Rozwojowy czwartek : ćwiczenie które sprawi, że momentalnie poczujesz się bardziej szczęśliwy

Jestem autorką książki o tym, jak stać się szczęśliwym człowiekiem. W związku z tym co chwilę dostaję jakieś pytania o jedną jedyną radę na sam początek. I zawsze mam problem, bo a) nie lubię radzić, b)większość znanych mi działających metod wymaga wkładu własnego w postaci pracy, cierpliwości i czasu.

Jest jednak sposób który sprawi, że natychmiast poczujesz się szczęśliwszy. I nie – nie są to narkotyki.Alkohol też nie :)).

Ćwiczenie to praktykuję codziennie na nieco mniejszą skalę, ale przerobiłam je kiedyś w dokładnie takiej wersji.

Impuls? Badania na temat wdzięczności. Czytałam ich wiele, wrzucę krótkie opisy dwóch pierwszych z brzegu.

Badacze z University of Michigan doszli do wniosku, że starsi ludzie czujący wdzięczność (np. do Boga) czuli się dużo szczęśliwsi od sąsiadów mieszkających w podobnych warunkach, którzy wdzięczności nie czuli (link). Inny artykuł z Psychological Science  przytacza badania Dr. Wong Wing-Sze, który porównywał efekty wdzięczności i snu u osób z przewlekłym bólem. Na korzyść wdzięczności.

Ćwiczenie na dzisiaj ma 3 warianty. 

a) zrobisz to na kartce 

b) w komentarzu

c) napiszesz mi w mailu

Zachęcam do poświęcenia chwilki na znalezienie dużej kartki i czegoś wygodnego do pisania.

Potrzebny jest Ci też budzik ustawiony na 3 minuty. Na pewno masz, może być w komórce, a jeśli nie – odpal jakąś stronkę z budzikiem.

Gotowe?

Twoje zadanie polega na tym, aby wypisać w tym czasie maksymalną ilość rzeczy za które jesteś wdzięczny. Nie ograniczaj się, możesz być wdzięczny za to, że żyjesz, że urodziłeś się w czasach stabilizacji, że nie umierasz z głodu, ze autobus przyjechał dzisiaj na czas, że masz sprawne ręce, pracę, że internet Ci się nie tnie… pisz co chcesz :))

Zachęcam do nadsyłania mi zdjęć, skanów czy napisanych na komputerze powodów do wdzięczność. Jestem ciekawa za co jesteście wdzięczni i dlaczego, oraz kto wymyśli najwięcej.

Będzie mi miło, jeśli zaobserwujesz mnie na :

 

Follow on Bloglovin

 a jeśli spodobał Ci się artykuł ucieszę się, jak polubisz na fejsie 😉

CZAS, start!

Grafika mojego autorstwa z obrazków CC

UWAGA! JEŚLI PRZESZEDŁEŚ TU Z ROZWOJOWEGO CZWARTKU O SZUKANIU PASJI, KLIKNIJ TUTAJ
Uściski, Ania
Subscribe
Powiadom o
guest
50 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Aleksandrowa
10 lat temu

super ćwiczenie! czas start…jestem wdzięczna za: szwankujące zdrowie, za cudowną rodzinę i przyjaciół, za to że mogę codziennie zjęść ciepły posiłek, za swoja silną psychikę, za inne blogi, które motywują do działania i dodają wiary w siebie, za cudowne rodzeństwo, za szkołę dzięki której zdobywam wiedzę i rozwijam sie w różnych aspektach życia, za doświadczenia życiowe, nawet te nieprzyjemne, wdzięczna na rozwojowe czwartki :), że mogę żyć spokojnie że nie muszę walczyć, że mogę sama dokonywac wyborów i decydować o swojej przyszłości, że kocham i jestem kochana 🙂 jestem wdzięczna za to ze nawet zerkając czasami w lusterko czuję się… Czytaj więcej »

Marniaczek
10 lat temu

jestem wdzięczna za: życie w czasach dostatku, potrafię docenić co mam, za kochających, wspierających rodziców, za moją drugą, życiową połówkę, wspaniałych przyjaciół i znajomych, nieskazitelne zdrowie, sprawność fizyczną i umysłową, możliwość rozwoju i uczenia się w super LO, posiadanie świetnego nauczyciela matematyki, dostęp do wiedzy, inspiracji i doświadczeń innych ludzi, dobrą sytuację materialną, dom i ogród w którym mieszkam, rodzinę, małych najukochańszych kuzynów, przyzwoity własny wygląd, odwiedzone miejsca, zdobyte doświadczenia, każdy miło spędzony czas, każdą nową muzykę, przeczytaną książkę, kupioną rzecz, każde pójście do kina, teatru, na lody, za czekolade która leży na moim biurku i ja teraz pochłaniam, za… Czytaj więcej »

BlogBy Izis
10 lat temu

Czekałam na ten post 🙂

Niemoralna
10 lat temu

Jestem wdzięczna za życie:) That's all.

Szuszi
10 lat temu

jestem wdzięczna za to, że żyję! to najlepsze co mogło mi się przytrafić! 😀 jestem wdzięczna za zdrowie, za to, że jestem ładna, za swój rozumek, który kocham, bo jest tylko mój! za miłość i za wytrwałość, która pozwoliła mi znieść wiele prób tej miłości! za wspaniałą siostrę, która jest moją najlepszą przyjaciółką! za mamę, która jest najlepszą mamą na świecie! za babcię, z którą zawsze mogę porozmawiać, naprawdę o wszystkim! jestem wdzięczna za książki – kiedyś co wieczór w modlitwie dziękowałam Bogu za KSIĄŻKI! 🙂 niesamowity "wynalazek" 🙂 jestem wdzięczna też za materialne rzeczy, które tak umilają moje życie!… Czytaj więcej »

Karola S.
10 lat temu

Tak, to ćwiczenie pomaga pomaga być szczęśliwszym 🙂 Wdzięczność to uczucie pełne pozytywnej energii, które po prostu "niszczy tą" negatywną 🙂
A ja jestem wdzięczna za: to, że nie doświadczyłam wojny i głodu, za mojego ukochanego Połówka, za to, że jestem zdrowa i mogę cieszyć się pięknem tego świata, za to, że jestem całkiem mądrą kobitką, za to, że sport i dieta dają już efekty, za mojego psa i psa Połówka również, za czekoladę kawową gorzką 🙂 i za to, że znowu mogę zrobić mostek :)))) no i za wszystkich mądrych i pełnych humoru ludzi, którzy mnie otaczają i inspirują :)))

Anonimowy
Anonimowy
10 lat temu

spróbowałam na kartce, założyłam teczkę rozwoju i się tego trzymam, wyszło osobiście i więcej niż sądziłam. Wybacz, że nie podzielę się zdjęciem, ale to dość prywatne.W tym momencie jestem Ci wdzięczna za ćwiczenie :*

PiszącDniem ♥
10 lat temu

Kurcze ale ty masz fajnego tego bloga i tak ciekawe piszesz, ze az si chce czytać 🙂

Pozdrawiam i obserwuje 🙂

Daisy K
10 lat temu

Miejsca by tu zabrakło do opisania za co jestem wdzięczna. 🙂 Fajnie tak zwrócić na to uwagę kiedy coś nie idzie po naszej myśli. 🙂

Anonimowy
Anonimowy
10 lat temu

kiedy zadzwonił budzik, byłam zła, bo nie zdążyłam wypisać wszystko. Co za emocje 😀 dokończyłam już bez budzika, to działa, niesamowite ćwiczenie. Najgorzej wypisać pierwsze 2-3 rzeczy, potem idzie z górki.

Avenindra Rosjaneczka
10 lat temu

No to start.
Jestem wdzięczna za: za to, ze mieszkam w pięknym pokoju na poddaszu, za przyjaciół, za chłopaka, który bardzo mnie kocha i daje ogromne wsparcie, za to że mam co jeść, za piękną pogodę jesienią, za zdrowie, za kontakt z innymi ludźmi, za to że udało mi się dzisiaj wrzucić nowy post na bloga, za to że mam prawo jazdy i mogę robić to co kocham, czyli jeździć.

Anonimowy
Anonimowy
10 lat temu

kopara mi opada od efektów, kocham ten blog za takie rzeczy! Wyrwę do Ciebie autograf jak już będzie papierowa wersja książki ;]

Mała Mi
10 lat temu

🙂 uwielbiam to ćwiczenie! Ja jestem wdzięczna za zdrowie, za dwie ręce i dwie nogi, za to, że widzę, za to, że codziennie mogę napić się kawy, że mogę wybrać co chcę zjeść, za ludzi, których spotykam, za Przyjaciół, za Bardzo Mądrego Mężczyznę, za to, że ma się w co ubrać, za swoją pracę, za przyjemności na które mogę sobie pozwolić, za czas na czytanie książek i pisanie, za to, że odnalazłam swoje pasje, za ciepłe łóżko, za perspektywę posiadania własnego domu, jestem też wdzięczna za to, że mam jak dojechać do pracy i mogę podczas podróży czytać 🙂 za… Czytaj więcej »

Ola O.
10 lat temu

już od dawna praktykuję bycie wdzięcznym. Świetna sprawa 🙂

Olga Cecylia
10 lat temu

Tylko trzy? Ja szybko piszę 😉

rocktechnika
10 lat temu

Jestem wdzięczna zaKochających rodziców, którzy zawsze mnie wspierają, za przyjaźń i miłość mojego chłopaka, który wybaczył mi moje złe decyzje, jest przy mnie zawsze i jest pierwszą osobą, do której dzwonię, gdy jest źle oraz mogę mu wszystko powiedzieć, a on stara się mnie zrozumieć, jestem wdzięczna mojej siostrze za to, że mimo różnicy lat tak dobrze mnie rozumie i choć patrzy na świat z perspektywy osoby 10 lat starszej, to wie, co czuję i pamięta, co czuła, gdy była w moim wieku, jestem wdzięczna lekarzom ze szpitala w Pleszewie za szybie i trafne postawienie diagnozy, która umożliwiła dalsze leczenie,… Czytaj więcej »

Anonimowy
Anonimowy
10 lat temu

Za mojego Księcia, za brata, rodzinę i przyjaciół. Wsparcie, które otrzymuję. Zdrowie moje, przyjaciół, rodziny. Jestem wdzięczna za to, że mam pasje. Za mieszkanie, że w dorosłe życie wchodzę bez długów w postaci kredytu mieszkaniowego. Jestem wdzięczna za to, że jestem kochana. Za to, że ludzie proszą mnie o radę. Za to, że ponownie podjęłam studia. Za dobre życie, moje, mojej rodziny i przyjaciół. Za święty spokój i codzienny uśmiech na twarzy. Za to, że mój książę mnie kocha i za to, że ja kocham jego 🙂 No i jestem wdzięczna za wszystkie fajne okazje, które stwarza mi życie 🙂Nie… Czytaj więcej »

maroccanmint
10 lat temu

Za miłość, jaką dostaję i mogę dawać; za to, że mogę się stale czegoś nowego uczyć; że mam sprawne ręce realizujące moje pomysły; że mam sprawne połączenie między oczami, rękami i głową, więc wszystkie manualne rzeczy sprawiają mi tyle radości; za to że moje ciało jest sprawne i piękne; za miękkie futerko kota, który ufa mi bezgranicznie; za wygodna sofę po trudnym dniu; za pokrzepiający smak herbaty w ulubionej filiżance i za dłonie, które mi ta herbatę zaparzą; za przyjemność czerpaną z codziennych dni; za rodzinę będącą podporą i zmorą :); za kolory, które mnie otaczają; za cudowny kontratenor mojego… Czytaj więcej »

Seira
10 lat temu

Za co jestem wdzięczna losowi i SOBIE:– W pierwszym roku życia miałam wodonercze i usunięcie jednej nerki, mimo to a) żyję pełnią życia, nie mam dializb) mimo zapewnień mojej lekarzy w latach 90', że NIGDY nie bedę mogła mieć dzieci, urodziłam zdrowego synac) jest tak dobrze, że nie muszę brać tabletek, mogę pić alkohol i nic mi się nie dzieje – Mój syn miał problemy z rodzeniem się, będąc już główką prawie na zewnąć, tętno zaczeło spadać, zaczął się dusić, na szczęście żyje i jest zdrowya) Krzyś, mój synek, jest czasem irytujący, ale jest całkowicie zdrowy. Ile jest na świecie… Czytaj więcej »

Seira
10 lat temu
Reply to  Seira

Aniu, o tym rozwojowym czwartku wspomniałam na moim blogu, mam nadzieję że nie masz nic przeciwko, pomogło mi to bardzo i mam nadzieje że w ten sposób dotrze do większej ilości osób. Pozdrawiam 🙂

Anonimowy
Anonimowy
10 lat temu

Jestem wdzięczna za: to, że dzisiaj dojechałam do domu cała i zdrowa, za to, że moja rodzina jest zdrowa, za przepiękny wschód słońca, który ostatnio widziałam aż dwa razy, za wspaniałą pogodę, za seminarium, na które się dostałam, za znajomych ludzi z roku i z grupy, za współlokatorkę, za miły uśmiech kierowcy, gdy wracałam z dworca do domu, za wiatr, za osoby poznane przez forum internetowe, za piosenki, które słuchałam, za rybki, które jak zwykle dostarczają wiele radości, za pyszny obiad, zakładki, dzięki którym "uporządkowałam" książkę z finansów, za zdrowie, za dzisiejszy serial, który obejrzałam, za zapach świeżego pieczywa prosto… Czytaj więcej »

Przyjaciółka Ani
10 lat temu

Kilka miesięcy temu czytałam książkę "Sztuka szczęścia w trudnych czasach" Rozmowy z Dalajlamą. Opowiadał tam, że szczęśliwi ludzie są wdzięczni za to wszystko co ich otacza. Było tam też jedno ćwiczenie, które zapamiętam chyba do końca życia. Zastanów się za co możesz być wdzięczny, na przykład za komputer na którym czytasz teraz bloga. Ile osób musiało pracować na to byś mógł teraz z niego korzystać? Zacznij od tego skąd go masz? Dostałeś go od rodziców, super, oni musieli iść do sklepu gdzie obsługiwała ich jakaś miła pani, do sklepu komputer musiał ktoś przywieść, z jakiegoś magazynu, w którymś jakiś inny… Czytaj więcej »

Panna Licho
10 lat temu

Zaczęłam robić to ćwiczenie przed snem, teraz jeszcze trzeba to wdrożyć z rana i naaaprawdę to pomaga 🙂

ważki
10 lat temu

Świetna sprawa! Ale kartkę zachowam dla siebie!:)

apteka marzenie
10 lat temu

-za rodzinę, za ładną twarz, za znajomych, za dom
za pieniądze, za wiarę, za możliwość nauki, za ciepły kocyk
za życie, za wiosnę, za lato, za miłość, za wspólnotę,
za podróżowanie, za muzykę, za internet, za uśmiech
za kartę multisport, za świeczki, za uśmiechniętych ludzi,
za moje włosy, za ciszę i spokój, za działanie żołnierzy wyklętych 🙂

Anonimowy
Anonimowy
10 lat temu

za niezwykle miłe popołudnie i wieczór w pracy. za to, że się wyspałam. za to, że trafiłam na Twojego bloga. za to, że sama chcę go założyć. za to, że jadłam dzisiaj zdrowo. za to, że tak ładnie dzisiaj wyglądałam. za to, że miałam dzisiaj piękną cerę. za każdy uśmiech. za miłych kolegów w pracy. za zdrowie. za luz, który czuję. za to, że jestem aktualnie szczęśliwa "bez konkretnego powodu". za swoje plany. za to, że nie wiem do końca dokąd idę, ale wiem, że w dobrym kierunku i będę szczęśliwa.

Śliwka Kompot
10 lat temu

jestem wdzięczna: za to, że żyję, że mam rodzinę, że mam przyjaciół, że mam ręce, nogi i jestem samodzielna, za pracę lekarzy, którzy próbują mi pomóc, za słowa, które słyszę od ludzi, za to, że mam dom, co zjeść. świetne ćwiczenie. i od razu uświadamiasz sobie, jaki z Ciebie szczęściarz. 🙂

Małgorzata Rita
10 lat temu

Okej, jestem wdzięczna za zdrowie, za moją spapraną rodzinę, za zdolności, które dał mi Bóg, czuję się wdzięczna, że mam u mojego boku wyjątkowego mężczyznę, mimo, że dziś się pokłóciliśmy znowu. Czuję wdzięczność za to że jest, że wytrzymuje ze mną, czuję wdzięczność wobec moich przyjaciół za to że są i mnie wspierają, za ustępowanie mi kolejki w sklepie przez obcych ludzi gdy mam jedną bułkę i 3 minuty do odjazdu autobusu, wobec wszelkich starszych ludzi, których mijam i którzy przypominają mi że młodość mija, a na końcu zostaną czyny, jestem wdzięczna za zwykłe ludzkie dobro które codziennie spotykam, a… Czytaj więcej »

Anonimowy
Anonimowy
9 lat temu

Jestem wdzięczny, za zdrowie, za sprawne auto, za rodzinkę, za moją dziewczynę, za kondycję, za pracę, za problemy, za dystans do świata, za radio od mojego kolegi z pracy, za klientów, za kawę,

Anonimowy
Anonimowy
9 lat temu

Jestem wdzięczna za:
zdrowie, rodzinę, narzeczonego, za to że mam dach nad głową, że mam co jesc, ze mogę studiować, że stać mnie na fajne ciuchy, że nie jestem jakimś brzydkim pasztetem:) że jestem przez znajomych uważana za "fajną", że mam swój pokój, że żyję na wolności, że nie panuje wojna, że mogę czytać, uczyć się, kształcić, że mam dostęp do informacji, wiedzy, że mam dobry kontakt z rodzicami, że mam prawo jazdy

Niedopowiedziane
9 lat temu

Odesłało mnie tutaj z dzisiejszego wpisu, także nastawiam budzik i działam 🙂 Jestem wdzięczna za: to, że jest na razie w miarę w porządku z moją siatkówką, za to, że otrzymałam dzisiaj wypis ze szpitala 1, 5 godziny wcześniej niż miał być, za to, że już dzisiaj zjem kolację w domu, a nie w szpitalu, za miłą panią doktor, za fajną współlokatorkę w szpitalu, za wyprzedaże w New Yorkerze (kupiłam świetną bluzkę 😉 ), za to, że znalazłam sposób, aby moje włosy się kręciły (nic oprócz papilotów dotychczas nie działało), za to, że bezpiecznie wróciłam do domu, za to, że… Czytaj więcej »

Anonimowy
Anonimowy
9 lat temu

Jestem wdzięczna za wolność względną, za życie, zdrowie, względną urodę, kasę której nie mam zbyt wiele, wieczną nadzieję, bunt, nerwy, podążanie do nieokreślonego celu, bo dzięki temu wędrówka ma milion kolorów, odcieni i smaków. Za smutek, niezrozumienie, brak snu, słońca, obecność w moim życiu mnóstwa osób "pomimo wszystko". Za brak czasu, niewywiązywanie się, braki, niedociągnięcia, wady, bo one są mną a ja nimi.

Ala

Previous
Czy można mieć ZBYT zuchwałe marzenia?
Rozwojowy czwartek : ćwiczenie które sprawi, że momentalnie poczujesz się bardziej szczęśliwy

50
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x