Siedem pierwszych prac

Chciałam napisać o tym, jak bardzo podobał mi się Lwów, ale nie mogę. Myślę o biedzie którą widziałam i o tym, że przecież u nas,  na miejscu też jej nie brakuje. Więc usiadłam i chciałam pisać, ale wszędzie widzę znaki i sygnały mówiące mi – pisz o siedmiu pierwszych pracach! No to piszę.

Moje prace będą dość nietypowe, bo pokrywają się czasowo i nie mają wiele wspólnego z etatem. Nie chcę też robić z tego jakiejś historii w stylu od pucybuta do milionera, bo pucybut ze mnie żaden a i do milionera mi wiele brakuje. Wierzę jednak, że moja historia w jakiś sposób kogoś zmotywuje.
Moja rodzina nie jest bogata, ale nigdy nie czułam się biedna. Czasami nie trzeba wiele by wpaść w tarapaty finansowe – wystarczy że matka pożyczy od ciebie pieniądze z  wesela i nigdy ich nie odda. Albo urodzisz dziecko i w szpitalu złapiesz infekcję, przez co nie możesz karmić piersią a ono jest chore i toleruje tylko drogie (na początku lat 90.) mleko Humana. Wystarczy, że ktoś ukradnie gazobeton (suporeks) z twojej działki.
Albo że twój dziadek umiera na raka i potrzebuje opieki a  nikt nie ma złudzeń, że trzeba mu kupić wszystkie leki i porządne pampersy a nie te w których odparza sobie tyłek. Nawet jeśli oznacza to ziemniaki ze skwarkami na obiad przez wiele miesięcy.
 Czasami wystarczy że jakaś firma nie płaci innej (bo np. Urząd Skarbowy niesłusznie zajął jej majątek) i ktoś przez pół roku nie dostaje wypłaty. A panów urzędników gówno obchodzi, że ci ludzie utrzymują swoje rodziny.
 Szybko i brutalnie zrozumiałam, że łaska pańska na pstrym koniu jeździ i jednego dnia coś masz a innego to tracisz i zostajesz z tym sam.
Jestem więc tym dzieckiem, które przez długi czas miało zawsze najtańszy plecak z gazetki jakiegoś marketu i dwa swetry  po starszej o kilka miesięcy  “kuzynce” Patrycji (jeśli jesteście na Śląsku i coś Wam mówi Chełmek – Patrycja robi świetnie rzęsy 1:1 i innymi metodami).
Nigdy nie czułam się jednak biedna.
Po pierwsze – zawsze miałam ciepły obiad (nawet jeśli były to ziemniaki ze skwarkami) wsparcie rodziny, komplet książek do szkoły i bieżącą wodę. To dużo więcej niż inni ludzie których znam.
Po drugie – rodzice zawsze mi powtarzali bym się uczyła i czytała, bo tego co mam w głowie nikt mi nie zabierze i zostanie na zawsze. 
Po trzecie – biedna to była moja babcia, gdy zimą chodziła grzać stopy w krowich plackach.

I’ve paid my dues 
Time after time 

I’ve done my sentence 
But committed no crime 

And bad mistakes 
I’ve made a few 

I’ve had my share of sand 
Kicked in my face 

But I’ve come through 

Miałam wszystkie niezbędne rzeczy i nie czułam że mam prawo wymagać od rodziców lepszego plecaka czy markowych butów, bo niby co mi daje uprawnienia do takich roszczeń? Naprawdę długo nie miałam pojęcia jak splot niefortunnych wydarzeń odbił się na finansach mojej rodziny – po co martwić tym dziecko? Dowiedziałam się gdy pewnego dnia wyrzygałam rodzicom te dwa swetry po Patrycji i wiem, że nie mam zupełnie nic do zarzucenia mamie i tacie, bo robili WSZYSTKO co w ich mocy, a nawet jeszcze więcej.
Problemy były przejściowe, ale nigdy nie spaliśmy na pieniądzach a ja pamiętałam co to znaczy odczuwać niedobór. Dlatego mniej więcej od gimnazjum zawsze starałam się mieć własne pieniądze.

Własne pieniądze to wolność. Rezerwa pozwala ci odejść z pracy w której jest źle, nie przyjąć zlecenia, które nie jest w zgodne z twoimi wartościami. Trzasnąć drzwiami i odejść od partnera z dnia na dzień. Wydawać na co tylko chcesz. Na przykład na bravo girl, którego nie kupiłabym za pieniądze moich rodziców.
Risin’ up, back on the street 
Did my time, took my chances 
Went the distance, now I’m back on my feet 
Just a man and his will to survive 
Moją pierwszą pracą było zrywanie malin. 50 groszy za pojemnik (2 zł za kg). Przez godzinę potrafiłam na początku zbierać 5 pojemników na godzinę. Łatwo można policzyć że dało mi to 2,50 zł/h Po jakimś czasie wyciskałam z godziny 10 pojemników.  To był 2005 rok, miałam wtedy 14 lat.
Ta praca trwała krótko i wiele mnie nauczyła. Nie uważam aby to był wyzysk. Maliny na hurcie można było sprzedać po maks. 3,50 zł. Oprócz zrywania były koszty oprysków, podlewania, ryzyko zniszczenia malin przez gradobicie, tępienie chwastów i robactwa. Ryzyko, że malin nikt nie kupi i trzeba będzie zrobić z nich wino albo dżem, którego nikomu się nie sprzeda.  Konieczność zrywania ich codziennie. Wożenie ich na sprzedaż, sprzedawanie, koszt opakowań w które te maliny były zbierane. 
Moja kariera skończyła się w momencie w którym złapałam malinę za pszczołę i odkryłam że mam na jad błonkoskrzydłych uczulenie.
Nie zbierałam tych malin sama, a za zarobione pieniądze kupiliśmy karmę dla głodnego kota, który się przypętał i z tego co wiem – żyje szczęśliwy w tej rodzinie do dziś. 
Podobnych (z reguły na 1-3 dni) prac było kilka, ale nauczyłam się z nich tego samego, więc streszczę to następująco:
1. Poznałam wartość pieniądza
2. Nie umiem patrzeć źle na pracę na czarno. Jestem wdzięczna każdemu, kto dał mi wtedy szansę i możliwość zarobienia sobie jakichkolwiek pieniędzy.
3. Szybko zrozumiałam, że nie nadaję się do pracy fizycznej z powodów oddechowych i muszę się uczyć, bo nie mam w życiu innego wyjścia 🙂
Aha, dzisiaj mam w ogrodzie trochę własnych malin – tak w ramach wyciągania wniosków z własnych doświadczeń 🙂
2. Sprzedawanie przedmiotów
Mój pierwszy komputer to był trup skompletowany za flaszkę i wielki monitor CRT kupiony “Od Gruchy”. Grucha to człowiek który przywoził stary sprzęt wyrzucony przez Niemców i go sprzedawał. Od Gruchy można było tanio kupić biurko, lodówkę i rower. Zainspirowało mnie to wtedy do przekopania piwnicy i znalezienia rzeczy potrzebnych mi w tym samym stopniu co tamtym Niemcom monitor z tyłkiem i bez dwóch bolców w kablu. Tak znalazłam kolekcję książek “z tygrysem”, które kiedyś czytał mój dziadek. Posegregowanie i opisanie zajęło mi dwa dni. Zarobiłam na tym mniej niż mogłam, bo aukcja nie miała zdjęcia – nie posiadałam cyfrówki! Na “chemiku” (kiedyś bydgoski odpowiednik stadionu dziesięciolecia)  takie książki w ogóle się nie sprzedawały, więc internet stworzył nowe możliwości. Pierwsze konto w banku i konto na allegro było założone na mamę ;). Graty z piwnicy kiedyś się jednak skończyły… 😉
3. Handlowanie towarem z lumpeksów
Moją przewagą była wiedza. Chodziłam po lumpach i kupowałam rzeczy które przez internet dało się sprzedać drożej. Między innymi maskotkę Diddl, którą kupiłam za 10 zł a sprzedałam za 120 oraz odzież sportową. Było to moim pobocznym źródłem przychodu jeszcze w liceum! Ostatnia zapamiętana transakcja to nowe buty, które bardzo wpadły mi w oko (20 PLN).
Tej marki nie znałam, po prostu wpadły mi w oko. Nosiłam je cały jeden dzień 😀  – nauczyciel od wuefu powiedział, że to dobra marka więc wpisałam w google i czym prędzej wystawiłam je na allegro robiąc tło z prześcieradła – backstage widzicie powyżej 😀 Sprzedałam za dwie stówy a sobie kupiłam za 15 PLN  buty “inspirowane” adidas superstar od Wazgena (lokalny sprzedawca z targowiska). Były tak wygodne, że przez całe liceum nosiłam je zamiennie z glanami! 
4. Pisanie tekstów
Ta “praca” rozwinęła się dużo wcześniej niż myślałam pisząc tekst “jak zarabiać na pisaniu“, a widzę to dopiero patrząc na to zdjęcie. Mam na nim t-shirt będący moim wynagrodzeniem za pisanie tekstów na pewien portal dla nastolatek. Dwa teksty to jedna bluzka! To było moje pierwsze “zlecenie” 😀 Ciekawe czy Nina to pamięta. Ninę z tego miejsca serdecznie pozdrawiam, tak samo jak Julię która mi to zaproponowała. Zarabianie na pisaniu ciągnęło się za mną bardzo długo, teraz zrobiłam sobie trzymiesięczny urlop od zleceń (już dużo poważniejszych) i od dawna nie zajmuję się pisaniem tekstów zapleczowych za 4 PLN.
5. Granie w gry komputerowe i sprzedawanie kont
W ferie zimowe w gimnazjum się rozchorowałam i musiałam siedzieć w domu. Modna była wtedy Tibia, którą sobie zainstalowałam i pykałam z audycjami Roberta Bernatowicza w tle. Była to dla mnie świetna zabawa. Ponieważ wysiłek potrzebny na wbicie 30 levela był dużo wyższy niż 24 i nie przekładał się proporcjonalnie na cenę postaci, wyspecjalizowałam się w tych ok 22-25 levca. Sprzedawałam je za 25-40 PLN. Nie dość, że dobrze się bawiłam, to jeszcze zabawa mi się zwracała a ja przesłuchałam mnóstwo historii z dreszczykiem 😀
Zawsze byłam Druidem na serwerach non PvP, moim ulubionym serwerem była Celesta – konkurencja sprzedających postacie była mniejsza niż na serwerze Harmonia a ja miałam tam znajomych, którzy zawsze rzucali mi kilka przedmiotów na start. I chociaż początkowo wszystkie zasady tłumaczyli mi koledzy z gimnazjum, po czasie to oni zaczęli zastanawiać się w jaki sposób tak szybko wbijam levele i pytać mnie o tips&tricks. W którejś rozmowie padło “powinnaś to wszystko spisać i sprzedawać”. Tak więc zrobiłam!
 6. Sprzedaż własnego “poradnika”.
Przygotowanie (w programie word pad!) kompleksowego poradnika jak wbijać levele w Tibii zajęło mi dwa tygodnie. Ustawiłam cenę na 1,25 PLN i sprzedałam ok. 100 egzemplarzy, które wysyłałam mailem.  Końcówka miała iść na podatek, ale popadłam w tarapaty. Nie ogarnęłam że mam konkurencję, że ludzie będą sobie ten poradnik wysyłać mailami i że nie mam numeru ISBN a moja działalność podchodziła pod ciągłą i zorganizowaną. To była gorzka pigułka do przełknięcia i uratowała mnie kwota wolna od podatku. Moje konto na allegro zostało zablokowane a ja najadłam się stresu i do dzisiaj 50 razy sprawdzam swoje PIT-y ujmując w nich nawet to, czego nikt nie ujmuje.
7. Portale pod reklamy
Akcja z “poradnikiem” nauczyła mnie ogarniania prawa podatkowego i wyleczyła z beztroski i lekkiego podejścia do życia 🙂 Wtedy też ktoś rzucił hasło, że zamiast poradnika mogłam te treści wrzucić na jakąś stronę oblepioną banerami. Przeszkodzą był fakt, że nie umiałam stawiać stron internetowych. Prowadziłam wtedy popularnego photobloga (co w ogóle nie wiązało się z pieniędzmi). Pierwsza moja komercyjna strona powstała zatem w 2008 roku i traktowałam to wyłącznie zarobkowo. Ja pisałam, ktoś inny pozyskiwał materiały, inna osoba zajmowała się sprawami technicznymi a zarobek był dzielony sprawiedliwie na nas wszystkich. Wyspecjalizowałam się w pisaniu tekstów obiecujących rozwiązanie problemu ale zostawiających niedosyt motywujący do kliknięcia w jakiś baner. Śmieszne czasy! 
Szybko wyczerpałam całą siódemkę, a robiłam jeszcze wiele innych rzeczy – byłam konkursomaniaczką, kompletowałam po targach zestawy starej porcelany które sprzedawałam z zyskiem, poddawałam renowacji lalki barbie z odpowiednimi sygnaturkami, skupowałam i sprzedawałam monety kolekcjonerskie, pracowałam z dziećmi, pomagałam pisać prace zaliczeniowe…  a to wciąż nie jest wszystko, bo było tego trochę 😀
Wszystko jest uwarunkowane moim dzieciństwem – silnie stawiam na dywersyfikację źródeł przychodu, dewizę work smarter not harder i czerpanie przyjemności z tego co robię.
Często czytam w mailach od Was – mam 23 lata, mieszkam z rodzicami i rodzicom nie pasuje, że przyprowadzam chłopaka na noc. Jak przemówić mamie do rozsądku by nie traktowała mnie jak dziecko?
Albo – mój tata nie rozumie, że przeszkadza mi palenie papierosów i nie potrafi się powstrzymać gdy jestem w salonie. Jak mu wytłumaczyć by tak nie robił i chodził na balkon?

Cóż, to jak z bravo girl – rodzice mają prawo mieć problem z tym, że w ten sposób spożytkowałeś swoje kieszonkowe, ale jeśli kupisz gazetę za swoje samodzielnie zarobione pieniądze – twoja sprawa. Zarób własne pieniądze i się wyprowadź, to jedyna recepta. Zgrzyty w domu są do tego świetną motywacją, gdy ich nie będzie – zasiedzisz się tam trochę za długo.
Przypomniała mi się też pewna sytuacja z gimnazjum. Nauczycielka stwierdziła że zaczniemy od innej książki niż było w wykazie. Żyjąc swoimi kategoriami nie pomyślała, że nie każdy może z dnia na dzień wyłożyć pieniądze na zeszyt ćwiczeń i niektórzy muszą poczekać np. do dziesiątego. Kolejnego miesiąca. Kolega dostawał jedynki za brak książki. Odrabiał zadania, a by nie dostawać jedynek przynosił skserowane po 5-10 stron, na które było go stać. Nauczycielka miała to gdzieś i skwitowała że “jakieś świstki” to nie książka. Miałam ochotę wydrapać jej oczy i od tego momentu zawsze byłam wobec niej bardzo zgryźliwa i złośliwa. Pewnego dnia na hospitacji wicedyrektorka zapytała jak podobają nam się jej lekcje. Z dziką przyjemnością się zgłosiłam i powiedziałam (zgodnie z prawdą!) że pani się nie przygotowuje, lekceważy pytania i przytoczyłam kilka jej wypowiedzi. Obserwowanie jak z twarzy znika przyklejony sztuczny uśmiech sprawiło mi wielką przyjemność. Karanie kogoś za biedę jest okropne a szereg jedynek na samym starcie jest praktycznie nie do nadrobienia później.
Dopadła mnie też klątwa “dwóch sweterków”, ponieważ błyskawicznie niszczę ubrania i jestem mistrzem przyciągania niespieralnych plam czy rozdzierania sukienki o płot, ciągle kupuję nowe ubrania i mam ich zdecydowanie za dużo. Nie potrafię oprzeć się szczególnie tym trochę “innym”, np. ten śliczny
top z wcięciem musiał być mój, a spódnica przypominająca niebo krzyczała “kup mnie!”
Trzeba bardzo mocno uważać czego się chce od życia!
Jeszcze na początku studiów mimo tak wielu różnych zajęć (teksty pisałam na nudnych wykładach) i stypendium zostawało mi bardzo mało pieniędzy dla siebie. Pamiętam jak przed kupieniem pudru transparentnego i eyelinera zrobiłam sobie szczegółową cenową rozpiskę czy zmieszczę się w budżecie. Te produkty kupiłam po przeczytaniu wielu recenzji na blogach urodowych. Niedawno usłyszałam, że fajne w moim blogu jest to, że odpisuję na komentarze i nie ma dla mnie znaczenia czy to pytanie o coś ważnego czy rozmiar bluzki.
Jest trochę inaczej – te komentarze są dla mnie bardzo ważne, ale nawet do “miałkich” tematów podchodzę bardzo poważnie. Gdy nastolatka pisze, że kupiła za całe odkładane pieniądze zestaw do hybryd z mojego polecenia, czuję coś w rodzaju presji. Wydanie wszystkich oszczędności to dowód wielkiego zaufania i nie polecę nigdy czegoś, czego sama bym nie kupiła. Dlatego nie ukrywam, że czasami zarabiam na blogu, ale wciąż trzymam się tej dywersyfikacji tak bardzo uparcie i nie stawiam wszystkiego na jedną kartę. Nie mogę mieć poczucia, że jak nie podejmę współpracy z marką która do mnie nie pasuje, to nie będę mieć pieniędzy.
Inna refleksja nasunęła mi się podczas wizyty we Lwowie. Zobaczyłam starszą panią z kwiatkami. Zapłaciłam za kwiatki, kwiatków nie wzięłam. Można więc powiedzieć, że dałam jej pieniądze jak żebrakowi. Różnica polega na tym, że gdyby siedziała z puszką a nie kwiatkami, nie wrzuciłabym do niej złamanego grosza. 
Możliwości jest bardzo dużo, dlatego nie nagradzam ludzi za bezczynność, a chętnie wspieram (w miarę możliwości) próby jakiegoś działania. Muszę podziękować każdej jednej osobie, która dała mi kiedyś niskopłatną pracę – niedobór dobrze motywuje do poszukania w sobie możliwości i umiejętności.  
But it’s been no bed of roses no pleasure cruise 
I consider it a challenge before the whole human race 
And I ain’t gonna lose 
And I need to go on and on and on and on 

Dzisiaj bardzo doceniam wartość pieniędzy i nie wstydzę się tego skąd pochodzę. Bieda nie zawsze jest wyborem, ale tkwienie w biedzie już tak. Renty i zasiłki promują wyuczoną bezradność, co jest długofalowo bardzo niekorzystne. Ja za punkt honoru postawiłam sobie znalezienie takich “siebie” kilka leveli niżej i wyciąganie do nich pomocnej ręki w formie jakiejś wiedzy, podpowiedzi, skontaktowania z kimś czy kupienia ich produktów. Z całego serca to polecam!
I kończę wpis piosenką o Tomku, który pracował w stoczni, dopóki nie wtrąciły się związki i zrobiło się ciężko.
Mam koleżankę, która na pytanie “gdzie pracuje twoja mama”, zawsze zgodnie z prawdą odpowiadała, że w sądzie. Sęk w tym, że była w tym sądzie sprzątaczką. Dzieciaki bywają okrutne, więc rozumiem koleżankę, ale uważam że to żaden powód do wstydu. Ja do tej pory mówię dzień dobry każdej pani która sprzątała w mojej podstawówce, bo to ciężki kawałek chleba a praca zawsze zasługuje na szacunek. Praca nie jest powodem do wstydu :).
Jestem ciekawa Twojej pierwszej pracy zarobkowej. Zauważyłam, że większość osób które bardzo szanuję w życiu podejmowało pracę wcześnie. I to nie z konieczności :).
Bądź na bieżąco! 
  INSTAGRAM ❤ FACEBOOK 
❤ FACEBOOK MONIKI 

Niektóre teksty widzą tylko subskrybenci (nie lądują na “głównej”) –

 jeśli chcesz być na bieżąco, zostań obserwatorem w google lub na bloglovin 🙂 A jeśli dany tekst Ci pomógł, sprawisz mi przyjemność, jeśli klikniesz +1 w g+ pod tekstem 🙂

Follow on Bloglovin

Komentując oświadczasz, że znasz regulamin

0 0 vote
Article Rating
Uściski, Ania
6 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Karolina
9 miesięcy temu

Moja pierwszą pracą było sprzedawanie pieczywa w budkach nad morzem. Wstawałam gdzieś koło 5, a wracałam do domu 22-23. 2 dni pracy/1 dzień wolnego. Właśnie skończyłam gimnazjum. Wytrzymałam ponad miesiąc. Później już nie dałam rady. Ale kupiłam sobie książki i zeszyty do szkoły, trochę ubrań i pojechałam na kilka dni do cioci. Na tyle starczyło, ale to, że mogłam odciążyć mamę w wydatkach na szkołę było bezcenne. Później przez kilka lat co sezon malowałam tatuaże henną. Nie powiem, że się napracowałam. Praca była przyjemna chociaż miała swoje wady. A mi z każdym rokiem starczało pieniędzy na dłużej. Potem już studia… Czytaj więcej »

Izabela
9 miesięcy temu

Moja pierwsza praca było zbieranie borówki 😉 To było jeszcze w podstawówce, pamiętam jak że znajomymi o 6 rano w wakacje jechaliśmy rowerami na zbiory. Wiadomo, że nie zarabia się tam “kokosów” ale dla dzieci to chyba jedna z nielicznych form zarobku. Później wszystko co kupowałam przeliczałam na kobiałki i ile musiałam zbierać żeby pozwolić sobie na chociaż paczkę czipsów 😀 Tak jak mówisz to świetnie uczy szacunku do pieniądza. Im byłam starsza tym pojawiało się więcej możliwości, każde wakacje to była okazja do zarobienia. Rozkładałam towar w sklepie, a gdy byłam już pełnoletnia mogłam pracować za kasą. To mi… Czytaj więcej »

Natalia
9 miesięcy temu

Ja swoją przygodę z pracą zaczęłam jakoś w wieku 15/16lat, chciałam mieć jakieś własne oszczędności, odciążyć trochę rodziców i nie prosić o 5zł na lody na które miałam ochotę. Na początku zaczęłam od zbierania/pielenia truskawek, przez sadzenie kapusty, to była ciężka praca fizyczna, ale dziękuję za to, te 300/400zł miesięcznie, to były pieniądze! własne, zarobione, pracą. Nagle okazało się, że pieniądze nie biorą się magicznie z nieba, choć przez wychowanie rodziców mogę powiedzieć, że od małych lat znałam wartość pieniądza, to jednak wydawania własnych pieniędzy boli trochę bardziej xd Po za tym, praca zawsze czegoś uczy nie ważne jak wygląda,… Czytaj więcej »

Ania
9 miesięcy temu

Pomagałam w piekarni znajomych i za miesiąc pracy w godzinach 6-12 zarobiłam 500 zł. To był rok 2006 😉
Pracę wspominam bardzo miło, ale totalnie nie pamietam na co wydałam zarobione przez siebie pieniądze.
Do tej pory znajduję sobie dodatkowe prace na weekendy i zlecenia, jezeli czuję, że z powodu nadmiaru wolnego czasu zaczynam wydawać na głupoty. Nazywam to dodatkową pracą „na zimę”😉 Tak zarobione pieniądze wydaję potem na kursy i szkolenia, na które normalnie nie mogłabym sobie pozwolic.

Ewa
Ewa
9 miesięcy temu

Moja pierwsza praca to zbieranie jagód z rodzicami. Rodzice zbierali jagody, ponieważ musieli, ja kochałam jeździć do lasu i zbierałam je razem z nimi. Abym mogła docenić wartość pieniądza, rodzice pozwalali, żeby pieniądze z moich jagód zostawały w moim portfelu. Nie były to one duże, bodajże 10zl dziennie (hehehe), jednak mnie cieszyło, że są moje :)) Później przerzuciłam się samodzielnie na truskawki, bo i pieniądze były większe i rodzice niewiele mieli, a chciało się mieć. Prać było naprawdę wiele lecz nie będę się rozpisywać. Nie wyobrażam sobie, aby być zależnym w tej kwestii czy to od męża/chłopaka czy od rodziców.… Czytaj więcej »

Gosia
9 miesięcy temu

Pamietam, że pierwszą pracę dał mi tata. Rysowałam schematy układów scalonych do telefonów, które naprawiał, żeby mu było łatwiej, kiedy przyjdzie mu naprawić drugi raz ten sam model. Dostawałam za rysunek 10 zł. Miałam wtedy 12 lat. To było jakieś 50 zł w skali miesiąca. 😄 Potem u mamy w pracy obierałam zużyte miedziane kable (resztki z centrali telefonicznych) z izolacji, żeby móc tę miedź sprzedać. Robiłam kolczyki na szydełku dla koleżanek, ze srebrnymi biglami, żeby alergicy też mogli je nosić. Nigdy nie dostawałam kieszonkowego jak reszta koleżanek, ale szybko mogłam sama chodzić na zakupy ubraniowe, bez mamy i bez… Czytaj więcej »

Previous
DIY Suchy szampon na awaryjne sytuacje
Siedem pierwszych prac

6
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x