Dzisiaj świętujemy 30 lat od podpisania Konwencji o Prawach Dziecka. UNICEF zaprosił mnie, żebym o tym opowiedziała. To się może wydawać dzisiaj takie oczywiste, że dzieci mają prawa, ale nad ich ustaleniem przywódcy państw debatowali całą dekadę! To dzięki temu dzisiaj żadne dziecko nie może być skazane na dożywocie (bez możliwości zwolnienia wcześniej) ani na karę śmierci. Wcześniej mogło.
Jestem pedagożką, terapeutką, tą od „dzieci z trudnościami”. Jednak najbardziej trudni są w tym wszyscy dorośli. 
Zapominający, że dzieci nie są ich własnością, tylko ludźmi.
Dlatego założyłam kanał, na którym opowiadam uczniom o ich prawach. Jestem przerażona jak często są łamane i z jaką lekkością dorosłym to przychodzi. Chciałabym żyć w świecie, w którym prawa dzieci są oczywistością i nie mam o czym nagrywać, bo nikt z tym nie dyskutuje.
Zostawiam Wam Korczaka pod rozwagę 👍🏻 „Bo dorosłemu nikt nie powie: ‘Wynoś się’, a dziecku często się tak mówi. Zawsze jak dorosły się krząta, to dziecko się plącze, dorosły żartuje, a dziecko błaznuje, dorosły płacze, a dziecko się maże i beczy, dorosły jest ruchliwy, dziecko wiercipięta, dorosły smutny, a dziecko skrzywione, dorosły roztargniony, dziecko gawron, fujara. Dorosły się zamyślił, dziecko zagapiło. Dorosły robi coś powoli,
a dziecko się guzdrze. Niby żartobliwy język, a przecież niedelikatny. Pędrak, brzdąc, malec, rak – nawet kiedy się nie gniewają, kiedy chcą być dobrzy. Trudno, przyzwyczailiśmy się, ale czasem przykro i gniewa takie lekceważenie.” Trudne pytanie - masz poczucie, że twoje prawa w dzieciństwie były szanowane? Mi dobierano notorycznie prawo do odpoczynku - od „dzwonek jest dla nauczyciela” po zadania na ferie. #world'schildren'sday #dlakażdegodziecka #dzieńprawdziecka #unicefpolska

Dzisiaj świętujemy 30 lat od...

Dziewczyno, kiedy ostatni raz sobie odpuściłaś? Sama sobie.

Zastanawiałam się czemu podróż do Odessy była najfajniejszą tego roku. Odpaliłam macbooka raz, by nas odprawić. Nie zrobiłam zdjęć z myślą o blogu, nawet nie miałam jakiegoś tam poczucia, że coś muszę zobaczyć. Jednego dnia wykupiliśmy sobie takie wielkie łóżko z baldachimem i dogorywaliśmy na kacu na plaży, bez poczucia, że szkoda jednego z ledwie czterech dni. Nie szkoda!

Nie jestem wielką fanką alkoholu, ale rzadko mam poczucie, że mogę. Ostatni raz jak byłam na shotach w pijalni wódki z rok temu, to podeszła do mnie czytelniczka, powiedzieć że lubi mojego bloga. Cały następny dzień zastanawiałam się o czym ja wcześniej pijana rozmawiałam. Nie jestem jakąś rozpoznawalną osobą, ale miałam kilka takich sytuacji i nie do końca potrafię przez nie wyluzować🙈
Odessa była cudowna, bo wyluzowałam. bo nie było spiny w związku z niczym. Mieliśmy korzystać z ekscytującego życia nocnego, ale chyba zaszkodziły nam rapany? Spoko, pijąc gorący rumianek śpiewaliśmy utwory Cher huśtając się na hamaku i huśtawce w mieszkaniu.
Zero spiny!

Teraz zrobiłam wielki krok, bo ograniczyłam instagrama i pozbyłam się poczucia, że muszę odpowiadać na komentarze i wiadomości. Ogromnie dziękuję Wam za zaufanie jakim mnie obdarzacie, ale z problemami osobistymi i rodzinnymi i życiowymi zapraszam na grupę na fejsie albo (to lepiej!) na terapię. Ja po pierwsze nie jestem właściwą osobą, po drugie - nie czuję się spoko będąc obciążana waszymi przykrymi historiami. 
Wcześniej miałam poczucie winy, że powinnam być bardziej empatyczna, ale kurczę - jestem! Chcę zostawić tę część siebie dla przyjaciół i bliskich, bo każda taka wiadomość wysysa energię ze mnie.
Poczułam ulgę, odpuściłam sobie samej, bo jeszcze nikt na moje „nie” się nie obraził. Szanujecie moje granice, jesteście super ♥️
Jestem niemal pewna, że też robisz coś, czego wcale nie musisz i świat się nie zawali jak przestaniesz i sama sobie odpuścisz. Tak, sama sobie!
Padłaś? Poleż, nie poprawiaj korony i nie zasuwaj dalej.
#szczerze_pisząc #aniamaluje #wakacje #odessa #podróże #podróżemałeiduże #throwback

Dziewczyno, kiedy ostatni raz sobie...

O tym, że wymyśliłam sobie zabrać @pranamat_polska do Gruzji i zrobić tam piękne zdjęcia w górach - wiecie. Że mimo przygotowania się do wyboru terminu trafiły nam się dwa dni srogiej kaukaskiej zimy i ze zdjęć nici - też wiecie. Czasami tak bywa! Zero stresu. 
Gdy muszę, to potrafię spakować się w podręczny, ale w zasadzie to opcja tych zdjęć sprawiła, że @pranamat_polska zasponsorowało mi bagaż rejestrowany😉. Mata przydała się po przemierzaniu kraju bardzo ciasnymi busikami, po których moje plecy były jeszcze bardziej spięte niż zawsze (tak, to możliwe🤪). Na fizjoterapii jestem co 2-3 tygodnie, na macie mogę leżeć codziennie i staram się to robić. Albo podkładać sobie poduszkę do akupresury pod kark. Wiecie, bo i tak często widać je gdzieś w tle moich stories, po prostu kocham to kolczaste cudo całym sercem i tak - to boli (jakby zaśpiewał Freddie - pain is so close to pleasure), ale ulga potem... nowe plecy. Staram się pamiętać o ruchu i gimnastyce ale jak mam wenę, to potrafię siedzieć przed komputerem od rana do 15-tej i dopiero po zerknięciu na zegarek zorientować się, że wypiłam tylko jedną herbatę, nic nie zjadłam, nie byłam nawet siku, co tu mówić o rozciąganiu😏🙈 Jeśli tak jak ja, nie jesteście idealni i dużo siedzicie - na hasło aniamaluje jest 30% na zestaw mata+poduszka albo 20% na pojedynczy element.
Jutro dowiem się do kiedy! Szczegółowy opis wrażeń ze stosowania tej maty jest na blogu - ja nie umiem już bez niej żyć! Serio, miłość! (Kiedyś nie dodałabym zdjęcia dokumentującego ciążę spożywczą z jaką chodziłam po Gruzji, ale to jedzenie było tego warte!) #zpoleceniaaniamaluje #pranamatpolska #pranamateco #pranamat #mójpranamat #mata #relaks #batumi #gruzja #współpraca #podróże #podróżemałeiduże

O tym, że wymyśliłam sobie...

Wczoraj miałam cudowną rozmowę z @magdalena_komsta, jedną z najmądrzejszych kobiet jakie znam. Rozmawiałyśmy np. o tym, ile to razy zastanawiamy się, czy strój nie przyćmi kompetencji. Bo prowadzisz prelekcję do której się długo przygotowywałaś i jednak chcesz potem usłyszeć, że była dobra, a nie, że twój tyłek świetnie wygląda w tej sukience. Mężczyźni mają mniej seksualizowane ciała (aczkolwiek uważam, że Vladimir Putin nosi mistrzowsko skrojone garnitury🔥) i nie muszą się aż tak nad tym zastanawiać. I spoko, założysz mniej ładną sukienkę żeby „się dopasować” i „nie było gadania” ale przypadkiem utrwalisz dychotomię - ładna/sexy ALBO mądra i kompetentna.
Trudne wybory!

Miałam w życiu dwa takie przekorne momenty, gdy jednocześnie podkreślałam i talię i cycki i tyłek i nogi i jeszcze zakładałam szpilki. Wiele razy byłam oceniona powierzchownie jako niezbyt lotna laska, ale cholernie tych momentów potrzebowałam. Dzięki nim dzisiaj:
👉🏻 nikt nie jest w stanie mnie zawstydzić 👉🏻 mogę unieść brew pogardy, gdy na panelu inny panelista z niekrytym uznaniem pomieszanym ze zdziwieniem powie „ale ty jesteś mądra” po mojej wypowiedzi 👉🏻 kompletnie nie uzależniam swojego poczucia własnej wartości od tego, co mam na tyłku, bo tylko przeczołgawszy się przez etap skrajnie obcisłych sukienek mogę mieć pewność, że moje czucie się dobrze z samą sobą płynie z wewnątrz.

Bardzo często widząc kobiety oceniamy je przez pryzmat własnych wartości i poglądów. Że ubrała się tak by kogoś kusić, że na pewno jest jej niewygodnie na szpilkach i się poświęca, że to, że tamto.
Plx mniej oceniania ok? Może ta dziewczyna właśnie wyrwała się z toksycznego związku, w którym partner jej „nie pozwalał” wychodzić nigdzie w sukienkach i musi to sobie odbić? Może odeszła z jakiegoś ugrupowania oazowego albo ŚJ i ma potrzebę doświadczenia świata inaczej,by móc znaleźć swoją ulubioną wersję siebie? Nigdy nie wiesz!

Skłamię mówiąc, że nie mam z automatu założeń odnośnie nowo poznanych ludzi, bo jak każdy - mam, ale unikam tych amatorskich psychoanaliz i was też do tego namawiam. Jeśli coś nikogo nie krzywdzi - who cares!
#aniamaluje #szczerze_pisząc

Wczoraj miałam cudowną rozmowę z...

Jak możesz być zadbana, będąc niezbadana?! Rzuciłam dzisiaj w żywej dyskusji z @kasia_coztymseksem. Kasia oczywiście jest mądra i się bada ale powiedziała, że mam to zapisać🙃
Rozmawiałyśmy o wielu rzeczach, np. o tym, że żyjemy w dziwnym kraju, w którym seks można uprawiać (nie lubię tego słowa, to nie pole) od 15-tego roku życia, a do ginekologa można iść od 18-ego. I tak sobie rozmawiamy o tym, co ja uważam, że Kasia fajnego robi dla kobiet ucząc je o tym, że seks może być fajny i przyjemny (a nie dla każdego niestety jest😥), i co Kasia uważa, że ja robię fajnego ucząc kobiety, że powinny mieć własne pieniądze a w relacje z innymi wchodzić bo chcą, a nie z ekonomicznej konieczności🙅🏻‍♀️💸
Gdzieś tam zawędrowałyśmy w odmęty relatywnie drogiego, szczególnie dla młodych ludzi dostępu do specjalistów.
I z jednej strony tak, totalnie się zgadzam. 15 minut wizyty bez żadnych badań to 150 zł (ja tyle płacę) a jak robisz przy okazji badania to kwota się zwiększa. To rzeczywiście może to boleć. Sama byłam w miejscu, w którym oglądałam każdą złotówkę 5x
✅ALE! Priorytety, dziewczyno, priorytety! Nigdy nie miałam problemu by określić, że są rzeczy ważne i ważniejsze.
Nie wiem i nie rozumiem, jak można co 3 tygodnie chodzić na rzęsy i hybrydy, a 3 lata nie być u ginekologa. Na tej samej zasadzie nie rozumiałam Gruzinów z nowymi telefonami, ale bez zębów🤯
Na studiach miałam stary model telefonu a mój pierwszy tablet, dzięki któremu mniej kserowałam i moglam czytać książki na legimi, nagrzewał się tak mocno, że musiałam go wkładać do lodówki by odpoczął. 
Ale zawsze mam zrobione badania i nie unikam lekarzy, bo to ważne❗️
Nie mówię zresztą tylko o finansach. Łatwiej jest „zadbać o siebie” idąc na te hybrydy niż pobiegać, prawda?
Don’t get me wrong, sama lubię mieć pomalowane paznokcie, lubię, a nawet uwielbiam Julię z @mayeye_warsaw , do której chodzę na rzęsy i chciałabym, aby jej biznes się rozkręcał.
Ale! First things first. Nie możesz być zadbana i niezbadana jednocześnie. Badaj się dziewczyno, ok? Gdy następnym razem gdy powiesz sobie „ale psycholog/ginekolog/terapeuta/fizjoterapeuta” jest drogi, zastanów się czy dobrze ustalasz priorytety. Nr 1 to Ty!

Jak możesz być zadbana, będąc...

Mój detoks od social mediów nadal trwa i dzielnie trzymam się narzuconej sobie maksymalnie godziny dziennie. Streszczając się powiem tylko, że wykorzystuję moment siedzenia na tyłku w Warszawie na spotkania z tymi wszystkimi cudownymi ludźmi, których przez ciągle bycie w rozjazdach nieco zaniedbałam. Podoba mi się to, chociaż dzisiaj naszło mnie na szybkie sklecenie „tygodnika”, więc macie coś do poczytania na blogu.
Zdjęcie w Tunezji zrobiła @ewaszabatin nie mam pojęcia kiedy, ale dobrze pokazuje mój mały problem z telefonem, który stał się przedłużeniem ręki. Kolory podkręciłam presetem Madryt, od @krzysztof_adamek i @instafiltry.pl, tylko zostawiłam po swojemu niebieski.

Pytanie za sto punktów: zerknij w zakładkę „twoja aktywność” na instagramie i napisz ile czasu dziennie spędzasz w tej aplikacji. Jestem ciekawa!
#aniamaluje #szczerze_pisząc #podróże #podróżemałeiduże #wakacje ##tunezja #zakochaniwtunezji #discovertunisia @discover_tunisia @sunfunholidays #lato #afryka #tunisia

Mój detoks od social mediów...

Uwielbiam to zdjęcie. Książki i wzorzyste rajstopy to najpopularniejsze prezenty jakie dostaję. Prezentem jaki sama chciałabym sobie podarować jest czas⏳ Właśnie zamknęłam ogromny projekt🥳. Powinnam uczcić to kieliszkiem szampana i relaksem, tymczasem pierwsza myśl brzmiała „o cudownie! wreszcie będę miała czas na pisanie własnego ebooka i tekstów na bloga”. A potem uświadomiłam sobie, że ja zawsze mam nad sobą coś, co POWINNAM napisać. Nie pamietam kiedy miałam od tego wolną głowę. I tak jak cenię sobie szalenie dywersyfikację przychodów i wolność twórczą jaką mi daje, tak potrzebuję też wolności OD tworzenia. Nie da się tego streścić wpisem na IG, ale Fromm swoją genialną „Ucieczką od wolności” poukładał mi kiedyś w głowie. Potrzebuję powiedzieć sobie, że mogę bez konsekwencji dla swojej psychiki być wolna od bloga i instagrama i nie czynić z nich ważnych filarów mojej tożsamości. Ustawiam sobie jeszcze ostrzejszy limit czasowy na instagrama (godzinę dziennie!). Mam ochotę pisać i wrzucać tutaj coś tylko wtedy, gdy będzie mnie na to cisnąć jak na sikanie po siedmiogodzinnej jeździe z Tbilisi do Batumi.Może będę milczeć całymi dniami, może naparzać treściami jak szalona, dowiem się tylko postanawiając, że nie muszę! Pssst! Ograniczyłam na profilu komentowanie tylko dla osób; które mnie obserwują. Kompletnie wyzwoliłam się myśli o tym, że konto powinno rosnąć. Dałam sobie do końca roku czas na wolność także od zarabiania. Jestem ciekawa co będę CHCIAŁA robić czując, że mam ten cudowny komfort, że nie muszę.

#przerwa #aniamaluje #szczerze_pisząc #rajstopy #nogi #książka #kropki

Uwielbiam to zdjęcie. Książki i...

Wrzuciłam wczoraj na stories najbardziej memiczne momenty mojego życia (są w przypiętych!) i bezkonkurencyjnie wygrał gołąb, który leciał na mój tyłek😅. Naszła mnie przy tej okazji pewna myśl, której nie mogę wyrzucić z głowy. Zostanę pewnie zjechana i już słyszę te komentarze pod tytułem „zdefiniuj kobiecość!!!1”, ale nie czuję, abym miała jakiś obowiązek coś tu definiować, tak samo jak nie umiem zdefiniować czym jest chemia między dwójką ludzi i czemu czasami nie ma jej z kimś, kto teoretycznie łapie się we wszystkie nasze kryteria a „to coś” ma ktoś, kto do nich nie pasuje😉
Więc myśl, która mnie dręczy to ta, że poza aktorkami czy piosenkarkami mało widzę kobiet odnoszących sukcesy czy dzierżących władzę, które nie ukrywałyby swojej - no właśnie - kobiecości.
I nie zrozumcie mnie źle, jestem na tym etapie, że czuję się świetnie gdy mam na sobie bluzę ze sponge bobem, ale co takiego sprawia, że kobiety w polityce ubierają się bardziej jak Angela Merkel czy Beata Szydło niż jak nie wiem, Angelina Jolie?
Może to, że gdy Magdalena Ogórek (nie głosowałam na nią!) kandydowała w wyborach prezydenckich, to nikt nie pytał jej o poglądy, a media opisywały wyłącznie jej sukienki i sposób układania włosów?
Co takiego sprawia, że mądra kobieta nie może podkreślić strojem swoich pośladków?
Nie, nie uważam jakoby tyłek i cycki były jedynym co mam do zaoferowania (w ogóle co za debilne określenie) więc nie czuję abym musiała to skrywać i „najlepsze zostawić na koniec”, ale drapie mnie to, gryzie i męczy. 
Jakieś spostrzeżenia?

Wrzuciłam wczoraj na stories najbardziej...

Jestem dziewczyną leniwą. Chociaż nie, nie migam się od pracy i obowiązków. Jestem po prostu wygodna! Nie dla mnie 10 kroków koreańskiej pielęgnacji, ale niestety przy wrażliwej cerze nie mogę sobie pozwolić na całkowite olanie tematu. Wrażliwa, skora do podrażnień cera szybko się na mnie zemści, jeśli nie poświęcę jej chwili uwagi wieczorem. Jeśli jesteś wrażliwcem jak ja - możesz śmiało zerknąć w drogerii na półkę z linią physio mikrobiom marki tołpa.
Moja cera nie ma ze mną lekko, bo ciągle podróżuję (zmieniam twardość wody i powietrze) a do tego nie śpię tyle ile powinnam. A z tymi kosmetykami się polubiłam, bo działają po prostu tak, jak trzeba! Na stories możecie zobaczyć jak wygląda. 
#tołpa #pielęgnacjatwarzy #physio #oczyszczanie #kosmetyki #uroda #makijaż #pielęgnacja #blogerka #zakupy #krem #blogkosmetyczny #twarz #polskiekosmetyki #kosmetyczka #blogurodowy #piękno #kosmetyk #dzieńdobry #nawilżenie #aniamaluje 
Post we współpracy z marką @tolpa_mniej_wiecej

Jestem dziewczyną leniwą. Chociaż nie,...

Czy jeśli w Gruzji podoba mi się nie tylko to, że jest pięknie, miło i pysznie, ale też tanio, to znaczy, że akceptuję wyjątkowo niefortunne geopolityczne położenie kraju?🤔🤯
Pierwszy raz ta myśl zastrzeliła mnie gdy odnotowałam w swojej głowie, że z roku na roku mój ukochany Lwów staje się wyraźnie droższy. 
A potem dałam sobie mentalnego plaska w twarz, bo w sumie fajnie, że ludzie się bogacą. Nie chciałabym, aby Polska słynęła wyłącznie z tego, że jest tanio i można się za grosze naj*bać. 
W 2000 roku minimalne wynagrodzenie w Polsce wynosiło 700 zł. Pamiętam jak rodzice wielkim wysiłkiem kupili mi za jednym zamachem dwa pierwsze tomy Pottera. To było super, zawsze na prezenty chciałam tylko książki, ale dopiero z perspektywy gruzińskich cen zaczynam to doceniać.

Gruzja jest niesamowita nie tylko dlatego, że jest tania. Jest niesamowita tak po prostu. Różnorodna, pyszna. Z przebogatą mitologią, kulturą, alfabetem i dumą, która nie pozwala się ugiąć przed wielkim, groźnym sąsiadem. Jasne, Gruzja jest najbliższym nam kulturowo krajem będącym w top15 pod kątem niskiego Consumer Price Index (w uproszczeniu: stosunek zarobków do kosztów życia) i rozumiem, że dla wielu ludzi to będzie kraj taniej najebki, ale dla mnie to była jedna z najciekawszych podróży w życiu. 
Przy okazji; 
Czy znacie jakąś dobrze wydaną wersję gruzińskich mitów? Może być po angielsku :). #georgia #georgia🇬🇪 #georgiatravel #gruzja #podróże #podróżemałeiduże #wakacje #aniapodróżuje

Czy jeśli w Gruzji podoba...

Jak wydawać się mądrzejszym w szkole i na studiach


Nie tylko nauka sprawia, że zyskujemy dobre oceny. Istnieje kilka sprytnych sztuczek, które pozwolą osiągać lepsze wyniki przy takim samym wkładzie czasu i pracy 😉 Zaufajcie mi, prowadziłam zajęcia zarówno w klasach 1-3 szkoły podstawowej jak i konwersatoria dla studentów. Mam nieco szerszą perspektywę.
Wpis ma wersję w postaci filmu, jeśli wolisz przeczytać – będzie mi miło, jak chociażby dasz łapkę w górę 😉
Pierwsze dobre wrażenie – tu kłania się podstawowy błąd atrybucji. W skrócie – jeśli najpierw sobie zapunktujesz, to nauczyciel wyrobi sobie o tobie opinię, że jesteś dobrym uczniem. Każde twoje potknięcie czy niedbalstwo będzie bardziej skory uznać za przemęczenie i spojrzy na nie łaskawszym okiem, bo w swojej głowie uważa cię za dobrego ucznia. Podstawowy błąd atrybucji działa w dwie strony – jeśli spóźnisz się na pierwsze zajęcia i nie odrobisz zadania domowego – zyskasz łatkę kiepskiego ucznia i zadziała efekt Golema. Twoje późniejsze dobre oceny mogą zostać uznane za łut szczęścia albo ściąganie. Nie lubimy zmieniać opinii o ludziach, bo bardzo się do nich przywiązujemy. Mimo świadomości tych zjawisk sama przyłapywałam się na tej pułapce myślenia jako nauczyciel. Warto znać ten mechanizm i wykorzystać go na swoją korzyść.
Przejrzyj lekcje naprzód – super banalne, wystarczy przeskanować wzorkiem nagłówki w podręczniku, ale będziesz sprawiać wrażenie kogoś, kto aktywnie słucha. To działa, słowo!
Właśnie, słowa!
Odpal słownik i poszukaj sobie nowych, wyszukanych słów i używaj ich w wypowiedziach ustnych oraz pisemnych. W internecie komunikuję się przy użyciu uproszczonego języka (zasada KISS – keep it simple stupid), ale w szkole i na studiach trzeba innej strategii.
Przykład: “X jest traktowane autotelicznie” (jest celem samym w sobie) brzmi 5x mądrzej niż “czasami droga jest ważniejsza niż cel”, co brzmi jak Coelho albo cytat z “temyśli”.
Nowe słowa znajdziesz w słownikach lub np. na “codziennienoweslowo” na instagramie. I tak scrollujesz, więc postaw sobie za cel rozbudowywanie swojej bazy słownictwa.
Klucz egzaminów jest często konstruowany tak, że za słownictwo możesz wskoczyć w wyższą punktację za “styl”. Czasami klucz jest głupi i wystarczą 3 mądre słowa, miej tego świadomość i zaprzyjaźnij się z takimi słowami jak mizoandria, kunktator, dezynwoltura, epigon i  emablować. Albo z innymi ;). Tylko nie zapominaj co te słowa znaczą.
To samo dotyczy mądrych cytatów. Raczej unikaj takich rodem z Coelho, Jan Paweł II też nie jest wysoko punktowany. Stawiaj na filozofów i klasyków, np. Tołstoja. W internecie są setki stron z cytatami podzielonymi na kategorie, znajdź kilka uniwersalnych, np.
Droga śruby jest prosta i kręta zarazem – Heraklit z Efezu. Brzmi mądrzej niż “to nie jest jednoznaczna sprawa” Nauczyciele znają na pamięć już te wszystkie cytaty z lektur, znajdź bardziej oryginalne. Wyrób sobie nawyk notowania wartościowych cytatów ilekroć usłyszysz lub przeczytasz coś wyjątkowego.
Ah, no właśnie – to działa też na językach obcych.
Odnoś się do motywów, historii, wzorów zachowań – twoimi przyjaciółmi niech staną się pułapka Tukitydesa, Pyrrusowe zwycięstwo czy miecz Damoklesa.
Przy okazji uprawiania tej pozornej erudycji dowiesz się kilku nowych rzeczy i poszerzysz horyzonty 🙂
Zgłoś się na ochotnika do punktu A! Podręczniki są często skonstruowane tak, że pierwszy podpunkt jest najłatwiejszy, a potem zaczyna się coraz trudniej. Zamiast czekać aż zostaniesz wywołany to tablicy by rozwiązać trudny punkt h, z którym nie dasz sobie rady – idź na ochotnika do punktu A. 
Angażuj się w coś – koło na uczelni czy kółko zainteresowań w szkole. Bądź w coś zaangażowany, a będziesz mieć opinię dobrego ucznia. Na radzie pedagogicznej nauczyciel od przedmiotu w który jesteś wyjątkowo zaangażowany będzie cię chwalić. Jeśli przynosisz szkole jakąś chlubę, np. miejsca w konkursach plastycznych czy jakichkolwiek innych – wygrałeś życie i zawsze będziesz mieć taryfę ulgową.
I przede wszystkim – naucz się jak się uczyć, tutaj polecam z serca blog Ani Kani z blue-kangaroo. Mnóstwo metod efektywnej nauki 🙂 Czasami możesz nauczyć się więcej w godzinę, niż w trzy, jeśli korzystasz ze złych metod.
Jeśli spodobał Ci się tekst, doceń wersję filmową i zostaw łapkę w górę lub suba,z góry ślicznie dziękuję 🙂

Bądź na bieżąco! 
  INSTAGRAM ❤ FACEBOOK 
❤ FACEBOOK MONIKI 

Niektóre teksty widzą tylko subskrybenci (nie lądują na “głównej”) – jeśli chcesz być na bieżąco, zostań obserwatorem w google lub na bloglovin 🙂 A jeśli dany tekst Ci pomógł, sprawisz mi przyjemność, jeśli klikniesz +1 w g+ pod tekstem 🙂Komentując oświadczasz, że znasz regulamin

Uściski, Ania

9
Dodaj komentarz

avatar
8 Comment threads
1 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
8 Comment authors
Marta :) Wiktoria WiznerDorotamoonikaWielki Piątek Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Wiktoria Wizner
Gość

Za stosy konkursów i jednoczesne dobre oceny, mieszali mnie z błotem i zaniżali zachowanie (kij, że nagrody się sypały, że wolontariat, że Szlachetna Paczka) i wróżyli życie pod mostem 😂. A naiwnie wierzyłam, że przyniosę dumę i radość. Przyniosłam dodatkowe punkty w rankingach, dotacje dla szkół i uczelni, nagrody dla wykładowców i cegiełke dla nich w budowaniu wizerunku czy przy kolekcjonowaniu osiągnięć do doktoratu czy profesury. Sobie poczucie rozczarowania i dużo smutku. Mimo radości z osiągnięć, mocno przygasłam.

Wiadomo, że najczęściej jest inaczej. Mi się trafiło tak i nikomu nie życzę tego samego.

Dorota
Gość

Przy mojej sklerozie te słowa zostałyby z pewnością pomieszane 😀 Do szkoły wróciłam, ale zaczęłam od spóźnień choć z dużą aktywnością 😉

Marta :)
Gość
Marta :)

Pierwsze dobre wrażenie – ja jako “wzorowa” uczennica mogłam spać na lekcji, pisać liściki i kończyłam ze wzorowym zachowaniem, zdecydowanie warto przez pierwszy miesiąc się starać.

Nie zawsze wyszukane słownictwo działa. Jeśli ktoś nie umie zastosować nowo poznanych słów w praktyce, radzę uważać. W rzeczywistości często osoba tłumacząca coś skomplikowanego, tak że zrozumie to przeciętny kowalski ma większą wiedzę niż ten co wyskoczy z dziwnymi pojęciami Jednak dla własnego samorozwoju można poznawać nowe słowa.

moonika
Gość
moonika

nigdy nie stosowałam tych taktyk świadomie, ale zauważałam efekty pierwszego dobrego wrażenia i zawsze czułam, że mam ulgi u nauczycieli – na sprawdziany uczyłam się jak inni, ale nie pamiętam żebym dostała np. jedynkę za brak zadania, a wątpliwości dotyczące oceny końcoworocznej zawsze były rozstrzygane na moją korzyść 🙂 pamiętam jak raz koledzy nie rozumieli dlaczego zrezygnowałam z 6 (nauczycielka pomyliła się w liczeniu punktów), a mi po prostu bardziej opłacała się jej opinia niż ocena, która nie ma wpływu na moją średnią dobra opinia najbardziej przydaje się, kiedy mam gorszy dzień (nauczycielka po pierwszym pytaniu już do mnie nie… Czytaj więcej »

Klaudia Jaroszewska
Gość

po przeczytaniu stwierdziłam, że chyba dlatego byłam tak dobrze traktowana przez nauczycieli. Pierwsze wrażenie, bogate słownictwo itp 😉

Wielki Piątek
Gość
Wielki Piątek

Pułapka Tukidydesa idiotko, a nie Tukitydesa! Widać żeś robiła tylko dobre wrażenie i nic poza tym.

Trii (@kuunelakk_by_trii)
Gość
Trii (@kuunelakk_by_trii)

Miałam to szczęście, że pierwszą zasadę ogarnęłam już w podstawówce. I przejechałam na niej aż do końca studiów – DZIAŁA 🙂
Warto się solidnie przygotować na 2/3 pierwsze zajęcia (mówię już o studiach) a potem do końca semestru ma się taryfę ulgową.
Do tego stopnia, że podnosiłam rękę nawet jak nie znałam odpowiedzi a i tak słyszałam: pani Adrianno, wiem, że pani to wie, proszę dać szansę innym 😀

Dominika R.
Gość

Potwierdzam sposób z łatwiejszym punktem a! Z kolei na studiach można to przełożyć na przygotowanie do zajęć – jeśli prowadzący prosi o opracowanie trudnego tekstu, a potem zadaje z niego pytania do dyskusji, to zawsze lepiej się zgłosić do tych pierwszych pytań, które przeważnie dotyczą jego początku, niż potem wpaść na posumowaniu całości. Natomiast z wyszukanymi słowami zawsze miałam problem, bo choć je rozumiem, to w rozmowie i np. tłumaczeniu komuś zawsze starałam się wszystko przełożyć jak najprościej. Ale faktycznie zgadzam się, że dla prowadzących to ma znaczenie – już zaprzyjaźniłam się z codziennienoweslowo na Insta, teraz czas poszukać uniwersalnych… Czytaj więcej »

aniamaluje
Gość

Trzymam kciuki! 😀

Previous
Najlepsze rzeczy na porost i wypadanie włosów
Jak wydawać się mądrzejszym w szkole i na studiach