Dziewczyno, jeśli czekasz jak na szpilkach czy chłopak odpisze- wyłącz te cholerne powiadomienia! Za każdym razem jak słyszysz charakterystyczny dźwięk🔔, uwalnia się kortyzol a ty masz reakcję stresową. A potem i tak jesteś rozczarowana, że to 20% rabatu na sandały, a nie książę z tindera💁🏻‍♀️ PLUM-stres-PLUM-stres-PLUM-stres - zwariować można!
Plus może warto przemyśleć, czy to właściwa relacja? Nie fajniej dostawać niespodziewane wiadomości od których się rumienisz, niż czekać aż ktoś odpisze?
Oczywiście dotyczy to relacji nazwijmy to... romantycznych, nie takich bez zobowiązań!😉 Piszę o tym przy okazji zadania numer 16 w ramach wyzwania. Dopóki nie oddałam tej działki mojemu przyjacielowi i menadżerowi @troyann (takie 2w1 bywa wygodne!), cały czas byłam w trybie stand-by czekając na umowę, ustalenia, akcept, dalsze negocjacje. Piątkowy wieczór, daleka podróż - wieczny podryg na dźwięk powiadomienia, bo może to akurat to, na które czekam... Zawsze na jakieś czekałam!😏
Maciek przekonał mnie w Gruzji, bym się ich pozbyła. Na bieżąco migają mi tylko podczas korzystania z instagrama, co jest wygodne, szczególnie gdy odpowiadam na pytania do wyzwania. Ale uwolniłam się od maila! Lubię kontakt z Wami, ale z umiarem!
Prawie w ogóle nie odpowiadam już na messengerze, jeśli mam do kogoś coś pilnego - dzwonię lub piszę SMS. Wiem, że jeśli ktoś będzie miał coś pilnego do mnie - też wybierze taką formę!
I jasne, pierwszą rzeczą, którą kupię w Bangkoku będzie karta SIM i internet (ostatnio też tak było🙈), ale zrobię to by ogarnąć transport i nocleg, a nie by sprawdzić czy przez moją nieobecność w sieci świat czasem nie spłonął ;) Jeśli nie jesteś gotowa na krok o którym mówię, pomyśl o tych wszystkich razach, gdy czekałaś na kuriera z paczką i specjalnie nie wychodziłaś z domu, a on cię olał i zostawił paczkę w punkcie, albo napisał, że przyjedzie jutro🙄
Dziewczyno! Życie Ci przelatuje przez palce na tym czekaniu!
Napisałam to pod wpływem wiadomości z uczestniczką wyzwania, której smartfon przyrósł do ręki bo wiecznie czeka! ;) zdjęcie zrobiłam 3 lata temu po Azji, kojarzy mi się z wolnością!
#szczerze_pisząc #motywacja #wyzwanie #aniamaluje #powiadomienia #stres

Dziewczyno, jeśli czekasz jak na...

Nie wiem jak szybki musiałby być aparat, aby uchwycić ten uśmiech na mojej twarzy😅 niestety mam domyślny bitch face, co nie znaczy, że odpowiada on temu co dzieje się u mnie w środku ;). Faktem jest jednak, że ludzie zawsze zauważają „ty się uśmiechasz” gdy się uśmiecham, bo jak ten uśmiech długo jest na mojej twarzy, to znaczy, że jest mi dobrze i błogo.
Ale dzisiaj to się śmieję cały dzień🤣 Nie dość, że wszystko mi fajnie wyszło, to jeszcze rozbawiły mnie do łez wasze wiadomości o tym, co dziwnego zrobiłyście podczas PMS🤪. Chodźcie na stories, jest fajnie! (Serio ten uśmiech jest rzadki, nie umiem się tak uśmiechnąć sztucznie, musi być totalnie autentyczny!)
#aniamaluje #szczerze_pisząc #zamioculcas #plantlady #crazyplantlady #pms #blogerka #uśmiech #radocha #frajda

Nie wiem jak szybki musiałby...

Ależ ja miałam od kilku dni podły humor! Niczym kiepski detektyw chwytałam się banalnych tropów, jak osłabienie i rozdrażnienie po chorobie, ciśnienie, pełnia księżyca, zły stan powietrza... Ten stan narastał od kilku dni, a ja miałam takie „wtf, o co ci chodzi dziewczyno?” Wszystko w życiu idzie jak trzeba, niektóre rzeczy nawet lepiej, skąd ten nastrój?
Zrzuciłam wszystko co mi leżało na wątrobie i co mnie gniotło w różnych sytuacjach, ale nie pomogło.
W życiu bym nie wpadła na to, że z opóźnieniem trzepnęła mnie książka i czytanie o szalenie skomplikowanej sytuacji w Myanmarze (Birmie).
Tak już czasami mam, że reaguję z opóźnieniem. 
Czasami zadziwia mnie z jaką lekkością jednego dnia przeżywam frustrację, bo w żaden sposób nie mogę spuścić napięcia, a drugiego mam wyborny humor, uśmiecham się szeroko i zaśmiewam z prymitywnych memów.
Tylko czemu zawsze to uwolnienie przychodzi wtedy, gdy pozwolę sobie na te brzydkie emocje i przestanę z nimi walczyć?
Pewnie z tego samego powodu, dla którego ludziom wychodzi podryw gdy odpuszczą, a nie desperacko próbują bardziej.
Ale mi teraz dobrze po pozbyciu się tego dziwnego ładunku! Uczucie jak zdjęcie niewygodnych butów po całym dniu! Albo jak dobiegnięcie do domu i zrobienie siusiu po godzinie wstrzymywania resztką woli🙃

Super ważna lekcja dla mnie: bardziej poddawać się falom, nie walczyć z nimi, bo się utopię!

#tajlandia #thailand #podróże #podróżemałeiduże #aniamaluje #szczerze_pisząc

Ależ ja miałam od kilku...

Którą Anią dzisiaj jesteś? 1 czy 2? I tak się zawsze kończy z nogami na ścianie🤣, ale taka mała refleksja, którą chcę się podzielić - jestem z siebie dumna! Kiedy bardziej chorowałam, wymyśliłam sobie, że muszę mieć w życiu coś, co da mi niezależność i pozwoli zarabiać nawet wtedy, gdy ja nie będę w stanie pracować. Aż do wczoraj nawalało mnie gardło, więc napakowałam czas spotkaniami towarzyskimi i nawet wciągnęłam serial, bo z pracką mimo chęci to jakoś nie szło. I super czuję się z tym, że:
- MOGŁAM.
Nie żyję bez poduszki finansowej, mogę powiedzieć sobie - Ania, teraz nie pracujesz, zluzuj
- nic nie robiąc* i tak zarabiałam. Moja wydana w 2013 książka, której w ogóle nie promuję bo mi się już nie podoba(!) jak co roku złapała się w styczniowe flow i dała mi hajs. 
I to jest super rzecz, za którą jestem bardzo wdzięczna, bo i tak pozwalam sobie na miesiąc w Azji (podczas którego nikt nie zwolni mnie z płacenia za mieszkanie itp), a tutaj niemiłe niespodzianki nie niszczą mojego komfortu.
Ogromnie mnie to cieszy, bo wiem, że wiele osób „nie może sobie pozwolić na L4” z grypą, bo niższa pensja oznacza kłopoty finansowe a normalnie jest na styk😪O ile w ogóle są ubezpieczonymi szczęśliwcami na etacie!
Cieszę się, że udało mi się od tego uchronić! *przesadziłam z tym „nic nie robiąc” bo believe me or not - pytania do wyzwania i wyzwanie sprawiają, że siedzę na IG 5h dziennie😰 ale robię to za darmo i od siebie, nigdy nie prosiłam o patronite itp, więc still - nie robię w styczniu nic zarobkowo.

Cholernie mnie to cieszy, że mam komfort życia bez strachu i chociaż nie zarabiam bardzo dużo, to mogę sobie pozwolić na luksus chorowania.
I przeraża mnie, że w 2020 chorowanie stało się luksusem. 
Strasznie! 
#aniamaluje #szczerze_pisząc #książka #czytam 
#parisvibes #neutralstyle #styledujour #lookdujour #parisstyle #classicstyle #womenwithstyle #theparisguru #frenchvibes #parismood #modeaparis  #aestheticlypleasing #aestheticoutfit #postitfortheaesthetics #ootdsubmit #darlingdaily

Którą Anią dzisiaj jesteś? 1...

Czy nie możemy próbować być TROSZKĘ lepsi bez tej całej napinki?
Bez zawstydzania nastolatek na utrzymaniu rodziców, że nie mają każdej jednej rzeczy eko i zero waste i w ogóle instagramowa policja approved?
Bez wytykania komuś lotu na chrzciny kuzynki, bo ślad węglowy i straszne zło?
Komuś, kto zaczął przygodę z byciem wege, że robi za mało?
 Nie podoba mi się napinka wyzwalająca poczucie, że jeśli stać cię tylko na malutki kroczek, to jesteś ZŁY I NIEDOBRY. Nie jesteś!
Wrzucając  jakieś linki do swoich starych tekstów (powiedzmy do 2016) często zaznaczam: dzisiaj napisałabym to inaczej. Dlaczego? Bo jestem bardziej empatyczna i rozumiejąca, złagodniałam. Nie lubię rewolucji, wolę łagodną ewolucję i dojrzewanie do zmian. Dlatego chociaż sercem jestem np. za bardziej eko, tańszymi i zdrowszymi (może za rok ukażą się badania, że jednak nie!) kubeczkami menstruacyjnymi, to nie wyobrażam sobie zawstydzania kobiet, dla których ten krok to za dużo. Bo mogę edukować i wyjaśniać, ale jestem za wyborem. I rozumiem gdy jest inny niż mój!
Tak samo jak rozumiem, że ktoś kupi bikini za 50 zł, na aliexpress zamiast takiego samego za 150 w sieciówce, bo ma ogólnie po opłaceniu wszystkiego 400 zł w budżecie i o takim szytym w Polsce w duchu eko to może pomarzyć. 
Chciałabym abyśmy bardziej próbowali się rozumieć, a mniej oceniać i osądzać. Pokaz innym jak żyjesz, zainspiruj do czegoś fajnego, ale nie wywołuj poczucia, że jest gorszym człowiekiem. Po co?
Nie zawsze da się wybrać idealnie, warto pomyśleć, że inni dokonują najlepszych wyborów jakich potrafią.
#noshame #aniamaluje #szczerze_pisząc #piesek #dogsofinstagram #wakacje #lato #toniemojpies #niestety

Czy nie możemy próbować być...

Jakiś czas temu wróciłam do robienia sobie autoportretów. Kiedyś dawało mi to frajdę, potem uznałam za dziecinne i głupie. Dzisiaj uważam, że dziecinne to jest nazywanie rzeczy przynoszących frajdę dziecinnymi🙃

Gdyby nie samowyzwalacz i kilka serii, to pośród kilku całkiem niezamierzonych sexy póz, nie znalazłabym tej! Perełka🤣
Mama całe dzieciństwo mi mówiła: usiądź jak człowiek! 
Dzisiaj to samo mówi mi fizjoterapeuta. A moje nogi plączą się na przedziwne sposoby i na krześle i na tym legowisku, które zrobiłam sobie do czytania😅
Co jest ironiczne, bo mam szeroki parapet o którym zawsze marzyłam, że czytanie z kubkiem gorącej czekolady w oknie... kupiłam nawet piankę tapicerską na ten parapet by było miękko w tyłek i co? W ogóle na nim nie siadam! 
Fun fact: kiedyś potrafiłam założyć sobie nogi za głowę, ale raz nie mogłam się z tego potem rozplątać😅
Czy są tu jakieś osoby dzielące mój problem z nogami? Odezwijcie się, może moja mama zrozumie, że to nie jest moja złośliwość, że przy obiedzie zdarzyło mi się siedzieć po turecku🤦🏻‍♀️ #aniamaluje  #szczerze_pisząc #czytanie #książka #nogi #autoportret #interiordesign #zamioculcas #plants

Jakiś czas temu wróciłam do...

No i jak, miała być realizacja postanowień „od nowego roku” a jakoś kacyk i zmęczenie nie sprzyjają treningowi a ze zdrowym odżywianiem też ciężko?
Startuję z czymś banalnym, bo cóż może być bardziej oklepanego niż wyzwanie styczniowe?🤪Ale na zachętę powiem, że miało wystartować rok temu, ale uznałam, że jest niedopracowane. Dałam je dziesięciu osobom, które przesłały mi swoje uwagi, podzieliły się trudnościami i je ulepszyłam.
UWAGA! To nie jest jedno z tych pięknych wyzwań, gdzie zapisujesz swoje wyniki w ślicznym notesie brokatowymi cienkopisami. Tu trzeba trochę pozasuwać w realu, nie w marzeniach!
Nie chciałam, by było jak te wszystkie rzeczy z pinteresta albo filmiki z pięciominutowymi DIY, które oglądasz, mówisz pod nosem, że fajne (a może nawet zapisujesz w zakładkach!) ale nigdy nie realizujesz🤫
Ono jest po prostu skuteczne.
30 zadań, na które jest 45 dni.
Lżejsze i trudniejsze.
Codziennie na stories! 
Aha, oczywiście wystartowałam z wyzwaniem, ale nie wymyśliłam nazwy, więc przygarnę propozycje 
#wyzwanie #nowyrok #motywacja #aniamaluje #szczerze_pisząc #nogi #nylons #rajstopy #kropki #kropeczki #polkadot #zamioculcas

No i jak, miała być...

Nadchodzi fala podsumowań  od tych, którym wszystko się udało (i fajnie!👏🏻) a przyznam, że nie zrealizowałam żadnego kluczowego celu na 2019🤪
I nie jestem zła! Ani trochę!😲
Miałam jakieś założenia odnośnie tego, co bym chciała osiągnąć.
A potem poczułam, że sama kasa jest dla mnie za małą motywacja i mogę to zrobić, ale nie czuję z tego radochy. 
W 2019 dałam sobie plaska w twarz i zastanowiłam się , czego NAPRAWDĘ CHCĘ. Nie zawsze to były fajne myśli! ✅przestałam uciszać ten głos, który mówił czego pragnę, a który uciszałam, bo nie pasował mi do moich wyobrażeń o mnie samej.
Ale kiedy ich posłuchałam, to o jeju! Zaczęło mi być fajniej w życiu. ✅ Np. niedziele tylko dla mnie (dzisiaj to święto ruchome). Nie zdawałam sobie sprawy jak ja bardzo potrzebuję przestrzeni TYLKO dla siebie! ✅ Jestem asertywna bez poczucia winy i strachu przed tym, że ktoś uzna mnie za niemiłą (nie muszę być miła!)✅ Piszę bloga znowu dla przyjemności, bo choć Wasze propozycje tematów są super, to ja muszę czuć moment i dać myślom dojrzeć, nie jestem wyrobnikiem tworzącym na zawołanie. Nie chcę być!
✅ Przestałam patrzeć  na liczby i zastanowiłam się, czy w ogóle chcę być instagramerką i blogerką. Nie chcę. Chcę być Anią, która ma bloga i instagrama.

To był naprawdę dobry rok, chociaż nie postawię spektakularnych ptaszków na kartce z celami! Jak ja mogłam w ogóle mieć cele, nie wiedząc czego chcę?🙈
To był mój taki gap year, w którym przypadkiem zarobiłam najwiecej w życiu (i większość przehulałam!) ale niczego nie żałuję!

#aniamaluje #szczerze_pisząc #barcelona #parkguell #sukienka #podróże #podróżemałeiduże #catalunya #cele #podsumowanieroku #podsumowanie2019 #motywacja

Nadchodzi fala podsumowań od tych,...

Święta święta i po świętach😅 zawsze chciałam wcisnąć gdzieś to  zdanie🤭
Gdy powiedziałam, że spędzam sylwestra w wannie, zetknęłam się z dwoma typami reakcji:
👉🏻 zapraszam do mnie/do nas, co będziesz sama siedzieć!
👉🏻 też bym tak chciała, ale jakoś nie umiem odmówić i się wykręcić 
Ja akurat z odmawianiem czegoś, czego nie chcę, NIGDY nie miałam problemu. Dziadek mnie nauczył, że mam nie uszczęśliwiać nikogo swoim kosztem i jestem mu za to wdzięczna. 
Inna sprawa, że odmawiałam w tak fatalnym stylu, że o jeju. Dzisiaj nie szukam wymówek, nie mam problemu by zamiast wymyślać pogrzeb ciotki albo zapalenie gardła powiedzieć „dzisiaj mam potrzebę poczytać książkę, ale dzięki za zaproszenie”.
I tyle.
Więc tak zupełnie szczerze, to ja naprawdę nie kumam tych wszystkich tekstów o kulturowej presji by coś robić, bo ja nigdy nie pozwoliłam jej wejść na głowę🙈 Nie  piszcie proszę, że wymaga to ode mnie jakiejś odwagi, bo co to za odwaga, gdy się nie boisz?🤪
Jestem jak ten egipski kapłan, który wiedział czym jest zaćmienie słońca, więc nie padał przestraszony na kolana. Zbyt wiele złych rzeczy na świecie dzieje się z powodu argumentu „bo tradycja”, bym uważała go za argument sensowny (niech obrzezanie dziewczynek tępymi żyletkami będzie przykładem).
Ciekawe jest też to, że wiele osób uważa, że ja będę w Sylwestra smutna i samotna😂 jeju, miałam w życiu kilka fajnych imprez, w tym zabawę na tajskiej plaży, po której wsiadłam w samolot i obudziłam się w Katarze. Ale nic nie przebije sylwestra z zeszłego roku, gdy leżałam w wannie z tak gorącą wodą, że aż parzyło, a po 5 minutach dolałam sobie jeszcze gorętszej. Cały dzień traktowałam się jak księżniczkę i rozkoszowałam się czasem ze sobą. Ale nie tak, że przeglądałam memy i chodziłam w rozciągniętym dresie, tylko jadłam pyszne rzeczy, paliłam pachnące świeczki, nałożyłam maseczkę na twarz i na włosy, delektowałam się książką.
Każdy ma swoją definicję radochy!
#grudzień #december #sukienka #sylwester #2020 #aniamaluje #szczerze_pisząc #presja #motywacja #radość #starezdjecie

Święta święta i po świętach😅...

Tak szczerze, to nigdy nie praktykowałam w sercu tej religijnej części świąt, bo najpierw byłam za mała, a potem mój dziecięcy umysł nie mógł uwierzyć w Boga, który pozwala mojemu dziadkowi umierać właśnie na raka.
Jeny, ja to umiem zrujnować atmosferę! 🤭
Więc tak wyszło, że ja się po prostu nigdy nie wkręciłam w religię i to się nie zmieniło. Trochę dziwią mnie te pytania o to, czy obchodzę święta. Robię tak jak zawsze! Lepię pierogi, robię sałatkę jarzynową, one nie mają wyznania😉 nie widzę powodu aby sprawić tego dnia przykrość babci i się z tego całkiem wymiksować. Podobnie jak wierzący ludzie chodzą przecież do lekarza, zamiast się jedynie modlić😊.
Jeśli dla kogoś święta to czas podziałów i rzuconego z pogardą „niewierzący nie powinni mieć wolnego”, to chyba źle zrozumiał coś z nauk Jezusa🤪
W każdym razie, ja mam wolne kiedy sobie wymyślę, bo taki sobie wykombinowałam styl pracy🤣

Dobra, wracając do milszych aspektów! Cieszycie się z małych rzeczy? Ostatnio widziałam filmik jak dziecko cieszyło się z zapakowanego w świąteczny papier banana🍌😅 jeju ja też taka byłam! Mój kochany dziadek dawał mi badziewne figurki albo paczkę żelków, a ja miałam radochę cały dzień. Dawał mi je z taką radością i całą celebracją, tym „zgaduj zgadula, w której ręce złota kula” albo „ence pence w której ręce”, że po prostu mordka sama się śmiała. 
Napisz mi tu proszę jaki prezent sprawił Ci największą radość w dzieciństwie.
Lubię czytać takie rzeczy!♥️
#święta #prezenty #radość #choinka #xmass #dzieciństwo #dziecko #aniamaluje #dziewczynka #dzieci

Tak szczerze, to nigdy nie...

Książki na wakacje – 5 dobrych tytułów

Dzisiaj w zestawieniu książki na wakacje. Kim jest żona Trynkiewicza i co w nim widzi? Dlaczego zakonnice odchodzą z kościoła? Czy kierowca z Indii jest 50x mniej pracowity niż kierowca ze Szwecji, skoro ich płace tak bardzo się różnią?

Książki na wakacje, ale nie powieści

Kierując się subiektywnymi odczuciami, wybrałam książki, które są idealne do czytania w podróży. W sam raz do pociągu, czy samolotu. W większości podzielone na krótsze części – by można było bez wyrzutów sumienia odłożyć i potaplać się w morzu albo podziwiać widoki. Ale też nie przesadnie lekkie (takie czytam na doła).

Książki na wakacje polska odwraca oczy

Polska odwraca oczy to zbiór naprawdę dobrze dobrych reportaży Justyny Kopińskiej. Zaczyna się grubo, bo chyba od reportażu o żonie Trynkiewicza. Takiej, która zakochała się w Mariuszu jak siedział w więzieniu i pisała mu romantyczne listy, zawoziła serniczek. Takiej, która ma córkę. Najbardziej wstrząsnął mną jednak reportaż o doktor Annie ze szpitala psychiatrycznego. I o jej bezkarności. Z kolei w jakiś dziwny sposób rozczulił mnie materiał “Nieśmiertelność chrabąszczy”, który opowiada o pewnej specyficznej miłości aż do śmierci. Wciąż mam go w głowie. Pamiętam, że połknęłam książkę błyskawicznie, chociaż reportaże są mocne.

z nienawiści do kobet

Ja wiem, że znowu ta sama autorka, ale Justyna Kopińska pisze naprawdę świetne i dobrze skonstruowane reportaże. Kiedyś nie zdawałam sobie sprawy z tego, jak bardzo męska jest nasza kultura. Przykład z wczoraj – rozmawiam z koleżanką, która pracuje w przedszkolu. Mówi, że w tym ich przedszkolu jest inaczej, bo wiele dzieci odbierają tatusiowe. Po chwili zastanawiamy się, czemu to takie wyjątkowe, że ojciec zajmuje się własnym dzieckiem, skoro oboje pracują. I mean – nikt nie zauważa “o jak fajnie że żona pomaga ci przy dziecku!”. Wracając do książki – zaczyna się od reportażu o Violetcie Villas Zaczęto z niej szydzić. W recenzjach pisano, że kreuje się na Amerykankę i że zapomniała, jak wysławiać się po polsku. Mówiono, że nie ma urody, rozumu, stylu. Pisano: wieśniaczka, która liznęła trochę świata, garkotłuk, bezguście. Nie potrafiono odmówić jej tylko jednego: głosu. A potem jest grubiej, np. o tym jak wojsko kryło molestowanie seksualne przez wysokiej rangi oficera. Warto przeczytać by zrozumieć, dlaczego kobiety nie zgłaszają przestępstw seksualnych a co za tym idzie – dlaczego statystyki tych przestępstw są tak mocno niedoszacowane. Polecam ” Z nienawiści do kobiet“, czyta się jednym tchem.

Książki na wakacje - marcin wicha.
zdj. wyd. Karakter

Nie wiem czy ktoś ma tak jak ja, ale gdy widzę na okładce “Karakter”, to jestem przekonana, że książka będzie dobra. I tak jest z książką Rzeczy, których nie wyrzuciłem Marcina Wichy. To eseje o śmierci matki autora. Co mnie obchodzi matka jakiegoś obcego faceta? – pomyślicie. Nie umiem tego opisać, ale miałam ogromną przyjemność czytania. Bo to książka o nas wszystkich i rzeczach, które gromadzimy. Historiach, które opowiadają. Szczególnie utkwiła mi w głowie ta opowieść o polowaniu na książkę “Kto pocieszy Maciupka” Tove Jansson. Może dlatego, że sama czytałam za dzieciaka. Ciężko opisać książkę Marcina Wichy, ale czytało mi się ją bardzo lekko i przyjemnie.

Książki na wakacje

Słysząc “książki na wakacje” macie pewnie nieco inne wyobrażenia, ale ja lubię umiarkowany wysiłek intelektualny by mój mózg nie zamienił się na wyjeździe w papkę z sangrii i pizzy. Dlatego polecam 23 rzeczy, których nie mówią ci o kapitalizmie. Nie czytało się już tak lekko, ale podział na 23 “lekcje” miał ogromny sens i pozwolił mi książkę w ogóle skończyć. Nie znaczy to, że książka jest zła. Jest dobra, z mądrymi przykładami i trochę poprzestawiała mi w głowie, ale gdybym nie robiła z niej notatek, to nie wymieniłabym 5 lekcji które z niej wyciągnęłam. Jakoś wszystko zlewało mi się w jedno 😉 Z książki dowiesz się, że lepiej zarabiający menadżerowie wcale nie pracują lepiej. Że płace wcale nie wynikają z naszych umiejętności i co by się stało, gdyby zupełnie wszystko zostawić wolnemu rynkowi “który sam się ureguluje”. Chang jest ekonomistą i pisze całkiem lekko, ale czytałam książkę długo. Mimo to – zdecydowanie warto!

zakonnice odchodzą po cichu

I piąta, ostatnia na dzisiaj – Zakonnice odchodzą po cichu. Zanim ją przeczytałam, myślałam że taką drogę życiową wybierają osoby poukładane i przekonane o swoim powołaniu. Nie jestem katoliczką, ale nie przeszkadzają mi czyjeś wierzenia. Ale lektura tej książki mną wstrząsnęła. Jest o kobietach, które zrzuciły habit i odeszły z zakonu. Nie zdawałam sobie sprawy z tego, jak ciężki los spotyka te biedne kobiety. Czytając jak wygląda życie w klasztorze, kompletnie nie dziwią mnie doniesienia o przemocy wobec dzieci w szkołach prowadzonych przez “siostrzyczki”.


Pisałam o książce w 2016 w innym tekście, w którym polecałam głównie bardzo lekkie książki na wakacje, ale odświeżyłam sobie niedawno, bo wyszło drugie wydanie. Wzbogacono je o dodatkowy rozdział i fotografie. Kawał dobrej lektury.

Więcej książek, które czytam możecie zazwyczaj podejrzeć na moich stories na instagramie

Może cię zainteresować też:Uściski, Ania

20
Dodaj komentarz

avatar
12 Comment threads
8 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
13 Comment authors
AniamalujeLenaAlicjaKlaudiaRozgadana_Ania Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Dominika
Gość

Od razu pomyślałam o reportażach Pani Kopińskiej, jak tylko przeczytałam na początku o żonie Trynkiewicza. Książka super, czytałam- chociaż czasem sama nie wiem czy mogę powiedzieć, że coś jest “super”, gdy mam do czynienia z poważnym tematem. Anyway- te 23 lekcje zapisuję, a Pan Wicha dalej czeka na swoją kolej, na konkretne książki muszę mieć dobry moment 😉 Uściski!

Barbara
Gość

Mojej bratowej kuzynka odeszła przed samymi święceniami. Bratowa nie chcę mi powiedzieć, dlaczego, w sumie nie moja sprawa ani jej. Ale był tylko komentarz: “nie wiesz nawet co się dzieje w tym zakonie”

Paulina z simplistic.pl
Gość

Z pozycji, które pokazałaś, znam tylko „Polska odwraca oczy”. Jest to na tyle mocna lektura, że podczas czytania musiałam robić sobie spore przerwy, żeby przetrawić co nie co. Pierwszy reportaż o żonie Trynkiewicza sprawił, że serio, chyba już nic mnie w życiu nie zaskoczy – jednym słowem masakra…

Angela
Gość

Aniu, bardzo Ci dziękuję za ten tekst, uwielbiam Twoje polecenia😉 Trzy pierwsze książki już czytałam, faktycznie są świetne, natomiast bardzo mnie zainteresowała kwestia kapitalizmu, na pewno przeczytam te książkę w najbliższym czasie😙

Paula
Gość

pierwsze dwie pozycje bardzo ciekawe – nie znam autorki, ale po tym wpisie na pewno sięgnę!

Natalia
Gość

Do tej listy idealnie pasuje jeszcze książka „27 śmierci Toby’ego Obeda”! Wpasuje się w reporterski i ciężki ton tych książek, które obnażają patologie ludzi wyznajacych dana religie. Od siebie dodałabym do tej listy książkę „Bluźnierstwo” Asia Bibi – o patologiach wśród wyznawców islamu oraz „Uległość” Michela Houellebecqa, choć tej książki nie czyta się łatwo ze względu na specyficzny styl pisarza.

Natalia
Gość

Rzeczy, których nie wyrzuciłem to była nasza lektura z literatury współczesnej na studiach. Polecam!

Agnieszka
Gość

Zdecydowanie Twoje posty o polecanych książkach czy filmach lubię najbardziej 🙂 Mam bardzo podobny gust czytelniczy do Twojego i akurat z tych, które poleciłaś przeczytałam już wszystkie 😛 Pozdrawiam 🙂

Rozgadana_Ania
Gość

Kopińska!!! Polska odwraca oczy i książkę o siostrach boromeuszkach przeczytałam w kilka wieczorów, nie mogąc się oderwać. Zapiera dech i wkurza. Ale czasem ktoś powinien się wkurzyć, zwłaszcza przy takich sprawach. Lepszy gniew niż wyparcie rzeczywistości! Na pewno sięgnie po “z nienawiści do kobiet”. Dobrze przytłoczony argument z “super tatusiami”. Co w tym dziwnego. Ja wyrastałam w domu, gdzie tata się nami zajmował tak samo jak mama, gdyż oboje pracowali na zmiany, tak żeby nasza trójka miała opiekę. Rano mama przygotowała nas do szkoły i dawała nam śniadanie, a po południu tata gotował obiad i odrabiał z nami lekcje. Może… Czytaj więcej »

Klaudia
Gość

akurat – z twojego polecenia – mam legimi i jestem bardzo zadowolona. 4 z tych 5 książek odłożyłam sobie do przeczytania. Zobaczymy, czy warto 🙂

Alicja
Gość

Reportaży Kopińskiej nie czytałam, ale mam za sobą lekturę Abramowicz i Wichy. Podziwiam właśnie tę ich umiejętność, że z ciężkich tematów potrafili stworzyć książki, które tak doskonale się czyta. A przy okazji zostają na długo w głowie…

Lena
Gość

Równie ciekawymi pozycjami jak” 23 rzeczy ,których nie mówią Ci o kapitaliźmie” są dwie pozostała książki tego autora “Źli Samarytanie” oraz “Ekonomia instrukcja obsługi”.Moim zdaniem nawet lepsze niż 23 rzeczy,których nie mówią Ci o kapitaliźmie. Pierwszy tytuł związany jest z ekonomią rozwoju i analizuje historię gospodarczą poszczególnych krajów i skutki prowadzonej przez nie polityki gospodarczej.Głównym celem jest krytyka pewnych ideologii ekonomicznych, które według autora nie koniecznie są zgodne z realnym działaniem gospodarek w każdym możliwym momencie i etapie rozwoju,a są siłą narzucane krajom biedniejszym.Za to ta druga,moim zdaniem najlepsza poświęcona jest przybliżeniu większości zagadnień z podstaw ekonomi i przedstawieniu istniejących… Czytaj więcej »

Previous
Obiady za 3 zł i co złego zrobił kościół tym, którzy trzymali “czystość” do ślubu [TYGODNIK]
Książki na wakacje – 5 dobrych tytułów