Kler - co mnie zszokowało w filmie Smarzowskiego?


W Klerze jest coś, co nawet mnie wprawiło w osłupienie.

Wybrałam się na ten film, bo miałam wrażenie, że wszyscy tego ode mnie oczekują.  W sposób jawny i otwarty jestem cięta na absurdy związane z działalnością urzędników Kościoła od wielu lat. Od kiedy podzieliłam się historią o tym, dlaczego nie poszłam do bierzmowania - z każdą wzmianką o moim podejściu do KK tracę obrażonych czytelników. Co mnie cieszy - z roku na rok  to zjawisko jest coraz mniejsze, a przybywa czytelników myślących. Mojego bloga czyta wielu Katolików mądrych i rozumnych, których patologie w Kościele brzydzą w równym stopniu co mnie.

Gdy idziesz do knajpy serwującej dania wegańskie, nie obrażasz się, że tendencyjnie skupiła się na wegańskiej kuchni. Gdy ja piszę o pedofilii w kościele, zawsze słyszę, że tendencyjnie skupiam się akurat na tej pedofilii, a pedofile są wszędzie.
Dlaczego zatem skupiam się na tym wycinku? Ponieważ jest bardzo specyficzny i tabuizowany. Ludzie jak mantrę powtarzają, że „pedofile są wszędzie” i jest to oczywiście prawda, ale kompletnie nie daje nam prawa do ignorowania jakiegoś rodzaju pedofilii tylko dlatego, że dorosły interesujący się odbytem małego dziecka ma wysoką pozycję w społeczeństwie i nosi koloratkę.
Jeśli mamy być uczciwi - statystyki mówią o tym, że pedofile to głównie  ludzie bez zawodu albo  murarze czy rolnicy. Ludzie o niskim wykształceniu i statusie socjoekonomicznym. Oficjalne dane na ten temat macie tutaj
Ale czy to jest prawda? NIE. Po prostu pedofil-idiota szybciej wpadnie niż pedofil z mózgiem.
Ponadto, o czym trąbię od dawna - duchowni pedofile nie znajdują się w oficjalnych statystykach. Podnoszę tę kwestię regularnie dlatego, że ludzie powołują się na dane liczbowe i dokumenty, a ukrywanie jakiejś części prawdy jest czystą propagandą. Niedawno pisałam o tym w tekście "Nie krzycz, bo będzie bolało bardziej". Skazany ksiądz nie znajduje się w rejestrze pedofilów, podobnie jak jego inni koledzy.
Ale ponieważ ten temat wraca jak bumerang, z niesmakiem (naprawdę, czekam na dzień, kiedy nie będę miała o czym pisać równie silnie, co oburzeni na moje teksty katolicy!!!) pobrnijmy dalej.

Trzy przykładziki:

1:


Ksiądz wykorzystywał seksualnie szesnastoletnią, niepełnosprawną dziewczynkę. Nadal ma się dobrze w parafii.

2. Ksiądz przez kilkadziesiąt lat (wszyscy o tym wiedzieli) dotykał sobie dzieci. Palce wkładane w pupę, całowanie z języczkiem, kąpiele w wannie, inne obrzydliwości.
Prokurator Piotrowicz (PiS) umorzył wszystko, bo uwaga (to NIE JEST ŻART) ksiądz miał zdolności bioenergoterapeutyczne i jego dotyk leczył. Ponadto chciał z troski dobrze umyć dzieci. Ostatecznie pod naciskiem mediów proces wznowiono i ksiądz dostał skandalicznie niski wyrok - dwa lata pozbawienia wolności.

Gdyby mojemu dziecku ksiądz włożył ręce w majtki, mógłby się spodziewać w swoim tyłku bioenergoterapeutycznej wiertarki.

3. Kościół skutecznie blokuje rzetelną edukację seksualną (czyli np. info o tym, że podczas pierwszego razu możesz zajść w ciążę, naukę asertywności i mówienia "nie", wiedzę o chorobach przenoszonych drogą płciową), bo rzekomo to demoralizuje dzieci i zachęca pięciolatki do seksu.

Och, czy aby na pewno?

Szkoła publiczna. Obowiązkowy przedmiot dla ośmioklasistów. Autorem jest ksiądz.
Gdy ktoś cię będzie molestować, bardzo grzecznie podziękuj mu za zainteresowanie, żeby go nie urazić.Słuchajcie, ja naprawdę chciałabym, aby to było wymyślone. Nie jest. Także drodzy czytelnicy, pamiętajcie. Jak ktoś będzie usiłował was zgwałcić - podziękujcie mu pięknie za zainteresowanie, żeby nie urazić jego dumy. W końcu to zaszczyt, że wybrał sobie akurat wasz tyłek.

Więcej o tym, dlaczego księży nie ma statystykach pisałam w kontekście książki w tekście:

Żeby nie było zgorszenia - jak księża wykorzystują seksualnie dzieci

Co mnie cieszy - podczas tworzenia scenariusza konsultowano się z fundacją "Nie lękajcie się", do której mogą zgłaszać się ofiary pedofilii ze strony duchownych. Bardzo polecam lekturę, bo w odróżnieniu od filmu - sięga głębiej. Te konsultacje widać w jednej ze scen, gdy dorosły mężczyzna przychodzi do kurii opowiedzieć o tym, co mu zrobiono w dzieciństwie.
Jeśli ktoś powie, że Smarzowski poleciał tendencyjnym antykatolickim hejtem to ja powiem - on i tak bardzo uładził i ugładził swój obraz.

Ale film nie jest o pedofilii (tutaj czekam na dokument Sekielskiego i kibicuję mocno).
Film jest o losach kościoła skupionych w trzech księżach, którzy są przede wszystkim ludźmi o bardzo różnych aspiracjach i celach. Spotkałam się z opinią, że zabrakło pozytywnego bohatera. Cóż, ja go dostrzegłam w postaci człowieka, który sam jeden w zderzeniu z kościołem nie ma żadnych szans. Nie mogę niestety napisać o tym, który to z bohaterów, bo to będzie perfidny spoiler. Dla mnie skłonność do alkoholu czy inne ułomności nie oznaczają, że człowiek jest jednoznacznie zły. Nie znam ludzi dobrych ani złych. Znam ludzi, którzy robią różne rzeczy. Czasami dobre, czasami złe, czasami jednych jest miażdżąca przewaga, ale nie mnie oceniać ludzi. Za to ich zachowania - tak.

I właśnie w kontekście tego bohatera jest coś, co mnie zszokowało. Oto w filmie pojawia się utopijna scena linczu i próby samosądu na księdzu-pedofilu. 
Nie jestem zwolenniczką linczów (kto oglądał film niech zastanowi się, gdzie w tym wszystkim był chłopiec, pomoc psychologiczna dla niego, gdzie była szkoła, gdzie była opieka społeczna, gdzie była policja, gdzie było jego dobro i czy ten lincz zmieni jakoś jego sytuację), ale nie wierzę, że nasze społeczeństwo kiedykolwiek dorośnie do wyciągania konsekwencji wobec księży. Marzę o tym, ale nie wierzę.
Gdy nauczyciel jest pedofilem (btw. tamte statystyki mówią o tym, że to margines) to nikt nie przenosi go za karę do innej szkoły ze świeżymi dziećmi o nietkniętych tyłeczkach.

Moim zdaniem w filmie KLER zabrakło największego winnego. Parafianina.

"Wszyscy wiedzieli, że ksiądz ma, hehe, skłonności, hehe". Tak wygląda to w Polsce. I ci wszyscy co wiedzieli, chodzą na msze i słuchają o moralności od ludzi, którzy nie widzą nic niemoralnego w niszczeniu dziecięcych żyć. Ci ludzie, którzy narzekają na kupczenie wiarą i horrendalne ceny pogrzebów, ślubów i chrztów - biegną z kopertą. 
Gdy coś wypłynie - nikt nie chce stawać po stronie dziecka. Bo to wielki biznes. Weźmy małe miasteczko. 
Komunie i śluby dają pracę fryzjerom, sprzedawcom ubrań, krawcom, sprzedawcom butów, prezentów, restauratorom, kelnerom, właścicielom sal, grabarzom, organistom, kwiaciarzom. Ludziom pracującym w transporcie, robiącym wianki, sprzedającym dewocjonalia, sprzątającym. Ci ludzie są ekonomicznie powiązani.

Tymczasem wierząca osoba ma WYBÓR. Może chodzić do innej parafii. Właśnie tak robią moi wierzący czytelnicy i znajomi - gdy ksiądz jest homofobem, bawi się w politykę albo jest po prostu debilem - chodzą do innej parafii. 

Film nie jest zamachem na wiarę. Wiara jest spoko i ludzie od tysięcy lat mają potrzebę dostrzegania czegoś wyższego w życiu. Uważam, że to jest piękne. Głęboko wierzę, że prawdziwie wierzący ludzie sami zainteresowani są usunięciem czarnych owiec z kościoła.

Niestety, taki film musiał powstać, bo nie znam w historii naszego kościoła sytuacji, by ktoś z oficjeli powiedział

Zróbmy z tym porządek. Bezlitośnie będziemy usuwać...

No, może papież Franciszek, który nijak ma się do tego, co dzieje się w Polsce.
Opieszałość Kościoła przy usuwaniu swoich grzechów i we wprowadzaniu reform godzi mocno w dobrych księży (a tych nie brak) i w prawdziwie wierzących ludzi. Wierzę, że jest im szalenie przykro.

I had a dream,
When I was young,
A dream of sweet illusion,
A glimpse of hope and unity,
And visions of one sweet union,
But a cold wind blows,
And a dark rain falls,
And in my heart it shows,
Look what they've done to my dreamPozwolę sobie na kilka osobistych dygresji, skoro już to czytasz.

Rola Braciaka - fenomenalna i wymaga ogromnej odwagi. Piotra Adamczyka po roli papieża zapraszały na uroczystości różne parafie, mówiono do niego "proszę księdza". Mam nadzieję, że nikt nie zrobi nic panu Braciakowi, bo jego rola jest wybitna. Chylę czoła i gratuluję odwagi.

Kościoły w których grano film były czeskie. Szkoda, że polski kościół nie współpracował i nie jest otwarty na dialog.

Wielki szacunek za casting, aktor grający chłopaka wymierzającego karę dobrany perfekcyjnie.
Cieszę się, że poruszono kwestię niemoralności celibatu - skazywanie człowieka na samotność jest nieludzkie. Chciałam przypomnieć, że Chrześcijaństwo to nie tylko katolicyzm. Nawet w moim miasteczku są ewangeliczni chrześcijanie, sama lata temu z ciekawości byłam u nich na mszy. Pastor normalnie ma żonę i dzieci. Moim zdaniem to bardziej dodaje mu  nawet ludzkiego charakteru. W kochaniu kogoś nie ma nic złego.
Dlatego obrzydza mnie to, co zrobił publicysta Głosu Niedzielnego, tendencyjnie wyrywając kawałek artykułu naukowego by napisać, że pedofile to częściej geje niż księża. Czytelnicy wypunktowali brak logiki i manipulację bo w samym artykule jest informacja o tym, że osoby dokonujące czynów pedofilnych wobec osób tej samej płci, niekoniecznie dokonują takich wyborów wobec dorosłych. Wiem, że wielu ludzi kościoła próbuje lansować retorykę, że gej to pedofil i bardzo mnie to obrzydza. Godzi w moich nieheteroseksualnych znajomych. Osobiście, po lekturze "Czy Bóg wybaczy siostrze Bernadetcie", artykułów o sierocińcach u siostrzyczek w Irlandii i na świecie miałabym sto razy większe obawy, że dziecko trafi do sierocińca prowadzonego przez osoby duchowne niż zostanie adoptowane przez osoby homoseksualne.Tak, możesz mi już spokojnie dać unfollow, przywykłam.


Btw. beka z ludzi uważających film za dokument.

Bądź na bieżąco! 
  INSTAGRAM ❤ FACEBOOK 
❤ FACEBOOK MONIKI 
Niektóre teksty widzą tylko subskrybenci (nie lądują na "głównej") -
 jeśli chcesz być na bieżąco, zostań obserwatorem w google lub na bloglovin :) A jeśli dany tekst Ci pomógł, sprawisz mi przyjemność, jeśli klikniesz +1 w g+ pod tekstem :)
Follow on Bloglovin
Komentując oświadczasz, że znasz regulamin

COMMENTS

BLOGGER
Nazwa

-40% drogeria natura,2,-49% rossman,5,-50% na kosmetyki,1,#Koniecznie przeczytaj,16,100 dni bez spodni,3,15 hair project,3,2015,6,2016,11,2017,12,2018,9,2019,4,2020,1,218,1,4-godzinny tydzień pracy,1,5+,1,50 list,1,abody,1,afro,1,akceptacja,7,akcesoria,1,aktualizacja włosów,7,aktywne słuchanie,1,Alberobello,1,aliexpress,8,alkohol,1,aloes,1,Amalfi,1,Andrea,2,anemia,1,Angkor wat,1,Ania poleca,8,aniamaluje,2,anime,1,ankieta,1,aplikacja,2,aplikacje,3,apple,1,Apulia,1,asertywność,2,astor,1,ateizm,1,automistyfikacja,1,Avon,2,awokado,1,Azja,7,babcia,1,baczewski,1,bakterie,1,Barcelona,3,Bari,1,bataty,1,bądź duży,2,bez pieczenia,1,bezglutenowe,1,bezpieczeństwo,1,biała czekolada,1,biały laptop,1,biblia,1,bicie,1,bieganie,1,biel,1,bingo spa,2,biust,4,biustonosz,2,Black friday,1,bliskość,1,BLOG,582,blogi,3,blogowanie,4,blond,1,błędy,1,bob,5,boczek,2,body-shaming,1,bohaterki,1,bohemian rhapsody,1,botki,1,boty,1,boże narodzenie,1,ból ucha - naturalne metody,1,bridal hairstyles,1,bronde,1,brwi,5,buty,11,by nogi wydawały się dłuższe,1,cele,4,cele życiowe,1,celia,1,ceny w Tajlandii,1,cera,3,Cetaphil,1,Chiny,3,chwalenie się,1,ciało,41,ciastka,2,ciasto bez pieczenia,2,ciasto francuskie,1,ciasto kinder country,1,ciasto snicker,1,ciąża,1,Cicha noc,1,ciekawe blogi,4,cienie,1,cieniowane,1,ciepłe ubranie zimą,1,cinema city unlimited,1,Claudia Shiffer,1,co,1,co było,1,co jest za damo,1,co kupić babci,1,co kupić dziadkowi,1,co kupić na dzień matki,1,co kupić na promocji w rossmanie,3,co kupić na wieczór panieński,1,co na prezent,1,co powiedzą inni,1,co przywieźć z Ukrainy,1,co przywieźć ze Lwowa,1,co robić jesienią,3,co robić w grudniu,1,co robić w kwietniu,1,co robić w lipcu,1,co robić w listopadzie,1,co robić w lutym,1,co robić w maju,1,co robić w marcu,1,co robić w październiku,1,co robić w sierpniu,1,co robić w styczniu,1,co robić we wrześniu,1,co warto kupić na promocji rossman,1,co warto kupić na promocji w drogerii natura,1,co warto przeczytać,2,co warto zrobić na studiach,1,co zjeść w tajlandii,1,co zobaczyć w londynie,1,Co zrobić,1,co zrobić by rude włosy nie płowiały,1,co zrobić żeby włosy szybciej rosły,1,copywriter,1,creaclip,1,cruelty-free,2,curls,1,Cypr,2,cytaty,1,czarna rzepa,1,czas,4,czasopisma,6,czcionki,1,czekolada,1,czekolada z żelkami,1,czekoladki,1,czereśnie,1,czerwiec,2,czerwona królowa,1,czkawka,1,czosnek,2,czuciowiec,1,czy książki są drogie,1,czy można narzucać wiarę,1,czy można zmuszać do chodzenia na religię,1,czy można zmuszać dziecko do chodzenia do kościoła,1,czy warto lecieć na Cypr,1,czy warto obchodzić halloween,1,czy zapłacę cło,1,czytanie,3,czytnik,1,czytnik za złotówkę,1,ćwiczenia,6,daktyle,2,darmowe e-booki,1,darmowy planer,1,death note,1,decubal,1,delia,1,demakijaż,2,depilacja,5,depilacja laserowa,1,depilacja pach,1,depresja,1,Dermedic,1,Dermedic Capilarte,1,deser,1,desery,1,design,21,detoks,1,dieta,15,dieta śródziemnomorska,1,diy,15,dla dojrzałych kobiet,1,dlaczego nie piję mleka,1,dlaczego warto wyparzać i wymieniać szczoteczkę do zębów,1,długie nogi,1,do 100 zł,1,Dobre Bakterie,1,dobre nawyki,11,dobro,1,dochód,1,domodi,1,domowe sposoby,3,domowy sernik,1,dowody naukowe,1,drinki,1,duplo,1,dusza,14,dzieci,17,dzień babci,1,dzień matki,1,easy hairstyle,1,edukacja,2,edukacja seksualna,1,egzamin,1,egzaminy,1,eko,1,eksperci,1,eksperymenty,1,eld,1,elfen lied,1,emocje,6,energia,1,essence,1,etykiety,1,eyeliner,2,fanatyzm,1,FAQ,2,farbowanie,13,FAS,1,feminizm,1,fetysz stóp,1,fetyszysta