Dzisiaj świętujemy 30 lat od podpisania Konwencji o Prawach Dziecka. UNICEF zaprosił mnie, żebym o tym opowiedziała. To się może wydawać dzisiaj takie oczywiste, że dzieci mają prawa, ale nad ich ustaleniem przywódcy państw debatowali całą dekadę! To dzięki temu dzisiaj żadne dziecko nie może być skazane na dożywocie (bez możliwości zwolnienia wcześniej) ani na karę śmierci. Wcześniej mogło.
Jestem pedagożką, terapeutką, tą od „dzieci z trudnościami”. Jednak najbardziej trudni są w tym wszyscy dorośli. 
Zapominający, że dzieci nie są ich własnością, tylko ludźmi.
Dlatego założyłam kanał, na którym opowiadam uczniom o ich prawach. Jestem przerażona jak często są łamane i z jaką lekkością dorosłym to przychodzi. Chciałabym żyć w świecie, w którym prawa dzieci są oczywistością i nie mam o czym nagrywać, bo nikt z tym nie dyskutuje.
Zostawiam Wam Korczaka pod rozwagę 👍🏻 „Bo dorosłemu nikt nie powie: ‘Wynoś się’, a dziecku często się tak mówi. Zawsze jak dorosły się krząta, to dziecko się plącze, dorosły żartuje, a dziecko błaznuje, dorosły płacze, a dziecko się maże i beczy, dorosły jest ruchliwy, dziecko wiercipięta, dorosły smutny, a dziecko skrzywione, dorosły roztargniony, dziecko gawron, fujara. Dorosły się zamyślił, dziecko zagapiło. Dorosły robi coś powoli,
a dziecko się guzdrze. Niby żartobliwy język, a przecież niedelikatny. Pędrak, brzdąc, malec, rak – nawet kiedy się nie gniewają, kiedy chcą być dobrzy. Trudno, przyzwyczailiśmy się, ale czasem przykro i gniewa takie lekceważenie.” Trudne pytanie - masz poczucie, że twoje prawa w dzieciństwie były szanowane? Mi dobierano notorycznie prawo do odpoczynku - od „dzwonek jest dla nauczyciela” po zadania na ferie. #world'schildren'sday #dlakażdegodziecka #dzieńprawdziecka #unicefpolska

Dzisiaj świętujemy 30 lat od...

Dziewczyno, kiedy ostatni raz sobie odpuściłaś? Sama sobie.

Zastanawiałam się czemu podróż do Odessy była najfajniejszą tego roku. Odpaliłam macbooka raz, by nas odprawić. Nie zrobiłam zdjęć z myślą o blogu, nawet nie miałam jakiegoś tam poczucia, że coś muszę zobaczyć. Jednego dnia wykupiliśmy sobie takie wielkie łóżko z baldachimem i dogorywaliśmy na kacu na plaży, bez poczucia, że szkoda jednego z ledwie czterech dni. Nie szkoda!

Nie jestem wielką fanką alkoholu, ale rzadko mam poczucie, że mogę. Ostatni raz jak byłam na shotach w pijalni wódki z rok temu, to podeszła do mnie czytelniczka, powiedzieć że lubi mojego bloga. Cały następny dzień zastanawiałam się o czym ja wcześniej pijana rozmawiałam. Nie jestem jakąś rozpoznawalną osobą, ale miałam kilka takich sytuacji i nie do końca potrafię przez nie wyluzować🙈
Odessa była cudowna, bo wyluzowałam. bo nie było spiny w związku z niczym. Mieliśmy korzystać z ekscytującego życia nocnego, ale chyba zaszkodziły nam rapany? Spoko, pijąc gorący rumianek śpiewaliśmy utwory Cher huśtając się na hamaku i huśtawce w mieszkaniu.
Zero spiny!

Teraz zrobiłam wielki krok, bo ograniczyłam instagrama i pozbyłam się poczucia, że muszę odpowiadać na komentarze i wiadomości. Ogromnie dziękuję Wam za zaufanie jakim mnie obdarzacie, ale z problemami osobistymi i rodzinnymi i życiowymi zapraszam na grupę na fejsie albo (to lepiej!) na terapię. Ja po pierwsze nie jestem właściwą osobą, po drugie - nie czuję się spoko będąc obciążana waszymi przykrymi historiami. 
Wcześniej miałam poczucie winy, że powinnam być bardziej empatyczna, ale kurczę - jestem! Chcę zostawić tę część siebie dla przyjaciół i bliskich, bo każda taka wiadomość wysysa energię ze mnie.
Poczułam ulgę, odpuściłam sobie samej, bo jeszcze nikt na moje „nie” się nie obraził. Szanujecie moje granice, jesteście super ♥️
Jestem niemal pewna, że też robisz coś, czego wcale nie musisz i świat się nie zawali jak przestaniesz i sama sobie odpuścisz. Tak, sama sobie!
Padłaś? Poleż, nie poprawiaj korony i nie zasuwaj dalej.
#szczerze_pisząc #aniamaluje #wakacje #odessa #podróże #podróżemałeiduże #throwback

Dziewczyno, kiedy ostatni raz sobie...

O tym, że wymyśliłam sobie zabrać @pranamat_polska do Gruzji i zrobić tam piękne zdjęcia w górach - wiecie. Że mimo przygotowania się do wyboru terminu trafiły nam się dwa dni srogiej kaukaskiej zimy i ze zdjęć nici - też wiecie. Czasami tak bywa! Zero stresu. 
Gdy muszę, to potrafię spakować się w podręczny, ale w zasadzie to opcja tych zdjęć sprawiła, że @pranamat_polska zasponsorowało mi bagaż rejestrowany😉. Mata przydała się po przemierzaniu kraju bardzo ciasnymi busikami, po których moje plecy były jeszcze bardziej spięte niż zawsze (tak, to możliwe🤪). Na fizjoterapii jestem co 2-3 tygodnie, na macie mogę leżeć codziennie i staram się to robić. Albo podkładać sobie poduszkę do akupresury pod kark. Wiecie, bo i tak często widać je gdzieś w tle moich stories, po prostu kocham to kolczaste cudo całym sercem i tak - to boli (jakby zaśpiewał Freddie - pain is so close to pleasure), ale ulga potem... nowe plecy. Staram się pamiętać o ruchu i gimnastyce ale jak mam wenę, to potrafię siedzieć przed komputerem od rana do 15-tej i dopiero po zerknięciu na zegarek zorientować się, że wypiłam tylko jedną herbatę, nic nie zjadłam, nie byłam nawet siku, co tu mówić o rozciąganiu😏🙈 Jeśli tak jak ja, nie jesteście idealni i dużo siedzicie - na hasło aniamaluje jest 30% na zestaw mata+poduszka albo 20% na pojedynczy element.
Jutro dowiem się do kiedy! Szczegółowy opis wrażeń ze stosowania tej maty jest na blogu - ja nie umiem już bez niej żyć! Serio, miłość! (Kiedyś nie dodałabym zdjęcia dokumentującego ciążę spożywczą z jaką chodziłam po Gruzji, ale to jedzenie było tego warte!) #zpoleceniaaniamaluje #pranamatpolska #pranamateco #pranamat #mójpranamat #mata #relaks #batumi #gruzja #współpraca #podróże #podróżemałeiduże

O tym, że wymyśliłam sobie...

Wczoraj miałam cudowną rozmowę z @magdalena_komsta, jedną z najmądrzejszych kobiet jakie znam. Rozmawiałyśmy np. o tym, ile to razy zastanawiamy się, czy strój nie przyćmi kompetencji. Bo prowadzisz prelekcję do której się długo przygotowywałaś i jednak chcesz potem usłyszeć, że była dobra, a nie, że twój tyłek świetnie wygląda w tej sukience. Mężczyźni mają mniej seksualizowane ciała (aczkolwiek uważam, że Vladimir Putin nosi mistrzowsko skrojone garnitury🔥) i nie muszą się aż tak nad tym zastanawiać. I spoko, założysz mniej ładną sukienkę żeby „się dopasować” i „nie było gadania” ale przypadkiem utrwalisz dychotomię - ładna/sexy ALBO mądra i kompetentna.
Trudne wybory!

Miałam w życiu dwa takie przekorne momenty, gdy jednocześnie podkreślałam i talię i cycki i tyłek i nogi i jeszcze zakładałam szpilki. Wiele razy byłam oceniona powierzchownie jako niezbyt lotna laska, ale cholernie tych momentów potrzebowałam. Dzięki nim dzisiaj:
👉🏻 nikt nie jest w stanie mnie zawstydzić 👉🏻 mogę unieść brew pogardy, gdy na panelu inny panelista z niekrytym uznaniem pomieszanym ze zdziwieniem powie „ale ty jesteś mądra” po mojej wypowiedzi 👉🏻 kompletnie nie uzależniam swojego poczucia własnej wartości od tego, co mam na tyłku, bo tylko przeczołgawszy się przez etap skrajnie obcisłych sukienek mogę mieć pewność, że moje czucie się dobrze z samą sobą płynie z wewnątrz.

Bardzo często widząc kobiety oceniamy je przez pryzmat własnych wartości i poglądów. Że ubrała się tak by kogoś kusić, że na pewno jest jej niewygodnie na szpilkach i się poświęca, że to, że tamto.
Plx mniej oceniania ok? Może ta dziewczyna właśnie wyrwała się z toksycznego związku, w którym partner jej „nie pozwalał” wychodzić nigdzie w sukienkach i musi to sobie odbić? Może odeszła z jakiegoś ugrupowania oazowego albo ŚJ i ma potrzebę doświadczenia świata inaczej,by móc znaleźć swoją ulubioną wersję siebie? Nigdy nie wiesz!

Skłamię mówiąc, że nie mam z automatu założeń odnośnie nowo poznanych ludzi, bo jak każdy - mam, ale unikam tych amatorskich psychoanaliz i was też do tego namawiam. Jeśli coś nikogo nie krzywdzi - who cares!
#aniamaluje #szczerze_pisząc

Wczoraj miałam cudowną rozmowę z...

Jak możesz być zadbana, będąc niezbadana?! Rzuciłam dzisiaj w żywej dyskusji z @kasia_coztymseksem. Kasia oczywiście jest mądra i się bada ale powiedziała, że mam to zapisać🙃
Rozmawiałyśmy o wielu rzeczach, np. o tym, że żyjemy w dziwnym kraju, w którym seks można uprawiać (nie lubię tego słowa, to nie pole) od 15-tego roku życia, a do ginekologa można iść od 18-ego. I tak sobie rozmawiamy o tym, co ja uważam, że Kasia fajnego robi dla kobiet ucząc je o tym, że seks może być fajny i przyjemny (a nie dla każdego niestety jest😥), i co Kasia uważa, że ja robię fajnego ucząc kobiety, że powinny mieć własne pieniądze a w relacje z innymi wchodzić bo chcą, a nie z ekonomicznej konieczności🙅🏻‍♀️💸
Gdzieś tam zawędrowałyśmy w odmęty relatywnie drogiego, szczególnie dla młodych ludzi dostępu do specjalistów.
I z jednej strony tak, totalnie się zgadzam. 15 minut wizyty bez żadnych badań to 150 zł (ja tyle płacę) a jak robisz przy okazji badania to kwota się zwiększa. To rzeczywiście może to boleć. Sama byłam w miejscu, w którym oglądałam każdą złotówkę 5x
✅ALE! Priorytety, dziewczyno, priorytety! Nigdy nie miałam problemu by określić, że są rzeczy ważne i ważniejsze.
Nie wiem i nie rozumiem, jak można co 3 tygodnie chodzić na rzęsy i hybrydy, a 3 lata nie być u ginekologa. Na tej samej zasadzie nie rozumiałam Gruzinów z nowymi telefonami, ale bez zębów🤯
Na studiach miałam stary model telefonu a mój pierwszy tablet, dzięki któremu mniej kserowałam i moglam czytać książki na legimi, nagrzewał się tak mocno, że musiałam go wkładać do lodówki by odpoczął. 
Ale zawsze mam zrobione badania i nie unikam lekarzy, bo to ważne❗️
Nie mówię zresztą tylko o finansach. Łatwiej jest „zadbać o siebie” idąc na te hybrydy niż pobiegać, prawda?
Don’t get me wrong, sama lubię mieć pomalowane paznokcie, lubię, a nawet uwielbiam Julię z @mayeye_warsaw , do której chodzę na rzęsy i chciałabym, aby jej biznes się rozkręcał.
Ale! First things first. Nie możesz być zadbana i niezbadana jednocześnie. Badaj się dziewczyno, ok? Gdy następnym razem gdy powiesz sobie „ale psycholog/ginekolog/terapeuta/fizjoterapeuta” jest drogi, zastanów się czy dobrze ustalasz priorytety. Nr 1 to Ty!

Jak możesz być zadbana, będąc...

Mój detoks od social mediów nadal trwa i dzielnie trzymam się narzuconej sobie maksymalnie godziny dziennie. Streszczając się powiem tylko, że wykorzystuję moment siedzenia na tyłku w Warszawie na spotkania z tymi wszystkimi cudownymi ludźmi, których przez ciągle bycie w rozjazdach nieco zaniedbałam. Podoba mi się to, chociaż dzisiaj naszło mnie na szybkie sklecenie „tygodnika”, więc macie coś do poczytania na blogu.
Zdjęcie w Tunezji zrobiła @ewaszabatin nie mam pojęcia kiedy, ale dobrze pokazuje mój mały problem z telefonem, który stał się przedłużeniem ręki. Kolory podkręciłam presetem Madryt, od @krzysztof_adamek i @instafiltry.pl, tylko zostawiłam po swojemu niebieski.

Pytanie za sto punktów: zerknij w zakładkę „twoja aktywność” na instagramie i napisz ile czasu dziennie spędzasz w tej aplikacji. Jestem ciekawa!
#aniamaluje #szczerze_pisząc #podróże #podróżemałeiduże #wakacje ##tunezja #zakochaniwtunezji #discovertunisia @discover_tunisia @sunfunholidays #lato #afryka #tunisia

Mój detoks od social mediów...

