Co zrobić, gdy dasz plamę?


Jakieś dwa lata temu dostałam list z biblioteki z prośbą o zwrot książek oraz uiszczenie opłaty za ich przetrzymanie. Brak ustosunkowania się do listu miał skutkować uruchomieniem  windykacji.
Pobladłam. Nie pamiętałam, że mam jakieś książki z tej biblioteki. Ciągle kupuję jakieś książki, także używane. Chyba wkręciłam sama sobie, że te dwie są moje prywatne.

Czym prędzej ruszyłam do biblioteki w celu uregulowania długu i przeproszenia za moje zaniedbanie. Poprosiłam też o aktualizację adresu e-mail w bazie, bo z tego na który przychodziły podobno jakieś ponaglenia po prostu nie korzystałam.

Pamiętam wyczekujące spojrzenie bibliotekarki, która widząc moje zdezorientowanie powiedziała - zazwyczaj ludzie w tym miejscu zaczynają się tłumaczyć chorobą albo trudną sytuacją rodzinną. Dawno nie było kogoś, kto po prostu przyznał, że zapomniał i przeprasza.

Dowiedziałam się, że dłużnicy zazwyczaj wysyłają babcie albo ciocie, bo się wstydzą, a jeśli przychodzą osobiście - zaczynają długie monologii o swojej trudnej sytuacji życiowej. Zaczęłam się zastanawiać, jaka choroba mogłaby uniemożliwić mi zwrócenie do biblioteki książek przez cały rok, skoro można nawet je odesłać kurierem.

Dałam plamę i tyle, nie ma co się usprawiedliwiać.

Tak jest też moja filozofia życiowa.

W sytuacji gdy dałam plamę, zrobiłam coś źle, coś zepsułam, coś zawaliłam, stosuję następujące kroki


1. Przestań robić źle (jeśli możesz*)

2. Przyznaj się, napraw szkody
* jeśli nie możesz, to zrób coś, co wyrówna rachunek, jakąś rekompensatę.

To jest moje wyzwanie Slow&Care challenge by MAGNAT Care, do którego zaprosił mnie producent farb Magnat. Miałam jakoś zadbać i zatroszczyć się o siebie i wykombinować zadanie, które jednocześnie będzie dla mnie wyzwaniem, ale też pomoże o siebie zadbać i zwolnić.

Dlaczego takie? W życiu nie ma wróżki, która przyjdzie cofnąć nasze błędy, posprząta zrobiony bałagan oraz przyniesie suknię balową, nowe pantofelki a pod dom podstawi karocę. Ale każdy z nas może sam zatroszczyć się o siebie, do czego zawsze na tym blogu gorąco zachęcam.

Dajemy plamy nieustannie. No, przynajmniej ja daję. Nie da się wszystkiego robić dobrze, każdemu zdarzają się mniejsze lub większe wpadki, nie jesteśmy plamoodporni. Mnie osobiście potwornie stresuje poczucie, że kogoś zawiodłam czy rozczarowałam. Czuję się z tym bardzo źle. Gdy nie naprawię wyrządzonych przez siebie szkód czuję się z tym paskudnie i to poczucie winy mnie gniecie, cały czas chodzi po głowie. Efekt Zeigarnik już dobrze zadba o to, aby niezałatwione do końca sprawy cały czas zaprzątały mi głowę, a jak wiecie - istnieje coś takiego jak mental bandwidth mamy ograniczoną przestrzeń na zajmujące nas sprawy. Nie możemy pochylić się nad każdym problemem świata, nie da się myśleć o wszystkim, jest jakiś limit. A ja chciałabym wykorzystywać go na rzeczy piękne i wartościowe, stąd pora na małe porządki w głowie :).

Kilka ostatnich "plam" z życia mojego oraz moich bliskich.

Koleżanka wyjechała na miesiąc. Zobowiązałam się do podlewania jej kwiatków, dostałam rozpiskę jak często trzeba podlewać każdy z nich i... no zdarzyło mi się tak, że sobie jeden dzień odpuściłam, bo mi się potwornie nie chciało. Serio, nie miałam żadnego niepodważalnego powodu, po prostu mi się nie chciało. Przyjechałam wieczorem dnia następnego, czyli w sumie można powiedzieć o dwóch dniach obsuwy. Generalnie wszystkie kwiatki były całe i nic im się nie stało. Poza storczykiem, który okazał się wrażliwy jak ja podczas okresu i trochę podupadł. Mogłabym oczywiście udawać, że to nie moja wina i podlewałam zgodnie z rozkładem, ale nie chciałam okłamywać koleżanki. Po prostu sfotografowałam storczyka, wysłałam jej zdjęcie i zapytałam czy da się go jeszcze uratować, czy woli żebym odkupiła jej nowego. Przeprosiłam za swoją nieodpowiedzialność i byłam gotowa ponieść konsekwencje. 
 Okazało się, że zroszenie go pod prysznicem uratowało sprawę. 

Tak jest ze wszystkim.


Zachlapałaś książkę z biblioteki? Osusz plamę, wytrzyj co się da. Ja wiem, że nikt się nie zorientuje że na 153 stronie jest plama z kawy, ale miej przyzwoitość i zaproponuj zapłatę za szkodę, albo przynieś jakieś książki od siebie, dogadaj się.

Tak samo jak uszkodzisz zamek w spodniach, bo ubzdurałaś sobie że wbijesz się w 36 a jednak nie bardzo. Nie chowaj tych spodni pod stertą innych, tylko może daj znać obsłudze, że coś uszkodziłeś. Potem ktoś kupi w pośpiechu bez mierzenia i się w domu rozczaruje. Narobisz mu kłopotu ze zwracaniem towaru. No i tak się kurczę nie robi!

(Z tymi spodniami to akurat historia z mojego życia. Tak, niedoszacowałam wielkości swojego tyłka.)

Dalej...

Pożyczyłeś sprzęt od znajomego i niechcący go uszkodziłeś? Zobowiąż się do naprawy, nie oddawaj go udając, że jest sprawny. Nie czekaj, aż właściciel się zorientuje i nie idź wtedy w zaparte, że "takie już było", bo stracisz zaufanie znajomego albo znajomego. To jest bardzo słabe, chociaż niestety powszechne.

Na pewnym forum dziewczyna opisała jak zaprosiła do siebie przyjaciółkę z małym dzieckiem. Dziecko jak to dziecko - intensywnie się bawiło. Gdy wyszła do toalety maluch wyjął z jej torebki paletkę cieni i potłukł. W tej sytuacji naturalnym jest, że rodzic odpowiada za czyny swojego potomstwa i powinien zniszczoną rzecz odkupić i tak też miało się stać. Do czasu gdy matka usłyszała, że paletka kosztowała ponad 200 zł. Wtedy wycofała się z tego i przyjęła dziwną linię obrony polegającą na obwinianiu koleżanki za to, że nosi w torebce tak drogą paletkę i sama jest sobie winna. Wyobraźcie sobie, że wieloletnia przyjaźń rozpadła się z powodu dwóch stówek.
Są jednak plamy, które ciężko naprawić. Przez lata w swojej naiwności myślałam, że segregacja śmieci załatwia sprawę, a gdyby jednorazowe opakowania były aż takie złe, to przecież by ich zakazano. O ja naiwna!
 Co prawda udało mi się zrezygnować z wody w jednorazowych butelkach, nie biorę słomek a jeśli ręcznik papierowy nie jest konieczny - wycieram coś ścierką, ale wciąż mam wiele obszarów wymagających naprawy. Np. moje ulubione smoothie. Nie udało mi się odtworzyć takiego smaku samodzielnie, a pechowo jest pakowane w plastikowe butelki. Idealnie byłoby, gdyby w sklepie był jakiś duży dozownik z którego można sobie napój nalewać do własnej butelki, ale tak nie jest. Dlatego próbuję to jakoś rekompensować środowisku i staram się podnosić pięć śmieci dziennie. Może to niewielki krok, ale zawsze jakiś.

Kwestie związane ze środowiskiem wyjątkowo mnie bolą, także dosłownie. Mam chore oskrzela i bardzo mocno odczuwam spadek jakości powietrza. I chociaż myślałam, że znam dobrze temat, to jest sporo rzeczy których nie wiedziałam.

Np. tego, że nie tylko zanieczyszczenie smogiem jest wielkim problemem. Często zamykamy okna aby uchronić się przed złym jakościowo powietrzem a nie zauważamy wroga, który jest w środku. Przyznam, że przygotowując ten wpis pierwszy raz zetknęłam się z określeniem syndrom chorego budynku (SBS). Kiepskiej jakości farby, impregnaty, materiały budowlane, niektóre meble, panele, wykładziny - tam czai się formaldehyd, który chociaż niewidoczny dla oka, jest rakotwórczy. Powoduje łzawienie, drapanie w gardle, suchość skóry i kilka innych brzydszych rzeczy.


A wiecie, że SBS dotyka nawet 30% nowych budynków? Szaleństwo! Twoja oaza spokoju, zacisze, miejsce relaksu i ucieczki od problemów może wyrządzać ci krzywdę :(

A co ma do tego wszystkiego producent MAGNAT Ceramic Care? Oj bardzo dużo!

To moje drugie mieszkanie, które wynajmuję w Warszawie. Poprzednie chociaż miało mityczny standard IKEA, było dość kłopotliwe. Źle krążyło w nim powietrze, pranie schło dwa dni, a ja wiecznie czułam się chora. Nie zastanowiło mnie, czemu sąsiadka ma wiecznie uchylone drzwi na korytarz ani czemu gdy smażę jajecznicę, przez dwa dni w całym mieszkaniu unosi się zapach cebuli, chociaż włączyłam wyciąg. Problemy z suchą skórą wiązałam z twardą wodą. Zresztą narzekałam na cerę tak dużo, że dziwię się oglądającym moje stories, że ich to nie znudziło i nie kliknęli "unfollow".


Drugie mieszkanie jest w dużo lepszej lokalizacji i w kamienicy odnowionej z głową. Na pewno jest zdecydowanie brzydsze - meble do siebie nie pasują, podłoga jest potwornie ciemna a design łazienki zdecydowanie trąci myszką. Wszystko jest czyste, solidne i zadbane, ale po prostu brzydkie. I chociaż estetytyka tych rzeczy nie do końca mi odpowiada - czuję się tu świetnie. A moja skóra ma się niebo (albo i dwa nieba) lepiej, chociaż po czajniku widzę, że woda jest jeszcze twardsza. Odkamieniam go dwa razy w tygodniu!

Jak teraz o tym świadomie myślę, to miałam tak u koleżanki w Krakowie - zawsze strasznie u niej kaszlałam i kichałam. Śmiałyśmy się, że to krakowskie powietrze, ale niedawno się przeprowadziła a ja w jej  nowym mieszkaniu nie odczuwam aż takich kłopotów zdrowotnych.

Trochę przykre, że to my wycieramy plamy które dało poprzednie pokolenie, ale ono nie do końca wiedziało i nie ma sensu bawić się w obwinianie. Z problemem borykają się więc zarówno osoby mieszkające w mieszkaniach z rynku wtórnego, jak i ci z nowego budownictwa,  w którym często oszczędza się na materiałach ile tylko się da.

Inwestujemy w drogie oczyszczacze powietrza (sprzęt na który się czaję kosztuje dwa tysiące złotych...) a istnieją dwa dobre i zdecydowanie tańsze rozwiązania. Rośliny i dobra farba.

Najpierw rośliny. Szczególnie te bezkwiatowe. Moda na miejskie dżungle w sypialniach i salonach to nie tylko moda, ale też rozsądek. Nigdy nie kręcił mnie temat, przez całe życie miałam tylko małego kaktusa i aloes, ale od jakiegoś czasu bardziej cieszy mnie przeglądanie stron z roślinami niż z obuwiem.  Nasze babcie stawiające wszędzie paprotki wiedziały co robią! Paprotka czy bluszcz to przykładowe rośliny, to które według NASA dobrze oczyszczają powietrze z formaldehydu i innych brzydkich rzeczy. To dlatego ostatnio pytałam Was o polecane niewymagające rośliny wiszące - mam mało miejsca na kwiatki, ale za to wysokie wnętrze, więc chętnie wykorzystam tę jego właściwość i kwiatki sobie powieszę lub poustawiam na półkach pod sufitem.

Drugim niedocenianym rozwiązaniem jest pomalowanie ścian.
Większość życia spędzamy w pomieszczeniach. Czy to w pracy, czy to w domu. Jeśli martwi Cię jakość powietrza oraz chcesz dbać o zdrowie - pomalowanie ścian farbami MAGNAT Ceramic Care będzie idealnym rozwiązaniem. Farba nie dość, że oczyszcza powietrze z formaldehydu, to jeszcze jest bakteriobójcza (odporna na osiem szczepów bakterii) oraz antystatyczna. Rozmawiałam z koleżankami, które używały tej farby i rzeczywiście - nie przywiera kurzu. Do tego w odróżnieniu ode mnie - jest plamoodporna.

A to idealnie wpisuje się w moją filozofię. Przestaję robić coś źle, i naprawiam szkodę.
Niestety ja każdą, nawet najmniejszą zmianę muszę konsultować z właścicielem mieszkania, ale nie sądzę by miał problem z odmalowaniem białych ścian na biało ;) Tym bardziej, że dałam plamę i mam ścianę zarysowaną walizką, więc wypadałoby to jakoś naprawić.

Często mam wrażenie, że mówiąc o dbaniu o siebie skupiamy się na wyglądzie. Estetycznych włosach, zadbanej skórze, paznokciach. Ja mocno wierzę, że warto zacząć od wnętrza. W przypadku dbania o siebie bardzo ważne jest dbanie o porządek w głowie (spychane na później problemy są jak kanapka zostawiona na całe wakacje w plecaku. I tak będzie trzeba się jej pozbyć, tylko będzie to bardziej przykre), ale też we wnętrzu. Oprócz wizyty u fryzjera warto zadbać o przegląd całego ciała, tak jak robimy to z samochodami. Z mieszkaniem jest podobnie. Warto dokonać rzetelnego przeglądu i zadbać o to, by było po prostu zdrowe. Wiecie na jakiej myśli dzisiaj się złapałam? Że gdybym miała dzieci, to właśnie zasuwałabym z wałkiem i malowała całe mieszkanie. A potem doszło do mnie, że hej - kurczę, ja też przecież jestem ważna i nie tylko z powodu troski o siebie, ale też zwykłej ludzkie odpowiedzialności powinnam zaraz po powrocie zdzwonić się z właścicielem i odmalować ściany. A potem powiesić sobie dużo roślinek.

Bo wiecie co? Troszczymy się o to co robimy i co jemy, bo zależy nam na zdrowiu. Ale nie jemy przecież z brudnych, toksycznych garnków, więc w sumie czemu przebywamy w trujących nas pomieszczeniach, skoro rozwiązanie jest takie proste i praktycznie w zasięgu ręki.

Jeśli możecie zaszaleć bardziej niż ja, to MAGNAT Ceramic Care ma przepiękną, bogatą paletę kolorów. Osobiście zachwycam się metamorfozą sypialni u Joulenki, zobaczcie sami! https://www.joulenka.pl/metamorfoza-sypialni/

Julia malowała ściany właśnie Magnatem ❤
 Chciałabym zachęcić was Cię do podjęcia wyzwania Slow&Care challenge by Magnat Care i zatroszczenia się o siebie samego w ten nieco inny sposób. Unikamy chodzenia w poplamionych ubraniach, więc czemu by nie spróbować usunięcia plam jakich trochę narobiliśmy sobie w życiu? Czemu by nie  zatroszczyć się o swoją przestrzeń myślową ;). A może też i przestrzeń w której mieszkamy? Jeśli wcielisz w życie wyzwanie - daj proszę znać co udało Ci się zrobić.


Bądź na bieżąco! 
  INSTAGRAM ❤ FACEBOOK 
❤ FACEBOOK MONIKI 
Niektóre teksty widzą tylko subskrybenci (nie lądują na "głównej") -
 jeśli chcesz być na bieżąco, zostań obserwatorem w google lub na bloglovin :) A jeśli dany tekst Ci pomógł, sprawisz mi przyjemność, jeśli klikniesz +1 w g+ pod tekstem :)
Komentując oświadczasz, że znasz regulamin

COMMENTS

BLOGGER
Nazwa

-40% drogeria natura,2,-49% rossman,5,-50% na kosmetyki,1,#Koniecznie przeczytaj,16,100 dni bez spodni,3,15 hair project,3,2015,6,2016,11,2017,12,2018,9,2019,4,2020,1,218,1,4-godzinny tydzień pracy,1,5+,1,50 list,1,abody,1,afro,1,akceptacja,7,akcesoria,1,aktualizacja włosów,7,aktywne słuchanie,1,Alberobello,1,aliexpress,8,alkohol,1,aloes,1,Amalfi,1,Andrea,2,anemia,1,Angkor wat,1,Ania poleca,8,aniamaluje,2,anime,1,ankieta,1,aplikacja,2,aplikacje,3,apple,1,Apulia,1,asertywność,2,astor,1,ateizm,1,automistyfikacja,1,Avon,2,awokado,1,Azja,7,babcia,1,baczewski,1,bakterie,1,Barcelona,3,Bari,1,bataty,1,bądź duży,2,bez pieczenia,1,bezglutenowe,1,bezpieczeństwo,1,biała czekolada,1,biały laptop,1,biblia,1,bicie,1,bieganie,1,biel,1,bingo spa,2,biust,4,biustonosz,2,Black friday,1,bliskość,1,BLOG,583,blogi,3,blogowanie,4,blond,1,błędy,1,bob,5,boczek,2,body-shaming,1,bohaterki,1,bohemian rhapsody,1,botki,1,boty,1,boże narodzenie,1,ból ucha - naturalne metody,1,bridal hairstyles,1,bronde,1,brwi,5,buty,11,by nogi wydawały się dłuższe,1,cele,4,cele życiowe,1,celia,1,ceny w Tajlandii,1,cera,3,Cetaphil,1,Chiny,3,chwalenie się,1,ciało,41,ciastka,2,ciasto bez pieczenia,2,ciasto francuskie,1,ciasto kinder country,1,ciasto snicker,1,ciąża,1,Cicha noc,1,ciekawe blogi,4,cienie,1,cieniowane,1,ciepłe ubranie zimą,1,cinema city unlimited,1,Claudia Shiffer,1,co,1,co było,1,co jest za damo,1,co kupić babci,1,co kupić dziadkowi,1,co kupić na dzień matki,1,co kupić na promocji w rossmanie,3,co kupić na wieczór panieński,1,co na prezent,1,co powiedzą inni,1,co przywieźć z Ukrainy,1,co przywieźć ze Lwowa,1,co robić jesienią,3,co robić w grudniu,1,co robić w kwietniu,1,co robić w lipcu,1,co robić w listopadzie,1,co robić w lutym,1,co robić w maju,1,co robić w marcu,1,co robić w październiku,1,co robić w sierpniu,1,co robić w styczniu,1,co robić we wrześniu,1,co warto kupić na promocji rossman,1,co warto kupić na promocji w drogerii natura,1,co warto przeczytać,2,co warto zrobić na studiach,1,co zjeść w tajlandii,1,co zobaczyć w londynie,1,Co zrobić,1,co zrobić by rude włosy nie płowiały,1,co zrobić żeby włosy szybciej rosły,1,copywriter,1,creaclip,1,cruelty-free,2,curls,1,Cypr,2,cytaty,1,czarna rzepa,1,czas,4,czasopisma,6,czcionki,1,czekolada,1,czekolada z żelkami,1,czekoladki,1,czereśnie,1,czerwiec,2,czerwona królowa,1,czkawka,1,czosnek,2,czuciowiec,1,czy książki są drogie,1,czy można narzucać wiarę,1,czy można zmuszać do chodzenia na religię,1,czy można zmuszać dziecko do chodzenia do kościoła,1,czy warto lecieć na Cypr,1,czy warto obchodzić halloween,1,czy zapłacę cło,1,czytanie,3,czytnik,1,czytnik za złotówkę,1,ćwiczenia,6,daktyle,2,darmowe e-booki,1,darmowy planer,1,death note,1,decubal,1,delia,1,demakijaż,2,depilacja,5,depilacja laserowa,1,depilacja pach,1,depresja,1,Dermedic,1,Dermedic Capilarte,1,deser,1,desery,1,design,21,detoks,1,dieta,15,dieta śródziemnomorska,1,diy,15,dla dojrzałych kobiet,1,dlaczego nie piję mleka,1,dlaczego warto wyparzać i wymieniać szczoteczkę do zębów,1,długie nogi,1,do 100 zł,1,Dobre Bakterie,1,dobre nawyki,11,dobro,1,dochód,1,domodi,1,domowe sposoby,3,domowy sernik,1,dowody naukowe,1,drinki,1,duplo,1,dusza,14,dzieci,17,dzień babci,1,dzień matki,1,easy hairstyle,1,edukacja,2,edukacja seksualna,1,egzamin,1,egzaminy,1,eko,1,eksperci,1,eksperymenty,1,eld,1,elfen lied,1,emocje,6,energia,1,essence,1,etykiety,1,eyeliner,2,fanatyzm,1,FAQ,2,farbowanie,13,FAS,1,feminizm,1,fetysz stóp,1,fetyszysta stóp,1,figa,1,figi,1,figura,1,film,13,film o freddiem mercurym,1,filmy,11,filozofia,2,finanse,9,first7jobs,1,fit,13,Fitocell,1,freddie,3,Freddie Mercury,2,freelance,1,fryzura,6,fryzura na ślub,2,fryzury,29,fryzury ślubne,3,fryzury z grzywką,2,gadżety,10,gdańsk,2,gdy dasz plamę?,1,gdzie kupić biustonsz 65e,1,gdzie pojechać w maju,1,gdzie tanio kupować meble,1,girlpower,1,gliceryna,1,golden blonde,1,golden rose,1,gotowanie,2,granica,1,granica polska ukraina,1,Grecja,3,gronkowiec złocisty,1,gry,5,grzywka,1,gule podskórne,1,gwałt,1,gwiazda dnia,1,hair trends,1,hairstyles,3,halloween a wszystkich świętych,1,haloween,1,hejt,1,hemofobia,1,henna,5,historyjka motywacyjna,14,Horchata,1,Hot,135,hotel,1,hula-hoop,3,humor,1,hybrydy,3,ifluencer,1,ile idzie przesyłka z Aliexpress,1,imbir,1,impreza,5,infinity dress,1,influencerzy,1,inne,489,inne.,1,inni,1,innne,2,inspiracje,35,inspiracje tygodnia,34,instagram,2,instagram stories,1,inteligencja,1,iOS,1,iphone,1,iphone7,1,isadora,1,italia,3,Izrael,2,jackson,1,jajko w awokado,1,jak aplikować wcierki,2,jak być lepszym chrześcijaninem,1,jak być sobą,1,jak być szczęśliwym,2,jak dorobić,1,jak dostać się na Ukrainę,1,jak efektywnie czytać,1,Jak efektywniej korzystać z sieci,1,jak jeść figi,1,jak kupić idealną ramoneskę,1,jak kupować na aliexpress,3,Jak łatwiej się skupić i wyeliminować rozpraszacze?,1,jak mieć więcej przyjaciół,1,jak napisać pracę licencjacką,1,jak napisać pracę magisterską,1,jak naturalnie wyleczyć anemię,1,jak nauczyć się angielskiego,1,jak nie chorować,1,jak nie marnować czasu w sieci,1,jak nie przejmować się zdaniem innych,1,jak oszczędzać,1,jak oszczędzać.,1,jak ozdobić zeszyt,1,jak pobrać the sims 2 za darmo,1,jak pokonać strach przed tym,1,jak pomóc dziecku molestowanemu seksualnie?,1,jak poprawić koncentrację,2,jak poradzić sobie ze złym dniem,3,jak poszerzyć horyzonty,1,jak powiększyć biust,1,jak prawidłowo czyścić uszy,1,jak przyspieszyć porost włosów,5,jak radzić sobie z gniewem,2,jak radzić sobie z krytyką,1,jak radzić sobie ze stresem,1,jak realizować cele,1,jak rozładować napięcie,2,jak się nie przejmować,1,jak się skupić,1,jak się ubrać zimą,1,jak się uczyć,1,jak się wyspać,1,jak skutecznie notować,1,jak sprawić,1,jak sprawić by inni nas lubili,1,jak stać się bardziej lubianym,1,jak stać się lubianym,1,jak stać się optymistą,1,jak stosować olej kokosowy,1,jak stosować wcierki do włosów,1,jak szybko podejmować decyzje,1,jak szybko zapuścić włosy,2,jak tanio czytać książki,1,jak tanio podróżować,10,jak tanio zorganizować wakacje,4,Jak tanio zorganizować wycieczkę do Londynu,1,Jak tanio zorganizować wyjazd do Lwowa,1,jak uczyć się na własnych błędach,1,jak usprawnić mózg,1,jak utrzymać rudy kolor,1,jak uzyskać loki,2,jak wybrać tablet,1,Jak wykorzystać instagram w rozwoju,2,jak wypromować bloga,1,jak wzmocnić odporność,1,jak zacząć zmieniać swoje życie,1,jak zarobić,1,jak zarobić na monetach,1,jak zbudować dom z butelek,1,jak zdać maturę,1,jak zdobyć przyjaciół,1,jak zmotywować się do nauki,2,jak zmotywować się do pisania pracy,1,jak zmotywować się do sprzątania,1,jak znaleźć znajomych,1,jak znaleźć życiową pasję,1,jak zorganizować wypad na Maltę,1,jak zrobić frytki z batatów,1,jak zrobić loki,2,jak zrobić rosół,1,jak zrobić smoothie,1,jak zrobić tortillę,1,jak zrobić własną czekoladę,1,jak zwalczyć ból ucha,1,jak zwalczyć stres,3,jak zwiększyć poczucie własnej wartości,1,Jaka jest najlepsza dieta? Najzdrowsza dieta,1,jaką książkę przeczytać,1,jaką lokówkę wybrać,1,jaki blender wybrać,1,jaki film obejrzeć,1,Jakie buty kupić na wiosnę? Przegląd wiosna/lato 2015,1,jakie właściwości ma figa,1,jantar,2,january to do list,1,jednodniówka londyn,1,jedzenie,11,jej kosmetyczka,5,jesień,2,języki,1,joanna,4,kalendarz,1,kalendarz adwentowy,1,kalendarze,1,Kambodża,1,kampania,1,kampanie,1,kanapki,1,kapusta kiszona,1,karta LGBT,1,kasa,1,kasza,1,kasza jaglana,1,kaszel,2,kasztany,2,Katania,1,katar,1,kąpiel,1,Khao Sok,1,Kijów,4,kinestetyk,1,kino,3,klasyczny sernik,1,kler,1,kłos,1,kobiecość,2,kobiety,3,kochamżycie,1,komedia,1,kompleksy,9,koncentracja,1,konkurs,38,konkursy,1,kontrowersje,1,korektor,1,kosmetyki,74,koszule,1,kościół,1,kot,1,kotlety,1,kotlety z kaszy jaglanej,1,koty,1,kozi ser,1,kozieradka,1,kreatywność,13,kredki,1,kremy,1,krok po kroku,3,krótka piłka,2,krótkie fryzury,2,krótkie włosy,1,krytyka,3,krzywe nogi,2,książka,15,książka do przeżycia,1,książki,32,ksometyki,1,Kuala Lumpur,1,kuchnia,66,kultura,5,kupowanie lajków,1,kurki,1,kwiecień,1,kwiecień 2016,1,kwiecień 2017,1,lakier,21,laminowane,2,Langkawi,1,laptop,2,laptop do 2000 zł,1,Larnaka,1,lato,6,leaving neverland,1,leczenie,3,led,1,legimi,2,lek na kaca,1,lekcje,2,lemoniada,1,lęk przed ludźmi,1,lęk przed pobraniem krwi,1,licencjat,2,linki,5,linki tygodnia,147,lista,5,lista życzeń,2,listopad,1,lob,1,loczki,3,lody,1,loki,6,loki bez lokówki,2,loki bez użycia ciepła,1,lokówka z biedronki,1,Londyn,2,Lublin,1,ludzie,1,luksus,2,lumpeksy,1,lunchbox,2,luz,1,luźne,17,Lviv,1,Lwów,5,macbook,1,macbook air 13,1,Magia sprzątania,1,maj,1,majówka,1,makaron,1,makijaż,41,makijaż oczu,1,Malezja,3,maliny,1,Malta,1,mały biust,2,mam problem,1,Mani,24,manicure,1,marakuja,1,Marie Kondo,1,marzec,1,masaż,2,masaż stóp,1,mascarpone,1,maska,1,masło czosnkowe,1,masło z pieczonego czosnku,1,maść ichtiolowa,1,maść z witaminą A,1,matura,1,maxi,2,meble,1,meddiet,1,medycyna,1,medyka,1,medytacja,1,MEGAFON,3,metale ciężkie,1,meteoryty,1,męskie,1,miasta,2,miesiąc,3,migrena,1,mikrokamera,1,Mionetto,1,miód,1,miya,1,mleko,1,mleko kokosowe,1,mleko owsiane,1,młodzież,2,moda,30,modne,1,modne buty 2015,1,modne fryzury,3,modne fryzury 2015,4,modne fryzury 2016,8,modne fryzury 2017,4,modne fryzury 2018,8,modne fryzury 2019,1,modnef fryzury 2019,1,moja historia,4,moje cechy,1,moje ulubione produkty spożywcze,2,moment.pl,1,monety kolekcjonerskie,1,morze,1,morze martwe,1,motywaca,1,motywacja,27,mrożona kawa,1,muffinki,1,muzeum 3d art,1,muzyka,8,my secret,1,myśli,113,myśli rozwój,1,na co żel aloesowy,1,na oparzenia słoneczne,1,na porost włosów,1,na wesele na studniówkę,1,nails,2,najlepsza dieta,1,najlepsza zupa,1,NAJNOWSZE,7,najzdrowsza dieta,1,najzdrowszy olej świata,1,naked 3,1,naked 3 podróbka,1,naprawa zniszczonych włosów,2,naturalna pielęgnacja,1,naturalne metody,1,naturalny makijaż,1,nauka,15,nauka języków obcych,1,nawyki,4,nie lubię sprzątać,1,nieśmiałość,1,nocleg,1,nogi,2,notowanie,1,nowe,1,nuda,3,nudny wykład,1,nuggetsy,1,o mnie,20,obcasy,1,obiad,3,obiad w 10 minut,2,obuwie,1,oczy,2,oczyszczanie,4,odchudzanie,2,odkładanie marzeń na później,1,odrobaczanie,1,odżywianie,17,odżywienia,1,oferty,1,okazje,1,okulary,5,olej kokosowy,1,olej rycynowy,5,olejek,2,olejek z drzewa herbacianego,2,olejowanie,1,opadająca powieka,1,opakowania,1,opalanie topless,1,opieka,1,opinia,2,opinie,3,optymalizm,1,organizacja,14,orszada,1,osobiste,1,Ostuni,1,oszczędzanie,1,oszukiwanie samego siebie,1,oszustwa,1,owoce,3,pakowanie,1,paletka,1,pamiętniki z wakacji,2,pancakes,1,panieński,1,panini,1,party,1,Paryż,3,pasje,1,pastele,1,paznokcie,31,pedagogika,1,pedofilia,2,penne all' arrabbiata,1,perfumy,1,pewność siebie,1,pędzle,1,pielęgnacja,3,pieniądze,14,pieniądze na podróże,1,pierogi,1,piersi,2,pies,1,pilomax,2,pisanie,1,pizza,1,placenta,1,planer,1,planer pdf,1,planowanie,1,pobierz organizer,1,pobranie krwi,1,pocketbook louch lux 3,1,poczucie własnej wartości,1,podkład,1,podpłomyk,1,podróże,51,podsumowanie,51,podsumownaie,1,Pogoda,1,pokój,2,POLECANE,4,polecane książki,1,południowe włochy,1,pomidorowa,2,pomoc,4,Pompeje,1,pomysły,1,poniedziałkowy motywator,15,poradnik,2,porost włosów,2,post sponsorowany,1,post we współpracy z marką,6,postanowienia,1,postanowienia noworoczne,2,pot,2,potliwość,1,Poznań,1,PR,4,praca,5,praca zdalna,1,prawa człowieka,1,presja,1,prezenty,8,profile które warto śledzić na instagramie,1,prom,1,promocja,2,promocja rossman,4,promocja super pharm,1,promocje,2,Prosecco,1,proste,1,prostownica,1,prywata,1,przedłużane rzęsy,1,przedłużanie rzęs,1,przekąska,1,przekąski,4,przekąski do wódki,2,przekąski na imprezę,2,przekąski na urodziny,3,przemoc,3,przemoc psychiczna,1,przemoc symboliczna,1,przepis,33,przepis na pomidorówkę,1,przepis na sernik,1,przepis na tartę,1,przepis na tartę z białą czekoladą i mascarpone,1,przepis na zupę pomidorową,1,przepisy,10,przepisy na smoothie,1,przepisy z figami,1,przygody,1,przyrost,4,przysłiugi,1,przysmaki na imprezę,2,przytulanie,1,psychologia,7,pudelek,1,Puglia,1,pull through braid,1,pułapka zaangażowania,1,PUPA,2,pycha,3,pyszne,1,pytania,7,Qatar Airways,1,queen,1,quiz,1,rabaty,1,rady,1,recenzja,7,regeneracja,2,regulamin,1,reklamy,4,relacje,2,relaks,4,religia,4,remington,1,resentyment,1,retusz,1,rimmel,2,rok szkolny,1,rosół,1,rossmann,1,rozjaśnianie,6,rozkiminki,1,rozkminki,81,rozrywka,6,rozwoj,1,rozwojowe czwartki,74,rozwojownik,41,rozwój,166,równowaga,1,rtęć,1,ruch,1,rude,1,rude włosy,1,rzesy jedwabne,1,rzęsy,3,Rzęsy 1:!,1,rzęsy 2d,1,rzęsy metoda objętościowa Bydgoszcz,1,rzęsy przed i po,1,Safari,4,Salerno,3,samodoskonalenie,134,samoleczenie,7,samoocena,2,San Marino,1,sandwich,1,sandwicz,1,Seboradin,1,self-love,1,sen,3,Sensique,1,sephora,1,seriale,1,serki topione,1,sernik,1,sesja,1,shake,1,shareweek,1,Siem Reap,1,się działo,16,silikonowy lunchbox,1,siwe włosy,1,skąd brać pieniądze,1,skąd brać ruch na bloga,1,skorupki,1,skupienie,1,słoik z uchem i słomką,1,słowiański blond,1,smartfon,1,smoothie,3,snap,1,snapchat,1,softsticks,1,sok z kapusty,1,soraya,2,Soumda,1,spanie,1,społeczne,4,sport,3,sposoby na odporność,1,sposoby na wypadające włosy,1,sposób na pryszcze,1,sposób na tabliczkę mnożenia,1,spotkanie,7,sprytna dziewczyna,1,sprzątanie,1,sprzęt,7,ssanie oleju,1,stopy,1,strach,3,strach przed oceną,1,strach przed pobraniem krwi,1,stres,4,studia,6,studiowanie,1,studniówka,3,styl,9,suche włosy,1,sukces,1,sukienka,4,sukienki,2,suknie ślubne,1,suplement,1,Sycylia,1,syrop z pędów sosny,1,szacunek,1,szampon,3,szczęście,8,szczotka,1,szeginia,1,szkoła,10,szminka,7,szpilki,2,szpotawe kolana,1,sztuczki,1,sztutowo,1,szybkie przekąski,2,ślimaczki,1,Śliwki w boczku,1,ślub,2,śmiech,1,śniadanie,3,śniadanie we Lwowie,1,średnie włosy,4,święta,2,tablet,1,tablet do 500 zł,1,tablet na studia,1,tag,26,Tajlandia,7,tangle teezer,3,tani obiad,1,tania lokówka,1,tanie,4,tanie buty,1,tanie czytanie,1,tanie dodatki do mieszkania,1,tanie loty,1,tanie podróżowanie,1,tanie zwiedzanie,1,tarta,2,tarta snickers,1,tartinki,1,tech,7,Tekst powstał w ramach współpracy z Wydawnictwem Otwartym.,1,tekst sponsorowany,3,tekst we współpracy z marką GOSH,2,Tel awiw,1,telefon,1,telewizja,1,Tesori d'oriente,1,test,20,the sims,1,todo,1,topless,1,torebka,2,torebki,1,tortilla,1,toruń,1,trendy,7,triki,31,trolling,1,troska,1,trwałe loki,1,tusz,1,twarz,2,tydzień,19,tygodnik,183,tygodniowe love,12,ubrania,2,ubranie,1,uczucia,1,udawany warkocz,1,Ukraina,4,ulubieńcy,8,upał,1,updo,1,upięcia,1,upięcie,1,urban decay,1,urlop,2,uroda,207,urodzinowe menu,1,urodziny,3,usta,10,venita,3,vipera,1,w co się ubrać,4,w szystkie,1,w11,1,wady,1,wakacje,13,wakacje jesienią,1,walentynki,1,wanna,1,Warszawa,4,warsztaty,1,wartości,1,wazelina,1,ważne,2,wcierka,2,wdzięczność,3,wegańskie,2,wegetariańskie,3,weltschemerz,1,wiara,2,wiarygodni influencerzy,1,wibo,4,wieczór panieński,1,wiedza,1,więcej,1,wigilia,2,wilno,2,wino,1,wiosna,1,wishlist,8,własne pieniądze kobiety,1,Włochy,8,włosy,133,wnętrza,2,wob,1,woda,2,woda brzozowa,1,wolontariat,2,worth following instagram profiles for better life,1,wpływ,1,wrapy,1,wrażenia,1,Wrocław,1,wsparcie,1,współpraca,38,współprace,1,wszystkich świętych,1,wszystkie,512,wtyczki,1,wybór,1,wybrzeże amalfitańskie,1,wychowanie,1,wycieczka,4,wydatki,1,wydawnictwo,1,wygodne wałki,1,wymiary,1,wyniki,1,wypadanie włosów,4,wyszukiwania,2,wyzwania,5,wyzwanie,37,wyzwanie - bycie miłym,1,wyzwanie30dni,3,xiaomi,1,youtube,5,za darmo,3,za hajs matki baluj,1,zabawy,2,zaczrwienienia,1,zagęszczanie zupy,1,zakupy,17,zakupy na Ali,2,zalecenia WHO,1,zapach,1,zapalenie oskrzeli,1,zarabianie,1,zarobki,2,zawijaski,1,zawiść,1,zdejmowanie hybryd,1,zdjęcia,1,zdrowa dieta,1,zdrowie,71,zdupy,1,zero waste zerowaste,1,zerowaste,1,zeszyt,2,zima,1,zioła,1,złoty blond,1,zły humor,2,zmiana koloru włosów,1,zmysł dotyku,1,znajomi,1,zupa,5,zupa dyniowa,1,zupa krem,3,zupy,2,zwierzęta,5,zyski,1,źródła ruchu na bloga,1,żel aloesowy,1,żel aloesowy zastosowania,1,żenada,1,żółta sukienka,1,życzenia,1,życzenia noworoczne,1,
ltr
item
Aniamaluje - fajny blog ✅ Lifestyle ✅zdrowie ✅rozwój osobisty ✅uroda: Co zrobić, gdy dasz plamę?
Co zrobić, gdy dasz plamę?
Zawaliłeś coś. każdemu się zdarza. Co robisz w tej sytuacji?
https://1.bp.blogspot.com/-NdVvKkViW8A/W_fxgjUzsdI/AAAAAAAAzHk/v-yBQPFsbvoDNy9UXMWvMKapEncNF1swQCLcBGAs/s1600/fryzury-modne-trendy-2018-2019PB210888-2-03aniamaluje.jpg
https://1.bp.blogspot.com/-NdVvKkViW8A/W_fxgjUzsdI/AAAAAAAAzHk/v-yBQPFsbvoDNy9UXMWvMKapEncNF1swQCLcBGAs/s72-c/fryzury-modne-trendy-2018-2019PB210888-2-03aniamaluje.jpg
Aniamaluje - fajny blog ✅ Lifestyle ✅zdrowie ✅rozwój osobisty ✅uroda
https://www.aniamaluje.com/2018/11/co-zrobic-gdy-dasz-plame.html
https://www.aniamaluje.com/
https://www.aniamaluje.com/
https://www.aniamaluje.com/2018/11/co-zrobic-gdy-dasz-plame.html
true
3538531450758840466
UTF-8
Loaded All Posts Not found any posts VIEW ALL Readmore Reply Cancel reply Delete By Home PAGES POSTS View All RECOMMENDED FOR YOU LABEL ARCHIVE SEARCH ALL POSTS Not found any post match with your request Back Home Sunday Monday Tuesday Wednesday Thursday Friday Saturday Sun Mon Tue Wed Thu Fri Sat January February March April May June July August September October November December Jan Feb Mar Apr May Jun Jul Aug Sep Oct Nov Dec just now 1 minute ago $$1$$ minutes ago 1 hour ago $$1$$ hours ago Yesterday $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago more than 5 weeks ago Followers Follow THIS CONTENT IS PREMIUM Please share to unlock Copy All Code Select All Code All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy