Jak poznawać innych ludzi i zamienić ich w przyjaciół?

Jedno z najczęściej zadawanych mi pytań dotyczy tego, jak zdobyć przyjaciół. Piszą do mnie i gimnazjalistki i osoby mocno dorosłe. Zatem jak nawiązywać relacje z ludźmi, a potem przekształcać je w bardziej trwałe?

Wiele osób przejmuje się tym, że więzi nawiązane w szkole na studiach rozpadają się krótko po zakończeniu danego etapu edukacyjnego. Podobnie ze znajomymi z pracy. Czasami życie pisze też dziwne scenariusze – mój kolega dostał od żony zakaz widywania się ze znajomym, po jego rozwodzie bo „stoimy po stronie Asi”. Bywa różnie.
Moim zdaniem kluczem do nawiązywania i utrzymywania relacji jest szczerość, otwartość i zaangażowanie.
Ale zacznijmy od początku – jakoś trzeba te więzi nawiązać 🙂
Naturalną drogą poznawania ludzi są wszelkiego rodzaju…skupiska ludzi. Kółko garncarskie, siłownia, zajęcia z angielskiego. To naturalne, że początkowo można czuć się nieswojo, ale znam dwa bardzo skuteczne sposoby nawiązywania kontaktu 🙂
Pierwszym jest jakiś drobiazg, który będzie świetnym conversation starter – to może być oryginalny wisiorek, mogą być kolczyki, t-shirt z interesującym napisem. Warto zarówno taki „starter” samemu mieć, jak i zlokalizować go u innej osoby 😉 Ja np. doskonale pamiętam jaki oryginalny wisiorek z zamków błyskawicznych miała na sobie Patrycja z bloga http://szpilkinabetonie.pl/ którą poznałam w zeszłym roku :).
Tutaj moja mała uwaga – okazuj prawdziwe zainteresowanie, nie udawane. Otwieracz rozmowy jest bardzo ważny na samym początku 🙂 
Powyżej widzicie dobry i zły przykład jednocześnie – wisiorek (klik) jest dobrym starterem, natomiast dekolt w większości sytuacji już nie bardzo :).
Drugim niezawodnym sposobem jest poproszenie o pomoc, czyli szuczka Benjamina Franklina 🙂 Więcej o niej pisałam tutaj:

Jak sprawić, by inni nas lubili? Prosty trick

Krótko mówiąc – na zajęciach z rzeźby możesz poprosić jedną osobę o wytłumaczenie czy pokazanie czegoś, w mieście to może być prośba o wskazanie drogi – trening czyni mistrza, im częściej nawiązujesz pogawędkę, tym mniej będziesz się tym denerwować 😉
Gadka-szmatka
Jeśli już z kimś rozmawiasz, okaż mu prawdziwe zainteresowanie. Więcej słuchaj niż mów o sobie. Zadawaj ciekawe, głębokie pytania, np. o najskrytsze marzenie, ukochanego zwierzaka z dzieciństwa a nie o brzydką pogodę czy zwycięzcę kolejnego show w TV 🙂 Ja przykładowo nie jestem wielką fanką masowych spotkań, bo trudniej jest na nich dowiedzieć się czegoś o drugiej osobie i ją poznać – zdecydowanie preferuję spotkania w mniejszym gronie. Zazwyczaj gdy jestem w jakimś mieście służbowo albo przed jakimś eventem, to ogłaszam to w najmniej popularnym kanale social media (np. w komentarzu na instagramie ;-)) by informację zobaczyły tylko zaangażowane w śledzenie bloga osoby. W ten sposób poznałam wiele przesympatycznych osób, o których coś konkretnego wiem.
Np. w Katowicach poznałam Anię o pięknych długich włosach i burzliwej historii walki o cerę, ale też Dagmarę, która napisała fantastyczną książkę będącą zapisem interesującej historii miłosnej rodziców jej chłopaka. A w Katowicach byłam raz w życiu, po odbiór nagrody ;-). 
W Gdańsku w ten sposób spotkałam 2 wspaniałe czytelniczki i dokładnie teraz wiem, że Panna Migotka, która robi przepiękne i estetyczne zdjęcia na instagramie, lubi urocze kawiarnie i zainteresowaniem opowiada o zaskakująco ciekawej pracy w branży motoryzacyjnej, a Zuza – posiadaczka najdłuższych i najpiękniejszych rzęs jakie widziałam jest bardzo odważna w swoich życiowych decyzjach i pracuje już w Liceum, chociaż ma trudny profil, poznałam też w końcu Olę, która pisze wiersze, utrzymuje się z pisania tekstów dla portalu i jest niezwykle ciekawą świata osobą, która tak jak ja uwielbia muminki 🙂
___________

Ostatnio jedna  z czytelniczek podesłała mi link do genialnych obrazków Yao Xiao, które poruszają bardzo ważną kwestię. Artystka za pomocą prostych komiksów namawia do tego, by pozbyć się postawy przepraszam że żyję i zamiast tego dziękować innym za wyrozumiałość, wysłuchanie, życzliwość. Przyznam, że muszę nad tym sama popracować bo ciągle w mailach piszę  „przepraszam że tak późno odpisuję ale….” 🙂
Więcej obrazków znajdziecie tutaj (klik)
Nie krytykuj innych ludzi 
Tutaj też mam swoje za uszami, bardzo staram się nad tym pracować i krytykowanie innych ludzi zdarza mi się niezmiernie rzadko…ale się zdarza. Jestem tego świadoma i ciągle próbuję się poprawić w tej materii. Jednak krytykowanie innych ludzi nie napyta ci przyjaciół, a wrogów. Warto pozbyć się tego zwyczaju. Zdarza mi się, że gdy w jakimś gronie powiem sorki, nie bawię się w plotki to widzę spojrzenie niezrozumienia. Wiem też, że będę pierwszą kolejną obgadaną osobą ;-)) ale mam to w nosie. Nie warto poświęcać czasu na takie bzdety ;-).
Utrzymanie relacji
Gdy już uda Ci się kogoś poznać z kim masz ochotę poznać się bardziej, to postaraj się zawalczyć o tę znajomość. Wciąż okazuj zainteresowanie, więcej słuchaj niż mów, bądź uczciwy i terminowy 😉
W okolicach lata ktoś na blogu w komentarzu polecił książkę „Jak zdobyć przyjaciół i zjednać sobie ludzi”. Kilka lat temu byłabym uprzedzona do takiej pozycji i skrytykowała ją na starcie, bez czytania. Jednak dałam jej szansę i… polecam. W większości nie dowiedziałam się nic nowego, ale chciałabym trafić na taką książkę gdy miałam kilkanaście lat. Mimo, że została napisana dość dawno, to zawiera bardzo uniwersalny przekaz. W tym momencie negatywnie nastawiony czytelnik może prychnąć, że to manipulacja albo „kto potrzebuje książek, kiedyś to ludzie po prostu ze sobą rozmawiali i nikt nie widział problemu”.
Więc mam pytanie – ilu masz znajomych, którzy odzywają się do ciebie tylko wtedy, gdy nie mają z kim iść do kina (samemu głupio), albo gdy potrzebują pożyczyć jakieś notatki,stówkę?
Żyjemy w dość interesujących czasach, ponieważ bardzo mocno rozwinęły się technologie, jest ogromny postęp w nauce, medycynie a odnoszę wrażenie, że mamy wielki problem z kontaktem międzyludzkim. Face to face, ale nie na fejsie. Wszystko załatwiają aplikacje, a ludzie często są coraz bardziej osamotnieni….
Książka może nie kusi okładką i szatą graficzną, ale powinna być bez trudu dostępna w bibliotekach – ja przeczytałam ją w abonamencie legimi z czytnikiem za złotówce – pisałam kiedyś o tej ofercie tutaj (klik) i uważam ją za jedną z lepszych inwestycji w moim życiu 🙂
Kilka słów końcowych – moim obecnym problem jest nadmiar relacji. Moim zdaniem nie da się utrzymać wielu głębokich relacji jednocześnie – siłą rzecz niektóre muszą być nieco płytsze. Ze mną jest ciężko się spotkać, szczególnie w Bydgoszczy – po zajęciach wsiadam w pierwsze co jedzie w kierunku domu, bo nie czuję klimatu tego miasta, wysysa ze mnie energię. Również mam spory problem z odpisywaniem na wiadomości, bo jest ich zwyczajnie zbyt dużo.
Nie jestem też fanką dużych spotkań – rządzi na nich typowa gadka-szmatka ;-)) Mimo to – staram się na nich bywać, szczególnie jeśli związane są z blogosferą – przyjemnie jest poznawać innych ludzi związanych z daną branżą. Dzisiaj taką okazją będzie Blogowigilia – jeśli wybierasz się po raz pierwszy, mam małą wskazówkę – jeśli przychodzisz z kimś kogo znasz, nie trzymaj się ciągle jednej i tej samej osoby, bo będziesz się alienować 🙂 Do mnie np. można spokojnie podejść, bo nie gryzę, jednak z doświadczeń z lat ubiegłych wiem, że ciężko jest porozmawiać z każdym. Myślę, że w każdej branży są takie spotkania, jakieś konferencje.
Jest mi też przykro że z niezależnych ode mnie przyczyn ominęłam dwa ważne spotkania u mnie na uniwersytecie. Prawdę mówiąc – piszę ten tekst w pociągu, trochę pokasłując i liczę, że za kilka godzin wydobrzeję na tyle, by móc swobodne rozmawiać bez zbolałej miny ;-).
Moje przesłanie na dziś – trening czyni mistrza, także w nawiązywaniu relacji :). Social media można stosować jako uzupełnienie, nie zamiast kontaktów na żywo. Nie wszyscy muszą cię lubić i nie walcz o to. Inni też się krępują, wyluzj!
A głębokie i konkretne rady są w pokazanej wyżej książce 😉
Z kim się dzisiaj widzę na Blogowigilii? 😉
Uściski!
Bądź na bieżąco! 
  INSTAGRAM ❤ FACEBOOK 
❤ FACEBOOK MONIKI 


Niektóre teksty widzą tylko subskrybenci (nie lądują na „głównej”) –

 jeśli chcesz być na bieżąco, zostań obserwatorem w google lub na bloglovin 🙂 A jeśli dany tekst Ci pomógł, sprawisz mi przyjemność, jeśli klikniesz +1 w g+ pod tekstem 🙂

Follow on Bloglovin

Komentując oświadczasz, że znasz regulamin

Uściski, Ania
Subscribe
Powiadom o
guest
2 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Evil Ina
Evil Ina
6 lat temu

Grunt to otwartość 🙂 Jeśli masz opory to po prostu użyj internetu 🙂 Ja tutaj https://www.randki24.pl/ znalazłam sporo ciekawych chętnych do spotkań osób 😉

Małgorzata Chudy
Małgorzata Chudy
7 lat temu

Muminki są wyjątkowe.

Previous
10 sposobów by uniknąć ciągłego chorowania
Jak poznawać innych ludzi i zamienić ich w przyjaciół?

2
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x