Motywacyjny poniedziałek : Inwestuj w przeżycia

   Zanim odbiłam się od finansowego dołka, planowałam jak to będzie wyglądać. Było tyle rzeczy, które zawsze chciałam mieć! A kiedy już się odbiłam, to... straciłam nimi zainteresowanie. Jakby nie istniały.  Pieniądze są fajne. Lubię je mieć dużo bardziej, niż ich nie mieć. O moim podejściu do pieniędzy pisałam tutaj.
Pisząc pracę zaliczeniową na jeden z przedmiotów, natknęłam się na interesujące badania dotyczące wydawania pieniędzy. Ponieważ już uzyskałam wpis do indeksu, przekopiuję pracę tutaj:
Dunn, Elizabeth W., Lara B. Aknin, and Michael I. Norton."Prosocial Spending and Happiness: Using Money to BenefitOthers Pays Off." Current Directions in Psychological Science

Wielu badaczy szukało odpowiedzi na pytanie, jaki związek mają pieniądze ze szczęściem. Ten temat był już eksploatowany na wiele sposobów. Liczne badania dowodzą, że osoby z większą ilością pieniędzy są trochę szczęśliwsze niż Ci, którzy mają ich mniej, ale generalnie rola pieniędzy jest przeceniana. Badacze Dunn, Aknin i Norton postanowili sprawdzić, jak na szczęście różnych osób wpływa wydawanie pieniędzy w określony sposób. Badacze przeprowadzili wiele eksperymentów, jednak ja skupię się na tych, które zostały opisane w omawianym artykule.

Jaki jest najlepszy sposób wydawania pieniędzy, który pomoże zmaksymalizować nasze szczęście?

Początkowe doświadczenie miało prosty przebieg - na kampusie uniwersyteckim zebrano grupę studentów, część z nich dostała 5$, część 20$, z zaleceniem wydania ich do końca dnia. Połowa uczestników miała wydać pieniądze na siebie (swoje wydatki osobiste), druga połowa studentów miała wydać posiadaną kwotę na innych ludzi (wydatki prospołeczne). Zapytano także studentów o to, jak ich zdaniem będzie prezentował się ich nastrój pod koniec dnia. Ich przewidywania były podwójnie mylne, gdyż studenci przed eksperymentem uważali, że będą szczęśliwsi dysponując kwotą 20$ w większym stopniu, niż pięcioma dolarami. Drugie błędne wyobrażenie studentów zakładało, że większe szczęście da im wydawanie pieniędzy na własne potrzeby.

Wyniki były następujące : pod koniec dnia lepszy nastrój miały osoby, które wydały pieniądze na innych. Uzyskana kwota nie miała wpływu na poziom szczęścia.Wnioski jakie zdaniem badaczy płyną z tego doświadczenia świadczą o tym, że dokonując naszych codziennych wyborów odnośnie wydatków, kierujemy się błędnymi przekonaniami. Jedyny problem z tym badaniem polegał na tym, że przeprowadzono je na północy Stanów Zjednoczonych, gdzie poziom życia jest dość wysoki w porównaniu z resztą świata. Zespół badaczy postanowił sprawdzić, czy w krajach, gdzie ludzie walczą o zapewnienie swoich podstawowych potrzeb, wyniki będą podobne. Badano korelacje między datkami charytatywnymi a szczęściem, przy jednoczesnej kontroli zmiennych demograficznych i wysokości dochodów. Okazało się, że w 120 ze 136 krajów  odnotowano pozytywny związek. Wśród nich była także Polska. Drugi z opisywanych w artykule eksperymentów przeprowadzono w Kanadzie i RPA. Uczestnicy dostali zalecenie wydania pewnej kwoty na worek “dobroci” (słodkości). Był wypełniony takimi kąskami jak cukierki czy czekolada. Następnie połowa uczestników dowiedziała się, że może zatrzymać torebkę ze słodkościami. Druga część uczestników usłyszała, że torebka ze słodkościami została kupiona na prezent dla chorego dziecka. Okazało się, że osoby, które kupiły słodycze dla chorego dziecka (wydatki prospołeczne), były szczęśliwsze od tych, którzy dostali worek ze słodkościami dla siebie (wydatki osobiste). Badanie jest niezwykle interesujące, ponieważ w roku poprzedni ponad 20% badanych mieszkańców RPA zgłosiło, że w poprzednim roku nie miało wystarczającej ilości pieniędzy na kupienie jedzenia dla siebie i swojej rodziny. Oznacza to więc problem z zapewnieniem podstawowej potrzeby.

Wniosek jaki formułują badacze jest taki, ze radość z dawania może być uniwersalną cechą ludzkiej psychologii.  Dotyczy także małych dzieci. Badacze sprawdzili co się stanie, gdy atrakcyjne smakołyki (np. krakersy “złota rybka”) dostaną dzieci w wieku poniżej dwóch lat. Następnie eksperymentator prosił, aby jeden ze smakołyków dać specjalnie skonstruowanej maskotce, która z entuzjazmem go “zjadła”. Następnie eksperymentator dodatkowo “znalazł” dodatkowy przysmak dla maskotki. Podczas badania kodowano mimikę twarzy dzieci. Okazało się, że maluchy wykazywały większe szczęście wtedy, gdy otrzymywały krakersa dla maskotki niż dla siebie. Co więcej, u tych niespełna dwuletnich malców poziom szczęścia był najwyższy wtedy, gdy dawały maskotce swój własny przysmak. Najniższy poziom szczęścia odnotowano u badanych, którzy dostali osiem ciasteczek dla siebie. Konkluzja jest prosta : dawanie innym jest naszą głęboką skłonnością która podnosi poziom satysfakcji.

Jednak nie każda forma wydawania pieniędzy na cele prospołeczne zawsze przynosi odnotowywalne korzyści emocjonalne. Tłumaczy to teoria samostanowienia która głosi, że dobre samopoczucie zależy od spełnienia trzech podstawowych potrzeb: pokrewieństwa, kompetencji* i autonomii. Autorzy podkreślają, ze wydatki prospołeczne nie są jedyną formą ich zaspokojenia.

Pokrewieństwo: W jednym z doświadczeń, uczestnicy otrzymali 10$ na karcie podarunkowej do jednej z popularnych kawiarni. Okazało się,że byli szczęśliwsi wydając te 10$ na przyjaciela tylko wtedy, kiedy do kawiarni poszli razem z nim.

Competence (świadomość skuteczności): Badani którzy mieli przekazać 10$ na UNICEF czuli się mniej szczęśliwi od tych, którzy doskonale wiedzieli na co konkretnie przekazywane są ich pieniądze (w tym przypadku na moskitiery chroniące dziecięce łóżka, które miały ochronić przed malarią).

Autonomia: Badani, którzy mogli zadecydować komu i ile przekażą, czuli się szczęśliwsi od tych, którzy te czynniki mieli narzucone.

Wydawanie pieniędzy an cele prospołeczne, aktywuje w mózgu obszar nagradzania. Bardzo ciekawym badaniem było przekazanie uczniom w dużej klasie 10$, z pominięciem jednego. Następnie uczniowie dostawali możliwość przekazania pominiętemu takiej kwoty, jaką uważają za słuszną. Im więcej uczniowie zostawiali dla siebie, tym więcej wstydu odczuwali. Mieli wyższy poziom kortyzolu (hormonu stresu). A to może mieć wpływ na zdrowie.

Interesujące wnioski znajdują się na końcu artykułu : chociaż korzyści płynące z przekazywania pieniędzy na cele prospołeczne są krótkotrwałe biologicznie,to osoby , które przekazują środki finansowe regularnie, mają mniejsze problemy ze zdrowiem, snem i słuchem w porównaniu do tych, którzy tego nie robią. Inne badania pokazują, że obdarowujący mają większą siłę fizyczną  (byli w stanie trzymać ciężar dłużej o 20 sekund w porównaniu do grupy kontrolnej. Podsumowując : nasza intuicja często mówi nam , że będziemy szczęśliwsi zachowując  wszystko dla siebie i posiadając więcej i więcej, podczas gdy badania donoszą, iż jest inaczej - obdarowywanie ma korzystny wpływ zarówno na dobrostan, jak i na zdrowie.__________________

*Bardzo ciężko było mi przetłumaczyć słowo “competence”, które oznacza kompetencje, ale w kontekście odnosi się do świadomości na temat celu w jakim środki finansowe zostały spożytkowane.

Dla tych, którzy nie ufają mojemu tłumaczeniu i moim wnioskom, podaję link do oryginalnej wersji artykułu  :
 http://dash.harvard.edu/bitstream/handle/1/11189976/dunn,%20aknin,%20norton_prosocial_cdips.pdf?sequence=1


Ale jaki ma to związek ze mną?
Oprócz wydawania na innych, w granicach rozsądku które opisałam tutaj,brakuje mi jeszcze jednego elementu - wydawania pieniędzy na doświadczenia.

Być, zamiast mieć. Chociaż mieć tez bardzo lubię! Wyjazd do innego miasta czy kraju da mi większą frajdę, niż 3 nowe sukienki i dwie pary butów. Partyjka monopoly, która trwa do rana, to większy fun niż nowa torebka.
Od pewnego czasu staram się kupować to, co przekłada się na doświadczenia. Rower jest wspaniałą inwestycją :)

Ułożyłam sobie swój harmonogram pracy tak, aby nie mieć żadnych zajęć terapeutycznych w wakacje. Z chwilą, gdy skończę semestr na studiach, powinnam więc skończyć także zajęcia z uczniami. Zostanie mi tylko pisanie tekstów, ale to jest o ogarnięcia na luzie :) Ponieważ ostatnio dużo pracowałam i tempo było raczej szybkie, po raz pierwszy w życiu będę miała typowy, całkowity odpoczynek (gdy nie pracowałam, czas zabierały mi szpitale :)).

Chciałabym w te wakacje :
- zrobić dwa pięciodniowe, wyjazdowe projekty w Projektorze, czyli charytatywnie poprowadzić zajęcia dla dzieci w jakimś ciekawym miejscu.
- grać ze znajomymi w planszówki
- po raz pierwszy od kilku lat urządzić sobie nocne podchody , już mam zaklepany jeden lipcowy termin na to wydarzenie :-)
- zacząć każdego ranka biegać!
- osiągnąć takie rozciągnięcie jak kiedyś
- zaliczyć kilka kąpieli w jeziorze, w tym koniecznie przynajmniej jedna wieczorem/nocą
- wybrać się nad morze
- poskakać w parku trampolin, Gdynia brzmi sensownie :)
- zobaczyć Paryż
- spróbować przynajmniej 10 nowych potraw
- zobaczyć minimum 3 miasta, w których nigdy nie byłam
- może odwiedzić Berlin?

Prawie rok temu wypisałam listę 45 rzeczy, które można robić za darmo  - dzisiaj ją sobie wydrukowałam i będę się inspirować zawsze, kiedy nie będę miała pomysłu.
Przyznam, że to dla mnie nowość - mieć całe wakacje dla siebie.

Wolisz inwestować w przeżycia, czy w przedmioty? A może w przedmioty gwarantujące przeżycia (rower, aparat, planszówki)?

udanych wakacji wszystkim!

PS. Poprzedni tekst : Historia pani Haliny

Niektóre teksty widzą tylko subskrybenci (nie lądują na "głównej") -
 jeśli chcesz być na bieżąco, zostan obserwatorem w google lub na bloglovin :)
  Follow on Bloglovin
Lubisz - zalajkuj ;-)

COMMENTS

BLOGGER: 38
Loading...
Nazwa

-40% drogeria natura,2,-49% rossman,5,-50% na kosmetyki,1,#Koniecznie przeczytaj,16,100 dni bez spodni,3,15 hair project,3,2015,6,2016,11,2017,12,2018,9,2019,4,2020,1,218,1,4-godzinny tydzień pracy,1,5+,1,50 list,1,abody,1,afro,1,akceptacja,7,akcesoria,1,aktualizacja włosów,7,aktywne słuchanie,1,Alberobello,1,aliexpress,8,alkohol,1,aloes,1,Amalfi,1,Andrea,2,anemia,1,Angkor wat,1,Ania poleca,8,aniamaluje,2,anime,1,ankieta,1,aplikacja,2,aplikacje,3,apple,1,Apulia,1,asertywność,2,astor,1,ateizm,1,automistyfikacja,1,Avon,2,awokado,1,Azja,7,babcia,1,baczewski,1,bakterie,1,Barcelona,3,Bari,1,bataty,1,bądź duży,2,bez pieczenia,1,bezglutenowe,1,bezpieczeństwo,1,biała czekolada,1,biały laptop,1,biblia,1,bicie,1,bieganie,1,biel,1,bingo spa,2,biust,4,biustonosz,2,Black friday,1,bliskość,1,BLOG,581,blogi,3,blogowanie,4,blond,1,błędy,1,bob,5,boczek,2,body-shaming,1,bohaterki,1,bohemian rhapsody,1,botki,1,boty,1,boże narodzenie,1,ból ucha - naturalne metody,1,bridal hairstyles,1,bronde,1,brwi,5,buty,11,by nogi wydawały się dłuższe,1,cele,4,cele życiowe,1,celia,1,ceny w Tajlandii,1,cera,3,Cetaphil,1,Chiny,3,chwalenie się,1,ciało,41,ciastka,2,ciasto bez pieczenia,2,ciasto francuskie,1,ciasto kinder country,1,ciasto snicker,1,ciąża,1,Cicha noc,1,ciekawe blogi,4,cienie,1,cieniowane,1,ciepłe ubranie zimą,1,cinema city unlimited,1,Claudia Shiffer,1,co,1,co było,1,co jest za damo,1,co kupić babci,1,co kupić dziadkowi,1,co kupić na dzień matki,1,co kupić na promocji w rossmanie,3,co kupić na wieczór panieński,1,co na prezent,1,co powiedzą inni,1,co przywieźć z Ukrainy,1,co przywieźć ze Lwowa,1,co robić jesienią,3,co robić w grudniu,1,co robić w kwietniu,1,co robić w lipcu,1,co robić w listopadzie,1,co robić w lutym,1,co robić w maju,1,co robić w marcu,1,co robić w październiku,1,co robić w sierpniu,1,co robić w styczniu,1,co robić we wrześniu,1,co warto kupić na promocji rossman,1,co warto kupić na promocji w drogerii natura,1,co warto przeczytać,2,co warto zrobić na studiach,1,co zjeść w tajlandii,1,co zobaczyć w londynie,1,Co zrobić,1,co zrobić by rude włosy nie płowiały,1,co zrobić żeby włosy szybciej rosły,1,copywriter,1,creaclip,1,cruelty-free,2,curls,1,Cypr,2,cytaty,1,czarna rzepa,1,czas,4,czasopisma,6,czcionki,1,czekolada,1,czekolada z żelkami,1,czekoladki,1,czereśnie,1,czerwiec,2,czerwona królowa,1,czkawka,1,czosnek,2,czuciowiec,1,czy książki są drogie,1,czy można narzucać wiarę,1,czy można zmuszać do chodzenia na religię,1,czy można zmuszać dziecko do chodzenia do kościoła,1,czy warto lecieć na Cypr,1,czy warto obchodzić halloween,1,czy zapłacę cło,1,czytanie,3,czytnik,1,czytnik za złotówkę,1,ćwiczenia,6,daktyle,2,darmowe e-booki,1,darmowy planer,1,death note,1,decubal,1,delia,1,demakijaż,2,depilacja,5,depilacja laserowa,1,depilacja pach,1,depresja,1,Dermedic,1,Dermedic Capilarte,1,deser,1,desery,1,design,21,detoks,1,dieta,15,dieta śródziemnomorska,1,diy,15,dla dojrzałych kobiet,1,dlaczego nie piję mleka,1,dlaczego warto wyparzać i wymieniać szczoteczkę do zębów,1,długie nogi,1,do 100 zł,1,Dobre Bakterie,1,dobre nawyki,11,dobro,1,dochód,1,domodi,1,domowe sposoby,3,domowy sernik,1,dowody naukowe,1,drinki,1,duplo,1,dusza,14,dzieci,17,dzień babci,1,dzień matki,1,easy hairstyle,1,edukacja,2,edukacja seksualna,1,egzamin,1,egzaminy,1,eko,1,eksperci,1,eksperymenty,1,eld,1,elfen lied,1,emocje,6,energia,1,essence,1,etykiety,1,eyeliner,2,fanatyzm,1,FAQ,2,farbowanie,13,FAS,1,feminizm,1,fetysz stóp,1,fetyszysta stóp,1,figa,1,figi,1,figura,1,film,13,film o freddiem mercurym,1,filmy,11,filozofia,2,finanse,9,first7jobs,1,fit,13,Fitocell,1,freddie,3,Freddie Mercury,2,freelance,1,fryzura,6,fryzura na ślub,2,fryzury,29,fryzury ślubne,3,fryzury z grzywką,2,gadżety,10,gdańsk,2,gdy dasz plamę?,1,gdzie kupić biustonsz 65e,1,gdzie pojechać w maju,1,gdzie tanio kupować meble,1,girlpower,1,gliceryna,1,golden blonde,1,golden rose,1,gotowanie,2,granica,1,granica polska ukraina,1,Grecja,3,gronkowiec złocisty,1,gry,5,grzywka,1,gule podskórne,1,gwałt,1,gwiazda dnia,1,hair trends,1,hairstyles,3,halloween a wszystkich świętych,1,haloween,1,hejt,1,hemofobia,1,henna,5,historyjka motywacyjna,14,Horchata,1,Hot,135,hotel,1,hula-hoop,3,humor,1,hybrydy,3,ifluencer,1,ile idzie przesyłka z Aliexpress,1,imbir,1,impreza,5,infinity dress,1,influencerzy,1,inne,487,inne.,1,inni,1,innne,2,inspiracje,35,inspiracje tygodnia,34,instagram,2,instagram stories,1,inteligencja,1,iOS,1,iphone,1,iphone7,1,isadora,1,italia,3,Izrael,2,jackson,1,jajko w awokado,1,jak aplikować wcierki,2,jak być lepszym chrześcijaninem,1,jak być sobą,1,jak być szczęśliwym,2,jak dorobić,1,jak dostać się na Ukrainę,1,jak efektywnie czytać,1,Jak efektywniej korzystać z sieci,1,jak jeść figi,1,jak kupić idealną ramoneskę,1,jak kupować na aliexpress,3,Jak łatwiej się skupić i wyeliminować rozpraszacze?,1,jak mieć więcej przyjaciół,1,jak napisać pracę licencjacką,1,jak napisać pracę magisterską,1,jak naturalnie wyleczyć anemię,1,jak nauczyć się angielskiego,1,jak nie chorować,1,jak nie marnować czasu w sieci,1,jak nie przejmować się zdaniem innych,1,jak oszczędzać,1,jak oszczędzać.,1,jak ozdobić zeszyt,1,jak pobrać the sims 2 za darmo,1,jak pokonać strach przed tym,1,jak pomóc dziecku molestowanemu seksualnie?,1,jak poprawić koncentrację,2,jak poradzić sobie ze złym dniem,3,jak poszerzyć horyzonty,1,jak powiększyć biust,1,jak prawidłowo czyścić uszy,1,jak przyspieszyć porost włosów,5,jak radzić sobie z gniewem,2,jak radzić sobie z krytyką,1,jak radzić sobie ze stresem,1,jak realizować cele,1,jak rozładować napięcie,2,jak się nie przejmować,1,jak się skupić,1,jak się ubrać zimą,1,jak się uczyć,1,jak się wyspać,1,jak skutecznie notować,1,jak sprawić,1,jak sprawić by inni nas lubili,1,jak stać się bardziej lubianym,1,jak stać się lubianym,1,jak stać się optymistą,1,jak stosować olej kokosowy,1,jak stosować wcierki do włosów,1,jak szybko podejmować decyzje,1,jak szybko zapuścić włosy,2,jak tanio czytać książki,1,jak tanio podróżować,10,jak tanio zorganizować wakacje,4,Jak tanio zorganizować wycieczkę do Londynu,1,Jak tanio zorganizować wyjazd do Lwowa,1,jak uczyć się na własnych błędach,1,jak usprawnić mózg,1,jak utrzymać rudy kolor,1,jak uzyskać loki,2,jak wybrać tablet,1,Jak wykorzystać instagram w rozwoju,2,jak wypromować bloga,1,jak wzmocnić odporność,1,jak zacząć zmieniać swoje życie,1,jak zarobić,1,jak zarobić na monetach,1,jak zbudować dom z butelek,1,jak zdać maturę,1,jak zdobyć przyjaciół,1,jak zmotywować się do nauki,2,jak zmotywować się do pisania pracy,1,jak zmotywować się do sprzątania,1,jak znaleźć znajomych,1,jak znaleźć życiową pasję,1,jak zorganizować wypad na Maltę,1,jak zrobić frytki z batatów,1,jak zrobić loki,2,jak zrobić rosół,1,jak zrobić smoothie,1,jak zrobić tortillę,1,jak zrobić własną czekoladę,1,jak zwalczyć ból ucha,1,jak zwalczyć stres,3,jak zwiększyć poczucie własnej wartości,1,Jaka jest najlepsza dieta? Najzdrowsza dieta,1,jaką książkę przeczytać,1,jaką lokówkę wybrać,1,jaki blender wybrać,1,jaki film obejrzeć,1,Jakie buty kupić na wiosnę? Przegląd wiosna/lato 2015,1,jakie właściwości ma figa,1,jantar,2,january to do list,1,jednodniówka londyn,1,jedzenie,11,jej kosmetyczka,5,jesień,2,języki,1,joanna,4,kalendarz,1,kalendarz adwentowy,1,kalendarze,1,Kambodża,1,kampania,1,kampanie,1,kanapki,1,kapusta kiszona,1,karta LGBT,1,kasa,1,kasza,1,kasza jaglana,1,kaszel,2,kasztany,2,Katania,1,katar,1,kąpiel,1,Khao Sok,1,Kijów,4,kinestetyk,1,kino,3,klasyczny sernik,1,kler,1,kłos,1,kobiecość,2,kobiety,3,kochamżycie,1,komedia,1,kompleksy,9,koncentracja,1,konkurs,38,konkursy,1,kontrowersje,1,korektor,1,kosmetyki,73,koszule,1,kościół,1,kot,1,kotlety,1,kotlety z kaszy jaglanej,1,koty,1,kozi ser,1,kozieradka,1,kreatywność,13,kredki,1,kremy,1,krok po kroku,3,krótka piłka,2,krótkie fryzury,2,krótkie włosy,1,krytyka,3,krzywe nogi,2,książka,15,książka do przeżycia,1,książki,32,ksometyki,1,Kuala Lumpur,1,kuchnia,66,kultura,5,kupowanie lajków,1,kurki,1,kwiecień,1,kwiecień 2016,1,kwiecień 2017,1,lakier,21,laminowane,2,Langkawi,1,laptop,2,laptop do 2000 zł,1,Larnaka,1,lato,6,leaving neverland,1,leczenie,3,led,1,legimi,2,lek na kaca,1,lekcje,2,lemoniada,1,lęk przed ludźmi,1,lęk przed pobraniem krwi,1,licencjat,2,linki,5,linki tygodnia,147,lista,5,lista życzeń,2,listopad,1,lob,1,loczki,3,lody,1,loki,6,loki bez lokówki,2,loki bez użycia ciepła,1,lokówka z biedronki,1,Londyn,2,Lublin,1,ludzie,1,luksus,2,lumpeksy,1,lunchbox,2,luz,1,luźne,17,Lviv,1,Lwów,5,macbook,1,macbook air 13,1,Magia sprzątania,1,maj,1,majówka,1,makaron,1,makijaż,41,makijaż oczu,1,Malezja,3,maliny,1,Malta,1,mały biust,2,mam problem,1,Mani,24,manicure,1,marakuja,1,Marie Kondo,1,marzec,1,masaż,2,masaż stóp,1,mascarpone,1,maska,1,masło czosnkowe,1,masło z pieczonego czosnku,1,maść ichtiolowa,1,maść z witaminą A,1,matura,1,maxi,2,meble,1,meddiet,1,medycyna,1,medyka,1,medytacja,1,MEGAFON,3,metale ciężkie,1,meteoryty,1,męskie,1,miasta,2,miesiąc,3,migrena,1,mikrokamera,1,Mionetto,1,miód,1,miya,1,mleko,1,mleko kokosowe,1,mleko owsiane,1,młodzież,2,moda,30,modne,1,modne buty 2015,1,modne fryzury,3,modne fryzury 2015,4,modne fryzury 2016,8,modne fryzury 2017,4,modne fryzury 2018,8,modne fryzury 2019,1,modnef fryzury 2019,1,moja historia,4,moje cechy,1,moje ulubione produkty spożywcze,2,moment.pl,1,monety kolekcjonerskie,1,morze,1,morze martwe,1,motywaca,1,motywacja,27,mrożona kawa,1,muffinki,1,muzeum 3d art,1,muzyka,8,my secret,1,myśli,112,myśli rozwój,1,na co żel aloesowy,1,na oparzenia słoneczne,1,na porost włosów,1,na wesele na studniówkę,1,nails,2,najlepsza dieta,1,najlepsza zupa,1,NAJNOWSZE,7,najzdrowsza dieta,1,najzdrowszy olej świata,1,naked 3,1,naked 3 podróbka,1,naprawa zniszczonych włosów,2,naturalna pielęgnacja,1,naturalne metody,1,naturalny makijaż,1,nauka,15,nauka języków obcych,1,nawyki,4,nie lubię sprzątać,1,nieśmiałość,1,nocleg,1,nogi,2,notowanie,1,nowe,1,nuda,3,nudny wykład,1,nuggetsy,1,o mnie,20,obcasy,1,obiad,3,obiad w 10 minut,2,obuwie,1,oczy,2,oczyszczanie,4,odchudzanie,2,odkładanie marzeń na później,1,odrobaczanie,1,odżywianie,17,odżywienia,1,oferty,1,okazje,1,okulary,5,olej kokosowy,1,olej rycynowy,5,olejek,2,olejek z drzewa herbacianego,2,olejowanie,1,opadająca powieka,1,opakowania,1,opalanie topless,1,opieka,1,opinia,2,opinie,3,optymalizm,1,organizacja,14,orszada,1,osobiste,1,Ostuni,1,oszczędzanie,1,oszukiwanie samego siebie,1,oszustwa,1,owoce,3,pakowanie,1,paletka,1,pamiętniki z wakacji,2,pancakes,1,panieński,1,panini,1,party,1,Paryż,3,pasje,1,pastele,1,paznokcie,31,pedagogika,1,pedofilia,2,penne all' arrabbiata,1,perfumy,1,pewność siebie,1,pędzle,1,pielęgnacja,3,pieniądze,14,pieniądze na podróże,1,pierogi,1,piersi,2,pies,1,pilomax,2,pisanie,1,pizza,1,placenta,1,planer,1,planer pdf,1,planowanie,1,pobierz organizer,1,pobranie krwi,1,pocketbook louch lux 3,1,poczucie własnej wartości,1,podkład,1,podpłomyk,1,podróże,51,podsumowanie,51,podsumownaie,1,Pogoda,1,pokój,2,POLECANE,4,polecane książki,1,południowe włochy,1,pomidorowa,2,pomoc,4,Pompeje,1,pomysły,1,poniedziałkowy motywator,15,poradnik,2,porost włosów,2,post sponsorowany,1,post we współpracy z marką,6,postanowienia,1,postanowienia noworoczne,2,pot,2,potliwość,1,Poznań,1,PR,4,praca,5,praca zdalna,1,prawa człowieka,1,presja,1,prezenty,8,profile które warto śledzić na instagramie,1,prom,1,promocja,2,promocja rossman,4,promocja super pharm,1,promocje,2,Prosecco,1,proste,1,prostownica,1,prywata,1,przedłużane rzęsy,1,przedłużanie rzęs,1,przekąska,1,przekąski,4,przekąski do wódki,2,przekąski na imprezę,2,przekąski na urodziny,3,przemoc,3,przemoc psychiczna,1,przemoc symboliczna,1,przepis,33,przepis na pomidorówkę,1,przepis na sernik,1,przepis na tartę,1,przepis na tartę z białą czekoladą i mascarpone,1,przepis na zupę pomidorową,1,przepisy,10,przepisy na smoothie,1,przepisy z figami,1,przygody,1,przyrost,4,przysłiugi,1,przysmaki na imprezę,2,przytulanie,1,psychologia,7,pudelek,1,Puglia,1,pull through braid,1,pułapka zaangażowania,1,PUPA,2,pycha,3,pyszne,1,pytania,7,Qatar Airways,1,queen,1,quiz,1,rabaty,1,rady,1,recenzja,7,regeneracja,2,regulamin,1,reklamy,4,relacje,2,relaks,4,religia,4,remington,1,resentyment,1,retusz,1,rimmel,2,rok szkolny,1,rosół,1,rossmann,1,rozjaśnianie,6,rozkiminki,1,rozkminki,81,rozrywka,6,rozwoj,1,rozwojowe czwartki,74,rozwojownik,41,rozwój,166,równowaga,1,rtęć,1,ruch,1,rude,1,rude włosy,1,rzesy jedwabne,1,rzęsy,3,Rzęsy 1:!,1,rzęsy 2d,1,rzęsy metoda objętościowa Bydgoszcz,1,rzęsy przed i po,1,Safari,4,Salerno,3,samodoskonalenie,134,samoleczenie,7,samoocena,2,San Marino,1,sandwich,1,sandwicz,1,Seboradin,1,self-love,1,sen,3,Sensique,1,sephora,1,seriale,1,serki topione,1,sernik,1,sesja,1,shake,1,shareweek,1,Siem Reap,1,się działo,16,silikonowy lunchbox,1,siwe włosy,1,skąd brać pieniądze,1,skąd brać ruch na bloga,1,skorupki,1,skupienie,1,słoik z uchem i słomką,1,słowiański blond,1,smartfon,1,smoothie,3,snap,1,snapchat,1,softsticks,1,sok z kapusty,1,soraya,2,Soumda,1,spanie,1,społeczne,4,sport,3,sposoby na odporność,1,sposoby na wypadające włosy,1,sposób na pryszcze,1,sposób na tabliczkę mnożenia,1,spotkanie,7,sprytna dziewczyna,1,sprzątanie,1,sprzęt,7,ssanie oleju,1,stopy,1,strach,3,strach przed oceną,1,strach przed pobraniem krwi,1,stres,4,studia,6,studiowanie,1,studniówka,3,styl,9,suche włosy,1,sukces,1,sukienka,4,sukienki,2,suknie ślubne,1,suplement,1,Sycylia,1,syrop z pędów sosny,1,szacunek,1,szampon,3,szczęście,8,szczotka,1,szeginia,1,szkoła,10,szminka,7,szpilki,2,szpotawe kolana,1,sztuczki,1,sztutowo,1,szybkie przekąski,2,ślimaczki,1,Śliwki w boczku,1,ślub,2,śmiech,1,śniadanie,3,śniadanie we Lwowie,1,średnie włosy,4,święta,2,tablet,1,tablet do 500 zł,1,tablet na studia,1,tag,26,Tajlandia,7,tangle teezer,3,tani obiad,1,tania lokówka,1,tanie,3,tanie buty,1,tanie czytanie,1,tanie dodatki do mieszkania,1,tanie loty,1,tanie podróżowanie,1,tanie zwiedzanie,1,tarta,2,tarta snickers,1,tartinki,1,tech,7,Tekst powstał w ramach współpracy z Wydawnictwem Otwartym.,1,tekst sponsorowany,3,tekst we współpracy z marką GOSH,2,Tel awiw,1,telefon,1,telewizja,1,Tesori d'oriente,1,test,20,the sims,1,todo,1,topless,1,torebka,2,torebki,1,tortilla,1,toruń,1,trendy,7,triki,31,trolling,1,troska,1,trwałe loki,1,tusz,1,twarz,2,tydzień,19,tygodnik,183,tygodniowe love,12,ubrania,2,ubranie,1,uczucia,1,udawany warkocz,1,Ukraina,4,ulubieńcy,8,upał,1,updo,1,upięcia,1,upięcie,1,urban decay,1,urlop,2,uroda,207,urodzinowe menu,1,urodziny,3,usta,10,venita,3,vipera,1,w co się ubrać,4,w szystkie,1,w11,1,wady,1,wakacje,13,wakacje jesienią,1,walentynki,1,wanna,1,Warszawa,4,warsztaty,1,wartości,1,wazelina,1,ważne,2,wcierka,2,wdzięczność,3,wegańskie,2,wegetariańskie,3,weltschemerz,1,wiara,2,wiarygodni influencerzy,1,wibo,4,wieczór panieński,1,wiedza,1,więcej,1,wigilia,2,wilno,2,wino,1,wiosna,1,wishlist,8,własne pieniądze kobiety,1,Włochy,8,włosy,133,wnętrza,2,wob,1,woda,2,woda brzozowa,1,wolontariat,2,worth following instagram profiles for better life,1,wpływ,1,wrapy,1,wrażenia,1,Wrocław,1,wsparcie,1,współpraca,38,współprace,1,wszystkich świętych,1,wszystkie,512,wtyczki,1,wybór,1,wybrzeże amalfitańskie,1,wychowanie,1,wycieczka,4,wydatki,1,wydawnictwo,1,wygodne wałki,1,wymiary,1,wyniki,1,wypadanie włosów,4,wyszukiwania,2,wyzwania,5,wyzwanie,37,wyzwanie - bycie miłym,1,wyzwanie30dni,3,xiaomi,1,youtube,5,za darmo,3,za hajs matki baluj,1,zabawy,2,zaczrwienienia,1,zagęszczanie zupy,1,zakupy,17,zakupy na Ali,2,zalecenia WHO,1,zapach,1,zapalenie oskrzeli,1,zarabianie,1,zarobki,2,zawijaski,1,zawiść,1,zdejmowanie hybryd,1,zdjęcia,1,zdrowa dieta,1,zdrowie,71,zdupy,1,zero waste zerowaste,1,zerowaste,1,zeszyt,2,zima,1,zioła,1,złoty blond,1,zły humor,2,zmiana koloru włosów,1,zmysł dotyku,1,znajomi,1,zupa,5,zupa dyniowa,1,zupa krem,3,zupy,2,zwierzęta,5,zyski,1,źródła ruchu na bloga,1,żel aloesowy,1,żel aloesowy zastosowania,1,żenada,1,żółta sukienka,1,życzenia,1,życzenia noworoczne,1,
ltr
item
Aniamaluje - fajny blog ✅ Lifestyle ✅zdrowie ✅rozwój osobisty ✅uroda: Motywacyjny poniedziałek : Inwestuj w przeżycia
Motywacyjny poniedziałek : Inwestuj w przeżycia
http://2.bp.blogspot.com/-83FGLpiqJg4/U564Wal8R1I/AAAAAAAAM_Y/HzEU_HWJsV8/s1600/1002068_476981659051481_1047773853_n.jpg
http://2.bp.blogspot.com/-83FGLpiqJg4/U564Wal8R1I/AAAAAAAAM_Y/HzEU_HWJsV8/s72-c/1002068_476981659051481_1047773853_n.jpg
Aniamaluje - fajny blog ✅ Lifestyle ✅zdrowie ✅rozwój osobisty ✅uroda
https://www.aniamaluje.com/2014/06/motywacyjny-poniedziaek-inwestuj-w.html
https://www.aniamaluje.com/
https://www.aniamaluje.com/
https://www.aniamaluje.com/2014/06/motywacyjny-poniedziaek-inwestuj-w.html
true
3538531450758840466
UTF-8
Loaded All Posts Not found any posts VIEW ALL Readmore Reply Cancel reply Delete By Home PAGES POSTS View All RECOMMENDED FOR YOU LABEL ARCHIVE SEARCH ALL POSTS Not found any post match with your request Back Home Sunday Monday Tuesday Wednesday Thursday Friday Saturday Sun Mon Tue Wed Thu Fri Sat January February March April May June July August September October November December Jan Feb Mar Apr May Jun Jul Aug Sep Oct Nov Dec just now 1 minute ago $$1$$ minutes ago 1 hour ago $$1$$ hours ago Yesterday $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago more than 5 weeks ago Followers Follow THIS CONTENT IS PREMIUM Please share to unlock Copy All Code Select All Code All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy