Zanim zaczniesz chodzić bez stanika...

chodzenie bez stanika biustonosza

Wbrew pozorom to nie jest tekst o tym, że każda dziewczyna "powinna" chodzić bez stanika, bo to nieprawda, a ja nie lubię słowa "powinnaś". To tekst o tym, co mi dało chodzenie bez stanika i jakie odczucia mają moje koleżanki.

PS. nie mam dwucentymetrowej grzywki z niebieskich włosów, golę nogi i nie uważam, że każdy mężczyzna jest świnią, szowinistą i potencjalnym gwałcicielem.

Jak większość dziewczyn, staniki zaczęłam nosić bezrefleksyjnie, bo taka jest po prostu kolej rzeczy. Rosną ci piersi - kupujesz stanik. Niby po to, aby nie opadły, ale na samym początku raczej opaść nie ma co. Większość dziewczynek nie ma jednego żadnego problemu z tą "koleją rzeczy" i wręcz nie może doczekać się momentu, gdy dorośnie do pierwszego stanika.
Rozumiem, ale też trochę nie rozumiem. Od młodego wieku wiele kobiet wpada w niezdrową obsesję na punkcie piersi. Nierealistyczne oczekiwania wobec ciała źle odbijają się na psychice młodych dziewczyn i ich samoocenie. 

Pierwszy raz spróbowałam chodzić bez stanika w 2013 - napisałam wtedy nawet tekst - tydzień bez stanika, moje wyzwanie. Czułam się trochę niekomfortowo, więc nosiłam warstwy i było mi niewygodnie podczas szybkiego wchodzenia po schodach, ale generalnie wrażenia były pozytywne.
Nadmienię, że jestem bardzo dobrze uświadomiona stanikowo, a ponieważ noszę obwód 60 i 65 - nie ma opcji, bym nosiła źle dobrany biustonosz. Mój typowy rozmiar to 65 E, jednak wiele zależy od momentu cyklu. Proszę więc uprzejmie o zachowanie tego "coś mi się wydaje, że po prostu nie miałaś dobrze dobranego stanika" dla siebie, bo to nieprawda. 
chodzenie bez stanika biustonosza


To nie jest tak, że nie lubię staników. Nie lubię sztywnych drutów, ciasnego czegoś na plecach (a przecież obwód musi być ciasny), wpijających się latem ramiączek i gąbczastej zbroi. Nie cierpię push-upów, ale z jakiegoś powodu wielu producentów pcha je do wszystkich staników o małym obwodzie. W przypadku stroju kąpielowego praktycznie nie mam wyboru - mam taką budowę ciała, że zwykłe biustonosze zbierające biust do miseczki formują go w kule.

Dlatego przerzuciłam się głównie na staniki miękkie. I guess what - prześwitywały mi w nich sutki.

Czułam się tym sfrustrowana, aż pewnego dnia we Włoszech Ania z blue kangaroo (zobaczcie w ramach ciekawostki jej tekst o tym, jak pozbyła się guzka . z piersi!) powiedziała mi, że lubi tutaj (we Włoszech) chodzić bez stanika. Bez żadnych warstw i nie tylko po domu - tak po prostu.
Było cholernie gorąco, więc to był idealny moment, by zacząć.

I ulga. wygoda.

Bo spójrzmy prawdzie w oczy. Dzięki dziwnym taoistycznym ćwiczeniom mój biust stoi na właściwym miejscu. Skoro w miękkich stanikach i tak widać było mi sutki - nie było sensu go nosić. Południe Europy okazało się pod tym względem cudowne. Nikt się nie gapił i szybko zauważyłam, że wiele dziewczyn chodzi w ten sposób. Młodych, starszych - bez znaczenia. To samo widziałam potem w Barcelonie. Cudowna, ludzka swoboda.

W Polsce jest zupełnie odwrotnie. Sutki są czymś nie wiem, grzesznym? Nieczystym?
Tylko wiecie co? Mężczyźni też mają sutki. 

chodzenie bez stanika biustonosza
Co widzisz na tych zdjęciach? Bo ja to, że takie buty po całym dniu wyglądają jak za małe (a są bardzo wygodne) i to, że mam minę i spojrzenie jak moja mama. Patrzę na zdjęcie i widzę swoją matkę z młodości. To wspaniała kobieta i nie ma w tym nic złego, to po prostu jedno z tych uczuć gdy rozumiesz, że nie da się budować całkowicie odrębnej osobowości, bo zawsze na coś wpływ ma genetyka. Hmm, pewnie nie uwierzysz po mojej minie, ale byłam szczęśliwa i zadowolona z tego dnia. Taki mam domyślny "wygaszacz ekranu" i nie zamierzam szczerzyć się jak kołcz, skoro to nie jest dla mnie naturalne :).

Myślę, że gdybym o tym nie napisała - nikt nie zwróciłby uwagi na brak biustonosza.

Czy było mi wygodnie? Bardzo. Dużo wygodniej niż w staniku. Dyskomfort przy schodach i szybkim chodzeniu rozwiązała lekka modyfikacja sposobu poruszania się. Po prostu chodziłam bardziej... uważnie? Chciałam napisać - z gracją, ale gracja to ostatnie co mam (zaraz obok taktu).

Towarzyszyło mi temu wszystkiemu uczucie podobne do tego, którego doświadczyłam opalając się topless. Gdy sobie na to pozwoliłam, mogłam dokładnie tyle samo co mężczyźni. Spójrzmy prawdzie w oczy - Janusze o biuście podobnym i większym od mojego jakoś staników nie noszą. Jestem pewna, że gdyby to było wygodne - już by je nosili.

Myślę jednak, że bardzo wiele zależy od budowy ciała i nie chciałabym przyczyniać się do tworzenia kolejnej presji, tym razem - presji chodzenia bez stanika.
chodzenie bez stanika biustonosza

Czy nie boisz się, że biust bez stanika obwiśnie?


Totalnie nie! Jakiś czas temu internet obiegła informacja, że profesor Rouillon prowadził piętnastoletnie badanie sprawdzając, czy biustonosz (lub jego brak) wpływa na obwisanie piersi i okazało się, że jest odwrotnie niż myślimy. Kobietom noszącym staniki biust obwisał szybciej, a te, które zrezygnowały ze stanika po roku miały sutki o 7mm wyżej. Uczestniczki badania wypowiadały się, że bez biustonosza czują się pewniejsze siebie, lepiej im się oddycha a plecy mnie bolą (!).

No i się zaczęło, bo te badania zaczęły krążyć po necie jak opętane i zaczęły przypominać fake-news, bo po pierwsze - wstępne (!) wyniki zostały ogłoszone podczas wywiadu, a nie opublikowane w recenzowanym czasopiśmie naukowym, a po drugie - nikt nie mówi o tym, że badane były kobiety głównie młode, prawdopodobnie z małym i średnim biustem.

Jest jednak sporo badań mówiących różne rzeczy o piersiach, np.
  • badanie z 1991 roku mówiące, że kobiety przed menopauzą, które nie nosiły staników, mają o połowę mniejsze ryzyko zachorowania na raka piersi: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/1827274
  • chińskie badanie mówiące, że nie noszenie biustonosza na noc obniża szanse zachorowania na raka piersi o 60% https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/19620080
  • badanie mówiące o sporym ryzyku wynikającym ze noszenia źle dobranego biustonosza: https://www.portalesmedicos.com/publicaciones/articles/3691/1/Patologias-mamarias-generadas-por-el-uso-sostenido-y-seleccion-incorrecta-del-brassier-en-pacientes-que-acuden-a-la-consulta-de-mastologia-
  • badanie o tym, jak stanik w nocy źle wpływa na sen i krążenie https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/11128295?utm_medium=google
  • badanie o tym, że staniki nie mają żadnego związku z rakiem piersi https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4184992/
  • mnóstwo badań o tym, że brak stanika sportowego bardzo źle działa na biust (ten potrafi przesuwać się o 21cm w trakcie treningu!)
Tak naprawdę znajdziemy badania na wszystko i jest tutaj podobnie jak z aborcją - ruchy walczące o prawo do aborcji pokażą badania o jej pozytywnym wpływie na kobiety, ruchy pro-life wyciągną badania o syndromie poaborcyjnym. Sytuacja, w której ktoś pokazuje wyłącznie jednostronne badania ignorując te drugie, nazywa się cherry picking. Nie ma to wiele wspólnego z nauką.

Pewne i aktualne jest raczej to, że w staniku lepiej nie spać.

chodzenie bez stanika biustonosza

Na Korfu było tak gorąco, że każda dodatkowa warstwa czegokolwiek byłaby koszmarem. Dlaczego mam ograniczać się i zakrywać sutki, skoro  mężczyźni nie muszą tego robić? Nie godzę się na seksualizację mojego ciała. To tylko krok mniej od idiotycznego poglądu ogłoszonego przez Irańskiego duchownego, który powiedział, że niemoralnie odziane kobiety są winne trzęsieniom ziemi. Tak, dosłownie tym katastrofom naturalnym. Nie, nie w zamierzchłych czasach, w 2010. Powstały potem protesty nazwane Boobquake.

Gdybym miała tak słuchać każdego, kto na siłę seksualizuje ciało, to musiałabym też chować stopy, bo kiedyś jakiś chory świr wrzucił moje zdjęcia na zamkniętą grupę dla fetyszystów i zdecydowanie zbyt często dostaję wiadomości o tym, że ktoś chce mi te stopy wymasować, wylizać albo odkupić moje rajstopy, najlepiej takie bardzo długo noszone🙄.
Kiedyś zresztą czułam się winna (bo do tego się to sprowadza), że mam sutki i próbowałam je na różne sposoby zaklejać, co kończyło się fiaskiem (jak tutaj, gdzie silikonowe naklejki spadły na brzuch). Godząc się na celowe zakrywanie sutków przyznaję, że moje ciało jest obiektem.
Jest taka książka - zupełnie nienaukowa i mocno kwestionowana - dressed to kill .Nie czytałam jej, jedynie jakieś ogólnodostępne urywki. Jest na wiki jednak dający do myślenia cytat:

Autorzy, będący z wykształcenia antropologami medycznymi, stwierdzili, że w przypadku choroby powodowanej przez zwyczaje kulturowe i nakazy mody istnieje głęboki opór przed dokonaniem zmian i tak długo, jak długo nie zostanie ogólnie zaakceptowany naturalny wygląd kobiecych piersi, wiele kobiet wybierze noszenie biustonosza, nawet za cenę bólu, cyst, obrzęku, czerwonych i wciskających się w ciało ramiączek i ewentualnego zachorowania na raka piersi, aby tylko uniknąć wykluczenia społecznego.

