Dzisiaj świętujemy 30 lat od podpisania Konwencji o Prawach Dziecka. UNICEF zaprosił mnie, żebym o tym opowiedziała. To się może wydawać dzisiaj takie oczywiste, że dzieci mają prawa, ale nad ich ustaleniem przywódcy państw debatowali całą dekadę! To dzięki temu dzisiaj żadne dziecko nie może być skazane na dożywocie (bez możliwości zwolnienia wcześniej) ani na karę śmierci. Wcześniej mogło.
Jestem pedagożką, terapeutką, tą od „dzieci z trudnościami”. Jednak najbardziej trudni są w tym wszyscy dorośli. 
Zapominający, że dzieci nie są ich własnością, tylko ludźmi.
Dlatego założyłam kanał, na którym opowiadam uczniom o ich prawach. Jestem przerażona jak często są łamane i z jaką lekkością dorosłym to przychodzi. Chciałabym żyć w świecie, w którym prawa dzieci są oczywistością i nie mam o czym nagrywać, bo nikt z tym nie dyskutuje.
Zostawiam Wam Korczaka pod rozwagę 👍🏻 „Bo dorosłemu nikt nie powie: ‘Wynoś się’, a dziecku często się tak mówi. Zawsze jak dorosły się krząta, to dziecko się plącze, dorosły żartuje, a dziecko błaznuje, dorosły płacze, a dziecko się maże i beczy, dorosły jest ruchliwy, dziecko wiercipięta, dorosły smutny, a dziecko skrzywione, dorosły roztargniony, dziecko gawron, fujara. Dorosły się zamyślił, dziecko zagapiło. Dorosły robi coś powoli,
a dziecko się guzdrze. Niby żartobliwy język, a przecież niedelikatny. Pędrak, brzdąc, malec, rak – nawet kiedy się nie gniewają, kiedy chcą być dobrzy. Trudno, przyzwyczailiśmy się, ale czasem przykro i gniewa takie lekceważenie.” Trudne pytanie - masz poczucie, że twoje prawa w dzieciństwie były szanowane? Mi dobierano notorycznie prawo do odpoczynku - od „dzwonek jest dla nauczyciela” po zadania na ferie. #world'schildren'sday #dlakażdegodziecka #dzieńprawdziecka #unicefpolska

Dzisiaj świętujemy 30 lat od...

Dziewczyno, kiedy ostatni raz sobie odpuściłaś? Sama sobie.

Zastanawiałam się czemu podróż do Odessy była najfajniejszą tego roku. Odpaliłam macbooka raz, by nas odprawić. Nie zrobiłam zdjęć z myślą o blogu, nawet nie miałam jakiegoś tam poczucia, że coś muszę zobaczyć. Jednego dnia wykupiliśmy sobie takie wielkie łóżko z baldachimem i dogorywaliśmy na kacu na plaży, bez poczucia, że szkoda jednego z ledwie czterech dni. Nie szkoda!

Nie jestem wielką fanką alkoholu, ale rzadko mam poczucie, że mogę. Ostatni raz jak byłam na shotach w pijalni wódki z rok temu, to podeszła do mnie czytelniczka, powiedzieć że lubi mojego bloga. Cały następny dzień zastanawiałam się o czym ja wcześniej pijana rozmawiałam. Nie jestem jakąś rozpoznawalną osobą, ale miałam kilka takich sytuacji i nie do końca potrafię przez nie wyluzować🙈
Odessa była cudowna, bo wyluzowałam. bo nie było spiny w związku z niczym. Mieliśmy korzystać z ekscytującego życia nocnego, ale chyba zaszkodziły nam rapany? Spoko, pijąc gorący rumianek śpiewaliśmy utwory Cher huśtając się na hamaku i huśtawce w mieszkaniu.
Zero spiny!

Teraz zrobiłam wielki krok, bo ograniczyłam instagrama i pozbyłam się poczucia, że muszę odpowiadać na komentarze i wiadomości. Ogromnie dziękuję Wam za zaufanie jakim mnie obdarzacie, ale z problemami osobistymi i rodzinnymi i życiowymi zapraszam na grupę na fejsie albo (to lepiej!) na terapię. Ja po pierwsze nie jestem właściwą osobą, po drugie - nie czuję się spoko będąc obciążana waszymi przykrymi historiami. 
Wcześniej miałam poczucie winy, że powinnam być bardziej empatyczna, ale kurczę - jestem! Chcę zostawić tę część siebie dla przyjaciół i bliskich, bo każda taka wiadomość wysysa energię ze mnie.
Poczułam ulgę, odpuściłam sobie samej, bo jeszcze nikt na moje „nie” się nie obraził. Szanujecie moje granice, jesteście super ♥️
Jestem niemal pewna, że też robisz coś, czego wcale nie musisz i świat się nie zawali jak przestaniesz i sama sobie odpuścisz. Tak, sama sobie!
Padłaś? Poleż, nie poprawiaj korony i nie zasuwaj dalej.
#szczerze_pisząc #aniamaluje #wakacje #odessa #podróże #podróżemałeiduże #throwback

Dziewczyno, kiedy ostatni raz sobie...

O tym, że wymyśliłam sobie zabrać @pranamat_polska do Gruzji i zrobić tam piękne zdjęcia w górach - wiecie. Że mimo przygotowania się do wyboru terminu trafiły nam się dwa dni srogiej kaukaskiej zimy i ze zdjęć nici - też wiecie. Czasami tak bywa! Zero stresu. 
Gdy muszę, to potrafię spakować się w podręczny, ale w zasadzie to opcja tych zdjęć sprawiła, że @pranamat_polska zasponsorowało mi bagaż rejestrowany😉. Mata przydała się po przemierzaniu kraju bardzo ciasnymi busikami, po których moje plecy były jeszcze bardziej spięte niż zawsze (tak, to możliwe🤪). Na fizjoterapii jestem co 2-3 tygodnie, na macie mogę leżeć codziennie i staram się to robić. Albo podkładać sobie poduszkę do akupresury pod kark. Wiecie, bo i tak często widać je gdzieś w tle moich stories, po prostu kocham to kolczaste cudo całym sercem i tak - to boli (jakby zaśpiewał Freddie - pain is so close to pleasure), ale ulga potem... nowe plecy. Staram się pamiętać o ruchu i gimnastyce ale jak mam wenę, to potrafię siedzieć przed komputerem od rana do 15-tej i dopiero po zerknięciu na zegarek zorientować się, że wypiłam tylko jedną herbatę, nic nie zjadłam, nie byłam nawet siku, co tu mówić o rozciąganiu😏🙈 Jeśli tak jak ja, nie jesteście idealni i dużo siedzicie - na hasło aniamaluje jest 30% na zestaw mata+poduszka albo 20% na pojedynczy element.
Jutro dowiem się do kiedy! Szczegółowy opis wrażeń ze stosowania tej maty jest na blogu - ja nie umiem już bez niej żyć! Serio, miłość! (Kiedyś nie dodałabym zdjęcia dokumentującego ciążę spożywczą z jaką chodziłam po Gruzji, ale to jedzenie było tego warte!) #zpoleceniaaniamaluje #pranamatpolska #pranamateco #pranamat #mójpranamat #mata #relaks #batumi #gruzja #współpraca #podróże #podróżemałeiduże

O tym, że wymyśliłam sobie...

Wczoraj miałam cudowną rozmowę z @magdalena_komsta, jedną z najmądrzejszych kobiet jakie znam. Rozmawiałyśmy np. o tym, ile to razy zastanawiamy się, czy strój nie przyćmi kompetencji. Bo prowadzisz prelekcję do której się długo przygotowywałaś i jednak chcesz potem usłyszeć, że była dobra, a nie, że twój tyłek świetnie wygląda w tej sukience. Mężczyźni mają mniej seksualizowane ciała (aczkolwiek uważam, że Vladimir Putin nosi mistrzowsko skrojone garnitury🔥) i nie muszą się aż tak nad tym zastanawiać. I spoko, założysz mniej ładną sukienkę żeby „się dopasować” i „nie było gadania” ale przypadkiem utrwalisz dychotomię - ładna/sexy ALBO mądra i kompetentna.
Trudne wybory!

Miałam w życiu dwa takie przekorne momenty, gdy jednocześnie podkreślałam i talię i cycki i tyłek i nogi i jeszcze zakładałam szpilki. Wiele razy byłam oceniona powierzchownie jako niezbyt lotna laska, ale cholernie tych momentów potrzebowałam. Dzięki nim dzisiaj:
👉🏻 nikt nie jest w stanie mnie zawstydzić 👉🏻 mogę unieść brew pogardy, gdy na panelu inny panelista z niekrytym uznaniem pomieszanym ze zdziwieniem powie „ale ty jesteś mądra” po mojej wypowiedzi 👉🏻 kompletnie nie uzależniam swojego poczucia własnej wartości od tego, co mam na tyłku, bo tylko przeczołgawszy się przez etap skrajnie obcisłych sukienek mogę mieć pewność, że moje czucie się dobrze z samą sobą płynie z wewnątrz.

Bardzo często widząc kobiety oceniamy je przez pryzmat własnych wartości i poglądów. Że ubrała się tak by kogoś kusić, że na pewno jest jej niewygodnie na szpilkach i się poświęca, że to, że tamto.
Plx mniej oceniania ok? Może ta dziewczyna właśnie wyrwała się z toksycznego związku, w którym partner jej „nie pozwalał” wychodzić nigdzie w sukienkach i musi to sobie odbić? Może odeszła z jakiegoś ugrupowania oazowego albo ŚJ i ma potrzebę doświadczenia świata inaczej,by móc znaleźć swoją ulubioną wersję siebie? Nigdy nie wiesz!

Skłamię mówiąc, że nie mam z automatu założeń odnośnie nowo poznanych ludzi, bo jak każdy - mam, ale unikam tych amatorskich psychoanaliz i was też do tego namawiam. Jeśli coś nikogo nie krzywdzi - who cares!
#aniamaluje #szczerze_pisząc

Wczoraj miałam cudowną rozmowę z...

Jak możesz być zadbana, będąc niezbadana?! Rzuciłam dzisiaj w żywej dyskusji z @kasia_coztymseksem. Kasia oczywiście jest mądra i się bada ale powiedziała, że mam to zapisać🙃
Rozmawiałyśmy o wielu rzeczach, np. o tym, że żyjemy w dziwnym kraju, w którym seks można uprawiać (nie lubię tego słowa, to nie pole) od 15-tego roku życia, a do ginekologa można iść od 18-ego. I tak sobie rozmawiamy o tym, co ja uważam, że Kasia fajnego robi dla kobiet ucząc je o tym, że seks może być fajny i przyjemny (a nie dla każdego niestety jest😥), i co Kasia uważa, że ja robię fajnego ucząc kobiety, że powinny mieć własne pieniądze a w relacje z innymi wchodzić bo chcą, a nie z ekonomicznej konieczności🙅🏻‍♀️💸
Gdzieś tam zawędrowałyśmy w odmęty relatywnie drogiego, szczególnie dla młodych ludzi dostępu do specjalistów.
I z jednej strony tak, totalnie się zgadzam. 15 minut wizyty bez żadnych badań to 150 zł (ja tyle płacę) a jak robisz przy okazji badania to kwota się zwiększa. To rzeczywiście może to boleć. Sama byłam w miejscu, w którym oglądałam każdą złotówkę 5x
✅ALE! Priorytety, dziewczyno, priorytety! Nigdy nie miałam problemu by określić, że są rzeczy ważne i ważniejsze.
Nie wiem i nie rozumiem, jak można co 3 tygodnie chodzić na rzęsy i hybrydy, a 3 lata nie być u ginekologa. Na tej samej zasadzie nie rozumiałam Gruzinów z nowymi telefonami, ale bez zębów🤯
Na studiach miałam stary model telefonu a mój pierwszy tablet, dzięki któremu mniej kserowałam i moglam czytać książki na legimi, nagrzewał się tak mocno, że musiałam go wkładać do lodówki by odpoczął. 
Ale zawsze mam zrobione badania i nie unikam lekarzy, bo to ważne❗️
Nie mówię zresztą tylko o finansach. Łatwiej jest „zadbać o siebie” idąc na te hybrydy niż pobiegać, prawda?
Don’t get me wrong, sama lubię mieć pomalowane paznokcie, lubię, a nawet uwielbiam Julię z @mayeye_warsaw , do której chodzę na rzęsy i chciałabym, aby jej biznes się rozkręcał.
Ale! First things first. Nie możesz być zadbana i niezbadana jednocześnie. Badaj się dziewczyno, ok? Gdy następnym razem gdy powiesz sobie „ale psycholog/ginekolog/terapeuta/fizjoterapeuta” jest drogi, zastanów się czy dobrze ustalasz priorytety. Nr 1 to Ty!

Jak możesz być zadbana, będąc...

Mój detoks od social mediów nadal trwa i dzielnie trzymam się narzuconej sobie maksymalnie godziny dziennie. Streszczając się powiem tylko, że wykorzystuję moment siedzenia na tyłku w Warszawie na spotkania z tymi wszystkimi cudownymi ludźmi, których przez ciągle bycie w rozjazdach nieco zaniedbałam. Podoba mi się to, chociaż dzisiaj naszło mnie na szybkie sklecenie „tygodnika”, więc macie coś do poczytania na blogu.
Zdjęcie w Tunezji zrobiła @ewaszabatin nie mam pojęcia kiedy, ale dobrze pokazuje mój mały problem z telefonem, który stał się przedłużeniem ręki. Kolory podkręciłam presetem Madryt, od @krzysztof_adamek i @instafiltry.pl, tylko zostawiłam po swojemu niebieski.

Pytanie za sto punktów: zerknij w zakładkę „twoja aktywność” na instagramie i napisz ile czasu dziennie spędzasz w tej aplikacji. Jestem ciekawa!
#aniamaluje #szczerze_pisząc #podróże #podróżemałeiduże #wakacje ##tunezja #zakochaniwtunezji #discovertunisia @discover_tunisia @sunfunholidays #lato #afryka #tunisia

Mój detoks od social mediów...

Uwielbiam to zdjęcie. Książki i wzorzyste rajstopy to najpopularniejsze prezenty jakie dostaję. Prezentem jaki sama chciałabym sobie podarować jest czas⏳ Właśnie zamknęłam ogromny projekt🥳. Powinnam uczcić to kieliszkiem szampana i relaksem, tymczasem pierwsza myśl brzmiała „o cudownie! wreszcie będę miała czas na pisanie własnego ebooka i tekstów na bloga”. A potem uświadomiłam sobie, że ja zawsze mam nad sobą coś, co POWINNAM napisać. Nie pamietam kiedy miałam od tego wolną głowę. I tak jak cenię sobie szalenie dywersyfikację przychodów i wolność twórczą jaką mi daje, tak potrzebuję też wolności OD tworzenia. Nie da się tego streścić wpisem na IG, ale Fromm swoją genialną „Ucieczką od wolności” poukładał mi kiedyś w głowie. Potrzebuję powiedzieć sobie, że mogę bez konsekwencji dla swojej psychiki być wolna od bloga i instagrama i nie czynić z nich ważnych filarów mojej tożsamości. Ustawiam sobie jeszcze ostrzejszy limit czasowy na instagrama (godzinę dziennie!). Mam ochotę pisać i wrzucać tutaj coś tylko wtedy, gdy będzie mnie na to cisnąć jak na sikanie po siedmiogodzinnej jeździe z Tbilisi do Batumi.Może będę milczeć całymi dniami, może naparzać treściami jak szalona, dowiem się tylko postanawiając, że nie muszę! Pssst! Ograniczyłam na profilu komentowanie tylko dla osób; które mnie obserwują. Kompletnie wyzwoliłam się myśli o tym, że konto powinno rosnąć. Dałam sobie do końca roku czas na wolność także od zarabiania. Jestem ciekawa co będę CHCIAŁA robić czując, że mam ten cudowny komfort, że nie muszę.

#przerwa #aniamaluje #szczerze_pisząc #rajstopy #nogi #książka #kropki

Uwielbiam to zdjęcie. Książki i...

Wrzuciłam wczoraj na stories najbardziej memiczne momenty mojego życia (są w przypiętych!) i bezkonkurencyjnie wygrał gołąb, który leciał na mój tyłek😅. Naszła mnie przy tej okazji pewna myśl, której nie mogę wyrzucić z głowy. Zostanę pewnie zjechana i już słyszę te komentarze pod tytułem „zdefiniuj kobiecość!!!1”, ale nie czuję, abym miała jakiś obowiązek coś tu definiować, tak samo jak nie umiem zdefiniować czym jest chemia między dwójką ludzi i czemu czasami nie ma jej z kimś, kto teoretycznie łapie się we wszystkie nasze kryteria a „to coś” ma ktoś, kto do nich nie pasuje😉
Więc myśl, która mnie dręczy to ta, że poza aktorkami czy piosenkarkami mało widzę kobiet odnoszących sukcesy czy dzierżących władzę, które nie ukrywałyby swojej - no właśnie - kobiecości.
I nie zrozumcie mnie źle, jestem na tym etapie, że czuję się świetnie gdy mam na sobie bluzę ze sponge bobem, ale co takiego sprawia, że kobiety w polityce ubierają się bardziej jak Angela Merkel czy Beata Szydło niż jak nie wiem, Angelina Jolie?
Może to, że gdy Magdalena Ogórek (nie głosowałam na nią!) kandydowała w wyborach prezydenckich, to nikt nie pytał jej o poglądy, a media opisywały wyłącznie jej sukienki i sposób układania włosów?
Co takiego sprawia, że mądra kobieta nie może podkreślić strojem swoich pośladków?
Nie, nie uważam jakoby tyłek i cycki były jedynym co mam do zaoferowania (w ogóle co za debilne określenie) więc nie czuję abym musiała to skrywać i „najlepsze zostawić na koniec”, ale drapie mnie to, gryzie i męczy. 
Jakieś spostrzeżenia?

Wrzuciłam wczoraj na stories najbardziej...

Jestem dziewczyną leniwą. Chociaż nie, nie migam się od pracy i obowiązków. Jestem po prostu wygodna! Nie dla mnie 10 kroków koreańskiej pielęgnacji, ale niestety przy wrażliwej cerze nie mogę sobie pozwolić na całkowite olanie tematu. Wrażliwa, skora do podrażnień cera szybko się na mnie zemści, jeśli nie poświęcę jej chwili uwagi wieczorem. Jeśli jesteś wrażliwcem jak ja - możesz śmiało zerknąć w drogerii na półkę z linią physio mikrobiom marki tołpa.
Moja cera nie ma ze mną lekko, bo ciągle podróżuję (zmieniam twardość wody i powietrze) a do tego nie śpię tyle ile powinnam. A z tymi kosmetykami się polubiłam, bo działają po prostu tak, jak trzeba! Na stories możecie zobaczyć jak wygląda. 
#tołpa #pielęgnacjatwarzy #physio #oczyszczanie #kosmetyki #uroda #makijaż #pielęgnacja #blogerka #zakupy #krem #blogkosmetyczny #twarz #polskiekosmetyki #kosmetyczka #blogurodowy #piękno #kosmetyk #dzieńdobry #nawilżenie #aniamaluje 
Post we współpracy z marką @tolpa_mniej_wiecej

Jestem dziewczyną leniwą. Chociaż nie,...

Czy jeśli w Gruzji podoba mi się nie tylko to, że jest pięknie, miło i pysznie, ale też tanio, to znaczy, że akceptuję wyjątkowo niefortunne geopolityczne położenie kraju?🤔🤯
Pierwszy raz ta myśl zastrzeliła mnie gdy odnotowałam w swojej głowie, że z roku na roku mój ukochany Lwów staje się wyraźnie droższy. 
A potem dałam sobie mentalnego plaska w twarz, bo w sumie fajnie, że ludzie się bogacą. Nie chciałabym, aby Polska słynęła wyłącznie z tego, że jest tanio i można się za grosze naj*bać. 
W 2000 roku minimalne wynagrodzenie w Polsce wynosiło 700 zł. Pamiętam jak rodzice wielkim wysiłkiem kupili mi za jednym zamachem dwa pierwsze tomy Pottera. To było super, zawsze na prezenty chciałam tylko książki, ale dopiero z perspektywy gruzińskich cen zaczynam to doceniać.

Gruzja jest niesamowita nie tylko dlatego, że jest tania. Jest niesamowita tak po prostu. Różnorodna, pyszna. Z przebogatą mitologią, kulturą, alfabetem i dumą, która nie pozwala się ugiąć przed wielkim, groźnym sąsiadem. Jasne, Gruzja jest najbliższym nam kulturowo krajem będącym w top15 pod kątem niskiego Consumer Price Index (w uproszczeniu: stosunek zarobków do kosztów życia) i rozumiem, że dla wielu ludzi to będzie kraj taniej najebki, ale dla mnie to była jedna z najciekawszych podróży w życiu. 
Przy okazji; 
Czy znacie jakąś dobrze wydaną wersję gruzińskich mitów? Może być po angielsku :). #georgia #georgia🇬🇪 #georgiatravel #gruzja #podróże #podróżemałeiduże #wakacje #aniapodróżuje

Czy jeśli w Gruzji podoba...

Co zrobić, gdy nie czuje się sensu istnienia?

Częstym problem z którym zmagają się ludzie jest brak poczucia jakiegokolwiek sensu. Szczególnie widzę tu o osób, które doświadczyły choroby czy czują się “bezużyteczne” bo  np. są długo bezrobotne. Jak radzić sobie z tym bezsensem?

Nie sprzedam gotowej recepty, ale mogę opowiedzieć o doświadczeniach swoich i osób, które dobrze znam. Bo jest pewien sposób, który naprawdę działa.

Mogę go streścić w jednym zdaniu:
Zrób coś dla innych.
Krótko mówiąc – mam na myśli wolontariat.
Jeśli stukasz się teraz po głowie – trudno, pewnie nie mam szans aby cię przekonać.
Bezrobotna Kasia
Kasia pracowała dwa lata w bibliotece szkolnej. Potem przyszedł niż, kogoś trzeba było zwolnić. Do biblioteki przeszła inna nauczycielka, dla której zabrakło uczniów, a Kasia przeszła na bezrobocie. Początkowo była pełna zapału i nowej energii. W końcu się wyśpi, zacznie się lepiej odżywiać, znajdzie jakąś nową pracę i wszystko się dobrze potoczy. Z czasem okazało się, że nowej pracy dla Kasi za bardzo nie ma, a jej motywacja mocno spadła. Przestała się czesać, bo i po co, skoro nigdzie nie wychodzi. Kok-cebula na czubku głowy, wygodne porozciągane dresy i tak mijał dzień za dniem. Najgorsze w tym wszystkim było to, że czuła się bezwartościowa, bezużyteczna. Gdy usłyszała ode mnie o wolontariacie, trochę się zdenerwowała. Jak to, ma pracować za darmo, jak ona tu przeżywa teraz dramat?!  Nie ma pracy i zaraz skończą się oszczędności, a i zasiłek zaraz dobiegnie końca. Mówię – Kasia, co Ci szkodzi, przecież i tak całymi dniami siedzisz w domu. Fuknęła i tyle z tego było.
Ale okazało się, że rozważyła, przemyślała i zaangażowała się w wolontariat w domu spokojnej starości. Spędzając czas z innymi ludźmi, którzy jej potrzebowali, na nowo poczuła się ważna, zaczęła czuć, że jej życie ma jakiś sens, jakąś wartość. Zaprzyjaźniła się mocno z pewną uroczą babcią (która nie pozwalała mówić o niej “starsza pani”). Wolontariat nie zajmował jej dużo czasu – dwa razy w tygodniu miała wpadać na godzinę. Nagle miała powód by wyjść z domu, a więc i do tego, aby się uczesać i założyć coś innego niż dres. Zaczęła skanować każdy kąt swojego domu w poszukiwaniu przedmiotów, które mogłyby przydać się w domu starości. Zaniosła tam planszę do “Chińczyka” i kilka przypadkowych pionków do gry, stosik książek. Przypadkiem dowiedziała się, że w gminie trwa świąteczna zbiórka książek dla Domu Dziecka. Jako bibliotekarka czuła w sobie wewnętrzny obowiązek włączenia się do działania. Zaczęła dzwonić po okolicznych księgarniach z prośbą o przekazanie zalegających na półkach tytułów, wieszała plakaty…
Gdy wpadła do jednej z księgarń by odebrać kilka skromnych darów, wdała się w pogawędkę z właścicielką księgarni która … z miejsca zatrudniła Kasię.
Powiedziała, że od dawna rozgląda się za pracownikiem ale nie chciała przechodzić przez koszmar rekrutacji i przeglądania CV. Twierdziła, że  ma pecha do osób pełnych oczekiwań, które nie chcą dać nic od siebie i myślą, że praca w księgarni to siedzenie w fotelu i przeglądanie najnowszej prasy.
Podobnych historii wysłuchałam już bardzo dużo. Starczy powiedzieć, że wszystkie moje koleżanki ze studiów, które w trakcie działały jako wolontariuszki, znalazły zatrudnienie w szkole bezpośrednio po magisterce (a podobno po pedagogice nie ma pracy).
Dlaczego uważam, że wolontariat jest lekarstwem na poczucie bezsensu?
 • Dając innym czujesz, że masz. Nie wiem co, ale masz i masz tego tyle, że możesz dać innym. Zaczynasz czuć się bogatszy i doceniasz to, czego normalnie byś nie zauważył. Np. to, że nie masz Zespołu Downa, białaczki, dziurawego dachu albo tylko jednej pary butów
 • Zaczynasz czuć się komuś potrzebny, coś znaczysz. Ktoś na ciebie czeka, ktoś chce się z tobą spotkać, jesteś wartościowy
 • Uczysz się pokory, wobec życia, swoich umiejętności
 • Zdobywasz cenne doświadczenia, które będą atutem przy poszukiwaniu pracy
 • Masz motywację i powód, aby wyjść z domu
 • Zyskujesz mnóstwo powodów do refleksji i namysłem nad sobą
 • Poznajesz innych ludzi, którym się chce, być może wśród nich znajdziesz przyjaciół albo miłość swojego życia
Tak wiem, nie masz czasu, to nie dla ciebie. Być może rzeczywiście tak jest, nie chcę wnikać. Możesz szukać powodów by czegoś nie robić, możesz szukać sposobu, aby obejść wszystkie problemy. Twój wybór. Możesz po prostu wiele stracić nie korzystając, ale nie będę zmuszać ani namawiać.
Pani Janka
Janka to starsza kobieta z fryzurą na “barana”. Krótkie włosy ułożone w misterne… loczki? W każdym razie to typowa starsza pani w samodzielnie wydzierganym berecie (nie, nie moherowym), przyciemnianych okularach i baranie na głowie. Spotkałam ją w kolejce na badania krwi, gdzie jak zawsze narzekała na ciężkie życie, na młodzież, na kolejki i polityków. Typowy dzień, typowa sytuacja. Miała za dużo czasu wolnego i rodzinę za daleko, by wypełnić cały dzień jakimś działaniem. Rano można było iść do lekarza albo dyskontu, ewentualnie na cmentarz. Ale od rana do pasma seriali i paradokumentów jest jeszcze kilka godzin do wypełnienia. No i jeśli obejrzała te trudne sprawy wieczorem, to rano nie miała co robić, bo były powtórki. Zapytałam ją, co sprawia jej największą przyjemność w życiu. Powiedziała, że lubi pobyć w kościele, kiedy jest tak pięknie przystrojony. W sumie to nie jestem za bardzo w temacie, bo w kościele nie bywam, ale okazało się, kościół jest ładnie przystrojony na komunie, na majowe i na śluby. Trafiłam przypadkiem na jakiś jeszcze mało zużyty temat, bo pani Janka się trochę ożywiła i zaczęła gadać, że normalnie to przed kościołem brzydko, bo jakieś chwasty a i w gablotce ciągle to samo wisi, że ten proboszcz to nic a nic nie dba. Delikatnie podsunęłam jej pomysł, że pewnie można coś z tym zrobić, ale potem była moja kolej, jak wyszłam to pani Janka już była chyba w gabinecie swojego lekarza i tyle ją widziałam.
Mało nie podskoczyłam z przerażenia, gdy kilka miesięcy temu w jednym z bydgoskich lumpeksów ktoś szarpnął mnie za rękę. To była pani z kolejki ;-). Zaczęła mi opowiadać, że ksiądz pozwolił jej działać i że…
– Z ambony powiedział, że wzorowa parafianka, wzorowa parafianka powiedział. I wszyscy słyszeli i jeszcze mi teraz Halina pomaga taka sąsiadka, też dobra kobita.
Nie wiem co pani Janka robi dla kościoła, ale chyba znalazła w tym jakieś miejsce dla siebie. Ja muszę przyznać, że nie rozpoznałam kobiety z kolejki i po wyjściu z lumpeksu długo zastanawiałam się kto to był 😀
Gdzie warto działać? 
Zapewne miejsc gdzie warto działać w ramach wolontariatu jest sporo. Ja miałam doświadczenie z przedszkolem – początkowo było fajnie, z czasem okazało się, że miałyśmy wyręczać przedszkolanki w ich pracy. Było to dla mnie o tyle przykre, że namówiłam na ten wolontariat koleżanki, a potem wyszło słabo. To jest przykra sytuacja gdy dyrektorka ma focha, że ktoś odmawia przyjścia we wtorek na rano, bo ma seminarium albo ćwiczenia na studiach. Na takie wolontariaty chciałabym uczulić – jeśli decydujecie się na wolontariat w takim miejscu, podpiszcie umowę o wolontariat, gdzie będzie określony zakres obowiązków i czas trwania. Warto też wybrać takie miejsce, gdzie będzie można się czegoś nauczyć od innych.
Później zaczęłam za darmo prowadzić część zajęć z dziećmi, bo uważam, że warto dać im szansę, że na nią zasługują. Zdobywam w ten sposób wiele cennych doświadczeń, ale najcenniejszy jest uśmiech i taka iskierka w oku, gdy dziecko poczuje że coś umie, że coś znaczy. To jest dla mnie bezcenne.
Na co chciałabym uczulić?
– Wolontariat w takich miejscach jak Dom Dziecka czy szpital, szczególnie onkologia dziecięca… to są często pierwsze myśli przyszłych wolontariuszy, ale nie ma nic gorszego niż się zadeklarować, a potem tego  nie wytrzymać psychicznie i bez słowa odejść z wolontariatu. Tym dzieciom pęka serce. Proponuję osiem raz się zastanowić i przedyskutować wszystko z koordynatorem wolontariatu, nie składać obietnic bez pokrycia. Ja sama się do tego nie nadaję, więc się do takich miejsc nie pcham. Jestem jednak pewna, że każdy znajdzie dla siebie jakieś miejsce.
Jest jeszcze “Projektor”. Za wiele nie powiem, bo jestem beznadziejną wolontariuszką – zdarzyło mi się zrobić dwa projekty wakacyjne i jedynie kilka systematycznych, ale gorąco zachęcam.
Na czym to polega?
“Projekt” to zajęcia edukacyjne dla dzieci. Ich tematykę możesz wybrać samodzielnie, np. to mogą być zajęcia z matematyki, ale też angielskiego czy po prostu zabawy. Jak nie masz pomysłu, to ktoś Ci go podsunie, więc nie ma obaw. Projekt realizują przynajmniej dwie osoby, ale może być więcej. Jedziesz z nim do szkoły (miasta do 20 tys.mieszkańców) która jest zrzeszona w Projektorze.
Fundacja zwraca koszty materiałów i dojazdu.
Istnieją projekty systematyczne – 3 x odwiedzasz szkołę na dwie godziny lekcyjne (w ciągu miesiąca), oraz wakacyjne, gdzie spędzasz na projekcie tydzień, śpiąc w szkole (domu kultury, harcówce itp.), masz zapewnione materiały, dojazd i wyżywienie a w zamian prowadzisz 5×45 minut zajęć każdego dnia. Na tej zasadzie byłam nad morzem i Makowie Podhalańskim (przykładowa relacja tutaj : Gdzie nad morze? Sztutowo!).
Oprócz tego Projektor organizuje mnóstwo szkoleń i kursów, np. z kryminalistyki, skręcania balonów i tak dalej. Bezpłatnie, z certyfikatem, świetna sprawa.
Projektor działa przy wielu uczelniach, w Bydgoszczy obecnie koordynuje go Magda Błażyńska (polecam, wspaniała osoba!).
Fanpage bydgoskiego projektora znajdziecie tutaj (klik), natomiast szóstego i siódmego listopada są bezpłatne szkolenia, może uda się na coś jeszcze załapać (klik). Nie chcę nawet liczyć ile razy wolontariusze dostawali na maila propozycję pracy przy animacjach i innych zadaniach – to są takie oferty, które nie trafiają na normalny rynek ogłoszeń o pracę ;-).
 Bydgoski projektor wcześniej koordynowała Nina Woderska, również przesympatyczna osoba, wiem, ze obecnie działa w Poznaniu w Creo , więc też podrzucam fanpage (klik).
Niedawno odezwała się do mnie Patrycja Zachara, wolontariuszka fundacji z Gdyni, która zajmuje się osobami niewidomymi i niepełnosprawnymi. Nie wiem czy nic nie pokręciłam, ale podrzucam link do wydarzenia (klik).
PS. Zdjęcia są jakie są, bo nie miałam czym zilustrować tekstu. Prawdę mówiąc, fotki cyknęłam na samowyzwalaczu by ocenić z dystansem, czy bluzkę lepiej wpuścić w spodnie, czy puścić luzem 😛
Ponieważ i tak padną pytania : Bluzka (klik) , Spodnie pokazywałam niedawno, a buty kupiłam tutaj (klik). A dylemat bluzki wciąż nierozwiązany :))
Ah i jeszcze jedno – w najnowszej gazetce lidl będzie mikser z funkcją blendera (fajne dwa w jednym), orzechy brazylijskie i mój ulubiony krem kokosowy, po którym zostaje zgrabna szklanka (klik) :).
Wiem, że działacie w wielu różnych wolontariatach, np. Szlachetna Paczka, Akademia Przyszłości – jeśli masz jakieś doświadczenia, komentarze są dobrym miejscem do zachęcania :)).

Uściski!


Bądź na bieżąco! 

  INSTAGRAM ❤ FACEBOOK 

❤ FACEBOOK MONIKI Niektóre teksty widzą tylko subskrybenci (nie lądują na “głównej”) –

 jeśli chcesz być na bieżąco, zostań obserwatorem w google lub na bloglovin 🙂 A jeśli dany tekst Ci pomógł, sprawisz mi przyjemność, jeśli klikniesz +1 w g+ pod tekstem 🙂

Follow on Bloglovin

Komentując oświadczasz, że znasz regulamin

Uściski, Ania

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o
Previous
Jakie efekty przyniosło mi bycie miłą przez miesiąc? – Relacja z wyzwania
Co zrobić, gdy nie czuje się sensu istnienia?