Gdzie szukać pomocy, gdy nauczyciel łamie twoje prawa?

To nie jest materiał przeciwko nauczycielom. To materiał dla uczniów, krzywdzonych przez niesprawiedliwych i łamiących prawo nauczycieli. Jeśli jesteś dobrym, uczciwym i sprawiedliwym nauczycielem, nic ci nie grozi 😉

Ja jestem jedna, a moja doba nie jest z gumy. Prawa ucznia to mały wycinek obszarów, jakimi się zajmuję. Nawet mój kanał na `Youtube nie jest poświęconym im w całości, tylko tak 50/50. Często zwracacie się do mnie z rozmaitymi problemami, ale ja niestety nie jestem całodobową poradnią. Jeśli kiedyś się uda, to chciałabym założyć fundację od takich spraw z telefonem zaufania. Ale na to potrzeba dużo pieniędzy. Tymczasem odeślę Was w miejsca, gdzie można uzyskać pomoc i poradę w kłopotliwych sytuacjach.

Ale najpierw… przeczytaj Statut Szkoły, ok? 90% odpowiedzi na pytania, które mi zadajecie jest w Statucie i PSO. Statut, to dokument, w którym zawarte są przeróżne zasady odnośnie życia w szkole. Co wolno, a czego nie wolno, jak i do kogo się odwołać i do kiedy są wystawiane oceny.

PSO, czyli Przedmiotowy System Ocenienia określa kryteria na dany stopień, do kiedy jest poprawa ze sprawdzianu i czy jeśli „poprawisz” na niższą ocenę, to nauczyciel to wpisze, czy nie. Warto znać te dokumenty i do nich zaglądać. Powinny być na stronie www szkoły. A jeśli ich nie ma, napiszcie maila do dyrekcji z prośbą o zamieszczenie ich w sieci. Szczególnie teraz, gdy mamy pandemię i nie można zajrzeć do środka statutu czy PSO w szkolnej bibliotece.

PSO czasami nazywa się PZO (przedmiotowe zasady ocenienia). Warto zajrzeć też do WSO/WZO – wewnątrzszkolnych zasad oceniania, bo czasami szkoła ma jakieś równe zasady dla wszystkich przedmiotów.

Statut musi zawsze być zgodny z prawem. I tym „normalnym” i oświatowym. Czasami nauczyciele wpisują tam głupoty, które w najlepszym przypadku są po prostu głupotami, w gorszym – srogim złamaniem prawa. W takich kwestiach warto skierować pismo do właściwego Kuratorium Oświaty.

Zanim to zrobisz, polecę Ci miejsca, gdzie można uzyskać rzetelną informacje i pomoc w tym zakresie:

1. Stowarzyszenie Umarłych Statutów

Działają na instagramie, gdzie odpowiadają w Q&A na liczne uczniowskie pytania, przygotowują obszerne i wyczerpujące poradniki na różne tematy. Działają na stronie internetowej: https://umarlestatuty.pl/, na Facebooku, Twitterze i Instagramie. Warto ich znać i zaglądać!

https://www.instagram.com/umarle_statuty/

2. Kogutorium (Oświaty)

To strona na Facebooku, która działa podobnie jak Umarłe Statuty. Bardzo dużo porad i opracowanych materiałów na najczęściej przewijające się problemy. Ekipa Kogutorium robi świetną robotę i warto ich znać!

https://www.facebook.com/kogutorium.oswiaty

3. Statutawka

To grupa na Facebooku, podlegająca pod Kogutorium. Aby się do niej dostać, trzeba przeczytać regulamin i podać hasło. Ma to sens, bo eliminuje osoby bez elementarnej umiejętności czytania ze zrozumieniem. Można zadać wiele konkretnych pytań i zawsze ktoś udzieli odpowiedzi. Polecam całym serduszkiem!

https://www.facebook.com/groups/212526439613170

4. Fundacja na Rzecz Praw Ucznia

Młoda organizacja z Poznania. Walczy o prawa uczniów i podejmuje wiele mądrych inicjatyw, np. psycholog w każdej szkole. Kibicuję im z całego serca, fundację znajdziesz tutaj: https://www.facebook.com/fundacjanarzeczprawucznia/ oraz na Instagramie.

5. Kuratorium Oświaty

Jeśli jesteś pewny, że Twoje prawa zostały złamane albo chcesz o coś zapytać – jest jeszcze kuratorium właściwe dla rejonu w którym chodzisz do szkoły. Pamiętaj jednak, aby najpierw zgłaszać sprawy do wychowawcy i dyrektora, bo bezpośredni kontakt z kuratorium często kończy się zrzuceniem pisma i odpowiedzią, że nic takiego nie było dotąd zgłaszane dyrekcji. Zachowaj właściwą kolejność i tyle.

Ja nie udzielam indywidualnych konsultacji, bo jestem jedna i musiałabym robić całe życie tylko to. Za to w odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania, nagrywam ogólne filmy. Bardzo dziękuję za wszystkie wiadomości, pozwalają mi tworzyć lepsze materiały.

Ściskam, Ania ☺️

Materiał dostępny też w formie video na Youtube:

Uściski, Ania
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Previous
Co robię, że nie widać u mnie cellulitu?
Gdzie szukać pomocy, gdy nauczyciel łamie twoje prawa?

0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x