7 wskazówek jak szybciej podejmować decyzje


Podejmowanie decyzji to bardzo trudna sztuka. Czasami wybór jest trudny i wymaga solidnego zastanowienia, innym razem mamy problem ze strachem przed złą decyzją, którą trudno będzie odkręcić. Opiszę swoje strategie walki z tym problemem :).

Kiedyś podejmowanie decyzji było dla mnie naprawdę kłopotliwe. Stałam 5 minut przed półką z herbatami i zastanawiałam się którą kupić. Godzinami przeglądałam recenzje fioletowych farb do włosów (ech, liceum...), nie mówiąc o takich decyzjach jak wybór studiów czy metody leczenia. No i odwieczny problem - zjadłabym coś....ale nie wiem co.
Zagadnienie jest bardzo złożone i mam świadomość, że tylko je "liznę" tym tekstem. Chciałam co nieco napisać o paraliżu decyzyjnym.

Czytałam gdzieś wyniki badań na temat tego, jak dokonujemy wyborów na zakupach. Okazało się, że gdy na półce stoi tylko 6 słoików z dżemem, więcej osób dokona zakupu, niż gdy do wyboru mamy 24 różne dżemy. Pewnie to powód, dla którego wchodząc do drogerii po czerwony lakier do paznokci, wychodziłam bez żadnego (btw. jest promocja -49% na lakiery). Nadmierny wybór był przytłaczający.

 Jako osoba, która zawsze chciała dokonać najlepszego możliwego wyboru, miałam z tym banałem wielki problem. Więc wchodziłam do osiedlowej drogerii gdzie na moje pytanie o czerwony lakier, ekspedientka wyciągała trzy buteleczki, z których jedna była różowa, a druga bardziej pomidorowa niż czerwona. Wychodziłam z drogerii nie tylko z lakierem, ale jeszcze poczuciem, że dokonałam najlepszego możliwego wyboru.

I myślę, że na tym polegał mój problem, oraz problem wielu innych osób. Chcemy dokonać wyboru najlepszego z możliwych.
Tyle, że taki wybór nie istnieje. W idealnym świecie dokonanie wyboru polega na wybraniu między opcją dobrą i złą. W prawdziwym, bardzo często wybieramy pomiędzy opcją, która w pewnych aspektach jest lepsza od innej, ale pod kątem jakiegoś innego kryterium jest gorsza. 
Moim kluczem do spokojniejszego umysłu było uświadomienie sobie, że nawet łatwe decyzje możemy postrzegać jako trudne...a trudne jako łatwe. Bo to zależy od perspektywy jaką przyjmiemy.
Myśląc racjonalnie - wybór lakieru do paznokci nie jest trudnym wyborem.
Ale jeśli chcemy go skomplikować, może się takim stać.

Bo w sklepie będzie 14 różnych czerwonych lakierów do paznokci. Jeden ma fajny pędzelek, ale słabe krycie. Drugi ma fajne krycie, ale wąski pędzelek, trzeci ma wszystko fajne, ale cenę nie taką a czwarty ma najlepszy kolor, ale lakiery tej firmy szybko odpryskują. I tak dalej.
A co jeśli nawet nie wiemy jaki kolor chcemy?

Na takie banalne wybory wymyśliłam sobie kilka sposobów.
Pierwszym jest zawężenie kryteriów. Ale nie wszystkich naraz! Zaczynam od tego, które jest dla mnie najważniejsze. Odrzucam wszystkie opcje, które z różnych powodów nie wchodzą w grę. W przypadku lakierów, niech to będzie kolor - czerwony wpadający w bordo - odrzucam wszystkie z pomarańczowymi tonami, wpadające w róż i tak dalej - zostało mi pewnie z 5 buteleczek. To zawsze lepiej niż 14. Potem rozważam drugie kryterium - niech to będzie pędzelek. Lubię te szerokie, więc odrzucam dwa lakiery z wąskimi pędzelkami. Zostały mi trzy. 
Na tym etapie mogę zazwyczaj dokonać decyzji na podstawie własnego widzimisię. A jeśli nie mogę, to ustalam trzecie kryterium - np. cenę i podejmuję decyzję.

Gdy mam do podjęcia decyzję, która nie jest zbyt istotna dla mojego życia, ustalam sobie zasadę. Np. zadecydowałam, że jeśli będę wahała się nad smakiem jogurtu a każdy będzie mi pasował, to wybieram czwarty od lewej. Dlaczego czwarty? Bo tak przeczytałam w jakimś tekście i nie dyskutowałam z zasadą. Jeśli przed tą nieszczęsną sklepową półką czujesz niesmak na myśl o czwartym od lewej... to znaczy, że już podjąłeś decyzję o innym smaku i taki wybierz :D

Bo zasadą numer trzy jest słuchanie intuicji.
Bardzo często w głębi duszy już dokonaliśmy wyboru, tylko jeszcze o tym nie wiemy. Tutaj moją radą jest opowiedzenie o swoim problemie z decyzją komuś zaufanemu. Zazwyczaj zwróci on uwagę, że "mówisz o tej opcji z większym entuzjazmem". Często skupieni na racjonalnych przesłankach, ignorujemy własne potrzeby, które pięknie ujawniają takie niuanse jak ton głosu, mimika, gesty.
Jeśli nie mamy się komu wygadać, stosujemy pisanie ekspresywne, o którym szerzej tutaj :

Czwarta wskazówka to... doradzenie sobie.
Gdy doradzamy komuś innemu, zauważamy właściwe rozwiązanie w ciągu kilku minut. Bez stosunku emocjonalnego do problemu, patrzymy na niego dużo jaśniej. Więc warto wyobrazić sobie, że nasz problem dotyczy Kasi, Oli albo Tomka. Jak nasza wyobraźnia słabo działa, to ustawiamy na monitorze zdjęcie tego nieszczęśnika i gadamy do niego. Brzmi idiotycznie, ale naprawdę działa :)). W ten sposób szukamy rozsądnych argumentów i często dajemy sobie odpowiedź.

Piąta rada - czasami samo zadanie pytania, już jest odpowiedzią....
- Czy go kocham?
- Czy powinnam od niego odejść?
- Czy to co robię, na pewno jest dobre?

W niektórych sytuacjach sama konstrukcja pytania zawiera w sobie odpowiedź, a wątpliwości oznaczają, że coś tam nie gra jak ma być. Gdzieś czytałam takie fajne stwierdzenie, że jeśli mówimy sobie - Czy powinnam z nim zostać? albo Czy powinnam od niego odejść? to wystarczy wyrzucić słówko "czy" i znak zapytania od tego, co padło z naszych ust. Nie wiem, czy zawierzyłabym ważną sprawę takiej metodzie, ale pewnie są sytuacje w których się sprawdza.

Gorzej, gdy wybieramy między opcją złą i złą :)


Jeśli mam do wyboru dwie złe opcje, staram się doprowadzić do sytuacji, kiedy nie muszę wybrać żadnej (to też wybór!). A jeśli muszę, no to wybieram tzw. mniejsze zło.
Tylko jak je wybrać?

Rada numer sześć - rozrysuj to! 
Dwie porównywalne opcje? Dzielę kartkę na pół i wypisuję zalety jednej oraz drugiej opcji. A potem biorę kolejną kartkę i zapisuję wady obu rozwiązań.  Zazwyczaj działa. Ale nie na podstawie racjonalnych przesłanek ;)). W pewnym momencie zorientujesz się, że trochę oszukujesz. Np. szukasz na siłę wad jednej opcji, albo sztucznie wydłużasz słupek zalet jednej z nich, wpisują pierdoły. To zazwyczaj oznacza, że już podjąłeś decyzję :D A jeśli intuicja milczy - spójrz na twarde dane. 

Rada numer siedem - zapytaj siebie!
Na pewno znasz kogoś, kto podejmuje szybko decyzje. Nie wiem, lubisz jak przy zakupach doradza ci chłopak albo coś w tym stylu. Więc wyobraź sobie, że ten ktoś stoi nad tobą. Upatrzyłaś sobie bluzkę w idealnym kroju i wahasz się między turkusową a błękitną. No to teraz wyobraź sobie, że stoi nad tobą ta osoba i pyta : który kolor podoba Ci się bardziej? I pyta to tonem stanowczym, wymagającym szybkiej odpowiedzi :D

Słowo końcowe - jeśli decyzję można odkręcić, nie marnuj czasu na jej podjęcie i zrób to szybko. Jeśli problem jest złożony... może się pomódl? Napisałam to kursywą, bo opcja sprawdza się także wśród niewierzących. Przed snem mówisz sobie coś w stylu ; Proszę o siłę do podjęcia trafnej decyzji w sprawie .... Ufam, że będzie ona zgodna z moimi pragnieniami i wartościami.  Na początek można dodać Boże, a na koniec Amen.
Ja często zadaję sobie przed snem takie pytania a odpowiedź wypracowuje się w ciągu jednej nocy. No, czasami trzech. Budzisz się i wiesz :).

Wiem, że są ludzie, którzy w sprawach beznadziejnych modlą się do św. Rity. Myślę, że działa to na tej samej zasadzie - podświadomość pracuje we śnie i pomaga nam "wydobyć" odpowiedź, którą gdzieś w głębi serca czujemy. Jeśli komuś pomaga świadomość, że decyzję podejmie za nas Bóg czy św Rita - nie ma w tym nic złego. Nawet jest w tym pewna zaleta, bo unikniemy poczucia dysonansu i niepewności, czy decyzja na pewno jest słuszna (w końcu dokonał jej sam Bóg :)).Ach i jeszcze bonus - trudne decyzje pozwala podejmować nauka :). Ja nie jestem wybitnie ścisłym umysłem, ale jeśli masz dylematy jak Leszek z tego zadania...zerknij jak je rozwiązać ;).

Student Leszek obudził się 25 minut przed egzaminem. Profesor był formalistą i nawet minuta spóźnienia wykluczała możliwość pisania egzaminu, Leszkowi groziła więc sesja poprawkowa. Sprawa była jednak znacznie bardziej skomplikowana, gdyż Leszek miał zamiar wyjechać do pracy do Stanów Zjednoczonych, zaś wcześniejszy powrót we wrześniu oznaczałby dla niego utratę 4 tys. zł zarobków. Jeżeli jednak zdążyłby dotrzeć na czas, to rodzice w nagrodę za dobre oceny kupiliby mu prezent (zazwyczaj wartości 500 zł). Leszek musiał więc starannie przemyśleć, w jaki sposób dotrzeć do szkoły. Autobus nie wchodził w grę, jazda nim zajmowała co najmniej 40 minut. Pozostawała jeszcze inna możliwość - pożyczyć samochód ojca. Samochód ten jednak był w kiepskim stanie i szanse na dojechanie do szkoły wynosiły 90%, zaś w przypadku awarii Leszek musiałby pokryć część kosztów naprawy, gdyż ojciec od dawna winił go za za zły stan samochodu (3 tys. zł). Oprócz tego musiał zdecydować, czy opłaca się jechać przez miasto szybko, czy wolno. Przy wolnej jeździe dotarłby na czas z prawdopodobieństwem 60 %, natomiast przy szybkiej zdążyłby na pewno (Leszek potrafił naprawdę szybko jeździć). Mógł jednak zostać zatrzymany przez patrol policji, co groziło mandatem w wysokości 500 zł (prawdopodobieństwa trafienia na patrol - 20%). Druga możliwość to wynajęcie taksówki, za którą trzeba będzie zapłacić 30 zł. Jednak taksówkę trzeba będzie znaleźć w ciągu kilku minut, co można wykonać z prawdopodobieństwem sukcesu 80 % (jeżeli nie będzie taksówki w pobliżu, Leszek już nie zdąży). Aby ponaglić kierowcę Leszek może wręczyć napiwek w wysokości 20 zł, co zwiększy szanse na dotarcie na czas do 85 % (w przeciwnym wypadku tylko 70 %). Jaką decyzję powinien podjąć Leszek?

zadanie i rozwiązanie znalazłam tutaj 


Zadanie na ten tydzień polega na podjęciu jednej długo odkładanej decyzji. Albo wypróbowania któregoś ze sposobów w ciągu tego tygodnia. Tak, "czwarte od lewej" też się liczy - im szybciej przetestujesz którąś wskazówkę, tym większa szansa, że będziesz z tych technik korzystał w przyszłości. Szkoda, aby to był kolejny skonsumowany bezmyślnie tekst :D 

PS. w związku z wieloma pytaniami pod tekstem o smoothie , dla wszystkich, którzy nie mają pewności czy zakup blendera ma sens, czy będzie się kurzył - mała wskazówka.
Ja nie kupiłam drugiej sokowirówki, bo wiem, że korzystałabym sporadycznie i wolę iść na gotowy świeżo wyciskany sok do "sokowirowni'. Teoretycznie jednostkowy koszt soku jest wyższy, ale w praktyce wychodzę na tym lepiej, bo koszt sprzętu nie zwróciłby mi się przez jakieś 7 lat :D Nie mówiąc o koszcie owoców, energii elektrycznej itp.
 Być może tobie też bardziej opłaci się kupować raz na jakiś czas gotowe smoothie - od jutra można je kupić za 1.99 tutaj. Tak czy siak, przed zakupem sprzętu warto spróbować napoju :D


Niektóre teksty widzą tylko subskrybenci (nie lądują na "głównej") -
 jeśli chcesz być na bieżąco, zostań obserwatorem w google lub na bloglovin :) A jeśli dany tekst Ci pomógł, sprawisz mi przyjemność, jeśli klikniesz +1 w g+ pod tekstem :)
Follow on Bloglovin

Komentując oświadczasz, że znasz regulamin
Nazwa

-40% drogeria natura,2,-49% rossman,5,-50% na kosmetyki,1,#Koniecznie przeczytaj,16,100 dni bez spodni,3,15 hair project,3,2015,6,2016,11,2017,12,2018,9,2019,4,2020,1,218,1,4-godzinny tydzień pracy,1,5+,1,50 list,1,abody,1,afro,1,akceptacja,7,akcesoria,1,aktualizacja włosów,7,aktywne słuchanie,1,Alberobello,1,aliexpress,8,alkohol,1,aloes,1,Amalfi,1,Andrea,2,anemia,1,Angkor wat,1,Ania poleca,8,aniamaluje,2,anime,1,ankieta,1,aplikacja,2,aplikacje,3,apple,1,Apulia,1,asertywność,2,astor,1,ateizm,1,automistyfikacja,1,Avon,2,awokado,1,Azja,7,babcia,1,baczewski,1,bakterie,1,Barcelona,3,Bari,1,bataty,1,bądź duży,2,bez pieczenia,1,bezglutenowe,1,bezpieczeństwo,1,biała czekolada,1,biały laptop,1,biblia,1,bicie,1,bieganie,1,biel,1,bingo spa,2,biust,4,biustonosz,2,Black friday,1,bliskość,1,BLOG,582,blogi,3,blogowanie,4,blond,1,błędy,1,bob,5,boczek,2,body-shaming,1,bohaterki,1,bohemian rhapsody,1,botki,1,boty,1,boże narodzenie,1,ból ucha - naturalne metody,1,bridal hairstyles,1,bronde,1,brwi,5,buty,11,by nogi wydawały się dłuższe,1,cele,4,cele życiowe,1,celia,1,ceny w Tajlandii,1,cera,3,Cetaphil,1,Chiny,3,chwalenie się,1,ciało,41,ciastka,2,ciasto bez pieczenia,2,ciasto francuskie,1,ciasto kinder country,1,ciasto snicker,1,ciąża,1,Cicha noc,1,ciekawe blogi,4,cienie,1,cieniowane,1,ciepłe ubranie zimą,1,cinema city unlimited,1,Claudia Shiffer,1,co,1,co było,1,co jest za damo,1,co kupić babci,1,co kupić dziadkowi,1,co kupić na dzień matki,1,co kupić na promocji w rossmanie,3,co kupić na wieczór panieński,1,co na prezent,1,co powiedzą inni,1,co przywieźć z Ukrainy,1,co przywieźć ze Lwowa,1,co robić jesienią,3,co robić w grudniu,1,co robić w kwietniu,1,co robić w lipcu,1,co robić w listopadzie,1,co robić w lutym,1,co robić w maju,1,co robić w marcu,1,co robić w październiku,1,co robić w sierpniu,1,co robić w styczniu,1,co robić we wrześniu,1,co warto kupić na promocji rossman,1,co warto kupić na promocji w drogerii natura,1,co warto przeczytać,2,co warto zrobić na studiach,1,co zjeść w tajlandii,1,co zobaczyć w londynie,1,Co zrobić,1,co zrobić by rude włosy nie płowiały,1,co zrobić żeby włosy szybciej rosły,1,copywriter,1,creaclip,1,cruelty-free,2,curls,1,Cypr,2,cytaty,1,czarna rzepa,1,czas,4,czasopisma,6,czcionki,1,czekolada,1,czekolada z żelkami,1,czekoladki,1,czereśnie,1,czerwiec,2,czerwona królowa,1,czkawka,1,czosnek,2,czuciowiec,1,czy książki są drogie,1,czy można narzucać wiarę,1,czy można zmuszać do chodzenia na religię,1,czy można zmuszać dziecko do chodzenia do kościoła,1,czy warto lecieć na Cypr,1,czy warto obchodzić halloween,1,czy zapłacę cło,1,czytanie,3,czytnik,1,czytnik za złotówkę,1,ćwiczenia,6,daktyle,2,darmowe e-booki,1,darmowy planer,1,death note,1,decubal,1,delia,1,demakijaż,2,depilacja,5,depilacja laserowa,1,depilacja pach,1,depresja,1,Dermedic,1,Dermedic Capilarte,1,deser,1,desery,1,design,21,detoks,1,dieta,15,dieta śródziemnomorska,1,diy,15,dla dojrzałych kobiet,1,dlaczego nie piję mleka,1,dlaczego warto wyparzać i wymieniać szczoteczkę do zębów,1,długie nogi,1,do 100 zł,1,Dobre Bakterie,1,dobre nawyki,11,dobro,1,dochód,1,domodi,1,domowe sposoby,3,domowy sernik,1,dowody naukowe,1,drinki,1,duplo,1,dusza,14,dzieci,17,dzień babci,1,dzień matki,1,easy hairstyle,1,edukacja,2,edukacja seksualna,1,egzamin,1,egzaminy,1,eko,1,eksperci,1,eksperymenty,1,eld,1,elfen lied,1,emocje,6,energia,1,essence,1,etykiety,1,eyeliner,2,fanatyzm,1,FAQ,2,farbowanie,13,FAS,1,feminizm,1,fetysz stóp,1,fetyszysta stóp,1,figa,1,figi,1,figura,1,film,13,film o freddiem mercurym,1,filmy,11,filozofia,2,finanse,9,first7jobs,1,fit,13,Fitocell,1,freddie,3,Freddie Mercury,2,freelance,1,fryzura,6,fryzura na ślub,2,fryzury,29,fryzury ślubne,3,fryzury z grzywką,2,gadżety,10,gdańsk,2,gdy dasz plamę?,1,gdzie kupić biustonsz 65e,1,gdzie pojechać w maju,1,gdzie tanio kupować meble,1,girlpower,1,gliceryna,1,golden blonde,1,golden rose,1,gotowanie,2,granica,1,granica polska ukraina,1,Grecja,3,gronkowiec złocisty,1,gry,5,grzywka,1,gule podskórne,1,gwałt,1,gwiazda dnia,1,hair trends,1,hairstyles,3,halloween a wszystkich świętych,1,haloween,1,hejt,1,hemofobia,1,henna,5,historyjka motywacyjna,14,Horchata,1,Hot,135,hotel,1,hula-hoop,3,humor,1,hybrydy,3,ifluencer,1,ile idzie przesyłka z Aliexpress,1,imbir,1,impreza,5,infinity dress,1,influencerzy,1,inne,488,inne.,1,inni,1,innne,2,inspiracje,35,inspiracje tygodnia,34,instagram,2,instagram stories,1,inteligencja,1,iOS,1,iphone,1,iphone7,1,isadora,1,italia,3,Izrael,2,jackson,1,jajko w awokado,1,jak aplikować wcierki,2,jak być lepszym chrześcijaninem,1,jak być sobą,1,jak być szczęśliwym,2,jak dorobić,1,jak dostać się na Ukrainę,1,jak efektywnie czytać,1,Jak efektywniej korzystać z sieci,1,jak jeść figi,1,jak kupić idealną ramoneskę,1,jak kupować na aliexpress,3,Jak łatwiej się skupić i wyeliminować rozpraszacze?,1,jak mieć więcej przyjaciół,1,jak napisać pracę licencjacką,1,jak napisać pracę magisterską,1,jak naturalnie wyleczyć anemię,1,jak nauczyć się angielskiego,1,jak nie chorować,1,jak nie marnować czasu w sieci,1,jak nie przejmować się zdaniem innych,1,jak oszczędzać,1,jak oszczędzać.,1,jak ozdobić zeszyt,1,jak pobrać the sims 2 za darmo,1,jak pokonać strach przed tym,1,jak pomóc dziecku molestowanemu seksualnie?,1,jak poprawić koncentrację,2,jak poradzić sobie ze złym dniem,3,jak poszerzyć horyzonty,1,jak powiększyć biust,1,jak prawidłowo czyścić uszy,1,jak przyspieszyć porost włosów,5,jak radzić sobie z gniewem,2,jak radzić sobie z krytyką,1,jak radzić sobie ze stresem,1,jak realizować cele,1,jak rozładować napięcie,2,jak się nie przejmować,1,jak się skupić,1,jak się ubrać zimą,1,jak się uczyć,1,jak się wyspać,1,jak skutecznie notować,1,jak sprawić,1,jak sprawić by inni nas lubili,1,jak stać się bardziej lubianym,1,jak stać się lubianym,1,jak stać się optymistą,1,jak stosować olej kokosowy,1,jak stosować wcierki do włosów,1,jak szybko podejmować decyzje,1,jak szybko zapuścić włosy,2,jak tanio czytać książki,1,jak tanio podróżować,10,jak tanio zorganizować wakacje,4,Jak tanio zorganizować wycieczkę do Londynu,1,Jak tanio zorganizować wyjazd do Lwowa,1,jak uczyć się na własnych błędach,1,jak usprawnić mózg,1,jak utrzymać rudy kolor,1,jak uzyskać loki,2,jak wybrać tablet,1,Jak wykorzystać instagram w rozwoju,2,jak wypromować bloga,1,jak wzmocnić odporność,1,jak zacząć zmieniać swoje życie,1,jak zarobić,1,jak zarobić na monetach,1,jak zbudować dom z butelek,1,jak zdać maturę,1,jak zdobyć przyjaciół,1,jak zmotywować się do nauki,2,jak zmotywować się do pisania pracy,1,jak zmotywować się do sprzątania,1,jak znaleźć znajomych,1,jak znaleźć życiową pasję,1,jak zorganizować wypad na Maltę,1,jak zrobić frytki z batatów,1,jak zrobić loki,2,jak zrobić rosół,1,jak zrobić smoothie,1,jak zrobić tortillę,1,jak zrobić własną czekoladę,1,jak zwalczyć ból ucha,1,jak zwalczyć stres,3,jak zwiększyć poczucie własnej wartości,1,Jaka jest najlepsza dieta? Najzdrowsza dieta,1,jaką książkę przeczytać,1,jaką lokówkę wybrać,1,jaki blender wybrać,1,jaki film obejrzeć,1,Jakie buty kupić na wiosnę? Przegląd wiosna/lato 2015,1,jakie właściwości ma figa,1,jantar,2,january to do list,1,jednodniówka londyn,1,jedzenie,11,jej kosmetyczka,5,jesień,2,języki,1,joanna,4,kalendarz,1,kalendarz adwentowy,1,kalendarze,1,Kambodża,1,kampania,1,kampanie,1,kanapki,1,kapusta kiszona,1,karta LGBT,1,kasa,1,kasza,1,kasza jaglana,1,kaszel,2,kasztany,2,Katania,1,katar,1,kąpiel,1,Khao Sok,1,Kijów,4,kinestetyk,1,kino,3,klasyczny sernik,1,kler,1,kłos,1,kobiecość,2,kobiety,3,kochamżycie,1,komedia,1,kompleksy,9,koncentracja,1,konkurs,38,konkursy,1,kontrowersje,1,korektor,1,kosmetyki,73,koszule,1,kościół,1,kot,1,kotlety,1,kotlety z kaszy jaglanej,1,koty,1,kozi ser,1,kozieradka,1,kreatywność,13,kredki,1,kremy,1,krok po kroku,3,krótka piłka,2,krótkie fryzury,2,krótkie włosy,1,krytyka,3,krzywe nogi,2,książka,15,książka do przeżycia,1,książki,32,ksometyki,1,Kuala Lumpur,1,kuchnia,66,kultura,5,kupowanie lajków,1,kurki,1,kwiecień,1,kwiecień 2016,1,kwiecień 2017,1,lakier,21,laminowane,2,Langkawi,1,laptop,2,laptop do 2000 zł,1,Larnaka,1,lato,6,leaving neverland,1,leczenie,3,led,1,legimi,2,lek na kaca,1,lekcje,2,lemoniada,1,lęk przed ludźmi,1,lęk przed pobraniem krwi,1,licencjat,2,linki,5,linki tygodnia,147,lista,5,lista życzeń,2,listopad,1,lob,1,loczki,3,lody,1,loki,6,loki bez lokówki,2,loki bez użycia ciepła,1,lokówka z biedronki,1,Londyn,2,Lublin,1,ludzie,1,luksus,2,lumpeksy,1,lunchbox,2,luz,1,luźne,17,Lviv,1,Lwów,5,macbook,1,macbook air 13,1,Magia sprzątania,1,maj,1,majówka,1,makaron,1,makijaż,41,makijaż oczu,1,Malezja,3,maliny,1,Malta,1,mały biust,2,mam problem,1,Mani,24,manicure,1,marakuja,1,Marie Kondo,1,marzec,1,masaż,2,masaż stóp,1,mascarpone,1,maska,1,masło czosnkowe,1,masło z pieczonego czosnku,1,maść ichtiolowa,1,maść z witaminą A,1,matura,1,maxi,2,meble,1,meddiet,1,medycyna,1,medyka,1,medytacja,1,MEGAFON,3,metale ciężkie,1,meteoryty,1,męskie,1,miasta,2,miesiąc,3,migrena,1,mikrokamera,1,Mionetto,1,miód,1,miya,1,mleko,1,mleko kokosowe,1,mleko owsiane,1,młodzież,2,moda,30,modne,1,modne buty 2015,1,modne fryzury,3,modne fryzury 2015,4,modne fryzury 2016,8,modne fryzury 2017,4,modne fryzury 2018,8,modne fryzury 2019,1,modnef fryzury 2019,1,moja historia,4,moje cechy,1,moje ulubione produkty spożywcze,2,moment.pl,1,monety kolekcjonerskie,1,morze,1,morze martwe,1,motywaca,1,motywacja,27,mrożona kawa,1,muffinki,1,muzeum 3d art,1,muzyka,8,my secret,1,myśli,113,myśli rozwój,1,na co żel aloesowy,1,na oparzenia słoneczne,1,na porost włosów,1,na wesele na studniówkę,1,nails,2,najlepsza dieta,1,najlepsza zupa,1,NAJNOWSZE,7,najzdrowsza dieta,1,najzdrowszy olej świata,1,naked 3,1,naked 3 podróbka,1,naprawa zniszczonych włosów,2,naturalna pielęgnacja,1,naturalne metody,1,naturalny makijaż,1,nauka,15,nauka języków obcych,1,nawyki,4,nie lubię sprzątać,1,nieśmiałość,1,nocleg,1,nogi,2,notowanie,1,nowe,1,nuda,3,nudny wykład,1,nuggetsy,1,o mnie,20,obcasy,1,obiad,3,obiad w 10 minut,2,obuwie,1,oczy,2,oczyszczanie,4,odchudzanie,2,odkładanie marzeń na później,1,odrobaczanie,1,odżywianie,17,odżywienia,1,oferty,1,okazje,1,okulary,5,olej kokosowy,1,olej rycynowy,5,olejek,2,olejek z drzewa herbacianego,2,olejowanie,1,opadająca powieka,1,opakowania,1,opalanie topless,1,opieka,1,opinia,2,opinie,3,optymalizm,1,organizacja,14,orszada,1,osobiste,1,Ostuni,1,oszczędzanie,1,oszukiwanie samego siebie,1,oszustwa,1,owoce,3,pakowanie,1,paletka,1,pamiętniki z wakacji,2,pancakes,1,panieński,1,panini,1,party,1,Paryż,3,pasje,1,pastele,1,paznokcie,31,pedagogika,1,pedofilia,2,penne all' arrabbiata,1,perfumy,1,pewność siebie,1,pędzle,1,pielęgnacja,3,pieniądze,14,pieniądze na podróże,1,pierogi,1,piersi,2,pies,1,pilomax,2,pisanie,1,pizza,1,placenta,1,planer,1,planer pdf,1,planowanie,1,pobierz organizer,1,pobranie krwi,1,pocketbook louch lux 3,1,poczucie własnej wartości,1,podkład,1,podpłomyk,1,podróże,51,podsumowanie,51,podsumownaie,1,Pogoda,1,pokój,2,POLECANE,4,polecane książki,1,południowe włochy,1,pomidorowa,2,pomoc,4,Pompeje,1,pomysły,1,poniedziałkowy motywator,15,poradnik,2,porost włosów,2,post sponsorowany,1,post we współpracy z marką,6,postanowienia,1,postanowienia noworoczne,2,pot,2,potliwość,1,Poznań,1,PR,4,praca,5,praca zdalna,1,prawa człowieka,1,presja,1,prezenty,8,profile które warto śledzić na instagramie,1,prom,1,promocja,2,promocja rossman,4,promocja super pharm,1,promocje,2,Prosecco,1,proste,1,prostownica,1,prywata,1,przedłużane rzęsy,1,przedłużanie rzęs,1,przekąska,1,przekąski,4,przekąski do wódki,2,przekąski na imprezę,2,przekąski na urodziny,3,przemoc,3,przemoc psychiczna,1,przemoc symboliczna,1,przepis,33,przepis na pomidorówkę,1,przepis na sernik,1,przepis na tartę,1,przepis na tartę z białą czekoladą i mascarpone,1,przepis na zupę pomidorową,1,przepisy,10,przepisy na smoothie,1,przepisy z figami,1,przygody,1,przyrost,4,przysłiugi,1,przysmaki na imprezę,2,przytulanie,1,psychologia,7,pudelek,1,Puglia,1,pull through braid,1,pułapka zaangażowania,1,PUPA,2,pycha,3,pyszne,1,pytania,7,Qatar Airways,1,queen,1,quiz,1,rabaty,1,rady,1,recenzja,7,regeneracja,2,regulamin,1,reklamy,4,relacje,2,relaks,4,religia,4,remington,1,resentyment,1,retusz,1,rimmel,2,rok szkolny,1,rosół,1,rossmann,1,rozjaśnianie,6,rozkiminki,1,rozkminki,81,rozrywka,6,rozwoj,1,rozwojowe czwartki,74,rozwojownik,41,rozwój,166,równowaga,1,rtęć,1,ruch,1,rude,1,rude włosy,1,rzesy jedwabne,1,rzęsy,3,Rzęsy 1:!,1,rzęsy 2d,1,rzęsy metoda objętościowa Bydgoszcz,1,rzęsy przed i po,1,Safari,4,Salerno,3,samodoskonalenie,134,samoleczenie,7,samoocena,2,San Marino,1,sandwich,1,sandwicz,1,Seboradin,1,self-love,1,sen,3,Sensique,1,sephora,1,seriale,1,serki topione,1,sernik,1,sesja,1,shake,1,shareweek,1,Siem Reap,1,się działo,16,silikonowy lunchbox,1,siwe włosy,1,skąd brać pieniądze,1,skąd brać ruch na bloga,1,skorupki,1,skupienie,1,słoik z uchem i słomką,1,słowiański blond,1,smartfon,1,smoothie,3,snap,1,snapchat,1,softsticks,1,sok z kapusty,1,soraya,2,Soumda,1,spanie,1,społeczne,4,sport,3,sposoby na odporność,1,sposoby na wypadające włosy,1,sposób na pryszcze,1,sposób na tabliczkę mnożenia,1,spotkanie,7,sprytna dziewczyna,1,sprzątanie,1,sprzęt,7,ssanie oleju,1,stopy,1,strach,3,strach przed oceną,1,strach przed pobraniem krwi,1,stres,4,studia,6,studiowanie,1,studniówka,3,styl,9,suche włosy,1,sukces,1,sukienka,4,sukienki,2,suknie ślubne,1,suplement,1,Sycylia,1,syrop z pędów sosny,1,szacunek,1,szampon,3,szczęście,8,szczotka,1,szeginia,1,szkoła,10,szminka,7,szpilki,2,szpotawe kolana,1,sztuczki,1,sztutowo,1,szybkie przekąski,2,ślimaczki,1,Śliwki w boczku,1,ślub,2,śmiech,1,śniadanie,3,śniadanie we Lwowie,1,średnie włosy,4,święta,2,tablet,1,tablet do 500 zł,1,tablet na studia,1,tag,26,Tajlandia,7,tangle teezer,3,tani obiad,1,tania lokówka,1,tanie,3,tanie buty,1,tanie czytanie,1,tanie dodatki do mieszkania,1,tanie loty,1,tanie podróżowanie,1,tanie zwiedzanie,1,tarta,2,tarta snickers,1,tartinki,1,tech,7,Tekst powstał w ramach współpracy z Wydawnictwem Otwartym.,1,tekst sponsorowany,3,tekst we współpracy z marką GOSH,2,Tel awiw,1,telefon,1,telewizja,1,Tesori d'oriente,1,test,20,the sims,1,todo,1,topless,1,torebka,2,torebki,1,tortilla,1,toruń,1,trendy,7,triki,31,trolling,1,troska,1,trwałe loki,1,tusz,1,twarz,2,tydzień,19,tygodnik,183,tygodniowe love,12,ubrania,2,ubranie,1,uczucia,1,udawany warkocz,1,Ukraina,4,ulubieńcy,8,upał,1,updo,1,upięcia,1,upięcie,1,urban decay,1,urlop,2,uroda,207,urodzinowe menu,1,urodziny,3,usta,10,venita,3,vipera,1,w co się ubrać,4,w szystkie,1,w11,1,wady,1,wakacje,13,wakacje jesienią,1,walentynki,1,wanna,1,Warszawa,4,warsztaty,1,wartości,1,wazelina,1,ważne,2,wcierka,2,wdzięczność,3,wegańskie,2,wegetariańskie,3,weltschemerz,1,wiara,2,wiarygodni influencerzy,1,wibo,4,wieczór panieński,1,wiedza,1,więcej,1,wigilia,2,wilno,2,wino,1,wiosna,1,wishlist,8,własne pieniądze kobiety,1,Włochy,8,włosy,133,wnętrza,2,wob,1,woda,2,woda brzozowa,1,wolontariat,2,worth following instagram profiles for better life,1,wpływ,1,wrapy,1,wrażenia,1,Wrocław,1,wsparcie,1,współpraca,38,współprace,1,wszystkich świętych,1,wszystkie,512,wtyczki,1,wybór,1,wybrzeże amalfitańskie,1,wychowanie,1,wycieczka,4,wydatki,1,wydawnictwo,1,wygodne wałki,1,wymiary,1,wyniki,1,wypadanie włosów,4,wyszukiwania,2,wyzwania,5,wyzwanie,37,wyzwanie - bycie miłym,1,wyzwanie30dni,3,xiaomi,1,youtube,5,za darmo,3,za hajs matki baluj,1,zabawy,2,zaczrwienienia,1,zagęszczanie zupy,1,zakupy,17,zakupy na Ali,2,zalecenia WHO,1,zapach,1,zapalenie oskrzeli,1,zarabianie,1,zarobki,2,zawijaski,1,zawiść,1,zdejmowanie hybryd,1,zdjęcia,1,zdrowa dieta,1,zdrowie,71,zdupy,1,zero waste zerowaste,1,zerowaste,1,zeszyt,2,zima,1,zioła,1,złoty blond,1,zły humor,2,zmiana koloru włosów,1,zmysł dotyku,1,znajomi,1,zupa,5,zupa dyniowa,1,zupa krem,3,zupy,2,zwierzęta,5,zyski,1,źródła ruchu na bloga,1,żel aloesowy,1,żel aloesowy zastosowania,1,żenada,1,żółta sukienka,1,życzenia,1,życzenia noworoczne,1,
ltr
item
Aniamaluje - fajny blog ✅ Lifestyle ✅zdrowie ✅rozwój osobisty ✅uroda: 7 wskazówek jak szybciej podejmować decyzje
7 wskazówek jak szybciej podejmować decyzje
7 strategii pomocnych przy podejmowaniu decyzji. Ze wszystkich czasem korzystam :)).
http://1.bp.blogspot.com/-Ifsx_MekIpM/VUuKG1mDUaI/AAAAAAAAdKA/nAJVO5PmLPc/s1600/DECYZJE.png
http://1.bp.blogspot.com/-Ifsx_MekIpM/VUuKG1mDUaI/AAAAAAAAdKA/nAJVO5PmLPc/s72-c/DECYZJE.png
Aniamaluje - fajny blog ✅ Lifestyle ✅zdrowie ✅rozwój osobisty ✅uroda
https://www.aniamaluje.com/2015/05/7-wskazowek-jak-szybciej-podejmowac.html
https://www.aniamaluje.com/
https://www.aniamaluje.com/
https://www.aniamaluje.com/2015/05/7-wskazowek-jak-szybciej-podejmowac.html
true
3538531450758840466
UTF-8
Loaded All Posts Not found any posts VIEW ALL Readmore Reply Cancel reply Delete By Home PAGES POSTS View All RECOMMENDED FOR YOU LABEL ARCHIVE SEARCH ALL POSTS Not found any post match with your request Back Home Sunday Monday Tuesday Wednesday Thursday Friday Saturday Sun Mon Tue Wed Thu Fri Sat January February March April May June July August September October November December Jan Feb Mar Apr May Jun Jul Aug Sep Oct Nov Dec just now 1 minute ago $$1$$ minutes ago 1 hour ago $$1$$ hours ago Yesterday $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago more than 5 weeks ago Followers Follow THIS CONTENT IS PREMIUM Please share to unlock Copy All Code Select All Code All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy