Archive Pages Design$type=blogging$count=7

7 wskazówek jak szybciej podejmować decyzje


Podejmowanie decyzji to bardzo trudna sztuka. Czasami wybór jest trudny i wymaga solidnego zastanowienia, innym razem mamy problem ze strachem przed złą decyzją, którą trudno będzie odkręcić. Opiszę swoje strategie walki z tym problemem :).

Kiedyś podejmowanie decyzji było dla mnie naprawdę kłopotliwe. Stałam 5 minut przed półką z herbatami i zastanawiałam się którą kupić. Godzinami przeglądałam recenzje fioletowych farb do włosów (ech, liceum...), nie mówiąc o takich decyzjach jak wybór studiów czy metody leczenia. No i odwieczny problem - zjadłabym coś....ale nie wiem co.
Zagadnienie jest bardzo złożone i mam świadomość, że tylko je "liznę" tym tekstem. Chciałam co nieco napisać o paraliżu decyzyjnym.

Czytałam gdzieś wyniki badań na temat tego, jak dokonujemy wyborów na zakupach. Okazało się, że gdy na półce stoi tylko 6 słoików z dżemem, więcej osób dokona zakupu, niż gdy do wyboru mamy 24 różne dżemy. Pewnie to powód, dla którego wchodząc do drogerii po czerwony lakier do paznokci, wychodziłam bez żadnego (btw. jest promocja -49% na lakiery). Nadmierny wybór był przytłaczający.

 Jako osoba, która zawsze chciała dokonać najlepszego możliwego wyboru, miałam z tym banałem wielki problem. Więc wchodziłam do osiedlowej drogerii gdzie na moje pytanie o czerwony lakier, ekspedientka wyciągała trzy buteleczki, z których jedna była różowa, a druga bardziej pomidorowa niż czerwona. Wychodziłam z drogerii nie tylko z lakierem, ale jeszcze poczuciem, że dokonałam najlepszego możliwego wyboru.

I myślę, że na tym polegał mój problem, oraz problem wielu innych osób. Chcemy dokonać wyboru najlepszego z możliwych.
Tyle, że taki wybór nie istnieje. W idealnym świecie dokonanie wyboru polega na wybraniu między opcją dobrą i złą. W prawdziwym, bardzo często wybieramy pomiędzy opcją, która w pewnych aspektach jest lepsza od innej, ale pod kątem jakiegoś innego kryterium jest gorsza. 
Moim kluczem do spokojniejszego umysłu było uświadomienie sobie, że nawet łatwe decyzje możemy postrzegać jako trudne...a trudne jako łatwe. Bo to zależy od perspektywy jaką przyjmiemy.
Myśląc racjonalnie - wybór lakieru do paznokci nie jest trudnym wyborem.
Ale jeśli chcemy go skomplikować, może się takim stać.

Bo w sklepie będzie 14 różnych czerwonych lakierów do paznokci. Jeden ma fajny pędzelek, ale słabe krycie. Drugi ma fajne krycie, ale wąski pędzelek, trzeci ma wszystko fajne, ale cenę nie taką a czwarty ma najlepszy kolor, ale lakiery tej firmy szybko odpryskują. I tak dalej.
A co jeśli nawet nie wiemy jaki kolor chcemy?

Na takie banalne wybory wymyśliłam sobie kilka sposobów.
Pierwszym jest zawężenie kryteriów. Ale nie wszystkich naraz! Zaczynam od tego, które jest dla mnie najważniejsze. Odrzucam wszystkie opcje, które z różnych powodów nie wchodzą w grę. W przypadku lakierów, niech to będzie kolor - czerwony wpadający w bordo - odrzucam wszystkie z pomarańczowymi tonami, wpadające w róż i tak dalej - zostało mi pewnie z 5 buteleczek. To zawsze lepiej niż 14. Potem rozważam drugie kryterium - niech to będzie pędzelek. Lubię te szerokie, więc odrzucam dwa lakiery z wąskimi pędzelkami. Zostały mi trzy. 
Na tym etapie mogę zazwyczaj dokonać decyzji na podstawie własnego widzimisię. A jeśli nie mogę, to ustalam trzecie kryterium - np. cenę i podejmuję decyzję.

Gdy mam do podjęcia decyzję, która nie jest zbyt istotna dla mojego życia, ustalam sobie zasadę. Np. zadecydowałam, że jeśli będę wahała się nad smakiem jogurtu a każdy będzie mi pasował, to wybieram czwarty od lewej. Dlaczego czwarty? Bo tak przeczytałam w jakimś tekście i nie dyskutowałam z zasadą. Jeśli przed tą nieszczęsną sklepową półką czujesz niesmak na myśl o czwartym od lewej... to znaczy, że już podjąłeś decyzję o innym smaku i taki wybierz :D

Bo zasadą numer trzy jest słuchanie intuicji.
Bardzo często w głębi duszy już dokonaliśmy wyboru, tylko jeszcze o tym nie wiemy. Tutaj moją radą jest opowiedzenie o swoim problemie z decyzją komuś zaufanemu. Zazwyczaj zwróci on uwagę, że "mówisz o tej opcji z większym entuzjazmem". Często skupieni na racjonalnych przesłankach, ignorujemy własne potrzeby, które pięknie ujawniają takie niuanse jak ton głosu, mimika, gesty.
Jeśli nie mamy się komu wygadać, stosujemy pisanie ekspresywne, o którym szerzej tutaj :

Czwarta wskazówka to... doradzenie sobie.
Gdy doradzamy komuś innemu, zauważamy właściwe rozwiązanie w ciągu kilku minut. Bez stosunku emocjonalnego do problemu, patrzymy na niego dużo jaśniej. Więc warto wyobrazić sobie, że nasz problem dotyczy Kasi, Oli albo Tomka. Jak nasza wyobraźnia słabo działa, to ustawiamy na monitorze zdjęcie tego nieszczęśnika i gadamy do niego. Brzmi idiotycznie, ale naprawdę działa :)). W ten sposób szukamy rozsądnych argumentów i często dajemy sobie odpowiedź.

Piąta rada - czasami samo zadanie pytania, już jest odpowiedzią....
- Czy go kocham?
- Czy powinnam od niego odejść?
- Czy to co robię, na pewno jest dobre?

W niektórych sytuacjach sama konstrukcja pytania zawiera w sobie odpowiedź, a wątpliwości oznaczają, że coś tam nie gra jak ma być. Gdzieś czytałam takie fajne stwierdzenie, że jeśli mówimy sobie - Czy powinnam z nim zostać? albo Czy powinnam od niego odejść? to wystarczy wyrzucić słówko "czy" i znak zapytania od tego, co padło z naszych ust. Nie wiem, czy zawierzyłabym ważną sprawę takiej metodzie, ale pewnie są sytuacje w których się sprawdza.

Gorzej, gdy wybieramy między opcją złą i złą :)


Jeśli mam do wyboru dwie złe opcje, staram się doprowadzić do sytuacji, kiedy nie muszę wybrać żadnej (to też wybór!). A jeśli muszę, no to wybieram tzw. mniejsze zło.
Tylko jak je wybrać?

Rada numer sześć - rozrysuj to! 
Dwie porównywalne opcje? Dzielę kartkę na pół i wypisuję zalety jednej oraz drugiej opcji. A potem biorę kolejną kartkę i zapisuję wady obu rozwiązań.  Zazwyczaj działa. Ale nie na podstawie racjonalnych przesłanek ;)). W pewnym momencie zorientujesz się, że trochę oszukujesz. Np. szukasz na siłę wad jednej opcji, albo sztucznie wydłużasz słupek zalet jednej z nich, wpisują pierdoły. To zazwyczaj oznacza, że już podjąłeś decyzję :D A jeśli intuicja milczy - spójrz na twarde dane. 

Rada numer siedem - zapytaj siebie!
Na pewno znasz kogoś, kto podejmuje szybko decyzje. Nie wiem, lubisz jak przy zakupach doradza ci chłopak albo coś w tym stylu. Więc wyobraź sobie, że ten ktoś stoi nad tobą. Upatrzyłaś sobie bluzkę w idealnym kroju i wahasz się między turkusową a błękitną. No to teraz wyobraź sobie, że stoi nad tobą ta osoba i pyta : który kolor podoba Ci się bardziej? I pyta to tonem stanowczym, wymagającym szybkiej odpowiedzi :D

Słowo końcowe - jeśli decyzję można odkręcić, nie marnuj czasu na jej podjęcie i zrób to szybko. Jeśli problem jest złożony... może się pomódl? Napisałam to kursywą, bo opcja sprawdza się także wśród niewierzących. Przed snem mówisz sobie coś w stylu ; Proszę o siłę do podjęcia trafnej decyzji w sprawie .... Ufam, że będzie ona zgodna z moimi pragnieniami i wartościami.  Na początek można dodać Boże, a na koniec Amen.
Ja często zadaję sobie przed snem takie pytania a odpowiedź wypracowuje się w ciągu jednej nocy. No, czasami trzech. Budzisz się i wiesz :).

Wiem, że są ludzie, którzy w sprawach beznadziejnych modlą się do św. Rity. Myślę, że działa to na tej samej zasadzie - podświadomość pracuje we śnie i pomaga nam "wydobyć" odpowiedź, którą gdzieś w głębi serca czujemy. Jeśli komuś pomaga świadomość, że decyzję podejmie za nas Bóg czy św Rita - nie ma w tym nic złego. Nawet jest w tym pewna zaleta, bo unikniemy poczucia dysonansu i niepewności, czy decyzja na pewno jest słuszna (w końcu dokonał jej sam Bóg :)).Ach i jeszcze bonus - trudne decyzje pozwala podejmować nauka :). Ja nie jestem wybitnie ścisłym umysłem, ale jeśli masz dylematy jak Leszek z tego zadania...zerknij jak je rozwiązać ;).

Student Leszek obudził się 25 minut przed egzaminem. Profesor był formalistą i nawet minuta spóźnienia wykluczała możliwość pisania egzaminu, Leszkowi groziła więc sesja poprawkowa. Sprawa była jednak znacznie bardziej skomplikowana, gdyż Leszek miał zamiar wyjechać do pracy do Stanów Zjednoczonych, zaś wcześniejszy powrót we wrześniu oznaczałby dla niego utratę 4 tys. zł zarobków. Jeżeli jednak zdążyłby dotrzeć na czas, to rodzice w nagrodę za dobre oceny kupiliby mu prezent (zazwyczaj wartości 500 zł). Leszek musiał więc starannie przemyśleć, w jaki sposób dotrzeć do szkoły. Autobus nie wchodził w grę, jazda nim zajmowała co najmniej 40 minut. Pozostawała jeszcze inna możliwość - pożyczyć samochód ojca. Samochód ten jednak był w kiepskim stanie i szanse na dojechanie do szkoły wynosiły 90%, zaś w przypadku awarii Leszek musiałby pokryć część kosztów naprawy, gdyż ojciec od dawna winił go za za zły stan samochodu (3 tys. zł). Oprócz tego musiał zdecydować, czy opłaca się jechać przez miasto szybko, czy wolno. Przy wolnej jeździe dotarłby na czas z prawdopodobieństwem 60 %, natomiast przy szybkiej zdążyłby na pewno (Leszek potrafił naprawdę szybko jeździć). Mógł jednak zostać zatrzymany przez patrol policji, co groziło mandatem w wysokości 500 zł (prawdopodobieństwa trafienia na patrol - 20%). Druga możliwość to wynajęcie taksówki, za którą trzeba będzie zapłacić 30 zł. Jednak taksówkę trzeba będzie znaleźć w ciągu kilku minut, co można wykonać z prawdopodobieństwem sukcesu 80 % (jeżeli nie będzie taksówki w pobliżu, Leszek już nie zdąży). Aby ponaglić kierowcę Leszek może wręczyć napiwek w wysokości 20 zł, co zwiększy szanse na dotarcie na czas do 85 % (w przeciwnym wypadku tylko 70 %). Jaką decyzję powinien podjąć Leszek?

zadanie i rozwiązanie znalazłam tutaj 


Zadanie na ten tydzień polega na podjęciu jednej długo odkładanej decyzji. Albo wypróbowania któregoś ze sposobów w ciągu tego tygodnia. Tak, "czwarte od lewej" też się liczy - im szybciej przetestujesz którąś wskazówkę, tym większa szansa, że będziesz z tych technik korzystał w przyszłości. Szkoda, aby to był kolejny skonsumowany bezmyślnie tekst :D 

PS. w związku z wieloma pytaniami pod tekstem o smoothie , dla wszystkich, którzy nie mają pewności czy zakup blendera ma sens, czy będzie się kurzył - mała wskazówka.
Ja nie kupiłam drugiej sokowirówki, bo wiem, że korzystałabym sporadycznie i wolę iść na gotowy świeżo wyciskany sok do "sokowirowni'. Teoretycznie jednostkowy koszt soku jest wyższy, ale w praktyce wychodzę na tym lepiej, bo koszt sprzętu nie zwróciłby mi się przez jakieś 7 lat :D Nie mówiąc o koszcie owoców, energii elektrycznej itp.
 Być może tobie też bardziej opłaci się kupować raz na jakiś czas gotowe smoothie - od jutra można je kupić za 1.99 tutaj. Tak czy siak, przed zakupem sprzętu warto spróbować napoju :D


Niektóre teksty widzą tylko subskrybenci (nie lądują na "głównej") -
 jeśli chcesz być na bieżąco, zostań obserwatorem w google lub na bloglovin :) A jeśli dany tekst Ci pomógł, sprawisz mi przyjemność, jeśli klikniesz +1 w g+ pod tekstem :)
Follow on Bloglovin

Komentując oświadczasz, że znasz regulamin

ceneo

Nazwa

-40% drogeria natura -49% rossman -50% na kosmetyki #Koniecznie przeczytaj 100 dni bez spodni 15 hair project 2015 2016 2017 2018 2019 218 4-godzinny tydzień pracy 5+ 50 list afro akceptacja akcesoria aktualizacja włosów aktywne słuchanie aliexpress Amalfi Andrea anemia Angkor wat Ania poleca aniamaluje anime ankieta aplikacja aplikacje apple asertywność astor ateizm Avon Azja babcia bakterie bataty bądź duży bez pieczenia bezglutenowe biała czekolada biały laptop biblia bicie bieganie biel bingo spa biust biustonosz BLOG blogi blogowanie blond błędy bob body-shaming bohaterki botki boże narodzenie ból ucha - naturalne metody bridal hairstyles brwi buty cele cele życiowe celia ceny w Tajlandii cera Chiny chwalenie się ciało ciastka ciasto bez pieczenia ciasto francuskie ciasto kinder country ciasto snicker ciekawe blogi cienie cieniowane Claudia Shiffer co co było co jest za damo co kupić babci co kupić dziadkowi co kupić na dzień matki co kupić na promocji w rossmanie co kupić na wieczór panieński co na prezent co powiedzą inni co przywieźć z Ukrainy co przywieźć ze Lwowa co robić jesienią co robić w grudniu co robić w kwietniu co robić w lipcu co robić w listopadzie co robić w lutym co robić w maju co robić w marcu co robić w październiku co robić w sierpniu co robić w styczniu co robić we wrześniu co warto kupić na promocji rossman co warto kupić na promocji w drogerii natura co warto przeczytać co warto zrobić na studiach co zjeść w tajlandii co zobaczyć w londynie co zrobić by rude włosy nie płowiały co zrobić żeby włosy szybciej rosły creaclip cruelty-free curls Cypr cytaty czarna rzepa czas czasopisma czcionki czekolada czekolada z żelkami czekoladki czereśnie czerwiec czerwona królowa czkawka czy książki są drogie czy można narzucać wiarę czy można zmuszać do chodzenia na religię czy można zmuszać dziecko do chodzenia do kościoła czy warto lecieć na Cypr czy warto obchodzić halloween czy zapłacę cło czytanie czytnik za złotówkę ćwiczenia daktyle darmowe e-booki darmowy planer death note decubal delia demakijaż depilacja depilacja laserowa depilacja pach depresja deser desery design detoks dieta dieta śródziemnomorska diy dla dojrzałych kobiet dlaczego nie piję mleka dlaczego warto wyparzać i wymieniać szczoteczkę do zębów do 100 zł Dobre Bakterie dobre nawyki dobro dochód domodi domowe sposoby domowy sernik dowody naukowe drinki duplo dusza dzieci dzień babci dzień matki easy hairstyle edukacja egzamin egzaminy eksperci eksperymenty eld elfen lied emocje energia essence etykiety eyeliner fanatyzm FAQ farbowanie feminizm figa figi figura film filmy filozofia finanse first7jobs fit Fitocell freddie fryzura fryzura na ślub fryzury fryzury ślubne fryzury z grzywką gadżety gdańsk gdzie kupić biustonsz 65e gdzie pojechać w maju gdzie tanio kupować meble gliceryna golden blonde golden rose gotowanie Grecja gronkowiec złocisty gry grzywka gule podskórne gwiazda dnia hair trends hairstyles halloween a wszystkich świętych haloween hejt hemofobia henna historyjka motywacyjna Horchata Hot hotel hula-hoop humor hybrydy ile idzie przesyłka z Aliexpress imbir impreza inne inne. inni inspiracje inspiracje tygodnia instagram inteligencja iOS iphone iphone7 isadora italia jak aplikować wcierki jak być lepszym chrześcijaninem jak być sobą jak być szczęśliwym jak dorobić jak efektywnie czytać Jak efektywniej korzystać z sieci jak jeść figi jak kupić idealną ramoneskę jak kupować na aliexpress Jak łatwiej się skupić i wyeliminować rozpraszacze? jak mieć więcej przyjaciół jak napisać pracę licencjacką jak napisać pracę magisterską jak naturalnie wyleczyć anemię jak nauczyć się angielskiego jak nie chorować jak nie marnować czasu w sieci jak nie przejmować się zdaniem innych jak oszczędzać jak oszczędzać. jak ozdobić zeszyt jak pobrać the sims 2 za darmo jak pokonać strach przed tym jak pomóc dziecku molestowanemu seksualnie? jak poprawić koncentrację jak poradzić sobie ze złym dniem jak poszerzyć horyzonty jak powiększyć biust jak prawidłowo czyścić uszy jak przyspieszyć porost włosów jak radzić sobie z gniewem jak radzić sobie z krytyką jak radzić sobie ze stresem jak realizować cele jak rozładować napięcie jak się skupić jak się uczyć jak się wyspać jak skutecznie notować jak sprawić by inni nas lubili jak stać się bardziej lubianym jak stać się lubianym jak stać się optymistą jak stosować olej kokosowy jak stosować wcierki do włosów jak szybko podejmować decyzje jak szybko zapuścić włosy jak tanio czytać książki jak tanio podróżować jak tanio zorganizować wakacje Jak tanio zorganizować wycieczkę do Londynu Jak tanio zorganizować wyjazd do Lwowa jak uczyć się na własnych błędach jak usprawnić mózg jak utrzymać rudy kolor jak uzyskać loki jak wybrać tablet Jak wykorzystać instagram w rozwoju jak wzmocnić odporność jak zacząć zmieniać swoje życie jak zarobić jak zarobić na monetach jak zbudować dom z butelek jak zdać maturę jak zdobyć przyjaciół jak zmotywować się do nauki jak zmotywować się do pisania pracy jak zmotywować się do sprzątania jak znaleźć znajomych jak znaleźć życiową pasję jak zorganizować wypad na Maltę jak zrobić frytki z batatów jak zrobić loki jak zrobić rosół jak zrobić smoothie jak zrobić tortillę jak zrobić własną czekoladę jak zwalczyć ból ucha jak zwalczyć stres jak zwiększyć poczucie własnej wartości Jaka jest najlepsza dieta? Najzdrowsza dieta jaką książkę przeczytać jaką lokówkę wybrać jaki blender wybrać jaki film obejrzeć Jakie buty kupić na wiosnę? Przegląd wiosna/lato 2015 jakie właściwości ma figa jantar january to do list jednodniówka londyn jedzenie jesień języki joanna kalendarz kalendarz adwentowy kalendarze Kambodża kampania kampanie kanapki kasa kasza kasza jaglana kaszel kasztany katar Khao Sok kino klasyczny sernik kłos kobiecość kobiety kochamżycie komedia kompleksy koncentracja konkurs konkursy kontrowersje korektor kosmetyki koszule kot kotlety kotlety z kaszy jaglanej kozi ser kozieradka kreatywność kredki kremy krok po kroku krótka piłka krótkie fryzury krótkie włosy krytyka krzywe nogi książka książka do przeżycia książki ksometyki kuchnia kultura kwiecień kwiecień 2016 kwiecień 2017 lakier laminowane laptop laptop do 2000 zł Larnaka lato leczenie led legimi lekcje lemoniada lęk przed ludźmi lęk przed pobraniem krwi licencjat linki linki tygodnia lista lista życzeń listopad lob loczki lody loki loki bez lokówki loki bez użycia ciepła lokówka z biedronki Londyn ludzie luksus lumpeksy lunchbox luźne Lwów macbook macbook air 13 Magia sprzątania maj majówka makijaż makijaż oczu maliny Malta mały biust mam problem Mani manicure Marie Kondo marzec masaż mascarpone maska maść ichtiolowa maść z witaminą A matura maxi meble meddiet medycyna medytacja MEGAFON metale ciężkie meteoryty męskie miasta miesiąc migrena miód mleko mleko kokosowe mleko owsiane młodzież moda modne modne buty 2015 modne fryzury modne fryzury 2015 modne fryzury 2016 modne fryzury 2017 modne fryzury 2018 moja historia moje cechy moje ulubione produkty spożywcze moment.pl monety kolekcjonerskie morze motywaca motywacja mrożona kawa muffinki muzyka my secret myśli myśli rozwój na wesele na studniówkę nails najlepsza dieta najlepsza zupa NAJNOWSZE najzdrowsza dieta najzdrowszy olej świata naked 3 naked 3 podróbka naprawa zniszczonych włosów naturalna pielęgnacja naturalne metody naturalny makijaż nauka nauka języków obcych nawyki nie lubię sprzątać nieśmiałość nocleg notowanie nowe nuda nuggetsy o mnie obcasy obiad obuwie oczy oczyszczanie odchudzanie odkładanie marzeń na później odrobaczanie odżywianie odżywienia oferty okazje okulary olej kokosowy olej rycynowy olejek olejek z drzewa herbacianego olejowanie opakowania opieka opinia opinie optymalizm organizacja orszada osobiste oszczędzanie owoce pakowanie paletka pamiętniki z wakacji pancakes panini party Paryż pasje pastele paznokcie pedagogika penne all' arrabbiata perfumy pewność siebie pędzle pielęgnacja pieniądze pierogi piersi pies pilomax pisanie pizza placenta planer planer pdf planowanie pobierz organizer pobranie krwi poczucie własnej wartości podkład podpłomyk podróże podsumowanie podsumownaie Pogoda pokój polecane książki południowe włochy pomidorowa pomoc Pompeje pomysły poniedziałkowy motywator poradnik porost włosów post sponsorowany post we współpracy z marką postanowienia postanowienia noworoczne pot potliwość Poznań PR praca praca zdalna prawa człowieka presja prezenty profile które warto śledzić na instagramie prom promocja promocja rossman promocja super pharm promocje prostownica prywata przedłużane rzęsy przedłużanie rzęs przekąski przekąski do wódki przekąski na urodziny przemoc przemoc psychiczna przemoc symboliczna przepis przepis na pomidorówkę przepis na sernik przepis na tartę przepis na tartę z białą czekoladą i mascarpone przepis na zupę pomidorową przepisy przepisy na smoothie przepisy z figami przyrost przysmaki na imprezę psychologia pudelek pull through braid PUPA pycha pytania Qatar Airways queen quiz rabaty rady recenzja regeneracja regulamin reklamy relacje relaks religia remington resentyment retusz rimmel rok szkolny rosół rossmann rozdanie rozjaśnianie rozkiminki rozkminki rozrywka rozwoj rozwojowe czwartki rozwojownik rozwój równowaga rtęć ruch rude rude włosy rzesy jedwabne rzęsy Rzęsy 1:! rzęsy 2d rzęsy metoda objętościowa Bydgoszcz rzęsy przed i po Safari Salerno samodoskonalenie samoleczenie sandwich sandwicz Seboradin self-love sen Sensique sephora seriale sernik sesja shake Siem Reap się działo silikonowy lunchbox siwe włosy skorupki skupienie słoik z uchem i słomką słowiański blond smartfon smoothie snap snapchat softsticks soraya Soumda społeczne sport sposoby na odporność sposoby na wypadające włosy sposób na pryszcze sposób na tabliczkę mnożenia spotkanie sprytna dziewczyna sprzątanie sprzęt ssanie oleju stopy strach strach przed oceną strach przed pobraniem krwi stres studia studiowanie studniówka styl suche włosy sukces sukienka sukienki suknie ślubne syrop z pędów sosny szacunek szampon szczęście szkoła szminka szpilki szpotawe kolana sztuczki sztutowo ślimaczki ślub śmiech śniadanie średnie włosy święta tablet tablet do 500 zł tablet na studia tag Tajlandia tangle teezer tania lokówka tanie tanie buty tanie czytanie tanie dodatki do mieszkania tanie loty tanie zwiedzanie tarta tarta snickers tartinki tech Tekst powstał w ramach współpracy z Wydawnictwem Otwartym. tekst sponsorowany tekst we współpracy z marką GOSH telefon telewizja Tesori d'oriente test the sims todo torebka torebki tortilla toruń trendy triki trolling troska trwałe loki tusz twarz tydzień tygodnik tygodniowe love ubrania ubranie uczucia udawany warkocz Ukraina ulubieńcy updo upięcia upięcie urban decay urlop uroda urodzinowe menu urodziny usta venita vipera w co się ubrać w szystkie w11 wady wakacje wakacje jesienią walentynki Warszawa warsztaty wazelina ważne wcierka wdzięczność wegańskie wegetariańskie weltschemerz wiara wibo wieczór panieński więcej wigilia wilno wiosna wishlist Włochy włosy wnętrza wob woda woda brzozowa wolontariat worth following instagram profiles for better life wpływ wrapy wrażenia Wrocław wsparcie współpraca wszystkich świętych wszystkie wtyczki wybór wybrzeże amalfitańskie wychowanie wycieczka wydawnictwo wygodne wałki wymiary wyniki wypadanie włosów wyszukiwania wyzwania wyzwanie wyzwanie - bycie miłym wyzwanie30dni xiaomi youtube za darmo zabawy zaczrwienienia zakupy zakupy na Ali zapach zapalenie oskrzeli zarobki zawijaski zawiść zdejmowanie hybryd zdjęcia zdrowa dieta zdrowie zdupy zerowaste zeszyt zima zioła złoty blond zły humor znajomi zupa zupa dyniowa zupa krem zupy zwierzęta zyski żółta sukienka życzenia życzenia noworoczne
false
ltr
item
Aniamaluje - blog o życiu po swojemu: 7 wskazówek jak szybciej podejmować decyzje
7 wskazówek jak szybciej podejmować decyzje
7 strategii pomocnych przy podejmowaniu decyzji. Ze wszystkich czasem korzystam :)).
http://1.bp.blogspot.com/-Ifsx_MekIpM/VUuKG1mDUaI/AAAAAAAAdKA/nAJVO5PmLPc/s1600/DECYZJE.png
http://1.bp.blogspot.com/-Ifsx_MekIpM/VUuKG1mDUaI/AAAAAAAAdKA/nAJVO5PmLPc/s72-c/DECYZJE.png
Aniamaluje - blog o życiu po swojemu
http://www.aniamaluje.com/2015/05/7-wskazowek-jak-szybciej-podejmowac.html
http://www.aniamaluje.com/
http://www.aniamaluje.com/
http://www.aniamaluje.com/2015/05/7-wskazowek-jak-szybciej-podejmowac.html
true
3538531450758840466
UTF-8
Nic nie ma :( ZOBACZ WSZYSTKO Czytaj dalej Odpowiedz Anuluj Usuń By Główna STRONY POSTY ZOBACZ WSZYSTKO POLECANE TAGI ARCHIWUM SEARCH WSZYSTKIE Nic nie ma :( Back Home NIEDZIELA PONIEDZIAŁEK WTOREK ŚRODA CZWARTEK PIĄTEK SOBOTA NIEDZIELA PON WT ŚR CZW PT SO STYCZEŃ LUTY MARZEC KWIECIEŃ MAJ CZERWIEC LIPIEC SIERPIEŃ WRZESIEŃ PAŹDZIERNIK LISTOPAD GRUDZIEŃ Jan Feb Mar Apr MAJ Jun Jul Aug Sep Oct Nov Dec teraz minutę temu $$1$$ minutes ago godzinę temu $$1$$ hours ago Wczoraj $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago więcej niż 5 tygodni temu Followers Follow Artykuł premium Kliknij Share aby odblokować dostęp