10 kosmetyków z Twojej kuchni [ciekawe, czy znasz wszystkie]

Które kuchenne produkty można wykorzystać jako kosmetyki? Czyli krótko o naturalnych DIY kosmetykach…gdzie DIY nie zajmuje więcej jak kilka sekund 😉

Daleka jestem od oceniania, czy naturalne kosmetyki z kuchni są lepsze, czy gorsze od drogeryjnych, i aptecznych. Po pierwsze dlatego, że nie stosuję wielu kosmetyków i mam niewielkie porównanie, po drugie dlatego, że nie ma sensu generalizować 🙂 Czasami warto wiedzieć, co można zastosować kiedy skończy się na nam peeling czy balsam do ust. 

Oto 10 produktów spożywczych, które można stosować także w celu dbania o urodę 😉

 

1. Soda oczyszczona

W artykule o swojej zimowej pielęgnacji wymieniłam ją jako peeling mechaniczny. Soda jest bardzo fajna jako peeling, bo dodajemy do łyżeczki sody kilka kropli ciepłej wody i mieszamy do uzyskania pasty. Nakładamy ją na twarz i czekamy, aż zastygnie. A potem zwilżoną ściereczką lub gąbeczką usuwamy preparat ze skóry. Można też stosować punktowo na wypryski. To również dobry peeling dla skórek wokół paznokci czy świetny sposób na złuszczanie skóry na stopach. Lubię wymoczyć je w gorącej wodze z dodatkiem sody. Niektórzy stosują sodę do wybielania zębów, ale nie róbcie tego, bo tylko je zniszczycie. Prawdą jeSt natomiast fakt, ze soda delikatnie rozjaśnia skórę. Niektórzy stosują też do oczyszczania skóry głowy. A niekosmetyczna lista zastosowań sody jest równie długa 😉

2. Olej kokosowy

Dobry do demakijażu, olejowania paznokci czy jako balsam do ciała. Pięknie pachnie! Można stosować także na włosy albo smarować nim usta. Chociaż w tej materii mam innego ulubieńca.

3. Jajka

Maseczka z białka działa ściągająco, żółtko bywa nakładane na włosy. Dobre na zapuchnięte poduszeczki pod oczami jest samo białko. Trzymamy kilka minut i zmywamy..

4. Cytryna

Spray z cytryny to jeden z naturalnych sposobów na rozjaśnienie włosów . Ale moim ulubiony zastosowaniem jest wybielanie zżółkłych paznokci. Pocieram je skórką od cytryny i przebarwienia znikają. Chociaż czasem potrzeba potrzeć kilka razy 😉

5. Mleko

Chociaż raczej unikam picia mleka, lubię je jako tonik do twarzy. Wacikiem nasączony mlekiem delikatnie stempluję twarz. Skóra po takim toniku jest bardzo dobrze oczyszczona i zmatowiona. Nie ma mowy o świeceniu.

6. Miód

Mój ulubieniec jeśli chodzi o domowe nawilżanie ust, czy nadawanie włosom delikatnych refleksów. Wymieniłam go kiedyś pisząc o najlepszych kosmetykach do pielęgnacji ust i przyznam, że zawsze kiedy używam go do jakiejś potrawy czy posłodzenia herbaty, staram się pamiętać o naniesieniu go także na wargi. Świetnie też smakuje. Oczywiście do nawilżania ust nie nadaje się niby-miód z mniszka lekarskiego (przepis pod różowym linkiem), ale pomyślałam, że warto o nim wspomnieć.

7. Skrobia ziemniaczana

Jest dobrym pudrem matującym, chociaż tutaj wymaga odpowiedniego rozdrobnienia. Dodana w niewielkiej ilości do kremu, nadaje skórze aksamitnej gładkości. Świetnie sprawdza się też w połączeniu z maską w roli kosmetyku, który dociąża włosy.

8. Kurkuma

Kurkuma jest głównym składnikiem maseczki, która pomoże ziemistej cerze odzyskać blask. Spłyca drobne zmarszczki, usuwa przebarwienia i pomaga w walce z bliznami po trądziku. Oraz samym trądzikiem.
Podstawowy przepis na maseczkę to stołowa łyżka kurkumy, odrobina ulubionego miodu i maślanki. Mieszamy aż powstanie pasta, którą nakładamy w zależności od potrzeb na całą twarz lub punktowo.
Następnie zmywamy.
Maseczka jest super, ale problem z nią jest taki, że barwi. Ręce, ręcznik, miseczkę i skórę… Polecam przeznaczyć do tej maseczki osobne naczynie i założyć rękawiczki 🙂 Aha, ja po niej zawsze zmywam twarz olejem kokosowym albo sodą, ale nie polecam nakładać przed wyjściem :)) Zabawa jest warta efektu!

 

9. Drożdże

Włosomaniaczki miały swoją akcję picia drożdży, ale ja polecam rozmieszane z odrobiną mleka jako maseczkę przeciwtrądzikową 🙂

 

10. Cukier

Zwykły, biały rafinowany cukier ma wiele fajnych zastosowań kosmetycznych. Po pierwsze – jest świetny w roli peelingu bo raczej nie podrażnia się rozpuszcza 🙂 Można stosować po zmieszaniu z olejem kokosowym albo solo. Ja bardzo lubię stosować na usta przed nałożeniem miodu.
Cukier jest też głównym składnikiem cukrowej pasty do depilacji. Ja niestety nie umiem jej zrobić i przypalone garnki oraz czas poświęcony na taką zabawę nie wydaje mi się dobrą inwestycją.

Uściski, Ania
Subscribe
Powiadom o
guest
68 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Magdalena Kaniuk
9 lat temu

Jeżeli chodzi o pastę cukrową to polecam ten filmik http://www.antywieszak.pl/pasta-cukrowa-do-depilacji-film/ dużo tłumaczy. od pół roku korzystam i jestem na prawdę zadowolona. c:

Zuzia P.
9 lat temu

Ja też nie umiem przyrządzić pasty cukrowej, albo przypalam garnek, albo parzę skórę, albo po prostu nie umiem wyrywać włosków przy jej użyciu. Ja do listy dodałabym jeszcze jogurt naturalny, który świetnie sprawdza się w pielęgnacji twarzy i włosów 🙂

Patrycja Malinowska
9 lat temu
Reply to  Zuzia P.

Pastą cukrową depiluje się na zimno, czyli temperatura ciała 😉 ale lepiej kiedy w pomieszczeniu jest chłodniej 😉 A sama depilacja – trzeba znać kilka tricków 🙂
http://youtu.be/XDoBjMoxqvk tutaj jest to fajnie pokazane. Powodzenia

Anonimowy
Anonimowy
9 lat temu
Reply to  Zuzia P.

Patrycja, ale w tym salonie depilują pastą półpłynną, a jest też inna wersja pasty, gęsta do krojenia i do wyrobienia w dłoniach, ciągnie się jak plastelina albo bardziej guma do żucia, nawet nie trzeba używać pasków materiału do odrywania od skóry i taki sposób na pastę pokazuje m.in. wspomniana antywieszakowa. Oczywiście obie pasty sa do wykonania w domu.

Anonimowy
Anonimowy
9 lat temu
Reply to  Zuzia P.

Ja podjęłam jakieś próby,ale na włoski na twarzy i albo do tego rodzaju depilacji muszą być dłuższe, albo coś nie wyszło. Dodam, że strasznie klei..Podejrzewam złe proporcje(za dużo cukru)

Patrycja Malinowska
9 lat temu
Reply to  Zuzia P.

Na pewno nie mogą być za krótkie i trzeba pamiętać o kierunku nakładania i odrywania. Nakładamy pod włos i odrywamy z włosem 😉

Magda Lena
9 lat temu

O sodzie jako peelingu nie słyszałam! Wiem, że niektórzy sodą i sokiem z cytryny wybielają zęby o:P

Różowa Klara
9 lat temu

Olej kokosowy to mój numer jeden! 🙂 Dodałabym jeszczę kawę-uwielbiam peeling kawowy 🙂

Różowa Klara
9 lat temu
Reply to  Różowa Klara

Fakt to minus, ale można pomęczyć się dla efektu.

Anonimowy
Anonimowy
9 lat temu
Reply to  Różowa Klara

Chyba, że się przygotuje kawowe kostki 😀 są o wiele bardziej wydajne niż płynna wersja i nie robią syfu w łazience 😀 ja je robię tak: do zaparzonej kawy (ok. 3 łyżki stołowe) dodaję potarkowaną kostkę mydła i trochę oleju kokosowego, następnie mieszam to wszystko, formuję kostki i czekam około tygodnia aż wyschną. Jest idealny!

Madou
9 lat temu
Reply to  Różowa Klara

Ja pamiętam jak pierwszy raz robiłam sobie taki peeling, pomyślałam wtedy to pierwszy i ostatni raz! Na szczęście w międzyczasie zmieniłam miejsce zamieszkania i na łazienkę z prysznicem bez zasłonki i po upaćkaniu wszystkiego teraz wystarczy tylko opłukać i jest dobrze 😀

Anonimowy
Anonimowy
9 lat temu
Reply to  Różowa Klara

A ja mam sposób, żeby wszystko nie było zbyt rozlazłe i aż tak mocno nie babrało całej łazienki. Do fusów z kawy dodaję cynamon 🙂
Cynamon wszystko ładnie skleja, robi się z tego taki trochę kisiel i się "nie rozsypuje". Cynamon nie dość, że działa antybakteryjnie, to jeszcze antycellulitowo, ale też rozgrzewa więc dziewczyny z naczynkami powinny uważać.

Jancia.

Anonimowy
Anonimowy
9 lat temu
Reply to  Różowa Klara

Do mydelka kawowego rowniez mozna dodac cynamon, wiorki kokosowe oraz olejki eteryczne – polecam Gosia

Anonimowy
Anonimowy
9 lat temu

Aniu, pokazywałaś kiedyś na instagramie pastę z suszonych pomidorów z Biedronki. Szukałam w 3 Biedrach w okolicy i w żadnej nie było tej pasty. 🙁 Możesz powiedzieć, na której mniej więcej półce ją znalazłaś?

Anna Górecka
9 lat temu

Aniu super wpis. Kurcze znałam dosłownie kilka i chyba pierwsze co pobiegnę po olejek kokosowy, bo uwielbiam ten zapach. Miód na ustach próbowałam i uwielbiam, ale np. zółtko , sok z cytryny do włosów może i działa ale nie na moje włosy. Są po tym okropne i chropowate. Takżę nie wszystko dla każdego.
Wypróbuje chyba jeszcze kurkumę i sodę skoro polecasz.
A i peeling kawowy potwierdzam fajna sprawa, można dodatkowo owinąć się folią np :))
Ania

http://london-lavender.com

nacudia a
9 lat temu

Stosowałam kiedyś patentu z mlecznym tonikiem i niestety, ale miałam po nim ogromny wysyp pryszczy, z którymi nie mogłam sobie za nic poradzić :(. Także radzę zachować ostrożność w tym przypadku.

Carrie
9 lat temu

Znałam przepisy dotyczące skrobii, cytryny,miodu… o reszcie nie miałam pojęcia, więc tym ciekawiej było czegoś nowego się dowiedzieć 🙂 Wypróbuję!

Polowanie na zdrowie

Cytryna na rozszerzone pory u mnie działa. A pseudomiodem z mniszka słodziłam ostatnio wyciskany sok z aronii :).

Anonimowy
Anonimowy
9 lat temu

Jak stosujesz? Smarujesz sokiem twarz?

Katsunetka
9 lat temu

O oleju kokosowym aż w tylu odsłonach nie pomyślałam, jak kupię znowu to popróbuje. Jedynie na włosy nakładałam. 🙂 Co do pasty cukrowej miałam kilka podejść, nawet 2 garnki które ciężko było domyć od karmelu przypalonego nawet lekko. Z cytryną czytałam świetny sposób na "tonik" do mebli, który planuje w najbliższym czasie wypróbować.

Panna Licho
9 lat temu

Uwielbiam używać olej kokosowy do demakijażu! Zwłaszcza do wodoodpornej mascary Catrice 😉 Przy czym dla mnie to frajda tak wszystko rozmazać 😀

Klaudia / Life Essence

Ja bym dodała jeszcze płatki owsiane, odkąd codziennie rano myję nimi twarz zupełnie nie mam problemu z suchą skórą. I oczywiście peeling kawowy.

Vashti
9 lat temu

Bardzo lubię wykorzystywać to co mam w kuchni jako kosmetyki. Najbardziej lubię miód, cytrynę, siemię lniane jajka i kakao. Moja sera ma skłonności do mocnego przesuszania, szczególnie w okresie grzewczym i wtedy mieszam "glutka" z siemienia lnianego z miodem i taką maseczkę nakładam na twarz. Muszę powiedzieć, że działa świetnie:)

Kocie oko
9 lat temu

Jasna sprawa, że znam 🙂 nie ma nic lepszego dla urody niż naturalne, domowe, a na dodatek tanie jak barszcz "kosmetyki".

ja, Kosmeonautka
9 lat temu

Bardzo lubiłam tonik z mleka, ale na dłuższą metę potwornie drażni mnie jego zapach (a nie zdarza mi się to wcale często). Warto dodać, że mleko powinno być tłuste i że generalnie ma działać na zaskórniki (u mnie był to efekt widoczniejszy nawet od matowienia).

O miodzie z mniszka słyszałam, ale co roku pojawia się ten sam problem, którego nie potrafię przeskoczyć: gdzie znaleźć polankę z mniszkami, które nie będą skażone spalinami (metale ciężkie…) ani, ze przeproszeniem, obsikane przez najróżniejsze zwierzęta? Nie mam działki ani ogródka i nie znam wystarczająco blisko nikogo kto ma… 😛

Pozytywna Mama
9 lat temu

Mi się udało, wszystkie znam :-)))

Anonimowy
Anonimowy
9 lat temu

Koniecznie muszę zrobić ten miód. 🙂

Anonimowy
Anonimowy
9 lat temu

Nie wiedziałam, że soda oczyszczona może być takim świetnym peelingiem, muszę wypróbować:) Ciekawi mnie tylko czy jednak nie podrażni delikatnej skóry?

Mila
9 lat temu

Dodałabym jeszcze cynamon, z odrobiną wody to doskonała maseczka oczyszczająca. I jogurt też ma wiele zastosowań 🙂 A z Twoich propozycji znałam wszystko, czuję się taka… doświadczona 😀

Pyra Z Bzikiem
9 lat temu

Kuchnia drugą łazienką 😀 Poza wymienioną dziesiątką [a raczej dziewiątką bo kurkumy nie używałam] miałam jeszcze kosmetyczną przygodę z oliwą-i-wszystkimi-innymi-olejami, jogurtem [z aspiryną], solą, kawą, cynamonem, proszkiem do pieczenia i majonezem o owocach i warzywach kładzionych na twarz nie wspomnę. A wiem jeszcze o żelatynie, żelu z siemienia, occie… Pewnie parę rzeczy jeszcze by się znalazło. Najdziwniejsze jest to, że są to sposoby szybkie, łatwe, tanie [patrz np. cena 150-200 ml kupnego peelingu [3 ziarnka na krzyż] a 1 kg cukru + 100 ml żelu [bo taką proporcję pasty preferuję]] i skuteczne a poza peelingiem do prawie żadnej nie wróciłam.… Czytaj więcej »

Bell
9 lat temu

Lekko skarmelizowany miód sprawdzi się też świetnie jako peeling do ust czy do twarzy. Kiedyś używałam nałogowo toniku z rumianka – parzyłam słabą herbatkę i przemywałam nią rano twarz. genialnie nawilża i łagodzi zaczerwienienia. Oprócz oleju kokosowego wymieniłabym też wszystkie inne oleje, dobrze sprawdzą się do olejowania włosów czy do OCM. Fajne maseczki do twrazy można zrobić np z awokado czy banana. Dużo zastosowań ma również siemię lniane – poza tradycyjnym stosowaniem wewnętrznym sprawdzi się w roli żelu do stylizacji czy płukanki. A i mój ukochany ,,kuchenny" kosmetyk – peeling z kawy. Nic tak cudownie nie ujędrnia i nie ożywia… Czytaj więcej »

Bell
9 lat temu
Reply to  Bell

Wiem, wiem! Skrobii ziemniaczanej można użyć jako suchego szamponu :))

Anonimowy
Anonimowy
9 lat temu
Reply to  Bell

I jako pudru transparentnego, dzięki któremu twarz jest matowa, ale satynowa w dotyku 😉

Anonimowy
Anonimowy
9 lat temu

No nie wierzę, że nie potrafisz zrobić pasty cukrowej ;D włącz sobie filmik na blogu antywieszak.pl i działaj. Chciałabym widzieć na tym blogu wpis pt. "pasta cukrowa – to takie proste!". Potraktuj to jako wyzwanie, gotuje się szybko i cierpliwie, wyjdzie w 15-20 minut – zapomnisz o "nie potrafię" i święcisz triumf nad owłosieniem, na parę tygodni można zapomnieć o depilacji. Perspektywa komfortu zwykle jest motywatorem do zrobienia pasty. Tylko się nie wymiguj, to ty przecież wiele razy nakłaniasz swoje czytelniczki do stawienia czoła rzeczom trudnym, niemożliwym wręcz…? ;D więc?
Niki

Anonimowy
Anonimowy
9 lat temu
Reply to  Anonimowy

Jakiej firmy ten peeling? Sprawdza sie? Gdzie go mozna kupic? Gosia

Anonimowy
Anonimowy
9 lat temu

Nie czytam komentarzy przed napisaniem swojego a tu proszę, już podano link do antywieszaka ;D mnie wyszła za drugim razem, nie poddałam się, można? Można, tylko nie sugerować się czasem w jakim ona robi pastę, u każdego może być inny, bo np. garnek inny, moc palnika, inna kuchenka itp. u mnie gotowa już w 17 minut, po pierwszym teście kropli 😉
Niki

kurka
9 lat temu

Od siebie dorzucam jeszcze skrobię kukurydzianą jako puder transparentny solo, można ją zmieszać z cynamonem aby uzyskać kolor, cynamon działa też antybakteryjnie 🙂

Ma J.
9 lat temu

Tak naprawdę rzadko sięgam po domowe produkty do pielęgnacji

Pat Dream
9 lat temu

Mega przydatne informacje , chętnie wypróbuje Kilku punktów 🙂

Anya
9 lat temu

Słyszałam o wszystkim oprócz sody oczyszczonej. Maseczka z miodu podobno jest cudowna, ale u mnie jedynie olej kokosowy w pielęgnacji funkcjonuje 🙂

Anonimowy
Anonimowy
9 lat temu

Aniu a ja chciałam ci życzyć wszystkiego najlepszego <3

Anna Ewelina Wilczyńska

Musze kupić olej kokosowy – wszystko wiedziałam, ale nie to, że można nim zmyć paznokcie!

Anonimowy
Anonimowy
9 lat temu

Raczej watpliwe, pewnie chodzi o dodanie go do zmywacza.

Kinga E.
9 lat temu

jedynie o kurkumie nie słyszałam, muszę wypróbować!

Kasia
9 lat temu

Świetny wpis! Ja korzystam tylko z oliwy z oliwek – jako świetny balsam do ciała, na suche dłonie… Zawsze zdarzy mi się rozsmarować w rękach kilka kropel. No i jeszcze kawa! Peeling z czarnych fusów działa na jędrność i cellulit. 🙂 Wypróbuję olej kokosowy – słyszałam o nim same dobre rzeczy. 🙂

Barbara
9 lat temu

Dorzuciłabym to tego jeszcze kawę 🙂

Patrycja Malinowska
9 lat temu
Reply to  Barbara

Świetna jako peeling i przeciw cellulitowi 😉

Patrycja Malinowska
9 lat temu

Hej Aniu!
Maseczka z drożdży jest naprawdę świetna, o jej właściwościach już jakiś czas temu pisałam u siebie na blogu, niestety trzeba uważać, ponieważ może uczulać i podrażniać. Do tej maseczki można dodać miód. Natomiast jeśli chodzi o pastę cukrową, to z moich doświadczeń najlepsza jest ta z Alexandria Professional. Dosyć łatwo nią depilować, bo tego też niestety trzeba się wyuczyć. Praktyka, praktyka, praktyka. Oprócz depilacji pasta cukrowa to świetny sposób na peeling. Jaka skóra jest po niej delikatna 🙂
PS. Tutaj na filmiku fajnie jest pokazane co i jak 😉 http://youtu.be/XDoBjMoxqvk

Patrycja Malinowska
9 lat temu

AAA mi jeszcze zabrakło oleju lnianego 🙂

Karolina
9 lat temu

Maseczka z kurkumy jest świetna. Świetny i bardzo tani sposób na pozbycie sie przebarwień 😉

KasiaS1980
9 lat temu

Większość trików znałam, jedynie maseczka z kurkumy jest dla mnie pewną nowością i na pewno z wielką chęcią ją wypróbuję.

Anonimowy
Anonimowy
9 lat temu

Maseczka z kurkumy jest spoko, tylko że… Nie dla osób o bardzo jasnej karnacji w tonacji żółtej. Jeden jedyny raz zrobiłam maskę z kurkumą w składzie. Przez 3 dni nie wychodziłam z domu, bo wyglądałam, jakbym była brudna i ciemnożółta. Nie dały rady: peeling cukrowy, kawowy, cytryna i maślanka. Zeszło całkowicie dopiero po 3 dniach… Także, jeśli macie baardzo jasną cerę, to zastanówcie się dwa razy 😉
Finka

Malwina
Malwina
9 lat temu

Moim hitem są na pewno drożdże bardzo lubię taką maseczkę na twarz. A peeling robie cukier+oliwka, skóra po tym taaaka mięciutka. Cały czas zastanawiam się nad zakupem oleju kokosowego- słyszałam też,że świetnie się na nim smaży naleśniki i racuchy!
Aniu czy ty czasem nie byłaś tak z godzinkę temu -16 – w okolicach placu Weyssenhoffa- w koczku i jasnym płaszczu? 🙂

Anonimowy
Anonimowy
9 lat temu

Wszystkiego najlepszego w dniu urodzin.

Anonimowy
Anonimowy
9 lat temu

Ocet jabłkowy – używałam do twarzy, całkiem fajnie, tylko u mnie niestety zapach pozostaje i odstrasza ludzi – nie każdy toleruje takie zapachy; ale jako tonik do ciała? Dobrze zrozumiałam?

Anonimowy
Anonimowy
9 lat temu

Cudowne jest mycie się miodem i mlekiem – przy wannie szklanka wystarczy, by skóra była inna – miększa, bardziej aksamitna…
A jak się skończy mój ulubiony żel z Dove i ruszyć mi się nie chce, to myję się… miodem 😀 – usuwa brud i brzydkie zapachy bardzo dobrze, nie wysusza, nie bardzo się lepi zmieszany z wodą – skóra fajnie reaguje na taką odmianę!

aleksandraag
9 lat temu

o wielu tych rzeczach słyszałam 🙂 natura to dobro! nie modyfikowane ustrojstwo..

Aga ta
9 lat temu

Kiedyś korzystałam z jakichś przepisów na stronach internetowych, ale teraz robię tak: jabłka myję dokładnie, przekrawam na ćwiartki i te ćwiartki na jakieś 3 kawałki jeszcze (nawet gniazd nasiennych nie usuwam), zalewam do przegotowaną wodą i przykrywam ściereczką, żeby muszki owocówki nie wlatywały. Przez pierwszy tydzień codziennie, albo nawet rano i wieczorem trzeba porządnie zamieszać jabłka (nie metalową łyżką). Jak już opadną na dno, to mieszać nie trzeba w ogóle 🙂 I po m-cu mamy ocet 🙂 Bardzo łatwe do zrobienia 🙂Mieszać trzeba, żeby nie zapleśniały jabłka, które wystają z wody.Do kolejnego nastawu można dolać trochę octu, to szybciej zacznie… Czytaj więcej »

PaniNiedoskonała
9 lat temu

soda jest również doskonała na wypryski 🙂

Jolanta Piasta
9 lat temu

Nie wiem, czy ktoś tu wspomniał, ale rewelacją na niedoskonałości skóry są płatki owsiane! Działają cuda na mojej twarzy! Dopisuję je do powyższego, zacnego grona 😉

Ewa
Ewa
9 lat temu

Tylko zastosowanie kurkumy mnie zaskoczyło, muszę wypróbować. A moje garnki również często maja peeling 🙂

Anonimowy
Anonimowy
9 lat temu

dziekuje za fajne triki sama nie wiedziałam a znacie jakies na szybko przetłuszczanie się wlosow

Anonimowy
Anonimowy
9 lat temu

to że soda oczyszczona niszczy zęby to mit.

Previous
Jak przytyć? Co jeść aby to zrobić i jak stałam się skinny-fat…
10 kosmetyków z Twojej kuchni   [ciekawe, czy znasz wszystkie]

68
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x