Archive Pages Design$type=blogging$count=7

Leczenie naturalne vs. farmakologiczne

Dzisiaj trudny temat, dlatego bardzo, ale to bardzo proszę o podejście do niego z otwartym umysłem. Jeśli jesteś zawsze na "nie" (bo nie), przeczytaj tę zabawną mantrę, a jeśli nie pomogła - nie czytaj mojego tekstu :)
Ok, zaczynamy. Jak wiecie, przez wiele lat ślepo wierzyłam, że medycyna chce ludzi wyleczyć. Dzisiaj śmieję się ze swojej naiwności, ale jest to śmiech trochę przez łzy, bo przez akademickie i naukowe podejście lekarzy wiele się nacierpiałam i skutki farmakologicznego leczenia ponoszę niestety do dzisiaj. Kiedy ogłosiłam rodzinie, znajomym oraz Wam, że rezygnuję z przyjmowania leków, nie spotkałam się wsparciem nikogo - poza najbliższymi. Wszyscy mówili, że się na tym przejadę, że sobie zaszkodzę, że z podkulonym ogonem wrócę do lekarzy skomląc z bólu o receptę. W tamtym czasie moja wiedza o leczeniu była bardzo skromna, potoczna ale... miałam dość oszukiwania się, że jest ok, kiedy leczenie sprawiało, że jest coraz gorzej. W desperacji powiedziałam dość i zaczęłam się uczyć, dokształcać, pukać nawet do zamkniętych na dziesięć spustów drzwi (profesor i zespół badawczy z Uniwersytetu Kalifornijskiego).

I nawróciłam się, na medycynę alternatywną. Ludową, prostą, prostacką, pełną zabobonów i dziwnych praktyk. Jakimś cudem nie umarłam, mam się dobrze, dużo lepiej niż w czasach, kiedy leczyłam się w szpitalach i wierzyłam , że słowo nieuleczalne to wyrok śmierci. 

Myślę, że nam ludziom się trochę pomieszało w głowach. Człowiek żyjący 100 lat temu, wchodząc do marketu złapał by się za głowę słysząc, że to, co stoi na półkach jest pożywieniem. Dzisiaj kiedy ktoś słyszy, że lubię jarmuż i piję sok z buraka patrzy na mnie jak na przybysza z obcej planety.

Coś tu jest nie tak. Nie twierdzę, że farmakologia jest zła. Wiem za to, że jeśli natura stworzyła problem, stworzyła też rozwiązanie.

Leczenie farmakologiczne, akademickie czy nie wiem jak to nazwać, jest trochę oderwane od rzeczywistości. Pisałam o tym w tekście o 13 grzechach polskiej służby zdrowia. Co więcej, lekarze brzydzą się słowa "służba"... co jest dla mnie niezrozumiałe, bo ja np. pracuję z dziećmi i jestem dumna z tego, że świadcząc swoje usługi służę im radą, pomocą, wsparciem. Cóż, niektórym ego przesłania obraz.

Załóżmy, że tygodnia boli Cię głowa. Zazwyczaj jest tak, że idziesz do lekarza. Albo Cię spławi dając Ci receptę na "coś silniejszego", albo skieruje Cię na podstawowe badania z których w większości przypadków nie wyciągnie żadnych wniosków, spławiając Cię tekstem o przemęczeniu albo mówiąc "taka pani uroda" i wypisując receptę na lek przeciwbólowy, najczęściej na K. A po roku dowiadujesz się, że masz raka którego można była zdiagnozować wcześniej. True story - tak wyglądało to u babci mojej znajomej.

Idąc do lekarza alternatywnego, ale nie jakiegoś szarlatana, tylko osoby, która naprawdę się na tym zna (zazwyczaj są to obcokrajowcy) i mówiąc, że od tygodnia boli Cię głowa, doświadczasz czegoś innego. "Lekarz" zaczyna uważnie Cię oglądać. Sprawdza oczy i uważnie ogląda plamki, patrzy na to, jak wyraźny jest pierścień. Pyta Cię o objawy które na pozór nie mają nic wspólnego z bólem głowy. Jak z kupą, jak z brzuchem. Interesuje go to, co jesz. Ogląda Twoje znamiona, opukuje Cię śmiesznym czymś i sprawdza czy nie masz poblokowanych nerwów. Raczej skupia się na szukaniu przyczyny bólu głowy a jeśli wie, że nie wie, szczerze Ci to mówi, zaleca jakieś zioła, ćwiczenia, uczy jak oddychać i odsyła Cię do jakiegoś specjalisty.

Zauważam trzy główne różnice między leczeniem w białych kitlach, a tradycyjnym, ludowym.

Lekarze :
- Skupiają się leczeniu skutków, nie przyczyn
- Patrzą tylko na narząd lub grupę narządów z której mają specjalizację
- Ich celem jest leczenie, nie wyleczenie pacjenta.

Medycyna ludowa, naturalna, działa inaczej:

- Skupia się na szukaniu i eliminowaniu przyczyn dolegliwości i chorób, uderzając w źródło problemu
- Patrzy na człowieka całościowo, widzi powiązania pomiędzy narządami
- W jej interesie jest człowieka wyleczyć

Nie twierdzę, że lekarze nie chcą człowieka "wyleczyć". Myślę, że duża część z nich naprawdę chce. Ale przez lata studiów ich mózgi zostały wyprane i wszystko co "naturalne" postrzegają jako zabobon. Często znajduję na pubmedzie (portal z artykułami medyczynymi) badania dotyczące różnych ziół czy weryfikujące skuteczność jakiejś ludowej metody - mimo, że często dowodzą jej słuszności, przechodzą bez echa. Bo nikt nie zarobi na oczyszczaniu zatok specjalnym czajniczkiem z długim noskiem. A przynajmniej nie tyle, co zarobiłoby się sprzedając masę tabletek na ból zatok :-) 

Wiem, mądruję się. Nigdy nie nawróciłabym się na tradycyjne leczenie, gdyby nie wspomniany wcześniej profesor z UCLA, który polecił mi imbir (gingerol) i ostre papryczki (kapsaicynę) w zastępstwie branych przeze mnie leków sterydowych. Kazał mi zapomnieć wszystkiego, co wcześniej słyszałam o leczeniu. Zalecił inspirowanie się wiedzą z Azji, czyli uważne przyglądanie się temu, jak na oskrzela patrzą w Indiach, Chinach, wspomniał o Rosji. Jeśli chodzi o moje pytania o specjalistów z Polski, to powiedział tylko tyle, że specjaliści w medycynie są dzisiaj specjalistami od marketingu leków i że zaczyna się to na uniwersytetach i opłacanych drogo badaniach...

healing herbs

Widzę po sobie ogromną różnicę.

W tym momencie nie biorę żadnych leków. Czasami korzystam z ziołowych suplementów. Wolno żyjące zwierzęta nie czytają badań naukowych, a jakoś żyją.
Obecnie kupujemy wiele suplementów totalnie bez użycia głowy - czasami wystarczy, że na opakowaniu jest napisane "complex" albo wymieniona jest cała litania pierwiastków, a człowiek już to łyka...
Tymczasem większość tych suplementów jest bez sensu, po pierwsze dlatego, że te witaminy to syntetyki, po drugie dlatego, że nie są komponowane na zasadzie synergista z synergistą, a często w jednej tabletce zaklętych jest nawet trzech antagonistów! Np. cynk, chrom i żelazo które są swoimi antagonistami, bo wchłaniają się na tym samym białku - transferynie. Krótko mówiąc, obecność jednego powinna wykluczać obecność drugiego ;-) Nie propaguje się też wiedzy odnośnie tego, kiedy co zażywać, np. magnezu nie łyka się wieczorem... ale kto o tym mówi?

Cóż, ważne, żeby hajs się zgadzał, a że ktoś łyka sobie coś, co nic mu nie daje, to już jego problem ;-))

Czy twierdzę zatem, że farmakologia jest be i nie należy tykać leków?
Nie!
Głęboko wierzę, że na każde schorzenie jest jakiś lek w naturze. Trzeba jednak pamiętać o tym, że zioła i inne rośliny, tak samo jak lekarstwa - mają swoje skutki uboczne i trzeba brać je z głową.

Medycyna świetnie sobie radzi "interwencyjnie" - kiedy trzeba coś wyciąć, zaszyć, działać szybko. Przecież jeśli ktoś ma ostrą reakcję alergiczną, nie poleci mu się ziół, które działają wolniej, tylko szybko poda się leki antyhistaminowe. Ja to doskonale rozumiem! Ba! Nawet popieram! 
Wiele lat brałam sterydy - dzięki temu nie dusiłam się w nocy tak gwałtownie, chociaż pod koniec i to nie pomagało. Stany zapalne od razu były gaszone, ale źródło ognia niestety nie. Takie gaszenie pożaru bez jego ugaszenia trwało bardzo długo i w tym czasie zdążyły mi się trochę popsuć i rozregulować inne narządy, np. wątroba, nadnercza, nerki. Na szczęście nie jakoś strasznie. Dlatego długotrwałe leczenie skutków uważam za głupie.
Trzeba szukać przyczyn! Tego niestety medycyna uparcie nie chce oferować. I wmawia, że ludowe sposoby to zabobon.
Oto jak zabobon podziałał na gronkowca u psa, który był wcześniej bezskutecznie leczony lekami:


A tutaj znajdziecie cały opis jak pozbyć się gronkowca za pomocą brzozy.

Więc co jest w końcu lepsze?
Chciałabym, aby było to całkowicie jasne. Uważam, że w lekach stosowanych z głową nie ma nic złego, jednak warto szukać alternatyw w naturze. Ja na trawienie wolę wypić napar z rumianku, niż łykać tabletki. Jednak jeśli stało się coś nagłego, czasami leki są po prostu niezbędne i też to akceptuję.
Nie jestem fanką przeciwbóli i ich nie biorę, jak boli mnie głowa, stosuję okład, jeśli mam czas - ucinam sobie drzemkę i unikam tego, co ten ból spowodowało (hmmm...czy tego dnia nie byłam czasem w KFC?). Trzeba być ze sobą szczerym i słuchać swojego ciała. Mam natomiast pełną świadomość ograniczeń - pokrzywa świetnie poradziła sobie z moją ostrą anemią, ale imbirowy sposób nie zawsze tak wybitnie działa na migrenę. Albo banalna mikstura Natalii na Atopowe Zapalenie Skóry - działa świetnie,w  połączeniu z dietą pozwala zapomnieć o tym, co znaczy skrót AZS ale... śmierdzi. I znajdą się osoby, które będą wolały jeść i wcierać sterydy lub maści hormonalne, niszcząc sobie zdrowie innych układów i organów, bo tak jest prościej.
Pewnie, jest prościej.

Ale w tej prostocie trzeba zachować umiar. Dla mnie to naturalne, że człowiek z głębokimi niedoborami chętnie sięgnie po witaminowy suplement. Czasami nie jesteśmy w stanie w krótkim czasie zjeść tyle, aby pokryć deficyty. Ale wybierając suplementy warto myśleć logicznie - polecam ekstrakty, algi, spirulinę, nasiona kakaowca... one też mają masę witamin. A witaminę C lepiej brać w koncentracie z aceroli niż synetetyk któr się słabo przyswaja ;-)

Podsumowując : Jeśli sypie Ci się jedna część ciała, zadziała efekt domina i posypią się inne. Leczenie tylko jednego nie rozwiązuje problemów i warto spojrzeć na ciało holistycznie. Medycyna ludowa nie zawsze jest zabobonem, działa innymi metodami i daje inne efekty. Najlepszym rozwiązaniem jest czerpanie z obu!Będzie mi miło, jeśli zaobserwujesz mnie na :
  Follow on Bloglovin
lub polubisz na fejsie ;-)

KOMENTARZE

BLOGGER: 173
Loading...

ceneo

Nazwa

-40% drogeria natura -49% rossman -50% na kosmetyki #Koniecznie przeczytaj 100 dni bez spodni 15 hair project 2015 2016 2017 2018 2019 218 4-godzinny tydzień pracy 5+ 50 list afro akceptacja akcesoria aktualizacja włosów aktywne słuchanie aliexpress Amalfi Andrea anemia Angkor wat Ania poleca aniamaluje anime ankieta aplikacja aplikacje apple asertywność astor ateizm Avon Azja babcia bakterie bataty bądź duży bez pieczenia bezglutenowe biała czekolada biały laptop biblia bicie bieganie biel bingo spa biust biustonosz BLOG blogi blogowanie blond błędy bob body-shaming bohaterki botki boże narodzenie ból ucha - naturalne metody bridal hairstyles brwi buty cele cele życiowe celia ceny w Tajlandii cera Chiny chwalenie się ciało ciastka ciasto bez pieczenia ciasto francuskie ciasto kinder country ciasto snicker ciekawe blogi cienie cieniowane Claudia Shiffer co co było co jest za damo co kupić babci co kupić dziadkowi co kupić na dzień matki co kupić na promocji w rossmanie co kupić na wieczór panieński co na prezent co powiedzą inni co przywieźć z Ukrainy co przywieźć ze Lwowa co robić jesienią co robić w grudniu co robić w kwietniu co robić w lipcu co robić w listopadzie co robić w lutym co robić w maju co robić w marcu co robić w październiku co robić w sierpniu co robić w styczniu co robić we wrześniu co warto kupić na promocji rossman co warto kupić na promocji w drogerii natura co warto przeczytać co warto zrobić na studiach co zjeść w tajlandii co zobaczyć w londynie co zrobić by rude włosy nie płowiały co zrobić żeby włosy szybciej rosły creaclip cruelty-free curls Cypr cytaty czarna rzepa czas czasopisma czcionki czekolada czekolada z żelkami czekoladki czereśnie czerwiec czerwona królowa czkawka czy książki są drogie czy można narzucać wiarę czy można zmuszać do chodzenia na religię czy można zmuszać dziecko do chodzenia do kościoła czy warto lecieć na Cypr czy warto obchodzić halloween czy zapłacę cło czytanie czytnik za złotówkę ćwiczenia daktyle darmowe e-booki darmowy planer death note decubal delia demakijaż depilacja depilacja laserowa depilacja pach depresja deser desery design detoks dieta dieta śródziemnomorska diy dla dojrzałych kobiet dlaczego nie piję mleka dlaczego warto wyparzać i wymieniać szczoteczkę do zębów do 100 zł Dobre Bakterie dobre nawyki dobro dochód domodi domowe sposoby domowy sernik dowody naukowe drinki duplo dusza dzieci dzień babci dzień matki easy hairstyle edukacja egzamin egzaminy eksperci eksperymenty eld elfen lied emocje energia essence etykiety eyeliner fanatyzm FAQ farbowanie feminizm figa figi figura film filmy filozofia finanse first7jobs fit Fitocell freddie fryzura fryzura na ślub fryzury fryzury ślubne fryzury z grzywką gadżety gdańsk gdzie kupić biustonsz 65e gdzie pojechać w maju gdzie tanio kupować meble gliceryna golden blonde golden rose gotowanie Grecja gronkowiec złocisty gry grzywka gule podskórne gwiazda dnia hair trends hairstyles halloween a wszystkich świętych haloween hejt hemofobia henna historyjka motywacyjna Horchata Hot hotel hula-hoop humor hybrydy ile idzie przesyłka z Aliexpress imbir impreza inne inne. inni inspiracje inspiracje tygodnia instagram inteligencja iOS iphone iphone7 isadora italia jak aplikować wcierki jak być lepszym chrześcijaninem jak być sobą jak być szczęśliwym jak dorobić jak efektywnie czytać Jak efektywniej korzystać z sieci jak jeść figi jak kupić idealną ramoneskę jak kupować na aliexpress Jak łatwiej się skupić i wyeliminować rozpraszacze? jak mieć więcej przyjaciół jak napisać pracę licencjacką jak napisać pracę magisterską jak naturalnie wyleczyć anemię jak nauczyć się angielskiego jak nie chorować jak nie marnować czasu w sieci jak nie przejmować się zdaniem innych jak oszczędzać jak oszczędzać. jak ozdobić zeszyt jak pobrać the sims 2 za darmo jak pokonać strach przed tym jak pomóc dziecku molestowanemu seksualnie? jak poprawić koncentrację jak poradzić sobie ze złym dniem jak poszerzyć horyzonty jak powiększyć biust jak prawidłowo czyścić uszy jak przyspieszyć porost włosów jak radzić sobie z gniewem jak radzić sobie z krytyką jak radzić sobie ze stresem jak realizować cele jak rozładować napięcie jak się skupić jak się uczyć jak się wyspać jak skutecznie notować jak sprawić by inni nas lubili jak stać się bardziej lubianym jak stać się lubianym jak stać się optymistą jak stosować olej kokosowy jak stosować wcierki do włosów jak szybko podejmować decyzje jak szybko zapuścić włosy jak tanio czytać książki jak tanio podróżować jak tanio zorganizować wakacje Jak tanio zorganizować wycieczkę do Londynu Jak tanio zorganizować wyjazd do Lwowa jak uczyć się na własnych błędach jak usprawnić mózg jak utrzymać rudy kolor jak uzyskać loki jak wybrać tablet Jak wykorzystać instagram w rozwoju jak wzmocnić odporność jak zacząć zmieniać swoje życie jak zarobić jak zarobić na monetach jak zbudować dom z butelek jak zdać maturę jak zdobyć przyjaciół jak zmotywować się do nauki jak zmotywować się do pisania pracy jak zmotywować się do sprzątania jak znaleźć znajomych jak znaleźć życiową pasję jak zorganizować wypad na Maltę jak zrobić frytki z batatów jak zrobić loki jak zrobić rosół jak zrobić smoothie jak zrobić tortillę jak zrobić własną czekoladę jak zwalczyć ból ucha jak zwalczyć stres jak zwiększyć poczucie własnej wartości Jaka jest najlepsza dieta? Najzdrowsza dieta jaką książkę przeczytać jaką lokówkę wybrać jaki blender wybrać jaki film obejrzeć Jakie buty kupić na wiosnę? Przegląd wiosna/lato 2015 jakie właściwości ma figa jantar january to do list jednodniówka londyn jedzenie jesień języki joanna kalendarz kalendarz adwentowy kalendarze Kambodża kampania kampanie kanapki kasa kasza kasza jaglana kaszel kasztany katar Khao Sok kino klasyczny sernik kłos kobiecość kobiety kochamżycie komedia kompleksy koncentracja konkurs konkursy kontrowersje korektor kosmetyki koszule kot kotlety kotlety z kaszy jaglanej kozi ser kozieradka kreatywność kredki kremy krok po kroku krótka piłka krótkie fryzury krótkie włosy krytyka krzywe nogi książka książka do przeżycia książki ksometyki kuchnia kultura kwiecień kwiecień 2016 kwiecień 2017 lakier laminowane laptop laptop do 2000 zł Larnaka lato leczenie led legimi lekcje lemoniada lęk przed ludźmi lęk przed pobraniem krwi licencjat linki linki tygodnia lista lista życzeń listopad lob loczki lody loki loki bez lokówki loki bez użycia ciepła lokówka z biedronki Londyn ludzie luksus lumpeksy lunchbox luźne Lwów macbook macbook air 13 Magia sprzątania maj majówka makijaż makijaż oczu maliny Malta mały biust mam problem Mani manicure Marie Kondo marzec masaż mascarpone maska maść ichtiolowa maść z witaminą A matura maxi meble meddiet medycyna medytacja MEGAFON metale ciężkie meteoryty męskie miasta miesiąc migrena miód mleko mleko kokosowe mleko owsiane młodzież moda modne modne buty 2015 modne fryzury modne fryzury 2015 modne fryzury 2016 modne fryzury 2017 modne fryzury 2018 moja historia moje cechy moje ulubione produkty spożywcze moment.pl monety kolekcjonerskie morze motywaca motywacja mrożona kawa muffinki muzyka my secret myśli myśli rozwój na wesele na studniówkę nails najlepsza dieta najlepsza zupa NAJNOWSZE najzdrowsza dieta najzdrowszy olej świata naked 3 naked 3 podróbka naprawa zniszczonych włosów naturalna pielęgnacja naturalne metody naturalny makijaż nauka nauka języków obcych nawyki nie lubię sprzątać nieśmiałość nocleg notowanie nowe nuda nuggetsy o mnie obcasy obiad obuwie oczy oczyszczanie odchudzanie odkładanie marzeń na później odrobaczanie odżywianie odżywienia oferty okazje okulary olej kokosowy olej rycynowy olejek olejek z drzewa herbacianego olejowanie opakowania opinia opinie optymalizm organizacja orszada osobiste oszczędzanie owoce pakowanie paletka pamiętniki z wakacji pancakes panini party Paryż pasje pastele paznokcie pedagogika penne all' arrabbiata perfumy pewność siebie pędzle pielęgnacja pieniądze pierogi piersi pies pilomax pisanie pizza placenta planer planer pdf planowanie pobierz organizer pobranie krwi poczucie własnej wartości podkład podpłomyk podróże podsumowanie podsumownaie Pogoda pokój polecane książki południowe włochy pomidorowa pomoc Pompeje pomysły poniedziałkowy motywator poradnik porost włosów post sponsorowany post we współpracy z marką postanowienia postanowienia noworoczne pot potliwość Poznań PR praca praca zdalna prawa człowieka presja prezenty profile które warto śledzić na instagramie prom promocja promocja rossman promocja super pharm promocje prostownica prywata przedłużane rzęsy przedłużanie rzęs przekąski przekąski do wódki przekąski na urodziny przemoc przemoc psychiczna przemoc symboliczna przepis przepis na pomidorówkę przepis na sernik przepis na tartę przepis na tartę z białą czekoladą i mascarpone przepis na zupę pomidorową przepisy przepisy na smoothie przepisy z figami przyrost przysmaki na imprezę psychologia pudelek pull through braid PUPA pycha pytania Qatar Airways queen quiz rabaty rady recenzja regeneracja regulamin reklamy relacje relaks religia remington resentyment retusz rimmel rok szkolny rosół rossmann rozdanie rozjaśnianie rozkiminki rozkminki rozrywka rozwoj rozwojowe czwartki rozwojownik rozwój równowaga rtęć ruch rude rude włosy rzesy jedwabne rzęsy Rzęsy 1:! rzęsy 2d rzęsy metoda objętościowa Bydgoszcz rzęsy przed i po Safari Salerno samodoskonalenie samoleczenie sandwich sandwicz Seboradin self-love sen Sensique sephora seriale sernik sesja shake Siem Reap się działo silikonowy lunchbox siwe włosy skorupki skupienie słoik z uchem i słomką słowiański blond smartfon smoothie snap snapchat softsticks soraya Soumda społeczne sport sposoby na odporność sposoby na wypadające włosy sposób na pryszcze sposób na tabliczkę mnożenia spotkanie sprytna dziewczyna sprzątanie sprzęt ssanie oleju stopy strach strach przed oceną strach przed pobraniem krwi stres studia studiowanie studniówka styl suche włosy sukces sukienka sukienki suknie ślubne syrop z pędów sosny szacunek szampon szczęście szkoła szminka szpilki szpotawe kolana sztuczki sztutowo ślimaczki ślub śmiech śniadanie średnie włosy święta tablet tablet do 500 zł tablet na studia tag Tajlandia tangle teezer tania lokówka tanie tanie buty tanie czytanie tanie dodatki do mieszkania tanie loty tanie zwiedzanie tarta tarta snickers tartinki tech Tekst powstał w ramach współpracy z Wydawnictwem Otwartym. tekst sponsorowany tekst we współpracy z marką GOSH telefon telewizja Tesori d'oriente test the sims todo torebka torebki tortilla toruń trendy triki trolling trwałe loki tusz twarz tydzień tygodnik tygodniowe love ubrania ubranie uczucia udawany warkocz Ukraina ulubieńcy updo upięcia upięcie urban decay urlop uroda urodzinowe menu urodziny usta venita vipera w co się ubrać w szystkie w11 wady wakacje wakacje jesienią walentynki Warszawa warsztaty wazelina ważne wcierka wdzięczność wegańskie wegetariańskie weltschemerz wiara wibo wieczór panieński więcej wigilia wilno wiosna wishlist Włochy włosy wnętrza wob woda woda brzozowa wolontariat worth following instagram profiles for better life wpływ wrapy wrażenia Wrocław wsparcie współpraca wszystkich świętych wszystkie wtyczki wybór wybrzeże amalfitańskie wychowanie wycieczka wydawnictwo wygodne wałki wymiary wyniki wypadanie włosów wyszukiwania wyzwania wyzwanie wyzwanie - bycie miłym wyzwanie30dni xiaomi youtube za darmo zabawy zaczrwienienia zakupy zakupy na Ali zapach zapalenie oskrzeli zarobki zawijaski zawiść zdejmowanie hybryd zdjęcia zdrowa dieta zdrowie zdupy zerowaste zeszyt zima zioła złoty blond zły humor znajomi zupa zupa dyniowa zupa krem zupy zwierzęta zyski żółta sukienka życzenia życzenia noworoczne
false
ltr
item
Aniamaluje - blog o życiu po swojemu: Leczenie naturalne vs. farmakologiczne
Leczenie naturalne vs. farmakologiczne
http://3.bp.blogspot.com/-js7kufC9BrE/U0Kcnx-pG5I/AAAAAAAAMC0/jS0Ttf-KVfM/s1600/trevorproject-2.jpg
http://3.bp.blogspot.com/-js7kufC9BrE/U0Kcnx-pG5I/AAAAAAAAMC0/jS0Ttf-KVfM/s72-c/trevorproject-2.jpg
Aniamaluje - blog o życiu po swojemu
http://www.aniamaluje.com/2014/04/leczenie-naturalne-vs-farmakologiczne.html
http://www.aniamaluje.com/
http://www.aniamaluje.com/
http://www.aniamaluje.com/2014/04/leczenie-naturalne-vs-farmakologiczne.html
true
3538531450758840466
UTF-8
Nic nie ma :( ZOBACZ WSZYSTKO Czytaj dalej Odpowiedz Anuluj Usuń By Główna STRONY POSTY ZOBACZ WSZYSTKO POLECANE TAGI ARCHIWUM SEARCH WSZYSTKIE Nic nie ma :( Back Home NIEDZIELA PONIEDZIAŁEK WTOREK ŚRODA CZWARTEK PIĄTEK SOBOTA NIEDZIELA PON WT ŚR CZW PT SO STYCZEŃ LUTY MARZEC KWIECIEŃ MAJ CZERWIEC LIPIEC SIERPIEŃ WRZESIEŃ PAŹDZIERNIK LISTOPAD GRUDZIEŃ Jan Feb Mar Apr MAJ Jun Jul Aug Sep Oct Nov Dec teraz minutę temu $$1$$ minutes ago godzinę temu $$1$$ hours ago Wczoraj $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago więcej niż 5 tygodni temu Followers Follow Artykuł premium Kliknij Share aby odblokować dostęp