Depresja - moja historia

Depresja...czyli moja osobista, przydługa opowieść z piosenką w tle.

Jestem dzisiaj szczęśliwa. Nie mam co do tego najmniejszych wątpliwości. Ale hmm, nie zawsze tak było. Nie wiem też czemu, ale coraz częściej piszą do mnie osoby z depresją - proszą mnie o pomoc. Myślę, że powinnam podzielić się moją osobistą historią.

Ale jedna prośba - zanim zaczniesz czytać, uruchom tę piosenkę:


Bardzo dobrze oddaje mój dawny nastrój.
Włączone? Serio, zrób to, proszę.
Ok, zaczynam. Pochylonym drukiem napisałam to, co mniej więcej wtedy myślałam.
___________________
Mam jakieś szesnaście lat. Czuję się fizycznie coraz gorzej. Właśnie wycofali naturalny lek który brałam aby nie zasmarkać i nie zakaszleć się na śmierć. Jestem słaba. Nie cierpię być słaba.
Boli mnie głowa. Nie mogę spać. W nocy się duszę. Boję się zasnąć, żeby się nie udusić. Jak już śpię, to nie ma to wiele wspólnego z regeneracją. Mam niską temperaturę ciała. Wtedy też po raz pierwszy pada słowo nieuleczalne. I słyszę, że będzie już tylko gorzej. Że można mnie leczyć tylko objawowo.
Wtedy też zaczynam brać sterydy przeciwzapalne. Taka forma leczenia. Biorę sterydy - mniej się duszę. Po sterydach mam ogromne huśtawki emocjonalne. Czuję się źle psychicznie, ale lepiej fizycznie. Czasami czuję, że te sterydy to nic dobrego. Mam do nich podświadomą niechęć. Nienawidzę ich. Każda próba ich odstawienia sprawia, że jest ze mną fizycznie gorzej. Mam dość.
Jestem chora.Dociera to do mnie. Dzieciństwo z chorobą dało się jakoś przeżyć. Na naturalnych lekach ciągnęłam jako tako od ósmego roku życia, poza smarkaniem i kaszlem było ok. Serio - dało się żyć. Ale potem? To była ostra równia pochyła, bez powrotu na górę.
Dociera do mnie, że skończyły się czasy jakoś sobie poradzę. To bolesna myśl. Decyduję się na ukrywanie tego, że jestem chora. Zero taryfy ulgowej. Boję się przyznać, że jestem słaba, chora, niepełnowartościowa.
Jeśli mnie posłuchałeś i włączyłeś piosenkę, to wiedz, że słowa:
Oh yes,
I'm the great pretender (ooh ooh)
Adrift in a world of my own (ooh ooh)
I play the game
But to my real shame

Bardzo dobrze oddają to, co wtedy  czułam.
Zaczynam więc swoją grę.
Na zewnątrz jestem normalną dziewczyną w swoim wieku. Chodzę do szkoły którą raczej olewam, ale bez zbędnej kokieterii i fałszywej skromności - jestem na tyle inteligentna, że przy zerowym wysiłku sobie radzę. Zresztą - matury napisałam lepiej od tych, co mieli fajne oceny.
Nie zgadzam się na zwolnienie z w-fu. To generowałoby niepotrzebne pytania. Wiem, że będę najsłabsza, ale mam to w dupie. Liczy się moja gra. Nie mogę przyznać, że jestem chora. Słabość jest zła. Zaciskam zęby.
 Do szkoły chodzę, ale nigdy nie chce mi się do niej wstać - zawsze kiedy mam na 7:30 zaliczam spóźnienie. Jednocześnie - do końca drugiej klasy chodzę na karate. Jestem słaba, ale jak grac, to grać. Dostałam się też na warsztaty dziennikarskie dla zdolnej młodzieży. Jeżdżę tam w piątki zaraz po szkole. Świetnie sobie radzę.
Prowadzę poczytnego photobloga. Podobne świetnie piszę. Ludzie komentują, odwiedzają, dodają do znajomych. Coraz częściej ktoś rozpoznaje mnie na ulicy. Zaczynają się zlecenia na teksty. Produkuję je jak maszynka. Wszyscy są zadowoleni.
Często imprezuję. Lubię domówki. Mamy "ekipę" z którą urządzamy sobie całonocne maratony filmowe. Oglądamy wszystko. Nawet seriale science-fiction. Biorę dużo leków. Wystarczy mi odrobina alkoholu, żeby mieć po nich fajną bombę. Na nietrzeźwo "Stargate Sg-1 Gwiezdne wrota" to arcydzieło kinematografii.
Podsumujmy - mam jakieś 33 stopnie Celsjusza (sic!). Chodzę do szkoły. Ćwiczę na wuefie. Chodzę na karate. Piszę popularnego photobloga. Jeżdżę na warsztaty dziennikarskie (a potem kończę także studium reportażu). Regularnie imprezuję. Mam dużo znajomych. Piszę teksty za pieniądze.
Pojawiają się dwa problemy.
Problem A:
 Coraz częściej ktoś orientuje się, że coś jest nie tak. Zamulam. Jestem bardzo blada. mam czerwone oczy. Ciągle kaszlę, smarkam. Czasami mdleję.
O dziwo łatwo się wykręcam. Mówię, że nie spałam. Albo, że mam anemię. Jest to zresztą prawda.  Bardzo niepełna, ale prawda. Mam ostrą anemię, rzadko dobrze sypiam. Pozwala mi to też bez dalszego udawania brać leki i się z tym nie kryć. W końcu - mam anemię. Nikogo nie dziwi, że coś tam łykam. Całkiem nieźle udaje. Czasami ktoś bardziej dociekliwy nie daje się tak łatwo zbyć. Dodaję kolejny objaw do palety. Uspokajam, że chodzę do lekarza. Wykręcam się.
Oh yes,I'm the great pretender

Problem B:
Zaczyna mi na to wszystko brakować doby. Robię bardzo wiele rzeczy. Kombinuję jak to zrobić, żeby na wszystko starczyło mi czasu. W drugiej liceum wpadam na rozwiązanie - przeniosę się do szkoły zaocznej.
Rodzice wybijają mi to racjonalnymi argumentami z głowy. Akceptują wagary, nieodrabianie lekcji, jechanie na dwójkach i trójkach, bo wiedzą, że dobrze piszę próbne matury. Znalazłam więc sposób aby zjeść ciastko i mieć ciastko. Kiedy nudzą mnie lekcje, albo mam coś ważniejszego do zrobienia, wychodzę ze szkoły. Ktoś i tak pisze mi zawsze usprawiedliwienie. Albo wyciągam na lekcji książkę i sobie bezczelnie czytam. Po czasie nikt mi nawet nie zwraca na to uwagi.
W trzeciej LO zmieniają nam nauczycielkę polskiego. Odpowiadam na tyle pytań sprawdzianu ile zagwarantuje mi dwójkę i chociaż wiem jak odpowiedzieć na resztę pytań, oddaję kartkę i wyciągam sobie jakąś książkę, pewnie coś Nietzsche'go. Nauczycielka mówi do mnie z ironią, że jak tak interesuje się filozofią, to może poprowadzę za nią lekcję. Nie wyłapuję ironii - proponuję, że zrobię to na kolejnej lekcji. Dostaję zresztą za to potem szóstkę.

Im bardziej coś olewam, tym bardziej jest to chwalone. Czasami próbuję coś skopać, aby zakosztować porażki - inni uznają ją za sukces.

Z zewnątrz wszystko wygląda fajnie. Nie uczę się - radzę sobie w szkole. Piszę poczytnego fotobloga. Zarabiam na pisaniu tekstów. Dostałam się na zajęcia dziennikarskie. Dobrze sobie na nich radzę. Mam wielu znajomych. jestem zapraszana na najfajniesze imprezy.

W rzeczywistości myślę :
Jestem chora. Moje życie nie ma sensu. To genetyczne. Nieuleczalne. Tak mówią lekarze. Będzie tylko gorzej. To po co ja w ogóle żyję? Jaki to makurwa sens? Pocotowszystko? Japierdolemojeżycieniemasensu. Jestem słaba. Życie nie jest dla słabych. Trzeba być silnym. Nie chcę współczucia. Nikt nie może wiedzieć, że jestem chora. Muszę lepiej udawać.

Nie zrozumcie mnie źle. Nie myślałam tak każdego dnia. Miałam dni, kiedy wydawało mi się, że świat należy do mnie. Nie dostrzegałam jednak sensu. Urodzić się aby cierpieć i chorować? What for? Moje życie wydawało mi się mało śmiesznym żartem.

Byłam jednym wielkim chaosem. Z jednej strony odnosiłam sukcesy, z drugiej - czułam całkowity bezsens. Po cholerę mi to wszystko, skoro przy takiej wydolności oddechowej podobno miałam przed sobą niewiele życia? Naturalne było więc to, że chciałam je wycisnąć jak cytrynę.

Wciągałam się w wir zabawy. Było mi z tym fajnie. Kiedy rówieśnicy opowiadali o bombie jaką daje redbull z wódką, śmiałam się w duchu, że nic nie wiedzą o prawdziwej zabawie. Miałam wiele objawów, więc odwiedzałam różnych lekarzy. Od neurologów przez endokryno~ aż do tych od płuc. Dostawałam wiele recept, mogłam bawić się w mieszanie. Tańczyłam na krawędzi sprawdzając, co się stanie jak popiję dany lek piwem. Czasami było fajnie, czasami było okropnie.
Chciałam od tego uciec. Nie w śmierć, to bez sensu, ona i tak mnie ponoć niebawem miała dopaść. Chociaż, być może nieświadomie sama pchałam się szybciej w jej ramiona. Każde kolejne badania były przecież coraz gorsze. Skoro były gorsze mimo leczenia i przestrzegania lekarskich zaleceń, bez sensu było się starać. Wybrałam zabawę.
W pewnym momencie myślałam, że ukojenie da mi PROZAC. Nawet chciałam go kupić przez Internet. Ale to było takie proste...
proste. To słowo klucz.
Denerwowało mnie wszystko, co było proste. Ubzdurałam sobie, że muszę sobie czymś zasłużyć na życie i na swój własny szacunek. Pisałam na-odwal-się jakiś teksty - zdobywały nagrody w konkursach, i to nie tych z niskiego szczebla. To było za proste. Chciałam się ciut dowartościować - wychodziłam na imprezę z ciut głębszym dekoltem - zawsze znalazły się jakieś napalone samce. To było za proste. W ogóle mnie to nie interesowało, więc ich zlewałam. Szukałam wyzwania.
Im denniejszy pisałam tekst na bloga, tym bardziej się podobał. To było za proste. Zaczęłam pisać w ramach eksperymentu coraz większą chałę. Im bardziej było do dupy i płytkie, tym bardziej się ludziom podobało. Zdobycie poklasku było proste. Za proste. Nic nie uczyłam się do matur (poza matmą)- napisałam je zajebiście. To było za proste.
Potrzebowałam wyzwania.
Jedyna rzecz, którą mogłabym określić słowem challenging było odzyskanie kontroli nad swoimi zdrowiem... ale to z góry uznałam za przegraną sprawę. Przecież tylu lekarzy wypowiadających się niezależnie od siebie, nie może się mylić. Wyrok to wyrok, klamka zapadła.

Żebym nie została źle odebrana. Znałam takie książki jak Potęga podświadomości. Ale jak 99% osób które to przeczytały, wyciągnęłam błędny wniosek z lektury. Mianowicie taki, że wystarczy myśleć pozytywnie.

Dalej - miałam wsparcie bliskich. Ogromne. Zawsze mogłam polegać na rodzicach. Garstka osób była wtajemniczona w to, że choruję. Przed najbliższymi nie da się ukrywać takich rzeczy. 

Chciałam tylko Was uczulić na to, że osoba która wydaje Wam się człowiekiem sukcesu, albo jakaś stereotypowa spełniona matka z niezłą posadą i fajnym hajsem na koncie, czarującym mężem i zawsze ciepłym obiadkiem, może być naprawdę emocjonalnie w najczarniejszej dupie.
Potem ludzie się dziwią, że ktoś targnął się na swoje życie - ona? przecież miała wszystko, męża, dzieci, dobrą pracę... to niemożliwe.

Poklepując takie osoby po ramieniu, mówiąc będzie dobrze, wszystko się ułoży czas leczy rany, albo "ogarnij się", nie pomożesz takiej osobie.
Tak naprawdę, to z depresji wyjść może tylko osoba, która w nią weszła. Nie zrobisz tego za kogoś. Z własnymi demonami trzeba zmierzyć się samemu. Świetnie jak ma się wsparcie. Ale to jest osobista walka.
To, że w najczarniejszych czasach wstawałam z łóżka, o zasługa tylko i wyłącznie tego, że wczułam się w grę.
Oh yes,
I'm the great pretender
Pretending I'm doing well
My need is such
I pretend too much


I'm lonely but no one can tell
(...)
I seem to be
What I'm not you see


A jednak, przepracowałam ze sobą swoje emocje. Nie mam depresyjnych stanów. Co więcej - dziękuję za chorobę która mnie spotkała. Nauczyła mnie wiele pokory. Dzięki niej nauczyłam się czerpać z życia garściami. To ona była motorem napędzającym mnie do poszukania rozwiązań pozwalających mi na szczęśliwe, pełne życie. Wiele tych sposobów opisałam na tym blogu. Inne - w swojej książce. Jeszcze innym poświęcę pewnie kolejne teksty.

Chciałam tylko w ten sposób napisać, że nawet z najczarniejszej dupy jest wyjście. Nie można bagatelizować problemów innych osób. Dla kogoś powodem o depresji będzie nieuleczalna choroba. Dla innej osoby - utrata pracy. A komuś wystarczy do tego jesień. Co osoba, to inna postać depresji. Machanie ręką, że ktoś przesadza, że wyolbrzymia, to najgorsze co można zrobić.

Napisanie tego tekstu było dla mnie trudne. Mam nadzieję, że komuś on pomoże.
Będzie mi miło, jeśli zaobserwujesz mnie na :
  Follow on Bloglovin
lub polubisz na fejsie ;-)
-->

COMMENTS

BLOGGER: 103
Loading...
Nazwa

-40% drogeria natura,2,-49% rossman,5,-50% na kosmetyki,1,#Koniecznie przeczytaj,16,100 dni bez spodni,3,15 hair project,3,2015,6,2016,11,2017,12,2018,9,2019,4,2020,1,218,1,4-godzinny tydzień pracy,1,5+,1,50 list,1,abody,1,afro,1,akceptacja,7,akcesoria,1,aktualizacja włosów,7,aktywne słuchanie,1,Alberobello,1,aliexpress,8,alkohol,1,aloes,1,Amalfi,1,Andrea,2,anemia,1,Angkor wat,1,Ania poleca,8,aniamaluje,2,anime,1,ankieta,1,aplikacja,2,aplikacje,3,apple,1,Apulia,1,asertywność,2,astor,1,ateizm,1,automistyfikacja,1,Avon,2,awokado,1,Azja,7,babcia,1,baczewski,1,bakterie,1,Barcelona,3,Bari,1,bataty,1,bądź duży,2,bez pieczenia,1,bezglutenowe,1,bezpieczeństwo,1,biała czekolada,1,biały laptop,1,biblia,1,bicie,1,bieganie,1,biel,1,bingo spa,2,biust,4,biustonosz,2,Black friday,1,bliskość,1,BLOG,582,blogi,3,blogowanie,4,blond,1,błędy,1,bob,5,boczek,2,body-shaming,1,bohaterki,1,bohemian rhapsody,1,botki,1,boty,1,boże narodzenie,1,ból ucha - naturalne metody,1,bridal hairstyles,1,bronde,1,brwi,5,buty,11,by nogi wydawały się dłuższe,1,cele,4,cele życiowe,1,celia,1,ceny w Tajlandii,1,cera,3,Cetaphil,1,Chiny,3,chwalenie się,1,ciało,41,ciastka,2,ciasto bez pieczenia,2,ciasto francuskie,1,ciasto kinder country,1,ciasto snicker,1,ciąża,1,Cicha noc,1,ciekawe blogi,4,cienie,1,cieniowane,1,ciepłe ubranie zimą,1,cinema city unlimited,1,Claudia Shiffer,1,co,1,co było,1,co jest za damo,1,co kupić babci,1,co kupić dziadkowi,1,co kupić na dzień matki,1,co kupić na promocji w rossmanie,3,co kupić na wieczór panieński,1,co na prezent,1,co powiedzą inni,1,co przywieźć z Ukrainy,1,co przywieźć ze Lwowa,1,co robić jesienią,3,co robić w grudniu,1,co robić w kwietniu,1,co robić w lipcu,1,co robić w listopadzie,1,co robić w lutym,1,co robić w maju,1,co robić w marcu,1,co robić w październiku,1,co robić w sierpniu,1,co robić w styczniu,1,co robić we wrześniu,1,co warto kupić na promocji rossman,1,co warto kupić na promocji w drogerii natura,1,co warto przeczytać,2,co warto zrobić na studiach,1,co zjeść w tajlandii,1,co zobaczyć w londynie,1,Co zrobić,1,co zrobić by rude włosy nie płowiały,1,co zrobić żeby włosy szybciej rosły,1,copywriter,1,creaclip,1,cruelty-free,2,curls,1,Cypr,2,cytaty,1,czarna rzepa,1,czas,4,czasopisma,6,czcionki,1,czekolada,1,czekolada z żelkami,1,czekoladki,1,czereśnie,1,czerwiec,2,czerwona królowa,1,czkawka,1,czosnek,2,czuciowiec,1,czy książki są drogie,1,czy można narzucać wiarę,1,czy można zmuszać do chodzenia na religię,1,czy można zmuszać dziecko do chodzenia do kościoła,1,czy warto lecieć na Cypr,1,czy warto obchodzić halloween,1,czy zapłacę cło,1,czytanie,3,czytnik,1,czytnik za złotówkę,1,ćwiczenia,6,daktyle,2,darmowe e-booki,1,darmowy planer,1,death note,1,decubal,1,delia,1,demakijaż,2,depilacja,5,depilacja laserowa,1,depilacja pach,1,depresja,1,Dermedic,1,Dermedic Capilarte,1,deser,1,desery,1,design,21,detoks,1,dieta,15,dieta śródziemnomorska,1,diy,15,dla dojrzałych kobiet,1,dlaczego nie piję mleka,1,dlaczego warto wyparzać i wymieniać szczoteczkę do zębów,1,długie nogi,1,do 100 zł,1,Dobre Bakterie,1,dobre nawyki,11,dobro,1,dochód,1,domodi,1,domowe sposoby,3,domowy sernik,1,dowody naukowe,1,drinki,1,duplo,1,dusza,14,dzieci,17,dzień babci,1,dzień matki,1,easy hairstyle,1,edukacja,2,edukacja seksualna,1,egzamin,1,egzaminy,1,eko,1,eksperci,1,eksperymenty,1,eld,1,elfen lied,1,emocje,6,energia,1,essence,1,etykiety,1,eyeliner,2,fanatyzm,1,FAQ,2,farbowanie,13,FAS,1,feminizm,1,fetysz stóp,1,fetyszysta stóp,1,figa,1,figi,1,figura,1,film,13,film o freddiem mercurym,1,filmy,11,filozofia,2,finanse,9,first7jobs,1,fit,13,Fitocell,1,freddie,3,Freddie Mercury,2,freelance,1,fryzura,6,fryzura na ślub,2,fryzury,29,fryzury ślubne,3,fryzury z grzywką,2,gadżety,10,gdańsk,2,gdy dasz plamę?,1,gdzie kupić biustonsz 65e,1,gdzie pojechać w maju,1,gdzie tanio kupować meble,1,girlpower,1,gliceryna,1,golden blonde,1,golden rose,1,gotowanie,2,granica,1,granica polska ukraina,1,Grecja,3,gronkowiec złocisty,1,gry,5,grzywka,1,gule podskórne,1,gwałt,1,gwiazda dnia,1,hair trends,1,hairstyles,3,halloween a wszystkich świętych,1,haloween,1,hejt,1,hemofobia,1,henna,5,historyjka motywacyjna,14,Horchata,1,Hot,135,hotel,1,hula-hoop,3,humor,1,hybrydy,3,ifluencer,1,ile idzie przesyłka z Aliexpress,1,imbir,1,impreza,5,infinity dress,1,influencerzy,1,inne,488,inne.,1,inni,1,innne,2,inspiracje,35,inspiracje tygodnia,34,instagram,2,instagram stories,1,inteligencja,1,iOS,1,iphone,1,iphone7,1,isadora,1,italia,3,Izrael,2,jackson,1,jajko w awokado,1,jak aplikować wcierki,2,jak być lepszym chrześcijaninem,1,jak być sobą,1,jak być szczęśliwym,2,jak dorobić,1,jak dostać się na Ukrainę,1,jak efektywnie czytać,1,Jak efektywniej korzystać z sieci,1,jak jeść figi,1,jak kupić idealną ramoneskę,1,jak kupować na aliexpress,3,Jak łatwiej się skupić i wyeliminować rozpraszacze?,1,jak mieć więcej przyjaciół,1,jak napisać pracę licencjacką,1,jak napisać pracę magisterską,1,jak naturalnie wyleczyć anemię,1,jak nauczyć się angielskiego,1,jak nie chorować,1,jak nie marnować czasu w sieci,1,jak nie przejmować się zdaniem innych,1,jak oszczędzać,1,jak oszczędzać.,1,jak ozdobić zeszyt,1,jak pobrać the sims 2 za darmo,1,jak pokonać strach przed tym,1,jak pomóc dziecku molestowanemu seksualnie?,1,jak poprawić koncentrację,2,jak poradzić sobie ze złym dniem,3,jak poszerzyć horyzonty,1,jak powiększyć biust,1,jak prawidłowo czyścić uszy,1,jak przyspieszyć porost włosów,5,jak radzić sobie z gniewem,2,jak radzić sobie z krytyką,1,jak radzić sobie ze stresem,1,jak realizować cele,1,jak rozładować napięcie,2,jak się nie przejmować,1,jak się skupić,1,jak się ubrać zimą,1,jak się uczyć,1,jak się wyspać,1,jak skutecznie notować,1,jak sprawić,1,jak sprawić by inni nas lubili,1,jak stać się bardziej lubianym,1,jak stać się lubianym,1,jak stać się optymistą,1,jak stosować olej kokosowy,1,jak stosować wcierki do włosów,1,jak szybko podejmować decyzje,1,jak szybko zapuścić włosy,2,jak tanio czytać książki,1,jak tanio podróżować,10,jak tanio zorganizować wakacje,4,Jak tanio zorganizować wycieczkę do Londynu,1,Jak tanio zorganizować wyjazd do Lwowa,1,jak uczyć się na własnych błędach,1,jak usprawnić mózg,1,jak utrzymać rudy kolor,1,jak uzyskać loki,2,jak wybrać tablet,1,Jak wykorzystać instagram w rozwoju,2,jak wypromować bloga,1,jak wzmocnić odporność,1,jak zacząć zmieniać swoje życie,1,jak zarobić,1,jak zarobić na monetach,1,jak zbudować dom z butelek,1,jak zdać maturę,1,jak zdobyć przyjaciół,1,jak zmotywować się do nauki,2,jak zmotywować się do pisania pracy,1,jak zmotywować się do sprzątania,1,jak znaleźć znajomych,1,jak znaleźć życiową pasję,1,jak zorganizować wypad na Maltę,1,jak zrobić frytki z batatów,1,jak zrobić loki,2,jak zrobić rosół,1,jak zrobić smoothie,1,jak zrobić tortillę,1,jak zrobić własną czekoladę,1,jak zwalczyć ból ucha,1,jak zwalczyć stres,3,jak zwiększyć poczucie własnej wartości,1,Jaka jest najlepsza dieta? Najzdrowsza dieta,1,jaką książkę przeczytać,1,jaką lokówkę wybrać,1,jaki blender wybrać,1,jaki film obejrzeć,1,Jakie buty kupić na wiosnę? Przegląd wiosna/lato 2015,1,jakie właściwości ma figa,1,jantar,2,january to do list,1,jednodniówka londyn,1,jedzenie,11,jej kosmetyczka,5,jesień,2,języki,1,joanna,4,kalendarz,1,kalendarz adwentowy,1,kalendarze,1,Kambodża,1,kampania,1,kampanie,1,kanapki,1,kapusta kiszona,1,karta LGBT,1,kasa,1,kasza,1,kasza jaglana,1,kaszel,2,kasztany,2,Katania,1,katar,1,kąpiel,1,Khao Sok,1,Kijów,4,kinestetyk,1,kino,3,klasyczny sernik,1,kler,1,kłos,1,kobiecość,2,kobiety,3,kochamżycie,1,komedia,1,kompleksy,9,koncentracja,1,konkurs,38,konkursy,1,kontrowersje,1,korektor,1,kosmetyki,73,koszule,1,kościół,1,kot,1,kotlety,1,kotlety z kaszy jaglanej,1,koty,1,kozi ser,1,kozieradka,1,kreatywność,13,kredki,1,kremy,1,krok po kroku,3,krótka piłka,2,krótkie fryzury,2,krótkie włosy,1,krytyka,3,krzywe nogi,2,książka,15,książka do przeżycia,1,książki,32,ksometyki,1,Kuala Lumpur,1,kuchnia,66,kultura,5,kupowanie lajków,1,kurki,1,kwiecień,1,kwiecień 2016,1,kwiecień 2017,1,lakier,21,laminowane,2,Langkawi,1,laptop,2,laptop do 2000 zł,1,Larnaka,1,lato,6,leaving neverland,1,leczenie,3,led,1,legimi,2,lek na kaca,1,lekcje,2,lemoniada,1,lęk przed ludźmi,1,lęk przed pobraniem krwi,1,licencjat,2,linki,5,linki tygodnia,147,lista,5,lista życzeń,2,listopad,1,lob,1,loczki,3,lody,1,loki,6,loki bez lokówki,2,loki bez użycia ciepła,1,lokówka z biedronki,1,Londyn,2,Lublin,1,ludzie,1,luksus,2,lumpeksy,1,lunchbox,2,luz,1,luźne,17,Lviv,1,Lwów,5,macbook,1,macbook air 13,1,Magia sprzątania,1,maj,1,majówka,1,makaron,1,makijaż,41,makijaż oczu,1,Malezja,3,maliny,1,Malta,1,mały biust,2,mam problem,1,Mani,24,manicure,1,marakuja,1,Marie Kondo,1,marzec,1,masaż,2,masaż stóp,1,mascarpone,1,maska,1,masło czosnkowe,1,masło z pieczonego czosnku,1,maść ichtiolowa,1,maść z witaminą A,1,matura,1,maxi,2,meble,1,meddiet,1,medycyna,1,medyka,1,medytacja,1,MEGAFON,3,metale ciężkie,1,meteoryty,1,męskie,1,miasta,2,miesiąc,3,migrena,1,mikrokamera,1,Mionetto,1,miód,1,miya,1,mleko,1,mleko kokosowe,1,mleko owsiane,1,młodzież,2,moda,30,modne,1,modne buty 2015,1,modne fryzury,3,modne fryzury 2015,4,modne fryzury 2016,8,modne fryzury 2017,4,modne fryzury 2018,8,modne fryzury 2019,1,modnef fryzury 2019,1,moja historia,4,moje cechy,1,moje ulubione produkty spożywcze,2,moment.pl,1,monety kolekcjonerskie,1,morze,1,morze martwe,1,motywaca,1,motywacja,27,mrożona kawa,1,muffinki,1,muzeum 3d art,1,muzyka,8,my secret,1,myśli,113,myśli rozwój,1,na co żel aloesowy,1,na oparzenia słoneczne,1,na porost włosów,1,na wesele na studniówkę,1,nails,2,najlepsza dieta,1,najlepsza zupa,1,NAJNOWSZE,7,najzdrowsza dieta,1,najzdrowszy olej świata,1,naked 3,1,naked 3 podróbka,1,naprawa zniszczonych włosów,2,naturalna pielęgnacja,1,naturalne metody,1,naturalny makijaż,1,nauka,15,nauka języków obcych,1,nawyki,4,nie lubię sprzątać,1,nieśmiałość,1,nocleg,1,nogi,2,notowanie,1,nowe,1,nuda,3,nudny wykład,1,nuggetsy,1,o mnie,20,obcasy,1,obiad,3,obiad w 10 minut,2,obuwie,1,oczy,2,oczyszczanie,4,odchudzanie,2,odkładanie marzeń na później,1,odrobaczanie,1,odżywianie,17,odżywienia,1,oferty,1,okazje,1,okulary,5,olej kokosowy,1,olej rycynowy,5,olejek,2,olejek z drzewa herbacianego,2,olejowanie,1,opadająca powieka,1,opakowania,1,opalanie topless,1,opieka,1,opinia,2,opinie,3,optymalizm,1,organizacja,14,orszada,1,osobiste,1,Ostuni,1,oszczędzanie,1,oszukiwanie samego siebie,1,oszustwa,1,owoce,3,pakowanie,1,paletka,1,pamiętniki z wakacji,2,pancakes,1,panieński,1,panini,1,party,1,Paryż,3,pasje,1,pastele,1,paznokcie,31,pedagogika,1,pedofilia,2,penne all' arrabbiata,1,perfumy,1,pewność siebie,1,pędzle,1,pielęgnacja,3,pieniądze,14,pieniądze na podróże,1,pierogi,1,piersi,2,pies,1,pilomax,2,pisanie,1,pizza,1,placenta,1,planer,1,planer pdf,1,planowanie,1,pobierz organizer,1,pobranie krwi,1,pocketbook louch lux 3,1,poczucie własnej wartości,1,podkład,1,podpłomyk,1,podróże,51,podsumowanie,51,podsumownaie,1,Pogoda,1,pokój,2,POLECANE,4,polecane książki,1,południowe włochy,1,pomidorowa,2,pomoc,4,Pompeje,1,pomysły,1,poniedziałkowy motywator,15,poradnik,2,porost włosów,2,post sponsorowany,1,post we współpracy z marką,6,postanowienia,1,postanowienia noworoczne,2,pot,2,potliwość,1,Poznań,1,PR,4,praca,5,praca zdalna,1,prawa człowieka,1,presja,1,prezenty,8,profile które warto śledzić na instagramie,1,prom,1,promocja,2,promocja rossman,4,promocja super pharm,1,promocje,2,Prosecco,1,proste,1,prostownica,1,prywata,1,przedłużane rzęsy,1,przedłużanie rzęs,1,przekąska,1,przekąski,4,przekąski do wódki,2,przekąski na imprezę,2,przekąski na urodziny,3,przemoc,3,przemoc psychiczna,1,przemoc symboliczna,1,przepis,33,przepis na pomidorówkę,1,przepis na sernik,1,przepis na tartę,1,przepis na tartę z białą czekoladą i mascarpone,1,przepis na zupę pomidorową,1,przepisy,10,przepisy na smoothie,1,przepisy z figami,1,przygody,1,przyrost,4,przysłiugi,1,przysmaki na imprezę,2,przytulanie,1,psychologia,7,pudelek,1,Puglia,1,pull through braid,1,pułapka zaangażowania,1,PUPA,2,pycha,3,pyszne,1,pytania,7,Qatar Airways,1,queen,1,quiz,1,rabaty,1,rady,1,recenzja,7,regeneracja,2,regulamin,1,reklamy,4,relacje,2,relaks,4,religia,4,remington,1,resentyment,1,retusz,1,rimmel,2,rok szkolny,1,rosół,1,rossmann,1,rozjaśnianie,6,rozkiminki,1,rozkminki,81,rozrywka,6,rozwoj,1,rozwojowe czwartki,74,rozwojownik,41,rozwój,166,równowaga,1,rtęć,1,ruch,1,rude,1,rude włosy,1,rzesy jedwabne,1,rzęsy,3,Rzęsy 1:!,1,rzęsy 2d,1,rzęsy metoda objętościowa Bydgoszcz,1,rzęsy przed i po,1,Safari,4,Salerno,3,samodoskonalenie,134,samoleczenie,7,samoocena,2,San Marino,1,sandwich,1,sandwicz,1,Seboradin,1,self-love,1,sen,3,Sensique,1,sephora,1,seriale,1,serki topione,1,sernik,1,sesja,1,shake,1,shareweek,1,Siem Reap,1,się działo,16,silikonowy lunchbox,1,siwe włosy,1,skąd brać pieniądze,1,skąd brać ruch na bloga,1,skorupki,1,skupienie,1,słoik z uchem i słomką,1,słowiański blond,1,smartfon,1,smoothie,3,snap,1,snapchat,1,softsticks,1,sok z kapusty,1,soraya,2,Soumda,1,spanie,1,społeczne,4,sport,3,sposoby na odporność,1,sposoby na wypadające włosy,1,sposób na pryszcze,1,sposób na tabliczkę mnożenia,1,spotkanie,7,sprytna dziewczyna,1,sprzątanie,1,sprzęt,7,ssanie oleju,1,stopy,1,strach,3,strach przed oceną,1,strach przed pobraniem krwi,1,stres,4,studia,6,studiowanie,1,studniówka,3,styl,9,suche włosy,1,sukces,1,sukienka,4,sukienki,2,suknie ślubne,1,suplement,1,Sycylia,1,syrop z pędów sosny,1,szacunek,1,szampon,3,szczęście,8,szczotka,1,szeginia,1,szkoła,10,szminka,7,szpilki,2,szpotawe kolana,1,sztuczki,1,sztutowo,1,szybkie przekąski,2,ślimaczki,1,Śliwki w boczku,1,ślub,2,śmiech,1,śniadanie,3,śniadanie we Lwowie,1,średnie włosy,4,święta,2,tablet,1,tablet do 500 zł,1,tablet na studia,1,tag,26,Tajlandia,7,tangle teezer,3,tani obiad,1,tania lokówka,1,tanie,3,tanie buty,1,tanie czytanie,1,tanie dodatki do mieszkania,1,tanie loty,1,tanie podróżowanie,1,tanie zwiedzanie,1,tarta,2,tarta snickers,1,tartinki,1,tech,7,Tekst powstał w ramach współpracy z Wydawnictwem Otwartym.,1,tekst sponsorowany,3,tekst we współpracy z marką GOSH,2,Tel awiw,1,telefon,1,telewizja,1,Tesori d'oriente,1,test,20,the sims,1,todo,1,topless,1,torebka,2,torebki,1,tortilla,1,toruń,1,trendy,7,triki,31,trolling,1,troska,1,trwałe loki,1,tusz,1,twarz,2,tydzień,19,tygodnik,183,tygodniowe love,12,ubrania,2,ubranie,1,uczucia,1,udawany warkocz,1,Ukraina,4,ulubieńcy,8,upał,1,updo,1,upięcia,1,upięcie,1,urban decay,1,urlop,2,uroda,207,urodzinowe menu,1,urodziny,3,usta,10,venita,3,vipera,1,w co się ubrać,4,w szystkie,1,w11,1,wady,1,wakacje,13,wakacje jesienią,1,walentynki,1,wanna,1,Warszawa,4,warsztaty,1,wartości,1,wazelina,1,ważne,2,wcierka,2,wdzięczność,3,wegańskie,2,wegetariańskie,3,weltschemerz,1,wiara,2,wiarygodni influencerzy,1,wibo,4,wieczór panieński,1,wiedza,1,więcej,1,wigilia,2,wilno,2,wino,1,wiosna,1,wishlist,8,własne pieniądze kobiety,1,Włochy,8,włosy,133,wnętrza,2,wob,1,woda,2,woda brzozowa,1,wolontariat,2,worth following instagram profiles for better life,1,wpływ,1,wrapy,1,wrażenia,1,Wrocław,1,wsparcie,1,współpraca,38,współprace,1,wszystkich świętych,1,wszystkie,512,wtyczki,1,wybór,1,wybrzeże amalfitańskie,1,wychowanie,1,wycieczka,4,wydatki,1,wydawnictwo,1,wygodne wałki,1,wymiary,1,wyniki,1,wypadanie włosów,4,wyszukiwania,2,wyzwania,5,wyzwanie,37,wyzwanie - bycie miłym,1,wyzwanie30dni,3,xiaomi,1,youtube,5,za darmo,3,za hajs matki baluj,1,zabawy,2,zaczrwienienia,1,zagęszczanie zupy,1,zakupy,17,zakupy na Ali,2,zalecenia WHO,1,zapach,1,zapalenie oskrzeli,1,zarabianie,1,zarobki,2,zawijaski,1,zawiść,1,zdejmowanie hybryd,1,zdjęcia,1,zdrowa dieta,1,zdrowie,71,zdupy,1,zero waste zerowaste,1,zerowaste,1,zeszyt,2,zima,1,zioła,1,złoty blond,1,zły humor,2,zmiana koloru włosów,1,zmysł dotyku,1,znajomi,1,zupa,5,zupa dyniowa,1,zupa krem,3,zupy,2,zwierzęta,5,zyski,1,źródła ruchu na bloga,1,żel aloesowy,1,żel aloesowy zastosowania,1,żenada,1,żółta sukienka,1,życzenia,1,życzenia noworoczne,1,
ltr
item
Aniamaluje - fajny blog ✅ Lifestyle ✅zdrowie ✅rozwój osobisty ✅uroda: Depresja - moja historia
Depresja - moja historia
http://2.bp.blogspot.com/-DxB8ZzwrpVc/Up95crCacRI/AAAAAAAAJ6Q/7-3dlvTlwAM/s1600/Cat_astrophe_by_podajmidlon.jpg
http://2.bp.blogspot.com/-DxB8ZzwrpVc/Up95crCacRI/AAAAAAAAJ6Q/7-3dlvTlwAM/s72-c/Cat_astrophe_by_podajmidlon.jpg
Aniamaluje - fajny blog ✅ Lifestyle ✅zdrowie ✅rozwój osobisty ✅uroda
https://www.aniamaluje.com/2013/12/depresja-moja-historia.html
https://www.aniamaluje.com/
https://www.aniamaluje.com/
https://www.aniamaluje.com/2013/12/depresja-moja-historia.html
true
3538531450758840466
UTF-8
Loaded All Posts Not found any posts VIEW ALL Readmore Reply Cancel reply Delete By Home PAGES POSTS View All RECOMMENDED FOR YOU LABEL ARCHIVE SEARCH ALL POSTS Not found any post match with your request Back Home Sunday Monday Tuesday Wednesday Thursday Friday Saturday Sun Mon Tue Wed Thu Fri Sat January February March April May June July August September October November December Jan Feb Mar Apr May Jun Jul Aug Sep Oct Nov Dec just now 1 minute ago $$1$$ minutes ago 1 hour ago $$1$$ hours ago Yesterday $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago more than 5 weeks ago Followers Follow THIS CONTENT IS PREMIUM Please share to unlock Copy All Code Select All Code All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy