Jak wejdziecie w lokalizację, to zobaczycie jak to POWINNO wyglądać. Cóż, być w jednym z najbardziej zapierających dech w piersiach miejscu i go nie zobaczyć, bo chmury - zdarza się! :D Potem zaczął padać deszcz, więc ja zaczęłam mieć z tego radochę😅
Pytacie, dlaczego tak mało się stresuję! Słuchajcie, ja kiedyś byłam tą osobą, którą ze stresu zawsze bolał brzuch. Przed egzaminem, zawodami, konkursem... dzisiaj stresik czuję tylko przed podróżą (czyli chyba długo nie poczuję🙈) a częściej towarzyszy mi EKSCYTACJA. Większy problem mam z napięciem, ono się silnie odbija na moim ciele. Zazwyczaj szłam je wybiegać, ale ponieważ wróciłam przed obowiązkową kwarantanną, narzuciłam sobie własną i... chodzę po ścianach, bo moje najlepsze sposoby na rozładowanie napięcia są niedostępne🙈Nie cierpię biegać. Ale lubię zgrzana wrócić do mieszkania i mieć ten uśmiech na twarzy, że już wszystko za mną😅

A nie stresuje się, bo nie pozwalam, by rzeczy, które są poza moją kontrolą władały moim umysłem. Poza moją kontrolą jest to, ile potrwa pandemia, ile osób umiera każdego dnia, jak wygląda stan opieki zdrowotnej w Polsce, czy będzie szczepionka albo kiedy będzie i ile potrwają obostrzenia.
Ale mam kontrolę nad najważniejszymi rzeczami: mogę ograniczyć do minimum wyjścia (spacerek do sklepu po jedną rzecz nigdy tak nie kusił, co?😉), poprawnie myć ręce, unikać dotykania buzi, dbać o odporność, być aktywna fizycznie, słuchać komunikatów GiS i dostosować swoją sytuację finansową do zmieniających się warunków (przyciąć wydatki? przebranżowić się? podnieść ceny usług czy obniżyć i iść na ilość?).
Skupiam się nad tym, nad czym mam kontrolę. Zawsze!
Nie wiem czy na egzaminie dostanę trudne pytania, nad tym nie mam kontroli. Ale mam kontrolę nad tym, jak przyswoję materiał.
A u Was jak? Stres? Czarne myśli? Czy spokój na myśl o tym, że cokolwiek przyniesie życie, będzie trzeba się do tego dostosować?
#stres #szczerze_pisząc #emocje #stacalm #stayhome #vietnam #goldenhandsbridge

Jak wejdziecie w lokalizację, to...

Ale mam dzisiaj kiepski dzień! Chyba będę ładną sumkę w plecy. Auć! Bolesna lekcja, by nie robić czegoś „jednym okiem”. Pomyślałam, że podzielę się kilkoma swoimi wpadkami i poproszę Cię o to samo 👉🏻 zatytułowałam oficjalny przelew „pieniądze za las”. Byłam rozkojarzona!
👉🏻 kilka razy wysłałam polecony do samej siebie, jakoś odruchowo wpisuje mi się mój własny adres 🤷🏻‍♀️
👉🏻 wybrałam się na basen i nie spakowałam stroju, zorientowałam się już w szatni
👉🏻 bez portfela to też wyszłam wiele razy
👉🏻 wysłałam klientowi plik o tytule „wersjaostatecznailetychpoprawekjapierdole.pdf”
👉🏻 wyszłam z knajpy i zapomniałam zapłacić. Biegłam przeprosić i uregulować należność ze zwieszonym jęzorem a oni się nawet nie zorientowali! Przeprosiłam chyba z 5x🙈

Teraz Ty, będzie mi raźniej!
Zdjęcie z Bali! Było pięknie, mam nadzieję, że Balijczycy dadzą sobie radę z kryzysem, żyli w dużej mierze z turystyki :( #wpadka #aniamaluje #szczerze_pisząc #wodospad #waterfall #podrozemaleiduze #podróże

Ale mam dzisiaj kiepski dzień!...

Mam taką ulubioną grę, gdzie zadaję ludziom pytania w stylu „wolisz do końca życia jeść tylko sernik, czy tylko burgery?”. Nawet mam jej karcianą wersję (nazwa się „Dylematy” i pytania są w niej czasami na maksa odjechane!) ale i tak wolę zadawać własne😈. Zasady są proste! 👉🏻 odpowiadasz na dowolne pytanie z tego wątku (moje, cudze)
👉🏻 kupujesz sobie w ten sposób prawo, by zadać własne pytanie 
Można uzasadniać, wychodzą z tego super dyskusje!!! Uwielbiam w to grać! I na żywo i przez smsy jak na żywo nie można pogadać.
Więc ja zacznę, a Wy mam nadzieję, będziecie w komentarzach aktywni. Pytanie które wrzucam, pochodzi z gry „Dylematy”:
2 osoby zaproponowały ci namiętny pocałunek. Jedna z nich to 10 w Twojej osobistej skali, ale jest w związku. Druga to singiel, ale w twojej skali „5”. Kogo wybierasz? Napisz, a potem stwórz własny „dylemat”😉 Zawsze trzeba coś wybrać, nawet jak obie opcje są złe 🙃
Odpowiedz i zadaj swoje pytanie.

Możecie odpowiadać sobie nawzajem, będzie zabawnie! To jak, 5 czy 10? 
#gra #zostajewdomu #rozrywka #buivien #buivienstreet #vietnam #saigon #hochiminh #podróże #podróżemałeiduże #aniamaluje

Mam taką ulubioną grę, gdzie...

Idziesz do pracy, bo musisz? Źle, bo masz siedzieć na pupie. Bierzesz bezpłatny urlop, żeby siedzieć na pupie - źle, bo będzie kryzys, a w ogóle to ktoś musi w sklepach sprzedawać.
Wrzucasz związane w wirusem treści - źle, bo wszyscy już mają dość. Wrzucasz treści rozrywkowe - źle, bo jesteś ignorantem. Kupujesz papier dla siebie i rodziny - źle, bo panikujesz i „odbierasz innym”. Kupujesz tyle ile potrzebujesz - źle, bo nie myślisz o przyszłości.

Nie dajmy się zwariować. Jesteśmy różni! Przeżywamy sytuacje na swój sposób. Ktoś, kto lubi siedzieć w domu nie zrozumie kogoś, kto serio chodzi od tego po ścianach. za dzieciaka byłam często chora i 2 tygodnie na dupsku to dla mnie żadna nowość. Przyznam, że czasami wręcz chciałam mieć anginę, żeby oglądać na satelicie bajki na jakimś Rai due czy niemieckim RTL2, oglądać reklamy produktów, których w Polsce nie ma, układać puzzle, czytać książki, wpuszczać psa do łóżka (chora, to mama przymknie oko) i układać domki z kart. Przeszłabym się chętnie, marzę o zakupach w lidlu, żałuję, że nie mam balkonu, ale jakieś wielkie wyrzeczenie to nie jest. Dla kogoś innego może być niemal traumatyczne i nie mam prawa tego oceniać! Jeden będzie tańczył i śpiewał, drugi zwinie się w kulkę i będzie mu smutno.
Dlatego proszę, nie oceniajmy się! Jeśli tylko słuchasz się do zaleceń i oficjalnych komunikatów - nie czuj wyrzutów sumienia, że masz ochotę spać albo leżeć zamiast pisać ebooki i tworzyć genialne biznesy. Albo na odwrót, że w tej sytuacji przyszedł Ci do głowy genialny produkt  i wchodzisz w to jak opętany!
Nie miej wyrzutów sumienia, że czujesz radochę na myśl o gotowaniu, porządkach w szafie i wszystkich rzeczach, na które brakowało ci czasu. Albo na odwrót - że zamawiasz na wynos i marzysz o pracy w której odwiedza cię pan kanapka. Ale nie oceniaj. 
Polecam z  stories @evrdtrp która pokazuje, jak odmienne mamy perspektywy i sytuacje życiowe. To nie są rzeczy czarne albo białe, raczej tak niedookreślone jak moja skora na tym zdjęciu. Opalona, spalona, czy blada? Wszystko po trochu!
Wspieranie, nie ocenianie. Proszę🤗
#staystrong #siedzęwdomu ... bo mam ten przywilej, nie każdy może.
Doceniam! #szczerze_pisząc #aniamaluje

Idziesz do pracy, bo musisz?...

Robicie czasami głupie rzeczy? Ja niestety ciągle! Czasami szybciej działam niż myślę, a refleksja nad głupotą przychodzi po fakcie. Osobiście za jedną z najgłupszych rzeczy na świecie uważam jednak palenie papierosów. Śmierdzą, trują, niszczą zęby i zdrowie - bez wahania zdecydowałam się dorzucić swoje 3 grosze do kampanii przeciwko paleniu!
Dajcie koniecznie znać w komentarzach czy kiedyś paliliście (albo palicie) i czego wam najbardziej w związku z tym żal!
Więcej na : http://stopfejkfriends.pl/ 
Post w tamach kampanii społecznej: #stopfejkfriends i „Papierosy i e-papierosy to fałszywi przyjaciele”

#aniamaluje #szczerze_pisząc

Robicie czasami głupie rzeczy? Ja...

Na tym zdjęciu moja mina mówi „czy mogę już iść?” i nawet powiedziałam to na głos do @czula.kaminska bo obok latał jakiś szerszeń, a ja się panicznie boję🙈
Bo ja wcale nie jest odważna! 
Życie jest przewrotne. Pojechałam solo, żeby sama pobyć ze swoimi myślami - nie spędziłam sama ani jednego dnia! A teraz siedzę na tyłku jak wszyscy i mam to swoje wyciszenie, chociaż czas po wyjeździe miał być turbo intensywny🤪
🌱Fajnie jest być gdzieś z kimś. Dzielić zachwyt, czasami pokazać coś swoimi oczami, czasami rozproszyć poczucie odpowiedzialności by nie ciążyło tylko na jednej osobie, czasami by poczuć się bezpieczniej. 🌱Podróżowanie solo jest inne. Ludzie dzielą z Tobą jakieś fragmenty drogi, ale na Twoich zasadach. Zero kompromisów, dostosowywania się, szukania knajp gdzie będzie coś bez pszenicy albo gaszenia światła bo ktoś chce spać, a ty jeszcze nie. Omijania czegoś, bo komuś za gorąco albo za daleko, za blisko, za brzydko, za ładnie, zawsze coś.
🌱Łatwiej poznaje się ludzi. Ja na nowo uwierzyłam, że w ludziach jest dobro. Spotkałam się z wielką życzliwością, chęcią pomocy, wskazówkami. Ktoś mnie podwiózł, ktoś naprawił laptopa, ktoś pokazał fajne zakątki, ktoś zrobił zdjęcie, ktoś popilnował rzeczy. To było piękne!🥰
🌱Podróżowanie solo nie jest ani lepsze ani gorsze. Jest zupełnie inne. 
Polecam przeżyć chociaż raz w życiu, może jak wszystko się uspokoi? ☀️Ja lubię mieć jakąś nagrodę w perspektywie. Jeśli ogarnę to finansowo to po tej całej pandemii chciałabym wybrać się do Włoch i zjeść nieprzyzwoicie pyszną pizzę. I makaron. I potańczyć. I pośpiewać pijąc nad morzem ich domowe wino z plastikowej butelki.
Tak będzie, musi być! 
Każda burza się kiedyś kończy, w to chcę wierzyć!
Zabawmy się! Wyobraź sobie, że pandemia się skończyła, Twoje finanse i rodzina mają się dobrze.
Pierwsze co robisz „w nagrodę” aby to odreagować to?
Ja totalnie wybieram się na pizzę! #podróże #solo #solotravel #drzewo #szczerze_pisząc #aniamaluje #infinitydress #multiwaydress

Na tym zdjęciu moja mina...

To, co dzisiaj wydaje się dramatem, kiedyś może okazać się cenną lekcją. Pamiętam jak z dnia na dzień straciłam źródło dochodu nie mając planu B. Bolało, ale od tej pory pamiętałam, że „najpierw płacę sobie”. No matter what! Budowałam poduszkę finansową, chociaż było bardzo ciężko. Za drugim razem gdy straciłam głównego klienta też bolało potwornie. Wtedy wyciągnęłam kolejną lekcję i postawiłam na dywersyfikację. Teraz przy okazji wirusa moje źródełka powysychały albo stały się mniejsze, ale jedno, zupełnie pasywne działa nadal i to lepiej niż wcześniej. Książka, którą napisałam w 2013! (Dostępna na legimi).
Kryzysy są ciężkie, ja się cieszę, że dostałam mocno po dupie bardzo młodo. Że przegadałam sobie kilka tematów i np. podjęłam trudną decyzję, że nie stać mnie na pracę w szkole, (wtedy byle ósemka do wyrwania oznacza tarapaty finansowe).
Czasami te bolesne lekcje po czasie okazują się bardzo cenne! 
Mam taką zasadę, że porażkę zawsze zamieniam w „teachable moment”. Wypisuję 10 rzeczy, których nauczyła mnie ta sytuacja i wdrażam wnioski w życie.
Z takim podejściem z wielu problemów wychodzimy silniejsi!
Gdybym nie przerobiła tego problemu 10 lat temu, dzisiaj też z przerażeniem patrzyłabym na topniejący stan konta😰ale czasami żeby było lepiej, przez chwilę musi być trochę gorzej! Dzisiaj widzę, że przez ten kryzys podjęłam decyzje, które zapewniają mi całkiem wygodne życie.
Teraz wydaje się ciężko, ale jeśli wyciągniemy z tego lekcje, to będzie lepiej.
Każdy zna chyba kogoś, kto załamał się po rozpadzie związku a potem poznał partnera pod każdym kątem nieporównywalnie lepszego, prawda?
Wierzę, że tak to się skończy! 
Masz jakąś historię życiowej tragedii, która okazała się potrzebną lekcją i chcesz się nią podzielić?
#aniamaluje #szczerze_pisząc #saigon #hochiminh #kryzys #staystrong

To, co dzisiaj wydaje się...

Surowi rodzice wychowują najlepszych kłamców. To totalnie nie jest czas na te wszystkie wrogie spojrzenia i wytykanie innym co zrobili nie tak! W Tajlandii starsze małażeństwo z Chin pozarażało innych, bo bali się linczu i bali się iść do szpitala. U nas ludzie zatajają, że byli we Włoszech właśnie przez takie komentarze! Z kolei gdy restauratorka z Bangkoku dała znać klientom na fejsie, że ma wirusa, zamyka lokal i prosi osoby, które w nim były o sprawdzenie swojego zdrowia - ludzie pisali, że dziękują za jej odpowiedzialność i poinformowanie. Takie samo podejście ma Tajwan. Pisałam kiedyś, że wiara w „sprawiedliwy świat” sprzyja kulturze wtórnej wiktymizacji ofiar. Bo gdy wszyscy myślimy „jak będę ostrożna to nikt mnie nie zgwałci”, to z automatu cześć winy idzie zawsze na zgwałconą kobietę. „Mnie jakoś takie rzeczy nie spotykają a chodzę tedy 20 lat”🙄. To od naszego podejścia zależy, czy ludzie będą zgłaszać swoje objawy, czy nie. Wirus może przytrafić się każdemu, nawet najbardziej ostrożnemu człowiekowi! To nie jest moment na „to przez tego, to przez tamtego”. To moment na słuchanie się do zaleceń i siedzenie w domu. Ja zdecydowałam się kontynuować relację z Azji z normalnym opóźnieniem (no, może ciut dłuższym, zbieram więcej info o ciemnych stronach Wietnamu😌). Czasy są ciężkie, miejcie u mnie trochę rozrywki i normalności! Pozostańmy silni, bez znaczenia, czy w Polsce czy gdzieś na świecie!♥️ Nie obwiniajmy się nawzajem, nikt nie przyniósł wirusa złośliwie! To i tak by się wydarzyło. Strach jest ok, panika nie. Panika to chaos. Potrzebujemy spokoju i opanowania😊 to nasze reakcje zadecydują o rozwoju wydarzeń.
#podróże #szczerze_pisząc #aniamaluje #wirus #zostajewdomu

Surowi rodzice wychowują najlepszych kłamców....

Jedna z moich największych obaw odnośnie podróży solo?
„Ale jak ja pójdę na plażę?!”🤣
Biegam szybko, ale jednak nie chciałabym wyskakiwać z morza aby dogonić  złodzieja, który połasił się na mój telefon.
Tymczasem moje  obawy okazały się zupełnie bezzasadne! Poznałam wielu spoko ludzi, którym postanowiłam zaufać i rzadko bywałam sama. Ale czasami chciałam! I co wtedy? Raz ratownik zaproponował, że wrzuci moje „belongings” do swojej łódki. Raz wrzuciłam telefon, kasę i klucz do woreczka strunowego i zakopałam pod palmą. A kilka razy wyszłam zupełnie bez niczego. Zostawiałam klucz na recepcji i odcinałam się.
Było super! 
Chcę bardziej być niż mieć. Nie wiem jak mogłam kiedyś pozwolić na to, aby strach o durne rzeczy mnie blokował.
Dzisiaj widzę, jak był irracjonalny 🙈 nie mam za wielu zdjęć z plaży, ale było fajnie! Jestem za to na wielu zdjęciach wietnamskich chłopców (na Bali też mi się zdarzyło)🤣 Widzą białą dziewczynę i pytają, czy mogą fotkę. I czy mogą mnie do tej fotki objąć. Przedmiotowe? Szczerze? Ja też robię fotki lokalsom i chociaż sami zachęcają, to w pewien sposób czuję, że pozując do zdjęć spłacam jakiś dług. Chłopcy są zawsze bardzo grzeczni i mili. Nie spotkało mnie tu nic „disrescpectful”. Po fakcie zawsze dziękują, chwilę pogawędzimy. To dla mnie ok, bez względu na to, co opowiedzą kolegom pokazując zdjęcie. W mojej opowieści też każdy pająk jest 3 razy większy, a każdy z nas ma koleżankę, do której idol na koncercie puścił oczko😉

Nigdy w życiu nie uśmiechałam się tyle, co na tym wyjeździe!!! Nie wiem jak mogła mnie blokować myśl o tym, że ktoś mnie okradnie🙈
„Pod łóżka włażą, złodzieja węszą, 
Łbem o nocniki chłodne trącając.
I znowu sprawdzą kieszonki, kwitki, 
Spodnie na tyłkach zacerowane, 
Własność wielebną, święte nabytki, 
Swoje, wyłączne, zapracowane.”
#wietnam #azja #podróże #podróżemałeiduże #vietnam #aniamaluje #szczerze_pisząc #plaża

Jedna z moich największych obaw...

Typowa ja! Nie pamiętam jak na imię miał właściciel piesełka, ale piesek miał na imię Tom i spędziliśmy razem kilka miłych chwil! 
Nie każde zdjęcie z podróży musi być wymuskane! To wywołuje we mnie miłe emocje, bo Tom był kuleczką radości.
Przy okazji - bycie opiekunem (nie lubię słowa „panem”) pieska to +100 do charyzmy i zwiększa szanse podrywu. Albo ułatwia kontakt. Lubię czytać książki w parku i w zeszłym roku kilkadziesiąt (!) razy zdarzyło się, że wbiegł we mnie albo mój koc czyjś piesek, co dało opiekunowi oczywisty pretekst do zagajenia rozmowy bez jakiejś niezręczności. Z trzema z tych osób się koleguję, jednego poznałam ze swoją koleżanką i są parą ;).
Pieski są super!!!
Pytanie do ludzi, którzy mają (albo kiedyś mieli) zwierzaka - jak się wabił? Imię typowo zwierzęce, czy ludzkie?
Ja miałam: kota o imieniu Trampek, owczarka szkockiego collie o imieniu Zija, (Zia) aka Ruda, drugiego psa o imieniu „Mała” (zwana Zazdrośnicą), kota Kiko i kotkę Ninę. Teraz w mojej rodzinie jest kotka Schwarz i piesek Niunio.
Każde imię z innej bajki!
Jak u Was?
#piesek #dogsofinstagram #wakacje #wietnam #vietnam #podróże #podrozemaleiduze #zwierzaki

Typowa ja! Nie pamiętam jak...

Pierożki aromatyczne na cieście drożdżowym

Uwielbiam pierogi. Są smaczne, łatwo się je dzieli i jeszcze łatwiej odgrzewa. W dodatku są bardzo tanie w produkcji. Jednak miłością i pożądaniem zapałałam dopiero do tych z greenwaya.   Zaczęło się z Poznaniu, gdzie aromatycznie pierożki w sosie śmietankowo-rozmarynowym totalnie mnie oczarowały. No ale nie będę przecież jeździła w celu konsumpcji specjalnie do Poznania ;)). W końcu udało mi się stworzyć bardzo podobne. Ich tworzenie troszkę trwa, ale zdecydowanie warto. Jedynie sos mi nie wyszedł – sama śmietana w połączeniu z rozmarynem daje jednak dużo gorszy smak. Myślę, że spróbuję połączyć to jeszcze z bulionem 🙂 Dzisiaj moczyłam w zwyczajnym sosie z serków topionych i też było smacznie. Zamieszczam przepis, żeby przestać spamować tymi pierogami na instagramie 🙂

Składniki na ciasto (mi wyszło 70 pierożków) :

– 1 1/2 szklanka mąki

– 1/3 kostki drożdży

– pół szklanki mleka

– pół kostki margaryny

– 2 jajka

– łyżeczka cukru

– szczypta soli

Przygotowujemy rozczyn, czyli drobno kruszymy drożdże i zasypujemy cukrem. Dodajemy 4 krople ciepłego mleka (gorące zabije drożdże!), dokładnie mieszamy i dodajemy resztę ciepłego mleka czubatą łyżkę mąki. Przykrywamy ściereczką i odstawiamy do wyrośnięcia w ciepłe miejsce.

Do osobnej miski sypiemy mąkę oraz sól. Topimy w rondelku margarynę i dodajemy ją  do ciasta. Wbijamy jajka. Czekając aż rozczyn urośnie, można zająć się farszem

Składniki na farsz :

– duża cebula

– cukinia

300 g pieczarek*

– mała marchew

– pieprz i sól

Wszystko to siekamy w drobną kosteczkę i podsmażamy na oliwie. Nie polecam razem, bo zrobi się paćka 🙂 Ja najpierw staram się zeszklić cebulę, a potem dosypuję do niej pieczarki. Jak puszczą sok, dodaję drobno pokrojoną cukinię i marchewkę. Potem przykrywam i cały czas duszę na maleńkim ogniu.

W międzyczasie pewnie urósł rozczyn (ZAWSZE przegapię ten moment i rosnąca masa brudzi mi ściereczkę ;)). Dodaję drożdżowy rozczyn do ciasta i zaczynam je wyrabiać. Najpierw za pomocą łyżki dokładnie mieszam, a kiedy ciasto stawia już mocny opór, używam dłoni. Jeśli zbyt mocno się klei – podsypujemy mąką. Ciasto jest gotowe, kiedy przestaje się lepić do rąk. Wtedy przykrywamy ściereczką i pozwalamy mu rosnąć w ciepłym miejscu.

Po wyrośnięciu cienko wałkujemy ciasto i wykrawamy za pomocą szklanki koła.  Nadziewamy farszem i składamy jak zwykłe pierogi 🙂 Wykładamy na rozgrzaną blachę i pieczemy aż zarumienią się od spodu. Mój wiekowy piekarnik wymusza na mnie przerzucenie ich na drugą stronę po dziesięciu minutach 🙂 

Polecam, są przepyszne! Dobrze smakują szczególnie maczane w ciepłym sosie 😉

Smacznego!

*Przy pieczarkach wstawiłam gwiazdkę, bo wbrew potocznym opiniom, są bardzo, bardzo zdrowe. Dla moich oskrzeli wręcz kluczowe, bo odśluzowują 🙂 Pokuszę się chyba kiedyś o tekst na temat ich zdrowotnych właściwości, ale muszę dobrze pobuszować po pubmedzie w celu wyłowienia najciekawszych artykułów medycznych 😉

Niektóre teksty widzą tylko subskrybenci (nie lądują na “głównej”) –

 jeśli chcesz być na bieżąco, zostań obserwatorem w google lub na bloglovin 🙂

Follow on Bloglovin
Uściski, Ania

62
Dodaj komentarz

avatar
29 Comment threads
33 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
0 Comment authors
Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Anonimowy
Gość
Anonimowy

jakie śliczne!

Joanna (kosmetyczny-przekladaniec)
Gość

Też takie robiła kilka razy, choć ja poznałam je w inny sposób. Rozmawiając sobie o pierogach, czy też dumplings 😉 z koleżankami z Łotwy. Nagle padło, no takie prosto z piekarnika i mówię zaraz, zaraz – to co to u Was są pierogi?! No i okazało się, że właśnie takie drożdżowe pierożki i obie strony rozmowy były mocno zdziwione 😀 Mam chyba nieco inne proporcje, ale sens ten sam. Lubiłam je robić, według mnie z ciastem pracuje się znacznie łatwiej, niż z klasycznym i są dobre i na ciepło i na zimno, super się mrożą. Nie wiem, które za to… Czytaj więcej »

Joanna (kosmetyczny-przekladaniec)
Gość

To właśnie taka tradycyjna Łotyska wersja, przynajmniej tych, których znam 😀 Jak jadłam mięso, to mi smakowały, zwłaszcza na zimno z sosem czosnkowym. Masz jakiś pomysł na bezmięsną wersję? Wiem, że robią je też na słodko, ale jakoś tego nie widzę.

Anonimowy
Gość
Anonimowy

Jasne, że tak :). Wszelkie farsze, którymi nadziewa się "normalne" pierogi sprawdzą się i tutaj. A co powiecie na nadzienie cebulowe?

Karolina
Gość

Robiłam takie pierożki tylko z innym farszem-pierś z kurczaka, cebulka, żółty ser i sos BQ. Bardzo mi smakowało. Teraz czas na wypróbowanie twojego przepisu 🙂

Karolina
Gość

*BBQ 😉 Pierożki wyglądają tak smakowicie, że aż zjadłam jedną literke 😉

Anna Ewelina Wilczyńska
Gość

Zrobię je!!!:)

Płaszczoobrosła
Gość

Ok, przyznam szczerze, że dla mnie nie wyglądają zbyt apetycznie, bo kojarzą mi się z moimi ciastkami drożdżowymi, które były niewypałem :P.

gosshaa
Gość

U mnie w domu podobne pierożki robi się na święta jako przegryzkę do pikantnego barszczu, pychota. W weekend będę w Poznaniu, muszę zajrzeć do greenwaya, takiego smaka mi narobiłaś!

Lekko Chaotyczna
Gość

Wyglądają super 🙂
Koniecznie muszę takie zrobić 😉

Anonimowy
Gość
Anonimowy

Jestem ciekawa artykułu o pieczarkach 🙂

Jolanta Flower
Gość

Ja niestety co do pieczarek się wycofam, bo mój organizm na trawi grzybów po żadną postacią. Tak już niestety mam, ale bezpieczarkowa wersja? Muszę to przemyśleć, ale chyba takie cukinkowo-marchewkowe pierożki bym chętnie skosztowała. 🙂

Mila
Gość

Zapisuję sobie przepis, spróbuję je zrobić z boczkiem, szpinakiem i w sosie czosnkowym 🙂

Panna Licho
Gość

Kuzyn mojej przyjaciółki 'przywiózł' podobny przepis z Zakopanego, a teraz mi go przypomniałaś 🙂 w tym tygodniu na pewno je zrobię na obiad, ale raczej z szpinakiem, lub serem żółtym 😉

Pata | clumsywords.pl
Gość

wyglądają absolutnie obłędnie, ale mi smaka robisz!

Kosmetyczna Obsesja
Gość

Uwielbiam pierogi pod każdą postacią! 😀

Zakrecony Kot
Gość

wyglądają mega smakowicie 😀 Uwielbiam pierożki <3 🙂

kreconowlosa
Gość

O, może jutro spróbuję zrobić takie 😀

Klaudia / Life Essence
Gość

Muszą być pysznie. Już wiem co ugotuję w najbliższym czasie.

Laura Friday
Gość

Wyglądają apetycznie, chyba wypróbuję ten przepis. Ciekawe, jak smakowałyby z sosem kurkowym.

asiek
Gość

Wiekowy piekarnik? Czyżby gazowy z grzałką od spodu? Jeśli tak, to ja też mam taki i najbardziej mnie wkurza jak mam piec ciasteczka – zawsze są blade z wierzchu, a upieczone w środku. Znasz może sposób, by wyglądały na upieczone? Dodam, że piekę na środkowej części piekarnika.

Anonimowy
Gość
Anonimowy

Wyglądają apetycznie, ale skład mi nie odpowiada, tzn na pewno zamieniłabym margarynę na masło

Anonimowy
Gość
Anonimowy

Na pewno nie zepsujesz :D. Można by też użyć oliwy, będzie bardziej śródziemnomorsko.

Anonimowy
Gość
Anonimowy

Pół szklanki to raczej za dużo, maksymalnie kilka łyżek. Oliwa jest bardziej "skondensowanym" tłuszczem niż masło :). Możesz też użyć nieco mniej masła niż w przepisie i z łyżkę oliwy dla aromatu. Wpadłam jeszcze na taki pomysł, że można by dosypać suszonych ziół do ciasta, choćby rzeczonego rozmarynu, byle nie za dużo, bo będzie gorzkie. Ewentualnie jakiejś mieszanki do chleba – np. Kamis ma coś takiego z suszonymi pomidorami, czarnuszką, czosnkiem…

Joanna (kosmetyczny-przekladaniec)
Gość

W moim przepisie jest 150g masła lub margaryny i 50ml oleju, na 1kg mąki, 500ml mleka, 50g drożdży i 1-2 jajka, 1-2 łyżeczki soli i około 6 łyżeczek cukru – może to komuś pomoże 🙂

Anonimowy
Gość
Anonimowy

Mam wrażenie że twoje posty ostatnio robią się z "dupy". Co raz rzadziej widzę artykuły jakieś motywacyjne albo coś naprawdę ciekawego, a co raz częściej o twoim życiu, jakichś pierożkach albo przyborach do szkoły. Przykro

Anonimowy
Gość
Anonimowy

A dla mnie przykry jest ten komentarz. Dla mnie blog Ani pięknie ostatnio wyewoluował, unika słownictwa typu ból dupy, trzyma dobrą częstotliwość i daje chyba najwięcej rozwojowych tekstów w całej blogowej karierze 🙂 Od przeczytania jej książki nie mam już tak wielkich potrzeb,żeby codziennie czytać o rozwoju. A przybory szkolne były bardzo ciekawe!
Czepiasz się nie tej osoby, popatrz na inne blogereczki,z których każda je codziennie perfekcyjne śniadanie w łóżku, biega, chodzi na siłownię i ma zawsze ułożone włosy…. Ania nie zagina rzeczywistości,nie tworzy nowej, jest przystępna i normalna 🙂

Anonimowy
Gość
Anonimowy

Hmm może źle to trochę określiłam, myślę że to przez mój wczorajszy stan po prostu. Bardzo lubię twojego bloga ii wiadomo, że każdy lubi co innego i nie wszystkich ciekawią takie artykuły w tym np. mnie. Po prostu chodziło mi o to by więcej się pojawiało właśnie takich różnych przemyśleń itp., bo fajnie o nich piszesz. Pozdrawiam 😉

Anonimowy
Gość
Anonimowy

Nie ma sprawy, ciesze się że wgl zwracasz uwagę na opinie czytelników, bo wiesz jak różnie bywa z blogerami. Nie każdego to tak interesuje i nie każdy stara się każdemu odpisywać. ;>

Czarne Espresso
Gość

Uwielbiam pierogi w obu wersjach: gotowanej i pieczonej, pycha!

annyyskaa
Gość
annyyskaa

dziękuję za specjalny wpis 😉

Paulina
Gość

Nigdy nie jadłam ani nawet nie słyszałam o pierożkach w takim cieście. Koniecznie muszę spróbować je zrobić.

Agata T
Gość

Aniu, właśnie je zrobiłam – są FENOMENALNE!!! Przepis ląduje w zeszycie z moimi kulinarnymi skarbami! Nie użyłam pieczarek, lecz czubajek kani – specjalnie pojechałam dziś po nie rowerem jakieś 8 km na łąkę, gdzie zawsze rosną 🙂 Faktycznie pierożki smakują świetnie z ciepłym sosem, ja przygotowałam beszamel z dwoma plastrami żółtego sera i jest naprawdę pycha. Baaardzo dziękuję za ten przepis!

Kangarooo
Gość

podziwiam Anięmaluje, że chce się jej samej robić pierożki. Chociaż widzę, że to takie nietypowe pierożki, więc może by mi się jeszcze chciało :p wgl widzę, że masz zestaw małego blogera, stolik z ikei plus ładna tacka :p Widziałam ją chyba u agatabloguje i też mi się spodobała :p

Anonimowy
Gość
Anonimowy

Aniu, nie wiem czy jestem mało spostrzegawcza, ale nie widzę nigdzie temperatury w jakiej powinniśmy piec pierożki. Dopiero zaczynam gotować i nie wiem jak powinno się je piec, więc stosuje sie w 100% do przepisów. 🙂

Anonimowy
Gość
Anonimowy

Myślę, że tak ok.180 stopni będzie optymalnie.

Anonimowy
Gość
Anonimowy

Właśnie zrobiłam Twoje pierożki. Chyba w podanej ilości mąki jest błąd. Mi wyszło strasznie płynne ciasto i musiałam dosypać jeszcze ze szklankę mąki, żeby dało się ciasto wyrobić i rozwałkować.

Anonimowy
Gość
Anonimowy

Naprawdę! Mi tez wyszło jakieś pół-płynne i musiałam dosypać dużo mąki.

MeSzka
Gość

W tym tygodniu robiłam po raz pierwszy całkiem sama ciasto zupełnie od podstaw (wyszło trochę za suche, ale i tak da się je zjeść) więc może spróbuję zrobić też pierogi. Nigdy ich nie robiłam, ba! nawet nie widziałam jak się robi pierogi! Jak szaleć to szaleć 😀
Zdrowia Aniu 😉

Milena Wysocka
Gość

Przeczytałam zasady i zastanawiam się czy mogę tu skomentować, bo przestrzeń internetowa, to nadal dla mnie czarna magia 🙂

Previous
Moja historia – Jaśmin
Pierożki aromatyczne na cieście drożdżowym