Jak wejdziecie w lokalizację, to zobaczycie jak to POWINNO wyglądać. Cóż, być w jednym z najbardziej zapierających dech w piersiach miejscu i go nie zobaczyć, bo chmury - zdarza się! :D Potem zaczął padać deszcz, więc ja zaczęłam mieć z tego radochę😅
Pytacie, dlaczego tak mało się stresuję! Słuchajcie, ja kiedyś byłam tą osobą, którą ze stresu zawsze bolał brzuch. Przed egzaminem, zawodami, konkursem... dzisiaj stresik czuję tylko przed podróżą (czyli chyba długo nie poczuję🙈) a częściej towarzyszy mi EKSCYTACJA. Większy problem mam z napięciem, ono się silnie odbija na moim ciele. Zazwyczaj szłam je wybiegać, ale ponieważ wróciłam przed obowiązkową kwarantanną, narzuciłam sobie własną i... chodzę po ścianach, bo moje najlepsze sposoby na rozładowanie napięcia są niedostępne🙈Nie cierpię biegać. Ale lubię zgrzana wrócić do mieszkania i mieć ten uśmiech na twarzy, że już wszystko za mną😅

A nie stresuje się, bo nie pozwalam, by rzeczy, które są poza moją kontrolą władały moim umysłem. Poza moją kontrolą jest to, ile potrwa pandemia, ile osób umiera każdego dnia, jak wygląda stan opieki zdrowotnej w Polsce, czy będzie szczepionka albo kiedy będzie i ile potrwają obostrzenia.
Ale mam kontrolę nad najważniejszymi rzeczami: mogę ograniczyć do minimum wyjścia (spacerek do sklepu po jedną rzecz nigdy tak nie kusił, co?😉), poprawnie myć ręce, unikać dotykania buzi, dbać o odporność, być aktywna fizycznie, słuchać komunikatów GiS i dostosować swoją sytuację finansową do zmieniających się warunków (przyciąć wydatki? przebranżowić się? podnieść ceny usług czy obniżyć i iść na ilość?).
Skupiam się nad tym, nad czym mam kontrolę. Zawsze!
Nie wiem czy na egzaminie dostanę trudne pytania, nad tym nie mam kontroli. Ale mam kontrolę nad tym, jak przyswoję materiał.
A u Was jak? Stres? Czarne myśli? Czy spokój na myśl o tym, że cokolwiek przyniesie życie, będzie trzeba się do tego dostosować?
#stres #szczerze_pisząc #emocje #stacalm #stayhome #vietnam #goldenhandsbridge

Jak wejdziecie w lokalizację, to...

Ale mam dzisiaj kiepski dzień! Chyba będę ładną sumkę w plecy. Auć! Bolesna lekcja, by nie robić czegoś „jednym okiem”. Pomyślałam, że podzielę się kilkoma swoimi wpadkami i poproszę Cię o to samo 👉🏻 zatytułowałam oficjalny przelew „pieniądze za las”. Byłam rozkojarzona!
👉🏻 kilka razy wysłałam polecony do samej siebie, jakoś odruchowo wpisuje mi się mój własny adres 🤷🏻‍♀️
👉🏻 wybrałam się na basen i nie spakowałam stroju, zorientowałam się już w szatni
👉🏻 bez portfela to też wyszłam wiele razy
👉🏻 wysłałam klientowi plik o tytule „wersjaostatecznailetychpoprawekjapierdole.pdf”
👉🏻 wyszłam z knajpy i zapomniałam zapłacić. Biegłam przeprosić i uregulować należność ze zwieszonym jęzorem a oni się nawet nie zorientowali! Przeprosiłam chyba z 5x🙈

Teraz Ty, będzie mi raźniej!
Zdjęcie z Bali! Było pięknie, mam nadzieję, że Balijczycy dadzą sobie radę z kryzysem, żyli w dużej mierze z turystyki :( #wpadka #aniamaluje #szczerze_pisząc #wodospad #waterfall #podrozemaleiduze #podróże

Ale mam dzisiaj kiepski dzień!...

Mam taką ulubioną grę, gdzie zadaję ludziom pytania w stylu „wolisz do końca życia jeść tylko sernik, czy tylko burgery?”. Nawet mam jej karcianą wersję (nazwa się „Dylematy” i pytania są w niej czasami na maksa odjechane!) ale i tak wolę zadawać własne😈. Zasady są proste! 👉🏻 odpowiadasz na dowolne pytanie z tego wątku (moje, cudze)
👉🏻 kupujesz sobie w ten sposób prawo, by zadać własne pytanie 
Można uzasadniać, wychodzą z tego super dyskusje!!! Uwielbiam w to grać! I na żywo i przez smsy jak na żywo nie można pogadać.
Więc ja zacznę, a Wy mam nadzieję, będziecie w komentarzach aktywni. Pytanie które wrzucam, pochodzi z gry „Dylematy”:
2 osoby zaproponowały ci namiętny pocałunek. Jedna z nich to 10 w Twojej osobistej skali, ale jest w związku. Druga to singiel, ale w twojej skali „5”. Kogo wybierasz? Napisz, a potem stwórz własny „dylemat”😉 Zawsze trzeba coś wybrać, nawet jak obie opcje są złe 🙃
Odpowiedz i zadaj swoje pytanie.

Możecie odpowiadać sobie nawzajem, będzie zabawnie! To jak, 5 czy 10? 
#gra #zostajewdomu #rozrywka #buivien #buivienstreet #vietnam #saigon #hochiminh #podróże #podróżemałeiduże #aniamaluje

Mam taką ulubioną grę, gdzie...

Idziesz do pracy, bo musisz? Źle, bo masz siedzieć na pupie. Bierzesz bezpłatny urlop, żeby siedzieć na pupie - źle, bo będzie kryzys, a w ogóle to ktoś musi w sklepach sprzedawać.
Wrzucasz związane w wirusem treści - źle, bo wszyscy już mają dość. Wrzucasz treści rozrywkowe - źle, bo jesteś ignorantem. Kupujesz papier dla siebie i rodziny - źle, bo panikujesz i „odbierasz innym”. Kupujesz tyle ile potrzebujesz - źle, bo nie myślisz o przyszłości.

Nie dajmy się zwariować. Jesteśmy różni! Przeżywamy sytuacje na swój sposób. Ktoś, kto lubi siedzieć w domu nie zrozumie kogoś, kto serio chodzi od tego po ścianach. za dzieciaka byłam często chora i 2 tygodnie na dupsku to dla mnie żadna nowość. Przyznam, że czasami wręcz chciałam mieć anginę, żeby oglądać na satelicie bajki na jakimś Rai due czy niemieckim RTL2, oglądać reklamy produktów, których w Polsce nie ma, układać puzzle, czytać książki, wpuszczać psa do łóżka (chora, to mama przymknie oko) i układać domki z kart. Przeszłabym się chętnie, marzę o zakupach w lidlu, żałuję, że nie mam balkonu, ale jakieś wielkie wyrzeczenie to nie jest. Dla kogoś innego może być niemal traumatyczne i nie mam prawa tego oceniać! Jeden będzie tańczył i śpiewał, drugi zwinie się w kulkę i będzie mu smutno.
Dlatego proszę, nie oceniajmy się! Jeśli tylko słuchasz się do zaleceń i oficjalnych komunikatów - nie czuj wyrzutów sumienia, że masz ochotę spać albo leżeć zamiast pisać ebooki i tworzyć genialne biznesy. Albo na odwrót, że w tej sytuacji przyszedł Ci do głowy genialny produkt  i wchodzisz w to jak opętany!
Nie miej wyrzutów sumienia, że czujesz radochę na myśl o gotowaniu, porządkach w szafie i wszystkich rzeczach, na które brakowało ci czasu. Albo na odwrót - że zamawiasz na wynos i marzysz o pracy w której odwiedza cię pan kanapka. Ale nie oceniaj. 
Polecam z  stories @evrdtrp która pokazuje, jak odmienne mamy perspektywy i sytuacje życiowe. To nie są rzeczy czarne albo białe, raczej tak niedookreślone jak moja skora na tym zdjęciu. Opalona, spalona, czy blada? Wszystko po trochu!
Wspieranie, nie ocenianie. Proszę🤗
#staystrong #siedzęwdomu ... bo mam ten przywilej, nie każdy może.
Doceniam! #szczerze_pisząc #aniamaluje

Idziesz do pracy, bo musisz?...

Robicie czasami głupie rzeczy? Ja niestety ciągle! Czasami szybciej działam niż myślę, a refleksja nad głupotą przychodzi po fakcie. Osobiście za jedną z najgłupszych rzeczy na świecie uważam jednak palenie papierosów. Śmierdzą, trują, niszczą zęby i zdrowie - bez wahania zdecydowałam się dorzucić swoje 3 grosze do kampanii przeciwko paleniu!
Dajcie koniecznie znać w komentarzach czy kiedyś paliliście (albo palicie) i czego wam najbardziej w związku z tym żal!
Więcej na : http://stopfejkfriends.pl/ 
Post w tamach kampanii społecznej: #stopfejkfriends i „Papierosy i e-papierosy to fałszywi przyjaciele”

#aniamaluje #szczerze_pisząc

Robicie czasami głupie rzeczy? Ja...

Na tym zdjęciu moja mina mówi „czy mogę już iść?” i nawet powiedziałam to na głos do @czula.kaminska bo obok latał jakiś szerszeń, a ja się panicznie boję🙈
Bo ja wcale nie jest odważna! 
Życie jest przewrotne. Pojechałam solo, żeby sama pobyć ze swoimi myślami - nie spędziłam sama ani jednego dnia! A teraz siedzę na tyłku jak wszyscy i mam to swoje wyciszenie, chociaż czas po wyjeździe miał być turbo intensywny🤪
🌱Fajnie jest być gdzieś z kimś. Dzielić zachwyt, czasami pokazać coś swoimi oczami, czasami rozproszyć poczucie odpowiedzialności by nie ciążyło tylko na jednej osobie, czasami by poczuć się bezpieczniej. 🌱Podróżowanie solo jest inne. Ludzie dzielą z Tobą jakieś fragmenty drogi, ale na Twoich zasadach. Zero kompromisów, dostosowywania się, szukania knajp gdzie będzie coś bez pszenicy albo gaszenia światła bo ktoś chce spać, a ty jeszcze nie. Omijania czegoś, bo komuś za gorąco albo za daleko, za blisko, za brzydko, za ładnie, zawsze coś.
🌱Łatwiej poznaje się ludzi. Ja na nowo uwierzyłam, że w ludziach jest dobro. Spotkałam się z wielką życzliwością, chęcią pomocy, wskazówkami. Ktoś mnie podwiózł, ktoś naprawił laptopa, ktoś pokazał fajne zakątki, ktoś zrobił zdjęcie, ktoś popilnował rzeczy. To było piękne!🥰
🌱Podróżowanie solo nie jest ani lepsze ani gorsze. Jest zupełnie inne. 
Polecam przeżyć chociaż raz w życiu, może jak wszystko się uspokoi? ☀️Ja lubię mieć jakąś nagrodę w perspektywie. Jeśli ogarnę to finansowo to po tej całej pandemii chciałabym wybrać się do Włoch i zjeść nieprzyzwoicie pyszną pizzę. I makaron. I potańczyć. I pośpiewać pijąc nad morzem ich domowe wino z plastikowej butelki.
Tak będzie, musi być! 
Każda burza się kiedyś kończy, w to chcę wierzyć!
Zabawmy się! Wyobraź sobie, że pandemia się skończyła, Twoje finanse i rodzina mają się dobrze.
Pierwsze co robisz „w nagrodę” aby to odreagować to?
Ja totalnie wybieram się na pizzę! #podróże #solo #solotravel #drzewo #szczerze_pisząc #aniamaluje #infinitydress #multiwaydress

Na tym zdjęciu moja mina...

To, co dzisiaj wydaje się dramatem, kiedyś może okazać się cenną lekcją. Pamiętam jak z dnia na dzień straciłam źródło dochodu nie mając planu B. Bolało, ale od tej pory pamiętałam, że „najpierw płacę sobie”. No matter what! Budowałam poduszkę finansową, chociaż było bardzo ciężko. Za drugim razem gdy straciłam głównego klienta też bolało potwornie. Wtedy wyciągnęłam kolejną lekcję i postawiłam na dywersyfikację. Teraz przy okazji wirusa moje źródełka powysychały albo stały się mniejsze, ale jedno, zupełnie pasywne działa nadal i to lepiej niż wcześniej. Książka, którą napisałam w 2013! (Dostępna na legimi).
Kryzysy są ciężkie, ja się cieszę, że dostałam mocno po dupie bardzo młodo. Że przegadałam sobie kilka tematów i np. podjęłam trudną decyzję, że nie stać mnie na pracę w szkole, (wtedy byle ósemka do wyrwania oznacza tarapaty finansowe).
Czasami te bolesne lekcje po czasie okazują się bardzo cenne! 
Mam taką zasadę, że porażkę zawsze zamieniam w „teachable moment”. Wypisuję 10 rzeczy, których nauczyła mnie ta sytuacja i wdrażam wnioski w życie.
Z takim podejściem z wielu problemów wychodzimy silniejsi!
Gdybym nie przerobiła tego problemu 10 lat temu, dzisiaj też z przerażeniem patrzyłabym na topniejący stan konta😰ale czasami żeby było lepiej, przez chwilę musi być trochę gorzej! Dzisiaj widzę, że przez ten kryzys podjęłam decyzje, które zapewniają mi całkiem wygodne życie.
Teraz wydaje się ciężko, ale jeśli wyciągniemy z tego lekcje, to będzie lepiej.
Każdy zna chyba kogoś, kto załamał się po rozpadzie związku a potem poznał partnera pod każdym kątem nieporównywalnie lepszego, prawda?
Wierzę, że tak to się skończy! 
Masz jakąś historię życiowej tragedii, która okazała się potrzebną lekcją i chcesz się nią podzielić?
#aniamaluje #szczerze_pisząc #saigon #hochiminh #kryzys #staystrong

To, co dzisiaj wydaje się...

Surowi rodzice wychowują najlepszych kłamców. To totalnie nie jest czas na te wszystkie wrogie spojrzenia i wytykanie innym co zrobili nie tak! W Tajlandii starsze małażeństwo z Chin pozarażało innych, bo bali się linczu i bali się iść do szpitala. U nas ludzie zatajają, że byli we Włoszech właśnie przez takie komentarze! Z kolei gdy restauratorka z Bangkoku dała znać klientom na fejsie, że ma wirusa, zamyka lokal i prosi osoby, które w nim były o sprawdzenie swojego zdrowia - ludzie pisali, że dziękują za jej odpowiedzialność i poinformowanie. Takie samo podejście ma Tajwan. Pisałam kiedyś, że wiara w „sprawiedliwy świat” sprzyja kulturze wtórnej wiktymizacji ofiar. Bo gdy wszyscy myślimy „jak będę ostrożna to nikt mnie nie zgwałci”, to z automatu cześć winy idzie zawsze na zgwałconą kobietę. „Mnie jakoś takie rzeczy nie spotykają a chodzę tedy 20 lat”🙄. To od naszego podejścia zależy, czy ludzie będą zgłaszać swoje objawy, czy nie. Wirus może przytrafić się każdemu, nawet najbardziej ostrożnemu człowiekowi! To nie jest moment na „to przez tego, to przez tamtego”. To moment na słuchanie się do zaleceń i siedzenie w domu. Ja zdecydowałam się kontynuować relację z Azji z normalnym opóźnieniem (no, może ciut dłuższym, zbieram więcej info o ciemnych stronach Wietnamu😌). Czasy są ciężkie, miejcie u mnie trochę rozrywki i normalności! Pozostańmy silni, bez znaczenia, czy w Polsce czy gdzieś na świecie!♥️ Nie obwiniajmy się nawzajem, nikt nie przyniósł wirusa złośliwie! To i tak by się wydarzyło. Strach jest ok, panika nie. Panika to chaos. Potrzebujemy spokoju i opanowania😊 to nasze reakcje zadecydują o rozwoju wydarzeń.
#podróże #szczerze_pisząc #aniamaluje #wirus #zostajewdomu

Surowi rodzice wychowują najlepszych kłamców....

Jedna z moich największych obaw odnośnie podróży solo?
„Ale jak ja pójdę na plażę?!”🤣
Biegam szybko, ale jednak nie chciałabym wyskakiwać z morza aby dogonić  złodzieja, który połasił się na mój telefon.
Tymczasem moje  obawy okazały się zupełnie bezzasadne! Poznałam wielu spoko ludzi, którym postanowiłam zaufać i rzadko bywałam sama. Ale czasami chciałam! I co wtedy? Raz ratownik zaproponował, że wrzuci moje „belongings” do swojej łódki. Raz wrzuciłam telefon, kasę i klucz do woreczka strunowego i zakopałam pod palmą. A kilka razy wyszłam zupełnie bez niczego. Zostawiałam klucz na recepcji i odcinałam się.
Było super! 
Chcę bardziej być niż mieć. Nie wiem jak mogłam kiedyś pozwolić na to, aby strach o durne rzeczy mnie blokował.
Dzisiaj widzę, jak był irracjonalny 🙈 nie mam za wielu zdjęć z plaży, ale było fajnie! Jestem za to na wielu zdjęciach wietnamskich chłopców (na Bali też mi się zdarzyło)🤣 Widzą białą dziewczynę i pytają, czy mogą fotkę. I czy mogą mnie do tej fotki objąć. Przedmiotowe? Szczerze? Ja też robię fotki lokalsom i chociaż sami zachęcają, to w pewien sposób czuję, że pozując do zdjęć spłacam jakiś dług. Chłopcy są zawsze bardzo grzeczni i mili. Nie spotkało mnie tu nic „disrescpectful”. Po fakcie zawsze dziękują, chwilę pogawędzimy. To dla mnie ok, bez względu na to, co opowiedzą kolegom pokazując zdjęcie. W mojej opowieści też każdy pająk jest 3 razy większy, a każdy z nas ma koleżankę, do której idol na koncercie puścił oczko😉

Nigdy w życiu nie uśmiechałam się tyle, co na tym wyjeździe!!! Nie wiem jak mogła mnie blokować myśl o tym, że ktoś mnie okradnie🙈
„Pod łóżka włażą, złodzieja węszą, 
Łbem o nocniki chłodne trącając.
I znowu sprawdzą kieszonki, kwitki, 
Spodnie na tyłkach zacerowane, 
Własność wielebną, święte nabytki, 
Swoje, wyłączne, zapracowane.”
#wietnam #azja #podróże #podróżemałeiduże #vietnam #aniamaluje #szczerze_pisząc #plaża

Jedna z moich największych obaw...

Typowa ja! Nie pamiętam jak na imię miał właściciel piesełka, ale piesek miał na imię Tom i spędziliśmy razem kilka miłych chwil! 
Nie każde zdjęcie z podróży musi być wymuskane! To wywołuje we mnie miłe emocje, bo Tom był kuleczką radości.
Przy okazji - bycie opiekunem (nie lubię słowa „panem”) pieska to +100 do charyzmy i zwiększa szanse podrywu. Albo ułatwia kontakt. Lubię czytać książki w parku i w zeszłym roku kilkadziesiąt (!) razy zdarzyło się, że wbiegł we mnie albo mój koc czyjś piesek, co dało opiekunowi oczywisty pretekst do zagajenia rozmowy bez jakiejś niezręczności. Z trzema z tych osób się koleguję, jednego poznałam ze swoją koleżanką i są parą ;).
Pieski są super!!!
Pytanie do ludzi, którzy mają (albo kiedyś mieli) zwierzaka - jak się wabił? Imię typowo zwierzęce, czy ludzkie?
Ja miałam: kota o imieniu Trampek, owczarka szkockiego collie o imieniu Zija, (Zia) aka Ruda, drugiego psa o imieniu „Mała” (zwana Zazdrośnicą), kota Kiko i kotkę Ninę. Teraz w mojej rodzinie jest kotka Schwarz i piesek Niunio.
Każde imię z innej bajki!
Jak u Was?
#piesek #dogsofinstagram #wakacje #wietnam #vietnam #podróże #podrozemaleiduze #zwierzaki

Typowa ja! Nie pamiętam jak...

Co jeść w upał? Pomysły na dania, przekąski i desery ;-)

Dzisiaj – domowych lodach na patyku, mrożonej kawie, o tym co pić, gdy z nieba leje się żar oraz… o urządzeniu do naleśników. Ma sens, czy jest zbędnym wydatkiem?

Znacie to uczucie, gdy zrobiliście wszystko co w waszej mocy, najlepiej jak potraficie, włożyliście to mnóstwo serca, pracy i wysiłku  a mimo to – rezultat zależy od kogoś innego? Ja znam – mam tak z pracą magisterską. Myśl o niej ciągle wraca jak bumerang, a ja wciąż jestem w niepewności i oczekiwaniu, czy będę miała dużo do poprawiania i tak dalej. To strasznie frustrujące, bo wszystkie egzaminy mam pięknie zaliczone, przez całe studia nie miałam ani jednej poprawki a tróje mogę policzyć na palcach jednej ręki.
Więc po pierwsze – trochę gotuje się we mnie w środku, a po drugie – aż paruję na zewnątrz, bo mamy upał :). Staram się odstresować i naładować swoje baterie na słoneczku. W końcu mamy weekend :).
No ale same kłody pod nogami 😀
Na taką pogodę idealne są wszystkie lekkie dania i desery.
Domowe lody na patyku (lub w tubce).  Można je zrobić w banalnie prosty sposób – mrozimy owoce z wodą, owoce z jogurtem, sam jogurt, jogurtowe smoothie, ulubiony napój albo – co jest hitem wśród dzieci – jasny napój gazowany plus żelki ;-).
Przepisy na takie lody zebrałam na osobnej tablicy na pinterest :
Jeśli chodzi o foremki…. stały się one największym bólem ostatnich dni – są w ofercie lidla. Od środy.
Obie wersje tanie i raczej porządne, ale w moim lidlu (małe miasteczko, małe ilości towaru) już się sprzedały 🙁 Nie popełniajcie mojego błędu i kupcie je, zanim zrobi to ktoś inny – link do oferty (klik).
Czy takie foremki to zbędny wydatek? Moim zdaniem nie, szczególnie, jeśli mamy dzieci, albo lubimy lody, tylko niekoniecznie te napakowane chemią – zamrożenie soku z owocami albo jogurtu naturalnego jest równie pyszne. Ostatecznie koszt foremek bardzo szybko się zwróci, a my nie musimy odczuwać wyrzutów sumienia po zjedzonym deserze :). 
Podobno foremki można kupić czasem w pepco – w moim nie ma. Są w stałej ofercie ikei i czyba tesco, ale z kolei tego nie ma w mojej okolicy i w ten weekend obeszłam się smakiem 🙁
Kilka przepisów na lody jest też w kulinarnej gazetce pokazanej niżej (zdjęcie się powiększa)

lub tutaj (klik)

Jeśli chodzi o ciepłe dni, to zjadam jak zawsze – zupy (odesłanie do tekstu o zupach po kliknięciu w zdjęcie):
Ze względów zdrowotnych nie rezygnuję z rozgrzewających zup typu rosół i nie jem chłodników. Jednak bez tego czuję się jak bez ręki i zaraz czuję się gorzej.
A co do picia?
– woda
– woda z cytryną
– woda z ogórkiem
– chłodna herbata z rumianku
– chłodna mięta
– chłodna zielona herbata
Jeśli “chłodna” to za mało, a nie lubimy rozwadniać napoju, można zastosować mój ulubiony myk, czyli zamiast kostek lodu, wrzucić do napoju zamrożone winogrono :). 
Jeśli lubimy mocne orzeźwienie, wybawieniem będzie granita, lu pseudogranita – lód pokruszony blenderem i zalany ulubionym sokiem 🙂

A jak pokruszyć lód bez blendera? Tak 😀 

sprawdzone wielokrotnie.

Jeśli jednak mam ochotę na coś bardzo słodkiego i smacznego, decyduję się na “mrożoną kawę”, taką, która powstaje w dwie minuty 😉

Przepis po kliknięciu w zdjęcie, lub tutaj :

https://www.aniamaluje.com/2014/07/przepis-na-najlepsza-mrozona-kawe.html

Jeśli chodzi o “guilty pleasure”, to akceptuję obecność syropu glukozo-fruktozowego w niektórych lodach.  Znajdziemy go także w syropach na kaszel, więc nie siałabym wielkiej paniki po zjedzeniu jednej porcji lodów. W kawie sobie pozwalam 😀
Lekki obiad? W moim przypadku – jeden z wielu, bo jem zupy i dbam o dostarczanie odpowiedniej przy moim schorzeniu ilości kalorii ;-). Ale poza zupami, są to sałatki i wrapy.
Staram się unikać pieczywa gotowego – decyduję się na podpłomyki, placki dosa, tortillę albo naleśnikowe wrapy. Ważniejszy jest dla mnie tak zwany wsad 🙂
 A wsad to :
Grillowana pierś z kurczaka lub indyka (albo łosoś) 
Zielenina, czyli sałata lodowa, kapusta pekińska, roszponka, rukola, szpinak lub jarmuż
Warzywa i/ lub owoce : pomidor, pomidorki koktajlowe, kukurydza, granat, ogórek 
Ewentualnie jeszcze ser feta, kozi lub mozzarella
Plus ziarna i jakiś sos – ostatnio posmakował mi czosnkowy z biedronki (klik).

To wszystko zawijam w placek.

Najczęściej jest to taki niby-naleśnik, albo placek dosa.
Placek dosa, to genialny sposób na bezglutenowy i zdrowy wrap ; moczymy na noc szklankę ryżu i 1/3 szklankę soczewicy (ja wolę czerwoną). Zalewamy tyle, żeby przykryło ziarna i dało pół centymetra górki. Potem rano dolewam 100 ml wody, blenduję na papkę i…gotowe. Mogę rozprowadzać na patelni 😉 .
Dosa to cienki placek, który jest bardzo pożywny, i jego rozprowadzenie wygląda tak :
Z kolei mój przepis na podpłomyk znajdziecie tutaj (klik) lub powiększając zdjęcie 

Wszystko to da się spokojnie zrobić na patelni, nawet teraz w jednej z gazetek pojawiła się taka specjalna, cienka do naleśników (klik). Tyle, że ja smażę wszelkie placki dość często i latem stanie przy kuchence jest dla mnie uciążliwe. Zaraz nagrzewa się cała kuchnia i tak dalej.

Korzystając ze sporego bonu rabatowego na westwing , kupiłam sobie urządzenie do naleśników :

Zestaw zawiera urządzenie oraz łopatkę.
Jeśli oglądaliście przed chwilą filmik z plackami dosa, to wiecie, że kluczowe jest cieniutkie rozprowadzenie ciasta. I właśnie na to pozwala urządzenie – nagrzewa się inaczej niż patelnia, bardziej równomiernie.
Niestety za pierwszym razem tego nie skumałam, i mimo wodnistego ciasta, naleśnik wyszedł taki 😀

Na szczęście potem wychodziły już bardzo cieniutkie, jak we Francji :))

Przede wszystkim jednak cieszy mnie fakt, że mogę robić placki z ryżu i soczewicy, które na patelni wychodzą za grube.

Czy takie urządzenie warto kupić?
Szczerze, gdybym nie miała bonu z dużym rabatem, pewnie bym się nigdy nie skusiła. Teraz jednak widzę, że dzięki niemu działam w kuchni szybciej i robię smaczniejsze placki. Ponieważ jem mało pieczywa, szczególnie latem – naleśniki na mące ryżowej, placki dosa, podpłomyki, placki na tortillę czy zwykłe naleśniory, u mnie taki zakup miał sens. Placki wychodzą dużo cieńsze, nagrzewa się tylko płyta urządzenia i cała kuchnia nie zamienia się w piekło.
Rabaty można pozyskać np. polecając sklep innej osobie, a urządzenie pojawia się na westwing dość często 🙂 Ja polecam polować na akcje z rabatami 70% ;).

A tak naleśniki robi fachowiec :

Ok, a na zimno?
Do picia – nieśmiertelne smoothies :

https://www.aniamaluje.com/2015/05/jak-zrobic-smoothie.html
A jako przekąska – wrapy z papieru ryżowego i warzyw 🙂
Roluję  w zwilżonym papierze ryżowym kilka pokrojonych w słupki warzy i zdrowa przekąska gotowa.
Jeśli mnie już trochę znacie, to wiecie, że nie spocznę, póki nie znajdę dobrego przepisu na papier ryżowy… i nie zrobię go samodzielnie. Ta pani potrafi :

Jeszcze na koniec kilka słów o tym, co zakładam w upalne dni – zazwyczaj bikini + lekka narzutkę i krótkie spodenki 🙂

Narzutka : klik, spodenki : stare jeansy + diy w postaci obcięcia nogawek, sandały : jezuski ze stoiska z pamiątkami, torebka : klik 
Narzutka jest bawełniana i sprawdza się rewelacyjnie, bo jest oddychająca i przewiewna 🙂
Uparcie wywala mi jako spam komentarz z pytaniem o rozmiar torebki – nie mogę go w żaden sposób przywrócić, więc odpisze tutaj – nie mieść A4, ale B5 już na spokojnie 🙂

Mam nadzieję, że teraz odpowiedziałam już na wszystkie pytania odnośnie tego, co jem w ciepłe dni 😀 Było ich ostatnio naprawdę dużo. Ja gorąco polecam przede wszystkim własne lody na patyku i będę w poniedziałek szukać foremek w większym mieście.

A jak Wy radzicie sobie w upały? Co do jedzenia? Co do picia?

PS. do jutra do północy trwa konkurs! Można wygrać zestawy do wybielania zębów, biżuterię, koszulki oraz moją książkę z dedykacją 🙂
KLIK

Niektóre teksty widzą tylko subskrybenci (nie lądują na “głównej”) –

 jeśli chcesz być na bieżąco, zostań obserwatorem w google lub na bloglovin 🙂 A jeśli dany tekst Ci pomógł, sprawisz mi przyjemność, jeśli klikniesz +1 w g+ pod tekstem 🙂

Follow on Bloglovin

Komentując oświadczasz, że znasz regulamin

Uściski, Ania

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o
Previous
Jak stosować olej kokosowy? 42 zastosowania dla zdrowia i urody
Co jeść w upał? Pomysły na dania, przekąski i desery ;-)