Podrzucam cały artykuł: https://pl.wikipedia.org/wiki/Dressed_to_Kill_(ksi%C4%85%C5%BCka)

chodzenie bez stanika biustonosza
Gdy rozmawiam z koleżankami, często mówią, że noszą biustonosz bo:

- bez stanika wyglądają na płaskie - to jest bardzo smutny powód, bo nie ma nic złego w byciu "płaskim". Sama często noszę ubrania, które całkowicie rozpłaszczają biust i nie mam z tym żadnego problemu. Jest to jednak bardziej problem w głowie, bo znalazłam artykuł dziewczyny o dużym biuście (nawettak go nazwała w tytule) która swoje odczucia na temat chodzenia bez stanika w jednym z punktów opisuje tak:  This top is usually one of my favorites because the shape really emphasizes my cleavage when I'm wearing a bra. Sans bra, it just emphasizes my lack of natural cleavage. Personally, I'm not really sure if it'd be comfortable enough to sport outside of my bedroom. Patrzyłam na to zdjęcie z osiem razy i przeczytałam kawałek ze dwadzieścia, bo to bzdura. Zresztą sprawdźcie sami: https://www.bustle.com/articles/117847-i-tried-8-ways-to-go-braless-when-you-have-big-boobs-this-is-what
Wszystko rozgrywa się w głowie. Tak bardzo przywykłyśmy to widoku "uzbrojonych" cycków, że widok naturalnych stał się dziwny :(

- chciałabym, ale ludzie się gapią
Hmm, ja to widzę tak - jeśli kogoś denerwuje twój odziany biust (bo przecież nie chodzisz topless), to znaczy, że problemem nie są twoje cycki, tylko uprzedmiatawiające postrzeganie kobiet przez tego osobnika. Jakoś we Włoszech czy w Barcelonie z czymś takim się nie spotkałam. W Polsce społeczeństwo jest momentami tak dziwne, że dla świętego spokoju często wybieram kroje i wzory, w których tego nie widać. Przypomnij sobie mój przykład ze stopami - to one są problemem, czy ludzie, którzy nie rozumieją, że ciało powinno mieć wymiar seksualny w odpowiednim kontekście (bliskości między ludźmi)?

- jest im niewygodnie bez
Wierzę na słowo, chociaż zachęcam by spróbować, np. w domu podczas choroby. Myślę, że do tego uczucia trzeba się trochę przyzwyczaić, ale nie neguję istnienia kobiet o dużych biustach, które dla zdrowia kręgosłupa potrzebują wsparcia piersi. W ogóle jeśli twoje piersi potrzebują podtrzymania, to jest to totalnie ok.

Sporo moich koleżanek mówi, że czuje się na mieście komfortowo bez stanika tylko w obecności swojego partnera.

chodzenie bez stanika biustonosza

Najważniejszym odkryciem dla mnie jest to, że pozbycie się (nawet małego) ucisku w okolicach klatki piersiowej (a właśnie to robi stanik), pogłębia mi oddech. Z powodu moich oskrzelowych problemów to dla mnie szalenie ważne i o wiele lepiej oddycha się pełną piersią.


Czy zamierzam całkowicie zrezygnować ze stanika? Zdecydowanie nie! Lubię ładną bieliznę i czasami potrzebuję podtrzymania, bo zamierzam dużo i szybko chodzić, albo po prostu - mam taką ochotę.  Uwielbiam specjalne staniki do głębokich dekoltów, bo mają bardzo mądrą regulację z tyłu i są bardzo lekkie, dzięki czemu nie czuję się jak w zbroi. Są też ubrania, które lepiej leżą gdy mam na sobie stanik, albo miejsca w których bardziej komfortowo czuję się zakryta. Znam sporo dziewczyn o większych biustach, które chodzą czasami bez stanika i nawet bym się nie zorientowała, gdyby o tym nie powiedziały.
Moje spostrzeżenie po dłuższym chodzeniu częściej, (bo jednak czasami noszę) bez stanika to poprawa jędrności, podniesienie się i mniejsza wrażliwość na ból -  koleżanki to potwierdzają. Są mniej internetowe niż ja więc nie podlinkuję, ale podobnymi wrażeniami podzieliła się autorka bloga Wiedźma wie.

Na koniec mój ulubiony argument - ale to nieestetyczne!

Taa, nieestetyczni są też dla wielu bezdomni, głód, choroby, ubóstwo, wojna. Odwróćcie wzrok, tak jak to robicie w powyższych sytuacjach i po problemie :).

Nikogo nie namawiam, nie zmuszam - dzielę się jedynie swoimi spostrzeżeniami. Najbardziej cieszę się z tego, że przestałam traktować stanik jak konieczność i obowiązek, tylko jako swój własny wybór. Bez stanika czuję się w wielu sytuacjach swobodniej, ale są też takie, w których czuję się skrępowana. Oddycham głębiej, piersi się ujędrniły i czuję zdecydowanie większe prawo do decydowania o własnym ciele niż kiedyś. A kiedy mam potrzebę lub ochotę - zakładam biustonosz :). Możesz przypiąć ten tekst na pinterest :)
chodzenie bez stanika biustonosza


Bądź na bieżąco! 
  INSTAGRAM ❤ FACEBOOK 
❤ FACEBOOK MONIKI 
Niektóre teksty widzą tylko subskrybenci (nie lądują na "głównej") -
 jeśli chcesz być na bieżąco, zostań obserwatorem w google lub na bloglovin :) A jeśli dany tekst Ci pomógł, sprawisz mi przyjemność, jeśli klikniesz +1 w g+ pod tekstem :)
Follow on Bloglovin
Komentując oświadczasz, że znasz regulamin

COMMENTS

BLOGGER
Nazwa

-40% drogeria natura,2,-49% rossman,5,-50% na kosmetyki,1,#Koniecznie przeczytaj,16,100 dni bez spodni,3,15 hair project,3,2015,6,2016,11,2017,12,2018,9,2019,4,2020,1,218,1,4-godzinny tydzień pracy,1,5+,1,50 list,1,abody,1,afro,1,akceptacja,7,akcesoria,1,aktualizacja włosów,7,aktywne słuchanie,1,Alberobello,1,aliexpress,8,alkohol,1,aloes,1,Amalfi,1,Andrea,2,anemia,1,Angkor wat,1,Ania poleca,8,aniamaluje,2,anime,1,ankieta,1,aplikacja,2,aplikacje,3,apple,1,Apulia,1,asertywność,2,astor,1,ateizm,1,automistyfikacja,1,Avon,2,awokado,1,Azja,7,babcia,1,baczewski,1,bakterie,1,Barcelona,3,Bari,1,bataty,1,bądź duży,2,bez pieczenia,1,bezglutenowe,1,bezpieczeństwo,1,biała czekolada,1,biały laptop,1,biblia,1,bicie,1,bieganie,1,biel,1,bingo spa,2,biust,4,biustonosz,2,Black friday,1,bliskość,1,BLOG,593,blogi,3,blogowanie,4,blond,1,błędy,1,bob,5,boczek,2,body-shaming,1,bohaterki,1,bohemian rhapsody,1,botki,1,boty,1,boże narodzenie,1,ból ucha - naturalne metody,1,bridal hairstyles,1,bronde,1,brwi,5,buty,11,by nogi wydawały się dłuższe,1,cele,4,cele życiowe,1,celia,1,ceny w Tajlandii,1,cera,3,Cetaphil,1,Chiny,3,chwalenie się,1,ciało,41,ciastka,2,ciasto bez pieczenia,2,ciasto francuskie,1,ciasto kinder country,1,ciasto snicker,1,ciąża,1,Cicha noc,1,ciekawe blogi,4,cienie,1,cieniowane,1,ciepłe ubranie zimą,1,cinema city unlimited,1,Claudia Shiffer,1,co,1,co było,1,co jest za damo,1,co kupić babci,1,co kupić dziadkowi,1,co kupić na dzień matki,1,co kupić na promocji w rossmanie,3,co kupić na wieczór panieński,1,co na prezent,1,co powiedzą inni,1,co przywieźć z Ukrainy,1,co przywieźć ze Lwowa,1,co robić jesienią,3,co robić w grudniu,1,co robić w kwietniu,1,co robić w lipcu,1,co robić w listopadzie,1,co robić w lutym,1,co robić w maju,1,co robić w marcu,1,co robić w październiku,1,co robić w sierpniu,1,co robić w styczniu,1,co robić we wrześniu,1,co warto kupić na promocji rossman,1,co warto kupić na promocji w drogerii natura,1,co warto przeczytać,2,co warto zrobić na studiach,1,co zjeść w tajlandii,1,co zobaczyć w londynie,1,Co zrobić,1,co zrobić by rude włosy nie płowiały,1,co zrobić żeby włosy szybciej rosły,1,copywriter,1,creaclip,1,cruelty-free,2,curls,1,Cypr,2,cytaty,1,czarna rzepa,1,czas,4,czasopisma,6,czcionki,1,czekolada,1,czekolada z żelkami,1,czekoladki,1,czereśnie,1,czerwiec,2,czerwona królowa,1,czkawka,1,czosnek,2,czuciowiec,1,czy książki są drogie,1,czy można narzucać wiarę,1,czy można zmuszać do chodzenia na religię,1,czy można zmuszać dziecko do chodzenia do kościoła,1,czy warto lecieć na Cypr,1,czy warto obchodzić halloween,1,czy zapłacę cło,1,czytanie,3,czytnik,1,czytnik za złotówkę,1,ćwiczenia,6,daktyle,2,darmowe e-booki,1,darmowy planer,1,death note,1,decubal,1,delia,1,demakijaż,2,depilacja,5,depilacja laserowa,1,depilacja pach,1,depresja,1,Dermedic,1,Dermedic Capilarte,1,deser,1,desery,1,design,21,detoks,1,dieta,15,dieta śródziemnomorska,1,diy,15,dla dojrzałych kobiet,1,dlaczego nie piję mleka,1,dlaczego warto wyparzać i wymieniać szczoteczkę do zębów,1,długie nogi,1,do 100 zł,1,Dobre Bakterie,1,dobre nawyki,11,dobro,1,dochód,1,domodi,1,domowe sposoby,3,domowy sernik,1,dowody naukowe,1,drinki,1,duplo,1,dusza,14,dzieci,17,dzień babci,1,dzień matki,1,easy hairstyle,1,edukacja,2,edukacja seksualna,1,egzamin,2,egzaminy,1,eko,1,eksperci,1,eksperymenty,1,eld,1,elfen lied,1,emocje,6,energia,1,essence,1,etykiety,1,eyeliner,2,fanatyzm,1,FAQ,2,farbowanie,13,FAS,1,feminizm,1,fetysz stóp,1,fetyszysta stóp,1,figa,1,figi,1,figura,1,film,13,film o freddiem mercurym,1,filmy,11,filozofia,2,finanse,9,first7jobs,1,fit,13,Fitocell,1,freddie,3,Freddie Mercury,2,freelance,1,fryzura,6,fryzura na ślub,2,fryzury,29,fryzury ślubne,3,fryzury z grzywką,2,gadżety,10,gdańsk,2,gdy dasz plamę?,1,gdzie kupić biustonsz 65e,1,gdzie pojechać w maju,1,gdzie tanio kupować meble,1,girlpower,1,gliceryna,1,golden blonde,1,golden rose,1,gotowanie,2,granica,1,granica polska ukraina,1,Grecja,3,gronkowiec złocisty,1,gry,5,grzywka,1,gule podskórne,1,gwałt,1,gwiazda dnia,1,hair trends,1,hairstyles,3,halloween a wszystkich świętych,1,haloween,1,hejt,1,hemofobia,1,henna,5,historyjka motywacyjna,14,Horchata,1,Hot,135,hotel,1,hula-hoop,3,humor,1,hybrydy,3,ifluencer,1,ile idzie przesyłka z Aliexpress,1,imbir,1,impreza,5,infinity dress,1,influencerzy,1,inne,495,inne.,1,inni,1,innne,2,inspiracje,35,inspiracje tygodnia,35,instagram,3,instagram stories,2,inteligencja,1,iOS,1,iphone,1,iphone7,1,isadora,1,italia,3,Izrael,2,jackson,1,jajko w awokado,1,jak aplikować wcierki,2,jak być lepszym chrześcijaninem,1,jak być sobą,1,jak być szczęśliwym,2,jak dorobić,1,jak dostać się na Ukrainę,1,jak efektywnie czytać,1,Jak efektywniej korzystać z sieci,1,jak jeść figi,1,jak kupić idealną ramoneskę,1,jak kupować na aliexpress,3,Jak łatwiej się skupić i wyeliminować rozpraszacze?,1,jak mieć więcej przyjaciół,1,jak napisać pracę licencjacką,1,jak napisać pracę magisterską,1,jak naturalnie wyleczyć anemię,1,jak nauczyć się angielskiego,1,jak nie chorować,1,jak nie marnować czasu w sieci,1,jak nie przejmować się zdaniem innych,1,jak oszczędzać,1,jak oszczędzać.,1,jak ozdobić zeszyt,1,jak pobrać the sims 2 za darmo,1,jak pokonać strach przed tym,1,jak pomóc dziecku molestowanemu seksualnie?,1,jak poprawić koncentrację,2,jak poradzić sobie ze złym dniem,3,jak poszerzyć horyzonty,1,jak powiększyć biust,1,jak prawidłowo czyścić uszy,1,jak przyspieszyć porost włosów,5,jak radzić sobie z gniewem,2,jak radzić sobie z krytyką,1,jak radzić sobie ze stresem,1,jak realizować cele,1,jak rozładować napięcie,2,jak się nie przejmować,1,jak się skupić,1,jak się ubrać zimą,1,jak się uczyć,1,jak się wyspać,1,jak skutecznie notować,1,jak sprawić,1,jak sprawić by inni nas lubili,1,jak stać się bardziej lubianym,1,jak stać się lubianym,1,jak stać się optymistą,1,jak stosować olej kokosowy,1,jak stosować wcierki do włosów,1,jak szybko podejmować decyzje,1,jak szybko zapuścić włosy,2,jak tanio czytać książki,1,jak tanio podróżować,10,jak tanio zorganizować wakacje,4,Jak tanio zorganizować wycieczkę do Londynu,1,Jak tanio zorganizować wyjazd do Lwowa,1,jak uczyć się na własnych błędach,1,jak usprawnić mózg,1,jak utrzymać rudy kolor,1,jak uzyskać loki,2,jak wybrać tablet,1,Jak wykorzystać instagram w rozwoju,2,jak wypromować bloga,1,jak wzmocnić odporność,1,jak zacząć zmieniać swoje życie,1,jak zarobić,1,jak zarobić na monetach,1,jak zbudować dom z butelek,1,jak zdać maturę,1,jak zdobyć przyjaciół,1,jak zmotywować się do nauki,2,jak zmotywować się do pisania pracy,1,jak zmotywować się do sprzątania,1,jak znaleźć znajomych,1,jak znaleźć życiową pasję,1,jak zorganizować wypad na Maltę,1,jak zrobić frytki z batatów,1,jak zrobić loki,2,jak zrobić rosół,1,jak zrobić smoothie,1,jak zrobić tortillę,1,jak zrobić własną czekoladę,1,jak zwalczyć ból ucha,1,jak zwalczyć stres,3,jak zwiększyć poczucie własnej wartości,1,Jaka jest najlepsza dieta? Najzdrowsza dieta,1,jaką książkę przeczytać,1,jaką lokówkę wybrać,1,jaki blender wybrać,1,jaki film obejrzeć,1,Jakie buty kupić na wiosnę? Przegląd wiosna/lato 2015,1,jakie właściwości ma figa,1,jantar,2,january to do list,1,jednodniówka londyn,1,jedzenie,11,jej kosmetyczka,5,jesień,2,języki,1,joanna,4,kalendarz,1,kalendarz adwentowy,1,kalendarze,1,Kambodża,1,kampania,1,kampanie,1,kanapki,1,kapusta kiszona,1,karta LGBT,1,kasa,1,kasza,1,kasza jaglana,1,kaszel,2,kasztany,2,Katania,1,katar,1,kąpiel,1,Khao Sok,1,Kijów,4,kinestetyk,1,kino,3,klasyczny sernik,1,kler,1,kłos,1,kobiecość,2,kobiety,3,kochamżycie,1,komedia,1,kompleksy,9,koncentracja,1,konkurs,38,konkursy,1,kontrowersje,1,korektor,1,kosmetyki,74,koszule,1,kościół,1,kot,1,kotlety,1,kotlety z kaszy jaglanej,1,koty,1,kozi ser,1,kozieradka,1,kreatywność,13,kredki,1,kremy,1,krok po kroku,3,krótka piłka,2,krótkie fryzury,2,krótkie włosy,1,krytyka,3,krzywe nogi,2,ksiądz,1,książka,15,książka do przeżycia,1,książki,32,ksometyki,1,Kuala Lumpur,1,kuchnia,66,kultura,5,kupowanie lajków,1,kurki,1,kwiecień,1,kwiecień 2016,1,kwiecień 2017,1,lakier,21,laminowane,2,Langkawi,1,laptop,2,laptop do 2000 zł,1,Larnaka,1,lato,6,leaving neverland,1,leczenie,3,led,1,legimi,2,lek na kaca,1,lekcje,2,lemoniada,1,lęk przed ludźmi,1,lęk przed pobraniem krwi,1,licencjat,2,linki,5,linki tygodnia,149,lista,5,lista życzeń,2,listopad,1,lob,1,loczki,3,lody,1,loki,6,loki bez lokówki,2,loki bez użycia ciepła,1,lokówka z biedronki,1,Londyn,2,Lublin,1,ludzie,1,luksus,2,lumpeksy,1,lunchbox,2,luz,1,luźne,17,Lviv,1,Lwów,5,macbook,1,macbook air 13,1,Magia sprzątania,1,maj,1,majówka,1,makaron,1,makijaż,41,makijaż oczu,1,Malezja,3,maliny,1,Malta,1,mały biust,2,mam problem,1,Mani,24,manicure,1,marakuja,1,Marie Kondo,1,marzec,1,masaż,2,masaż stóp,1,mascarpone,1,maska,1,masło czosnkowe,1,masło z pieczonego czosnku,1,maść ichtiolowa,1,maść z witaminą A,1,matura,2,matury,1,maxi,2,meble,1,meddiet,1,medycyna,1,medyka,1,medytacja,1,MEGAFON,3,metale ciężkie,1,meteoryty,1,męskie,1,miasta,2,miesiąc,3,migrena,1,mikrokamera,1,Mionetto,1,miód,1,miya,1,mleko,1,mleko kokosowe,1,mleko owsiane,1,młodzież,2,moda,30,modne,1,modne buty 2015,1,modne fryzury,3,modne fryzury 2015,4,modne fryzury 2016,8,modne fryzury 2017,4,modne fryzury 2018,8,modne fryzury 2019,1,modnef fryzury 2019,1,moja historia,4,moje cechy,1,moje ulubione produkty spożywcze,2,moment.pl,1,monety kolekcjonerskie,1,morze,1,morze martwe,1,motywaca,1,motywacja,27,mrożona kawa,1,muffinki,1,muzeum 3d art,1,muzyka,8,my secret,1,myśli,114,myśli rozwój,1,na co żel aloesowy,1,na oparzenia słoneczne,1,na porost włosów,1,na wesele na studniówkę,1,nails,2,najlepsza dieta,1,najlepsza zupa,1,NAJNOWSZE,7,najzdrowsza dieta,1,najzdrowszy olej świata,1,naked 3,1,naked 3 podróbka,1,naprawa zniszczonych włosów,2,naturalna pielęgnacja,1,naturalne metody,1,naturalny makijaż,1,nauczyciel,1,nauka,15,nauka języków obcych,1,nawyki,4,nie lubię sprzątać,1,nieśmiałość,1,noc na pustyni,1,nocleg,1,nogi,2,notowanie,1,nowe,1,nuda,3,nudny wykład,1,nuggetsy,1,o mnie,20,obcasy,1,obiad,3,obiad w 10 minut,2,obuwie,1,oczy,2,oczyszczanie,4,odchudzanie,2,odkładanie marzeń na później,1,odrobaczanie,1,odżywianie,17,odżywienia,1,oferty,1,okazje,1,okulary,5,olej kokosowy,1,olej rycynowy,5,olejek,2,olejek z drzewa herbacianego,2,olejowanie,1,opadająca powieka,1,opakowania,1,opalanie topless,1,opieka,1,opinia,2,opinie,3,optymalizm,1,organizacja,14,orszada,1,osobiste,1,Ostuni,1,oszczędzanie,1,oszukiwanie samego siebie,1,oszustwa,1,owoce,3,pakowanie,1,paletka,1,pamiętniki z wakacji,2,pancakes,1,panieński,1,panini,1,party,1,Paryż,3,pasje,1,pastele,1,paznokcie,31,pedagogika,1,pedofilia,3,penne all' arrabbiata,1,perfumy,1,pewność siebie,1,pędzle,1,pielęgnacja,3,pieniądze,14,pieniądze na podróże,1,pierogi,1,piersi,2,pies,1,pilomax,2,pisanie,1,pizza,1,placenta,1,planer,1,planer pdf,1,planowanie,1,pobierz organizer,1,pobranie krwi,1,pocketbook louch lux 3,1,poczucie własnej wartości,1,podkład,1,podpłomyk,1,podróże,54,podsumowanie,51,podsumownaie,1,Pogoda,1,pokój,2,POLECANE,4,polecane książki,1,południowe włochy,1,pomidorowa,2,pomoc,4,Pompeje,1,pomysły,1,poniedziałkowy motywator,15,poradnik,2,porost włosów,2,post sponsorowany,1,post we współpracy z marką,6,postanowienia,1,postanowienia noworoczne,2,pot,2,potliwość,1,Poznań,1,PR,4,praca,5,praca zdalna,1,prawa człowieka,2,prawa ucznia,1,presja,1,prezenty,8,profile które warto śledzić na instagramie,1,prom,1,promocja,2,promocja rossman,4,promocja super pharm,1,promocje,2,Prosecco,1,proste,1,prostownica,1,prywata,1,przedłużane rzęsy,1,przedłużanie rzęs,1,przekąska,1,przekąski,4,przekąski do wódki,2,przekąski na imprezę,2,przekąski na urodziny,3,przemoc,3,przemoc psychiczna,1,przemoc symboliczna,1,przepis,33,przepis na pomidorówkę,1,przepis na sernik,1,przepis na tartę,1,przepis na tartę z białą czekoladą i mascarpone,1,przepis na zupę pomidorową,1,przepisy,10,przepisy na smoothie,1,przepisy z figami,1,przygody,1,przyrost,4,przysłiugi,1,przysmaki na imprezę,2,przytulanie,1,psychologia,7,pudelek,1,Puglia,1,pull through braid,1,pułapka zaangażowania,1,PUPA,2,Pustynia,1,pycha,3,pyszne,1,pytania,7,Qatar Airways,1,queen,1,quiz,1,rabaty,1,rady,1,recenzja,7,regeneracja,2,regulamin,1,reklamy,4,relacje,2,relaks,4,religia,5,remington,1,resentyment,1,retusz,1,rimmel,2,rok szkolny,1,rosół,1,rossmann,1,rozjaśnianie,6,rozkiminki,1,rozkminki,81,rozrywka,6,rozwoj,1,rozwojowe czwartki,74,rozwojownik,41,rozwój,166,równowaga,1,rtęć,1,ruch,1,rude,1,rude włosy,1,rzesy jedwabne,1,rzęsy,3,Rzęsy 1:!,1,rzęsy 2d,1,rzęsy metoda objętościowa Bydgoszcz,1,rzęsy przed i po,1,Safari,4,Sahara,1,Salerno,3,samodoskonalenie,134,samoleczenie,7,samoocena,2,San Marino,1,sandwich,1,sandwicz,1,Seboradin,1,Sekielski,1,self-love,1,sen,3,Sensique,1,sephora,1,seriale,1,serki topione,1,sernik,1,sesja,1,shake,1,shareweek,1,Siem Reap,1,się działo,16,silikonowy lunchbox,1,siwe włosy,1,skąd brać pieniądze,1,skąd brać ruch na bloga,1,skorupki,1,skupienie,1,słoik z uchem i słomką,1,słowiański blond,1,smartfon,1,smoothie,3,snap,1,snapchat,1,softsticks,1,sok z kapusty,1,soraya,2,Soumda,1,spanie,1,społeczne,4,sport,3,sposoby na odporność,1,sposoby na wypadające włosy,1,sposób na pryszcze,1,sposób na tabliczkę mnożenia,1,spotkanie,7,sprytna dziewczyna,1,sprzątanie,1,sprzęt,7,ssanie oleju,1,stopy,1,stories,1,strach,3,strach przed oceną,1,strach przed pobraniem krwi,1,stres,4,studia,6,studiowanie,1,studniówka,3,styl,9,suche włosy,1,sukces,1,sukienka,4,sukienki,2,suknie ślubne,1,suplement,1,Sycylia,1,syrop z pędów sosny,1,szacunek,1,szampon,3,szczęście,8,szczotka,1,szeginia,1,szkoła,11,szminka,7,szpilki,2,szpotawe kolana,1,sztuczki,1,sztutowo,1,szybkie przekąski,2,ślimaczki,1,Śliwki w boczku,1,ślub,2,śmiech,1,śniadanie,3,śniadanie we Lwowie,1,średnie włosy,4,święta,2,tablet,1,tablet do 500 zł,1,tablet na studia,1,tag,26,Tajlandia,7,tangle teezer,3,tani obiad,1,tania lokówka,1,tanie,4,tanie buty,1,tanie czytanie,1,tanie dodatki do mieszkania,1,tanie loty,1,tanie podróżowanie,1,tanie zwiedzanie,1,tarta,2,tarta snickers,1,tartinki,1,tech,7,Tekst powstał w ramach współpracy z Wydawnictwem Otwartym.,1,tekst sponsorowany,3,tekst we współpracy z marką GOSH,2,Tel awiw,1,telefon,2,telewizja,1,Tesori d'oriente,1,test,20,the sims,1,todo,1,topless,1,torebka,2,torebki,1,tortilla,1,toruń,1,trendy,7,triki,31,trolling,1,troska,1,trwałe loki,1,Tunezja,2,tusz,1,twarz,2,tydzień,19,tygodnik,185,tygodniowe love,12,Tylko nie mów nikomu,1,ubrania,2,ubranie,1,uczucia,1,udawany warkocz,1,Ukraina,4,ulubieńcy,8,upał,1,updo,1,upięcia,1,upięcie,1,urban decay,1,urlop,2,uroda,207,urodzinowe menu,1,urodziny,3,usta,10,venita,3,vipera,1,w co się ubrać,4,w szystkie,1,w11,1,wady,1,wakacje,14,wakacje jesienią,1,walentynki,1,wanna,1,Warszawa,4,warsztaty,1,wartości,1,wazelina,1,ważne,2,wcierka,2,wdzięczność,3,wegańskie,2,wegetariańskie,3,weltschemerz,1,wiara,2,wiarygodni influencerzy,1,wibo,4,wieczór panieński,1,wiedza,1,więcej,1,wigilia,2,wilno,2,wino,1,wiosna,1,wishlist,8,własne pieniądze kobiety,1,Włochy,8,włosy,133,wnętrza,2,wob,1,woda,2,woda brzozowa,1,wolontariat,2,worth following instagram profiles for better life,1,wpływ,1,wrapy,1,wrażenia,1,Wrocław,1,wsparcie,1,współpraca,38,współprace,1,wszystkich świętych,1,wszystkie,512,wtyczki,1,wybór,1,wybrzeże amalfitańskie,1,wychowanie,1,wycieczka,4,wydatki,1,wydawnictwo,1,wygodne wałki,1,wymiary,1,wyniki,1,wypadanie włosów,4,wyszukiwania,2,wyzwania,5,wyzwanie,37,wyzwanie - bycie miłym,1,wyzwanie30dni,3,xiaomi,1,youtube,5,za darmo,3,za hajs matki baluj,1,zabawy,2,zaczrwienienia,1,zagęszczanie zupy,1,zakupy,17,zakupy na Ali,2,zalecenia WHO,1,zapach,1,zapalenie oskrzeli,1,zarabianie,1,zarobki,2,zawijaski,1,zawiść,1,zdejmowanie hybryd,1,zdjęcia,1,zdrowa dieta,1,zdrowie,71,zdupy,1,zero waste zerowaste,1,zerowaste,1,zeszyt,2,zima,1,zioła,1,złoty blond,1,zły humor,2,zmiana koloru włosów,1,zmysł dotyku,1,znajomi,1,zupa,5,zupa dyniowa,1,zupa krem,3,zupy,2,zwierzęta,5,zyski,1,źródła ruchu na bloga,1,żel aloesowy,1,żel aloesowy zastosowania,1,żenada,1,żółta sukienka,1,życie,1,życzenia,1,życzenia noworoczne,1,
ltr
item
Aniamaluje - fajny blog ✅ Lifestyle ✅zdrowie ✅rozwój osobisty ✅uroda: Zanim zaczniesz chodzić bez stanika...
Zanim zaczniesz chodzić bez stanika...
Chodzenie bez stanika - czego o tym nie wiesz. Czy brak biustonosza wpływa na opadanie i obwisanie piersi? Jak jędrność?
https://1.bp.blogspot.com/-7-bYfnTOtSc/W32_201MKNI/AAAAAAAAyFo/t-UfDEDA3V4QMGV0r7lepiQjF7VTKQAawCLcBGAs/s640/facebook.png
https://1.bp.blogspot.com/-7-bYfnTOtSc/W32_201MKNI/AAAAAAAAyFo/t-UfDEDA3V4QMGV0r7lepiQjF7VTKQAawCLcBGAs/s72-c/facebook.png
Aniamaluje - fajny blog ✅ Lifestyle ✅zdrowie ✅rozwój osobisty ✅uroda
https://www.aniamaluje.com/2018/08/zanim-zaczniesz-chodzic-bez-stanika.html
https://www.aniamaluje.com/
https://www.aniamaluje.com/
https://www.aniamaluje.com/2018/08/zanim-zaczniesz-chodzic-bez-stanika.html
true
3538531450758840466
UTF-8
Loaded All Posts Not found any posts VIEW ALL Readmore Reply Cancel reply Delete By Home PAGES POSTS View All RECOMMENDED FOR YOU LABEL ARCHIVE SEARCH ALL POSTS Not found any post match with your request Back Home Sunday Monday Tuesday Wednesday Thursday Friday Saturday Sun Mon Tue Wed Thu Fri Sat January February March April May June July August September October November December Jan Feb Mar Apr May Jun Jul Aug Sep Oct Nov Dec just now 1 minute ago $$1$$ minutes ago 1 hour ago $$1$$ hours ago Yesterday $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago more than 5 weeks ago Followers Follow THIS CONTENT IS PREMIUM Please share to unlock Copy All Code Select All Code All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy