Archive Pages Design$type=blogging$count=7

Czy bicie dzieci jest dobrą metodą wychowawczą? A klaps?

  Pisanie na ten temat  jest bardzo trudne. To ten typ dyskusji, na którą większość dyskutantów przychodzi z wyrobionym zdaniem. Ściska je mocno i nie puści, nie przyjmie do głowy żadnego argumentu, bo "swoje wie". To jak rozmowa o aborcji, jak dyskusja ortodoksyjnego Katolika z ateistą albo zwolennika PIS-u ze zwolennikiem PO.
A mimo to, chciałabym napisać kilka słów na ten temat. Bo warto. Nawet, jeśli ocali to tylko jedno małe istnienie.
Dyskusja na facebooku była bardzo gorąca. 
Chciałabym jasno zaznaczyć, że jestem przeciwna biciu dzieci. Oraz przeciwna wychowaniu bezstresowemu.  Tak wiem, łatwo mi mówić, bo nie mam własnych. Zgadza się, ale pracuję z nimi każdego dnia. Zarówno ze spokojnymi jak i bardzo agresywnymi. 

Pamiętam jak w podstawówce wychowawczyni z klas 1-3 zapytała nas o to, jakie kary stosują nasi rodzice. Jeden z chłopców wypowiedział się, że jego tata moczy w wiadrze pas, żeby bardziej bolało. Dziwnym zbiegiem okoliczności to właśnie ten chłopiec gryzł (!) inne dzieci i miał poważne problemy ze swoim zachowaniem. Wychowawczyni nie zareagowała w żaden sposób, zresztą - sama tłukła uczniów po głowie piórnikiem czy książkami.
Za to ja zapamiętałam ten pas do końca życia. 

Przemoc wobec dzieci jest dla mnie najobrzydliwszą z form przemocy. Dziecko jest często bezbronne, zdezorientowane...

Na wstępie tego przykładu zaznaczam, że nie porównuję dzieci do piesków i kotków. Porównanie ma na celu ukazanie zachowania dorosłych.

Gdy kotka lub suka ma młode, i chcą one zrobić coś głupiego albo niebezpiecznego, to chwyta je za specjalne miejsce na karku,które nie jest unerwione i przenosi w inne miejsce. 

Nie zadaje młodemu bólu, uspokaja je i wycisza negatywne zachowanie.

Gdy obserwuję jak inni traktują zwierzęta, jestem niemal pewna jak traktują/będą traktować swoje dzieci. 

Sytuacja 1)
Kiedy piesek lub kotek coś przeskrobie, właściciel zadaje mu ból, np. strzelając miotłą w żebra.
Taki piesek, w zależności od stopnia bólu i wcześniejszych doświadczeń, może :
a) stać się agresywny
b) chodzić z podkulonym ogonem, opuszczoną głową i bać się

Jeśli właściciel wcześniej okazywał pieskowi miłość, to piesek jest zdezorientowany. Bo z jednej strony ktoś, kto się o niego troszczy dając mu jeść i pić, zapewniając schronienie i czasem pogłaszcze a nawet podrapie za uszkiem, nagle zadaje mu ból. Piesek nie rozumie, że to dla jego dobra. Swoim pieskim rozumkiem łapie tylko to, że ludzie są dziwni, raz tulą, raz biją. Pewnego dnia piesek widząc kobietę z kijem do nordic walking skojarzył to z nieprzyjemnym doświadczeniem (kij na żebrach) i ugryzł boleśnie w nogę.

wniosek : wychowanie przez przemoc nie jest rozwiązaniem.

Sytuacja 2) 
Pewna pani ma pieska, którego bardzo kocha. Chce dla niego dobrze, więc kupuje mu najlepsze karmy, spędza z nim czas. Jednak piesek nie odróżnia zabawy od wyrządzania szkód (przecież jest tylko pieskiem!) i czasami pogryzie jej piękne nowe buty, innym razem zniszczy meble. Właścicielka pieska nie robi z tym nic, bo nie chce pieska zestresować. Pewnego dnia piesek zniszczył jej bardzo cenną rzecz.

Wniosek : wychowanie bezstresowe nie jest rozwiązaniem.


Dla mnie człowiek, który tłucze małe dziecko "bo płacze" to bestia nie człowiek. Dla dużego człowieka "to tylko klaps", "tylko potrząsnąłem" Dla dziecka często nieodwracalne urazy.
A jeśli nie ma obrażeń fizycznych, to jest poranione psychicznie. Nie umie jeszcze analizować, ale nie rozumie, dlaczego czasami mama przychodzi i przytula do piersi, a czasami chwyta, krzyczy i potrząsa.

Często słyszę argument "jak widzę takie rozwrzeszczane dziecko w sklepie, to sama mam ochotę podejść i przyrżnąć w dupę".
Hej człowieku! Przeciw komu kierujesz swój gniew? Małemu dziecku? A może raczej to winny jest dorosły, osoba świadoma swoich czynów i konsekwencji? To, że dziecko "sobie pozwala" to wina rodzica, który nie postawił mu jasno granic.
Jeśli trzylatek rzuca się na podłogę w markecie i krzyczy aby wymusić zabawkę, a mama 2 x nie ulegnie, ale innego dnia raz straci cierpliwość i wrzuci zabawkę do wózka, to nie ma co się dziecku dziwić, że spróbuje tego numeru jeszcze raz. 

Postaw się na jego miejscu - masz tylko 3 lata. Nie potrafisz sam zawiązać butów, zrobić sobie herbaty, wytrzeć pupy - ale potrafisz sprawić, że decydujesz o tym, co zrobić dorosły! Czujesz się potężny, silny, jesteś panem sytuacji.
Ale...nie czujesz się bezpiecznie. To od rodzica oczekujesz, że zadba o Twoje bezpieczeństwo...

Jestem zwolenniczką :
stawiania wyraźnych granic
metody ograniczonego wyboru
konsekwencji
cierpliwości

Granice i konsekwencje
Porządkują świat dziecka i czynią go bezpiecznym. Ważne jest, aby czyny rodzica były spójne ze słowami (w przeciwnym razie dziecko dojdzie do wnioski, że może kontynuuować niekorzystne zachowanie, jeśli tylko wysłucha "kazania). Jeśli mówisz - "nie bawimy się gwizdkiem w domu, jeśli nie przestaniesz gwizdać, to Ci go zabiorę", to zabierz. Jeśli tego nie zrobisz, to dziecko będzie gwizdać głośniej i na złość.
Zamiast kary, lepiej uczyć naturalnej konsekwencji danego czynu - bałaganienie -> sprzątnięcie, zniszczenie zabawki kolegi -> odkupienie jej. 
Ograniczony wybór:
Dzieciaki bawią się piłką w domu. Mówisz "Możecie się bawić piłką na podwórku albo wcale. Co wybieracie?'  Krótko, treściwie. Dziecko ma poczucie, że może dokonać wyboru, Ty ustalasz zasady.
To w wielkim, telegraficznym skrócie. Problem jest bardziej złożony, polecam serdecznie książkę "Kiedy pozwolić? Kiedy zabronić?" 

"Nie raz dostałam w dupę i jakoś nic mi nie jest" " Nie róbmy drugiej Szwecji!" 
Na pewno nic Ci nie jest? Z moich obserwacji wynika, że większość znanych mi osób rzucających pierwszym argumentem często ma problemy z :
- brakiem pewności siebie
- niską samooceną
- histerią
- budowaniem stabilnych relacji z drugim człowiekiem
- odwagą do posiadania własnego zdania
Odpowiedz sobie SZCZERZE w duchu, czy te problemy Cię nie dotyczą. Szczerze.
Jeśli odpowiedź brzmi "NIE" to gratulacje, jesteś wyjątkiem. Ale nikt nie powiedział, że Twoje dziecko też będzie.
Co do Szwecji - zgadzam się. Nie jestem za wychowaniem bezstresowym. Dziecko potrzebuje jasnych granic, bo to buduje jego bezpieczeństwo. Odbieranie dzieci za jednego klapsa też jest moim zdaniem głupotą - lepiej wysłać rodziców na trening umiejętności wychowawczych, szkolenie, zaoferować im pomoc w przyswojeniu sobie metod. Bycie rodzicem nie jest łatwe. 
Dlaczego wolę konsekwencje od kar?  Bo kary uczą, ale nie tego, co chcemy. Przykładem są więzienia,z których więźniowie wychodzą z nową, praktyczną wiedzą - następnym razem muszę nie zostawić śladów/ lepiej uciekać itp.
Inny przykład, głośny ostatnio z synem Super Niani. Super Nianiu - "gratulacje"!
Człowiek jest prostą istotą.
 Lubi dążyć do doznawania przyjemności i unika tego, co nieprzyjemne.

Jeśli Twoją kobietę często "boli głowa"...przeczytaj powyższe zdanie jeszcze raz i wyciągnij wnioski :)). Jeśli byłoby jej przyjemnie, to czy "bolałaby ją głowa" ? ;-))))
Chodzi mi tylko oto, że jak rodzic da dziecku "wpierdol" za przyniesioną jedynkę, to z dużym prawdopodobieństwem dziecko następnym razem o tej jedynce nie powie. Zacznie ukrywać swoje przewinienia, aby nie dostać kary.
Jeśli nie zacznie ukrywać, to motywacja tej osoby będzie zewnętrzna, a więc też niefajnie. Polecam przeczytać/obejrzeć "Mechaniczną pomarańczę".
Praca z dziećmi jest trudna. Wymaga konsekwencji i cierpliwości. 
Także jasnych komunikatów. "jesteś niegrzeczny" to nie jest jasny komunikat. Bo co to dla dziecka znaczy? Co znaczy "Bądź grzeczny?" - Usiądź prosto? Bądź cicho? Nie bij kolegi? Powiedz wprost, czego oczekujesz.
Często jest tak, że "zapomniał wół, jak cielęciem był". To naturalne, że dziecko testuje granice. Naturalne, że przechodzi etap histerii.  Czasami zadaje rodzicowi ból.
Podam trzy przykłady - 
Ania, mała "szczypawica".
Kiedy nie dostawała czego chciała, zaczynała boleśnie szczypać swoją mamę. Mamę bolało, co utwierdziło Anię w przekonaniu, że szczypanie jest skutecznym zachowaniem. Mnie też Ania kilka razy postanowiła uszczypnąć.
Spróbuj teraz mocno uszczypnąć się w przedramię. I przetestuj dwa sposoby:
a) zrób jak większość ludzi, czyli spróbuj "wyrwać" rękę ze swojego uszczypnięcia. Boli bardziej, prawda?
b) naprzyj ręką w kierunku dłoni szczypiącej. Nie boli, prawda? 
Jeśli dziecko zobaczy, że jego technika jest nieskuteczna, przestanie ją stosować. Zauważ, że nie zadajesz w ten sposób dziecku bólu, zupełnie jak kotka przenosząca swoje młode. Wygaszasz negatywne zachowanie.

Gryzienie -
Kuba gryzie mocno, kiedy coś nie idzie po jego myśli. Gryzie mamę, tatę, babcię i siostrę.
Na gryzienie działa ta sama metoda, co na szczypanie - ale naprzeć trzeba mocniej. Siła się rozproszy, a gryzący odczuje nieprzyjemny dyskomfort. Sprawdź na sobie :)
Dominik, chłopiec z autyzmem.
Kiedy coś jest nie tak, jakby chciał, rzuca się na podłogę i wali w nią głową, bardzo mocno. Czasami okłada pięściami mamę, czasami siebie. Jeśli nie zareaguję, to zrobi sobie krzywdę, co kilka razy mu się udało. Albo komuś innemu...
Moja ulubiona metoda na takie przypadki to ręcznik lub koc. Owijasz dziecko w kokon i mocno przytulasz aż się uspokoi. Wymaga to opanowania sztuki owijania tak, by nie wystawały kończyny, ale warto poćwiczyć. Bardzo skuteczne!
Bicie nie jest metodą - przemoc rodzi przemoc.
A jeśli dziecko Cię szczypie, a Ty wymierzasz mu klapsa to...jesteś nielogiczny w swoich czynach. Pokazujesz, że problemy rozwiązuje się używając przewagi fizycznej. Dziecko się tego uczy i dlatego szczypie :).
Tekst dedykuję Dominikowi, chłopcu, który nauczył mnie więcej niż 5 lat studiów. Praca z dzieckiem autystycznym, które wielu rzeczy nie rozumie, nauczyła mnie cierpliwości, wyrozumiałości i konsekwencji. Oraz sprawnego stosowania koca :)). 
Polecam przeczytać :
Kiedy pozwolić? Kiedy zabronić?
Korczak : wszystko lub cokolwiek
Maria Montessori - wszystko, lub cokolwiek
Steinback "Myszy i ludzie"
Burgess " Mechaniczna Pomarańcza"
Toksyczni rodzice
A jeśli jesteście z Bydgoszczy, to na praktykach uczestniczyłam kilka razy w niesamowitych warsztatach dla rodziców. Prowadziły je pani Kinga Czajewska i pani Dominika Bem z poradni psychologiczno-pedagogicznej numer 1 w Bydgoszczy. W praktyce można nauczyć się stawiania granic, ustalania konsekwencji. Nie wiem czy takie warsztaty są jeszcze prowadzone, ale warto śledzić stronę poradni, A może zadzwonić i zapytać o radę?
Niektóre teksty widzą tylko subskrybenci (nie lądują na "głównej") -
 jeśli chcesz być na bieżąco, zostań obserwatorem w google lub na bloglovin :)
Follow on Bloglovin

KOMENTARZE

BLOGGER: 104
Loading...

ceneo

Nazwa

-40% drogeria natura -49% rossman -50% na kosmetyki #Koniecznie przeczytaj 100 dni bez spodni 15 hair project 2015 2016 2017 2018 2019 218 4-godzinny tydzień pracy 5+ 50 list afro akceptacja akcesoria aktualizacja włosów aktywne słuchanie aliexpress Amalfi Andrea anemia Angkor wat Ania poleca aniamaluje anime ankieta aplikacja aplikacje apple asertywność astor ateizm Avon Azja babcia bakterie bataty bądź duży bez pieczenia bezglutenowe biała czekolada biały laptop biblia bicie bieganie biel bingo spa biust biustonosz BLOG blogi blogowanie blond błędy bob body-shaming bohaterki botki boże narodzenie ból ucha - naturalne metody bridal hairstyles brwi buty cele cele życiowe celia ceny w Tajlandii cera Chiny chwalenie się ciało ciastka ciasto bez pieczenia ciasto francuskie ciasto kinder country ciasto snicker ciekawe blogi cienie cieniowane Claudia Shiffer co co było co jest za damo co kupić babci co kupić dziadkowi co kupić na dzień matki co kupić na promocji w rossmanie co kupić na wieczór panieński co na prezent co powiedzą inni co przywieźć z Ukrainy co przywieźć ze Lwowa co robić jesienią co robić w grudniu co robić w kwietniu co robić w lipcu co robić w listopadzie co robić w lutym co robić w maju co robić w marcu co robić w październiku co robić w sierpniu co robić w styczniu co robić we wrześniu co warto kupić na promocji rossman co warto kupić na promocji w drogerii natura co warto przeczytać co warto zrobić na studiach co zjeść w tajlandii co zobaczyć w londynie co zrobić by rude włosy nie płowiały co zrobić żeby włosy szybciej rosły creaclip cruelty-free curls Cypr cytaty czarna rzepa czas czasopisma czcionki czekolada czekolada z żelkami czekoladki czereśnie czerwiec czerwona królowa czkawka czy książki są drogie czy można narzucać wiarę czy można zmuszać do chodzenia na religię czy można zmuszać dziecko do chodzenia do kościoła czy warto lecieć na Cypr czy warto obchodzić halloween czy zapłacę cło czytanie czytnik za złotówkę ćwiczenia daktyle darmowe e-booki darmowy planer death note decubal delia demakijaż depilacja depilacja laserowa depilacja pach depresja deser desery design detoks dieta dieta śródziemnomorska diy dla dojrzałych kobiet dlaczego nie piję mleka dlaczego warto wyparzać i wymieniać szczoteczkę do zębów do 100 zł Dobre Bakterie dobre nawyki dobro dochód domodi domowe sposoby domowy sernik dowody naukowe drinki duplo dusza dzieci dzień babci dzień matki easy hairstyle edukacja egzamin egzaminy eksperci eksperymenty eld elfen lied emocje energia essence etykiety eyeliner fanatyzm FAQ farbowanie feminizm figa figi figura film filmy filozofia finanse first7jobs fit Fitocell freddie fryzura fryzura na ślub fryzury fryzury ślubne fryzury z grzywką gadżety gdańsk gdzie kupić biustonsz 65e gdzie pojechać w maju gdzie tanio kupować meble gliceryna golden blonde golden rose gotowanie Grecja gronkowiec złocisty gry grzywka gule podskórne gwiazda dnia hair trends hairstyles halloween a wszystkich świętych haloween hejt hemofobia henna historyjka motywacyjna Horchata Hot hotel hula-hoop humor hybrydy ile idzie przesyłka z Aliexpress imbir impreza inne inne. inni inspiracje inspiracje tygodnia instagram inteligencja iOS iphone iphone7 isadora italia jak aplikować wcierki jak być lepszym chrześcijaninem jak być sobą jak być szczęśliwym jak dorobić jak efektywnie czytać Jak efektywniej korzystać z sieci jak jeść figi jak kupić idealną ramoneskę jak kupować na aliexpress Jak łatwiej się skupić i wyeliminować rozpraszacze? jak mieć więcej przyjaciół jak napisać pracę licencjacką jak napisać pracę magisterską jak naturalnie wyleczyć anemię jak nauczyć się angielskiego jak nie chorować jak nie marnować czasu w sieci jak nie przejmować się zdaniem innych jak oszczędzać jak oszczędzać. jak ozdobić zeszyt jak pobrać the sims 2 za darmo jak pokonać strach przed tym jak pomóc dziecku molestowanemu seksualnie? jak poprawić koncentrację jak poradzić sobie ze złym dniem jak poszerzyć horyzonty jak powiększyć biust jak prawidłowo czyścić uszy jak przyspieszyć porost włosów jak radzić sobie z gniewem jak radzić sobie z krytyką jak radzić sobie ze stresem jak realizować cele jak rozładować napięcie jak się skupić jak się uczyć jak się wyspać jak skutecznie notować jak sprawić by inni nas lubili jak stać się bardziej lubianym jak stać się lubianym jak stać się optymistą jak stosować olej kokosowy jak stosować wcierki do włosów jak szybko podejmować decyzje jak szybko zapuścić włosy jak tanio czytać książki jak tanio podróżować jak tanio zorganizować wakacje Jak tanio zorganizować wycieczkę do Londynu Jak tanio zorganizować wyjazd do Lwowa jak uczyć się na własnych błędach jak usprawnić mózg jak utrzymać rudy kolor jak uzyskać loki jak wybrać tablet Jak wykorzystać instagram w rozwoju jak wzmocnić odporność jak zacząć zmieniać swoje życie jak zarobić jak zarobić na monetach jak zbudować dom z butelek jak zdać maturę jak zdobyć przyjaciół jak zmotywować się do nauki jak zmotywować się do pisania pracy jak zmotywować się do sprzątania jak znaleźć znajomych jak znaleźć życiową pasję jak zorganizować wypad na Maltę jak zrobić frytki z batatów jak zrobić loki jak zrobić rosół jak zrobić smoothie jak zrobić tortillę jak zrobić własną czekoladę jak zwalczyć ból ucha jak zwalczyć stres jak zwiększyć poczucie własnej wartości Jaka jest najlepsza dieta? Najzdrowsza dieta jaką książkę przeczytać jaką lokówkę wybrać jaki blender wybrać jaki film obejrzeć Jakie buty kupić na wiosnę? Przegląd wiosna/lato 2015 jakie właściwości ma figa jantar january to do list jednodniówka londyn jedzenie jesień języki joanna kalendarz kalendarz adwentowy kalendarze Kambodża kampania kampanie kanapki kasa kasza kasza jaglana kaszel kasztany katar Khao Sok kino klasyczny sernik kłos kobiecość kobiety kochamżycie komedia kompleksy koncentracja konkurs konkursy kontrowersje korektor kosmetyki koszule kot kotlety kotlety z kaszy jaglanej kozi ser kozieradka kreatywność kredki kremy krok po kroku krótka piłka krótkie fryzury krótkie włosy krytyka krzywe nogi książka książka do przeżycia książki ksometyki kuchnia kultura kwiecień kwiecień 2016 kwiecień 2017 lakier laminowane laptop laptop do 2000 zł Larnaka lato leczenie led legimi lekcje lemoniada lęk przed ludźmi lęk przed pobraniem krwi licencjat linki linki tygodnia lista lista życzeń listopad lob loczki lody loki loki bez lokówki loki bez użycia ciepła lokówka z biedronki Londyn ludzie luksus lumpeksy lunchbox luźne Lwów macbook macbook air 13 Magia sprzątania maj majówka makijaż makijaż oczu maliny Malta mały biust mam problem Mani manicure Marie Kondo marzec masaż mascarpone maska maść ichtiolowa maść z witaminą A matura maxi meble meddiet medycyna medytacja MEGAFON metale ciężkie meteoryty męskie miasta miesiąc migrena miód mleko mleko kokosowe mleko owsiane młodzież moda modne modne buty 2015 modne fryzury modne fryzury 2015 modne fryzury 2016 modne fryzury 2017 modne fryzury 2018 moja historia moje cechy moje ulubione produkty spożywcze moment.pl monety kolekcjonerskie morze motywaca motywacja mrożona kawa muffinki muzyka my secret myśli myśli rozwój na wesele na studniówkę nails najlepsza dieta najlepsza zupa NAJNOWSZE najzdrowsza dieta najzdrowszy olej świata naked 3 naked 3 podróbka naprawa zniszczonych włosów naturalna pielęgnacja naturalne metody naturalny makijaż nauka nauka języków obcych nawyki nie lubię sprzątać nieśmiałość nocleg notowanie nowe nuda nuggetsy o mnie obcasy obuwie oczy oczyszczanie odchudzanie odkładanie marzeń na później odrobaczanie odżywianie odżywienia oferty okazje okulary olej kokosowy olej rycynowy olejek olejek z drzewa herbacianego olejowanie opakowania opinia opinie optymalizm organizacja orszada oszczędzanie owoce pakowanie paletka pamiętniki z wakacji pancakes panini party Paryż pasje pastele paznokcie pedagogika penne all' arrabbiata perfumy pewność siebie pędzle pielęgnacja pieniądze pierogi piersi pies pilomax pisanie pizza placenta planer planer pdf planowanie pobierz organizer pobranie krwi poczucie własnej wartości podkład podpłomyk podróże podsumowanie podsumownaie Pogoda pokój polecane książki południowe włochy pomidorowa pomoc Pompeje pomysły poniedziałkowy motywator poradnik porost włosów post sponsorowany post we współpracy z marką postanowienia postanowienia noworoczne pot potliwość Poznań PR praca praca zdalna prawa człowieka presja prezenty profile które warto śledzić na instagramie prom promocja promocja rossman promocja super pharm promocje prostownica prywata przedłużane rzęsy przedłużanie rzęs przekąski przekąski do wódki przekąski na urodziny przemoc przemoc psychiczna przemoc symboliczna przepis przepis na pomidorówkę przepis na sernik przepis na tartę przepis na tartę z białą czekoladą i mascarpone przepis na zupę pomidorową przepisy przepisy na smoothie przepisy z figami przyrost przysmaki na imprezę psychologia pudelek pull through braid PUPA pycha pytania Qatar Airways queen quiz rabaty rady recenzja regeneracja regulamin reklamy relacje relaks religia remington resentyment retusz rimmel rok szkolny rosół rossmann rozdanie rozjaśnianie rozkiminki rozkminki rozrywka rozwoj rozwojowe czwartki rozwojownik rozwój równowaga rtęć ruch rude rude włosy rzesy jedwabne rzęsy Rzęsy 1:! rzęsy 2d rzęsy metoda objętościowa Bydgoszcz rzęsy przed i po Safari Salerno samodoskonalenie samoleczenie sandwich sandwicz Seboradin self-love sen Sensique sephora seriale sernik sesja shake Siem Reap się działo silikonowy lunchbox siwe włosy skorupki skupienie słoik z uchem i słomką słowiański blond smartfon smoothie snap snapchat softsticks soraya Soumda społeczne sport sposoby na odporność sposoby na wypadające włosy sposób na pryszcze sposób na tabliczkę mnożenia spotkanie sprytna dziewczyna sprzątanie sprzęt ssanie oleju stopy strach strach przed oceną strach przed pobraniem krwi stres studia studiowanie studniówka styl suche włosy sukces sukienka sukienki suknie ślubne syrop z pędów sosny szacunek szampon szczęście szkoła szminka szpilki szpotawe kolana sztuczki sztutowo ślimaczki ślub śmiech śniadanie średnie włosy święta tablet tablet do 500 zł tablet na studia tag Tajlandia tangle teezer tania lokówka tanie tanie buty tanie czytanie tanie dodatki do mieszkania tanie loty tanie zwiedzanie tarta tarta snickers tartinki tech Tekst powstał w ramach współpracy z Wydawnictwem Otwartym. tekst sponsorowany tekst we współpracy z marką GOSH telefon telewizja Tesori d'oriente test the sims todo torebka torebki tortilla toruń trendy triki trolling trwałe loki tusz twarz tydzień tygodnik tygodniowe love ubrania ubranie uczucia udawany warkocz Ukraina ulubieńcy updo upięcia upięcie urban decay urlop uroda urodzinowe menu urodziny usta venita vipera w co się ubrać w szystkie w11 wady wakacje wakacje jesienią walentynki Warszawa warsztaty wazelina ważne wcierka wdzięczność wegańskie wegetariańskie weltschemerz wiara wibo wieczór panieński więcej wigilia wilno wiosna wishlist Włochy włosy wnętrza wob woda woda brzozowa wolontariat worth following instagram profiles for better life wpływ wrapy wrażenia Wrocław wsparcie współpraca wszystkich świętych wszystkie wtyczki wybór wybrzeże amalfitańskie wychowanie wycieczka wydawnictwo wygodne wałki wymiary wyniki wypadanie włosów wyszukiwania wyzwania wyzwanie wyzwanie - bycie miłym wyzwanie30dni xiaomi youtube za darmo zabawy zaczrwienienia zakupy zakupy na Ali zapach zapalenie oskrzeli zarobki zawijaski zawiść zdejmowanie hybryd zdrowa dieta zdrowie zdupy zerowaste zeszyt zima zioła złoty blond zły humor znajomi zupa zupa dyniowa zupy zwierzęta zyski żółta sukienka życzenia życzenia noworoczne
false
ltr
item
Aniamaluje - blog o życiu po swojemu: Czy bicie dzieci jest dobrą metodą wychowawczą? A klaps?
Czy bicie dzieci jest dobrą metodą wychowawczą? A klaps?
http://2.bp.blogspot.com/-ouqWo2xZh5Q/VJRXoJtK8mI/AAAAAAAAWlM/dNFuwTRJoFk/s1600/dress_his_future_3_aotw.jpg
http://2.bp.blogspot.com/-ouqWo2xZh5Q/VJRXoJtK8mI/AAAAAAAAWlM/dNFuwTRJoFk/s72-c/dress_his_future_3_aotw.jpg
Aniamaluje - blog o życiu po swojemu
http://www.aniamaluje.com/2014/12/czy-bicie-dzieci-jest-dobra-metoda.html
http://www.aniamaluje.com/
http://www.aniamaluje.com/
http://www.aniamaluje.com/2014/12/czy-bicie-dzieci-jest-dobra-metoda.html
true
3538531450758840466
UTF-8
Nic nie ma :( ZOBACZ WSZYSTKO Czytaj dalej Odpowiedz Anuluj Usuń By Główna STRONY POSTY ZOBACZ WSZYSTKO POLECANE TAGI ARCHIWUM SEARCH WSZYSTKIE Nic nie ma :( Back Home NIEDZIELA PONIEDZIAŁEK WTOREK ŚRODA CZWARTEK PIĄTEK SOBOTA NIEDZIELA PON WT ŚR CZW PT SO STYCZEŃ LUTY MARZEC KWIECIEŃ MAJ CZERWIEC LIPIEC SIERPIEŃ WRZESIEŃ PAŹDZIERNIK LISTOPAD GRUDZIEŃ Jan Feb Mar Apr MAJ Jun Jul Aug Sep Oct Nov Dec teraz minutę temu $$1$$ minutes ago godzinę temu $$1$$ hours ago Wczoraj $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago więcej niż 5 tygodni temu Followers Follow Artykuł premium Kliknij Share aby odblokować dostęp