Czy bicie dzieci jest dobrą metodą wychowawczą? A klaps?

  Pisanie na ten temat  jest bardzo trudne. To ten typ dyskusji, na którą większość dyskutantów przychodzi z wyrobionym zdaniem. Ściska je mocno i nie puści, nie przyjmie do głowy żadnego argumentu, bo "swoje wie". To jak rozmowa o aborcji, jak dyskusja ortodoksyjnego Katolika z ateistą albo zwolennika PIS-u ze zwolennikiem PO.
A mimo to, chciałabym napisać kilka słów na ten temat. Bo warto. Nawet, jeśli ocali to tylko jedno małe istnienie.
Dyskusja na facebooku była bardzo gorąca. 
Chciałabym jasno zaznaczyć, że jestem przeciwna biciu dzieci. Oraz przeciwna wychowaniu bezstresowemu.  Tak wiem, łatwo mi mówić, bo nie mam własnych. Zgadza się, ale pracuję z nimi każdego dnia. Zarówno ze spokojnymi jak i bardzo agresywnymi. 

Pamiętam jak w podstawówce wychowawczyni z klas 1-3 zapytała nas o to, jakie kary stosują nasi rodzice. Jeden z chłopców wypowiedział się, że jego tata moczy w wiadrze pas, żeby bardziej bolało. Dziwnym zbiegiem okoliczności to właśnie ten chłopiec gryzł (!) inne dzieci i miał poważne problemy ze swoim zachowaniem. Wychowawczyni nie zareagowała w żaden sposób, zresztą - sama tłukła uczniów po głowie piórnikiem czy książkami.
Za to ja zapamiętałam ten pas do końca życia. 

Przemoc wobec dzieci jest dla mnie najobrzydliwszą z form przemocy. Dziecko jest często bezbronne, zdezorientowane...

Na wstępie tego przykładu zaznaczam, że nie porównuję dzieci do piesków i kotków. Porównanie ma na celu ukazanie zachowania dorosłych.

Gdy kotka lub suka ma młode, i chcą one zrobić coś głupiego albo niebezpiecznego, to chwyta je za specjalne miejsce na karku,które nie jest unerwione i przenosi w inne miejsce. 

Nie zadaje młodemu bólu, uspokaja je i wycisza negatywne zachowanie.

Gdy obserwuję jak inni traktują zwierzęta, jestem niemal pewna jak traktują/będą traktować swoje dzieci. 

Sytuacja 1)
Kiedy piesek lub kotek coś przeskrobie, właściciel zadaje mu ból, np. strzelając miotłą w żebra.
Taki piesek, w zależności od stopnia bólu i wcześniejszych doświadczeń, może :
a) stać się agresywny
b) chodzić z podkulonym ogonem, opuszczoną głową i bać się

Jeśli właściciel wcześniej okazywał pieskowi miłość, to piesek jest zdezorientowany. Bo z jednej strony ktoś, kto się o niego troszczy dając mu jeść i pić, zapewniając schronienie i czasem pogłaszcze a nawet podrapie za uszkiem, nagle zadaje mu ból. Piesek nie rozumie, że to dla jego dobra. Swoim pieskim rozumkiem łapie tylko to, że ludzie są dziwni, raz tulą, raz biją. Pewnego dnia piesek widząc kobietę z kijem do nordic walking skojarzył to z nieprzyjemnym doświadczeniem (kij na żebrach) i ugryzł boleśnie w nogę.

wniosek : wychowanie przez przemoc nie jest rozwiązaniem.

Sytuacja 2) 
Pewna pani ma pieska, którego bardzo kocha. Chce dla niego dobrze, więc kupuje mu najlepsze karmy, spędza z nim czas. Jednak piesek nie odróżnia zabawy od wyrządzania szkód (przecież jest tylko pieskiem!) i czasami pogryzie jej piękne nowe buty, innym razem zniszczy meble. Właścicielka pieska nie robi z tym nic, bo nie chce pieska zestresować. Pewnego dnia piesek zniszczył jej bardzo cenną rzecz.

Wniosek : wychowanie bezstresowe nie jest rozwiązaniem.


Dla mnie człowiek, który tłucze małe dziecko "bo płacze" to bestia nie człowiek. Dla dużego człowieka "to tylko klaps", "tylko potrząsnąłem" Dla dziecka często nieodwracalne urazy.
A jeśli nie ma obrażeń fizycznych, to jest poranione psychicznie. Nie umie jeszcze analizować, ale nie rozumie, dlaczego czasami mama przychodzi i przytula do piersi, a czasami chwyta, krzyczy i potrząsa.

Często słyszę argument "jak widzę takie rozwrzeszczane dziecko w sklepie, to sama mam ochotę podejść i przyrżnąć w dupę".
Hej człowieku! Przeciw komu kierujesz swój gniew? Małemu dziecku? A może raczej to winny jest dorosły, osoba świadoma swoich czynów i konsekwencji? To, że dziecko "sobie pozwala" to wina rodzica, który nie postawił mu jasno granic.
Jeśli trzylatek rzuca się na podłogę w markecie i krzyczy aby wymusić zabawkę, a mama 2 x nie ulegnie, ale innego dnia raz straci cierpliwość i wrzuci zabawkę do wózka, to nie ma co się dziecku dziwić, że spróbuje tego numeru jeszcze raz. 

Postaw się na jego miejscu - masz tylko 3 lata. Nie potrafisz sam zawiązać butów, zrobić sobie herbaty, wytrzeć pupy - ale potrafisz sprawić, że decydujesz o tym, co zrobić dorosły! Czujesz się potężny, silny, jesteś panem sytuacji.
Ale...nie czujesz się bezpiecznie. To od rodzica oczekujesz, że zadba o Twoje bezpieczeństwo...

Jestem zwolenniczką :
stawiania wyraźnych granic
metody ograniczonego wyboru
konsekwencji
cierpliwości

Granice i konsekwencje
Porządkują świat dziecka i czynią go bezpiecznym. Ważne jest, aby czyny rodzica były spójne ze słowami (w przeciwnym razie dziecko dojdzie do wnioski, że może kontynuuować niekorzystne zachowanie, jeśli tylko wysłucha "kazania). Jeśli mówisz - "nie bawimy się gwizdkiem w domu, jeśli nie przestaniesz gwizdać, to Ci go zabiorę", to zabierz. Jeśli tego nie zrobisz, to dziecko będzie gwizdać głośniej i na złość.
Zamiast kary, lepiej uczyć naturalnej konsekwencji danego czynu - bałaganienie -> sprzątnięcie, zniszczenie zabawki kolegi -> odkupienie jej. 
Ograniczony wybór:
Dzieciaki bawią się piłką w domu. Mówisz "Możecie się bawić piłką na podwórku albo wcale. Co wybieracie?'  Krótko, treściwie. Dziecko ma poczucie, że może dokonać wyboru, Ty ustalasz zasady.
To w wielkim, telegraficznym skrócie. Problem jest bardziej złożony, polecam serdecznie książkę "Kiedy pozwolić? Kiedy zabronić?" 

"Nie raz dostałam w dupę i jakoś nic mi nie jest" " Nie róbmy drugiej Szwecji!" 
Na pewno nic Ci nie jest? Z moich obserwacji wynika, że większość znanych mi osób rzucających pierwszym argumentem często ma problemy z :
- brakiem pewności siebie
- niską samooceną
- histerią
- budowaniem stabilnych relacji z drugim człowiekiem
- odwagą do posiadania własnego zdania
Odpowiedz sobie SZCZERZE w duchu, czy te problemy Cię nie dotyczą. Szczerze.
Jeśli odpowiedź brzmi "NIE" to gratulacje, jesteś wyjątkiem. Ale nikt nie powiedział, że Twoje dziecko też będzie.
Co do Szwecji - zgadzam się. Nie jestem za wychowaniem bezstresowym. Dziecko potrzebuje jasnych granic, bo to buduje jego bezpieczeństwo. Odbieranie dzieci za jednego klapsa też jest moim zdaniem głupotą - lepiej wysłać rodziców na trening umiejętności wychowawczych, szkolenie, zaoferować im pomoc w przyswojeniu sobie metod. Bycie rodzicem nie jest łatwe. 
Dlaczego wolę konsekwencje od kar?  Bo kary uczą, ale nie tego, co chcemy. Przykładem są więzienia,z których więźniowie wychodzą z nową, praktyczną wiedzą - następnym razem muszę nie zostawić śladów/ lepiej uciekać itp.
Inny przykład, głośny ostatnio z synem Super Niani. Super Nianiu - "gratulacje"!
Człowiek jest prostą istotą.
 Lubi dążyć do doznawania przyjemności i unika tego, co nieprzyjemne.

Jeśli Twoją kobietę często "boli głowa"...przeczytaj powyższe zdanie jeszcze raz i wyciągnij wnioski :)). Jeśli byłoby jej przyjemnie, to czy "bolałaby ją głowa" ? ;-))))
Chodzi mi tylko oto, że jak rodzic da dziecku "wpierdol" za przyniesioną jedynkę, to z dużym prawdopodobieństwem dziecko następnym razem o tej jedynce nie powie. Zacznie ukrywać swoje przewinienia, aby nie dostać kary.
Jeśli nie zacznie ukrywać, to motywacja tej osoby będzie zewnętrzna, a więc też niefajnie. Polecam przeczytać/obejrzeć "Mechaniczną pomarańczę".
Praca z dziećmi jest trudna. Wymaga konsekwencji i cierpliwości. 
Także jasnych komunikatów. "jesteś niegrzeczny" to nie jest jasny komunikat. Bo co to dla dziecka znaczy? Co znaczy "Bądź grzeczny?" - Usiądź prosto? Bądź cicho? Nie bij kolegi? Powiedz wprost, czego oczekujesz.
Często jest tak, że "zapomniał wół, jak cielęciem był". To naturalne, że dziecko testuje granice. Naturalne, że przechodzi etap histerii.  Czasami zadaje rodzicowi ból.
Podam trzy przykłady - 
Ania, mała "szczypawica".
Kiedy nie dostawała czego chciała, zaczynała boleśnie szczypać swoją mamę. Mamę bolało, co utwierdziło Anię w przekonaniu, że szczypanie jest skutecznym zachowaniem. Mnie też Ania kilka razy postanowiła uszczypnąć.
Spróbuj teraz mocno uszczypnąć się w przedramię. I przetestuj dwa sposoby:
a) zrób jak większość ludzi, czyli spróbuj "wyrwać" rękę ze swojego uszczypnięcia. Boli bardziej, prawda?
b) naprzyj ręką w kierunku dłoni szczypiącej. Nie boli, prawda? 
Jeśli dziecko zobaczy, że jego technika jest nieskuteczna, przestanie ją stosować. Zauważ, że nie zadajesz w ten sposób dziecku bólu, zupełnie jak kotka przenosząca swoje młode. Wygaszasz negatywne zachowanie.

Gryzienie -
Kuba gryzie mocno, kiedy coś nie idzie po jego myśli. Gryzie mamę, tatę, babcię i siostrę.
Na gryzienie działa ta sama metoda, co na szczypanie - ale naprzeć trzeba mocniej. Siła się rozproszy, a gryzący odczuje nieprzyjemny dyskomfort. Sprawdź na sobie :)
Dominik, chłopiec z autyzmem.
Kiedy coś jest nie tak, jakby chciał, rzuca się na podłogę i wali w nią głową, bardzo mocno. Czasami okłada pięściami mamę, czasami siebie. Jeśli nie zareaguję, to zrobi sobie krzywdę, co kilka razy mu się udało. Albo komuś innemu...
Moja ulubiona metoda na takie przypadki to ręcznik lub koc. Owijasz dziecko w kokon i mocno przytulasz aż się uspokoi. Wymaga to opanowania sztuki owijania tak, by nie wystawały kończyny, ale warto poćwiczyć. Bardzo skuteczne!
Bicie nie jest metodą - przemoc rodzi przemoc.
A jeśli dziecko Cię szczypie, a Ty wymierzasz mu klapsa to...jesteś nielogiczny w swoich czynach. Pokazujesz, że problemy rozwiązuje się używając przewagi fizycznej. Dziecko się tego uczy i dlatego szczypie :).
Tekst dedykuję Dominikowi, chłopcu, który nauczył mnie więcej niż 5 lat studiów. Praca z dzieckiem autystycznym, które wielu rzeczy nie rozumie, nauczyła mnie cierpliwości, wyrozumiałości i konsekwencji. Oraz sprawnego stosowania koca :)). 
Polecam przeczytać :
Kiedy pozwolić? Kiedy zabronić?
Korczak : wszystko lub cokolwiek
Maria Montessori - wszystko, lub cokolwiek
Steinback "Myszy i ludzie"
Burgess " Mechaniczna Pomarańcza"
Toksyczni rodzice
A jeśli jesteście z Bydgoszczy, to na praktykach uczestniczyłam kilka razy w niesamowitych warsztatach dla rodziców. Prowadziły je pani Kinga Czajewska i pani Dominika Bem z poradni psychologiczno-pedagogicznej numer 1 w Bydgoszczy. W praktyce można nauczyć się stawiania granic, ustalania konsekwencji. Nie wiem czy takie warsztaty są jeszcze prowadzone, ale warto śledzić stronę poradni, A może zadzwonić i zapytać o radę?
Niektóre teksty widzą tylko subskrybenci (nie lądują na "głównej") -
 jeśli chcesz być na bieżąco, zostań obserwatorem w google lub na bloglovin :)
Follow on Bloglovin

COMMENTS

BLOGGER: 104
Loading...
Nazwa

-40% drogeria natura,2,-49% rossman,5,-50% na kosmetyki,1,#Koniecznie przeczytaj,16,100 dni bez spodni,3,15 hair project,3,2015,6,2016,11,2017,12,2018,9,2019,4,2020,1,218,1,4-godzinny tydzień pracy,1,5+,1,50 list,1,abody,1,afro,1,akceptacja,7,akcesoria,1,aktualizacja włosów,7,aktywne słuchanie,1,Alberobello,1,aliexpress,8,alkohol,1,aloes,1,Amalfi,1,Andrea,2,anemia,1,Angkor wat,1,Ania poleca,8,aniamaluje,2,anime,1,ankieta,1,aplikacja,2,aplikacje,3,apple,1,Apulia,1,asertywność,2,astor,1,ateizm,1,automistyfikacja,1,Avon,2,awokado,1,Azja,7,babcia,1,baczewski,1,bakterie,1,Barcelona,3,Bari,1,bataty,1,bądź duży,2,bez pieczenia,1,bezglutenowe,1,bezpieczeństwo,1,biała czekolada,1,biały laptop,1,biblia,1,bicie,1,bieganie,1,biel,1,bingo spa,2,biust,4,biustonosz,2,Black friday,1,bliskość,1,BLOG,583,blogi,3,blogowanie,4,blond,1,błędy,1,bob,5,boczek,2,body-shaming,1,bohaterki,1,bohemian rhapsody,1,botki,1,boty,1,boże narodzenie,1,ból ucha - naturalne metody,1,bridal hairstyles,1,bronde,1,brwi,5,buty,11,by nogi wydawały się dłuższe,1,cele,4,cele życiowe,1,celia,1,ceny w Tajlandii,1,cera,3,Cetaphil,1,Chiny,3,chwalenie się,1,ciało,41,ciastka,2,ciasto bez pieczenia,2,ciasto francuskie,1,ciasto kinder country,1,ciasto snicker,1,ciąża,1,Cicha noc,1,ciekawe blogi,4,cienie,1,cieniowane,1,ciepłe ubranie zimą,1,cinema city unlimited,1,Claudia Shiffer,1,co,1,co było,1,co jest za damo,1,co kupić babci,1,co kupić dziadkowi,1,co kupić na dzień matki,1,co kupić na promocji w rossmanie,3,co kupić na wieczór panieński,1,co na prezent,1,co powiedzą inni,1,co przywieźć z Ukrainy,1,co przywieźć ze Lwowa,1,co robić jesienią,3,co robić w grudniu,1,co robić w kwietniu,1,co robić w lipcu,1,co robić w listopadzie,1,co robić w lutym,1,co robić w maju,1,co robić w marcu,1,co robić w październiku,1,co robić w sierpniu,1,co robić w styczniu,1,co robić we wrześniu,1,co warto kupić na promocji rossman,1,co warto kupić na promocji w drogerii natura,1,co warto przeczytać,2,co warto zrobić na studiach,1,co zjeść w tajlandii,1,co zobaczyć w londynie,1,Co zrobić,1,co zrobić by rude włosy nie płowiały,1,co zrobić żeby włosy szybciej rosły,1,copywriter,1,creaclip,1,cruelty-free,2,curls,1,Cypr,2,cytaty,1,czarna rzepa,1,czas,4,czasopisma,6,czcionki,1,czekolada,1,czekolada z żelkami,1,czekoladki,1,czereśnie,1,czerwiec,2,czerwona królowa,1,czkawka,1,czosnek,2,czuciowiec,1,czy książki są drogie,1,czy można narzucać wiarę,1,czy można zmuszać do chodzenia na religię,1,czy można zmuszać dziecko do chodzenia do kościoła,1,czy warto lecieć na Cypr,1,czy warto obchodzić halloween,1,czy zapłacę cło,1,czytanie,3,czytnik,1,czytnik za złotówkę,1,ćwiczenia,6,daktyle,2,darmowe e-booki,1,darmowy planer,1,death note,1,decubal,1,delia,1,demakijaż,2,depilacja,5,depilacja laserowa,1,depilacja pach,1,depresja,1,Dermedic,1,Dermedic Capilarte,1,deser,1,desery,1,design,21,detoks,1,dieta,15,dieta śródziemnomorska,1,diy,15,dla dojrzałych kobiet,1,dlaczego nie piję mleka,1,dlaczego warto wyparzać i wymieniać szczoteczkę do zębów,1,długie nogi,1,do 100 zł,1,Dobre Bakterie,1,dobre nawyki,11,dobro,1,dochód,1,domodi,1,domowe sposoby,3,domowy sernik,1,dowody naukowe,1,drinki,1,duplo,1,dusza,14,dzieci,17,dzień babci,1,dzień matki,1,easy hairstyle,1,edukacja,2,edukacja seksualna,1,egzamin,1,egzaminy,1,eko,1,eksperci,1,eksperymenty,1,eld,1,elfen lied,1,emocje,6,energia,1,essence,1,etykiety,1,eyeliner,2,fanatyzm,1,FAQ,2,farbowanie,13,FAS,1,feminizm,1,fetysz stóp,1,fetyszysta stóp,1,figa,1,figi,1,figura,1,film,13,film o freddiem mercurym,1,filmy,11,filozofia,2,finanse,9,first7jobs,1,fit,13,Fitocell,1,freddie,3,Freddie Mercury,2,freelance,1,fryzura,6,fryzura na ślub,2,fryzury,29,fryzury ślubne,3,fryzury z grzywką,2,gadżety,10,gdańsk,2,gdy dasz plamę?,1,gdzie kupić biustonsz 65e,1,gdzie pojechać w maju,1,gdzie tanio kupować meble,1,girlpower,1,gliceryna,1,golden blonde,1,golden rose,1,gotowanie,2,granica,1,granica polska ukraina,1,Grecja,3,gronkowiec złocisty,1,gry,5,grzywka,1,gule podskórne,1,gwałt,1,gwiazda dnia,1,hair trends,1,hairstyles,3,halloween a wszystkich świętych,1,haloween,1,hejt,1,hemofobia,1,henna,5,historyjka motywacyjna,14,Horchata,1,Hot,135,hotel,1,hula-hoop,3,humor,1,hybrydy,3,ifluencer,1,ile idzie przesyłka z Aliexpress,1,imbir,1,impreza,5,infinity dress,1,influencerzy,1,inne,489,inne.,1,inni,1,innne,2,inspiracje,35,inspiracje tygodnia,34,instagram,2,instagram stories,1,inteligencja,1,iOS,1,iphone,1,iphone7,1,isadora,1,italia,3,Izrael,2,jackson,1,jajko w awokado,1,jak aplikować wcierki,2,jak być lepszym chrześcijaninem,1,jak być sobą,1,jak być szczęśliwym,2,jak dorobić,1,jak dostać się na Ukrainę,1,jak efektywnie czytać,1,Jak efektywniej korzystać z sieci,1,jak jeść figi,1,jak kupić idealną ramoneskę,1,jak kupować na aliexpress,3,Jak łatwiej się skupić i wyeliminować rozpraszacze?,1,jak mieć więcej przyjaciół,1,jak napisać pracę licencjacką,1,jak napisać pracę magisterską,1,jak naturalnie wyleczyć anemię,1,jak nauczyć się angielskiego,1,jak nie chorować,1,jak nie marnować czasu w sieci,1,jak nie przejmować się zdaniem innych,1,jak oszczędzać,1,jak oszczędzać.,1,jak ozdobić zeszyt,1,jak pobrać the sims 2 za darmo,1,jak pokonać strach przed tym,1,jak pomóc dziecku molestowanemu seksualnie?,1,jak poprawić koncentrację,2,jak poradzić sobie ze złym dniem,3,jak poszerzyć horyzonty,1,jak powiększyć biust,1,jak prawidłowo czyścić uszy,1,jak przyspieszyć porost włosów,5,jak radzić sobie z gniewem,2,jak radzić sobie z krytyką,1,jak radzić sobie ze stresem,1,jak realizować cele,1,jak rozładować napięcie,2,jak się nie przejmować,1,jak się skupić,1,jak się ubrać zimą,1,jak się uczyć,1,jak się wyspać,1,jak skutecznie notować,1,jak sprawić,1,jak sprawić by inni nas lubili,1,jak stać się bardziej lubianym,1,jak stać się lubianym,1,jak stać się optymistą,1,jak stosować olej kokosowy,1,jak stosować wcierki do włosów,1,jak szybko podejmować decyzje,1,jak szybko zapuścić włosy,2,jak tanio czytać książki,1,jak tanio podróżować,10,jak tanio zorganizować wakacje,4,Jak tanio zorganizować wycieczkę do Londynu,1,Jak tanio zorganizować wyjazd do Lwowa,1,jak uczyć się na własnych błędach,1,jak usprawnić mózg,1,jak utrzymać rudy kolor,1,jak uzyskać loki,2,jak wybrać tablet,1,Jak wykorzystać instagram w rozwoju,2,jak wypromować bloga,1,jak wzmocnić odporność,1,jak zacząć zmieniać swoje życie,1,jak zarobić,1,jak zarobić na monetach,1,jak zbudować dom z butelek,1,jak zdać maturę,1,jak zdobyć przyjaciół,1,jak zmotywować się do nauki,2,jak zmotywować się do pisania pracy,1,jak zmotywować się do sprzątania,1,jak znaleźć znajomych,1,jak znaleźć życiową pasję,1,jak zorganizować wypad na Maltę,1,jak zrobić frytki z batatów,1,jak zrobić loki,2,jak zrobić rosół,1,jak zrobić smoothie,1,jak zrobić tortillę,1,jak zrobić własną czekoladę,1,jak zwalczyć ból ucha,1,jak zwalczyć stres,3,jak zwiększyć poczucie własnej wartości,1,Jaka jest najlepsza dieta? Najzdrowsza dieta,1,jaką książkę przeczytać,1,jaką lokówkę wybrać,1,jaki blender wybrać,1,jaki film obejrzeć,1,Jakie buty kupić na wiosnę? Przegląd wiosna/lato 2015,1,jakie właściwości ma figa,1,jantar,2,january to do list,1,jednodniówka londyn,1,jedzenie,11,jej kosmetyczka,5,jesień,2,języki,1,joanna,4,kalendarz,1,kalendarz adwentowy,1,kalendarze,1,Kambodża,1,kampania,1,kampanie,1,kanapki,1,kapusta kiszona,1,karta LGBT,1,kasa,1,kasza,1,kasza jaglana,1,kaszel,2,kasztany,2,Katania,1,katar,1,kąpiel,1,Khao Sok,1,Kijów,4,kinestetyk,1,kino,3,klasyczny sernik,1,kler,1,kłos,1,kobiecość,2,kobiety,3,kochamżycie,1,komedia,1,kompleksy,9,koncentracja,1,konkurs,38,konkursy,1,kontrowersje,1,korektor,1,kosmetyki,74,koszule,1,kościół,1,kot,1,kotlety,1,kotlety z kaszy jaglanej,1,koty,1,kozi ser,1,kozieradka,1,kreatywność,13,kredki,1,kremy,1,krok po kroku,3,krótka piłka,2,krótkie fryzury,2,krótkie włosy,1,krytyka,3,krzywe nogi,2,książka,15,książka do przeżycia,1,książki,32,ksometyki,1,Kuala Lumpur,1,kuchnia,66,kultura,5,kupowanie lajków,1,kurki,1,kwiecień,1,kwiecień 2016,1,kwiecień 2017,1,lakier,21,laminowane,2,Langkawi,1,laptop,2,laptop do 2000 zł,1,Larnaka,1,lato,6,leaving neverland,1,leczenie,3,led,1,legimi,2,lek na kaca,1,lekcje,2,lemoniada,1,lęk przed ludźmi,1,lęk przed pobraniem krwi,1,licencjat,2,linki,5,linki tygodnia,147,lista,5,lista życzeń,2,listopad,1,lob,1,loczki,3,lody,1,loki,6,loki bez lokówki,2,loki bez użycia ciepła,1,lokówka z biedronki,1,Londyn,2,Lublin,1,ludzie,1,luksus,2,lumpeksy,1,lunchbox,2,luz,1,luźne,17,Lviv,1,Lwów,5,macbook,1,macbook air 13,1,Magia sprzątania,1,maj,1,majówka,1,makaron,1,makijaż,41,makijaż oczu,1,Malezja,3,maliny,1,Malta,1,mały biust,2,mam problem,1,Mani,24,manicure,1,marakuja,1,Marie Kondo,1,marzec,1,masaż,2,masaż stóp,1,mascarpone,1,maska,1,masło czosnkowe,1,masło z pieczonego czosnku,1,maść ichtiolowa,1,maść z witaminą A,1,matura,1,maxi,2,meble,1,meddiet,1,medycyna,1,medyka,1,medytacja,1,MEGAFON,3,metale ciężkie,1,meteoryty,1,męskie,1,miasta,2,miesiąc,3,migrena,1,mikrokamera,1,Mionetto,1,miód,1,miya,1,mleko,1,mleko kokosowe,1,mleko owsiane,1,młodzież,2,moda,30,modne,1,modne buty 2015,1,modne fryzury,3,modne fryzury 2015,4,modne fryzury 2016,8,modne fryzury 2017,4,modne fryzury 2018,8,modne fryzury 2019,1,modnef fryzury 2019,1,moja historia,4,moje cechy,1,moje ulubione produkty spożywcze,2,moment.pl,1,monety kolekcjonerskie,1,morze,1,morze martwe,1,motywaca,1,motywacja,27,mrożona kawa,1,muffinki,1,muzeum 3d art,1,muzyka,8,my secret,1,myśli,113,myśli rozwój,1,na co żel aloesowy,1,na oparzenia słoneczne,1,na porost włosów,1,na wesele na studniówkę,1,nails,2,najlepsza dieta,1,najlepsza zupa,1,NAJNOWSZE,7,najzdrowsza dieta,1,najzdrowszy olej świata,1,naked 3,1,naked 3 podróbka,1,naprawa zniszczonych włosów,2,naturalna pielęgnacja,1,naturalne metody,1,naturalny makijaż,1,nauka,15,nauka języków obcych,1,nawyki,4,nie lubię sprzątać,1,nieśmiałość,1,nocleg,1,nogi,2,notowanie,1,nowe,1,nuda,3,nudny wykład,1,nuggetsy,1,o mnie,20,obcasy,1,obiad,3,obiad w 10 minut,2,obuwie,1,oczy,2,oczyszczanie,4,odchudzanie,2,odkładanie marzeń na później,1,odrobaczanie,1,odżywianie,17,odżywienia,1,oferty,1,okazje,1,okulary,5,olej kokosowy,1,olej rycynowy,5,olejek,2,olejek z drzewa herbacianego,2,olejowanie,1,opadająca powieka,1,opakowania,1,opalanie topless,1,opieka,1,opinia,2,opinie,3,optymalizm,1,organizacja,14,orszada,1,osobiste,1,Ostuni,1,oszczędzanie,1,oszukiwanie samego siebie,1,oszustwa,1,owoce,3,pakowanie,1,paletka,1,pamiętniki z wakacji,2,pancakes,1,panieński,1,panini,1,party,1,Paryż,3,pasje,1,pastele,1,paznokcie,31,pedagogika,1,pedofilia,2,penne all' arrabbiata,1,perfumy,1,pewność siebie,1,pędzle,1,pielęgnacja,3,pieniądze,14,pieniądze na podróże,1,pierogi,1,piersi,2,pies,1,pilomax,2,pisanie,1,pizza,1,placenta,1,planer,1,planer pdf,1,planowanie,1,pobierz organizer,1,pobranie krwi,1,pocketbook louch lux 3,1,poczucie własnej wartości,1,podkład,1,podpłomyk,1,podróże,51,podsumowanie,51,podsumownaie,1,Pogoda,1,pokój,2,POLECANE,4,polecane książki,1,południowe włochy,1,pomidorowa,2,pomoc,4,Pompeje,1,pomysły,1,poniedziałkowy motywator,15,poradnik,2,porost włosów,2,post sponsorowany,1,post we współpracy z marką,6,postanowienia,1,postanowienia noworoczne,2,pot,2,potliwość,1,Poznań,1,PR,4,praca,5,praca zdalna,1,prawa człowieka,1,presja,1,prezenty,8,profile które warto śledzić na instagramie,1,prom,1,promocja,2,promocja rossman,4,promocja super pharm,1,promocje,2,Prosecco,1,proste,1,prostownica,1,prywata,1,przedłużane rzęsy,1,przedłużanie rzęs,1,przekąska,1,przekąski,4,przekąski do wódki,2,przekąski na imprezę,2,przekąski na urodziny,3,przemoc,3,przemoc psychiczna,1,przemoc symboliczna,1,przepis,33,przepis na pomidorówkę,1,przepis na sernik,1,przepis na tartę,1,przepis na tartę z białą czekoladą i mascarpone,1,przepis na zupę pomidorową,1,przepisy,10,przepisy na smoothie,1,przepisy z figami,1,przygody,1,przyrost,4,przysłiugi,1,przysmaki na imprezę,2,przytulanie,1,psychologia,7,pudelek,1,Puglia,1,pull through braid,1,pułapka zaangażowania,1,PUPA,2,pycha,3,pyszne,1,pytania,7,Qatar Airways,1,queen,1,quiz,1,rabaty,1,rady,1,recenzja,7,regeneracja,2,regulamin,1,reklamy,4,relacje,2,relaks,4,religia,4,remington,1,resentyment,1,retusz,1,rimmel,2,rok szkolny,1,rosół,1,rossmann,1,rozjaśnianie,6,rozkiminki,1,rozkminki,81,rozrywka,6,rozwoj,1,rozwojowe czwartki,74,rozwojownik,41,rozwój,166,równowaga,1,rtęć,1,ruch,1,rude,1,rude włosy,1,rzesy jedwabne,1,rzęsy,3,Rzęsy 1:!,1,rzęsy 2d,1,rzęsy metoda objętościowa Bydgoszcz,1,rzęsy przed i po,1,Safari,4,Salerno,3,samodoskonalenie,134,samoleczenie,7,samoocena,2,San Marino,1,sandwich,1,sandwicz,1,Seboradin,1,self-love,1,sen,3,Sensique,1,sephora,1,seriale,1,serki topione,1,sernik,1,sesja,1,shake,1,shareweek,1,Siem Reap,1,się działo,16,silikonowy lunchbox,1,siwe włosy,1,skąd brać pieniądze,1,skąd brać ruch na bloga,1,skorupki,1,skupienie,1,słoik z uchem i słomką,1,słowiański blond,1,smartfon,1,smoothie,3,snap,1,snapchat,1,softsticks,1,sok z kapusty,1,soraya,2,Soumda,1,spanie,1,społeczne,4,sport,3,sposoby na odporność,1,sposoby na wypadające włosy,1,sposób na pryszcze,1,sposób na tabliczkę mnożenia,1,spotkanie,7,sprytna dziewczyna,1,sprzątanie,1,sprzęt,7,ssanie oleju,1,stopy,1,strach,3,strach przed oceną,1,strach przed pobraniem krwi,1,stres,4,studia,6,studiowanie,1,studniówka,3,styl,9,suche włosy,1,sukces,1,sukienka,4,sukienki,2,suknie ślubne,1,suplement,1,Sycylia,1,syrop z pędów sosny,1,szacunek,1,szampon,3,szczęście,8,szczotka,1,szeginia,1,szkoła,10,szminka,7,szpilki,2,szpotawe kolana,1,sztuczki,1,sztutowo,1,szybkie przekąski,2,ślimaczki,1,Śliwki w boczku,1,ślub,2,śmiech,1,śniadanie,3,śniadanie we Lwowie,1,średnie włosy,4,święta,2,tablet,1,tablet do 500 zł,1,tablet na studia,1,tag,26,Tajlandia,7,tangle teezer,3,tani obiad,1,tania lokówka,1,tanie,4,tanie buty,1,tanie czytanie,1,tanie dodatki do mieszkania,1,tanie loty,1,tanie podróżowanie,1,tanie zwiedzanie,1,tarta,2,tarta snickers,1,tartinki,1,tech,7,Tekst powstał w ramach współpracy z Wydawnictwem Otwartym.,1,tekst sponsorowany,3,tekst we współpracy z marką GOSH,2,Tel awiw,1,telefon,1,telewizja,1,Tesori d'oriente,1,test,20,the sims,1,todo,1,topless,1,torebka,2,torebki,1,tortilla,1,toruń,1,trendy,7,triki,31,trolling,1,troska,1,trwałe loki,1,tusz,1,twarz,2,tydzień,19,tygodnik,183,tygodniowe love,12,ubrania,2,ubranie,1,uczucia,1,udawany warkocz,1,Ukraina,4,ulubieńcy,8,upał,1,updo,1,upięcia,1,upięcie,1,urban decay,1,urlop,2,uroda,207,urodzinowe menu,1,urodziny,3,usta,10,venita,3,vipera,1,w co się ubrać,4,w szystkie,1,w11,1,wady,1,wakacje,13,wakacje jesienią,1,walentynki,1,wanna,1,Warszawa,4,warsztaty,1,wartości,1,wazelina,1,ważne,2,wcierka,2,wdzięczność,3,wegańskie,2,wegetariańskie,3,weltschemerz,1,wiara,2,wiarygodni influencerzy,1,wibo,4,wieczór panieński,1,wiedza,1,więcej,1,wigilia,2,wilno,2,wino,1,wiosna,1,wishlist,8,własne pieniądze kobiety,1,Włochy,8,włosy,133,wnętrza,2,wob,1,woda,2,woda brzozowa,1,wolontariat,2,worth following instagram profiles for better life,1,wpływ,1,wrapy,1,wrażenia,1,Wrocław,1,wsparcie,1,współpraca,38,współprace,1,wszystkich świętych,1,wszystkie,512,wtyczki,1,wybór,1,wybrzeże amalfitańskie,1,wychowanie,1,wycieczka,4,wydatki,1,wydawnictwo,1,wygodne wałki,1,wymiary,1,wyniki,1,wypadanie włosów,4,wyszukiwania,2,wyzwania,5,wyzwanie,37,wyzwanie - bycie miłym,1,wyzwanie30dni,3,xiaomi,1,youtube,5,za darmo,3,za hajs matki baluj,1,zabawy,2,zaczrwienienia,1,zagęszczanie zupy,1,zakupy,17,zakupy na Ali,2,zalecenia WHO,1,zapach,1,zapalenie oskrzeli,1,zarabianie,1,zarobki,2,zawijaski,1,zawiść,1,zdejmowanie hybryd,1,zdjęcia,1,zdrowa dieta,1,zdrowie,71,zdupy,1,zero waste zerowaste,1,zerowaste,1,zeszyt,2,zima,1,zioła,1,złoty blond,1,zły humor,2,zmiana koloru włosów,1,zmysł dotyku,1,znajomi,1,zupa,5,zupa dyniowa,1,zupa krem,3,zupy,2,zwierzęta,5,zyski,1,źródła ruchu na bloga,1,żel aloesowy,1,żel aloesowy zastosowania,1,żenada,1,żółta sukienka,1,życzenia,1,życzenia noworoczne,1,
ltr
item
Aniamaluje - fajny blog ✅ Lifestyle ✅zdrowie ✅rozwój osobisty ✅uroda: Czy bicie dzieci jest dobrą metodą wychowawczą? A klaps?
Czy bicie dzieci jest dobrą metodą wychowawczą? A klaps?
http://2.bp.blogspot.com/-ouqWo2xZh5Q/VJRXoJtK8mI/AAAAAAAAWlM/dNFuwTRJoFk/s1600/dress_his_future_3_aotw.jpg
http://2.bp.blogspot.com/-ouqWo2xZh5Q/VJRXoJtK8mI/AAAAAAAAWlM/dNFuwTRJoFk/s72-c/dress_his_future_3_aotw.jpg
Aniamaluje - fajny blog ✅ Lifestyle ✅zdrowie ✅rozwój osobisty ✅uroda
https://www.aniamaluje.com/2014/12/czy-bicie-dzieci-jest-dobra-metoda.html
https://www.aniamaluje.com/
https://www.aniamaluje.com/
https://www.aniamaluje.com/2014/12/czy-bicie-dzieci-jest-dobra-metoda.html
true
3538531450758840466
UTF-8
Loaded All Posts Not found any posts VIEW ALL Readmore Reply Cancel reply Delete By Home PAGES POSTS View All RECOMMENDED FOR YOU LABEL ARCHIVE SEARCH ALL POSTS Not found any post match with your request Back Home Sunday Monday Tuesday Wednesday Thursday Friday Saturday Sun Mon Tue Wed Thu Fri Sat January February March April May June July August September October November December Jan Feb Mar Apr May Jun Jul Aug Sep Oct Nov Dec just now 1 minute ago $$1$$ minutes ago 1 hour ago $$1$$ hours ago Yesterday $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago more than 5 weeks ago Followers Follow THIS CONTENT IS PREMIUM Please share to unlock Copy All Code Select All Code All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy