Skąd czerpać informacje o zdrowiu?

Często pytacie mnie, jakie książki polecam, gdzie szukam informacji, jak pomogłam sobie i swoim płucom. Postanowiłam zebrać wartościowe linki w jednym miejscu.Motywacją do tego wpisu jest sytuacja brata mojej czytelniczki - Oli. To bardzo inteligentna osoba, którą miałam okazję poznać. Niestety Jej mały brat prawdopodobnie cierpi na to samo, co ja. I klasycznie dla lekarzy jest to nieuleczalne.
Problem polega na tym, że leki, wpłynęły na wchłanianie i trawienie i mały nie może korzystać z imbiru i kapsaicyny. Czyli tego, było u mnie przełomowe. Jest mi strasznie przykro, że nie jestem w stanie nic podpowiedzieć, nic doradzić :( Przeżywam to, bo chłopiec ma 5 lat...

Czasami ktoś myśli, że kontakt do profesora ze Stanów zdobyłam sobie ot tak, pstryknięciem palcem.
A to tak nie działa.

Czytałam artykuł naukowy, który traktował o kapsaicynie. Nie do końca byłam pewna jak to się ma efektu kostek domina, gdzie jeden szwankujący organ wpływa na złą pracę kolejnych. Postanowiłam więc napisać w tej sprawie maila.
Ale wiem jak to wygląda w praktyce, bo sama dostaję masę. maili. Postanowiłam zastanowić się bardzo poważnie co musiałabym napisać, aby ktoś zechciał ten mail w ogóle przeczytać, nie mówiąc nawet o odpisaniu na niego. Uwzględniłam fakt, że profesor jest człowiekiem emerytowanym (prawie 80 lat), pasjonatem i pewnie ma bardzo mało czasu wolnego na takie pierdoły. Byłam pewna, że codziennie spotyka się z mnóstwem osób, które nie szanują jego czasu.
Przeanalizowałam te fakty i napisałam wiadomość.
Byłam wściekła jak osa, kiedy dostałam odpowiedź z uczelni (była to skrzynka uniwersytecka), że ten mail nie jest już aktywny i nie mają kontaktu z profesorem. Ale BARDZO zależało mi na tej sprawie, więc postarałam się o kontakt do kogoś, kto może mieć kontakt...
Znacie teorię 6 uścisków dłoni? Podobno na świecie nie ma takiej osoby, do której nie prowadziłoby więcej niż 6 uścisków dłoni (na zasadzie : zdobywasz kontakt do osoby 1, ona daje ci do osoby 2, osoba 2 do 3 i trafisz w końcu do tej osoby, do której chcesz). Teoria brzmi pięknie i ładnie, ale czy ma coś wspólnego z prawdą? Nie mam pojęcia.

Ja swój kontakt zdobyłam. Między innymi dlatego, że zastanowiłam się, jakie wartości mogą być najcenniejsze dla osoby, która posiada niezbędną dla mnie wiedzę. Nie pomyliłam się - nowe fakty, nowe tropy, nowe zależności w dziedzinie, którą profesor zajmuje się naukowo.
Nie muszę chyba mówić, że wykupiłam wcześniej dostęp do wszystkich artykułów i gruntownie je przeczytałam? Nie ma nic gorszego , niż pisze do Ciebie ktoś :
Cześć, nie mam czasu dokładnie czytać twojego bloga, czy mogłabyś mi  w skrócie napisać o .... ? 

Zdawałam sobie sprawę, że mam prawdopodobnie tylko jedną, jedyną szansę. Byłam zdesperowana i w tamtym momencie najbardziej na świecie zależało mi na zdrowiu.

Ostatecznie napisałam maila, składającego się z dwóch części. Pierwsza była telegraficznym skrótem, który napisałam z takiej perspektywy, aby wyłuszczyć potencjalne korzyści dla mojego adresata. Skupiłam się na tym, że jestem przypadkiem nietypowym, bo do 17- stego roku życia udało mi się uniknąć sterydów a takich badania nie dotyczą. Druga część maila była eleganckim plikiem .pdf wraz z wynikami badań i innymi rzeczami.

Jakimś cudem mail trafił w końcu do samego profesora, który odpowiedział, że nie zajmuje się takimi rzeczami, ale urzekła go moja determinacja i czas, który poświęciłam na przygotowanie wiadomości ;-) Zaproponował konsultację przez skype...za free :).

Tak jak mówiło mi moje przeczucie, odmieniła ona moje spojrzenie na zdrowie. Głównie dlatego, że rozpatrzono mój przypadek holistycznie, czyli uwzględniając całe ciało, a nie same płuca czy oskrzela. Jedyny koszt jaki poniosłam, to wykonanie zasugerowanych badań, przesłanie oryginałów dokumentacji medycznej w ewentualnych celach naukowych. No i czas. Plus zobowiązanie, że uszanuję wolę profesora i nie przekażę nikomu namiarów na niego, bo jedyne, czego obecnie pragnie, to święty spokój.

Zakładam jednak, że nie jesteście ani tak nietypowymi przypadkami, ani też pewnie nie potrzebujecie bezpośredniej konsultacji z profesorami, którzy nierzadko zajmują się medycyną raczej akademicką niż praktyczną.
Często piszecie, że nie wiecie gdzie szukać rzetelnych informacji. Gdzie ja ich szukałam? Jakie lektury polecam?Pierwszym krokiem, były ogólnodostępne w internecie i prasie artykuły o płucach, oskrzelach itp. Nic nowego, ale był to pierwszy krok, bez którego nie doszłoby do kolejnych. Następnie przeszłam do popularnonaukowych książek. Ich zaletą jest to, że są napisane przystępnym, łatwym językiem.
Ale tych książek jest cała masa...
Ja dużym sentymentem darzę te pisane przez Jean Carper. To w nich natrafiłam po raz pierwszy na trop kapsaicyny i gingerolu. To dziennikarka, pisze bardzo przystępnie, ale w tekstach podaje nazwiska naukowców, czasami tytuły książek, więc jeśli ktoś czuje niedosyt - na pewno znajdzie medyczne uzasadnienie zebranych przez autorkę metod. Bardzo rzetelny przegląd badań. Te książki często są z bibliotekach, ale jeśli zamierzacie kupić przez Internet, to polecam porównać ceny, bo rozrzut bywa ogromny :
 Książki o zdrowiu


Następnie zabrałam się literaturę naukową - przeczytałam książki adresowane do pulmunologów. Serdecznie polecam szukanie wszystkich informacji na portalu gromadzącym artykuły naukowe, czyli PubMed. Wyszukiwarka artykułów znajduje się tu : http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed
Wiem, że kiedy pisałam tekst o naturalnej metodzie na gronkowca, dorobiłam się ksywki "szamanka". Niektórzy mówią, że wiedźma, co też mi zresztą schlebia, bo wiedźma wzięło się od wiedzy, oznacza "kapłankę gnozy" (gnosis-wiedza) co bardzo mi się podoba ;-) A na poważnie - ciężko mi zrozumieć drwienie z metod, że niby nie są naukowe skoro...są potwierdzone badaniami naukowymi i ja do nich linkuję :) 
Pozostaje pytanie...czy wiedza jest niebezpieczna?
Moim zdaniem sama wiedza nie. Wiedza w rękach mądrego jest przydatnym narzędziem. Dopiero w rękach głupca może być wykorzystana źle. Ale tutaj kłania się moja dewiza :
ODPOWIADAM TYLKO ZA TO, CO NAPISAŁAM. NIE ZA TO, CO ZROZUMIAŁEŚ.
To tak gwoli jasności :).
Niektórzy ludzie lubują się w przerzucaniu odpowiedzialności na inne osoby, np. pod zdjęciem szczupłej modelki z dużym prawdopodobieństwem pojawią się głosy, że promuje złe wzorce i jest odpowiedzialna za to, że jakaś nastolatka zachorowała na anoreksję. Co ciekawe, nie spotkałam się jeszcze z podobnym oskarżaniem o odpowiedzialność za promowanie szkodliwych wzorców pod zdjęciami osób otyłych z wyboru.
Zanim polecę źródła, z których można czerpać wiedzę, chciałabym zwrócić uwagę na kilka rzeczy.
Po pierwsze - każdy z nas jest INNY. Być może dlatego medycyna europejska i amerykańska sprawdza się tylko do pewnego stopnia. Gdy jest coś nietypowego, ma z tym problem. Analogicznie jest z chorobami, gdzie jedno schorzenie wpływa na drugie, np. masz chorą tarczycę, ale nie możesz zastosować typowej terapii bo... masz też inne, kolidujące z tą terapią schorzenie. Nie oznacza to, że obwiniam lekarzy. Cenię ich dorobek, ale od pewnego etapu muszę zwrócić się ku medycynie holistycznej, Nowej Medycynie Germańskiej i TCM (Tradycyjnej chińskiej medycynie).
Opiszę to na swoim przykładzie.
Pierwszym moim krokiem milowym było pozbycie się anemii. Następnie mogłam uporać się z obecnością metali ciężkich. Dopiero po tych krokach mogłam zawalczyć o odzyskanie miesiączki. Jak część z Was wie, straciłam ją przez leki, które poczochrały mi trochę tarczycę i hormony. Profesor z którym się konsultował od razu odesłał mnie do prac innego profesora z tego uniwersytetu, czyli dr Abrahama, który pracował nad czymś o nazwie "The Iodine Project". U nas wielu speców od tarczycy twierdzi, że wystarczy nam jodowana sól, a przy Hashimoto jod jest zbrodnią.
I mają rację...oraz są w błędzie jednocześnie.
Gdybym zaczęła od jodu, to pewnie bym sobie nieźle namieszała, mając wciąż w sobie metale ciężkie...Tutaj chciałabym bardzo uwrażliwić na to, że większość badań nad Hashimoto była robiona w Japonii. Zastanówmy się, co jedzą tamtejsi ludzie. Mnóstwo ryb. A to właśnie ryby kumulują rtęć, której miałam za dużo. Nic więc dziwnego, że takie były wnioski z badań - jod niszczy tarczycę, jeśli w ciele jest dużo metali... dlatego bardzo zachęcam do uwzględniania KONTEKSTU, czyli czasu i miejsca danych badań. Ostatecznie właśnie to terapia jodem sprawiła, że moje komórki jajowe miały szansę rozwinąć się do końca a ja odzyskałam upragniony "okres" (okres miałam cały czas, ale niepełny, tj. komórka umierała, zanim dojrzała, dlatego uprzedzam, że to uproszczenie).
Właśnie dlatego bardzo lubię medycyną holistyczną - nie patrzy na dany organ jako na organ, tylko na część większej maszynerii, gdzie jedno wynika z drugiego. 
Jeśli kogoś ciekawi jod, serdecznie polecam wpisać w google coś w stylu "Iodine abraham pdf". Jest masa wyników, jod trzeba łączyć z selenem, trzeba robić to rozważnie i jest cała masa warunków. Robienie takich rzeczy na własną rękę jest nieodpowiedzialne.  Dla leniuszków, po polsku tutaj
________________
Na tej samej zasadzie, ja na czas odbudowy, a konkretniej zarastania się dziur w płucach, porzuciłam dawne nawyki żywieniowe. Obecnie dużo ważniejsze jest dla mnie pobranie jak największej ilości energii z pożywienia.  To co dla jednych jest dobre, innym szkodzi. Jestem daleka od prawd w stylu "wszyscy powinni być wege", albo wszyscy powinni być paleo" czy "wszyscy powinni jeść 100% RAW". Gdybym jadła RAW, to przy obecnym stanie długo bym nie pociągnęła, bo organizm potrzebowałby więcej energii aby przerobić żywność, niż by jej uzyskał (mam obecnie między 34 a 35 stopni Celsjusza).
Pamiętajmy, słowa Paracelsusa " Wszystko jest trucizną, i nic nie jest trucizną, dawka czyni truciznę".
Dzisiaj kiedy słyszę, że ktoś mówi
"Całe życie jem co chcę i jakoś nic mi nie jest" to...całkowicie mu wierzę. Sprawna zdrowa wątroba po to jest, aby nie odbierać nam przyjemności z życia. :))
Wracając do źródeł...
zakładam, że:
- nie masz potrzeby rozkminiać medyczynych rzeczy, rozgrzebując zagadnienie do samej kości
- nie chce Ci się czytać masy anglojęzycznych artykułów 
- interesują Cię ogólne informacje o żywieniu, zdrowiu
Mam dla Ciebie kilka dobrych linków.
Ale jeszcze jedna uwaga :
Lekarze nie są źli, takie głupoty wciskają mi w usta debile, którzy nie czytają ze zrozumieniem (debil tutaj jako termin medyczny) . Lekarze są bardzo potrzebni.
Natomiast warto zadbać o to, aby nie mieć potrzeby korzystać z ich usług częściej niż to niezbędne. Np. podnosząc odporność.
LINKI, czyli skąd czerpać wiedzę o zdrowiu? 
- książki opisane wcześniej :)
- Czasopisma naukowe, np. ja bardzo lubię Japan Hospitals, które linkowałam w tekście o śmiechu jako sposobie na podniesienie odporności
Oraz strony i blogi. Filtrujcie wiedzę,sprawdzajcie, korzystajcie z rozwagą.
Dobrą robotę moim zdaniem robią :
Naturalnie Zdrowy - blog pisany przez technologa żywienia
Mad Tea Party - lekko, na luzie, czasem o rozwoju, czasem o imbirze, ale pozytywnie i gorąco popieram działania autorki :)
Tłuste Życie - trochę holistycznie, trochę Paleo. 
Ziołowy Zakątek - o ziołach
Pepsi Eliot  - rzetelności odmówić nie mogę, natomiast język jest dla mnie męczący i przyznam, że czytać nie potrafię. Blog mocno nastawiony na sprzedaż suplementów, aczkolwiek nie mogę nic zarzucić merytoryczności, więc polecam.

Co warto jeść i dlaczego?  - młodziutki blog, który serdecznie polecam. Namawiam autorkę na to, aby trochę upotoczniła swój język, ale jeśli nie macie ochoty przekopywać się przez masę badań, to autorka robi to za Was. Bardzo lubię :)
I last but not least - Pogromcy Reklam Farmaceutycznych, czyli rozkładanie reklamy, obietnic i leku na czynniki pierwsze. Polecam szczególnie.
Plus na start warto sięgnąć po polecane książki 
A jeśli znacie inne ciekawe publikacje czy strony - śmiało linkujcie w komentarzach :) 
Życzę rozsądnego korzystania  z wiedzy oraz przypominam o konieczności konsultacji z lekarzem lub farmaceutą :) 

Niektóre teksty widzą tylko subskrybenci (nie lądują na "głównej") -
 jeśli chcesz być na bieżąco, zostań obserwatorem w google lub na bloglovin :)
Follow on Bloglovin

COMMENTS

BLOGGER: 78
Loading...
Nazwa

-40% drogeria natura,2,-49% rossman,5,-50% na kosmetyki,1,#Koniecznie przeczytaj,16,100 dni bez spodni,3,15 hair project,3,2015,6,2016,11,2017,12,2018,9,2019,4,2020,1,218,1,4-godzinny tydzień pracy,1,5+,1,50 list,1,abody,1,afro,1,akceptacja,7,akcesoria,1,aktualizacja włosów,7,aktywne słuchanie,1,Alberobello,1,aliexpress,8,alkohol,1,aloes,1,Amalfi,1,Andrea,2,anemia,1,Angkor wat,1,Ania poleca,8,aniamaluje,2,anime,1,ankieta,1,aplikacja,2,aplikacje,3,apple,1,Apulia,1,asertywność,2,astor,1,ateizm,1,automistyfikacja,1,Avon,2,awokado,1,Azja,7,babcia,1,baczewski,1,bakterie,1,Barcelona,3,Bari,1,bataty,1,bądź duży,2,bez pieczenia,1,bezglutenowe,1,bezpieczeństwo,1,biała czekolada,1,biały laptop,1,biblia,1,bicie,1,bieganie,1,biel,1,bingo spa,2,biust,4,biustonosz,2,Black friday,1,bliskość,1,BLOG,583,blogi,3,blogowanie,4,blond,1,błędy,1,bob,5,boczek,2,body-shaming,1,bohaterki,1,bohemian rhapsody,1,botki,1,boty,1,boże narodzenie,1,ból ucha - naturalne metody,1,bridal hairstyles,1,bronde,1,brwi,5,buty,11,by nogi wydawały się dłuższe,1,cele,4,cele życiowe,1,celia,1,ceny w Tajlandii,1,cera,3,Cetaphil,1,Chiny,3,chwalenie się,1,ciało,41,ciastka,2,ciasto bez pieczenia,2,ciasto francuskie,1,ciasto kinder country,1,ciasto snicker,1,ciąża,1,Cicha noc,1,ciekawe blogi,4,cienie,1,cieniowane,1,ciepłe ubranie zimą,1,cinema city unlimited,1,Claudia Shiffer,1,co,1,co było,1,co jest za damo,1,co kupić babci,1,co kupić dziadkowi,1,co kupić na dzień matki,1,co kupić na promocji w rossmanie,3,co kupić na wieczór panieński,1,co na prezent,1,co powiedzą inni,1,co przywieźć z Ukrainy,1,co przywieźć ze Lwowa,1,co robić jesienią,3,co robić w grudniu,1,co robić w kwietniu,1,co robić w lipcu,1,co robić w listopadzie,1,co robić w lutym,1,co robić w maju,1,co robić w marcu,1,co robić w październiku,1,co robić w sierpniu,1,co robić w styczniu,1,co robić we wrześniu,1,co warto kupić na promocji rossman,1,co warto kupić na promocji w drogerii natura,1,co warto przeczytać,2,co warto zrobić na studiach,1,co zjeść w tajlandii,1,co zobaczyć w londynie,1,Co zrobić,1,co zrobić by rude włosy nie płowiały,1,co zrobić żeby włosy szybciej rosły,1,copywriter,1,creaclip,1,cruelty-free,2,curls,1,Cypr,2,cytaty,1,czarna rzepa,1,czas,4,czasopisma,6,czcionki,1,czekolada,1,czekolada z żelkami,1,czekoladki,1,czereśnie,1,czerwiec,2,czerwona królowa,1,czkawka,1,czosnek,2,czuciowiec,1,czy książki są drogie,1,czy można narzucać wiarę,1,czy można zmuszać do chodzenia na religię,1,czy można zmuszać dziecko do chodzenia do kościoła,1,czy warto lecieć na Cypr,1,czy warto obchodzić halloween,1,czy zapłacę cło,1,czytanie,3,czytnik,1,czytnik za złotówkę,1,ćwiczenia,6,daktyle,2,darmowe e-booki,1,darmowy planer,1,death note,1,decubal,1,delia,1,demakijaż,2,depilacja,5,depilacja laserowa,1,depilacja pach,1,depresja,1,Dermedic,1,Dermedic Capilarte,1,deser,1,desery,1,design,21,detoks,1,dieta,15,dieta śródziemnomorska,1,diy,15,dla dojrzałych kobiet,1,dlaczego nie piję mleka,1,dlaczego warto wyparzać i wymieniać szczoteczkę do zębów,1,długie nogi,1,do 100 zł,1,Dobre Bakterie,1,dobre nawyki,11,dobro,1,dochód,1,domodi,1,domowe sposoby,3,domowy sernik,1,dowody naukowe,1,drinki,1,duplo,1,dusza,14,dzieci,17,dzień babci,1,dzień matki,1,easy hairstyle,1,edukacja,2,edukacja seksualna,1,egzamin,1,egzaminy,1,eko,1,eksperci,1,eksperymenty,1,eld,1,elfen lied,1,emocje,6,energia,1,essence,1,etykiety,1,eyeliner,2,fanatyzm,1,FAQ,2,farbowanie,13,FAS,1,feminizm,1,fetysz stóp,1,fetyszysta stóp,1,figa,1,figi,1,figura,1,film,13,film o freddiem mercurym,1,filmy,11,filozofia,2,finanse,9,first7jobs,1,fit,13,Fitocell,1,freddie,3,Freddie Mercury,2,freelance,1,fryzura,6,fryzura na ślub,2,fryzury,29,fryzury ślubne,3,fryzury z grzywką,2,gadżety,10,gdańsk,2,gdy dasz plamę?,1,gdzie kupić biustonsz 65e,1,gdzie pojechać w maju,1,gdzie tanio kupować meble,1,girlpower,1,gliceryna,1,golden blonde,1,golden rose,1,gotowanie,2,granica,1,granica polska ukraina,1,Grecja,3,gronkowiec złocisty,1,gry,5,grzywka,1,gule podskórne,1,gwałt,1,gwiazda dnia,1,hair trends,1,hairstyles,3,halloween a wszystkich świętych,1,haloween,1,hejt,1,hemofobia,1,henna,5,historyjka motywacyjna,14,Horchata,1,Hot,135,hotel,1,hula-hoop,3,humor,1,hybrydy,3,ifluencer,1,ile idzie przesyłka z Aliexpress,1,imbir,1,impreza,5,infinity dress,1,influencerzy,1,inne,489,inne.,1,inni,1,innne,2,inspiracje,35,inspiracje tygodnia,34,instagram,2,instagram stories,1,inteligencja,1,iOS,1,iphone,1,iphone7,1,isadora,1,italia,3,Izrael,2,jackson,1,jajko w awokado,1,jak aplikować wcierki,2,jak być lepszym chrześcijaninem,1,jak być sobą,1,jak być szczęśliwym,2,jak dorobić,1,jak dostać się na Ukrainę,1,jak efektywnie czytać,1,Jak efektywniej korzystać z sieci,1,jak jeść figi,1,jak kupić idealną ramoneskę,1,jak kupować na aliexpress,3,Jak łatwiej się skupić i wyeliminować rozpraszacze?,1,jak mieć więcej przyjaciół,1,jak napisać pracę licencjacką,1,jak napisać pracę magisterską,1,jak naturalnie wyleczyć anemię,1,jak nauczyć się angielskiego,1,jak nie chorować,1,jak nie marnować czasu w sieci,1,jak nie przejmować się zdaniem innych,1,jak oszczędzać,1,jak oszczędzać.,1,jak ozdobić zeszyt,1,jak pobrać the sims 2 za darmo,1,jak pokonać strach przed tym,1,jak pomóc dziecku molestowanemu seksualnie?,1,jak poprawić koncentrację,2,jak poradzić sobie ze złym dniem,3,jak poszerzyć horyzonty,1,jak powiększyć biust,1,jak prawidłowo czyścić uszy,1,jak przyspieszyć porost włosów,5,jak radzić sobie z gniewem,2,jak radzić sobie z krytyką,1,jak radzić sobie ze stresem,1,jak realizować cele,1,jak rozładować napięcie,2,jak się nie przejmować,1,jak się skupić,1,jak się ubrać zimą,1,jak się uczyć,1,jak się wyspać,1,jak skutecznie notować,1,jak sprawić,1,jak sprawić by inni nas lubili,1,jak stać się bardziej lubianym,1,jak stać się lubianym,1,jak stać się optymistą,1,jak stosować olej kokosowy,1,jak stosować wcierki do włosów,1,jak szybko podejmować decyzje,1,jak szybko zapuścić włosy,2,jak tanio czytać książki,1,jak tanio podróżować,10,jak tanio zorganizować wakacje,4,Jak tanio zorganizować wycieczkę do Londynu,1,Jak tanio zorganizować wyjazd do Lwowa,1,jak uczyć się na własnych błędach,1,jak usprawnić mózg,1,jak utrzymać rudy kolor,1,jak uzyskać loki,2,jak wybrać tablet,1,Jak wykorzystać instagram w rozwoju,2,jak wypromować bloga,1,jak wzmocnić odporność,1,jak zacząć zmieniać swoje życie,1,jak zarobić,1,jak zarobić na monetach,1,jak zbudować dom z butelek,1,jak zdać maturę,1,jak zdobyć przyjaciół,1,jak zmotywować się do nauki,2,jak zmotywować się do pisania pracy,1,jak zmotywować się do sprzątania,1,jak znaleźć znajomych,1,jak znaleźć życiową pasję,1,jak zorganizować wypad na Maltę,1,jak zrobić frytki z batatów,1,jak zrobić loki,2,jak zrobić rosół,1,jak zrobić smoothie,1,jak zrobić tortillę,1,jak zrobić własną czekoladę,1,jak zwalczyć ból ucha,1,jak zwalczyć stres,3,jak zwiększyć poczucie własnej wartości,1,Jaka jest najlepsza dieta? Najzdrowsza dieta,1,jaką książkę przeczytać,1,jaką lokówkę wybrać,1,jaki blender wybrać,1,jaki film obejrzeć,1,Jakie buty kupić na wiosnę? Przegląd wiosna/lato 2015,1,jakie właściwości ma figa,1,jantar,2,january to do list,1,jednodniówka londyn,1,jedzenie,11,jej kosmetyczka,5,jesień,2,języki,1,joanna,4,kalendarz,1,kalendarz adwentowy,1,kalendarze,1,Kambodża,1,kampania,1,kampanie,1,kanapki,1,kapusta kiszona,1,karta LGBT,1,kasa,1,kasza,1,kasza jaglana,1,kaszel,2,kasztany,2,Katania,1,katar,1,kąpiel,1,Khao Sok,1,Kijów,4,kinestetyk,1,kino,3,klasyczny sernik,1,kler,1,kłos,1,kobiecość,2,kobiety,3,kochamżycie,1,komedia,1,kompleksy,9,koncentracja,1,konkurs,38,konkursy,1,kontrowersje,1,korektor,1,kosmetyki,74,koszule,1,kościół,1,kot,1,kotlety,1,kotlety z kaszy jaglanej,1,koty,1,kozi ser,1,kozieradka,1,kreatywność,13,kredki,1,kremy,1,krok po kroku,3,krótka piłka,2,krótkie fryzury,2,krótkie włosy,1,krytyka,3,krzywe nogi,2,książka,15,książka do przeżycia,1,książki,32,ksometyki,1,Kuala Lumpur,1,kuchnia,66,kultura,5,kupowanie lajków,1,kurki,1,kwiecień,1,kwiecień 2016,1,kwiecień 2017,1,lakier,21,laminowane,2,Langkawi,1,laptop,2,laptop do 2000 zł,1,Larnaka,1,lato,6,leaving neverland,1,leczenie,3,led,1,legimi,2,lek na kaca,1,lekcje,2,lemoniada,1,lęk przed ludźmi,1,lęk przed pobraniem krwi,1,licencjat,2,linki,5,linki tygodnia,147,lista,5,lista życzeń,2,listopad,1,lob,1,loczki,3,lody,1,loki,6,loki bez lokówki,2,loki bez użycia ciepła,1,lokówka z biedronki,1,Londyn,2,Lublin,1,ludzie,1,luksus,2,lumpeksy,1,lunchbox,2,luz,1,luźne,17,Lviv,1,Lwów,5,macbook,1,macbook air 13,1,Magia sprzątania,1,maj,1,majówka,1,makaron,1,makijaż,41,makijaż oczu,1,Malezja,3,maliny,1,Malta,1,mały biust,2,mam problem,1,Mani,24,manicure,1,marakuja,1,Marie Kondo,1,marzec,1,masaż,2,masaż stóp,1,mascarpone,1,maska,1,masło czosnkowe,1,masło z pieczonego czosnku,1,maść ichtiolowa,1,maść z witaminą A,1,matura,1,maxi,2,meble,1,meddiet,1,medycyna,1,medyka,1,medytacja,1,MEGAFON,3,metale ciężkie,1,meteoryty,1,męskie,1,miasta,2,miesiąc,3,migrena,1,mikrokamera,1,Mionetto,1,miód,1,miya,1,mleko,1,mleko kokosowe,1,mleko owsiane,1,młodzież,2,moda,30,modne,1,modne buty 2015,1,modne fryzury,3,modne fryzury 2015,4,modne fryzury 2016,8,modne fryzury 2017,4,modne fryzury 2018,8,modne fryzury 2019,1,modnef fryzury 2019,1,moja historia,4,moje cechy,1,moje ulubione produkty spożywcze,2,moment.pl,1,monety kolekcjonerskie,1,morze,1,morze martwe,1,motywaca,1,motywacja,27,mrożona kawa,1,muffinki,1,muzeum 3d art,1,muzyka,8,my secret,1,myśli,113,myśli rozwój,1,na co żel aloesowy,1,na oparzenia słoneczne,1,na porost włosów,1,na wesele na studniówkę,1,nails,2,najlepsza dieta,1,najlepsza zupa,1,NAJNOWSZE,7,najzdrowsza dieta,1,najzdrowszy olej świata,1,naked 3,1,naked 3 podróbka,1,naprawa zniszczonych włosów,2,naturalna pielęgnacja,1,naturalne metody,1,naturalny makijaż,1,nauka,15,nauka języków obcych,1,nawyki,4,nie lubię sprzątać,1,nieśmiałość,1,nocleg,1,nogi,2,notowanie,1,nowe,1,nuda,3,nudny wykład,1,nuggetsy,1,o mnie,20,obcasy,1,obiad,3,obiad w 10 minut,2,obuwie,1,oczy,2,oczyszczanie,4,odchudzanie,2,odkładanie marzeń na później,1,odrobaczanie,1,odżywianie,17,odżywienia,1,oferty,1,okazje,1,okulary,5,olej kokosowy,1,olej rycynowy,5,olejek,2,olejek z drzewa herbacianego,2,olejowanie,1,opadająca powieka,1,opakowania,1,opalanie topless,1,opieka,1,opinia,2,opinie,3,optymalizm,1,organizacja,14,orszada,1,osobiste,1,Ostuni,1,oszczędzanie,1,oszukiwanie samego siebie,1,oszustwa,1,owoce,3,pakowanie,1,paletka,1,pamiętniki z wakacji,2,pancakes,1,panieński,1,panini,1,party,1,Paryż,3,pasje,1,pastele,1,paznokcie,31,pedagogika,1,pedofilia,2,penne all' arrabbiata,1,perfumy,1,pewność siebie,1,pędzle,1,pielęgnacja,3,pieniądze,14,pieniądze na podróże,1,pierogi,1,piersi,2,pies,1,pilomax,2,pisanie,1,pizza,1,placenta,1,planer,1,planer pdf,1,planowanie,1,pobierz organizer,1,pobranie krwi,1,pocketbook louch lux 3,1,poczucie własnej wartości,1,podkład,1,podpłomyk,1,podróże,51,podsumowanie,51,podsumownaie,1,Pogoda,1,pokój,2,POLECANE,4,polecane książki,1,południowe włochy,1,pomidorowa,2,pomoc,4,Pompeje,1,pomysły,1,poniedziałkowy motywator,15,poradnik,2,porost włosów,2,post sponsorowany,1,post we współpracy z marką,6,postanowienia,1,postanowienia noworoczne,2,pot,2,potliwość,1,Poznań,1,PR,4,praca,5,praca zdalna,1,prawa człowieka,1,presja,1,prezenty,8,profile które warto śledzić na instagramie,1,prom,1,promocja,2,promocja rossman,4,promocja super pharm,1,promocje,2,Prosecco,1,proste,1,prostownica,1,prywata,1,przedłużane rzęsy,1,przedłużanie rzęs,1,przekąska,1,przekąski,4,przekąski do wódki,2,przekąski na imprezę,2,przekąski na urodziny,3,przemoc,3,przemoc psychiczna,1,przemoc symboliczna,1,przepis,33,przepis na pomidorówkę,1,przepis na sernik,1,przepis na tartę,1,przepis na tartę z białą czekoladą i mascarpone,1,przepis na zupę pomidorową,1,przepisy,10,przepisy na smoothie,1,przepisy z figami,1,przygody,1,przyrost,4,przysłiugi,1,przysmaki na imprezę,2,przytulanie,1,psychologia,7,pudelek,1,Puglia,1,pull through braid,1,pułapka zaangażowania,1,PUPA,2,pycha,3,pyszne,1,pytania,7,Qatar Airways,1,queen,1,quiz,1,rabaty,1,rady,1,recenzja,7,regeneracja,2,regulamin,1,reklamy,4,relacje,2,relaks,4,religia,4,remington,1,resentyment,1,retusz,1,rimmel,2,rok szkolny,1,rosół,1,rossmann,1,rozjaśnianie,6,rozkiminki,1,rozkminki,81,rozrywka,6,rozwoj,1,rozwojowe czwartki,74,rozwojownik,41,rozwój,166,równowaga,1,rtęć,1,ruch,1,rude,1,rude włosy,1,rzesy jedwabne,1,rzęsy,3,Rzęsy 1:!,1,rzęsy 2d,1,rzęsy metoda objętościowa Bydgoszcz,1,rzęsy przed i po,1,Safari,4,Salerno,3,samodoskonalenie,134,samoleczenie,7,samoocena,2,San Marino,1,sandwich,1,sandwicz,1,Seboradin,1,self-love,1,sen,3,Sensique,1,sephora,1,seriale,1,serki topione,1,sernik,1,sesja,1,shake,1,shareweek,1,Siem Reap,1,się działo,16,silikonowy lunchbox,1,siwe włosy,1,skąd brać pieniądze,1,skąd brać ruch na bloga,1,skorupki,1,skupienie,1,słoik z uchem i słomką,1,słowiański blond,1,smartfon,1,smoothie,3,snap,1,snapchat,1,softsticks,1,sok z kapusty,1,soraya,2,Soumda,1,spanie,1,społeczne,4,sport,3,sposoby na odporność,1,sposoby na wypadające włosy,1,sposób na pryszcze,1,sposób na tabliczkę mnożenia,1,spotkanie,7,sprytna dziewczyna,1,sprzątanie,1,sprzęt,7,ssanie oleju,1,stopy,1,strach,3,strach przed oceną,1,strach przed pobraniem krwi,1,stres,4,studia,6,studiowanie,1,studniówka,3,styl,9,suche włosy,1,sukces,1,sukienka,4,sukienki,2,suknie ślubne,1,suplement,1,Sycylia,1,syrop z pędów sosny,1,szacunek,1,szampon,3,szczęście,8,szczotka,1,szeginia,1,szkoła,10,szminka,7,szpilki,2,szpotawe kolana,1,sztuczki,1,sztutowo,1,szybkie przekąski,2,ślimaczki,1,Śliwki w boczku,1,ślub,2,śmiech,1,śniadanie,3,śniadanie we Lwowie,1,średnie włosy,4,święta,2,tablet,1,tablet do 500 zł,1,tablet na studia,1,tag,26,Tajlandia,7,tangle teezer,3,tani obiad,1,tania lokówka,1,tanie,4,tanie buty,1,tanie czytanie,1,tanie dodatki do mieszkania,1,tanie loty,1,tanie podróżowanie,1,tanie zwiedzanie,1,tarta,2,tarta snickers,1,tartinki,1,tech,7,Tekst powstał w ramach współpracy z Wydawnictwem Otwartym.,1,tekst sponsorowany,3,tekst we współpracy z marką GOSH,2,Tel awiw,1,telefon,1,telewizja,1,Tesori d'oriente,1,test,20,the sims,1,todo,1,topless,1,torebka,2,torebki,1,tortilla,1,toruń,1,trendy,7,triki,31,trolling,1,troska,1,trwałe loki,1,tusz,1,twarz,2,tydzień,19,tygodnik,183,tygodniowe love,12,ubrania,2,ubranie,1,uczucia,1,udawany warkocz,1,Ukraina,4,ulubieńcy,8,upał,1,updo,1,upięcia,1,upięcie,1,urban decay,1,urlop,2,uroda,207,urodzinowe menu,1,urodziny,3,usta,10,venita,3,vipera,1,w co się ubrać,4,w szystkie,1,w11,1,wady,1,wakacje,13,wakacje jesienią,1,walentynki,1,wanna,1,Warszawa,4,warsztaty,1,wartości,1,wazelina,1,ważne,2,wcierka,2,wdzięczność,3,wegańskie,2,wegetariańskie,3,weltschemerz,1,wiara,2,wiarygodni influencerzy,1,wibo,4,wieczór panieński,1,wiedza,1,więcej,1,wigilia,2,wilno,2,wino,1,wiosna,1,wishlist,8,własne pieniądze kobiety,1,Włochy,8,włosy,133,wnętrza,2,wob,1,woda,2,woda brzozowa,1,wolontariat,2,worth following instagram profiles for better life,1,wpływ,1,wrapy,1,wrażenia,1,Wrocław,1,wsparcie,1,współpraca,38,współprace,1,wszystkich świętych,1,wszystkie,512,wtyczki,1,wybór,1,wybrzeże amalfitańskie,1,wychowanie,1,wycieczka,4,wydatki,1,wydawnictwo,1,wygodne wałki,1,wymiary,1,wyniki,1,wypadanie włosów,4,wyszukiwania,2,wyzwania,5,wyzwanie,37,wyzwanie - bycie miłym,1,wyzwanie30dni,3,xiaomi,1,youtube,5,za darmo,3,za hajs matki baluj,1,zabawy,2,zaczrwienienia,1,zagęszczanie zupy,1,zakupy,17,zakupy na Ali,2,zalecenia WHO,1,zapach,1,zapalenie oskrzeli,1,zarabianie,1,zarobki,2,zawijaski,1,zawiść,1,zdejmowanie hybryd,1,zdjęcia,1,zdrowa dieta,1,zdrowie,71,zdupy,1,zero waste zerowaste,1,zerowaste,1,zeszyt,2,zima,1,zioła,1,złoty blond,1,zły humor,2,zmiana koloru włosów,1,zmysł dotyku,1,znajomi,1,zupa,5,zupa dyniowa,1,zupa krem,3,zupy,2,zwierzęta,5,zyski,1,źródła ruchu na bloga,1,żel aloesowy,1,żel aloesowy zastosowania,1,żenada,1,żółta sukienka,1,życzenia,1,życzenia noworoczne,1,
ltr
item
Aniamaluje - fajny blog ✅ Lifestyle ✅zdrowie ✅rozwój osobisty ✅uroda: Skąd czerpać informacje o zdrowiu?
Skąd czerpać informacje o zdrowiu?
Skąd czerpać informacje o zdrowiu? Rzetelne źródła, ciekawe linki
http://2.bp.blogspot.com/-go3VvAsiSRc/VJ2sedPhRZI/AAAAAAAAW4E/3sVz7i4Z_rI/s1600/anuncio_estetoscopio_ingles_aotw%2B(1).jpg
http://2.bp.blogspot.com/-go3VvAsiSRc/VJ2sedPhRZI/AAAAAAAAW4E/3sVz7i4Z_rI/s72-c/anuncio_estetoscopio_ingles_aotw%2B(1).jpg
Aniamaluje - fajny blog ✅ Lifestyle ✅zdrowie ✅rozwój osobisty ✅uroda
https://www.aniamaluje.com/2014/12/skad-czerpac-informacje-o-zdrowiu.html
https://www.aniamaluje.com/
https://www.aniamaluje.com/
https://www.aniamaluje.com/2014/12/skad-czerpac-informacje-o-zdrowiu.html
true
3538531450758840466
UTF-8
Loaded All Posts Not found any posts VIEW ALL Readmore Reply Cancel reply Delete By Home PAGES POSTS View All RECOMMENDED FOR YOU LABEL ARCHIVE SEARCH ALL POSTS Not found any post match with your request Back Home Sunday Monday Tuesday Wednesday Thursday Friday Saturday Sun Mon Tue Wed Thu Fri Sat January February March April May June July August September October November December Jan Feb Mar Apr May Jun Jul Aug Sep Oct Nov Dec just now 1 minute ago $$1$$ minutes ago 1 hour ago $$1$$ hours ago Yesterday $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago more than 5 weeks ago Followers Follow THIS CONTENT IS PREMIUM Please share to unlock Copy All Code Select All Code All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy