Archive Pages Design$type=blogging$count=7

Kilka rzeczy, których nie wiesz o blogowaniu (a powinieneś)

 Opiszę  kilka prostych narzędzi z których warto korzystać. Często zadajecie takie pytania, więc prościej będzie mi odpowiedzieć zbiorczo. Jeśli nie masz bloga - daj mi chwilę - mam też coś dla Ciebie :)Nie wiem czym zajmujesz się zawodowo ani jakie masz wykształcenie, ale wiem, że blog może pomóc Ci w karierze. Dla przykładu - wspominam czasem o tym, że pracuję z dziećmi i udzielam się jako wolontariuszka. Czasami wrzucę jakieś zdjęcie z zajęć czy zabawy. Ta drobnostka wystarczyła, abym dostała 3 propozycje pracy w przedszkolu i jedną w charakterze nauczyciela/osoby  prowadzącej szkolenia z technik szybkiego uczenia się dla dzieci.
Zdjęcie zamieszczone przez użytkownika @aniamaluje
   Czego dowodzi ten przykład? Tego, że to co wrzucamy do Internetu buduje w jakiś sposób nasz wizerunek. Zauważcie - osoby, które proponowały mi pracę, wysnuły wnioski o moich kompetencjach na podstawie moich słów. Nikt nie prosił mnie nawet o opinie z praktyk :). Natomiast wszystkie cztery propozycje umotywowane były moim podejściem do pracy z dziećmi, które wybrzmiewa czasami gdzieś między słowami.

Zastanów się, czy szukając wizażystki w pierwszej chwili nie pomyślisz o tej, która prowadzi bloga na którym pokazuje swoje prace? ;-) 
Jeśli robisz coś dobrze, to wielkim marnowaniem potencjału byłoby trzymanie tego tylko dla siebie. Pokaż to! :) 
________________

Narzędzia z których korzystasz przy blogowaniu dobierasz do celu jaki chcesz uzyskać. Każdy tak naprawdę pisze bloga z innych powodów. Jeśli odpowiesz sobie na pytanie - po co chcę pisać? , będziesz wiedzieć czego potrzebujesz.
Dla mnie blog jest :

- odskocznią
- platformą do dzielenia się moimi przemyśleniami
- miejscem, gdzie przyjemnie spędzam czas

Natomiast głównym celem blogowania jest chęć pisania, układania niektórych myśli, uczenia się nowych rzeczy o sobie i innych.
 Nie stoi za tym żadna głęboka filozofia.
Jeśli zależy Ci na tym, by mieć fejm, dobierzesz sobie inne narzędzia i skupisz się na innych treściach. Jeśli Twoim celem jest zarobek - też postąpisz inaczej. Ja konsekwentnie staram się promować pewne wartości i idee, czyli to, co piszę. Niekoniecznie osobę piszącą. Nie czuję się dobrze w świetle reflektorów. Nie dlatego, że mnie peszą, tylko dlatego, że to nie jestem ja. 


Blogger czy wordpress? Gdzie założyć blog?
Z mojego punktu widzenia - nie ma to znaczenia, bo ja nie jestem przesadną estetką. Bardziej pro wygląda pewnie wordpress, ma możliwości wgrania lepszych szablonów, natomiast bloger początkowo daje szanse interakcji i bardziej sprzyja budowaniu społeczności (np. system obserwacji i brak długiego formularza komentarzy). Na pewno wygląd bloga w jakiś sposób odzwierciedla nasz szacunek do czytelnika... sama ciągle zabieram się za dostosowanie szablonu, bo czuję się nie fair.
Z drugiej strony - jest masa pięknych wizualnie blogów z bajeranckim wyglądem i tak miałką treścią, że bardziej interesująca jest etykieta szamponu do włosów.

Wrócę jeszcze raz - jedni stawiają na kreację, inni na siebie. Kluczem moim zdaniem jest uświadomienie sobie, jaki cel ma dla Ciebie blogowanie. Ja swój zdradziłam w tym tekście.

Proponuję wyjąć kartkę, wygodny długopis i wypisać sobie luźno wszystko, co przychodzi Ci do głowy. Każde słowo związane z Twoim blogiem. Aż zapełnisz całą kartkę.

Ja bloguję ( z krótkimi przerwami) jakieś 10 lat. W tym czasie nauczyłam się, że :
- nie zależy mi na liczbie czytelników, a na jakości interakcji 
- nie dodam tekstu, którego sama bym  nie przeczytała
- ważna jest dla mnie szczerość

Na początku blogowania nie korzystałam mądrze z narzędzi, które oferuje Internet. A powinnam.
Polecam :

Google Analaytics  - jeśli tworzysz cokolwiek w Internecie, śledź zachowania swoich czytelników. Na jakie podstrony wchodzą, ile czasu na nich spędzają, dokąd idą. Zdarzają mi się czytelnicy, którzy siedzą na moim blogu 2-3 godziny i nie zostawiają żadnego komentarza. Gdyby nie GA, nie miałabym pojęcia o ich istnieniu :) 

Skracacze linków, np. bit.ly lub goo.gl -> wrzucasz link do nowego tekstu na facebooka i możesz sprawdzić ile osób go odsłoniło. Przydatne :) 

Społecznościówki : facebook, instagram, ask.fm, być może vine - wybierz te, które do Ciebie pasują. 
Gdyby moim celem był fejm i liczby, byłabym tam bardzo aktywna. Marketingowo popełniam więc wielki błąd, ale czuję się ok ze sobą nie wrzucając 100 selfie każdego dnia.
zobacz też :jak wykorzystać instagram do rozwoju osobistego: http://www.aniamaluje.com/2014/07/jak-wykorzystac-instagram-do-rozwoju.html

Monitori - lub inne narzędzie do śledzenia tego, co inni piszą o Tobie w Internecie. Wpisujesz słowa kluczowe, np. "aniamaluje" i strona ściąga Ci z całego internetu wszystkie teksty, gdzie padła nazwa Twojego bloga. Gdyby nie to, w życiu nie dowiedziałabym się, że na prywatnym profilu jednej z osób pojawiło się coś takiego:

I chociaż nie wiem jaki nick ma na bloggerze Małgorzata, to serdecznie dziękuję, bo przez 30 minut czułam się lepiej niż po zdobyciu piątki z egzaminu :). 

http://www.similarweb.com/ : tutaj wpisujesz adres swojej lub jakiejkolwiek innej witryny i dowiadujesz się jaki ma ruch. Trochę to kłamie, ale podstawowe dane są.

Agregaty : np. modneblogi, zblogowani, flapi.pl -> im więcej takich miejsc odwiedzasz, tym większa szansa na dotarcie do czytelników.

Jeśli zależy Ci na reklamie, warto być w bazach takich jak hash.fm
________________

No właśnie, drażliwy temat : pieniądze. One w blogosferze są.
Najpierw moja wypowiedź z raportu blogosfera 2014:

Zjawisko współpracy reklamowej na blogach – cel blogowania czy wartość dodana ?
  Kiedy zakładałam pierwszego bloga, nikt nie słyszał o czymś takim jak współprace. Z czasem blogi urosły w siłę i okazało się, że czytelnicy wolą zapoznać się z opinią blogera niż portalu czy czasopisma.​Przewagą blogerów była wiarygodność. Obecnie niestety granice się zatarły,a tam, gdzie są pieniądze, nie zawsze jest szczerość. Dlatego nie chciałabym, aby blogowanie było moim zawodem - mój blog odwiedza miesięcznie ok 70 tysięcy unikalnych użytkowników, więc naturalnym jest fakt, że propozycji jest sporo. Z mojej strony wygląda to tak, że ​większość propozycji odrzucam i wybieram tylko te, które pasują do mojego stylu życia. Nie chciałabym nigdy dopuścić do sytuacji, kiedy pieniądze stałyby się główną motywacją do prowadzenia bloga - to jest fajne, dopóki są propozycje, ale kiedyś przyszedłby moment, kiedy miałabym przed sobą tylko opcje reklamowania marek, których filozofii nie podzielam. Co wtedy? Rachunki z czegoś płacić trzeba....
Dlatego dla mnie blogowanie, to przede wszystkim pasja, rozrywka i szacunek dla czytelnika. Pieniądze są dodatkiem, bonusem, choć nie kryję, że to bardzo przyjemny bonus. :)


Jak wspomniałam - dla mnie podstawą jest autentyczność. Gdybym na blogu była inna niż w rzeczywistości to czułabym się jak schizofrenik. Nie oznacza to jednak, że pokazuję wszystko. Są sfery, które zostają tylko dla mnie.Na instagramie więcej lajków zgarniają piękne sałatki, ale nie będę cykać fotek na zapas, żeby je wrzucać, skoro na obiad jem krupnik.

Każdy ma inny cel w blogowaniu i nie mnie to oceniać. Są tacy, którzy piszą, że odżywiają się zdrowo a reklamują chemiczne soki. Są tacy, co zainwestują w drogą torebkę, żeby przyciągnąć innych czytelników i innych reklamodawców.  Jeszcze inni kupują followersów traktując to jako inwestycję.
Ja natomiast wiem jedno - kłamstwo ma krótkie nogi.

Dlatego nie chciałabym reklamować produktów, które nie są spójne z moim światopoglądem. Dzięki temu, że raz na jakiś czas zamieszczę coś sponsorowanego, mogę robić więcej dobrych rzeczy. Np. brać mniej zleceń i w zaoszczędzonym czasie zrobić projekt edukacyjny dla dzieci z małej miejscowości w ramach wolontariatu. 

Od kiedy zrezygnowałam z barteru blog bardzo się rozwinął. Brzmi niewiarygodnie?
Barter, czyli np. krem za recenzję itp. to nie jest rozwiązanie dla mnie. Czasami koleżanki z blogów urodowych żalą się, że nikt nie traktuje ich poważnie. 
Ale pomyślmy tak - blogerka X wrzuca recenzje kremów, kolorówki, wszystko z własnej, nieprzymuszonej, niesponsorowanej woli. Zauważa, że jej teksty przekładają się na sprzedaż produktu. nagle pojawia się marka Z, która mówi - za recenzję dostaniesz kilka monet. Blogerka się zgadza. Nawet mając prawo do szczerej opinii w pewnym momencie stanie w dziwnej sytuacji - nagle poczuje, że robi innym markom darmową reklamę i przestanie wrzucać własne kosmetyki, skoro inne marki płacą. 
Barter natomiast jest źródłem frustracji, bo jedna paczka jest fajna, dwie są miłe, ale kiedy tych paczek się nagromadzi, to nagle okazuje się, że trzeba trochę postów naprodukować. Blog staje się niewiarygodny a blogerka uzależniona od barteru "darmoszki" na wieki. Co dwa dni ma nowy hit pielęgnacji...

Tak, kiedyś brałam barter. Tak, jak zrezygnowałam z barteru, to firmy przestały się do mnie odzywać. Dzisiaj postawiłam sprawę jasno - reklama jak w każdych innych mediach - jest usługą płatną. Jeśli ktoś chce, może mi wysłać prezent bez zobowiązań.
Tyle. 
Firmy po czasie wróciły.

Akcje charytatywne
Jak ma się jakiś zasięg, to każdego dnia dostaje się kilkanaście próśb o udostępnienie informacji o chorej Martynce. Chorych Martynek jest bardzo dużo i przykro mi z powodu każdej jednej. Ale kiedy udostępniam na facebooku informację o takiej Martynce, to nagle 10 osób rezygnuje z obserwowania mojego bloga. Gdybym udostępniała te Martynki, to po czasie nie miałabym żadnego wpływu bo wszyscy by uciekli.W dodatku nie jestem w stanie weryfikować każdej jednej fundacji, a niestety wiem, że dużo na świecie oszustów - spędziłam mnóstwo czasu w szpitalach i wiele matek chorych dzieci wymieniało się informacjami jak "wyrwać więcej". Gdybym kiedyś poprosiła w dobrej wierze o pomoc takiej Zosi, Kasi czy Oli, a okazałoby się, że to zwykłe wyłudzanie, czułabym się winna.
Dlatego konsekwentnie odmawiam. Jest to smutne, ale dzięki temu raz na jakiś czas mogę naprawdę bardzo komuś pomóc.
A tak - dwie Martynki w tygodniu i czytelnik stanie się całkiem obojętny na takie wpisy. 

Uczciwość raz jeszcze :
Na zdjęciu tytułowym jest krówka. Opisałam to na fejsie.. i tam odsyłam ciekawskich.
Jeśli już decydujesz się na reklamę, zareklamuj coś, co naprawdę do Ciebie pasuje. Nie wyobrażam sobie reklamować zupek chińskich czy botoksu, aczkolwiek...nie chcę oceniać tych, którzy tak robią. Tak naprawdę ciężko gdybać o sytuacjach których nie doświadczyliśmy - ja bardzo lubię słodycze, rowery, muzykę Queen,piękne zeszyty, kalendarze, książki, sprzęty, gry planszowe - bardzo chętnie napisałabym o nich coś wartościowego czy zorganizowała konkurs.
Ale nie lubię papierosów. Myślę, że nie ma ceny za którą bym je zareklamowała. Mówi się, że każdy ma swoją cenę. Pewnie gdyby ktoś powiedział - masz tu milion monet, napisz o zupce chińskiej, miałabym poważny dylemat. Ale w momencie, kiedy bym się ugięła i zrobiła coś, czego bym się wstydziła, ciężko byłoby mi spojrzeć w lustro. Milion monet zacząłby parzyć a ja skasowałabym bloga i czułabym się jak zwyczajna prostytutka.

Zastanów się zawsze, czy to co robisz naprawdę jest zgodne z Twoim światopoglądem.

I szczerość raz jeszcze : wyraźnie oznacz reklamę. Nie kłam, że kupiłeś produkt za własne pieniądze, kiedy jak u niektórych hedonistek,  jest on efektem współpracy, Nie wciskaj kitu, że "długo odmawiałam, ale specjalnie dla Was....". Prędzej czy później stracisz szacunek. Wielu blogerów tak robi, bo boi się reakcji czytelników, którzy rzucą hasłem "sprzedałeś się"...   Smutne jest to, że czytelnicy tak myślą ale... mroczna część blogosfery ich do tego przyzwyczaiła. Bo zawsze znajdą się idiotki, które za darmowy tusz do rzęs zrobią recenzję chwalącą pod niebiosa, by znowu przyjechał kurier z darem losu.

Nosił wilk razy kilka...ponieśli i wilka.

___________

Blog jest tylko narzędziem, jak nóż - możesz zabić, albo posmarować kanapkę. Wykorzystaj go w dobrym celu. :) 


Niektóre teksty widzą tylko subskrybenci (nie lądują na "głównej") -
 jeśli chcesz być na bieżąco, zostań obserwatorem w google lub na bloglovin :)
Follow on Bloglovin

KOMENTARZE

BLOGGER: 74
Loading...

ceneo

Nazwa

-40% drogeria natura -49% rossman -50% na kosmetyki #Koniecznie przeczytaj 100 dni bez spodni 15 hair project 2015 2016 2017 2018 2019 218 4-godzinny tydzień pracy 5+ 50 list afro akceptacja akcesoria aktualizacja włosów aktywne słuchanie aliexpress Amalfi Andrea anemia Angkor wat Ania poleca aniamaluje anime ankieta aplikacja aplikacje apple asertywność astor ateizm Avon Azja babcia bakterie bataty bądź duży bez pieczenia bezglutenowe biała czekolada biały laptop biblia bicie bieganie biel bingo spa biust biustonosz BLOG blogi blogowanie blond błędy bob body-shaming bohaterki botki boże narodzenie ból ucha - naturalne metody bridal hairstyles brwi buty cele cele życiowe celia ceny w Tajlandii cera Chiny chwalenie się ciało ciastka ciasto bez pieczenia ciasto francuskie ciasto kinder country ciasto snicker ciekawe blogi cienie cieniowane Claudia Shiffer co co było co jest za damo co kupić babci co kupić dziadkowi co kupić na dzień matki co kupić na promocji w rossmanie co kupić na wieczór panieński co na prezent co powiedzą inni co przywieźć z Ukrainy co przywieźć ze Lwowa co robić jesienią co robić w grudniu co robić w kwietniu co robić w lipcu co robić w listopadzie co robić w lutym co robić w maju co robić w marcu co robić w październiku co robić w sierpniu co robić w styczniu co robić we wrześniu co warto kupić na promocji rossman co warto kupić na promocji w drogerii natura co warto przeczytać co warto zrobić na studiach co zjeść w tajlandii co zobaczyć w londynie co zrobić by rude włosy nie płowiały co zrobić żeby włosy szybciej rosły creaclip cruelty-free curls Cypr cytaty czarna rzepa czas czasopisma czcionki czekolada czekolada z żelkami czekoladki czereśnie czerwiec czerwona królowa czkawka czy książki są drogie czy można narzucać wiarę czy można zmuszać do chodzenia na religię czy można zmuszać dziecko do chodzenia do kościoła czy warto lecieć na Cypr czy warto obchodzić halloween czy zapłacę cło czytanie czytnik za złotówkę ćwiczenia daktyle darmowe e-booki darmowy planer death note decubal delia demakijaż depilacja depilacja laserowa depilacja pach depresja deser desery design detoks dieta dieta śródziemnomorska diy dla dojrzałych kobiet dlaczego nie piję mleka dlaczego warto wyparzać i wymieniać szczoteczkę do zębów do 100 zł Dobre Bakterie dobre nawyki dobro dochód domodi domowe sposoby domowy sernik dowody naukowe drinki duplo dusza dzieci dzień babci dzień matki easy hairstyle edukacja egzamin egzaminy eksperci eksperymenty eld elfen lied emocje energia essence etykiety eyeliner fanatyzm FAQ farbowanie feminizm figa figi figura film filmy filozofia finanse first7jobs fit Fitocell freddie fryzura fryzura na ślub fryzury fryzury ślubne fryzury z grzywką gadżety gdańsk gdzie kupić biustonsz 65e gdzie pojechać w maju gdzie tanio kupować meble gliceryna golden blonde golden rose gotowanie Grecja gronkowiec złocisty gry grzywka gule podskórne gwiazda dnia hair trends hairstyles halloween a wszystkich świętych haloween hejt hemofobia henna historyjka motywacyjna Horchata Hot hotel hula-hoop humor hybrydy ile idzie przesyłka z Aliexpress imbir impreza inne inne. inni inspiracje inspiracje tygodnia instagram inteligencja iOS iphone iphone7 isadora italia jak aplikować wcierki jak być lepszym chrześcijaninem jak być sobą jak być szczęśliwym jak dorobić jak efektywnie czytać Jak efektywniej korzystać z sieci jak jeść figi jak kupić idealną ramoneskę jak kupować na aliexpress Jak łatwiej się skupić i wyeliminować rozpraszacze? jak mieć więcej przyjaciół jak napisać pracę licencjacką jak napisać pracę magisterską jak naturalnie wyleczyć anemię jak nauczyć się angielskiego jak nie chorować jak nie marnować czasu w sieci jak nie przejmować się zdaniem innych jak oszczędzać jak oszczędzać. jak ozdobić zeszyt jak pobrać the sims 2 za darmo jak pokonać strach przed tym jak pomóc dziecku molestowanemu seksualnie? jak poprawić koncentrację jak poradzić sobie ze złym dniem jak poszerzyć horyzonty jak powiększyć biust jak prawidłowo czyścić uszy jak przyspieszyć porost włosów jak radzić sobie z gniewem jak radzić sobie z krytyką jak radzić sobie ze stresem jak realizować cele jak rozładować napięcie jak się skupić jak się uczyć jak się wyspać jak skutecznie notować jak sprawić by inni nas lubili jak stać się bardziej lubianym jak stać się lubianym jak stać się optymistą jak stosować olej kokosowy jak stosować wcierki do włosów jak szybko podejmować decyzje jak szybko zapuścić włosy jak tanio czytać książki jak tanio podróżować jak tanio zorganizować wakacje Jak tanio zorganizować wycieczkę do Londynu Jak tanio zorganizować wyjazd do Lwowa jak uczyć się na własnych błędach jak usprawnić mózg jak utrzymać rudy kolor jak uzyskać loki jak wybrać tablet Jak wykorzystać instagram w rozwoju jak wzmocnić odporność jak zacząć zmieniać swoje życie jak zarobić jak zarobić na monetach jak zbudować dom z butelek jak zdać maturę jak zdobyć przyjaciół jak zmotywować się do nauki jak zmotywować się do pisania pracy jak zmotywować się do sprzątania jak znaleźć znajomych jak znaleźć życiową pasję jak zorganizować wypad na Maltę jak zrobić frytki z batatów jak zrobić loki jak zrobić rosół jak zrobić smoothie jak zrobić tortillę jak zrobić własną czekoladę jak zwalczyć ból ucha jak zwalczyć stres jak zwiększyć poczucie własnej wartości Jaka jest najlepsza dieta? Najzdrowsza dieta jaką książkę przeczytać jaką lokówkę wybrać jaki blender wybrać jaki film obejrzeć Jakie buty kupić na wiosnę? Przegląd wiosna/lato 2015 jakie właściwości ma figa jantar january to do list jednodniówka londyn jedzenie jesień języki joanna kalendarz kalendarz adwentowy kalendarze Kambodża kampania kampanie kanapki kasa kasza kasza jaglana kaszel kasztany katar Khao Sok kino klasyczny sernik kłos kobiecość kobiety kochamżycie komedia kompleksy koncentracja konkurs konkursy kontrowersje korektor kosmetyki koszule kot kotlety kotlety z kaszy jaglanej kozi ser kozieradka kreatywność kredki kremy krok po kroku krótka piłka krótkie fryzury krótkie włosy krytyka krzywe nogi książka książka do przeżycia książki ksometyki kuchnia kultura kwiecień kwiecień 2016 kwiecień 2017 lakier laminowane laptop laptop do 2000 zł Larnaka lato leczenie led legimi lekcje lemoniada lęk przed ludźmi lęk przed pobraniem krwi licencjat linki linki tygodnia lista lista życzeń listopad lob loczki lody loki loki bez lokówki loki bez użycia ciepła lokówka z biedronki Londyn ludzie luksus lumpeksy lunchbox luźne Lwów macbook macbook air 13 Magia sprzątania maj majówka makijaż makijaż oczu maliny Malta mały biust mam problem Mani manicure Marie Kondo marzec masaż mascarpone maska maść ichtiolowa maść z witaminą A matura maxi meble meddiet medycyna medytacja MEGAFON metale ciężkie meteoryty męskie miasta miesiąc migrena miód mleko mleko kokosowe mleko owsiane młodzież moda modne modne buty 2015 modne fryzury modne fryzury 2015 modne fryzury 2016 modne fryzury 2017 modne fryzury 2018 moja historia moje cechy moje ulubione produkty spożywcze moment.pl monety kolekcjonerskie morze motywaca motywacja mrożona kawa muffinki muzyka my secret myśli myśli rozwój na wesele na studniówkę nails najlepsza dieta najlepsza zupa NAJNOWSZE najzdrowsza dieta najzdrowszy olej świata naked 3 naked 3 podróbka naprawa zniszczonych włosów naturalna pielęgnacja naturalne metody naturalny makijaż nauka nauka języków obcych nawyki nie lubię sprzątać nieśmiałość nocleg notowanie nowe nuda nuggetsy o mnie obcasy obiad obuwie oczy oczyszczanie odchudzanie odkładanie marzeń na później odrobaczanie odżywianie odżywienia oferty okazje okulary olej kokosowy olej rycynowy olejek olejek z drzewa herbacianego olejowanie opakowania opinia opinie optymalizm organizacja orszada osobiste oszczędzanie owoce pakowanie paletka pamiętniki z wakacji pancakes panini party Paryż pasje pastele paznokcie pedagogika penne all' arrabbiata perfumy pewność siebie pędzle pielęgnacja pieniądze pierogi piersi pies pilomax pisanie pizza placenta planer planer pdf planowanie pobierz organizer pobranie krwi poczucie własnej wartości podkład podpłomyk podróże podsumowanie podsumownaie Pogoda pokój polecane książki południowe włochy pomidorowa pomoc Pompeje pomysły poniedziałkowy motywator poradnik porost włosów post sponsorowany post we współpracy z marką postanowienia postanowienia noworoczne pot potliwość Poznań PR praca praca zdalna prawa człowieka presja prezenty profile które warto śledzić na instagramie prom promocja promocja rossman promocja super pharm promocje prostownica prywata przedłużane rzęsy przedłużanie rzęs przekąski przekąski do wódki przekąski na urodziny przemoc przemoc psychiczna przemoc symboliczna przepis przepis na pomidorówkę przepis na sernik przepis na tartę przepis na tartę z białą czekoladą i mascarpone przepis na zupę pomidorową przepisy przepisy na smoothie przepisy z figami przyrost przysmaki na imprezę psychologia pudelek pull through braid PUPA pycha pytania Qatar Airways queen quiz rabaty rady recenzja regeneracja regulamin reklamy relacje relaks religia remington resentyment retusz rimmel rok szkolny rosół rossmann rozdanie rozjaśnianie rozkiminki rozkminki rozrywka rozwoj rozwojowe czwartki rozwojownik rozwój równowaga rtęć ruch rude rude włosy rzesy jedwabne rzęsy Rzęsy 1:! rzęsy 2d rzęsy metoda objętościowa Bydgoszcz rzęsy przed i po Safari Salerno samodoskonalenie samoleczenie sandwich sandwicz Seboradin self-love sen Sensique sephora seriale sernik sesja shake Siem Reap się działo silikonowy lunchbox siwe włosy skorupki skupienie słoik z uchem i słomką słowiański blond smartfon smoothie snap snapchat softsticks soraya Soumda społeczne sport sposoby na odporność sposoby na wypadające włosy sposób na pryszcze sposób na tabliczkę mnożenia spotkanie sprytna dziewczyna sprzątanie sprzęt ssanie oleju stopy strach strach przed oceną strach przed pobraniem krwi stres studia studiowanie studniówka styl suche włosy sukces sukienka sukienki suknie ślubne syrop z pędów sosny szacunek szampon szczęście szkoła szminka szpilki szpotawe kolana sztuczki sztutowo ślimaczki ślub śmiech śniadanie średnie włosy święta tablet tablet do 500 zł tablet na studia tag Tajlandia tangle teezer tania lokówka tanie tanie buty tanie czytanie tanie dodatki do mieszkania tanie loty tanie zwiedzanie tarta tarta snickers tartinki tech Tekst powstał w ramach współpracy z Wydawnictwem Otwartym. tekst sponsorowany tekst we współpracy z marką GOSH telefon telewizja Tesori d'oriente test the sims todo torebka torebki tortilla toruń trendy triki trolling trwałe loki tusz twarz tydzień tygodnik tygodniowe love ubrania ubranie uczucia udawany warkocz Ukraina ulubieńcy updo upięcia upięcie urban decay urlop uroda urodzinowe menu urodziny usta venita vipera w co się ubrać w szystkie w11 wady wakacje wakacje jesienią walentynki Warszawa warsztaty wazelina ważne wcierka wdzięczność wegańskie wegetariańskie weltschemerz wiara wibo wieczór panieński więcej wigilia wilno wiosna wishlist Włochy włosy wnętrza wob woda woda brzozowa wolontariat worth following instagram profiles for better life wpływ wrapy wrażenia Wrocław wsparcie współpraca wszystkich świętych wszystkie wtyczki wybór wybrzeże amalfitańskie wychowanie wycieczka wydawnictwo wygodne wałki wymiary wyniki wypadanie włosów wyszukiwania wyzwania wyzwanie wyzwanie - bycie miłym wyzwanie30dni xiaomi youtube za darmo zabawy zaczrwienienia zakupy zakupy na Ali zapach zapalenie oskrzeli zarobki zawijaski zawiść zdejmowanie hybryd zdjęcia zdrowa dieta zdrowie zdupy zerowaste zeszyt zima zioła złoty blond zły humor znajomi zupa zupa dyniowa zupa krem zupy zwierzęta zyski żółta sukienka życzenia życzenia noworoczne
false
ltr
item
Aniamaluje - blog o życiu po swojemu: Kilka rzeczy, których nie wiesz o blogowaniu (a powinieneś)
Kilka rzeczy, których nie wiesz o blogowaniu (a powinieneś)
http://3.bp.blogspot.com/-9rcTHW9fIus/VHe_-NsukpI/AAAAAAAAV6Y/dedoOgIwI8Y/s1600/67b41a4a7d1c3250fdc077a3109ce69a.jpg
http://3.bp.blogspot.com/-9rcTHW9fIus/VHe_-NsukpI/AAAAAAAAV6Y/dedoOgIwI8Y/s72-c/67b41a4a7d1c3250fdc077a3109ce69a.jpg
Aniamaluje - blog o życiu po swojemu
http://www.aniamaluje.com/2014/11/kilka-rzeczy-ktorych-nie-wiesz-o.html
http://www.aniamaluje.com/
http://www.aniamaluje.com/
http://www.aniamaluje.com/2014/11/kilka-rzeczy-ktorych-nie-wiesz-o.html
true
3538531450758840466
UTF-8
Nic nie ma :( ZOBACZ WSZYSTKO Czytaj dalej Odpowiedz Anuluj Usuń By Główna STRONY POSTY ZOBACZ WSZYSTKO POLECANE TAGI ARCHIWUM SEARCH WSZYSTKIE Nic nie ma :( Back Home NIEDZIELA PONIEDZIAŁEK WTOREK ŚRODA CZWARTEK PIĄTEK SOBOTA NIEDZIELA PON WT ŚR CZW PT SO STYCZEŃ LUTY MARZEC KWIECIEŃ MAJ CZERWIEC LIPIEC SIERPIEŃ WRZESIEŃ PAŹDZIERNIK LISTOPAD GRUDZIEŃ Jan Feb Mar Apr MAJ Jun Jul Aug Sep Oct Nov Dec teraz minutę temu $$1$$ minutes ago godzinę temu $$1$$ hours ago Wczoraj $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago więcej niż 5 tygodni temu Followers Follow Artykuł premium Kliknij Share aby odblokować dostęp