stóp,1,figa,1,figi,1,figura,1,film,13,film o freddiem mercurym,1,filmy,11,filozofia,2,finanse,9,first7jobs,1,fit,13,Fitocell,1,freddie,3,Freddie Mercury,2,freelance,1,fryzura,6,fryzura na ślub,2,fryzury,29,fryzury ślubne,3,fryzury z grzywką,2,gadżety,10,gdańsk,2,gdy dasz plamę?,1,gdzie kupić biustonsz 65e,1,gdzie pojechać w maju,1,gdzie tanio kupować meble,1,girlpower,1,gliceryna,1,golden blonde,1,golden rose,1,gotowanie,2,granica,1,granica polska ukraina,1,Grecja,3,gronkowiec złocisty,1,gry,5,grzywka,1,gule podskórne,1,gwałt,1,gwiazda dnia,1,hair trends,1,hairstyles,3,halloween a wszystkich świętych,1,haloween,1,hejt,1,hemofobia,1,henna,5,historyjka motywacyjna,14,Horchata,1,Hot,135,hotel,1,hula-hoop,3,humor,1,hybrydy,3,ifluencer,1,ile idzie przesyłka z Aliexpress,1,imbir,1,impreza,5,infinity dress,1,influencerzy,1,inne,488,inne.,1,inni,1,innne,2,inspiracje,35,inspiracje tygodnia,34,instagram,2,instagram stories,1,inteligencja,1,iOS,1,iphone,1,iphone7,1,isadora,1,italia,3,Izrael,2,jackson,1,jajko w awokado,1,jak aplikować wcierki,2,jak być lepszym chrześcijaninem,1,jak być sobą,1,jak być szczęśliwym,2,jak dorobić,1,jak dostać się na Ukrainę,1,jak efektywnie czytać,1,Jak efektywniej korzystać z sieci,1,jak jeść figi,1,jak kupić idealną ramoneskę,1,jak kupować na aliexpress,3,Jak łatwiej się skupić i wyeliminować rozpraszacze?,1,jak mieć więcej przyjaciół,1,jak napisać pracę licencjacką,1,jak napisać pracę magisterską,1,jak naturalnie wyleczyć anemię,1,jak nauczyć się angielskiego,1,jak nie chorować,1,jak nie marnować czasu w sieci,1,jak nie przejmować się zdaniem innych,1,jak oszczędzać,1,jak oszczędzać.,1,jak ozdobić zeszyt,1,jak pobrać the sims 2 za darmo,1,jak pokonać strach przed tym,1,jak pomóc dziecku molestowanemu seksualnie?,1,jak poprawić koncentrację,2,jak poradzić sobie ze złym dniem,3,jak poszerzyć horyzonty,1,jak powiększyć biust,1,jak prawidłowo czyścić uszy,1,jak przyspieszyć porost włosów,5,jak radzić sobie z gniewem,2,jak radzić sobie z krytyką,1,jak radzić sobie ze stresem,1,jak realizować cele,1,jak rozładować napięcie,2,jak się nie przejmować,1,jak się skupić,1,jak się ubrać zimą,1,jak się uczyć,1,jak się wyspać,1,jak skutecznie notować,1,jak sprawić,1,jak sprawić by inni nas lubili,1,jak stać się bardziej lubianym,1,jak stać się lubianym,1,jak stać się optymistą,1,jak stosować olej kokosowy,1,jak stosować wcierki do włosów,1,jak szybko podejmować decyzje,1,jak szybko zapuścić włosy,2,jak tanio czytać książki,1,jak tanio podróżować,10,jak tanio zorganizować wakacje,4,Jak tanio zorganizować wycieczkę do Londynu,1,Jak tanio zorganizować wyjazd do Lwowa,1,jak uczyć się na własnych błędach,1,jak usprawnić mózg,1,jak utrzymać rudy kolor,1,jak uzyskać loki,2,jak wybrać tablet,1,Jak wykorzystać instagram w rozwoju,2,jak wypromować bloga,1,jak wzmocnić odporność,1,jak zacząć zmieniać swoje życie,1,jak zarobić,1,jak zarobić na monetach,1,jak zbudować dom z butelek,1,jak zdać maturę,1,jak zdobyć przyjaciół,1,jak zmotywować się do nauki,2,jak zmotywować się do pisania pracy,1,jak zmotywować się do sprzątania,1,jak znaleźć znajomych,1,jak znaleźć życiową pasję,1,jak zorganizować wypad na Maltę,1,jak zrobić frytki z batatów,1,jak zrobić loki,2,jak zrobić rosół,1,jak zrobić smoothie,1,jak zrobić tortillę,1,jak zrobić własną czekoladę,1,jak zwalczyć ból ucha,1,jak zwalczyć stres,3,jak zwiększyć poczucie własnej wartości,1,Jaka jest najlepsza dieta? Najzdrowsza dieta,1,jaką książkę przeczytać,1,jaką lokówkę wybrać,1,jaki blender wybrać,1,jaki film obejrzeć,1,Jakie buty kupić na wiosnę? Przegląd wiosna/lato 2015,1,jakie właściwości ma figa,1,jantar,2,january to do list,1,jednodniówka londyn,1,jedzenie,11,jej kosmetyczka,5,jesień,2,języki,1,joanna,4,kalendarz,1,kalendarz adwentowy,1,kalendarze,1,Kambodża,1,kampania,1,kampanie,1,kanapki,1,kapusta kiszona,1,karta LGBT,1,kasa,1,kasza,1,kasza jaglana,1,kaszel,2,kasztany,2,Katania,1,katar,1,kąpiel,1,Khao Sok,1,Kijów,4,kinestetyk,1,kino,3,klasyczny sernik,1,kler,1,kłos,1,kobiecość,2,kobiety,3,kochamżycie,1,komedia,1,kompleksy,9,koncentracja,1,konkurs,38,konkursy,1,kontrowersje,1,korektor,1,kosmetyki,73,koszule,1,kościół,1,kot,1,kotlety,1,kotlety z kaszy jaglanej,1,koty,1,kozi ser,1,kozieradka,1,kreatywność,13,kredki,1,kremy,1,krok po kroku,3,krótka piłka,2,krótkie fryzury,2,krótkie włosy,1,krytyka,3,krzywe nogi,2,książka,15,książka do przeżycia,1,książki,32,ksometyki,1,Kuala Lumpur,1,kuchnia,66,kultura,5,kupowanie lajków,1,kurki,1,kwiecień,1,kwiecień 2016,1,kwiecień 2017,1,lakier,21,laminowane,2,Langkawi,1,laptop,2,laptop do 2000 zł,1,Larnaka,1,lato,6,leaving neverland,1,leczenie,3,led,1,legimi,2,lek na kaca,1,lekcje,2,lemoniada,1,lęk przed ludźmi,1,lęk przed pobraniem krwi,1,licencjat,2,linki,5,linki tygodnia,147,lista,5,lista życzeń,2,listopad,1,lob,1,loczki,3,lody,1,loki,6,loki bez lokówki,2,loki bez użycia ciepła,1,lokówka z biedronki,1,Londyn,2,Lublin,1,ludzie,1,luksus,2,lumpeksy,1,lunchbox,2,luz,1,luźne,17,Lviv,1,Lwów,5,macbook,1,macbook air 13,1,Magia sprzątania,1,maj,1,majówka,1,makaron,1,makijaż,41,makijaż oczu,1,Malezja,3,maliny,1,Malta,1,mały biust,2,mam problem,1,Mani,24,manicure,1,marakuja,1,Marie Kondo,1,marzec,1,masaż,2,masaż stóp,1,mascarpone,1,maska,1,masło czosnkowe,1,masło z pieczonego czosnku,1,maść ichtiolowa,1,maść z witaminą A,1,matura,1,maxi,2,meble,1,meddiet,1,medycyna,1,medyka,1,medytacja,1,MEGAFON,3,metale ciężkie,1,meteoryty,1,męskie,1,miasta,2,miesiąc,3,migrena,1,mikrokamera,1,Mionetto,1,miód,1,miya,1,mleko,1,mleko kokosowe,1,mleko owsiane,1,młodzież,2,moda,30,modne,1,modne buty 2015,1,modne fryzury,3,modne fryzury 2015,4,modne fryzury 2016,8,modne fryzury 2017,4,modne fryzury 2018,8,modne fryzury 2019,1,modnef fryzury 2019,1,moja historia,4,moje cechy,1,moje ulubione produkty spożywcze,2,moment.pl,1,monety kolekcjonerskie,1,morze,1,morze martwe,1,motywaca,1,motywacja,27,mrożona kawa,1,muffinki,1,muzeum 3d art,1,muzyka,8,my secret,1,myśli,113,myśli rozwój,1,na co żel aloesowy,1,na oparzenia słoneczne,1,na porost włosów,1,na wesele na studniówkę,1,nails,2,najlepsza dieta,1,najlepsza zupa,1,NAJNOWSZE,7,najzdrowsza dieta,1,najzdrowszy olej świata,1,naked 3,1,naked 3 podróbka,1,naprawa zniszczonych włosów,2,naturalna pielęgnacja,1,naturalne metody,1,naturalny makijaż,1,nauka,15,nauka języków obcych,1,nawyki,4,nie lubię sprzątać,1,nieśmiałość,1,nocleg,1,nogi,2,notowanie,1,nowe,1,nuda,3,nudny wykład,1,nuggetsy,1,o mnie,20,obcasy,1,obiad,3,obiad w 10 minut,2,obuwie,1,oczy,2,oczyszczanie,4,odchudzanie,2,odkładanie marzeń na później,1,odrobaczanie,1,odżywianie,17,odżywienia,1,oferty,1,okazje,1,okulary,5,olej kokosowy,1,olej rycynowy,5,olejek,2,olejek z drzewa herbacianego,2,olejowanie,1,opadająca powieka,1,opakowania,1,opalanie topless,1,opieka,1,opinia,2,opinie,3,optymalizm,1,organizacja,14,orszada,1,osobiste,1,Ostuni,1,oszczędzanie,1,oszukiwanie samego siebie,1,oszustwa,1,owoce,3,pakowanie,1,paletka,1,pamiętniki z wakacji,2,pancakes,1,panieński,1,panini,1,party,1,Paryż,3,pasje,1,pastele,1,paznokcie,31,pedagogika,1,pedofilia,2,penne all' arrabbiata,1,perfumy,1,pewność siebie,1,pędzle,1,pielęgnacja,3,pieniądze,14,pieniądze na podróże,1,pierogi,1,piersi,2,pies,1,pilomax,2,pisanie,1,pizza,1,placenta,1,planer,1,planer pdf,1,planowanie,1,pobierz organizer,1,pobranie krwi,1,pocketbook louch lux 3,1,poczucie własnej wartości,1,podkład,1,podpłomyk,1,podróże,51,podsumowanie,51,podsumownaie,1,Pogoda,1,pokój,2,POLECANE,4,polecane książki,1,południowe włochy,1,pomidorowa,2,pomoc,4,Pompeje,1,pomysły,1,poniedziałkowy motywator,15,poradnik,2,porost włosów,2,post sponsorowany,1,post we współpracy z marką,6,postanowienia,1,postanowienia noworoczne,2,pot,2,potliwość,1,Poznań,1,PR,4,praca,5,praca zdalna,1,prawa człowieka,1,presja,1,prezenty,8,profile które warto śledzić na instagramie,1,prom,1,promocja,2,promocja rossman,4,promocja super pharm,1,promocje,2,Prosecco,1,proste,1,prostownica,1,prywata,1,przedłużane rzęsy,1,przedłużanie rzęs,1,przekąska,1,przekąski,4,przekąski do wódki,2,przekąski na imprezę,2,przekąski na urodziny,3,przemoc,3,przemoc psychiczna,1,przemoc symboliczna,1,przepis,33,przepis na pomidorówkę,1,przepis na sernik,1,przepis na tartę,1,przepis na tartę z białą czekoladą i mascarpone,1,przepis na zupę pomidorową,1,przepisy,10,przepisy na smoothie,1,przepisy z figami,1,przygody,1,przyrost,4,przysłiugi,1,przysmaki na imprezę,2,przytulanie,1,psychologia,7,pudelek,1,Puglia,1,pull through braid,1,pułapka zaangażowania,1,PUPA,2,pycha,3,pyszne,1,pytania,7,Qatar Airways,1,queen,1,quiz,1,rabaty,1,rady,1,recenzja,7,regeneracja,2,regulamin,1,reklamy,4,relacje,2,relaks,4,religia,4,remington,1,resentyment,1,retusz,1,rimmel,2,rok szkolny,1,rosół,1,rossmann,1,rozjaśnianie,6,rozkiminki,1,rozkminki,81,rozrywka,6,rozwoj,1,rozwojowe czwartki,74,rozwojownik,41,rozwój,166,równowaga,1,rtęć,1,ruch,1,rude,1,rude włosy,1,rzesy jedwabne,1,rzęsy,3,Rzęsy 1:!,1,rzęsy 2d,1,rzęsy metoda objętościowa Bydgoszcz,1,rzęsy przed i po,1,Safari,4,Salerno,3,samodoskonalenie,134,samoleczenie,7,samoocena,2,San Marino,1,sandwich,1,sandwicz,1,Seboradin,1,self-love,1,sen,3,Sensique,1,sephora,1,seriale,1,serki topione,1,sernik,1,sesja,1,shake,1,shareweek,1,Siem Reap,1,się działo,16,silikonowy lunchbox,1,siwe włosy,1,skąd brać pieniądze,1,skąd brać ruch na bloga,1,skorupki,1,skupienie,1,słoik z uchem i słomką,1,słowiański blond,1,smartfon,1,smoothie,3,snap,1,snapchat,1,softsticks,1,sok z kapusty,1,soraya,2,Soumda,1,spanie,1,społeczne,4,sport,3,sposoby na odporność,1,sposoby na wypadające włosy,1,sposób na pryszcze,1,sposób na tabliczkę mnożenia,1,spotkanie,7,sprytna dziewczyna,1,sprzątanie,1,sprzęt,7,ssanie oleju,1,stopy,1,strach,3,strach przed oceną,1,strach przed pobraniem krwi,1,stres,4,studia,6,studiowanie,1,studniówka,3,styl,9,suche włosy,1,sukces,1,sukienka,4,sukienki,2,suknie ślubne,1,suplement,1,Sycylia,1,syrop z pędów sosny,1,szacunek,1,szampon,3,szczęście,8,szczotka,1,szeginia,1,szkoła,10,szminka,7,szpilki,2,szpotawe kolana,1,sztuczki,1,sztutowo,1,szybkie przekąski,2,ślimaczki,1,Śliwki w boczku,1,ślub,2,śmiech,1,śniadanie,3,śniadanie we Lwowie,1,średnie włosy,4,święta,2,tablet,1,tablet do 500 zł,1,tablet na studia,1,tag,26,Tajlandia,7,tangle teezer,3,tani obiad,1,tania lokówka,1,tanie,3,tanie buty,1,tanie czytanie,1,tanie dodatki do mieszkania,1,tanie loty,1,tanie podróżowanie,1,tanie zwiedzanie,1,tarta,2,tarta snickers,1,tartinki,1,tech,7,Tekst powstał w ramach współpracy z Wydawnictwem Otwartym.,1,tekst sponsorowany,3,tekst we współpracy z marką GOSH,2,Tel awiw,1,telefon,1,telewizja,1,Tesori d'oriente,1,test,20,the sims,1,todo,1,topless,1,torebka,2,torebki,1,tortilla,1,toruń,1,trendy,7,triki,31,trolling,1,troska,1,trwałe loki,1,tusz,1,twarz,2,tydzień,19,tygodnik,183,tygodniowe love,12,ubrania,2,ubranie,1,uczucia,1,udawany warkocz,1,Ukraina,4,ulubieńcy,8,upał,1,updo,1,upięcia,1,upięcie,1,urban decay,1,urlop,2,uroda,207,urodzinowe menu,1,urodziny,3,usta,10,venita,3,vipera,1,w co się ubrać,4,w szystkie,1,w11,1,wady,1,wakacje,13,wakacje jesienią,1,walentynki,1,wanna,1,Warszawa,4,warsztaty,1,wartości,1,wazelina,1,ważne,2,wcierka,2,wdzięczność,3,wegańskie,2,wegetariańskie,3,weltschemerz,1,wiara,2,wiarygodni influencerzy,1,wibo,4,wieczór panieński,1,wiedza,1,więcej,1,wigilia,2,wilno,2,wino,1,wiosna,1,wishlist,8,własne pieniądze kobiety,1,Włochy,8,włosy,133,wnętrza,2,wob,1,woda,2,woda brzozowa,1,wolontariat,2,worth following instagram profiles for better life,1,wpływ,1,wrapy,1,wrażenia,1,Wrocław,1,wsparcie,1,współpraca,38,współprace,1,wszystkich świętych,1,wszystkie,512,wtyczki,1,wybór,1,wybrzeże amalfitańskie,1,wychowanie,1,wycieczka,4,wydatki,1,wydawnictwo,1,wygodne wałki,1,wymiary,1,wyniki,1,wypadanie włosów,4,wyszukiwania,2,wyzwania,5,wyzwanie,37,wyzwanie - bycie miłym,1,wyzwanie30dni,3,xiaomi,1,youtube,5,za darmo,3,za hajs matki baluj,1,zabawy,2,zaczrwienienia,1,zagęszczanie zupy,1,zakupy,17,zakupy na Ali,2,zalecenia WHO,1,zapach,1,zapalenie oskrzeli,1,zarabianie,1,zarobki,2,zawijaski,1,zawiść,1,zdejmowanie hybryd,1,zdjęcia,1,zdrowa dieta,1,zdrowie,71,zdupy,1,zero waste zerowaste,1,zerowaste,1,zeszyt,2,zima,1,zioła,1,złoty blond,1,zły humor,2,zmiana koloru włosów,1,zmysł dotyku,1,znajomi,1,zupa,5,zupa dyniowa,1,zupa krem,3,zupy,2,zwierzęta,5,zyski,1,źródła ruchu na bloga,1,żel aloesowy,1,żel aloesowy zastosowania,1,żenada,1,żółta sukienka,1,życzenia,1,życzenia noworoczne,1,
ltr
item
Aniamaluje - fajny blog ✅ Lifestyle ✅zdrowie ✅rozwój osobisty ✅uroda: Kler - co mnie zszokowało w filmie Smarzowskiego?
Kler - co mnie zszokowało w filmie Smarzowskiego?
Wybrałam się na ten film, bo miałam wrażenie, że wszyscy tego ode mnie oczekują. Okazało się, że w Klerze jest coś, co nawet mnie wprawiło w osłupienie.
https://1.bp.blogspot.com/-zl-egdlDFR0/W7JuUQjVfOI/AAAAAAAAyk0/wJdLUPQGm7UW2Ld2_JPD-ZVUwNA6CFNLgCLcBGAs/s1600/kler.jpg
https://1.bp.blogspot.com/-zl-egdlDFR0/W7JuUQjVfOI/AAAAAAAAyk0/wJdLUPQGm7UW2Ld2_JPD-ZVUwNA6CFNLgCLcBGAs/s72-c/kler.jpg
Aniamaluje - fajny blog ✅ Lifestyle ✅zdrowie ✅rozwój osobisty ✅uroda
https://www.aniamaluje.com/2018/10/kler-co-mnie-zszokowao-w-filmie.html
https://www.aniamaluje.com/
https://www.aniamaluje.com/
https://www.aniamaluje.com/2018/10/kler-co-mnie-zszokowao-w-filmie.html
true
3538531450758840466
UTF-8
Loaded All Posts Not found any posts VIEW ALL Readmore Reply Cancel reply Delete By Home PAGES POSTS View All RECOMMENDED FOR YOU LABEL ARCHIVE SEARCH ALL POSTS Not found any post match with your request Back Home Sunday Monday Tuesday Wednesday Thursday Friday Saturday Sun Mon Tue Wed Thu Fri Sat January February March April May June July August September October November December Jan Feb Mar Apr May Jun Jul Aug Sep Oct Nov Dec just now 1 minute ago $$1$$ minutes ago 1 hour ago $$1$$ hours ago Yesterday $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago more than 5 weeks ago Followers Follow THIS CONTENT IS PREMIUM Please share to unlock Copy All Code Select All Code All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy