bez pieczenia,1,bezglutenowe,1,bezpieczeństwo,1,biała czekolada,1,biały laptop,1,biblia,1,bicie,1,bieganie,1,biel,1,bingo spa,2,biust,4,biustonosz,2,Black friday,1,bliskość,1,BLOG,583,blogi,3,blogowanie,4,blond,1,błędy,1,bob,5,boczek,2,body-shaming,1,bohaterki,1,bohemian rhapsody,1,botki,1,boty,1,boże narodzenie,1,ból ucha - naturalne metody,1,bridal hairstyles,1,bronde,1,brwi,5,buty,11,by nogi wydawały się dłuższe,1,cele,4,cele życiowe,1,celia,1,ceny w Tajlandii,1,cera,3,Cetaphil,1,Chiny,3,chwalenie się,1,ciało,41,ciastka,2,ciasto bez pieczenia,2,ciasto francuskie,1,ciasto kinder country,1,ciasto snicker,1,ciąża,1,Cicha noc,1,ciekawe blogi,4,cienie,1,cieniowane,1,ciepłe ubranie zimą,1,cinema city unlimited,1,Claudia Shiffer,1,co,1,co było,1,co jest za damo,1,co kupić babci,1,co kupić dziadkowi,1,co kupić na dzień matki,1,co kupić na promocji w rossmanie,3,co kupić na wieczór panieński,1,co na prezent,1,co powiedzą inni,1,co przywieźć z Ukrainy,1,co przywieźć ze Lwowa,1,co robić jesienią,3,co robić w grudniu,1,co robić w kwietniu,1,co robić w lipcu,1,co robić w listopadzie,1,co robić w lutym,1,co robić w maju,1,co robić w marcu,1,co robić w październiku,1,co robić w sierpniu,1,co robić w styczniu,1,co robić we wrześniu,1,co warto kupić na promocji rossman,1,co warto kupić na promocji w drogerii natura,1,co warto przeczytać,2,co warto zrobić na studiach,1,co zjeść w tajlandii,1,co zobaczyć w londynie,1,Co zrobić,1,co zrobić by rude włosy nie płowiały,1,co zrobić żeby włosy szybciej rosły,1,copywriter,1,creaclip,1,cruelty-free,2,curls,1,Cypr,2,cytaty,1,czarna rzepa,1,czas,4,czasopisma,6,czcionki,1,czekolada,1,czekolada z żelkami,1,czekoladki,1,czereśnie,1,czerwiec,2,czerwona królowa,1,czkawka,1,czosnek,2,czuciowiec,1,czy książki są drogie,1,czy można narzucać wiarę,1,czy można zmuszać do chodzenia na religię,1,czy można zmuszać dziecko do chodzenia do kościoła,1,czy warto lecieć na Cypr,1,czy warto obchodzić halloween,1,czy zapłacę cło,1,czytanie,3,czytnik,1,czytnik za złotówkę,1,ćwiczenia,6,daktyle,2,darmowe e-booki,1,darmowy planer,1,death note,1,decubal,1,delia,1,demakijaż,2,depilacja,5,depilacja laserowa,1,depilacja pach,1,depresja,1,Dermedic,1,Dermedic Capilarte,1,deser,1,desery,1,design,21,detoks,1,dieta,15,dieta śródziemnomorska,1,diy,15,dla dojrzałych kobiet,1,dlaczego nie piję mleka,1,dlaczego warto wyparzać i wymieniać szczoteczkę do zębów,1,długie nogi,1,do 100 zł,1,Dobre Bakterie,1,dobre nawyki,11,dobro,1,dochód,1,domodi,1,domowe sposoby,3,domowy sernik,1,dowody naukowe,1,drinki,1,duplo,1,dusza,14,dzieci,17,dzień babci,1,dzień matki,1,easy hairstyle,1,edukacja,2,edukacja seksualna,1,egzamin,1,egzaminy,1,eko,1,eksperci,1,eksperymenty,1,eld,1,elfen lied,1,emocje,6,energia,1,essence,1,etykiety,1,eyeliner,2,fanatyzm,1,FAQ,2,farbowanie,13,FAS,1,feminizm,1,fetysz stóp,1,fetyszysta stóp,1,figa,1,figi,1,figura,1,film,13,film o freddiem mercurym,1,filmy,11,filozofia,2,finanse,9,first7jobs,1,fit,13,Fitocell,1,freddie,3,Freddie Mercury,2,freelance,1,fryzura,6,fryzura na ślub,2,fryzury,29,fryzury ślubne,3,fryzury z grzywką,2,gadżety,10,gdańsk,2,gdy dasz plamę?,1,gdzie kupić biustonsz 65e,1,gdzie pojechać w maju,1,gdzie tanio kupować meble,1,girlpower,1,gliceryna,1,golden blonde,1,golden rose,1,gotowanie,2,granica,1,granica polska ukraina,1,Grecja,3,gronkowiec złocisty,1,gry,5,grzywka,1,gule podskórne,1,gwałt,1,gwiazda dnia,1,hair trends,1,hairstyles,3,halloween a wszystkich świętych,1,haloween,1,hejt,1,hemofobia,1,henna,5,historyjka motywacyjna,14,Horchata,1,Hot,135,hotel,1,hula-hoop,3,humor,1,hybrydy,3,ifluencer,1,ile idzie przesyłka z Aliexpress,1,imbir,1,impreza,5,infinity dress,1,influencerzy,1,inne,489,inne.,1,inni,1,innne,2,inspiracje,35,inspiracje tygodnia,34,instagram,2,instagram stories,1,inteligencja,1,iOS,1,iphone,1,iphone7,1,isadora,1,italia,3,Izrael,2,jackson,1,jajko w awokado,1,jak aplikować wcierki,2,jak być lepszym chrześcijaninem,1,jak być sobą,1,jak być szczęśliwym,2,jak dorobić,1,jak dostać się na Ukrainę,1,jak efektywnie czytać,1,Jak efektywniej korzystać z sieci,1,jak jeść figi,1,jak kupić idealną ramoneskę,1,jak kupować na aliexpress,3,Jak łatwiej się skupić i wyeliminować rozpraszacze?,1,jak mieć więcej przyjaciół,1,jak napisać pracę licencjacką,1,jak napisać pracę magisterską,1,jak naturalnie wyleczyć anemię,1,jak nauczyć się angielskiego,1,jak nie chorować,1,jak nie marnować czasu w sieci,1,jak nie przejmować się zdaniem innych,1,jak oszczędzać,1,jak oszczędzać.,1,jak ozdobić zeszyt,1,jak pobrać the sims 2 za darmo,1,jak pokonać strach przed tym,1,jak pomóc dziecku molestowanemu seksualnie?,1,jak poprawić koncentrację,2,jak poradzić sobie ze złym dniem,3,jak poszerzyć horyzonty,1,jak powiększyć biust,1,jak prawidłowo czyścić uszy,1,jak przyspieszyć porost włosów,5,jak radzić sobie z gniewem,2,jak radzić sobie z krytyką,1,jak radzić sobie ze stresem,1,jak realizować cele,1,jak rozładować napięcie,2,jak się nie przejmować,1,jak się skupić,1,jak się ubrać zimą,1,jak się uczyć,1,jak się wyspać,1,jak skutecznie notować,1,jak sprawić,1,jak sprawić by inni nas lubili,1,jak stać się bardziej lubianym,1,jak stać się lubianym,1,jak stać się optymistą,1,jak stosować olej kokosowy,1,jak stosować wcierki do włosów,1,jak szybko podejmować decyzje,1,jak szybko zapuścić włosy,2,jak tanio czytać książki,1,jak tanio podróżować,10,jak tanio zorganizować wakacje,4,Jak tanio zorganizować wycieczkę do Londynu,1,Jak tanio zorganizować wyjazd do Lwowa,1,jak uczyć się na własnych błędach,1,jak usprawnić mózg,1,jak utrzymać rudy kolor,1,jak uzyskać loki,2,jak wybrać tablet,1,Jak wykorzystać instagram w rozwoju,2,jak wypromować bloga,1,jak wzmocnić odporność,1,jak zacząć zmieniać swoje życie,1,jak zarobić,1,jak zarobić na monetach,1,jak zbudować dom z butelek,1,jak zdać maturę,1,jak zdobyć przyjaciół,1,jak zmotywować się do nauki,2,jak zmotywować się do pisania pracy,1,jak zmotywować się do sprzątania,1,jak znaleźć znajomych,1,jak znaleźć życiową pasję,1,jak zorganizować wypad na Maltę,1,jak zrobić frytki z batatów,1,jak zrobić loki,2,jak zrobić rosół,1,jak zrobić smoothie,1,jak zrobić tortillę,1,jak zrobić własną czekoladę,1,jak zwalczyć ból ucha,1,jak zwalczyć stres,3,jak zwiększyć poczucie własnej wartości,1,Jaka jest najlepsza dieta? Najzdrowsza dieta,1,jaką książkę przeczytać,1,jaką lokówkę wybrać,1,jaki blender wybrać,1,jaki film obejrzeć,1,Jakie buty kupić na wiosnę? Przegląd wiosna/lato 2015,1,jakie właściwości ma figa,1,jantar,2,january to do list,1,jednodniówka londyn,1,jedzenie,11,jej kosmetyczka,5,jesień,2,języki,1,joanna,4,kalendarz,1,kalendarz adwentowy,1,kalendarze,1,Kambodża,1,kampania,1,kampanie,1,kanapki,1,kapusta kiszona,1,karta LGBT,1,kasa,1,kasza,1,kasza jaglana,1,kaszel,2,kasztany,2,Katania,1,katar,1,kąpiel,1,Khao Sok,1,Kijów,4,kinestetyk,1,kino,3,klasyczny sernik,1,kler,1,kłos,1,kobiecość,2,kobiety,3,kochamżycie,1,komedia,1,kompleksy,9,koncentracja,1,konkurs,38,konkursy,1,kontrowersje,1,korektor,1,kosmetyki,74,koszule,1,kościół,1,kot,1,kotlety,1,kotlety z kaszy jaglanej,1,koty,1,kozi ser,1,kozieradka,1,kreatywność,13,kredki,1,kremy,1,krok po kroku,3,krótka piłka,2,krótkie fryzury,2,krótkie włosy,1,krytyka,3,krzywe nogi,2,książka,15,książka do przeżycia,1,książki,32,ksometyki,1,Kuala Lumpur,1,kuchnia,66,kultura,5,kupowanie lajków,1,kurki,1,kwiecień,1,kwiecień 2016,1,kwiecień 2017,1,lakier,21,laminowane,2,Langkawi,1,laptop,2,laptop do 2000 zł,1,Larnaka,1,lato,6,leaving neverland,1,leczenie,3,led,1,legimi,2,lek na kaca,1,lekcje,2,lemoniada,1,lęk przed ludźmi,1,lęk przed pobraniem krwi,1,licencjat,2,linki,5,linki tygodnia,147,lista,5,lista życzeń,2,listopad,1,lob,1,loczki,3,lody,1,loki,6,loki bez lokówki,2,loki bez użycia ciepła,1,lokówka z biedronki,1,Londyn,2,Lublin,1,ludzie,1,luksus,2,lumpeksy,1,lunchbox,2,luz,1,luźne,17,Lviv,1,Lwów,5,macbook,1,macbook air 13,1,Magia sprzątania,1,maj,1,majówka,1,makaron,1,makijaż,41,makijaż oczu,1,Malezja,3,maliny,1,Malta,1,mały biust,2,mam problem,1,Mani,24,manicure,1,marakuja,1,Marie Kondo,1,marzec,1,masaż,2,masaż stóp,1,mascarpone,1,maska,1,masło czosnkowe,1,masło z pieczonego czosnku,1,maść ichtiolowa,1,maść z witaminą A,1,matura,1,maxi,2,meble,1,meddiet,1,medycyna,1,medyka,1,medytacja,1,MEGAFON,3,metale ciężkie,1,meteoryty,1,męskie,1,miasta,2,miesiąc,3,migrena,1,mikrokamera,1,Mionetto,1,miód,1,miya,1,mleko,1,mleko kokosowe,1,mleko owsiane,1,młodzież,2,moda,30,modne,1,modne buty 2015,1,modne fryzury,3,modne fryzury 2015,4,modne fryzury 2016,8,modne fryzury 2017,4,modne fryzury 2018,8,modne fryzury 2019,1,modnef fryzury 2019,1,moja historia,4,moje cechy,1,moje ulubione produkty spożywcze,2,moment.pl,1,monety kolekcjonerskie,1,morze,1,morze martwe,1,motywaca,1,motywacja,27,mrożona kawa,1,muffinki,1,muzeum 3d art,1,muzyka,8,my secret,1,myśli,113,myśli rozwój,1,na co żel aloesowy,1,na oparzenia słoneczne,1,na porost włosów,1,na wesele na studniówkę,1,nails,2,najlepsza dieta,1,najlepsza zupa,1,NAJNOWSZE,7,najzdrowsza dieta,1,najzdrowszy olej świata,1,naked 3,1,naked 3 podróbka,1,naprawa zniszczonych włosów,2,naturalna pielęgnacja,1,naturalne metody,1,naturalny makijaż,1,nauka,15,nauka języków obcych,1,nawyki,4,nie lubię sprzątać,1,nieśmiałość,1,nocleg,1,nogi,2,notowanie,1,nowe,1,nuda,3,nudny wykład,1,nuggetsy,1,o mnie,20,obcasy,1,obiad,3,obiad w 10 minut,2,obuwie,1,oczy,2,oczyszczanie,4,odchudzanie,2,odkładanie marzeń na później,1,odrobaczanie,1,odżywianie,17,odżywienia,1,oferty,1,okazje,1,okulary,5,olej kokosowy,1,olej rycynowy,5,olejek,2,olejek z drzewa herbacianego,2,olejowanie,1,opadająca powieka,1,opakowania,1,opalanie topless,1,opieka,1,opinia,2,opinie,3,optymalizm,1,organizacja,14,orszada,1,osobiste,1,Ostuni,1,oszczędzanie,1,oszukiwanie samego siebie,1,oszustwa,1,owoce,3,pakowanie,1,paletka,1,pamiętniki z wakacji,2,pancakes,1,panieński,1,panini,1,party,1,Paryż,3,pasje,1,pastele,1,paznokcie,31,pedagogika,1,pedofilia,2,penne all' arrabbiata,1,perfumy,1,pewność siebie,1,pędzle,1,pielęgnacja,3,pieniądze,14,pieniądze na podróże,1,pierogi,1,piersi,2,pies,1,pilomax,2,pisanie,1,pizza,1,placenta,1,planer,1,planer pdf,1,planowanie,1,pobierz organizer,1,pobranie krwi,1,pocketbook louch lux 3,1,poczucie własnej wartości,1,podkład,1,podpłomyk,1,podróże,51,podsumowanie,51,podsumownaie,1,Pogoda,1,pokój,2,POLECANE,4,polecane książki,1,południowe włochy,1,pomidorowa,2,pomoc,4,Pompeje,1,pomysły,1,poniedziałkowy motywator,15,poradnik,2,porost włosów,2,post sponsorowany,1,post we współpracy z marką,6,postanowienia,1,postanowienia noworoczne,2,pot,2,potliwość,1,Poznań,1,PR,4,praca,5,praca zdalna,1,prawa człowieka,1,presja,1,prezenty,8,profile które warto śledzić na instagramie,1,prom,1,promocja,2,promocja rossman,4,promocja super pharm,1,promocje,2,Prosecco,1,proste,1,prostownica,1,prywata,1,przedłużane rzęsy,1,przedłużanie rzęs,1,przekąska,1,przekąski,4,przekąski do wódki,2,przekąski na imprezę,2,przekąski na urodziny,3,przemoc,3,przemoc psychiczna,1,przemoc symboliczna,1,przepis,33,przepis na pomidorówkę,1,przepis na sernik,1,przepis na tartę,1,przepis na tartę z białą czekoladą i mascarpone,1,przepis na zupę pomidorową,1,przepisy,10,przepisy na smoothie,1,przepisy z figami,1,przygody,1,przyrost,4,przysłiugi,1,przysmaki na imprezę,2,przytulanie,1,psychologia,7,pudelek,1,Puglia,1,pull through braid,1,pułapka zaangażowania,1,PUPA,2,pycha,3,pyszne,1,pytania,7,Qatar Airways,1,queen,1,quiz,1,rabaty,1,rady,1,recenzja,7,regeneracja,2,regulamin,1,reklamy,4,relacje,2,relaks,4,religia,4,remington,1,resentyment,1,retusz,1,rimmel,2,rok szkolny,1,rosół,1,rossmann,1,rozjaśnianie,6,rozkiminki,1,rozkminki,81,rozrywka,6,rozwoj,1,rozwojowe czwartki,74,rozwojownik,41,rozwój,166,równowaga,1,rtęć,1,ruch,1,rude,1,rude włosy,1,rzesy jedwabne,1,rzęsy,3,Rzęsy 1:!,1,rzęsy 2d,1,rzęsy metoda objętościowa Bydgoszcz,1,rzęsy przed i po,1,Safari,4,Salerno,3,samodoskonalenie,134,samoleczenie,7,samoocena,2,San Marino,1,sandwich,1,sandwicz,1,Seboradin,1,self-love,1,sen,3,Sensique,1,sephora,1,seriale,1,serki topione,1,sernik,1,sesja,1,shake,1,shareweek,1,Siem Reap,1,się działo,16,silikonowy lunchbox,1,siwe włosy,1,skąd brać pieniądze,1,skąd brać ruch na bloga,1,skorupki,1,skupienie,1,słoik z uchem i słomką,1,słowiański blond,1,smartfon,1,smoothie,3,snap,1,snapchat,1,softsticks,1,sok z kapusty,1,soraya,2,Soumda,1,spanie,1,społeczne,4,sport,3,sposoby na odporność,1,sposoby na wypadające włosy,1,sposób na pryszcze,1,sposób na tabliczkę mnożenia,1,spotkanie,7,sprytna dziewczyna,1,sprzątanie,1,sprzęt,7,ssanie oleju,1,stopy,1,strach,3,strach przed oceną,1,strach przed pobraniem krwi,1,stres,4,studia,6,studiowanie,1,studniówka,3,styl,9,suche włosy,1,sukces,1,sukienka,4,sukienki,2,suknie ślubne,1,suplement,1,Sycylia,1,syrop z pędów sosny,1,szacunek,1,szampon,3,szczęście,8,szczotka,1,szeginia,1,szkoła,10,szminka,7,szpilki,2,szpotawe kolana,1,sztuczki,1,sztutowo,1,szybkie przekąski,2,ślimaczki,1,Śliwki w boczku,1,ślub,2,śmiech,1,śniadanie,3,śniadanie we Lwowie,1,średnie włosy,4,święta,2,tablet,1,tablet do 500 zł,1,tablet na studia,1,tag,26,Tajlandia,7,tangle teezer,3,tani obiad,1,tania lokówka,1,tanie,4,tanie buty,1,tanie czytanie,1,tanie dodatki do mieszkania,1,tanie loty,1,tanie podróżowanie,1,tanie zwiedzanie,1,tarta,2,tarta snickers,1,tartinki,1,tech,7,Tekst powstał w ramach współpracy z Wydawnictwem Otwartym.,1,tekst sponsorowany,3,tekst we współpracy z marką GOSH,2,Tel awiw,1,telefon,1,telewizja,1,Tesori d'oriente,1,test,20,the sims,1,todo,1,topless,1,torebka,2,torebki,1,tortilla,1,toruń,1,trendy,7,triki,31,trolling,1,troska,1,trwałe loki,1,tusz,1,twarz,2,tydzień,19,tygodnik,183,tygodniowe love,12,ubrania,2,ubranie,1,uczucia,1,udawany warkocz,1,Ukraina,4,ulubieńcy,8,upał,1,updo,1,upięcia,1,upięcie,1,urban decay,1,urlop,2,uroda,207,urodzinowe menu,1,urodziny,3,usta,10,venita,3,vipera,1,w co się ubrać,4,w szystkie,1,w11,1,wady,1,wakacje,13,wakacje jesienią,1,walentynki,1,wanna,1,Warszawa,4,warsztaty,1,wartości,1,wazelina,1,ważne,2,wcierka,2,wdzięczność,3,wegańskie,2,wegetariańskie,3,weltschemerz,1,wiara,2,wiarygodni influencerzy,1,wibo,4,wieczór panieński,1,wiedza,1,więcej,1,wigilia,2,wilno,2,wino,1,wiosna,1,wishlist,8,własne pieniądze kobiety,1,Włochy,8,włosy,133,wnętrza,2,wob,1,woda,2,woda brzozowa,1,wolontariat,2,worth following instagram profiles for better life,1,wpływ,1,wrapy,1,wrażenia,1,Wrocław,1,wsparcie,1,współpraca,38,współprace,1,wszystkich świętych,1,wszystkie,512,wtyczki,1,wybór,1,wybrzeże amalfitańskie,1,wychowanie,1,wycieczka,4,wydatki,1,wydawnictwo,1,wygodne wałki,1,wymiary,1,wyniki,1,wypadanie włosów,4,wyszukiwania,2,wyzwania,5,wyzwanie,37,wyzwanie - bycie miłym,1,wyzwanie30dni,3,xiaomi,1,youtube,5,za darmo,3,za hajs matki baluj,1,zabawy,2,zaczrwienienia,1,zagęszczanie zupy,1,zakupy,17,zakupy na Ali,2,zalecenia WHO,1,zapach,1,zapalenie oskrzeli,1,zarabianie,1,zarobki,2,zawijaski,1,zawiść,1,zdejmowanie hybryd,1,zdjęcia,1,zdrowa dieta,1,zdrowie,71,zdupy,1,zero waste zerowaste,1,zerowaste,1,zeszyt,2,zima,1,zioła,1,złoty blond,1,zły humor,2,zmiana koloru włosów,1,zmysł dotyku,1,znajomi,1,zupa,5,zupa dyniowa,1,zupa krem,3,zupy,2,zwierzęta,5,zyski,1,źródła ruchu na bloga,1,żel aloesowy,1,żel aloesowy zastosowania,1,żenada,1,żółta sukienka,1,życzenia,1,życzenia noworoczne,1,
ltr
item
Aniamaluje - fajny blog ✅ Lifestyle ✅zdrowie ✅rozwój osobisty ✅uroda: Leczenie naturalne vs. farmakologiczne
Leczenie naturalne vs. farmakologiczne
http://3.bp.blogspot.com/-js7kufC9BrE/U0Kcnx-pG5I/AAAAAAAAMC0/jS0Ttf-KVfM/s1600/trevorproject-2.jpg
http://3.bp.blogspot.com/-js7kufC9BrE/U0Kcnx-pG5I/AAAAAAAAMC0/jS0Ttf-KVfM/s72-c/trevorproject-2.jpg
Aniamaluje - fajny blog ✅ Lifestyle ✅zdrowie ✅rozwój osobisty ✅uroda
https://www.aniamaluje.com/2014/04/leczenie-naturalne-vs-farmakologiczne.html
https://www.aniamaluje.com/
https://www.aniamaluje.com/
https://www.aniamaluje.com/2014/04/leczenie-naturalne-vs-farmakologiczne.html
true
3538531450758840466
UTF-8
Loaded All Posts Not found any posts VIEW ALL Readmore Reply Cancel reply Delete By Home PAGES POSTS View All RECOMMENDED FOR YOU LABEL ARCHIVE SEARCH ALL POSTS Not found any post match with your request Back Home Sunday Monday Tuesday Wednesday Thursday Friday Saturday Sun Mon Tue Wed Thu Fri Sat January February March April May June July August September October November December Jan Feb Mar Apr May Jun Jul Aug Sep Oct Nov Dec just now 1 minute ago $$1$$ minutes ago 1 hour ago $$1$$ hours ago Yesterday $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago more than 5 weeks ago Followers Follow THIS CONTENT IS PREMIUM Please share to unlock Copy All Code Select All Code All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy