Please enter an Access Token

Książka, którą każdy powinien przeczytać

Jestem daleka od formułowania listy książek które każdy musi przeczytać , czy filmów które każdy musi obejrzeć. Ale jest jedna taka książka, dla której robię wyjątek.

 
Nigdy nie lubiłam księżniczek Disneya. Możecie się z tym nie zgadzać, ale dla mnie model dziewczyny czekającej całe życie na księcia który odmieni jej los jest słaby. Promuje taki układ ról, w którym kobieta sama w sobie nie jest pełnowartościowym bytem (wyjątkiem jest chyba tylko Mulan). Z tego też powodu disneyowskie bajki nie były moimi ulubionymi. Jasne, znałam je ale pokazywanie kobiet które większość dnia spędzają na strojeniu się, czesaniu i uważaniu, aby nie skalać sobie czymś tych delikatnych rączek nigdy to mnie nie przemawiało.

Absolutnie nie chcę przez to powiedzieć, że bajki Disneya są złe. Niektóre pokazują piękne wartości, są miłe dla oka ale nigdy nie kupiły mojego serca.

Nie bez znaczenia był fakt, że nigdy nie lubiłam, kiedy ktoś podstawia mi coś pod nos i robi rzeczy za mnie. Taki problem ludzi którzy na coś chorują. Pół dzieciństwa przeleżałam, więc stany kiedy ktoś co chwilę poprawiał mi poduszkę i przynosił coś do picia były okropnymi i głęboko znienawidzonymi. Fajnie pokazuje to film Nietykalni, o którym pisałam przy okazji tekstu o wzruszających filmach.

Jaka książka skradła więc moje dziecięce serce? 🙂

Pamiętam, że jak ją dostałam, to nie byłam zachwycona. Byłam chyba w drugiej klasie podstawówki, a słowo „księżniczka” w tytule działało na mnie jak płachta na byka 😉 W dodatku okładka książki nie była zbyt fortunna.
Ale kiedy się do niej dorwałam, to czytałam do samego końca.
I to niejeden raz.

Mała Księżniczka,to wyjątkowa opowieść o godności. Jej główną bohaterką jest Sara Crewe. Gdy ją poznajemy, ma sześć lub siedem lat i przenosi się z Indii do szkoły dla dziewcząt, zarządzanej przez dość surową pannę Minchin. Sara, jako córka bardzo zamożnego oficera, staje się w szkole uczniem honorowym. Ma najpiękniejszy pokój, najładniejsze lalki. Rzecz jasna – są uczennice, którym bardzo się to nie podoba. To ten sam typ osób które odczuwają ból dupy z powodu tego, jak żyje Kasia Tusk ;)).
Sara jest bardzo mądrą dziewczynką, życzliwą, ciepłą pomocną. Jednak pewnego dnia jej świat się zawala, bo do szkoły nadchodzi list z którego wynika, że ojciec Sary nie żyje, a dziewczynka jest bankrutką.
Z dnia na dzień, Sara dostaje najgorsze łachmany i staje się służącą. Dostaje do wykonania najbardziej niewdzięczne obowiązki, jej przyjacielem staje się szczur mieszkający w jej ciasnej klitce na poddaszu.
A mimo to, Sara zachowuje godność i dumę księżniczki. Nie ma nic, a dzieli się z innymi każdym okruszkiem. Nie użala się. Idzie do przodu.

Cokolwiek się zdarzy — powiedziała sobie — jedna rzecz wszakże się nie zmieni. Choćbym była księżniczką w łachmanach, jednakże i wtedy potrafię zachować swą godność książęcą. Łatwo być księżniczką, gdy jest się odzianą w złociste szaty, ale znacznie większy triumf — pozostać nią nawet wtedy, gdy nikt o tym nie wie. Maria Antonina utraciwszy tron i znalazłszy się w więzieniu, odziana była w czarną suknię i włosy miała siwe ze zgryzoty; szydzono z niej i przezywano ją wdową Kapet. Jednakże w tym nieszczęściu bardziej była królową, niż wtedy, gdy żyła na wesołym i wspaniałym dworze. Ona mi się najbardziej podoba w tej właśnie chwili, gdy nie trwożyła się dzikimi wrzaskami rozpętanego tłumu. Okazała się silniejszą od swych wrogów… nawet wtedy, gdy prowadzono ją na ścięcie.

„Mała księżniczka”, moim zdaniem najpiękniejsza książka autorki „Tajemniczego Ogrodu”  za każdym razem wyciskała mi z oczu łzy. Szczególnie na zakończeniu, kiedy to role z powrotem się odwracają i dobro zostaje nagrodzone.
To zdecydowanie najpiękniejsza książka mojego dzieciństwa. Gdybym to ja ustalała kanon lektur, zdecydowanie by się w nim znalazła.
Chociaż…nauczyciel ma prawo ją włączyć. Gdyby oczywiście chciał 😉

A ostatnio przekonałam się, że takie cuda jak pokój całkowicie wyremontowany pod czyjąś nieobecność naprawdę się zdarzają. Ostatnio takich czarów doświadczyła bardzo fajna Maja – Maju, pozdrawiam! ;-)).

Małą księżcznikę można czytać za darmo, bo minęła wystarczająca ilość lat od śmierci autorki. Znajdziecie ją np. na stronie wolne lektury, powinna być też w każdej szanującej się bibliotece.
Polecam każdemu rodzicowi, aby kupił książkę swojemu dziecku. Najpiękniejsza lekcja o ludzkiej godności, niezależnej od okoliczności jaką można dać…

PS. Tak sobie myślę, że bycie księżniczką, tudzież inną księżną strasznie ssie. Zawsze musisz perfekcyjnie wyglądać, ale nie tak, jak podoba się Tobie, tylko jak lud uzna za słusznie i pięknie i jak nakaże Cię etykieta. Jak wybierasz ubrania lokalnych projektantów, to po Tobie jadą, jak sieciówki, że Ci nie przystoi, a jak zagranicznych projektantów, że nie wspierasz swojej gospodarki. Zawsze musisz się uśmiechać, masz rozpisany każdy dzień i wszystkie imprezy charytatywne bardziej obskakujesz niż naprawdę spędzasz na nich czas…bo nie masz czasu. O każdym Twoim najmniejszym potknięciu trąbią media. Ciągle jesteś pod obserwacją i ogromna presją. Jedyny plus jest taki, że nie musisz troszczyć się o środki na swoje utrzymanie. Ale i tak ludzie podliczają Ci każdą wydaną złotówkę. Brrrr, strasznie smutne życie.

Najpiękniejsza książka Twojego dzieciństwa to?
a może czytałeś Małą księżcznikę?


Autor pierwszego zdjęcia : Horia varlan

Będzie mi miło, jeśli zaobserwujesz mnie na :

 

Follow on Bloglovin

lub polubisz na fejsie 😉

Uściski, Ania
Subscribe
Powiadom o
guest
78 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Basia Aisab
9 lat temu

ja uwielbiam "Dzieci z Bullerbyn" 😉 ta książka ma w sobie jakąś magię 🙂 to dzieciństwo, które każde dziecko powinno mieć 🙂

rocktechnika
9 lat temu
Reply to  Basia Aisab

O tak, "Dzieci z Bullerbyn" przeczytałam kilka razy, uwielbiam te opowieści! "Mała księżniczka" mnie również zauroczyła, choć nigdy nie wiedziałam, dlaczego jest księżniczką? 🙂 "Tajemniczy ogród" pamiętam doskonale, choć nie wiem, czy najpierw był film, czy książka. "Ania z Zielonego Wzgórza" i kolejne tomu jej przygód (chociaż każdy kolejny był gorszy…) No i "O psie, który jeździł koleją" – te książki pamiętam z dzieciństwa najlepiej. Potem pojawił się "Harry Potter, którego wciągałam jak odkurzacz i każdy tom przeczytałam kilka razy 🙂

Jolanta Flower
9 lat temu
Reply to  Basia Aisab

Zgodzę się w 100 % jak byłam młodsza przeczytałam ją KILKA razy 🙂

Anonimowy
Anonimowy
9 lat temu
Reply to  Basia Aisab

Szczerze mówiąc, jak przeczytałam tytuł posta, to moją pierwszą myślą były właśnie 'Dzieci z Bullerbyn' (:

Anonimowy
Anonimowy
9 lat temu

Nigdy nie patrzyłam tak na księżczniki (ostatni akapit) ale to ma sens, kate Middleton wyglada na strasznie samotną w tym tłumie. Cieszę się, ze nikt (poza teściową) nie stawiał mi takich wymagań co do zrzucenia brzuszka po ciąży ;).
Książki nie znam, widziałam w dziecinstwie film. Nie wiem, na ile jest wierny oryginałowi, ale bardzo piękny, pouczający, wzruszający.
Pozdrawiam

JuicyBeige
9 lat temu

Jedna z moich ulubionych książek dzieciństwa:) do tego cała saga Ani z zielonego wzgórza:)

Agnieszka
9 lat temu

To też jest moja ukochana, przeczytana wiele razy książka 🙂

Let's Talk Beauty
9 lat temu

O rany, a ja tego tak strasznie nie lubię :p

ona
ona
9 lat temu

Przygód kilka wróbla Ćwirka, to moja książka dzieciństwa, czytał mi ją tata, później sama, wielokrotnie rysowałam i kopiowałam z niej bociany ;). Dzisiaj już nie mogę się doczekać, kiedy to ja będę czytać baśnie i bajki moim dzieciom.

Anonimowy
Anonimowy
9 lat temu

kilka dni temu wyciągnęłam tę pozycję z mojej biblioteczki, żeby przeczytac w najbliższym czasie 🙂 Nawet rozmawiałam z koleżanką, że to piękna książka, do której warto wracac 🙂 Czytałam ją mając prawdopodobnie 8 lat (nie jestem pewna, czy nie omawialiśmy fragmentów na polskim w późniejszych latach) i teraz mając dwa razy tyle nadal mnie do niej ciągnie i nadal mam większosc scen przed oczami 🙂 Cudowna książka z pięknym przekazem 🙂

Julia

*Natalia*
9 lat temu

Też bardzo ciepło wspominam tę książkę :-)) Moją ukochaną jest "Karolcia" M. Krüger.

Alieneczka
9 lat temu

nie czytałam jej jeszcze, niestety…

Wiktoria Ardilla
9 lat temu

Oj tak, przepiękna książka! Też lubię do niej wracać. I do 'Małego Lorda' i do 'Tajemniczego Ogrodu', choć to 'Mała księżniczka' jest moją ulubioną pozycją z dzieciństwa. A dla nieco starszych czytelników poleciłabym 'Zabić drozda', czytałaś? Jedna z tych książek, o których nie można przestać rozmyślać.

Brzydkie kaczątko
9 lat temu

Mogę mówić o książce późniejszego dzieciństwa, ze względów zdrowotnych czytanie nie było moją ulubioną czynnością, aż mi wstyd teraz za to. Książka, która jednak dorastała potem ze mną był Harry Potter. 🙂

thinks
9 lat temu

Mała Księżniczka, o tak! Chyba jedna z najpiękniejszych książek jakie czytałam, a czytam sporo 🙂 Lubiłam także baśnie Andersena, mam tomik na półeczce i często czytałam sobie przed snem… 😉

Słonecznik
9 lat temu

Muszę wrócić do tej książki 🙂
Ja uwielbiałam "Dzieci z Bullerbyn" i serię "Ani z Zielonego Wzgórza" 🙂

Paula
9 lat temu

Też uwielbiałam "Małą księżniczkę", a także "Dzieci z Bullerbyn" i "Mikołajka" 🙂

ania notuje
9 lat temu

Zaskoczyłaś mnie, do tej książki wracam bardzo często. Kiedy tylko potrzebuję impulsu do działania sięgam po nią. Należy do tych, które najbardziej cenię.

Mademoiselle J.
9 lat temu

czytałam wiele razy i bardzo ją lubię! 😉

Szusza
9 lat temu

jak tylko zobaczyłam ten obrazek z podpisem , to wiedziałam, że będzie chodzić o Małą Księżniczkę 🙂 uwielbiam ją, podobnie jak Ty i naprawdę trudno się przy niej nie wzruszyć… wyobraźnia Sary trochę mi przypomina Anię z Zielonego Wzgórza 🙂

Anonimowy
Anonimowy
9 lat temu

Wspaniała! Ja również często do niej wracam (:

Anne Mademoiselle
9 lat temu

Mała księżniczka, Dzieci z Bullerbyn, cała seria o Ani z Zielonego Wzgórza, Tajemniczy ogród, a trochę później Jeżycjada, Harry Potter i Władca Pierścieni. To są książki mojego dzieciństwa i wczesnych lat nastoletnich (strasznie mi wyszło to sformułowanie, ale wiadomo o co chodzi:)

Anonimowy
Anonimowy
9 lat temu

"Oto jest Kasia''-czytałam kilka razy. 🙂

Kasia Gdańsk
9 lat temu

muszę przeczytać, bo Tajemniczy ogród bardzo mi się podobał:)

Ola J.
9 lat temu

Pamiętam, że jako dziewczynka czytałam Tajemniczy Ogród i w pełni mnie pochłonął, ale uwierzysz, że Małej Księżniczki nigdy nie miałam w sowich rękach. Chociaż kojarzyłam tytuł, to nigdy po nią nie sięgnęłam. To właśnie ten tytuł, działał na mnie jak płachta na byka,tak jak na Ciebie. Myślałam, że będzie to kolejna disneyowska bajeczka o księżniczce. Potem nigdy do niej nie sięgnęłam, bo jako starsza czytelniczka chwytałam po inne książki. Muszę koniecznie ją przeczytać,. bo Twoja recenzja bardzo mnie zachęciła.

Ja w dzieciństwie zaczytywałam się we wszystkich częściach Pana Kleksa, Jeżycjadzie Musierowicz, a bez końca pochłonęli mnie Krzyżacy:)

Maliniarka
9 lat temu

oglądałam ten film kilka razy, książka nie wpadła mi w ręce 🙂

Melle Coccinelle
9 lat temu

pamiętam, że za moich czasów była taka bajka w telewizji, bardzo ją lubiłam 🙂 niestety książka mi nigdy w ręce nie wpadła, ale to zawsze można zmienić 🙂

Magda Kazimierczyk
9 lat temu

Mam, czytałam z tysiąc razy xD Czego ja nie czytałam zresztą…

Edyta
9 lat temu

Czytałam książkę! Niesamowita.
Lubię też "Małego księcia"

Anonimowy
Anonimowy
9 lat temu

O, przypomniałaś mi o tej książce:) Jak byłam młodsza czytałam ją chyba z milion razy, jest właśnie jedną z moich ulubionych, a teraz z racji wolnego czasu chyba przeczytam ją jeszcze raz! 🙂

Toyad Mordovnick
9 lat temu

Taak, ale ja bym jednak w moim osobistym rankingu przedłożyła "Tajemniczy Ogród" nad "Małą księżniczkę" – od zawsze miałam słabość do elementów estetyki 'dark romantic', oraz grozy osadzonej w klimatycznych wiktoriańskich włościach… :)))

Czarne Espresso
9 lat temu

Czytałam Tajemniczy ogród, ale Małej Księżniczki chyba nie. Ale przeczytam na pewno.

Caroline
9 lat temu

"Dzieci z Bullerbyn", "Pollyanna", "Puc, Bursztyn i Goście", "O psie, który jeździł koleją", "Ten obcy". 🙂 Lubiłam też całą serię Ani z Zielonego Wzgórza, ale sama się zastanawiam co ja w tym widziałam 😛 Choć z sentymentu oglądam czasem film jak na niego w tv trafię.

Monika | RefreshYourDaily

Oglądałam tylko film na podstawie tej książki, choć chętnie nadrobię jeszcze książkę, bo nie wiedziałam, że jest.

Taran
9 lat temu

Czytam te komentarze, i nikt nie czytał Pana Samochodzika, czy przygód Tomka Wilmowskiego? 😀 Uwielbiam te serie, do tego była Jeżycjada, Harry Potter, Ania z Zielonego Wzgórza.

AINA
9 lat temu

czytałam, piekna, wzruszająca książka..

aGwer
9 lat temu

Zachęciłaś mnie, zapiszę sobie tytuł coby o niej nie zapomnieć 🙂

(coraz-mniej, mam nowy nick)

Klaudia
9 lat temu

mam dużo ukochanych książek z dzieciństwa, większość tu wymienionych. Widzę, że nikt nie wspomniał jeszcze o Jeżycjadzie Musierowicz 🙂

Anonimowy
Anonimowy
9 lat temu

Bajka "Sinobrody" – właściwie nie wiem dlaczego. Żadnego większego morału tu nie ma, tyle tylko, że tajemnice są złe (też nie lubię tajemnic).
Poza tym "Porwanie w Tiuturlistanie" Żurkowskiego – trzy zwierzaki są biedne, tułają się po świecie, tyle poświęcają dla niewdzięcznej i rozkapryszonej królewny, w końcu spotyka ich dobry los. Dużo jest tu o męstwie, poświęceniu, docenianiu prawdziwych wartości. Wracam do niej przynajmniej raz w roku od 10 lat.

M.ina
9 lat temu

Najpiękniejsza książka mojego dzieciństwa to "Ania z Zielonego Wzgórza". "Małej księżniczki" nigdy nie przeczytałam, jakoś w ogóle mnie do niej nie ciągnęło.

Seira
9 lat temu

Jest jeszcze z disneya "Księżniczka i żaba", księżniczka tak na prawdę nie była księżniczką, tylko pracoholiczką, , która chciała otworzyć własny biznes. Myślę że to miła odmiana, Rapunzel w tej nowej wersji w sumie też nie 🙂 Disney chyba zmienia model kobiecy, to dobrze 🙂
Co do "Małej księżniczki" , to też ją uwielbiam, tak samo jak "Tajemniczy Ogród" i "Patty" 🙂

Aleksandra Niemiecka Sofa

Nie jest to jedyna książka, którą miło wspominam z dzieciństwa, ale masz rację. To piękna historia 🙂 Ja bardzo lubiłam "Pollyannę", "Anie z Zielonego Wzgórza", "Dzieci z Bulerbyn" i jeszcze trochę innych by się znalazło 🙂

pidzamowa
9 lat temu

Pamiętam tę książkę z mojego dzieciństwa 😉 Uwielbiałam ją jeszcze za jeden motyw- to że mała księżniczka wymyślała sobie historie i żyła nimi w świecie wyobraźni. Też tak lubiłam i… lubię 😉 Jak to przeczytałam to pomyślałam, że chyba nie jestem aż tak nienormalna 😉

bloo.
9 lat temu

Ja także bardzo lubię tę książkę. Dostałam jako nagrodę w szkole podstawowej. Wspomniany tajemniczy ogród też mi się podobał 🙂

alouette
9 lat temu

O matko, a ja właśnie dzisiaj myslałam o tej książce w kontekście powrotu na święta do domu. Koniecznie muszę do niej wrócić w grudniu, bo jest to jedna z moich ukochanych książek dzieciństwa!

Potworek
9 lat temu

Mała Księżniczka to była pierwsza powieść, którą przeczytałam prawie jednym tchem będąc w trzeciej klasie. Ale strasznie przeżywałam czytanie tej książki, za bardzo wczułam się w historię. Niesamowicie poruszająca opowieść

Anonimowy
Anonimowy
9 lat temu

jak przeczytałam tytuł posta i klikałam w 'czytaj dalej' to pomyślałam: "o nie, jak będzie mały książę, to wychodzę!". a tu..mała księżniczka 😛 mnie ta książka irytowała. a mały książę jeszcze bardziej 😛 chyba jestem odporna na takie wzruszacze 😛 nie ma akcji – nie ma książki 😛 😉

Anonimowy
Anonimowy
9 lat temu

Mój nr one to Ania z Zielonego Wzgórza, a po niej Zaczarowany Ogród 🙂

LandOfLaces
9 lat temu

"Opowieści z Narni" C.S.Levis
Oraz "Bracia Lwie Serce" -bardzo dziwna książka, niedawno robiłam sobie powtórkę.
Inna sprawa, że to na "Kopciuszku" uczyłam się czytać, tak ją uwielbiałam, że siostra miała już dość czytania mi jej, i musiałam sama 😉
Kiedyś trafiłam na taką odmienną wersję "Kopciuszka", w której Kopciuszek trafia na bal, i takietam, a potem rezygnuje z księcia i wybiera szewczyka, który szył jej buty, bo był kimś kto potrafi coś zrobić dla innych a nie tylko być księciem 😉 Tak zapamiętałam, niestety czytałam ją tylko raz.

Kasia
9 lat temu

KOCHAM, KOCHAM, KOCHAM tę książkę!!! 🙂

Ania || Myhellolife
9 lat temu

Nie czytałam książki, ale film bardzo mi się podobbał 🙂

:)
:)
9 lat temu

Mulan to moja ulubiona księżniczka, małą księżniczkę również uwielbiam. Jednak moim numerem jeden w książkach z dzieciństwa jest Ania z Zielonego Wzgórza. Kocham postacie, które biorą życie w swoje ręce.

Previous
Po co się uczyć?
Książka, którą każdy powinien przeczytać

78
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x