Uwielbiam to zdjęcie. Książki i wzorzyste rajstopy to najpopularniejsze prezenty jakie dostaję. Prezentem jaki sama chciałabym sobie podarować jest czas⏳ Właśnie zamknęłam ogromny projekt🥳. Powinnam uczcić to kieliszkiem szampana i relaksem, tymczasem pierwsza myśl brzmiała „o cudownie! wreszcie będę miała czas na pisanie własnego ebooka i tekstów na bloga”. A potem uświadomiłam sobie, że ja zawsze mam nad sobą coś, co POWINNAM napisać. Nie pamietam kiedy miałam od tego wolną głowę. I tak jak cenię sobie szalenie dywersyfikację przychodów i wolność twórczą jaką mi daje, tak potrzebuję też wolności OD tworzenia. Nie da się tego streścić wpisem na IG, ale Fromm swoją genialną „Ucieczką od wolności” poukładał mi kiedyś w głowie. Potrzebuję powiedzieć sobie, że mogę bez konsekwencji dla swojej psychiki być wolna od bloga i instagrama i nie czynić z nich ważnych filarów mojej tożsamości. Ustawiam sobie jeszcze ostrzejszy limit czasowy na instagrama (godzinę dziennie!). Mam ochotę pisać i wrzucać tutaj coś tylko wtedy, gdy będzie mnie na to cisnąć jak na sikanie po siedmiogodzinnej jeździe z Tbilisi do Batumi.Może będę milczeć całymi dniami, może naparzać treściami jak szalona, dowiem się tylko postanawiając, że nie muszę! Pssst! Ograniczyłam na profilu komentowanie tylko dla osób; które mnie obserwują. Kompletnie wyzwoliłam się myśli o tym, że konto powinno rosnąć. Dałam sobie do końca roku czas na wolność także od zarabiania. Jestem ciekawa co będę CHCIAŁA robić czując, że mam ten cudowny komfort, że nie muszę.

#przerwa #aniamaluje #szczerze_pisząc #rajstopy #nogi #książka #kropki

Uwielbiam to zdjęcie. Książki i...

Wrzuciłam wczoraj na stories najbardziej memiczne momenty mojego życia (są w przypiętych!) i bezkonkurencyjnie wygrał gołąb, który leciał na mój tyłek😅. Naszła mnie przy tej okazji pewna myśl, której nie mogę wyrzucić z głowy. Zostanę pewnie zjechana i już słyszę te komentarze pod tytułem „zdefiniuj kobiecość!!!1”, ale nie czuję, abym miała jakiś obowiązek coś tu definiować, tak samo jak nie umiem zdefiniować czym jest chemia między dwójką ludzi i czemu czasami nie ma jej z kimś, kto teoretycznie łapie się we wszystkie nasze kryteria a „to coś” ma ktoś, kto do nich nie pasuje😉
Więc myśl, która mnie dręczy to ta, że poza aktorkami czy piosenkarkami mało widzę kobiet odnoszących sukcesy czy dzierżących władzę, które nie ukrywałyby swojej - no właśnie - kobiecości.
I nie zrozumcie mnie źle, jestem na tym etapie, że czuję się świetnie gdy mam na sobie bluzę ze sponge bobem, ale co takiego sprawia, że kobiety w polityce ubierają się bardziej jak Angela Merkel czy Beata Szydło niż jak nie wiem, Angelina Jolie?
Może to, że gdy Magdalena Ogórek (nie głosowałam na nią!) kandydowała w wyborach prezydenckich, to nikt nie pytał jej o poglądy, a media opisywały wyłącznie jej sukienki i sposób układania włosów?
Co takiego sprawia, że mądra kobieta nie może podkreślić strojem swoich pośladków?
Nie, nie uważam jakoby tyłek i cycki były jedynym co mam do zaoferowania (w ogóle co za debilne określenie) więc nie czuję abym musiała to skrywać i „najlepsze zostawić na koniec”, ale drapie mnie to, gryzie i męczy. 
Jakieś spostrzeżenia?

Wrzuciłam wczoraj na stories najbardziej...

Jestem dziewczyną leniwą. Chociaż nie, nie migam się od pracy i obowiązków. Jestem po prostu wygodna! Nie dla mnie 10 kroków koreańskiej pielęgnacji, ale niestety przy wrażliwej cerze nie mogę sobie pozwolić na całkowite olanie tematu. Wrażliwa, skora do podrażnień cera szybko się na mnie zemści, jeśli nie poświęcę jej chwili uwagi wieczorem. Jeśli jesteś wrażliwcem jak ja - możesz śmiało zerknąć w drogerii na półkę z linią physio mikrobiom marki tołpa.
Moja cera nie ma ze mną lekko, bo ciągle podróżuję (zmieniam twardość wody i powietrze) a do tego nie śpię tyle ile powinnam. A z tymi kosmetykami się polubiłam, bo działają po prostu tak, jak trzeba! Na stories możecie zobaczyć jak wygląda. 
#tołpa #pielęgnacjatwarzy #physio #oczyszczanie #kosmetyki #uroda #makijaż #pielęgnacja #blogerka #zakupy #krem #blogkosmetyczny #twarz #polskiekosmetyki #kosmetyczka #blogurodowy #piękno #kosmetyk #dzieńdobry #nawilżenie #aniamaluje 
Post we współpracy z marką @tolpa_mniej_wiecej

Jestem dziewczyną leniwą. Chociaż nie,...

Czy jeśli w Gruzji podoba mi się nie tylko to, że jest pięknie, miło i pysznie, ale też tanio, to znaczy, że akceptuję wyjątkowo niefortunne geopolityczne położenie kraju?🤔🤯
Pierwszy raz ta myśl zastrzeliła mnie gdy odnotowałam w swojej głowie, że z roku na roku mój ukochany Lwów staje się wyraźnie droższy. 
A potem dałam sobie mentalnego plaska w twarz, bo w sumie fajnie, że ludzie się bogacą. Nie chciałabym, aby Polska słynęła wyłącznie z tego, że jest tanio i można się za grosze naj*bać. 
W 2000 roku minimalne wynagrodzenie w Polsce wynosiło 700 zł. Pamiętam jak rodzice wielkim wysiłkiem kupili mi za jednym zamachem dwa pierwsze tomy Pottera. To było super, zawsze na prezenty chciałam tylko książki, ale dopiero z perspektywy gruzińskich cen zaczynam to doceniać.

Gruzja jest niesamowita nie tylko dlatego, że jest tania. Jest niesamowita tak po prostu. Różnorodna, pyszna. Z przebogatą mitologią, kulturą, alfabetem i dumą, która nie pozwala się ugiąć przed wielkim, groźnym sąsiadem. Jasne, Gruzja jest najbliższym nam kulturowo krajem będącym w top15 pod kątem niskiego Consumer Price Index (w uproszczeniu: stosunek zarobków do kosztów życia) i rozumiem, że dla wielu ludzi to będzie kraj taniej najebki, ale dla mnie to była jedna z najciekawszych podróży w życiu. 
Przy okazji; 
Czy znacie jakąś dobrze wydaną wersję gruzińskich mitów? Może być po angielsku :). #georgia #georgia🇬🇪 #georgiatravel #gruzja #podróże #podróżemałeiduże #wakacje #aniapodróżuje

Czy jeśli w Gruzji podoba...

Zacznij tu, gdzie jesteś.


Pamiętam, jak chodziłam na karate i co roku zapisywało się sporo nowych osób. Część z nich od razu inwestowała w kimono, pas oraz zestaw ochraniaczy, część ćwiczyła w dresie. Mniej spektakularne, ale nie umniejszało wartości treningu.

Nasz klub też zresztą nie zaczął się od wypasionego dojo wyłożonego matą, tylko wynajmowanej na godziny sali gimnastycznej w podstawówce. Z sypiącym się parkietem.
Daliśmy radę! Mimo rozsądnego i stopniowego rozbudowywania zaplecza, klub szybko zaczął osiągać wielkie sukcesy. Zauważyłam też, że ci, którzy od razu inwestowali na starcie, bez dania sobie chwili na zobaczenie, czy karate jest w ogóle czymś dla nich – szybciej rezygnowali. Zresztą chyba najdłużej (ja trenowałam tylko 10 lat) trenującą osobą jest chłopak, który też na kimono trochę czekał. Ta refleksja naszła, gdy byłam jesienią na dwudziestoleciu klubu.
Podobnie jest z biznesem.
Ten tekst miał wyglądać nieco inaczej, chciałam zamieścić w nim rozmowę z czytelniczką, która pod wpływem moich tekstów o tym, że kobieta powinna zadbać o swoją niezależność finansową,  zdecydowała się na założenie własnej działalności. Po namyśle zrezygnowała, bo nie chce wystawiać się na ekspozycję społeczną. Rozumiem i szanuję. Odkopałam swój folder ze screenami najmilszych i najbardziej ciepłych, pluszowych wręcz wiadomości od Was i napisałam na insta do kilku innych osób, które chwaliły się rozpoczęciem własnej działalności. Ja jestem z nich na maksa dumna! A wiecie, co mi pisały? Że to super miłe, ale w sumie ich mały biznes to nic wielkiego. Albo że nie chcą publicznie nic o pieniądzach mówić, bo wiadomo, jacy są ludzie.
Damn, ja to widzę zupełnie inaczej!
I bardzo bliski jest mi cytat tenisisty Arthura Ashe:
Zacznij tam, gdzie jesteś. Użyj tego, co masz. Zrób to, co możesz.
 
Na wszelki wypadek pozmieniam imiona.
Kasia pisze, że w sumie ten jej biznes to nic wielkiego. Chciała zacząć z pompą, nie przeczy. Ale boi się wielkich inwestycji, więc najpierw robiła paznokcie sama sobie, potem też na studiach współlokatorce i koleżankom. Jasne, chodziło jej po głowie od razu rzucić się na głęboką wodę i otworzyć salon, ale bała się, że będzie jak z lekcjami tańca, na które wykupiła roczny abonament (bo było taniej), a straciła zajawkę po trzech miesiącach.
Pieniądze zarobione na robieniu paznokci koleżankom, zainwestowała w kurs, wystąpiła o dotację i założyła małą działalność. Była też trochę zła, że dotację mogła spożytkować, jak to określiła – na bzdury. Rzeczy niekoniecznie mające przełożenie na jej zyski. Nie mogła np. na autoklaw do sterylizacji narzędzi (ok. 5 tysięcy złotych), więc żeby nie szaleć z inwestycjami na start, nosiła sprzęt do sterylizacji do zaprzyjaźnionego gabinetu lekarskiego. Na kredyt na rozwinięcie działalności zdecydowała się dopiero, jak wiedziała, że będzie mieć pełny kalendarz, a klientki pytały o coraz to wymyślniejsze zdobienia, do których potrzebowała szkoleń, pędzli i innych cudów, na których się nie znam.
Czy żałuje? Ani trochę. Dzięki temu rozsądnie rozdysponowała środki. Mówi, że bała się scenariusza swojej kuzynki, która władowała oszczędności życia w otworzenie knajpki, do której prawie nikt nie przychodził, bo mieszkańcy małego miasta woleli pizzerię i kebabownię.
Julia, do której chodzę na rzęsy też ma legalną działalność, ale przyjmuje w wyremontowanym pokoju w domu rodziców. Na tym etapie nie inwestowała w lokal. Skupiła się na najważniejszych inwestycjach.
Magda swój sklep online zaczęła od… sprzedawania swoich starych ubrań i tych znalezionych w lumpie. Szybko ogarnęła, że potrafi zrobić wyróżniające się zdjęcia, więc pomyślała o małym butiku online. Firmę zaczęła jedynie od niezbędnych inwestycji – strony, serwera i systemu do obsługi sklepu, wszystko na swoim prywatnym komputerze. To jeden z tych instagramowych butików, gdzie zdjęcia są wykonane telefonem w lustrze. Przekuła przeszkodę w atut – klientki czują, że to nie są wystudiowane zdjęcia na profesjonalnych modelkach i poddane obróbce w Photoshopie, tylko coś bardziej realnego.
Kredyt? Tak, gdy miała już to wszystko mniej więcej ogarnięte, przydał się na towar. Również nie żałuje, że nie decydowała się na kredyt od razu. Jak mówi – wydałaby wtedy na zbędne rzeczy. Pewnie kupiłaby komputer, nowe biurko, profesjonalny aparat, jakieś ładne pudełka i wstążki. Z perspektywy czasu – przepaliłaby budżet.
Są różne biznesowe podejścia, ja jestem bliska temu.
  Zacznij tu, gdzie jesteś. Nie jak będą lepsze czasy, po świętach, po zrobieniu podyplomówki, jak dziecko pójdzie do żłobka, do przedszkola, do szkoły. Teraz.
Użyj tego, co masz – wykorzystaj potencjał już posiadanych zasobów. Może niekoniecznie potrzebujesz od razu auta służbowego? Nowego sprzętu? Stu różnych foremek do ciast, gdy zamówienia masz głównie na torty? Pamiętam, jak miałam ochotę na Gwadelupie zjeść śniadanie z widokiem na morze. Przytargałam stolik i krzesła z mieszkania, przyniosłam owoce i sok, w sklepie kupiłam bagietkę, serek i creme fraiche. Dało radę! Nie wiem, czy równie mocno zapamiętałabym śniadanie za 20 euro.
Zrób to, co możesz.
Nie da się od razu zrobić wszystkiego, chociaż wielkie marzenia są w porządku i nie widzę w nich nic złego. Ale zamiast porywać się z motyką na słońce, warto na spokojnie zacząć od tego, co się potrafi.
Zamiast wielkiej restauracji zacząć od małego food trucka. Zamiast dużego salonu – od małej działalności.
Jestem na wielu babskich grupach, mam też swoją. Czasami walczę ze sobą czy większym grzechem będzie ostudzenie czyjegoś zapału i marzeń, czy jednak milczenie i brak ostrzeżenia o niebezpieczeństwach takiego podejścia.
Bo walczę za każdym razem, gdy widzę, jak fajna babka chce zacząć biznes od zainwestowania w stronę, domenę, logo, całą identyfikację wizualną, wizytówki i ulotki.
Nie wiem, na jakim etapie przeprowadzania bloga jestem w momencie, w którym czytasz ten tekst, ale zaczęłam go zupełnie bezkosztowo. Przenoszę go na płatny serwer dopiero teraz.
Gdybym zaczęła od wykupienia domeny, hostingu, systemu komentarzy, robionego na moje potrzeby szablonu i płatnego newslettera – szybko byłabym sfrustrowana i czułabym presję, że muszę cisnąć na wynik.
Ten tekst powstaje we współpracy z Idea Bankiem, który chce wspierać młodych przedsiębiorców w uzyskiwaniu swojej niezależności finansowej.
Ale nie w taki głupi hurraoptymistyczny sposób z przepalaniem budżetu, tylko z głową. Jeśli prowadzisz działalność polegającą na robieniu ceramicznych talerzyków i trafił Ci się duży klient, który chce ich 1000 do swojego hotelu – możesz bez zbędnych zaświadczeń zawnioskować o kredyt na materiały i nie tracić szansy na duży zarobek i rozwój firmy. Twój food truck chwycił i pora postawić drugi w innym punkcie miasta? Super, bo prowadzisz już trochę ten biznes i wiesz dokładnie, w co trzeba zainwestować, aby się rozwijał.
Mnie w tym wszystkim urzeka oprócz platformy do faktur także kasoterminal – jeśli zaczynasz swój biznes w mieszkaniu albo garażu rodziców (tak zaczynały się wielkie historie!), to pewnie ważny jest dla Ciebie każdy grosz. Idea Bank ma bardzo preferencyjną usługę, jaką jest kasoterminal #ideapay. Można w niewielkim urządzeniu zintegrować sobie funkcje kasy i terminala płatniczego, umożliwiając klientom płacenie bezgotówkowe bez ponoszenia ogromnych kosztów – płatności kartą są bowiem za darmo przez rok (do 100 tys. złotych).
Więcej szczegółów odnośnie samego kredytu znajdziecie tutaj – ma bardzo przejrzyste zasady
Niezależnie od pomysłu na życie – zawsze z całego serca będę namawiać do budowania swojej niezależności finansowej.
Po prostu zacznij.
Tu, gdzie jesteś. Z tym, co masz. I zrób, co trzeba.

Tekst we współpracy, partnerem jest Idea Bank. Więcej informacji o samej usłudze: https://www.ideabank.pl/promocje/bmi/kredyty/1906-kredyt-fair2-b/index.php
Uściski, Ania

15
Dodaj komentarz

avatar
13 Comment threads
2 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
15 Comment authors
AniamalujeWeronikaDorisDorotak Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
k
Gość
k

Aniu, robisz naprawdę świetną robotę. Nawet wpisy robione ze współpracą niosą za sobą sporo wartościowej treści <3

BlogNaturalniePiękna
Gość

To naprawdę trudna decyzja, ja waśnie planuje niedługo spróbować z rękodziełem. Pomimo tego, że jest tego pełno. Myślę, że warto walczyć o swoje marzenia 😀

Dorota
Gość

Bardzo przydatne porady Aniu. Zawsze obawiałam rzucać się na głęboką wodę i jak widać, słusznie. Mam swoje małe plany, teraz jestem na etapie szkoły. PS. Moja córka też nie od razu miała kimono, trenowała 8 lat, złotych medali i pucharów nie zliczę. Teraz wyniki robi w pracy, w innej dziedzinie 😉

Agata
Gość
Agata

Super tekst! Wlasnie czegos takiego potrzebowalam

Agnieszka Jabłońska
Gość
Agnieszka Jabłońska

A widzisz 😛 A ja założyłam bloga, mam domenę , hosting i zrobiony po kosztach szablon i brak czasu na pisanie 😛 ALE już się to zmienia 🙂 od lipca już tylko copy, w takiej konfiguracji jak mnie to najbardziej odpowiada 🙂 od siebie powiem tak do robienia tego, co gra w duszy przydaje się: talent, ciężka praca i trochę szczęścia. Strojenie się od początku w piórka – pro identyfikacja wizualna itd. nie mieści się w tych trzech punktach. Jest super dodatkiem, gdy wszystko już hula (może czas napisać portfolio? 😛 ). Jednak na początku najlepiej skoncentrować się na pracy,… Czytaj więcej »

Trii (@kuunelakk_by_trii)
Gość
Trii (@kuunelakk_by_trii)

Ojj znam to, chociaż od bardziej prywatnej (niebiznesowej) strony. Kiedyś robiłam paznokcie, najpierw sobie, potem koleżankom hybrydy. Zainwestowałam w stolik, lampę i kilkanaście kolorów. Znajomi namawiali mnie, żebym rzuciła pracę i poszła pracować do salonu albo otworzyła swój. Nope, thanks – pomyślałam bo znam siebie. Wiem, że pewne rzeczy mi się nudzą. Efekt? Kilka lat temu prowadziłam bloga i insta paznokciowego, robiłam takie wzory, że do dzisiaj jak spojrzę na stare zdjęcia to jestem w szoku ale… znudziło mi się. Teraz chodzę na paznokcie do salonu a moje artystyczne zapędy wyładowuję w robieniu torebek na szydełku. I historia się powtarza:… Czytaj więcej »

Ala Ziętara
Gość
Ala Ziętara

Często jest tak z blogerami w dzisiejszych czasach. Pierw strona, domena, bajery i latajce małpki. Potem okazuje się, że pisać nie lubią, nie chcą, nie jara ich to. I z bycia bloggerem został piach. Ja zaczynalam i nadal jestem na bezpłatnej platformie. I to mi wystacza. Zaczęłam od razu. Nie liczyłam na cuda. Niestety jest tak ze wszystkim. Warto walczyc po teraz. A nie jak bede piekna, bogata i dobrze ustawiona 😂

JustynaKar
Gość

Najtrudniej skończyć z wymówkami, potem już samo jakoś idzie 🙂

Joanna | BetterMe
Gość

Jest tak, że z każdą kolejną próbą udaje nam się zrobić coś inaczej, lepiej, bardziej profesjonalnie… Moim zdaniem najważniejsze to kochać to, co się robi i wkładać w swoje projekty całe serce i wszystkie zasoby, jakie się ma dostępne. Własna działalność nie jest dla każdego.
Dopiero w tym roku założyłam bloga (chociaż chciałam już od dawna), musiałam poczekać na pewne ustabilizowanie się innych aspektów życia, m.in. firmy. Od zawsze chciałam pomagać innym stać się lepszymi. Bardziej szczęśliwymi. Spełnionymi. I teraz dodatkowo mogę się tym zająć 🙂 Pozdrawiam i życzę wszystkim odwagi!

Natalia
Gość

To działa w dwie strony 😉 Nie tylko słomiany zapał i kupowanie miliona rzeczy na start,a le także odkładanie realnego dizałania bo “jeszcze nie mam wszystkiego”. Masz dużo racji 🙂

kasina
Gość
kasina

Mój chłopak chce rzucić etat i zostać swoim własnym szefem robiąc drobne naprawy czy to instalacji czy delikatne remonty. Ma wiedzę, zdolnosci, chęci i kupę sprzętu. Brakuje jedynie busa co by to wszystko wozić. Szukamy dotacji, ale dla kogoś na etacie to nie realne. Musiałby faktycznie być bezrobotnym jakiś czas, a w urzędzie bardzo szybko znaleźli by mu jakaś robotę bo i budowlankę ogarnia i w handlu robił i inżyniera ma… Wciąż stoimy i zastanawiamy się nad rzuceniem na tą głęboką wodę, każdy tylko gada że powariowalismy i puka się w czoło, dziecko w drodze a on chce rzucić etat.… Czytaj więcej »

archigame.pl
Gość

Gorzej jak z jednej strony jesteś uwiązany etatem i masz rodzinę, a z drugiej nie masz absolutnie żadnego fachu w ręce. Nic nie umiesz. I nawet nie masz pasji, którą mógłbyś jakoś przełożyć w biznes. Co wtedy? Jak znaleźć swoją pasję? Czy w ogóle jest sens jej szukać skoro masz świadomość, że nawet na zbieranie znaczków Cię nie stać?

Doris
Gość
Doris

Odkładać aż Cie będzie na te znaczki stać. Inwestycje w akcje też można robić na małą skalę. Fachu można się wyuczyć, wiedzy w internecie nie brakuje.

Weronika
Gość

Mój przykład jest mniej spektakularny, bo nie mam działalności, ale podobny do Twojego z zajęć karate. Gdy poszłam do szkoły muzycznej, nie wiedziałam, czy to będzie coś dla mnie. Zamiast kupować instrument, wypożyczałam ze szkoły. Byli tacy, którzy mieli już na starcie, ale ja stwierdziłam, że to za wcześnie, a szkoda by było wydać tyle pieniędzy, żeby potem stał i się kurzył. Instrument kupiłam po skończeniu szkoły muzycznej.

Previous
LGBT to nie pedofile, a kościół o tym wie, oraz Katowice, Gliwice i Kraków [TYGODNIK]
Zacznij tu, gdzie jesteś.