Dziewczyno, jeśli czekasz jak na szpilkach czy chłopak odpisze- wyłącz te cholerne powiadomienia! Za każdym razem jak słyszysz charakterystyczny dźwięk🔔, uwalnia się kortyzol a ty masz reakcję stresową. A potem i tak jesteś rozczarowana, że to 20% rabatu na sandały, a nie książę z tindera💁🏻‍♀️ PLUM-stres-PLUM-stres-PLUM-stres - zwariować można!
Plus może warto przemyśleć, czy to właściwa relacja? Nie fajniej dostawać niespodziewane wiadomości od których się rumienisz, niż czekać aż ktoś odpisze?
Oczywiście dotyczy to relacji nazwijmy to... romantycznych, nie takich bez zobowiązań!😉 Piszę o tym przy okazji zadania numer 16 w ramach wyzwania. Dopóki nie oddałam tej działki mojemu przyjacielowi i menadżerowi @troyann (takie 2w1 bywa wygodne!), cały czas byłam w trybie stand-by czekając na umowę, ustalenia, akcept, dalsze negocjacje. Piątkowy wieczór, daleka podróż - wieczny podryg na dźwięk powiadomienia, bo może to akurat to, na które czekam... Zawsze na jakieś czekałam!😏
Maciek przekonał mnie w Gruzji, bym się ich pozbyła. Na bieżąco migają mi tylko podczas korzystania z instagrama, co jest wygodne, szczególnie gdy odpowiadam na pytania do wyzwania. Ale uwolniłam się od maila! Lubię kontakt z Wami, ale z umiarem!
Prawie w ogóle nie odpowiadam już na messengerze, jeśli mam do kogoś coś pilnego - dzwonię lub piszę SMS. Wiem, że jeśli ktoś będzie miał coś pilnego do mnie - też wybierze taką formę!
I jasne, pierwszą rzeczą, którą kupię w Bangkoku będzie karta SIM i internet (ostatnio też tak było🙈), ale zrobię to by ogarnąć transport i nocleg, a nie by sprawdzić czy przez moją nieobecność w sieci świat czasem nie spłonął ;) Jeśli nie jesteś gotowa na krok o którym mówię, pomyśl o tych wszystkich razach, gdy czekałaś na kuriera z paczką i specjalnie nie wychodziłaś z domu, a on cię olał i zostawił paczkę w punkcie, albo napisał, że przyjedzie jutro🙄
Dziewczyno! Życie Ci przelatuje przez palce na tym czekaniu!
Napisałam to pod wpływem wiadomości z uczestniczką wyzwania, której smartfon przyrósł do ręki bo wiecznie czeka! ;) zdjęcie zrobiłam 3 lata temu po Azji, kojarzy mi się z wolnością!
#szczerze_pisząc #motywacja #wyzwanie #aniamaluje #powiadomienia #stres

Dziewczyno, jeśli czekasz jak na...

Nie wiem jak szybki musiałby być aparat, aby uchwycić ten uśmiech na mojej twarzy😅 niestety mam domyślny bitch face, co nie znaczy, że odpowiada on temu co dzieje się u mnie w środku ;). Faktem jest jednak, że ludzie zawsze zauważają „ty się uśmiechasz” gdy się uśmiecham, bo jak ten uśmiech długo jest na mojej twarzy, to znaczy, że jest mi dobrze i błogo.
Ale dzisiaj to się śmieję cały dzień🤣 Nie dość, że wszystko mi fajnie wyszło, to jeszcze rozbawiły mnie do łez wasze wiadomości o tym, co dziwnego zrobiłyście podczas PMS🤪. Chodźcie na stories, jest fajnie! (Serio ten uśmiech jest rzadki, nie umiem się tak uśmiechnąć sztucznie, musi być totalnie autentyczny!)
#aniamaluje #szczerze_pisząc #zamioculcas #plantlady #crazyplantlady #pms #blogerka #uśmiech #radocha #frajda

Nie wiem jak szybki musiałby...

Ależ ja miałam od kilku dni podły humor! Niczym kiepski detektyw chwytałam się banalnych tropów, jak osłabienie i rozdrażnienie po chorobie, ciśnienie, pełnia księżyca, zły stan powietrza... Ten stan narastał od kilku dni, a ja miałam takie „wtf, o co ci chodzi dziewczyno?” Wszystko w życiu idzie jak trzeba, niektóre rzeczy nawet lepiej, skąd ten nastrój?
Zrzuciłam wszystko co mi leżało na wątrobie i co mnie gniotło w różnych sytuacjach, ale nie pomogło.
W życiu bym nie wpadła na to, że z opóźnieniem trzepnęła mnie książka i czytanie o szalenie skomplikowanej sytuacji w Myanmarze (Birmie).
Tak już czasami mam, że reaguję z opóźnieniem. 
Czasami zadziwia mnie z jaką lekkością jednego dnia przeżywam frustrację, bo w żaden sposób nie mogę spuścić napięcia, a drugiego mam wyborny humor, uśmiecham się szeroko i zaśmiewam z prymitywnych memów.
Tylko czemu zawsze to uwolnienie przychodzi wtedy, gdy pozwolę sobie na te brzydkie emocje i przestanę z nimi walczyć?
Pewnie z tego samego powodu, dla którego ludziom wychodzi podryw gdy odpuszczą, a nie desperacko próbują bardziej.
Ale mi teraz dobrze po pozbyciu się tego dziwnego ładunku! Uczucie jak zdjęcie niewygodnych butów po całym dniu! Albo jak dobiegnięcie do domu i zrobienie siusiu po godzinie wstrzymywania resztką woli🙃

Super ważna lekcja dla mnie: bardziej poddawać się falom, nie walczyć z nimi, bo się utopię!

#tajlandia #thailand #podróże #podróżemałeiduże #aniamaluje #szczerze_pisząc

Ależ ja miałam od kilku...

Którą Anią dzisiaj jesteś? 1 czy 2? I tak się zawsze kończy z nogami na ścianie🤣, ale taka mała refleksja, którą chcę się podzielić - jestem z siebie dumna! Kiedy bardziej chorowałam, wymyśliłam sobie, że muszę mieć w życiu coś, co da mi niezależność i pozwoli zarabiać nawet wtedy, gdy ja nie będę w stanie pracować. Aż do wczoraj nawalało mnie gardło, więc napakowałam czas spotkaniami towarzyskimi i nawet wciągnęłam serial, bo z pracką mimo chęci to jakoś nie szło. I super czuję się z tym, że:
- MOGŁAM.
Nie żyję bez poduszki finansowej, mogę powiedzieć sobie - Ania, teraz nie pracujesz, zluzuj
- nic nie robiąc* i tak zarabiałam. Moja wydana w 2013 książka, której w ogóle nie promuję bo mi się już nie podoba(!) jak co roku złapała się w styczniowe flow i dała mi hajs. 
I to jest super rzecz, za którą jestem bardzo wdzięczna, bo i tak pozwalam sobie na miesiąc w Azji (podczas którego nikt nie zwolni mnie z płacenia za mieszkanie itp), a tutaj niemiłe niespodzianki nie niszczą mojego komfortu.
Ogromnie mnie to cieszy, bo wiem, że wiele osób „nie może sobie pozwolić na L4” z grypą, bo niższa pensja oznacza kłopoty finansowe a normalnie jest na styk😪O ile w ogóle są ubezpieczonymi szczęśliwcami na etacie!
Cieszę się, że udało mi się od tego uchronić! *przesadziłam z tym „nic nie robiąc” bo believe me or not - pytania do wyzwania i wyzwanie sprawiają, że siedzę na IG 5h dziennie😰 ale robię to za darmo i od siebie, nigdy nie prosiłam o patronite itp, więc still - nie robię w styczniu nic zarobkowo.

Cholernie mnie to cieszy, że mam komfort życia bez strachu i chociaż nie zarabiam bardzo dużo, to mogę sobie pozwolić na luksus chorowania.
I przeraża mnie, że w 2020 chorowanie stało się luksusem. 
Strasznie! 
#aniamaluje #szczerze_pisząc #książka #czytam 
#parisvibes #neutralstyle #styledujour #lookdujour #parisstyle #classicstyle #womenwithstyle #theparisguru #frenchvibes #parismood #modeaparis  #aestheticlypleasing #aestheticoutfit #postitfortheaesthetics #ootdsubmit #darlingdaily

Którą Anią dzisiaj jesteś? 1...

Czy nie możemy próbować być TROSZKĘ lepsi bez tej całej napinki?
Bez zawstydzania nastolatek na utrzymaniu rodziców, że nie mają każdej jednej rzeczy eko i zero waste i w ogóle instagramowa policja approved?
Bez wytykania komuś lotu na chrzciny kuzynki, bo ślad węglowy i straszne zło?
Komuś, kto zaczął przygodę z byciem wege, że robi za mało?
 Nie podoba mi się napinka wyzwalająca poczucie, że jeśli stać cię tylko na malutki kroczek, to jesteś ZŁY I NIEDOBRY. Nie jesteś!
Wrzucając  jakieś linki do swoich starych tekstów (powiedzmy do 2016) często zaznaczam: dzisiaj napisałabym to inaczej. Dlaczego? Bo jestem bardziej empatyczna i rozumiejąca, złagodniałam. Nie lubię rewolucji, wolę łagodną ewolucję i dojrzewanie do zmian. Dlatego chociaż sercem jestem np. za bardziej eko, tańszymi i zdrowszymi (może za rok ukażą się badania, że jednak nie!) kubeczkami menstruacyjnymi, to nie wyobrażam sobie zawstydzania kobiet, dla których ten krok to za dużo. Bo mogę edukować i wyjaśniać, ale jestem za wyborem. I rozumiem gdy jest inny niż mój!
Tak samo jak rozumiem, że ktoś kupi bikini za 50 zł, na aliexpress zamiast takiego samego za 150 w sieciówce, bo ma ogólnie po opłaceniu wszystkiego 400 zł w budżecie i o takim szytym w Polsce w duchu eko to może pomarzyć. 
Chciałabym abyśmy bardziej próbowali się rozumieć, a mniej oceniać i osądzać. Pokaz innym jak żyjesz, zainspiruj do czegoś fajnego, ale nie wywołuj poczucia, że jest gorszym człowiekiem. Po co?
Nie zawsze da się wybrać idealnie, warto pomyśleć, że inni dokonują najlepszych wyborów jakich potrafią.
#noshame #aniamaluje #szczerze_pisząc #piesek #dogsofinstagram #wakacje #lato #toniemojpies #niestety

Czy nie możemy próbować być...

Jakiś czas temu wróciłam do robienia sobie autoportretów. Kiedyś dawało mi to frajdę, potem uznałam za dziecinne i głupie. Dzisiaj uważam, że dziecinne to jest nazywanie rzeczy przynoszących frajdę dziecinnymi🙃

Gdyby nie samowyzwalacz i kilka serii, to pośród kilku całkiem niezamierzonych sexy póz, nie znalazłabym tej! Perełka🤣
Mama całe dzieciństwo mi mówiła: usiądź jak człowiek! 
Dzisiaj to samo mówi mi fizjoterapeuta. A moje nogi plączą się na przedziwne sposoby i na krześle i na tym legowisku, które zrobiłam sobie do czytania😅
Co jest ironiczne, bo mam szeroki parapet o którym zawsze marzyłam, że czytanie z kubkiem gorącej czekolady w oknie... kupiłam nawet piankę tapicerską na ten parapet by było miękko w tyłek i co? W ogóle na nim nie siadam! 
Fun fact: kiedyś potrafiłam założyć sobie nogi za głowę, ale raz nie mogłam się z tego potem rozplątać😅
Czy są tu jakieś osoby dzielące mój problem z nogami? Odezwijcie się, może moja mama zrozumie, że to nie jest moja złośliwość, że przy obiedzie zdarzyło mi się siedzieć po turecku🤦🏻‍♀️ #aniamaluje  #szczerze_pisząc #czytanie #książka #nogi #autoportret #interiordesign #zamioculcas #plants

Jakiś czas temu wróciłam do...

No i jak, miała być realizacja postanowień „od nowego roku” a jakoś kacyk i zmęczenie nie sprzyjają treningowi a ze zdrowym odżywianiem też ciężko?
Startuję z czymś banalnym, bo cóż może być bardziej oklepanego niż wyzwanie styczniowe?🤪Ale na zachętę powiem, że miało wystartować rok temu, ale uznałam, że jest niedopracowane. Dałam je dziesięciu osobom, które przesłały mi swoje uwagi, podzieliły się trudnościami i je ulepszyłam.
UWAGA! To nie jest jedno z tych pięknych wyzwań, gdzie zapisujesz swoje wyniki w ślicznym notesie brokatowymi cienkopisami. Tu trzeba trochę pozasuwać w realu, nie w marzeniach!
Nie chciałam, by było jak te wszystkie rzeczy z pinteresta albo filmiki z pięciominutowymi DIY, które oglądasz, mówisz pod nosem, że fajne (a może nawet zapisujesz w zakładkach!) ale nigdy nie realizujesz🤫
Ono jest po prostu skuteczne.
30 zadań, na które jest 45 dni.
Lżejsze i trudniejsze.
Codziennie na stories! 
Aha, oczywiście wystartowałam z wyzwaniem, ale nie wymyśliłam nazwy, więc przygarnę propozycje 
#wyzwanie #nowyrok #motywacja #aniamaluje #szczerze_pisząc #nogi #nylons #rajstopy #kropki #kropeczki #polkadot #zamioculcas

No i jak, miała być...

Nadchodzi fala podsumowań  od tych, którym wszystko się udało (i fajnie!👏🏻) a przyznam, że nie zrealizowałam żadnego kluczowego celu na 2019🤪
I nie jestem zła! Ani trochę!😲
Miałam jakieś założenia odnośnie tego, co bym chciała osiągnąć.
A potem poczułam, że sama kasa jest dla mnie za małą motywacja i mogę to zrobić, ale nie czuję z tego radochy. 
W 2019 dałam sobie plaska w twarz i zastanowiłam się , czego NAPRAWDĘ CHCĘ. Nie zawsze to były fajne myśli! ✅przestałam uciszać ten głos, który mówił czego pragnę, a który uciszałam, bo nie pasował mi do moich wyobrażeń o mnie samej.
Ale kiedy ich posłuchałam, to o jeju! Zaczęło mi być fajniej w życiu. ✅ Np. niedziele tylko dla mnie (dzisiaj to święto ruchome). Nie zdawałam sobie sprawy jak ja bardzo potrzebuję przestrzeni TYLKO dla siebie! ✅ Jestem asertywna bez poczucia winy i strachu przed tym, że ktoś uzna mnie za niemiłą (nie muszę być miła!)✅ Piszę bloga znowu dla przyjemności, bo choć Wasze propozycje tematów są super, to ja muszę czuć moment i dać myślom dojrzeć, nie jestem wyrobnikiem tworzącym na zawołanie. Nie chcę być!
✅ Przestałam patrzeć  na liczby i zastanowiłam się, czy w ogóle chcę być instagramerką i blogerką. Nie chcę. Chcę być Anią, która ma bloga i instagrama.

To był naprawdę dobry rok, chociaż nie postawię spektakularnych ptaszków na kartce z celami! Jak ja mogłam w ogóle mieć cele, nie wiedząc czego chcę?🙈
To był mój taki gap year, w którym przypadkiem zarobiłam najwiecej w życiu (i większość przehulałam!) ale niczego nie żałuję!

#aniamaluje #szczerze_pisząc #barcelona #parkguell #sukienka #podróże #podróżemałeiduże #catalunya #cele #podsumowanieroku #podsumowanie2019 #motywacja

Nadchodzi fala podsumowań od tych,...

Święta święta i po świętach😅 zawsze chciałam wcisnąć gdzieś to  zdanie🤭
Gdy powiedziałam, że spędzam sylwestra w wannie, zetknęłam się z dwoma typami reakcji:
👉🏻 zapraszam do mnie/do nas, co będziesz sama siedzieć!
👉🏻 też bym tak chciała, ale jakoś nie umiem odmówić i się wykręcić 
Ja akurat z odmawianiem czegoś, czego nie chcę, NIGDY nie miałam problemu. Dziadek mnie nauczył, że mam nie uszczęśliwiać nikogo swoim kosztem i jestem mu za to wdzięczna. 
Inna sprawa, że odmawiałam w tak fatalnym stylu, że o jeju. Dzisiaj nie szukam wymówek, nie mam problemu by zamiast wymyślać pogrzeb ciotki albo zapalenie gardła powiedzieć „dzisiaj mam potrzebę poczytać książkę, ale dzięki za zaproszenie”.
I tyle.
Więc tak zupełnie szczerze, to ja naprawdę nie kumam tych wszystkich tekstów o kulturowej presji by coś robić, bo ja nigdy nie pozwoliłam jej wejść na głowę🙈 Nie  piszcie proszę, że wymaga to ode mnie jakiejś odwagi, bo co to za odwaga, gdy się nie boisz?🤪
Jestem jak ten egipski kapłan, który wiedział czym jest zaćmienie słońca, więc nie padał przestraszony na kolana. Zbyt wiele złych rzeczy na świecie dzieje się z powodu argumentu „bo tradycja”, bym uważała go za argument sensowny (niech obrzezanie dziewczynek tępymi żyletkami będzie przykładem).
Ciekawe jest też to, że wiele osób uważa, że ja będę w Sylwestra smutna i samotna😂 jeju, miałam w życiu kilka fajnych imprez, w tym zabawę na tajskiej plaży, po której wsiadłam w samolot i obudziłam się w Katarze. Ale nic nie przebije sylwestra z zeszłego roku, gdy leżałam w wannie z tak gorącą wodą, że aż parzyło, a po 5 minutach dolałam sobie jeszcze gorętszej. Cały dzień traktowałam się jak księżniczkę i rozkoszowałam się czasem ze sobą. Ale nie tak, że przeglądałam memy i chodziłam w rozciągniętym dresie, tylko jadłam pyszne rzeczy, paliłam pachnące świeczki, nałożyłam maseczkę na twarz i na włosy, delektowałam się książką.
Każdy ma swoją definicję radochy!
#grudzień #december #sukienka #sylwester #2020 #aniamaluje #szczerze_pisząc #presja #motywacja #radość #starezdjecie

Święta święta i po świętach😅...

Tak szczerze, to nigdy nie praktykowałam w sercu tej religijnej części świąt, bo najpierw byłam za mała, a potem mój dziecięcy umysł nie mógł uwierzyć w Boga, który pozwala mojemu dziadkowi umierać właśnie na raka.
Jeny, ja to umiem zrujnować atmosferę! 🤭
Więc tak wyszło, że ja się po prostu nigdy nie wkręciłam w religię i to się nie zmieniło. Trochę dziwią mnie te pytania o to, czy obchodzę święta. Robię tak jak zawsze! Lepię pierogi, robię sałatkę jarzynową, one nie mają wyznania😉 nie widzę powodu aby sprawić tego dnia przykrość babci i się z tego całkiem wymiksować. Podobnie jak wierzący ludzie chodzą przecież do lekarza, zamiast się jedynie modlić😊.
Jeśli dla kogoś święta to czas podziałów i rzuconego z pogardą „niewierzący nie powinni mieć wolnego”, to chyba źle zrozumiał coś z nauk Jezusa🤪
W każdym razie, ja mam wolne kiedy sobie wymyślę, bo taki sobie wykombinowałam styl pracy🤣

Dobra, wracając do milszych aspektów! Cieszycie się z małych rzeczy? Ostatnio widziałam filmik jak dziecko cieszyło się z zapakowanego w świąteczny papier banana🍌😅 jeju ja też taka byłam! Mój kochany dziadek dawał mi badziewne figurki albo paczkę żelków, a ja miałam radochę cały dzień. Dawał mi je z taką radością i całą celebracją, tym „zgaduj zgadula, w której ręce złota kula” albo „ence pence w której ręce”, że po prostu mordka sama się śmiała. 
Napisz mi tu proszę jaki prezent sprawił Ci największą radość w dzieciństwie.
Lubię czytać takie rzeczy!♥️
#święta #prezenty #radość #choinka #xmass #dzieciństwo #dziecko #aniamaluje #dziewczynka #dzieci

Tak szczerze, to nigdy nie...

Jak pozbyłam się strachu przed pobraniem krwi (hemofobii)

Jeśli na myśl o pobraniu krwi robi ci się słabo i oblewa się strach, rzuć proszę okiem na moje wypociny i przeczytaj jak ja sobie z tym poradziłam. Wierz mi, jeśli JA dałam radę, ty też dasz :).

Krew miałam pobieraną bardzo często, ale zazwyczaj z problemami. Zawsze wiedziałam, że jesto to badanie potrzebne, ważne i przeprowadzane dla mojego dobra, ale kilka niemiłych sytuacji wpędziło mnie w solidną fobię.
Winię głównie trzy czynniki – teleranek, moje niskie ciśnienie i grubą Bertę z nieprzyjemną twarzą i brwiami jak od szklanki.
Gdy byłam mała, teleranek (to zbiorcza nazwa na “domowe przedszkole” i wszystkie inne z porannego pasma dla dzieci) edukował by nie iśc za nieznajomym panem który chce pokazać małe kotki w piwnicy i nie brać cukierków od obcych. Ponieważ w jednej z takich inscenizacji “cukierkiem” który uśpił dziecko (później porwane) było coś co przypominało mi cukierka HALLS albo fruitellę, nie jadłam ich przez jakiś rok. Innym czymś było straszenie “EJC”, jak wymawiali AIDS. W sumie powinno chodzić o wirusa HIV, ale who cares. Na pewno nie  twórcy pasm dla dzieci z lat 90.  🙂
Dowiedziałam się, że groźne EJC można dostać przez zakażoną strzykawkę albo narkotyki. W efekcie bałam się strzykawek.
Gdy zbliżał się pierwszy poważny zabieg w moim malutkim życiu (wycięcie migdałka) czteroletnia ja musiałam iść na kolejne pobranie krwi w celu zbadania krzepnięcia. Niestety byłam już zindoktrynowana telerankiem.
Siedząc z tatą w poczekalni zaliczyłam dwie wtopy. Widząc bełkoczącego starszego pana pytającego kto-z-państwa-ostatni w taki sposób, jakby miał paczkę landrynek w buzi albo luźne zęby, zapytałam na głos TATAAAA A W JAKIM JĘZYKU TEN PAN MÓWI? Na co cała poczekalnia ryknęła śmiechem, a pan złapał buraka, którego pamiętam do dzisiaj. Druga wtopa nudzącej się w kolejce Ani – TAAAATA? Czemu my tu siedzimy? Przecież ja nie mam EJCA!
Także bałam się strzykawek, więc ze strachem usiadłam w gabinecie i posłuchałam kłamstw o ukąszeniu przez komara. Pierwsze wkłucie zakończyło się fiaskiem, krew nie leciała. Nie bolało jak ukąszenie komara – popłakałam się. Gruba pielęgniarka o bardzo tłustych palcach zaczęła mocno uciskać moją rękę w poszukiwaniu żyły i w końcu po bólach, prośbach (dostaniesz gumę babaloo… a może huba-buba? nie pamiętam już) i groźbach (to dla twojego dobra, chyba nie chcesz zachorować i iść do szpitala [LOL]) jakoś pobrali mi krew. Gumę dała mi ta druga, milsza pielęgniarka :D. Cała sytuacja z gmeraniem mi igłą  w żyle, z której nie chciała lecieć krew, przestraszyła mnie na dalsze życie.
Chociaż nie, jest drugi składnik tej układanki – wenflon.
Siedział w mojej ręce gdy miałam znieczulenie (ogólne) przy wycinaniu migdałka. Na równi kocham swoich rodziców, ale w takich sprawach ufałam bardziej tacie – gdy narkoza powoli zaczynała działać, szepnęłam konspiracyjnym szeptem – TATA, bierzemy kapcie i uciekamy stąd! :D. 
Współczuję pielęgniarkom wysłuchującym przekleństw rzucanych przez pacjentów na których zaczyna działać narkoza – krzyczałam TY GŁUPIA PIELĘGNIARKO nie rozumiesz jak mówię do ciebie PO POLSKU? Zabieraj mi to z tej ręki. No tata jaka ona głupia, nie rozumie PO POLSKU 😀
Dzisiaj się z tego śmieję, ale byłam przerażona (bo teleranek ostrzegał przed EJC). Przekupili mnie pieczątką z pingwinkiem, po wybudzeniu dostałam od rodziców bardzo modne kakao cola-cao, z tą słomką i kubkiem (?) na który był we wczesnych latach 90. wielki lans 😀 Na koniec w ramach rekompensaty mogłam zabrać tyle kolorwanek z misiem ile chciałam. Wzięłam wszystkie -.- (zabieg miałam prywatnie, więc nikt nic nie powiedział :D).
Za to bardziej od gardła bolała mnie ręka w miejscu, w którym wcześniej był wenflon. I tak na poważnie zaczęłam bać się igieł.
Dlaczego mówię, że to fobia? Ponieważ istnieje coś takiego i wiem, że wiele osób zmaga się z panicznym strachem przed pobraniem krwi. Mój był tak silny, że dosłownie chowały mi się widoczne chwilę wcześniej żyły. Były widoczne chwilę przed wejściem do gabinetu, a gdy siedziałam na krześle i wyciągałam rękę, stawały się jasne lub niewidoczne. Wtedy pielęgniarka musiała je mocno wymacać. A to tylko nakręcało mój strach przed każdym kolejnym razem.
Po pobraniu krwi gdy siedzi się z wacikiem i uciska się miejsce po wkłuciu, mijało jakieś 5 minut i mdlałam w poczekalni. Mam specyficzne wyniki krwi (choruję przewlekle) i jest to związane z lawiną powikłań mojej głównej choroby, ale to tylko potęgowało mój strach przed każdym kolejnym razem. Doszło do tego, że gdy miałam szesnaśnie lat musiałam iść na pobranie krwi z mamą, bo po prostu zwiałabym przed badaniem z poczekalni. Mój strach był irracjonalny, ale bardzo silny.
Mimo, że stosunkowo często miałam pobieraną krew, mój strach nie malał ani trochę. Nie oswajałam się z tym, wprost przeciwnie. Racjonalne argumenty do mnie nie trafiały, moje żyły po prostu się chowały, a ja miałam ochotę za każdym razem uciekać.
Jak więc sobie z tym poradziłam?
Skuteczne sposoby które znam:
– Idź na pobranie krwi tak, by być na początku kolejki, nawet przed tymi starszymi paniami, które są tam dla rekreacji. Im mniej czasu na rozmyślanie o swoim lęku, tym lepiej 🙂
– Towarzysz wcześniej innym podczas pobrania krwi – najlepiej komuś, kto kompletnie się tego nie boi – obserwując jak inni znoszą dzielnie cały zabieg, zaczniesz się z tym oswajać
– Podczas pobierania krwi nie patrz na rękę, z której krew ci pobierają 😉 Możliwe, że nawet nie zarejestrujesz momentu wkłucia, a lekki ból poczujesz dopiero, gdy połowa materiału będzie już pobrana
– Wybierz się do miejsca, w którym pobierają krew prywatnie, albo przynajmniej do nowoczesnego. Wygodny fotel z oparciem, porządna opaska zaciskowa i taka jednorazowa probówka która zasysa krew robią naprawdę OGROMNĄ różnicę. W prywatnej opiece medycznej personel jest też zazwyczaj bardziej uprzejmy, a cała impreza to około…10 złotych. Sam zadaj sobie pytanie czy warto dopłacić za komfort
– Inna opcja to wejście do gabinetu z kimś, kto nie będzie się użalał i twardo będzie stał z tobą w gabinecie aż pobiorą ci krew i przestaniesz panikować, Polecam w sytuacjach kryzysowych, gdy pilnie potrzebujesz badania i nie masz czasu na całą terapię wychodzenia z fobii. Towarzystwo konkretnej, stanowczej i opanowanej osoby bardzo pomaga. Pielęgniarki czasami się poddają mówiąc nic z tego nie będzie  a wchodząc do gabinetu z kimś twardo stąpającym po ziemi bardzo istotnie zwiększasz swoje szanse na sukces.
Wszystkie sposoby sprawdziłam na własnej skórze i żyle 🙂 Z czasem mój strach zaczął maleć i dzisiaj praktycznie nie istnieje. Traktuję to jako niezbyt lubiany, ale potrzebny obowiązek, coś w rodzaju zmywania naczyń 🙂 Jeśli powyższe nie pomagają, koniecznie udaj się z tym do psychologa, który być może pokieruje cię dalej na terapię – hemofobia to bardzo poważny strach. Piszę o tym, ponieważ moja koleżanka zaniechała diagnostyki tarczycy z powodu strachu przed pobraniem krwi, które było niezbędne.
To badanie jest jednym z podstawowych i bardzo ważnych – szkoda byłoby niszczyć swoje zdrowie z powodu irracjonalnego strachu!
Jeśli ja – panikująca na hasło “pobierzemy ci teraz krew” oblewałam się potem, miałam niskie ciśnienie, chowały mi się żyły i miałam ochotę uciec z gabinetu – w końcu przestałam się bać – jestem pewna, że też dasz sobie radę. Zapewne wiele razy kolejkowi współtowarzysze niedoli podśmiewali się z mojego zachowania, bo strachu przed pobieraniem krwi pozbyłam się dopiero w okolicach drugiego roku studiów. Pobierano mi krew tak często, że w końcu całkowicie mi to spowszedniało. Jedynie wciąż śledzę wzrokiem czy strzykawka i igła są świeżo wyjęte i czy pielęgniarka ma rękawiczki. W końcu nie chcę mieć EJCA 😀
Jeśli cierpisz na ten rodzaj panicznego strachu – nie zostawiaj tego tak bez konkretnych działań. Unikanie podstawowych badań może być groźne dla twojego zdrowia. I wierz mi – kiedyś rzeczywiście pobieranie mogło być bardzo nieprzyjemne i bolesne, ale dzisiaj istnieję specjalne jednorazowe probówki, które praktycznie same pobierają krew. 
Zdaję sobie sprawę z tego, że temat jest wstydliwy i pewnie niektórzy będą się teraz ze mnie śmiać, ale traktuję to jako przełamanie pewnego rodzaju wstydu i mam szczerą nadzieję, że komuś to pomoże. Odnoszę wrażenie, że mało się o tym mówi i wiele osób z powodu swojego lęku rezygnuje z dalszej diagnostyki różnych chorób. Ponadto chciałabym zachęcić do regularnego badania krwi a także przy okazji – może zrobienia tych nieszczęsnych badań na obecność wirusa HIV? To również temat tabu, a przecież nie trzeba wiele by go złapać – wystarczy niewierny partner.
Jestem ciekawa, czy też boicie/baliście się pobrania krwi. Będzie mi bardzo miło, jak dacie znać w komentarzach, bo takie wypowiedzi mogą pomóc także innym! 
Psst! Wpisy z Włoch będę przeplatać inną tematyką, by nie zanudzić tych, których moje podróże nie interesują 🙂 Jeśli przegapiłeś pierwszą część mojej włoskiej przygody, zerknij tutaj 🙂
Ciao!
Ta piękna sukienka ze zdjęcia pochodzi z tego sklepu (klik)

Bądź na bieżąco! 

  INSTAGRAM ❤ FACEBOOK 
❤ FACEBOOK MONIKI 


Niektóre teksty widzą tylko subskrybenci (nie lądują na “głównej”) –

 jeśli chcesz być na bieżąco, zostań obserwatorem w google lub na bloglovin 🙂 A jeśli dany tekst Ci pomógł, sprawisz mi przyjemność, jeśli klikniesz +1 w g+ pod tekstem 🙂

Follow on Bloglovin

Komentując oświadczasz, że znasz regulamin

Uściski, Ania

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o
Previous
Katowice i Włochy – [pamiętniki z wakacji]
Jak pozbyłam się strachu przed pobraniem krwi (hemofobii)