Dzisiaj kolejna porcja polecanych filmów i książek. Często o to pytacie, więc oto piszę. Krótko i bez zbędnych wstępów 🙂
1. Dzika lokatorka
Nie wiem czy kiedykolwiek wspominałam, ale Goldie Hawn to jedna z moich ulubionych aktorek. Ma w sobie jakiś luz i przyjemnie ogląda się filmy z jej udziałem. Za czasów swojej świetności była całkowitym przeciwieństwem lansowanych ideałów – szerokie ale bardzo wąskie żabie usta, włosy w totalnym chaosie i wielkie, wyłupiaste oczy. Niby nic do siebie nie pasuje, ale dla mnie Goldie jest trochę „dzika”, a ja takie klimaty lubię.
Film jest genialną komedią. Opowiada o nałogowej kłamczusze, która na dziko wprowadza się do domu pewnego architekta. Udaje jego narzeczoną. Wszystko się komplikuje, gdy ów architekt wraca 😀
Sekretem tego filmu jest chyba dobór aktorów. Przyjemny, relaksujący film na wieczór. Polecam!
A tak na marginesie – może i na zdjęciu Goldie wygląda bardzo tandetnie, ale jak spojrzę na bohaterkę po lewej, to automatycznie słyszę narratora tych okropnych poradników „zainwestuj w jedną idealnie skrojoną białą koszulę i minimalistyczną biżuterię. Ponadczasowa klasa bla bla bla”…
Jeśli kiedykolwiek zacznę chodzić w garsonkach, kołnierzykach i zgodnie z ponadczasowym szykiem i stylem, to będzie początek mojej śmierci. Serio.
2. Aż poleje się krew
Ten film to kolejny już dowód na to, że nie lubię się z nagradzanymi filmami. Tak zwane ambitne kino, zazwyczaj piekielnie mnie nuży. Tak samo miałam z „Idą”. Gratuluję oczywiście nagrody, ale dużo bardziej wolałabym, aby to była krótka nowela do przeczytania. Jedyny chyba przypadek, kiedy trudna historia nie straciła nic na byciu sfilmowaną to dla mnie „Myszy i ludzie” Steinbecka. Zarówno książkę jak i film oceniam bardzo wysoko.
„Aż poleje się krew” niestety nie wyłamał się z tej reguły – mnóstwo nagród, zachwyty krytyków a ja przysypiałam.
Film opowiada o pewnym mężczyźnie i jego drodze na szczyt. Początkowo zachwycił mnie ojciec, który walczy o swoje dziecko i chce zapewnić swojej maleńkiej rodzinie godny byt. Z czasem film zaczął mnie totalnie nużyć. Po prostu był za długi.
W każdym razie – mężczyzna skupuje ziemię, na której jest ropa naftowa i buduje szyby. Niezbędny do pomyślnego zrealizowania interesu jest młody pastor, który czuje się prorokiem. Portret tej postaci jest powodem, dla którego film warto jednak zobaczyć.
Być może film nie podobał mi się przez zachowanie głównego bohatera wobec syna, to byłoby możliwe, bo podchodzę do takich spraw emocjonalnie :).
3. Głupich nie sieją
Świetny pomysł, ale trochę przydługie i przekombinowane.
Jest druga wojna światowa. W małym miasteczku ginie niemiecki żołnierz. Mieszkańcy dostają ultimatum – jeśli do rana nie znajdzie się winny, to miejscowy notariusz, lekarz, burmistrz oraz ksiądz wraz z rodzinami zostaną rozstrzelani. Przestraszeni wizją śmierci organizują kolację dla miejscowego idioty i próbują nakłonić go do tego, by zginął za nich.
____
Bardzo żałuję, że nie udało mi się dotrzeć do rumuńskiego opowiadania na podstawie którego powstał ten film. Myślę, że warto obejrzeć go szczególnie teraz, przed Wielkanocą. Ciekawe ile znaczy dla ludzi idiota, który umiera za cudze grzechy…
Znów film na podstawie książki…której nie czytałam 🙂 Nicolas Cage absolutnie genialny w swojej roli. Film opowiada o mężczyźnie, który jest oszustem i zajmuje się naciąganiem ludzi. Oprócz tego jest samotny i ma nerwicę natręctw, np. nie może znieść widoku brudnego dywanu. Ma wspólnika z którym oszukują ludzi na grube pieniądze, ale brak mu gdzieś sensu życia. Wszystko odmienia się wtedy, gdy za radą swojego psychiatry poznaje córkę, której nigdy nie widział. I wszystko byłoby dobrze, gdyby przypadkiem nie wplątał jej w niebezpieczne oszustwo.
Przyznam szczerze, że to jeden z niewielu filmów, któremu udała się trudna sztuka zaskoczenia mnie pod koniec. Ostatnio udało się to filmowi, który oglądałam i polecałam we wrześniu (klik). Szczerze polecam, bo i było śmiesznie i interesująco :)). Plus do myślenia daje skuteczność tabletek od psychiatry.
Niestety się nie wyłamię i przyznam, że filmy z tym aktorem oglądam tez dla jego twarzy, która jest tak dziwna, że sama w sobie przyciąga uwagę 😀
5. W księżycową, jasną noc
Jedyna książka w tym zestawieniu, ale szczególnie warta uwagi. Bardzo lubię książki Whartona, bo są pisane bardzo prostym językiem bez masy ozdobników, a najważniejsza jest w nich treść. Piekielnie męczą mnie książki typu „Nad Niemnem” i kiedy opis przyrody nie ma znaczenia dla akcji – jest dla mnie tym samym, co powietrze wypełniające 3/4 paczki chipsów. Rozczarowaniem, marnowaniem przestrzeni i nie wiem czym jeszcze. Na szczęście Wharton nie uraczył mnie nigdy długim opisem krzaczków, pąków i wzdychających do słońca, spragnionych kojącego deszczu listków.
W skrócie : Wojna, front. Sześciu młodych Amerykanów spotyka grupę niemieckich żołnierzy. Obie strony są tak samo zagubione i mają dość zabijania…ale sami też nie chcą zginąć. Co wyniknie z ich spotkania?
Piękna książka o bezsensie wojny. Bardzo poruszająca i zdecydowanie warto przeczytać.
Przy okazji przypominam, że do północy trwa konkurs,w którym można wygrać inną książkę 🙂 (klik!)
Powiązane teksty, które warto przeczytać :
CZY KSIĄŻKI SĄ DROGIE? CO WARTO PRZECZYTAĆ I JAK CZYTAĆ TANIO.
3 DZIWNE KSIĄŻKI, KTÓRYCH PEWNIE NIE ZNASZ, A POWINIENEŚ
Dzisiaj byłam ubrana tak :
Uściski!
A oglądane filmy i czytane książki staram się na bieżąco polecać na instagramie (klik)
Niektóre teksty widzą tylko subskrybenci (nie lądują na „głównej”) –
jeśli chcesz być na bieżąco, zostań obserwatorem w google lub na bloglovin 🙂 A jeśli dany tekst Ci pomógł, sprawisz mi przyjemność, jeśli klikniesz +1 w g+ pod tekstem 🙂