Archive Pages Design$type=blogging$count=7

Motywacyjny poniedziałek: Jak poradzić sobie z żalem do rodziców

    Nie znam ani jednej osoby, która byłaby w 100% zadowolona ze swojego dzieciństwa. Wiele osób określa je jako...trudne. Niestety część z nich wciąż nie może iść do przodu, traktując przeżycia z dzieciństwa jako coś, co uniemożliwia im dalsze, w pełni samodzielne życie. Jeśli oglądając suknie ślubne rezygnujesz z wymarzonej, bo w myślach widzisz reakcję mamy...prawdopodobnie jesteś wciąż DD - Dorosłym dzieckiem...   Przykład z suknią ślubną niestety nie jest wymyślony. Tak postąpiła była współlokatorka mojej koleżanki. Od dzieciństwa uczyła się podejmować takie decyzje, które zadowolą mamę. Studia wybrała niby sama, ale jednak z "puli" kierunków akceptowanych przez rodzicielkę. Inne wybory również były kontrolowane przez mamusię...
  I nie ma co osądzać, bo czasami człowiek nie potrafi inaczej. Bo tak został wychowany, bo tylko taki schemat zachowań zna. Zapewne docierając się ze swoimi partnerami też dziwicie się niektórym zachowaniom wyniesionym z domu.
  Piszę o tym nie dlatego, że chcę się mądrować, ale dlatego, że wiele osób w mailach wspomina swoje dzieciństwo.

Toksyczni rodzice wciąż są szeroko kojarzeni raczej z przemocą fizyczną i alkoholem. Tymczasem spektrum ich zachowań jest dużo szersze. W dodatku jest to temat tabu, bo religia i społeczeństwo każe "czcić" matkę i ojca... Słowa "ale to jednak matka" są usprawiedliwieniem na wszystkie okropne zachowania, jakich czasami rodzice się dopuszczają.
 Z tego co napiszę, na upartego każdy znalazłby fragment który mówi o jego dzieciństwie. Bo rodzic, który zachowuje się toksycznie, to np. taki, który powie głośno "żałuję, że się urodziłeś!". To także nadopiekuńcza matka. To rodzic, który wyśmiewa się z dziecka, krytykuje je, drwi z niego. Czasami robi to w żartach, stosując "docinki"... ale dziecko nie zawsze wie, co jest żartem, a co prawdą. Pamiętasz może, jak w tekście "Dlaczego nienawidzisz swojego ciała?" opisałam jak małą dziewczynkę zabolała uwaga odstających uszach? Rodzic zachowuje się toksycznie także wtedy, kiedy nie okazuje dziecku wsparcia i ciepła, a także rodzic który...nie potrafi zaakceptować sukcesów dziecka, nie mówiąc o tym, aby się z nich cieszyć, bo tak naprawdę z dzieckiem rywalizuje. To może być np. ojciec rywalizujący o względy matki, bo teraz jej perełką i misiaczkiem jest mały synek...
Toksyczny jest także rodzic perfekcjonista, rodzic, który nie pozwala dziecku popełniać błędów, np. matka, która nie pozwala dziecku wsiadać na rower, bo się wywróci. A dziecko ma lat 10... Toksyczny jest rodzic, który problemy rozwiązuje przemocą, a potem jeszcze na dodatek tłumaczy się, że ma dużo na głowie. Toksyczny rodzic to taki, który "nie widzi" przemocy stosowanej przez drugiego rodzica czy rodzeństwo. To kontrolująca matka, która dzwoni co 3 godziny do dorosłej pociechy. Nie pozwala wracać nastolatce po 20stej, chociaż ta niczym nie zasłużyła sobie na brak zaufania. Toksyczny rodzic sprawia, że dziecko jest zdezorientowane, bo dostaje przeplatankę w postaci koktajlu składającego się raz z miłości i ciepła, a potem z odtrącenia, przemocy i jeszcze słyszy "to dla twojego dobra". 
Toksyczny rodzic to taki, który nazywa swoje dziecko miernotą, gułą, nieukiem, leniem, niezdarą - i sprawia, że to dziecko się takie staje. To rodzic, który robi za dziecko wszystko, od prania skarpetek po robienie herbaty... nie widząc, że dziecko stało się już duże i musi uczyć się samodzielności. 

 To wszystko sprawia, że dziecko toksycznych rodziców wyrasta nie na dorosłego, a na...dziecko. Zdezorientowane, poranione. Mające problemy z samooceną, poczuciem własnej wartości. I tego nie naprawią żadne rozwojowe czwartki. To wymaga pogłębionej pracy i  trochę czasu. W końcu - nie da się dorosnąć z dnia na dzień.

Zamieszczę teraz krótki wybór z listy cech DDD (Dorosłe Dzieci z Rodzin Dysfunkcyjnych DDD). Część zachowań odnosi się też do DDA - Dorosłych Dzieci Alkoholików.:
 1. DDD /DDA nie wie co jest normalne, musi zgadywać. W jego domu nic nie działo się zwyczajnie, świat nieustannie chwiał się w posadach.
 2. Trudno mu przeprowadzić swe zamiary od początku do końca. Zapala się do pomysłu, ale nie wie jak dość do celu.
 3. Kłamie choć może mówić prawdę. W dzieciństwie nie wiedział, za co będzie ukarany lub nagrodzony, kłamie więc, "na wszelki wypadek".
 4. Ocenia siebie bezlitośnie, ma poczucie małej wartości lub kompletnej  bezwartościowości. Nie wierzy, że można go cenić za jego własne cechy, sam ich nie rozpoznaje i nie potrafi się na nich oprzeć.
 5. Trudno mu bawić się i przezywać radość, przeszkadza mu w tym stale napięcie. Równocześnie może ciągle się uśmiechać i powtarzać: "wszystko w porządku".
 6. Traktuje siebie strasznie poważnie. Większość problemów uważa za tak wielkie, że przerastają miarę człowieka.
 7. Trudno mu nawiązać i intymne stosunki. Litość myli z miłością, przeważnie kocha tych którzy potrzebują pomocy. Ktoś, kto sobie dobrze radzi, a okazuje  miłość DDD/DDA, jest posądzony o nieczysty interes.
 8. Boi się odrzucenia, ale sam odrzuca. Woli "uprzedzić" odrzucenie, wiedząc, że i tak to nastąpi, bo nie wierzy, że może być kochany.
 9. Przesadnie reaguje na zmiany, nad którymi nie ma kontroli. Wszystko co nowe jest niebezpieczne: ludzie, sytuacje, zachowania. Kolejny raz usuwa mu się grunt spod nóg.
 10. Czuje się inny. Ma poczucie ze nikt nie przezywa takich problemów jak on.
 11. Stale potrzebuje uznania i afirmacji. Robi mnóstwo, żeby je otrzymać, ale i tak w nie nie wierzy. Stara się zapracować na następne, które znów podważa.
 12. Albo jest nadmiernie odpowiedzialny, albo nadmiernie nieodpowiedzialny. Bardzo mu trudno wymierzyć granice tego, co zależy od niego, a co już nie.
 13. Jest lojalny do ostateczności nawet w obliczu dowodów na nielojalność wobec innych osób. Nie wie, kiedy jest wykorzystywany, a kiedy nie.
 14. Domaga się natychmiastowego zaspokojenia zachcianek. Boi się, że jeżeli nie dostanie tego czegoś od razu, to może już nigdy nie dostać.
 15. Automatycznie poddaje się sytuacji, zamiast rozważyć inne możliwości.
 16. Szuka napięć i kryzysów, a potem skarży się na nie. Stan napięcia jest znany, znany jest też brak satysfakcji.
 17. Unika konfliktów lub je zaostrza. Rzadko rozwiązuje.
 18. Boi się niepowodzeń, ale sabotuje własne sukcesy. Stawia sobie tak wysokie wymagania, że nie może im sprostać. Swój sukces mierzy wartością cudzych pochwal, sam nie umie się cieszyć.
 19. Boi się krytyki, każdą odbiera jako osobisty atak i zagrożenie, ale sam krytykuje i osądza.
 20. Żyje w izolacji od ludzi, nawet gdy jest pozornie wśród nich. Czuje strach przed ludźmi, samotność, brak poczucia przynależności. Boi się zwłaszcza  władzy i zwierzchników.
 21. Czuje się winny, ilekroć staje lub chciałby stanąć w obronie własnych praw. Łatwiej mu troszczyć się o innych niż o siebie. Pozwala mu nie dostrzegać  własnych realnych wad i unikać odpowiedzialności wobec siebie.
 22. W chwilach, gdy wszystko układa się dobrze, ogarnia go dezorientacja i "nuda", czeka aż coś się stanie. Porządni, spokojni, czuli partnerzy są nieciekawi  i porzucani.
 23. Reaguje głównie na to, co robią inni, zatracając własne JA.
 24. Uzależnia się od alkoholu albo od uzależnionych partnerów albo jedno i drugie. W ten sposób kontynuuje ten sam rodzaj wzajemnej zależności, jaki łączył go z rodzicami lub kimś innym w rodzinie.

W tym miejscu chciałabym napisać, że bardzo serdecznie polecam wszystkim książkę "Toksyczni Rodzice". Nie jest to tekst sponsorowany, książka jest stara, doczekała się chyba 3 okładek i jest w większości bibliotek. Lata też po chomikach i allegro. 

Przeczytałam ją ja, przeczytali i moi rodzice. Książka pomaga zrozumieć, że rodzice są tylko ludźmi i też popełniają błędy. Może czyjś ojciec nie okazuje synowi tyle ciepła emocjonalnego co córce, bo jest przeświadczony, że syna należy wychowywać twardo? Może matka na każde przyniesione do domu pięć minus, krzyczała "CZEMU NIE PIĘĆ?!", bo chciała wyłącznie dobra dla swojego dziecka? 
Książka nie usprawiedliwia nikogo. Ani rodziców, ani dzieci, które usprawiedliwiają się same krótkim "miałem trudne dzieciństwo". Polecam ją też rodzicom moich "uczniów", ale tylko wtedy, kiedy wyczuję, że się oto nie obrażą. Błędy wychowawcze są bardzo drażliwym tematem...  Autorka, Susan Forward przedstawia typowe zachowania toksycznych rodziców i sposoby na to, jak iść do przodu.
Oczywiście jest to tylko książka i niektóre kwestie są spłycone, ale sądzę, że po lekturze każdy będzie w stanie sam podjąć decyzję, czy czasami nie potrzebuje terapii. 

a tutaj można przeczytać, jak taka terapia wygląda.

Moi rodzice nie byli toksyczni, chociaż zdarzało im się dokonywać toksycznych wyborów. Rozumiem ich, bo byłam ich pierwszym dzieckiem,w dodatku z problemami zdrowotnymi. Wiem, że wiele decyzji podjęli dla mojego dobra. Dzisiaj się z tego śmiejemy, nie ma między nami żalu... Myślę, że każdy powinien przeczytać tę książkę.

Nie rozprawiając się z dzieciństwem, ciężko będzie iść do przodu... A tego wszystkim życzę.
:) 

KOMENTARZE

BLOGGER: 167
Loading...

ceneo

Nazwa

-40% drogeria natura -49% rossman -50% na kosmetyki #Koniecznie przeczytaj 100 dni bez spodni 15 hair project 2015 2016 2017 2018 2019 218 4-godzinny tydzień pracy 5+ 50 list afro akceptacja akcesoria aktualizacja włosów aktywne słuchanie aliexpress Amalfi Andrea anemia Angkor wat Ania poleca aniamaluje anime ankieta aplikacja aplikacje apple asertywność astor ateizm Avon Azja babcia bakterie bataty bądź duży bez pieczenia bezglutenowe biała czekolada biały laptop biblia bicie bieganie biel bingo spa biust biustonosz BLOG blogi blogowanie blond błędy bob body-shaming bohaterki botki boże narodzenie ból ucha - naturalne metody bridal hairstyles brwi buty cele cele życiowe celia ceny w Tajlandii cera Chiny chwalenie się ciało ciastka ciasto bez pieczenia ciasto francuskie ciasto kinder country ciasto snicker ciekawe blogi cienie cieniowane Claudia Shiffer co co było co jest za damo co kupić babci co kupić dziadkowi co kupić na dzień matki co kupić na promocji w rossmanie co kupić na wieczór panieński co na prezent co powiedzą inni co przywieźć z Ukrainy co przywieźć ze Lwowa co robić jesienią co robić w grudniu co robić w kwietniu co robić w lipcu co robić w listopadzie co robić w lutym co robić w maju co robić w marcu co robić w październiku co robić w sierpniu co robić w styczniu co robić we wrześniu co warto kupić na promocji rossman co warto kupić na promocji w drogerii natura co warto przeczytać co warto zrobić na studiach co zjeść w tajlandii co zobaczyć w londynie co zrobić by rude włosy nie płowiały co zrobić żeby włosy szybciej rosły creaclip cruelty-free curls Cypr cytaty czarna rzepa czas czasopisma czcionki czekolada czekolada z żelkami czekoladki czereśnie czerwiec czerwona królowa czkawka czy książki są drogie czy można narzucać wiarę czy można zmuszać do chodzenia na religię czy można zmuszać dziecko do chodzenia do kościoła czy warto lecieć na Cypr czy warto obchodzić halloween czy zapłacę cło czytanie czytnik za złotówkę ćwiczenia daktyle darmowe e-booki darmowy planer death note decubal delia demakijaż depilacja depilacja laserowa depilacja pach depresja deser desery design detoks dieta dieta śródziemnomorska diy dla dojrzałych kobiet dlaczego nie piję mleka dlaczego warto wyparzać i wymieniać szczoteczkę do zębów do 100 zł Dobre Bakterie dobre nawyki dobro dochód domodi domowe sposoby domowy sernik dowody naukowe drinki duplo dusza dzieci dzień babci dzień matki easy hairstyle edukacja egzamin egzaminy eksperci eksperymenty eld elfen lied emocje energia essence etykiety eyeliner fanatyzm FAQ farbowanie feminizm figa figi figura film filmy filozofia finanse first7jobs fit Fitocell freddie fryzura fryzura na ślub fryzury fryzury ślubne fryzury z grzywką gadżety gdańsk gdzie kupić biustonsz 65e gdzie pojechać w maju gdzie tanio kupować meble gliceryna golden blonde golden rose gotowanie Grecja gronkowiec złocisty gry grzywka gule podskórne gwiazda dnia hair trends hairstyles halloween a wszystkich świętych haloween hejt hemofobia henna historyjka motywacyjna Horchata Hot hotel hula-hoop humor hybrydy ile idzie przesyłka z Aliexpress imbir impreza inne inne. inni inspiracje inspiracje tygodnia instagram inteligencja iOS iphone iphone7 isadora italia jak aplikować wcierki jak być lepszym chrześcijaninem jak być sobą jak być szczęśliwym jak dorobić jak efektywnie czytać Jak efektywniej korzystać z sieci jak jeść figi jak kupić idealną ramoneskę jak kupować na aliexpress Jak łatwiej się skupić i wyeliminować rozpraszacze? jak mieć więcej przyjaciół jak napisać pracę licencjacką jak napisać pracę magisterską jak naturalnie wyleczyć anemię jak nauczyć się angielskiego jak nie chorować jak nie marnować czasu w sieci jak nie przejmować się zdaniem innych jak oszczędzać jak oszczędzać. jak ozdobić zeszyt jak pobrać the sims 2 za darmo jak pokonać strach przed tym jak pomóc dziecku molestowanemu seksualnie? jak poprawić koncentrację jak poradzić sobie ze złym dniem jak poszerzyć horyzonty jak powiększyć biust jak prawidłowo czyścić uszy jak przyspieszyć porost włosów jak radzić sobie z gniewem jak radzić sobie z krytyką jak radzić sobie ze stresem jak realizować cele jak rozładować napięcie jak się skupić jak się uczyć jak się wyspać jak skutecznie notować jak sprawić by inni nas lubili jak stać się bardziej lubianym jak stać się lubianym jak stać się optymistą jak stosować olej kokosowy jak stosować wcierki do włosów jak szybko podejmować decyzje jak szybko zapuścić włosy jak tanio czytać książki jak tanio podróżować jak tanio zorganizować wakacje Jak tanio zorganizować wycieczkę do Londynu Jak tanio zorganizować wyjazd do Lwowa jak uczyć się na własnych błędach jak usprawnić mózg jak utrzymać rudy kolor jak uzyskać loki jak wybrać tablet Jak wykorzystać instagram w rozwoju jak wzmocnić odporność jak zacząć zmieniać swoje życie jak zarobić jak zarobić na monetach jak zbudować dom z butelek jak zdać maturę jak zdobyć przyjaciół jak zmotywować się do nauki jak zmotywować się do pisania pracy jak zmotywować się do sprzątania jak znaleźć znajomych jak znaleźć życiową pasję jak zorganizować wypad na Maltę jak zrobić frytki z batatów jak zrobić loki jak zrobić rosół jak zrobić smoothie jak zrobić tortillę jak zrobić własną czekoladę jak zwalczyć ból ucha jak zwalczyć stres jak zwiększyć poczucie własnej wartości Jaka jest najlepsza dieta? Najzdrowsza dieta jaką książkę przeczytać jaką lokówkę wybrać jaki blender wybrać jaki film obejrzeć Jakie buty kupić na wiosnę? Przegląd wiosna/lato 2015 jakie właściwości ma figa jantar january to do list jednodniówka londyn jedzenie jesień języki joanna kalendarz kalendarz adwentowy kalendarze Kambodża kampania kampanie kanapki kasa kasza kasza jaglana kaszel kasztany katar Khao Sok kino klasyczny sernik kłos kobiecość kobiety kochamżycie komedia kompleksy koncentracja konkurs konkursy kontrowersje korektor kosmetyki koszule kot kotlety kotlety z kaszy jaglanej kozi ser kozieradka kreatywność kredki kremy krok po kroku krótka piłka krótkie fryzury krótkie włosy krytyka krzywe nogi książka książka do przeżycia książki ksometyki kuchnia kultura kwiecień kwiecień 2016 kwiecień 2017 lakier laminowane laptop laptop do 2000 zł Larnaka lato leczenie led legimi lekcje lemoniada lęk przed ludźmi lęk przed pobraniem krwi licencjat linki linki tygodnia lista lista życzeń listopad lob loczki lody loki loki bez lokówki loki bez użycia ciepła lokówka z biedronki Londyn ludzie luksus lumpeksy lunchbox luźne Lwów macbook macbook air 13 Magia sprzątania maj majówka makijaż makijaż oczu maliny Malta mały biust mam problem Mani manicure Marie Kondo marzec masaż mascarpone maska maść ichtiolowa maść z witaminą A matura maxi meble meddiet medycyna medytacja MEGAFON metale ciężkie meteoryty męskie miasta miesiąc migrena miód mleko mleko kokosowe mleko owsiane młodzież moda modne modne buty 2015 modne fryzury modne fryzury 2015 modne fryzury 2016 modne fryzury 2017 modne fryzury 2018 moja historia moje cechy moje ulubione produkty spożywcze moment.pl monety kolekcjonerskie morze motywaca motywacja mrożona kawa muffinki muzyka my secret myśli myśli rozwój na wesele na studniówkę nails najlepsza dieta najlepsza zupa NAJNOWSZE najzdrowsza dieta najzdrowszy olej świata naked 3 naked 3 podróbka naprawa zniszczonych włosów naturalna pielęgnacja naturalne metody naturalny makijaż nauka nauka języków obcych nawyki nie lubię sprzątać nieśmiałość nocleg notowanie nowe nuda nuggetsy o mnie obcasy obiad obuwie oczy oczyszczanie odchudzanie odkładanie marzeń na później odrobaczanie odżywianie odżywienia oferty okazje okulary olej kokosowy olej rycynowy olejek olejek z drzewa herbacianego olejowanie opakowania opieka opinia opinie optymalizm organizacja orszada osobiste oszczędzanie owoce pakowanie paletka pamiętniki z wakacji pancakes panini party Paryż pasje pastele paznokcie pedagogika penne all' arrabbiata perfumy pewność siebie pędzle pielęgnacja pieniądze pierogi piersi pies pilomax pisanie pizza placenta planer planer pdf planowanie pobierz organizer pobranie krwi poczucie własnej wartości podkład podpłomyk podróże podsumowanie podsumownaie Pogoda pokój polecane książki południowe włochy pomidorowa pomoc Pompeje pomysły poniedziałkowy motywator poradnik porost włosów post sponsorowany post we współpracy z marką postanowienia postanowienia noworoczne pot potliwość Poznań PR praca praca zdalna prawa człowieka presja prezenty profile które warto śledzić na instagramie prom promocja promocja rossman promocja super pharm promocje prostownica prywata przedłużane rzęsy przedłużanie rzęs przekąski przekąski do wódki przekąski na urodziny przemoc przemoc psychiczna przemoc symboliczna przepis przepis na pomidorówkę przepis na sernik przepis na tartę przepis na tartę z białą czekoladą i mascarpone przepis na zupę pomidorową przepisy przepisy na smoothie przepisy z figami przyrost przysmaki na imprezę psychologia pudelek pull through braid PUPA pycha pytania Qatar Airways queen quiz rabaty rady recenzja regeneracja regulamin reklamy relacje relaks religia remington resentyment retusz rimmel rok szkolny rosół rossmann rozdanie rozjaśnianie rozkiminki rozkminki rozrywka rozwoj rozwojowe czwartki rozwojownik rozwój równowaga rtęć ruch rude rude włosy rzesy jedwabne rzęsy Rzęsy 1:! rzęsy 2d rzęsy metoda objętościowa Bydgoszcz rzęsy przed i po Safari Salerno samodoskonalenie samoleczenie sandwich sandwicz Seboradin self-love sen Sensique sephora seriale sernik sesja shake Siem Reap się działo silikonowy lunchbox siwe włosy skorupki skupienie słoik z uchem i słomką słowiański blond smartfon smoothie snap snapchat softsticks soraya Soumda społeczne sport sposoby na odporność sposoby na wypadające włosy sposób na pryszcze sposób na tabliczkę mnożenia spotkanie sprytna dziewczyna sprzątanie sprzęt ssanie oleju stopy strach strach przed oceną strach przed pobraniem krwi stres studia studiowanie studniówka styl suche włosy sukces sukienka sukienki suknie ślubne syrop z pędów sosny szacunek szampon szczęście szkoła szminka szpilki szpotawe kolana sztuczki sztutowo ślimaczki ślub śmiech śniadanie średnie włosy święta tablet tablet do 500 zł tablet na studia tag Tajlandia tangle teezer tania lokówka tanie tanie buty tanie czytanie tanie dodatki do mieszkania tanie loty tanie zwiedzanie tarta tarta snickers tartinki tech Tekst powstał w ramach współpracy z Wydawnictwem Otwartym. tekst sponsorowany tekst we współpracy z marką GOSH telefon telewizja Tesori d'oriente test the sims todo torebka torebki tortilla toruń trendy triki trolling troska trwałe loki tusz twarz tydzień tygodnik tygodniowe love ubrania ubranie uczucia udawany warkocz Ukraina ulubieńcy updo upięcia upięcie urban decay urlop uroda urodzinowe menu urodziny usta venita vipera w co się ubrać w szystkie w11 wady wakacje wakacje jesienią walentynki Warszawa warsztaty wazelina ważne wcierka wdzięczność wegańskie wegetariańskie weltschemerz wiara wibo wieczór panieński więcej wigilia wilno wiosna wishlist Włochy włosy wnętrza wob woda woda brzozowa wolontariat worth following instagram profiles for better life wpływ wrapy wrażenia Wrocław wsparcie współpraca wszystkich świętych wszystkie wtyczki wybór wybrzeże amalfitańskie wychowanie wycieczka wydawnictwo wygodne wałki wymiary wyniki wypadanie włosów wyszukiwania wyzwania wyzwanie wyzwanie - bycie miłym wyzwanie30dni xiaomi youtube za darmo zabawy zaczrwienienia zakupy zakupy na Ali zapach zapalenie oskrzeli zarobki zawijaski zawiść zdejmowanie hybryd zdjęcia zdrowa dieta zdrowie zdupy zerowaste zeszyt zima zioła złoty blond zły humor znajomi zupa zupa dyniowa zupa krem zupy zwierzęta zyski żółta sukienka życzenia życzenia noworoczne
false
ltr
item
Aniamaluje - blog o życiu po swojemu: Motywacyjny poniedziałek: Jak poradzić sobie z żalem do rodziców
Motywacyjny poniedziałek: Jak poradzić sobie z żalem do rodziców
http://1.bp.blogspot.com/-_z7GDALLMJg/VA2T7CIDQFI/AAAAAAAASVQ/4dQA1oNKGQA/s1600/_2_0.jpg
http://1.bp.blogspot.com/-_z7GDALLMJg/VA2T7CIDQFI/AAAAAAAASVQ/4dQA1oNKGQA/s72-c/_2_0.jpg
Aniamaluje - blog o życiu po swojemu
http://www.aniamaluje.com/2014/09/motywacyjny-poniedziaek-jak-poradzic.html
http://www.aniamaluje.com/
http://www.aniamaluje.com/
http://www.aniamaluje.com/2014/09/motywacyjny-poniedziaek-jak-poradzic.html
true
3538531450758840466
UTF-8
Nic nie ma :( ZOBACZ WSZYSTKO Czytaj dalej Odpowiedz Anuluj Usuń By Główna STRONY POSTY ZOBACZ WSZYSTKO POLECANE TAGI ARCHIWUM SEARCH WSZYSTKIE Nic nie ma :( Back Home NIEDZIELA PONIEDZIAŁEK WTOREK ŚRODA CZWARTEK PIĄTEK SOBOTA NIEDZIELA PON WT ŚR CZW PT SO STYCZEŃ LUTY MARZEC KWIECIEŃ MAJ CZERWIEC LIPIEC SIERPIEŃ WRZESIEŃ PAŹDZIERNIK LISTOPAD GRUDZIEŃ Jan Feb Mar Apr MAJ Jun Jul Aug Sep Oct Nov Dec teraz minutę temu $$1$$ minutes ago godzinę temu $$1$$ hours ago Wczoraj $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago więcej niż 5 tygodni temu Followers Follow Artykuł premium Kliknij Share aby odblokować dostęp