Dlaczego przytulanie jest takie ważne? Zaskoczę cięOstatnio jedna z Was napisała, że tęskni za tymi wpisami, w których dzieliłam się prostymi, ale bardzo skutecznymi sposobami na to, aby być szczęśliwszym. Kurczę, ja myślałam, że napisałam już w zasadzie wszystko, co uważam za takie naprawdę kluczowe. Uważam, że nie należy bagatelizować swoich gorszych stanów i warto szukać profesjonalnej pomocy. Otaczać się bliskimi, wspierającymi osobami, wypracować sobie umiejętność dostrzegania własnych zalet (👉jeśli nie dostrzegasz żadnej, zobacz jak zacząć), nauczyć się mniej osądzać innych i przyjąć do wiadomości, że 👉jesteśmy bardzo różni, a do własnego szczęścia można dojść milionem różnych dróg. I wdzięczność, ale nie ta źle rozumiana i obśmiewana memami "naucz się doceniać to, co masz! -dzięki za depresję", tylko taka prawdziwa, z głębi serca. 
Zresztą tekst z ćwiczeniem wdzięczności i badaniami na jej temat (ćwiczenie pomaga podnieść jakość związku, zwiększa poczucie szczęścia i sensu w życiu, pomaga wychodzić z depresji i poprawia sen) znajdziesz tutaj:👉 ćwiczenie wdzięczności.

Ale jest jeszcze jedno niby oczywiste coś, o czym w sumie nie napisałam, a ma OGROMNE znaczenie.

Przytulanie.


Jestem strasznie "niedotykalska". Nie lubię gdy ktoś za bardzo przybliża się do mnie w kolejce, nie lubię chodzić na masaże a gdy poznaję kogoś nowego - czasami wzbudzam konsternację gdy na witające mnie otwarte ramiona robię krok w tył i wyciągam na przywitanie dłoń. Nie robię tego, aby sprawić komuś przykrość, po prostu wymiana uścisków to dla mnie taki znak "akceptuję cię".Dlatego też na wstępie chcę zaznaczyć, że każdy dotyk powinien być chciany przez obie strony. Jestem bardzo przeciwna tym wszystkim "wyściskaj ciocię" i "usiądź wujkowi na kolana". Dziecko ma prawo decydować na jaki dotyk ma ochotę, a na jaki nie. Obrażona ciotka nie może być ważniejsza od uczuć własnego dziecka. 

No dobra, ale dlaczego chcę napisać caluteńki wpis o czymś tak banalnym jak przytulanie?

Bo przytulanie nie jest banalne.

Przytulanie powoduje wyrzut oksytocyny. To hormon, który pomaga matce przywiązać się do dziecka, a w życiu dorosłym wydzielany jest np. podczas orgazmu. 
Oksytocyna jest naturalnym "przeciwnikiem" kortyzolu, czyli hormonu stresu. Pomaga też lepiej znosić ból, łagodzi napięcie, stany lękowe, niepokoje. Gdy działa na nas oksytocyna, czujemy się zaopiekowani, otoczeni troską i jest nam dobrze.
I można by tu teraz wkleić reklamę z syntetyczną oksytocyną i promować ją jako lek na całe zło, ale jest mały szkopuł - syntetyczna oksytocyna nie działa tak jak ta, która wytwarza się naturalnie. Np. podczas porodu oksytocyna wydziela się pulsacyjnie (co pozwala matce na przerwy między skurczami) a ta syntetyczna wydziela się ciągle i nie działa tak cudownie na budowanie więzi matka-dziecko jak jej naturalny pierwowzór.

Ale jest dobra wiadomość - to, czego nie udało nam się jeszcze doskonale podrobić, można mieć za darmo. Aby wydzielić dawkę oksytocyny wystarczy 20 sekund przytulania. 


Dwadzieścia sekund tulenia może realnie obniżyć stres, zmniejszyć twoje lęki i złagodzić ból. Intuicyjnie wiemy o tym w dzieciństwie, gdy ze stłuczonym kolankiem biegniemy zalani łzami wtulić się do mamy i robi się jakoś... lepiej. W dorosłym życiu często dajemy sobie mniej czułości niż tego potrzebujemy. A potrzebujemy jej coraz więcej, bo wraz z wiekiem w naszej krwi jest coraz mniej oksytocyny. Nie dość, że natura nam utrudnia, to jeszcze przeżywamy mniej sytuacji w których można oksytocynę wytworzyć, a sytuacji stresowych jest coraz więcej. To sprawia, że dla równowagi potrzebujemy więcej i więcej oksytocyny. 

Skoro przytulanie daje nam potrzebną dawkę oksytocyny, może warto wprowadzić więcej tego typu czułości do swojego życia?

Trudna sytuacja - stresujący egzamin, rozmowa o pracę, rozłożenie długu na mniejsze raty - łagodniej przez to przebrniesz, jeśli serdecznie się z kimś na dłużej uściśniesz przed takim wydarzeniem.

To nie musi być romantyczne przytulenie. Oczywiście wtedy jest najfajniej i działa to najlepiej ale możesz przytulić się do przyjaciela, babci, psa, kota czy nawet maskotki, jak w dzieciństwie.

Czasami mężczyźni mówią, że nie lubią się przytulać, bo wydaje im się niemęskie. Hmm, jeśli czyta to jakiś pan - jest coś niesamowicie męskiego w silnym mężczyźnie, który nie boi się przyznać, że potrzebuje trochę czułości :)


Bliskość jest niesamowicie ważna. Bardziej niż nam się wydaje.
Dowiódł tego eksperyment z małpkami, który na dzisiejsze standardy nie jest zbyt etyczny, ale jednak dostarczył niesamowicie ważnych wniosków. Harry Harlow zabrał malutkie małpy i odizolował je całkowicie od innych małp i ludzi. Wychowane w izolacji były wypuszczane na karmienie do specjalnych karmiących sprzętów. Wariantów było kilka, ale skupię się na najważniejszym.
Maszyna do karmienia - druciane ustrojstwo z czymś na podobieństwo głowy na szczycie oraz butelką. Nieprzyjemna, zimna, niewygodna.
Obok druga maszyna druciana-matka. Podobna do tamtej, ale opatulona ciepłą tkaniną. Za to bez mleka.

Małpki spragnione bliskości wskakiwały na chwilę na "matkę" z butelką, ale tylko na moment, by zaspokoić głód, a potem szły wtulić się do tej cieplutkiej, ale pozbawionej pokarmu "mamy". Kiepskiego, kulawego, ale jednak jakiegoś substytutu matczynego ciepła.
eksperyment Harlowa

Również na "ciepłą" mamę wskakiwały w sytuacjach, gdy były straszone. Harlow wpuszczał do ich klatek przeróżne okropne i straszące je sprzęty.

Ogólnie robił on dość potworne rzeczy i jego eksperymenty były bardziej rozbudowane. Niektóre małpy były w izolacji trzy miesiące, inne sześć. Były takie, które po zakończeniu eksperymentu odmawiały przyjmowania pokarmu i umierały. 

Kojarzycie scenę, w której umiera Padmé Amidala? Brak woli życia.

Dalej Harlow mocniej rozwinął swoją chorą ciekawość i przymuszał takie izolowane małpy do reprodukcji (której nie chciały, stąd nazwa rape-rack). Zdarzało się, że matki zabijały zrodzone w ten sposób potomstwo np. miażdżąc mu główki.

Warto wziąć pod rozwagę w przypadku debaty o aborcji płodu powstałego na skutek gwałtu.

W każdym razie - dzięki jego eksperymentom wiemy, jak niezwykle ważną i fundamentalną wręcz potrzebą jest potrzeba bliskości i poczucie bezpieczeństwa oraz zaopiekowania jakie daje nam właśnie przytulanie.Przytulanie działa też rewelacyjnie na zdrowie fizyczne. Obniża ciśnienie krwi (serio, wystarczy 10 sekund! W dobie nadciśnienia - bardzo ważne info) i normuje pracę serca. Redukcja stresu powala skuteczniej walczyć z chorobami i wzmacniać odporność.

Kiedyś mnie to bardzo dziwiło, ale z czasem przestało. Jestem osobą, której ludzie zwierzają się ze swoich bardzo osobistych problemów. Słyszałam tak wiele przeróżnych zmartwień i historii rodem z telenoweli, że oduczyłam się osądzania ludzi. Często się zdarza, że na jakiejś imprezie ktoś po alkoholu uderza w smutne tony i słyszę pytanie "mogę się na chwilę przytulić?". Nie, to nie jest pijacki podryw, to się dzieje niezależnie od płci i wieku. Zwykła ludzka potrzeba. Pozwalam.

Ja z wiekiem też przestałam tłumić swoje emocje (to kumuluje stres) i gdy mam potrzebę przytulenia - mówię to. Oprócz przytulania zbawienny wpływ mają na nas też właśnie łzy - płacz pozwala zredukować napięcie. 

Jak powiedział Tołstoj

Proszę starać się płakać. Nic tak nie przynosi ulgi jak łzy


Miałam kiedyś taką fazę, że czułam się źle z tym, że nie zawsze mogę komuś pomóc. Gdy ktoś bliski był w patowej sytuacji życiowej czułam się paskudnie z tym, że mogłam powiedzieć jedynie coś w stylu mogę nakarmić, wysłuchać, pogłaskać, przytulić, ale nie potrafię pomóc.
A ci ludzie potem mówili, że właśnie bardzo w ten sposób pomogłam.
Nie trzeba linkować do żadnych konkretnych badań, bo w ostatnim czasie pojawia się ich coraz więcej. Z roku na rok rośnie liczba osób, które czują się samotne i nie mają ani jednej osoby, z którą mogą podzielić się swoimi smutkami oraz z którą mogą dzielić radość z mniejszych i większych sukcesów.

Przerażające.

Wierzę, że w pozornie małych gestach jest wielka moc, więc z całego serca zachęcam - wprowadź więcej przytulania do swojego życia. 

 Już dziesięć sekund da jakieś efekty a dwadzieścia spowoduje wyrzut oksytocyny, która pomoże zredukować twoje lęki i sprawi, że poczujesz się lepiej.
Może zamiast naszego typowego "kopniaka w tyłek na szczęście" warto wprowadzić serdeczny, szczery uścisk mówiący wierzę w ciebie.
A może praktykować tulenie wtedy, gdy stało się coś złego i nie wiemy co powiedzieć i jak wyrazić wsparcie?

Nie masz do kogo się przytulić? 
Na adopcję czeka mnóstwo psów i kotów, również można zostać wolontariuszem i wyprowadzać je na spacery, jeśli nie możesz zaopiekować się zwierzakiem na dłużej.

W lipcu chcę więcej pisać o tym, co robić, by czuć się w swoim życiu lepiej. Jeśli chcesz być ze mną - zapraszam na instagram aniamaluje - w ramach wymyślonej przeze mnie akcji "dobry lipiec" codziennie będę się dzielić jakąś małą-wielką rzeczą zarówno w instagramowych postach jak i na stories. One znikają po 24h, zatem zapraszam do śledzenia.
Dlaczego taka forma? Chcę, żebyś działał od razu, bez zwlekania. Nie ma co odkładać szczęścia na jutro :). Obiecane źródła i filmy z eksperymentu:

http://psychclassics.yorku.ca/Harlow/love.htm
https://www.psychologicalscience.org/news/releases/touch-may-alleviate-existential-fears-for-people-with-low-self-esteem.html
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/15923812
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/16046364
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/15206831

https://pdfs.semanticscholar.org/1c5d/5e3866818858c6026f6b9ac8e11764681d32.pdf  - artykuł o ekperymencie Harlowa

https://www.psychologytoday.com/us/blog/affectionado/201308/what-lack-affection-can-do-you


Zdjęcia zrobione w Malezji rok temu :) Bądź na bieżąco! 
  INSTAGRAM ❤ FACEBOOK 
❤ FACEBOOK MONIKI 
Niektóre teksty widzą tylko subskrybenci (nie lądują na "głównej") -
 jeśli chcesz być na bieżąco, zostań obserwatorem w google lub na bloglovin :) A jeśli dany tekst Ci pomógł, sprawisz mi przyjemność, jeśli klikniesz +1 w g+ pod tekstem :)
Follow on Bloglovin
Komentując oświadczasz, że znasz regulamin

COMMENTS

BLOGGER
Nazwa

-40% drogeria natura,2,-49% rossman,5,-50% na kosmetyki,1,#Koniecznie przeczytaj,16,100 dni bez spodni,3,15 hair project,3,2015,6,2016,11,2017,12,2018,9,2019,4,2020,1,218,1,4-godzinny tydzień pracy,1,5+,1,50 list,1,abody,1,afro,1,akceptacja,7,akcesoria,1,aktualizacja włosów,7,aktywne słuchanie,1,Alberobello,1,aliexpress,8,alkohol,1,aloes,1,Amalfi,1,Andrea,2,anemia,1,Angkor wat,1,Ania poleca,8,aniamaluje,2,anime,1,ankieta,1,aplikacja,2,aplikacje,3,apple,1,Apulia,1,asertywność,2,astor,1,ateizm,1,automistyfikacja,1,Avon,2,awokado,1,Azja,7,babcia,1,baczewski,1,bakterie,1,Barcelona,3,Bari,1,bataty,1,bądź duży,2,bez pieczenia,1,bezglutenowe,1,bezpieczeństwo,1,biała czekolada,1,biały laptop,1,biblia,1,bicie,1,bieganie,1,biel,1,bingo spa,2,biust,4,biustonosz,2,Black friday,1,bliskość,1,BLOG,593,blogi,3,blogowanie,4,blond,1,błędy,1,bob,5,boczek,2,body-shaming,1,bohaterki,1,bohemian rhapsody,1,botki,1,boty,1,boże narodzenie,1,ból ucha - naturalne metody,1,bridal hairstyles,1,bronde,1,brwi,5,buty,11,by nogi wydawały się dłuższe,1,cele,4,cele życiowe,1,celia,1,ceny w Tajlandii,1,cera,3,Cetaphil,1,Chiny,3,chwalenie się,1,ciało,41,ciastka,2,ciasto bez pieczenia,2,ciasto francuskie,1,ciasto kinder country,1,ciasto snicker,1,ciąża,1,Cicha noc,1,ciekawe blogi,4,cienie,1,cieniowane,1,ciepłe ubranie zimą,1,cinema city unlimited,1,Claudia Shiffer,1,co,1,co było,1,co jest za damo,1,co kupić babci,1,co kupić dziadkowi,1,co kupić na dzień matki,1,co kupić na promocji w rossmanie,3,co kupić na wieczór panieński,1,co na prezent,1,co powiedzą inni,1,co przywieźć z Ukrainy,1,co przywieźć ze Lwowa,1,co robić jesienią,3,co robić w grudniu,1,co robić w kwietniu,1,co robić w lipcu,1,co robić w listopadzie,1,co robić w lutym,1,co robić w maju,1,co robić w marcu,1,co robić w październiku,1,co robić w sierpniu,1,co robić w styczniu,1,co robić we wrześniu,1,co warto kupić na promocji rossman,1,co warto kupić na promocji w drogerii natura,1,co warto przeczytać,2,co warto zrobić na studiach,1,co zjeść w tajlandii,1,co zobaczyć w londynie,1,Co zrobić,1,co zrobić by rude włosy nie płowiały,1,co zrobić żeby włosy szybciej rosły,1,copywriter,1,creaclip,1,cruelty-free,2,curls,1,Cypr,2,cytaty,1,czarna rzepa,1,czas,4,czasopisma,6,czcionki,1,czekolada,1,czekolada z żelkami,1,czekoladki,1,czereśnie,1,czerwiec,2,czerwona królowa,1,czkawka,1,czosnek,2,czuciowiec,1,czy książki są drogie,1,czy można narzucać wiarę,1,czy można zmuszać do chodzenia na religię,1,czy można zmuszać dziecko do chodzenia do kościoła,1,czy warto lecieć na Cypr,1,czy warto obchodzić halloween,1,czy zapłacę cło,1,czytanie,3,czytnik,1,czytnik za złotówkę,1,ćwiczenia,6,daktyle,2,darmowe e-booki,1,darmowy planer,1,death note,1,decubal,1,delia,1,demakijaż,2,depilacja,5,depilacja laserowa,1,depilacja pach,1,depresja,1,Dermedic,1,Dermedic Capilarte,1,deser,1,desery,1,design,21,detoks,1,dieta,15,dieta śródziemnomorska,1,diy,15,dla dojrzałych kobiet,1,dlaczego nie piję mleka,1,dlaczego warto wyparzać i wymieniać szczoteczkę do zębów,1,długie nogi,1,do 100 zł,1,Dobre Bakterie,1,dobre nawyki,11,dobro,1,dochód,1,domodi,1,domowe sposoby,3,domowy sernik,1,dowody naukowe,1,drinki,1,duplo,1,dusza,14,dzieci,17,dzień babci,1,dzień matki,1,easy hairstyle,1,edukacja,2,edukacja seksualna,1,egzamin,2,egzaminy,1,eko,1,eksperci,1,eksperymenty,1,eld,1,elfen lied,1,emocje,6,energia,1,essence,1,etykiety,1,eyeliner,2,fanatyzm,1,FAQ,2,farbowanie,13,FAS,1,feminizm,1,fetysz stóp,1,fetyszysta stóp,1,figa,1,figi,1,figura,1,film,13,film o freddiem mercurym,1,filmy,11,filozofia,2,finanse,9,first7jobs,1,fit,13,Fitocell,1,freddie,3,Freddie Mercury,2,freelance,1,fryzura,6,fryzura na ślub,2,fryzury,29,fryzury ślubne,3,fryzury z grzywką,2,gadżety,10,gdańsk,2,gdy dasz plamę?,1,gdzie kupić biustonsz 65e,1,gdzie pojechać w maju,1,gdzie tanio kupować meble,1,girlpower,1,gliceryna,1,golden blonde,1,golden rose,1,gotowanie,2,granica,1,granica polska ukraina,1,Grecja,3,gronkowiec złocisty,1,gry,5,grzywka,1,gule podskórne,1,gwałt,1,gwiazda dnia,1,hair trends,1,hairstyles,3,halloween a wszystkich świętych,1,haloween,1,hejt,1,hemofobia,1,henna,5,historyjka motywacyjna,14,Horchata,1,Hot,135,hotel,1,hula-hoop,3,humor,1,hybrydy,3,ifluencer,1,ile idzie przesyłka z Aliexpress,1,imbir,1,impreza,5,infinity dress,1,influencerzy,1,inne,495,inne.,1,inni,1,innne,2,inspiracje,35,inspiracje tygodnia,35,instagram,3,instagram stories,2,inteligencja,1,iOS,1,iphone,1,iphone7,1,isadora,1,italia,3,Izrael,2,jackson,1,jajko w awokado,1,jak aplikować wcierki,2,jak być lepszym chrześcijaninem,1,jak być sobą,1,jak być szczęśliwym,2,jak dorobić,1,jak dostać się na Ukrainę,1,jak efektywnie czytać,1,Jak efektywniej korzystać z sieci,1,jak jeść figi,1,jak kupić idealną ramoneskę,1,jak kupować na aliexpress,3,Jak łatwiej się skupić i wyeliminować rozpraszacze?,1,jak mieć więcej przyjaciół,1,jak napisać pracę licencjacką,1,jak napisać pracę magisterską,1,jak naturalnie wyleczyć anemię,1,jak nauczyć się angielskiego,1,jak nie chorować,1,jak nie marnować czasu w sieci,1,jak nie przejmować się zdaniem innych,1,jak oszczędzać,1,jak oszczędzać.,1,jak ozdobić zeszyt,1,jak pobrać the sims 2 za darmo,1,jak pokonać strach przed tym,1,jak pomóc dziecku molestowanemu seksualnie?,1,jak poprawić koncentrację,2,jak poradzić sobie ze złym dniem,3,jak poszerzyć horyzonty,1,jak powiększyć biust,1,jak prawidłowo czyścić uszy,1,jak przyspieszyć porost włosów,5,jak radzić sobie z gniewem,2,jak radzić sobie z krytyką,1,jak radzić sobie ze stresem,1,jak realizować cele,1,jak rozładować napięcie,2,jak się nie przejmować,1,jak się skupić,1,jak się ubrać zimą,1,jak się uczyć,1,jak się wyspać,1,jak skutecznie notować,1,jak sprawić,1,jak sprawić by inni nas lubili,1,jak stać się bardziej lubianym,1,jak stać się lubianym,1,jak stać się optymistą,1,jak stosować olej kokosowy,1,jak stosować wcierki do włosów,1,jak szybko podejmować decyzje,1,jak szybko zapuścić włosy,2,jak tanio czytać książki,1,jak tanio podróżować,10,jak tanio zorganizować wakacje,4,Jak tanio zorganizować wycieczkę do Londynu,1,Jak tanio zorganizować wyjazd do Lwowa,1,jak uczyć się na własnych błędach,1,jak usprawnić mózg,1,jak utrzymać rudy kolor,1,jak uzyskać loki,2,jak wybrać tablet,1,Jak wykorzystać instagram w rozwoju,2,jak wypromować bloga,1,jak wzmocnić odporność,1,jak zacząć zmieniać swoje życie,1,jak zarobić,1,jak zarobić na monetach,1,jak zbudować dom z butelek,1,jak zdać maturę,1,jak zdobyć przyjaciół,1,jak zmotywować się do nauki,2,jak zmotywować się do pisania pracy,1,jak zmotywować się do sprzątania,1,jak znaleźć znajomych,1,jak znaleźć życiową pasję,1,jak zorganizować wypad na Maltę,1,jak zrobić frytki z batatów,1,jak zrobić loki,2,jak zrobić rosół,1,jak zrobić smoothie,1,jak zrobić tortillę,1,jak zrobić własną czekoladę,1,jak zwalczyć ból ucha,1,jak zwalczyć stres,3,jak zwiększyć poczucie własnej wartości,1,Jaka jest najlepsza dieta? Najzdrowsza dieta,1,jaką książkę przeczytać,1,jaką lokówkę wybrać,1,jaki blender wybrać,1,jaki film obejrzeć,1,Jakie buty kupić na wiosnę? Przegląd wiosna/lato 2015,1,jakie właściwości ma figa,1,jantar,2,january to do list,1,jednodniówka londyn,1,jedzenie,11,jej kosmetyczka,5,jesień,2,języki,1,joanna,4,kalendarz,1,kalendarz adwentowy,1,kalendarze,1,Kambodża,1,kampania,1,kampanie,1,kanapki,1,kapusta kiszona,1,karta LGBT,1,kasa,1,kasza,1,kasza jaglana,1,kaszel,2,kasztany,2,Katania,1,katar,1,kąpiel,1,Khao Sok,1,Kijów,4,kinestetyk,1,kino,3,klasyczny sernik,1,kler,1,kłos,1,kobiecość,2,kobiety,3,kochamżycie,1,komedia,1,kompleksy,9,koncentracja,1,konkurs,38,konkursy,1,kontrowersje,1,korektor,1,kosmetyki,74,koszule,1,kościół,1,kot,1,kotlety,1,kotlety z kaszy jaglanej,1,koty,1,kozi ser,1,kozieradka,1,kreatywność,13,kredki,1,kremy,1,krok po kroku,3,krótka piłka,2,krótkie fryzury,2,krótkie włosy,1,krytyka,3,krzywe nogi,2,ksiądz,1,książka,15,książka do przeżycia,1,książki,32,ksometyki,1,Kuala Lumpur,1,kuchnia,66,kultura,5,kupowanie lajków,1,kurki,1,kwiecień,1,kwiecień 2016,1,kwiecień 2017,1,lakier,21,laminowane,2,Langkawi,1,laptop,2,laptop do 2000 zł,1,Larnaka,1,lato,6,leaving neverland,1,leczenie,3,led,1,legimi,2,lek na kaca,1,lekcje,2,lemoniada,1,lęk przed ludźmi,1,lęk przed pobraniem krwi,1,licencjat,2,linki,5,linki tygodnia,149,lista,5,lista życzeń,2,listopad,1,lob,1,loczki,3,lody,1,loki,6,loki bez lokówki,2,loki bez użycia ciepła,1,lokówka z biedronki,1,Londyn,2,Lublin,1,ludzie,1,luksus,2,lumpeksy,1,lunchbox,2,luz,1,luźne,17,Lviv,1,Lwów,5,macbook,1,macbook air 13,1,Magia sprzątania,1,maj,1,majówka,1,makaron,1,makijaż,41,makijaż oczu,1,Malezja,3,maliny,1,Malta,1,mały biust,2,mam problem,1,Mani,24,manicure,1,marakuja,1,Marie Kondo,1,marzec,1,masaż,2,masaż stóp,1,mascarpone,1,maska,1,masło czosnkowe,1,masło z pieczonego czosnku,1,maść ichtiolowa,1,maść z witaminą A,1,matura,2,matury,1,maxi,2,meble,1,meddiet,1,medycyna,1,medyka,1,medytacja,1,MEGAFON,3,metale ciężkie,1,meteoryty,1,męskie,1,miasta,2,miesiąc,3,migrena,1,mikrokamera,1,Mionetto,1,miód,1,miya,1,mleko,1,mleko kokosowe,1,mleko owsiane,1,młodzież,2,moda,30,modne,1,modne buty 2015,1,modne fryzury,3,modne fryzury 2015,4,modne fryzury 2016,8,modne fryzury 2017,4,modne fryzury 2018,8,modne fryzury 2019,1,modnef fryzury 2019,1,moja historia,4,moje cechy,1,moje ulubione produkty spożywcze,2,moment.pl,1,monety kolekcjonerskie,1,morze,1,morze martwe,1,motywaca,1,motywacja,27,mrożona kawa,1,muffinki,1,muzeum 3d art,1,muzyka,8,my secret,1,myśli,114,myśli rozwój,1,na co żel aloesowy,1,na oparzenia słoneczne,1,na porost włosów,1,na wesele na studniówkę,1,nails,2,najlepsza dieta,1,najlepsza zupa,1,NAJNOWSZE,7,najzdrowsza dieta,1,najzdrowszy olej świata,1,naked 3,1,naked 3 podróbka,1,naprawa zniszczonych włosów,2,naturalna pielęgnacja,1,naturalne metody,1,naturalny makijaż,1,nauczyciel,1,nauka,15,nauka języków obcych,1,nawyki,4,nie lubię sprzątać,1,nieśmiałość,1,noc na pustyni,1,nocleg,1,nogi,2,notowanie,1,nowe,1,nuda,3,nudny wykład,1,nuggetsy,1,o mnie,20,obcasy,1,obiad,3,obiad w 10 minut,2,obuwie,1,oczy,2,oczyszczanie,4,odchudzanie,2,odkładanie marzeń na później,1,odrobaczanie,1,odżywianie,17,odżywienia,1,oferty,1,okazje,1,okulary,5,olej kokosowy,1,olej rycynowy,5,olejek,2,olejek z drzewa herbacianego,2,olejowanie,1,opadająca powieka,1,opakowania,1,opalanie topless,1,opieka,1,opinia,2,opinie,3,optymalizm,1,organizacja,14,orszada,1,osobiste,1,Ostuni,1,oszczędzanie,1,oszukiwanie samego siebie,1,oszustwa,1,owoce,3,pakowanie,1,paletka,1,pamiętniki z wakacji,2,pancakes,1,panieński,1,panini,1,party,1,Paryż,3,pasje,1,pastele,1,paznokcie,31,pedagogika,1,pedofilia,3,penne all' arrabbiata,1,perfumy,1,pewność siebie,1,pędzle,1,pielęgnacja,3,pieniądze,14,pieniądze na podróże,1,pierogi,1,piersi,2,pies,1,pilomax,2,pisanie,1,pizza,1,placenta,1,planer,1,planer pdf,1,planowanie,1,pobierz organizer,1,pobranie krwi,1,pocketbook louch lux 3,1,poczucie własnej wartości,1,podkład,1,podpłomyk,1,podróże,54,podsumowanie,51,podsumownaie,1,Pogoda,1,pokój,2,POLECANE,4,polecane książki,1,południowe włochy,1,pomidorowa,2,pomoc,4,Pompeje,1,pomysły,1,poniedziałkowy motywator,15,poradnik,2,porost włosów,2,post sponsorowany,1,post we współpracy z marką,6,postanowienia,1,postanowienia noworoczne,2,pot,2,potliwość,1,Poznań,1,PR,4,praca,5,praca zdalna,1,prawa człowieka,2,prawa ucznia,1,presja,1,prezenty,8,profile które warto śledzić na instagramie,1,prom,1,promocja,2,promocja rossman,4,promocja super pharm,1,promocje,2,Prosecco,1,proste,1,prostownica,1,prywata,1,przedłużane rzęsy,1,przedłużanie rzęs,1,przekąska,1,przekąski,4,przekąski do wódki,2,przekąski na imprezę,2,przekąski na urodziny,3,przemoc,3,przemoc psychiczna,1,przemoc symboliczna,1,przepis,33,przepis na pomidorówkę,1,przepis na sernik,1,przepis na tartę,1,przepis na tartę z białą czekoladą i mascarpone,1,przepis na zupę pomidorową,1,przepisy,10,przepisy na smoothie,1,przepisy z figami,1,przygody,1,przyrost,4,przysłiugi,1,przysmaki na imprezę,2,przytulanie,1,psychologia,7,pudelek,1,Puglia,1,pull through braid,1,pułapka zaangażowania,1,PUPA,2,Pustynia,1,pycha,3,pyszne,1,pytania,7,Qatar Airways,1,queen,1,quiz,1,rabaty,1,rady,1,recenzja,7,regeneracja,2,regulamin,1,reklamy,4,relacje,2,relaks,4,religia,5,remington,1,resentyment,1,retusz,1,rimmel,2,rok szkolny,1,rosół,1,rossmann,1,rozjaśnianie,6,rozkiminki,1,rozkminki,81,rozrywka,6,rozwoj,1,rozwojowe czwartki,74,rozwojownik,41,rozwój,166,równowaga,1,rtęć,1,ruch,1,rude,1,rude włosy,1,rzesy jedwabne,1,rzęsy,3,Rzęsy 1:!,1,rzęsy 2d,1,rzęsy metoda objętościowa Bydgoszcz,1,rzęsy przed i po,1,Safari,4,Sahara,1,Salerno,3,samodoskonalenie,134,samoleczenie,7,samoocena,2,San Marino,1,sandwich,1,sandwicz,1,Seboradin,1,Sekielski,1,self-love,1,sen,3,Sensique,1,sephora,1,seriale,1,serki topione,1,sernik,1,sesja,1,shake,1,shareweek,1,Siem Reap,1,się działo,16,silikonowy lunchbox,1,siwe włosy,1,skąd brać pieniądze,1,skąd brać ruch na bloga,1,skorupki,1,skupienie,1,słoik z uchem i słomką,1,słowiański blond,1,smartfon,1,smoothie,3,snap,1,snapchat,1,softsticks,1,sok z kapusty,1,soraya,2,Soumda,1,spanie,1,społeczne,4,sport,3,sposoby na odporność,1,sposoby na wypadające włosy,1,sposób na pryszcze,1,sposób na tabliczkę mnożenia,1,spotkanie,7,sprytna dziewczyna,1,sprzątanie,1,sprzęt,7,ssanie oleju,1,stopy,1,stories,1,strach,3,strach przed oceną,1,strach przed pobraniem krwi,1,stres,4,studia,6,studiowanie,1,studniówka,3,styl,9,suche włosy,1,sukces,1,sukienka,4,sukienki,2,suknie ślubne,1,suplement,1,Sycylia,1,syrop z pędów sosny,1,szacunek,1,szampon,3,szczęście,8,szczotka,1,szeginia,1,szkoła,11,szminka,7,szpilki,2,szpotawe kolana,1,sztuczki,1,sztutowo,1,szybkie przekąski,2,ślimaczki,1,Śliwki w boczku,1,ślub,2,śmiech,1,śniadanie,3,śniadanie we Lwowie,1,średnie włosy,4,święta,2,tablet,1,tablet do 500 zł,1,tablet na studia,1,tag,26,Tajlandia,7,tangle teezer,3,tani obiad,1,tania lokówka,1,tanie,4,tanie buty,1,tanie czytanie,1,tanie dodatki do mieszkania,1,tanie loty,1,tanie podróżowanie,1,tanie zwiedzanie,1,tarta,2,tarta snickers,1,tartinki,1,tech,7,Tekst powstał w ramach współpracy z Wydawnictwem Otwartym.,1,tekst sponsorowany,3,tekst we współpracy z marką GOSH,2,Tel awiw,1,telefon,2,telewizja,1,Tesori d'oriente,1,test,20,the sims,1,todo,1,topless,1,torebka,2,torebki,1,tortilla,1,toruń,1,trendy,7,triki,31,trolling,1,troska,1,trwałe loki,1,Tunezja,2,tusz,1,twarz,2,tydzień,19,tygodnik,185,tygodniowe love,12,Tylko nie mów nikomu,1,ubrania,2,ubranie,1,uczucia,1,udawany warkocz,1,Ukraina,4,ulubieńcy,8,upał,1,updo,1,upięcia,1,upięcie,1,urban decay,1,urlop,2,uroda,207,urodzinowe menu,1,urodziny,3,usta,10,venita,3,vipera,1,w co się ubrać,4,w szystkie,1,w11,1,wady,1,wakacje,14,wakacje jesienią,1,walentynki,1,wanna,1,Warszawa,4,warsztaty,1,wartości,1,wazelina,1,ważne,2,wcierka,2,wdzięczność,3,wegańskie,2,wegetariańskie,3,weltschemerz,1,wiara,2,wiarygodni influencerzy,1,wibo,4,wieczór panieński,1,wiedza,1,więcej,1,wigilia,2,wilno,2,wino,1,wiosna,1,wishlist,8,własne pieniądze kobiety,1,Włochy,8,włosy,133,wnętrza,2,wob,1,woda,2,woda brzozowa,1,wolontariat,2,worth following instagram profiles for better life,1,wpływ,1,wrapy,1,wrażenia,1,Wrocław,1,wsparcie,1,współpraca,38,współprace,1,wszystkich świętych,1,wszystkie,512,wtyczki,1,wybór,1,wybrzeże amalfitańskie,1,wychowanie,1,wycieczka,4,wydatki,1,wydawnictwo,1,wygodne wałki,1,wymiary,1,wyniki,1,wypadanie włosów,4,wyszukiwania,2,wyzwania,5,wyzwanie,37,wyzwanie - bycie miłym,1,wyzwanie30dni,3,xiaomi,1,youtube,5,za darmo,3,za hajs matki baluj,1,zabawy,2,zaczrwienienia,1,zagęszczanie zupy,1,zakupy,17,zakupy na Ali,2,zalecenia WHO,1,zapach,1,zapalenie oskrzeli,1,zarabianie,1,zarobki,2,zawijaski,1,zawiść,1,zdejmowanie hybryd,1,zdjęcia,1,zdrowa dieta,1,zdrowie,71,zdupy,1,zero waste zerowaste,1,zerowaste,1,zeszyt,2,zima,1,zioła,1,złoty blond,1,zły humor,2,zmiana koloru włosów,1,zmysł dotyku,1,znajomi,1,zupa,5,zupa dyniowa,1,zupa krem,3,zupy,2,zwierzęta,5,zyski,1,źródła ruchu na bloga,1,żel aloesowy,1,żel aloesowy zastosowania,1,żenada,1,żółta sukienka,1,życie,1,życzenia,1,życzenia noworoczne,1,
ltr
item
Aniamaluje - fajny blog ✅ Lifestyle ✅zdrowie ✅rozwój osobisty ✅uroda: Dlaczego przytulanie jest takie ważne? Zaskoczę cię
Dlaczego przytulanie jest takie ważne? Zaskoczę cię
O tym, dlaczego należy tulić się ile wlezie, bo w ten sposób dajemy sobie więcej niż nam się wydaje.
https://4.bp.blogspot.com/-rr1Kgrps48M/WzhiBeANSrI/AAAAAAAAxfU/gdUbOfTvDiU3oeCmN4vMmG9L28zwuy2DgCLcBGAs/s1600/fryzury-modne-trendy-2018-2019P3070067-04aniamaluje.JPG
https://4.bp.blogspot.com/-rr1Kgrps48M/WzhiBeANSrI/AAAAAAAAxfU/gdUbOfTvDiU3oeCmN4vMmG9L28zwuy2DgCLcBGAs/s72-c/fryzury-modne-trendy-2018-2019P3070067-04aniamaluje.JPG
Aniamaluje - fajny blog ✅ Lifestyle ✅zdrowie ✅rozwój osobisty ✅uroda
https://www.aniamaluje.com/2018/07/dlaczego-przytulanie-jest-takie-wazne.html
https://www.aniamaluje.com/
https://www.aniamaluje.com/
https://www.aniamaluje.com/2018/07/dlaczego-przytulanie-jest-takie-wazne.html
true
3538531450758840466
UTF-8
Loaded All Posts Not found any posts VIEW ALL Readmore Reply Cancel reply Delete By Home PAGES POSTS View All RECOMMENDED FOR YOU LABEL ARCHIVE SEARCH ALL POSTS Not found any post match with your request Back Home Sunday Monday Tuesday Wednesday Thursday Friday Saturday Sun Mon Tue Wed Thu Fri Sat January February March April May June July August September October November December Jan Feb Mar Apr May Jun Jul Aug Sep Oct Nov Dec just now 1 minute ago $$1$$ minutes ago 1 hour ago $$1$$ hours ago Yesterday $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago more than 5 weeks ago Followers Follow THIS CONTENT IS PREMIUM Please share to unlock Copy All Code Select All Code All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy