Czy można zakazać makijażu i farbowania włosów w szkole?To będzie bardzo długi tekst, ale długi być musi, bo sprawa nie jest taka oczywista i jest trochę zawiła.

Gdy moja mama chodziła do szkoły podstawowej, kary cielesne były wciąż akceptowalne. Nie wiem czy prawnie, ale na pewno społecznie. Bywali rodzice, którzy sami żądali, by nauczyciel "natrząsnął" albo "przyrżnął" ich dziecku. Niektórzy wspominają te czasy z utęsknieniem i mówią, że wtedy nauczyciel miał autorytet. Ja uważam, że autorytetu nie buduje się na strachu. Autorytet jest wtedy, gdy chcesz kogoś słuchać. Gdy nie masz wyboru - to tylko strach. W tym miejscu bardzo serdecznie polecam książkę lub film Mechaniczna Pomarańcza - główny bohater zostaje pozbawiony możliwości robienia złych rzeczy i jest to... złe. Sami zobaczcie czemu.

Wracając do mojej mamy... był w szkole nauczyciel, który za błędy bardzo dotkliwie bił linijką po rękach. Taką porządną, metalową, do tablicy. No i każdy się go bał, a to była wiejska podstawówka. Jeśli myślicie, że uczniowie dzięki temu uczyli się lepiej, to jesteście w błędzie. Uczniowie bali się próbować cokolwiek rozwiązywać, bo błędy były surowo karane (o tym, dlaczego karanie za błędy to błąd, trochę więcej opowiadam w materiale "metoda zielonego ołówka").
Jak wspomniałam - rodzice to akceptowali i chwalili tak surowego nauczyciela, który nie da sobie podskoczyć.
Pewnego dnia po łapach solidnie dostała jedna z dziewczynek. Jej matka przyszła do szkoły i zapytała tylko
CZY W SZKOLE MOŻNA BIĆ?
- Oczywiście, odparł nauczyciel... i w tym momencie dostał ciężką, wypchaną torebką w twarz tak mocno, że aż się zachwiał.

Wszyscy marzyli o tym, by to była ich mama.

Pod moim filmem o ukrytym programie szkoły dostałam kilka komentarzy, że przecież uczeń nie może być ważniejszy od nauczyciela. Usprawiedliwialiście też miękkie nauczycielskie fotele tłumacząc, że nauczyciel jest wyżej w hierarchii. Że np. krzesła miękkie są droższe, że uczniowie je zniszczą, że mało pieniędzy. Zgadzam się, to prawda. 
Ale zapytam z drugiej strony... czy nauczyciel ma jakieś święte dupsko, że nie może solidarnie z wami siedzieć na twardym, drewnianym krześle i zobaczyć, że to rzucane przez niego do uczniów "nie wierć się!" jest trochę niesprawiedliwe?

Też bywałam w szkole po tej drugiej stronie tablicy i mam dwie perspektywy. Jakby ktoś był tu nowy - jestem pedagogiem-terapeutą z wykształcenia :). Mojemu tyłkowi nic się nigdy nie stało z powodu twardego krzesła. Że trochę niewygodnie? Złe dla kręgosłupa? No trudno, uczniowie też się z tym zmagają.

Ustaliliśmy, że uczeń nie może być nad nauczycielem, żeby nie wszedł mu na głowę, ale czy wiecie, że zdecydowanie (szczególnie w edukacji wczesnej!) odchodzi się od hierarchicznej struktury na rzecz prawdziwego partnerstwa?

Aby ten trójkąt był równoboczny, każdy bok musi być takiej samej długości, wszystkie muszą się nawzajem "dotykać" i każdy musi mieć taki sam kąt nachylenia. Lub mówiąc obrazowo - tak samo z pokorą pochylić głowę.
Czyli nie, że jestem rodzicem ucznia prywatnej placówki, więc żądam że syn będzie mieć czwórkę a nie trójkę z chemii bo płacę.
ale też nie tak, że uczeń zakłada śmietnik na głowę nauczycielowi na głowę i nie tak, że nauczyciele wymyślają zasady rodem z obozu koncentracyjnego.

A naukowo będzie to tak:

źródło: Jurewicz M. Społeczno-kulturowe wpisy współczesnej edukacji. Diagnoza, perspektywy, potrzeba


Okej, mamy to ustalone. To jest bardzo ważne i chcę, żebyście o tym pamiętali. To jak w związku - gdy jedna strona - np. matka lub ojciec rządzi, podejmuje wszystkie decyzje, nie liczy się ze zdaniem partnera i dzieci to zazwyczaj nie funkcjonuje to dobrze. Jeśli słuchamy siebie nawzajem, próbujemy zrozumieć i traktujemy z szacunkiem - jest fajniej.
Oczywiście nadal w szkole to nauczyciel wystawia oceny, ale Wy też się liczycie. Macie prawo się zrzeszać, wydawać niecenzurowane gazetki szkolne i działać w samorządzie.


Jakiś czas temu jedna ze szkół wprowadziła bardzo, ale to bardzo kiepski zbiór zasad. I wiem, że nie jest niestety wyjątkiem!

Przyjrzyjmy się temu uważnie. Szkoła chciała prawdopodobnie zakazać makijażu, malowania paznokci i farbowania włosów dla dobra uczniów i by pokazać, że wygląd nie jest najważniejszy.

Ale wyszło odwrotnie.

Obrażanie innych to minus pięć punktów, ale pomalowane paznokcie to przewinienie trzy razy gorsze.

Tutaj macie całą dyskusję na ten temat na moim facebooku: →dyskusja


Oczywiście taka niesprawiedliwość w innych obszarach życia też występuje i zdarza się, że dziewiętnastolatek który miał przy sobie trochę marihuany odbywa większą karę, niż ksiądz, który gwałcił dzieci, ale jadnak szkoła powinna być miejscem, w którym uczymy się porządnie oceniać szkodliwość różnych rzeczy i trzeźwo oceniać sytuacje.

Wracając do tych nieszczęsnych zasad. Pokazują coś bardzo powszechnego w naszych szkołach, o czym wiele razy sami mnie alarmujecie. Niestety.

Podobnie jak większość ważnych dyskusji o edukacji przykryły sprawy ósmego rzędu jak np.mundurki, jest z makijażem w szkole. Jedna z mniej istotnych rzeczy, a budzi najwięcej emocji.
Nie dyskutujemy równie żarliwie o przemocy w szkole, o fobii szkolnej, o nastolatkach z depresją, zaburzeniami odżywiania i z biednych rodzin. Ale makijaż - sprawa wagi państwowej🙄

Myślisz, że przesadzam z tą grafiką? Mam na stories podpięte mnóstwo wyróżnionych relacji pod hasłem "molestowanie" w szkole. Możecie poczytać jakie były reakcje nauczycieli.

Całą relację znajdziecie tutaj:
https://www.instagram.com/stories/highlights/17859423292303684/Wierzę mocno w to, że czyny mówią głośniej niż słowa a "Ręce, które pomagają są bardziej święte, niż usta które się modlą", dlatego drogi nauczycielu, z ręką na sercu powiedz mi szczerze - czego spodziewasz się, gdy przy okazji omawiania tekstu literackiego mówisz o tym, że nie szata zdobi człowieka, a potem mniej niż wiedza uczennicy, interesują cię jej pofarbowane włosy?
Co chcesz uzyskać, gdy omawiasz z nastolatkami Małego Księcia i wpajasz uczniom ten cytat, że "Dobrze widzi się tylko sercem. Najważniejsze jest niewidoczne dla oczu", a potem każesz komuś opuścić salę tylko dlatego, że ma pomalowane paznokcie?

Wreszcie - nie widzisz swojej hipokryzji, gdy mówisz, że szkoła to nie miejsce na makijaż, a sama jesteś wymalowana i bez mejkapu nie wychodzisz nawet po bułki. Gdy każdy siwy włos skrupulatnie pokrywasz farbą, by nikt nie zauważył, że to już ten wiek?

Jasne, wolno ci więcej, jesteś nauczycielem, ale spójrz na swoją hipokryzję i ułomność tego argumentu. On naprawdę ssie po całości.

Uczniowie tę hipokryzję widzą.  Widzą ją, gdy muszą zmieniać obuwie by nie rysować podłogi w szkole, ale dziwnym trafem szpilki nauczycielek właściwości rysujących nie posiadają (umarłyby naprawdę, gdyby chodziły w zmiennym obuwiu solidarnie z uczniami😉). Widzą ją, gdy latem gotują się w za ciepłych ubraniach by "nie prowokować" swoimi jedenastoletnimi ramionami chłopców, a im rozporki pęcznieją na widok nauczycielki w spódnicy i szpilkach.

Jeśli używasz jakiegoś argumentu, to używaj go konsekwentnie. Czyny naprawdę mówią głośniej niż słowa.

Muszę się jednak zgodzić, że wygląd ma znaczenie, dlatego zachęcałabym, by jednak omawiając Małego księcia trochę zejść na ziemię. Szkoła ma wyposażyć w umiejętności pozwalające w późniejszym życiu na podjęcie działań zarobkowych i samodzielne funkcjonowanie. Wpajasz uczennicom w liceum, że makijaż to zło... a chwilę później schludny makijaż i nienaganna prezencja będą ważne na rozmowie kwalifikacyjnej💁. Nie mówię że to dobre, ale tak jest.

O tym, jak możesz wyglądać w szkole mówi wewnętrzny dokument o nazwie Statut Szkoły. Powinien być na stronie internetowej szkoły oraz w bibliotece. Zawsze masz w niego wgląd. Nikt nie może ci tego odmówić.

Szkoły często wpisują tam różne rzeczy. Moim zdaniem pewne ograniczenia są sensowne - rozumiem, że paznokcie nie powinny być zbyt długie, bo mogą wyrządzić krzywdę na wychowaniu fizycznym a na niektórych przedmiotach w technikum gastronomicznym trzeba związać włosy (a nawet je zakryć), ale te same obostrzenia będą bez sensu w technikum fryzjerskim.
Nie dziwi mnie jednak, że szczegółowe zasady określające wygląd uczniów pojawią się w konserwatywnej szkole katolickiej.

Weźmy na tapet pierwszy lepszy statut. Wpisałam w google "statu szkoły ponagimnazjalnej" i pierwszy wyskoczył ten;

http://staszic.info/wp-content/uploads/2017/12/Statut-tekst-ujednolicony.pdf

Ubioru dotyczy tylko punkt 5f:


Ubiór ma być czysty i schludny. Na apele biała bluzka i ciemny dół, niezależnie od płci.  Dalej kwestia ubioru pojawia się tylko w punkcie o ocenie z zachowania. Tylko uczniowie respektujący punkt 5f mogą liczyć na zachowanie wzorowe, bardzo dobre i dobre.

Nie ma słowa o farbowaniu włosów, używaniu podkładu czy kolczyku w uchu u chłopaka, zatem nikt nie może za to "karać".

Każda szkoła ma swój własny statut, a prawo nie działa wstecz.

Często jest jednak tak, że ten sam strój u jednej z uczennic jest okej, a u drugiej nie. Np. jeansy z wysokim stanem. Sama nie lubię spodni i preferuję sukienki, ale kocham model joni z topshopu, bo są wygodne jak własna skóra i nie krępują ruchów.

Wyobraźmy sobie, że w luźnym swetrze i spodniach z wysokim stanem przychodzą do szkoły dziewczyny o dwóch różnych sylwetkach:
(Link do spodni jak coś tutaj)


Nie może być tak, że ta druga dziewczyna będzie karana za to, że ma krągły tyłek! 🍑

Więcej o tym w tekstach:

Moje ciało nie jest "grzechem" więc nie będę za nie przepraszaćJeśli jakiś ubiór jest akceptowalny dla wszystkich, nie może być tak, że niektórzy są równiejsi. Nie wyssałam sobie niestety tego przykładu z palca.
Jasne, niektórym cechom budowy ciała przypisuje się kontekst seksualny, ALE! Karanie kogoś za posiadanie młodego, jędrnego ciała i krągłości jest bardzo złe. Podobnie jak analogiczne traktowanie otyłych dziewczyn z np. bardzo dużym biustem, który będzie widać w każdym typie bluzki.

Może ci się nauczycielu wydaje, że robisz dobrze, ale skutek jest taki, że nastolatki wpadają w zaburzenia odżywiania, bo nienawidzą swoich krągłości i nie chcą ich mieć.

Jeśli statut czegoś  w kwestii ubioru nie zakazuje, to na to pozwala.

Osobną historią jest to, że restrykcyjne reguły dotyczące ubioru są szczególnie uciążliwe latem. Ciężko wymagać od dzieci, że będą odporne jak dorośli. To wciąż są dzieci!  Na zdjęciu chłopcy protestujący przeciw zakazowi noszenia szortów w trakcie fali upałów w Exeter. Ja jestem z nich dumna!


https://www.theguardian.com/education/2017/jun/22/teenage-boys-wear-skirts-to-school-protest-no-shorts-uniform-policyBo wy byście chcieli, żeby przestrzegać waszych praw, a o obowiązkach to już nie pamiętacie, więc mamy te prawa gdzieś

STOP.
Jak ktoś przejdzie na czerwony świetle, nie traci prawa do głosowania w wyborach, ani prawa do korzystania z biblioteki publicznej, więc ten argument jest bez sensu i piernik nie ma nic do wiatraka.Bo szkoła to nie rewia mody...
Zgadzam się, ale wiek szkolny to naturalny wiek poszukiwania siebie, swojej tożsamości. Nastolatkowie zawsze będą eksperymentować ze swoim wyglądem i strojem, bo to część rozwoju. I ktoś może powiedzieć "ale chłopcy będą patrzeć na dziewczęta, zamiast skupiać się na nauce...".

Czy jak ktoś zakaże ci się zakochiwać w miejscu pracy, to powstrzyma cię to przed myśleniem o czarującym brunecie z sąsiedniego działu?

Bez względu na ubiór, chłopcy zawsze będą wzdychać do dziewcząt, nauczycielek albo do innych chłopców a dziewczęta będą się zastanawiać, czy są dość ładne by chłopak ze starszej klasy zwrócił na nie uwagę. Albo nauczyciel od geografii.
Myślenie, że mundurki czy cokolwiek innego to zmieni jest naiwnym myśleniem życzeniowym.

Pierwsze szkolne miłości to piękny i ważny etap rozwoju, nie ma co go demonizować :).


Makijaż w szkole

Wiele osób mówi, że dziewczynki przesadzają.
A ja chciałam przypomnieć, że to wiek w którym wiele osób zmaga się z trądzikiem młodzieńczym. Zakazywanie zakrywania go korektorem i odwracania od niego uwagi kreską na oku sprawia pogłębia problemy. I to cholerna hipokryzja, bo dorosłe kobiety zazwyczaj nie wychodzą na ważne wystąpienia z pryszczem na brodzie, tylko maskują go korektorem.

Ale makijaż psuje cerę!
Serio? Istnieje makijaż mineralny, on wręcz pomaga! Warto zastanowić się, dlaczego uczniowie się malują. Jeśli spróbujecie ich zrozumieć zamiast karać, to odkryjecie, że - eureka! - robią to dla zyskania pewności siebie. Makijaż jest jak zbroja.

Może sensowniejsze będą lekcje z kimś, kto pokaże jak malować się tak, żeby było wciąż schludnie i pasowało do szkoły?

Wiele osób mówi też, że przecież to z troski, bo malujące się uczennice ZAZWYCZAJ MAJĄ GORSZE OCENY🙄
Po pierwsze - wskaż mi takie badania ;) Czekam.
Po drugie - nawet jeśli, to korelacja między dwoma zjawiskami nie oznacza związku przyczynowo-skutkowego.

Już tłumaczę.
Ktoś mógłby powiedzieć, że z danych jasno wynika, że wraz ze wzrostem spożycia lodów, wzrasta liczba utonięć.
Jednak wniosek, że lody powodują utonięcia byłby absurdalny. Po prostu lody lepiej sprzedają się latem, a latem ludzie w naszym klimacie częściej kąpią się w morzu, stawie, rzece itp.
To przykład z wykładu Janiny Daily, możecie go odszukać na youtube, co serdecznie polecam.

Ale załóżmy, że trafiłam na uparciuszka - postanowiłam znaleźć badania naukowe o związku między makijażem a osiągnięciami w nauce ;)
Oto co znalazłam:
https://www.cogentoa.com/article/10.1080/23311908.2017.1327635.pdf

Szach mat, dziewczęta z makijażem uzyskiwały wyższe oceny w porównaniu do tych niepomalowanych.

Czuły się po prostu bardziej pewne siebie.

A o tym, dlaczego brak makijażu wiąże się z niepewnością możemy porozmawiać innym razem, to interesujący temat.

Problem mają również dziewczyny o nietypowej urodzie (wszystkie wklejone komentarze są autentyczne, to sytuacje o których Wy mnie alarmujecie)


Ponownie:
jeśli w statucie szkoły nie ma nic o makijażu - nikt nie może za niego karać.
Nikt nie ma prawa zarekwirować kosmetyczki (ale nie maluj paznokci ani rzęs na lekcji, okej?). Zmuszenie do zmycia makijażu też jest nie fair.
Jeśli nauczycielka zmusza, a Ty masz np. trądzik i za nic w świecie nie chcesz siedzieć na lekcji upokorzona z krostkami - nie zmywaj!

Czasami nauczycielka biegnie z chusteczką do demakijażu albo zmywczem (zabawne, że to często te same, które żalą się na zbyt obszerny program, którego nie nadążają realizować ;)) - nikt nie ma prawa naruszyć twojej nietykalności osobistej. To jest poniżanie.
Niestety ze smutkiem muszę przyznać, że często nie chodzi o dobro ucznia, a o władzę i zazdrość i zogniskowanie w ładnej kobiecie swojego gniewu i frustracji.
Jest o tym dość mocna scena w filmie Malena


Btw. - znamienne, że te kobiety agresywnie potraktowały Malenę, a nie wkurzały się tak na własnych mężów, którzy wodzili za nią wzrokiem...


I jeszcze jedno - jeśli makijaż jest w szkole dozwolony dla dziewcząt - nie widzę powodu, by karać za niego chłopców, którzy mają chęć takiej ekspresji.

Czy szkoła może zakazać farbowania włosów?

 Ponownie odsyłam do statutu szkoły, aczkolwiek ja się z zakazem kompletnie nie zgadzam i nosiłam w liceum fioletowe włosy, bo miałam taką ochotę. Nie przeszkodziło mi to w zdaniu matury, dostaniu się na studia, zajmowania wysokich miejsc w konkursach na eseje czy później w dostaniu się na doktorat.
Tutaj jednak do razu podpowiem, że jak masz wysokie osiągnięcia, to częściej biorą cię za ekscentryka i nie piętnują takich rzeczy bo "Magda już taka jest". Jest to również niesprawiedliwe!

Przytoczę kilka historyjek. Niestety prawdziwych.

Czwarta klasa podstawówki. Na wakacje dziewczynka zafarbowała włosy na rudo, zmywalną farbą, za pozwoleniem mamy. Była fanką książek o Pippi. Niestety farba się nie zmyła i do szkoły przyszła po wakacjach ruda.
Nauczycielka od wychowania fizycznego zaczęła jej wstawiać jej za to jedynki i nakazała pofarbować się na naturalny kolor włosów.
Odmówiła.

Skończyło się na interwencji u społecznego rzecznika praw ucznia i nauczycielka wycofała się i przeprosiła. W przeciwnym razie groziła jej komisja dyscyplinarna BO:

Ocena z zachowania wyrażana jest w skali słownej:
bardzo dobre, poprawne, wzorowe, nieodpowiednie

a ocena z przedmiotu w skali 1-6
przy czym oceny te nie bez powodu są osobnymi kategoriami. Nawet jeśli statut zakazuje farbowania włosów, nikt nie ma prawa wstawić ci za to jedynki z chemii czy fizyki!

https://wiki.ubc.ca/Course:MEDG550/Student_Activities/Waardenburg_Syndrome_Type_I

Dziewczynka z jasnym pasmem

Jedna z uczennic rozpoczęła naukę w gimnazjum, gdzie nauczyciele zaczęli się czepiać jej platynowego pasemka. Kazali jej to natychmiast przefarbować, bo w szkole nie można mieć pasemek. Problem polegał na tym, że dziewczyna miała to pasemko od urodzenia,  a jej rodzice nie pozwalali na farbowanie włosów.
Takie pasemko może wynikać z syndromu Waardenburga, piebaldyzmu albo innych powodów.

Zachowanie nauczycieli - karygodne👎
To samo zresztą spotkało moją osobistą koleżankę, która miała z natury wielotonowy blond. Słomkowe włosy z jaśniejszymi pasmami, które mocno rozjaśniało letnie słońce. Nauczyciele mieli z tym straszny problem, a była full natural.


Moja rada?

W podstawówce nic nie zrobisz, ale wybierając szkołę średnią - sprawdź statut i konsekwencje zanim tam pójdziesz. Po co użerać się z ludźmi o poglądach wysoce zaściankowych.

Konsekwencje to niższa ocena z zachowania - moim zdaniem niewielki problem, bo o zachowanie nikt cię nigdy nie zapyta gdy będziesz aplikować na studia :).

Być może Twoją ceną za noszenie kolorowych włosów czy makijażu będzie perfekcyjne przygotowanie z matematyki, bo nauczycielka będzie cię gorliwiej odpytywać - to chyba nie aż tak straszna cena, wyjdzie na dobre.

Podsumowując ten długi wywód:

Zakaz nie sprawi, że uczniowie przestaną myśleć o innych sprawach niż nauka.
Zakazy zamykają dialog. A uczniów warto spróbować zrozumieć - często malują się czy farbują włosy by poczuć się pewniej siebie. Pewność siebie sprawia, że chętniej zabierają publicznie głos czy wychodzą wygłaszać prezentacje (Baumeister 2003).
Zakazy powodują konflikty - a trójpodmiotowość zakłada, że będziecie wszyscy partnerami dialogu
Nakaz zmycia makijażu przy wszystkich to poniżanie!

Jeśli jesteś uczniem i ktoś cię zmusza - wymyśl na poczekaniu jakąś alergię albo uczulenie na kosmetyk, który wyciąga nauczycielka!!!! Możesz spróbować poprosić dermatologa o jakieś zaświadczenie.

To samo dotyczy chłopców - jeśli w szkole dziewczęta mogą się malować czy nosić długie włosy - nikt nie ma prawa karać za to chłopców! To dyskryminacja płciowa.

Reasumując - zanim pójdziesz do nowej szkoły - sprawdź jej statut.
Jeśli nie ma w nim słowa o tym, że nie możesz mieć różowych włosów - nikt nie ma prawa cię za nie ukarać.
Jeśli jest tam zapis o zakazie makijażu - pamiętaj, że karą nie może być obniżona ocena z przedmiotu.
Istnieje natomiast spore ryzyko, że będziesz częściej odpytywany. Istnieje coś takiego jak efekt aureoli, więcej o nim w tekście i filmie o tym, jak mieć lepsze oceny nie ucząc się więcej

Częstsze odpytywanie nie jest sprawiedliwe, ale nie ma na to rady - twoim obowiązkiem jest bycie przygotowanym do lekcji.

Nie ma żadnego merytorycznego, opartego na danych argumentu za tym, żeby makijaż był w szkole zakazany, tym bardziej że chwilę później okaże się, że w zwykłej pracy na hotelowej recepcji jest wręcz wymagany #logika

Przykład uczy bardziej niż nakazy i zakazy, więc fajnie by było, gdyby nauczyciele nie byli hipokrytami i zwracali uwagę też na ważne problemy jak dręczenie innych uczniów czy molestowanie w szkole. Jest wiele do zrobienia.
A jeśli zakazują makijażu, chcą zmiany obuwia - przykład moi drodzy płynie z góry.

Pamiętacie scenkę z początku tekstu i pytanie, czy w szkole można bić?

Mam nadzieję, że wpis odpowiedział na najważniejsze pytania. Zachęcam uczniów do podawania go sobie nawzajem.

COMMENTS

BLOGGER
Nazwa

-40% drogeria natura,2,-49% rossman,5,-50% na kosmetyki,1,#Koniecznie przeczytaj,16,100 dni bez spodni,3,15 hair project,3,2015,6,2016,11,2017,12,2018,9,2019,4,2020,1,218,1,4-godzinny tydzień pracy,1,5+,1,50 list,1,abody,1,afro,1,akceptacja,7,akcesoria,1,aktualizacja włosów,7,aktywne słuchanie,1,Alberobello,1,aliexpress,8,alkohol,1,aloes,1,Amalfi,1,Andrea,2,anemia,1,Angkor wat,1,Ania poleca,8,aniamaluje,2,anime,1,ankieta,1,aplikacja,2,aplikacje,3,apple,1,Apulia,1,asertywność,2,astor,1,ateizm,1,automistyfikacja,1,Avon,2,awokado,1,Azja,7,babcia,1,baczewski,1,bakterie,1,Barcelona,3,Bari,1,bataty,1,bądź duży,2,bez pieczenia,1,bezglutenowe,1,bezpieczeństwo,1,biała czekolada,1,biały laptop,1,biblia,1,bicie,1,bieganie,1,biel,1,bingo spa,2,biust,4,biustonosz,2,Black friday,1,bliskość,1,BLOG,593,blogi,3,blogowanie,4,blond,1,błędy,1,bob,5,boczek,2,body-shaming,1,bohaterki,1,bohemian rhapsody,1,botki,1,boty,1,boże narodzenie,1,ból ucha - naturalne metody,1,bridal hairstyles,1,bronde,1,brwi,5,buty,11,by nogi wydawały się dłuższe,1,cele,4,cele życiowe,1,celia,1,ceny w Tajlandii,1,cera,3,Cetaphil,1,Chiny,3,chwalenie się,1,ciało,41,ciastka,2,ciasto bez pieczenia,2,ciasto francuskie,1,ciasto kinder country,1,ciasto snicker,1,ciąża,1,Cicha noc,1,ciekawe blogi,4,cienie,1,cieniowane,1,ciepłe ubranie zimą,1,cinema city unlimited,1,Claudia Shiffer,1,co,1,co było,1,co jest za damo,1,co kupić babci,1,co kupić dziadkowi,1,co kupić na dzień matki,1,co kupić na promocji w rossmanie,3,co kupić na wieczór panieński,1,co na prezent,1,co powiedzą inni,1,co przywieźć z Ukrainy,1,co przywieźć ze Lwowa,1,co robić jesienią,3,co robić w grudniu,1,co robić w kwietniu,1,co robić w lipcu,1,co robić w listopadzie,1,co robić w lutym,1,co robić w maju,1,co robić w marcu,1,co robić w październiku,1,co robić w sierpniu,1,co robić w styczniu,1,co robić we wrześniu,1,co warto kupić na promocji rossman,1,co warto kupić na promocji w drogerii natura,1,co warto przeczytać,2,co warto zrobić na studiach,1,co zjeść w tajlandii,1,co zobaczyć w londynie,1,Co zrobić,1,co zrobić by rude włosy nie płowiały,1,co zrobić żeby włosy szybciej rosły,1,copywriter,1,creaclip,1,cruelty-free,2,curls,1,Cypr,2,cytaty,1,czarna rzepa,1,czas,4,czasopisma,6,czcionki,1,czekolada,1,czekolada z żelkami,1,czekoladki,1,czereśnie,1,czerwiec,2,czerwona królowa,1,czkawka,1,czosnek,2,czuciowiec,1,czy książki są drogie,1,czy można narzucać wiarę,1,czy można zmuszać do chodzenia na religię,1,czy można zmuszać dziecko do chodzenia do kościoła,1,czy warto lecieć na Cypr,1,czy warto obchodzić halloween,1,czy zapłacę cło,1,czytanie,3,czytnik,1,czytnik za złotówkę,1,ćwiczenia,6,daktyle,2,darmowe e-booki,1,darmowy planer,1,death note,1,decubal,1,delia,1,demakijaż,2,depilacja,5,depilacja laserowa,1,depilacja pach,1,depresja,1,Dermedic,1,Dermedic Capilarte,1,deser,1,desery,1,design,21,detoks,1,dieta,15,dieta śródziemnomorska,1,diy,15,dla dojrzałych kobiet,1,dlaczego nie piję mleka,1,dlaczego warto wyparzać i wymieniać szczoteczkę do zębów,1,długie nogi,1,do 100 zł,1,Dobre Bakterie,1,dobre nawyki,11,dobro,1,dochód,1,domodi,1,domowe sposoby,3,domowy sernik,1,dowody naukowe,1,drinki,1,duplo,1,dusza,14,dzieci,17,dzień babci,1,dzień matki,1,easy hairstyle,1,edukacja,2,edukacja seksualna,1,egzamin,2,egzaminy,1,eko,1,eksperci,1,eksperymenty,1,eld,1,elfen lied,1,emocje,6,energia,1,essence,1,etykiety,1,eyeliner,2,fanatyzm,1,FAQ,2,farbowanie,13,FAS,1,feminizm,1,fetysz stóp,1,fetyszysta stóp,1,figa,1,figi,1,figura,1,film,13,film o freddiem mercurym,1,filmy,11,filozofia,2,finanse,9,first7jobs,1,fit,13,Fitocell,1,freddie,3,Freddie Mercury,2,freelance,1,fryzura,6,fryzura na ślub,2,fryzury,29,fryzury ślubne,3,fryzury z grzywką,2,gadżety,10,gdańsk,2,gdy dasz plamę?,1,gdzie kupić biustonsz 65e,1,gdzie pojechać w maju,1,gdzie tanio kupować meble,1,girlpower,1,gliceryna,1,golden blonde,1,golden rose,1,gotowanie,2,granica,1,granica polska ukraina,1,Grecja,3,gronkowiec złocisty,1,gry,5,grzywka,1,gule podskórne,1,gwałt,1,gwiazda dnia,1,hair trends,1,hairstyles,3,halloween a wszystkich świętych,1,haloween,1,hejt,1,hemofobia,1,henna,5,historyjka motywacyjna,14,Horchata,1,Hot,135,hotel,1,hula-hoop,3,humor,1,hybrydy,3,ifluencer,1,ile idzie przesyłka z Aliexpress,1,imbir,1,impreza,5,infinity dress,1,influencerzy,1,inne,495,inne.,1,inni,1,innne,2,inspiracje,35,inspiracje tygodnia,35,instagram,3,instagram stories,2,inteligencja,1,iOS,1,iphone,1,iphone7,1,isadora,1,italia,3,Izrael,2,jackson,1,jajko w awokado,1,jak aplikować wcierki,2,jak być lepszym chrześcijaninem,1,jak być sobą,1,jak być szczęśliwym,2,jak dorobić,1,jak dostać się na Ukrainę,1,jak efektywnie czytać,1,Jak efektywniej korzystać z sieci,1,jak jeść figi,1,jak kupić idealną ramoneskę,1,jak kupować na aliexpress,3,Jak łatwiej się skupić i wyeliminować rozpraszacze?,1,jak mieć więcej przyjaciół,1,jak napisać pracę licencjacką,1,jak napisać pracę magisterską,1,jak naturalnie wyleczyć anemię,1,jak nauczyć się angielskiego,1,jak nie chorować,1,jak nie marnować czasu w sieci,1,jak nie przejmować się zdaniem innych,1,jak oszczędzać,1,jak oszczędzać.,1,jak ozdobić zeszyt,1,jak pobrać the sims 2 za darmo,1,jak pokonać strach przed tym,1,jak pomóc dziecku molestowanemu seksualnie?,1,jak poprawić koncentrację,2,jak poradzić sobie ze złym dniem,3,jak poszerzyć horyzonty,1,jak powiększyć biust,1,jak prawidłowo czyścić uszy,1,jak przyspieszyć porost włosów,5,jak radzić sobie z gniewem,2,jak radzić sobie z krytyką,1,jak radzić sobie ze stresem,1,jak realizować cele,1,jak rozładować napięcie,2,jak się nie przejmować,1,jak się skupić,1,jak się ubrać zimą,1,jak się uczyć,1,jak się wyspać,1,jak skutecznie notować,1,jak sprawić,1,jak sprawić by inni nas lubili,1,jak stać się bardziej lubianym,1,jak stać się lubianym,1,jak stać się optymistą,1,jak stosować olej kokosowy,1,jak stosować wcierki do włosów,1,jak szybko podejmować decyzje,1,jak szybko zapuścić włosy,2,jak tanio czytać książki,1,jak tanio podróżować,10,jak tanio zorganizować wakacje,4,Jak tanio zorganizować wycieczkę do Londynu,1,Jak tanio zorganizować wyjazd do Lwowa,1,jak uczyć się na własnych błędach,1,jak usprawnić mózg,1,jak utrzymać rudy kolor,1,jak uzyskać loki,2,jak wybrać tablet,1,Jak wykorzystać instagram w rozwoju,2,jak wypromować bloga,1,jak wzmocnić odporność,1,jak zacząć zmieniać swoje życie,1,jak zarobić,1,jak zarobić na monetach,1,jak zbudować dom z butelek,1,jak zdać maturę,1,jak zdobyć przyjaciół,1,jak zmotywować się do nauki,2,jak zmotywować się do pisania pracy,1,jak zmotywować się do sprzątania,1,jak znaleźć znajomych,1,jak znaleźć życiową pasję,1,jak zorganizować wypad na Maltę,1,jak zrobić frytki z batatów,1,jak zrobić loki,2,jak zrobić rosół,1,jak zrobić smoothie,1,jak zrobić tortillę,1,jak zrobić własną czekoladę,1,jak zwalczyć ból ucha,1,jak zwalczyć stres,3,jak zwiększyć poczucie własnej wartości,1,Jaka jest najlepsza dieta? Najzdrowsza dieta,1,jaką książkę przeczytać,1,jaką lokówkę wybrać,1,jaki blender wybrać,1,jaki film obejrzeć,1,Jakie buty kupić na wiosnę? Przegląd wiosna/lato 2015,1,jakie właściwości ma figa,1,jantar,2,january to do list,1,jednodniówka londyn,1,jedzenie,11,jej kosmetyczka,5,jesień,2,języki,1,joanna,4,kalendarz,1,kalendarz adwentowy,1,kalendarze,1,Kambodża,1,kampania,1,kampanie,1,kanapki,1,kapusta kiszona,1,karta LGBT,1,kasa,1,kasza,1,kasza jaglana,1,kaszel,2,kasztany,2,Katania,1,katar,1,kąpiel,1,Khao Sok,1,Kijów,4,kinestetyk,1,kino,3,klasyczny sernik,1,kler,1,kłos,1,kobiecość,2,kobiety,3,kochamżycie,1,komedia,1,kompleksy,9,koncentracja,1,konkurs,38,konkursy,1,kontrowersje,1,korektor,1,kosmetyki,74,koszule,1,kościół,1,kot,1,kotlety,1,kotlety z kaszy jaglanej,1,koty,1,kozi ser,1,kozieradka,1,kreatywność,13,kredki,1,kremy,1,krok po kroku,3,krótka piłka,2,krótkie fryzury,2,krótkie włosy,1,krytyka,3,krzywe nogi,2,ksiądz,1,książka,15,książka do przeżycia,1,książki,32,ksometyki,1,Kuala Lumpur,1,kuchnia,66,kultura,5,kupowanie lajków,1,kurki,1,kwiecień,1,kwiecień 2016,1,kwiecień 2017,1,lakier,21,laminowane,2,Langkawi,1,laptop,2,laptop do 2000 zł,1,Larnaka,1,lato,6,leaving neverland,1,leczenie,3,led,1,legimi,2,lek na kaca,1,lekcje,2,lemoniada,1,lęk przed ludźmi,1,lęk przed pobraniem krwi,1,licencjat,2,linki,5,linki tygodnia,149,lista,5,lista życzeń,2,listopad,1,lob,1,loczki,3,lody,1,loki,6,loki bez lokówki,2,loki bez użycia ciepła,1,lokówka z biedronki,1,Londyn,2,Lublin,1,ludzie,1,luksus,2,lumpeksy,1,lunchbox,2,luz,1,luźne,17,Lviv,1,Lwów,5,macbook,1,macbook air 13,1,Magia sprzątania,1,maj,1,majówka,1,makaron,1,makijaż,41,makijaż oczu,1,Malezja,3,maliny,1,Malta,1,mały biust,2,mam problem,1,Mani,24,manicure,1,marakuja,1,Marie Kondo,1,marzec,1,masaż,2,masaż stóp,1,mascarpone,1,maska,1,masło czosnkowe,1,masło z pieczonego czosnku,1,maść ichtiolowa,1,maść z witaminą A,1,matura,2,matury,1,maxi,2,meble,1,meddiet,1,medycyna,1,medyka,1,medytacja,1,MEGAFON,3,metale ciężkie,1,meteoryty,1,męskie,1,miasta,2,miesiąc,3,migrena,1,mikrokamera,1,Mionetto,1,miód,1,miya,1,mleko,1,mleko kokosowe,1,mleko owsiane,1,młodzież,2,moda,30,modne,1,modne buty 2015,1,modne fryzury,3,modne fryzury 2015,4,modne fryzury 2016,8,modne fryzury 2017,4,modne fryzury 2018,8,modne fryzury 2019,1,modnef fryzury 2019,1,moja historia,4,moje cechy,1,moje ulubione produkty spożywcze,2,moment.pl,1,monety kolekcjonerskie,1,morze,1,morze martwe,1,motywaca,1,motywacja,27,mrożona kawa,1,muffinki,1,muzeum 3d art,1,muzyka,8,my secret,1,myśli,114,myśli rozwój,1,na co żel aloesowy,1,na oparzenia słoneczne,1,na porost włosów,1,na wesele na studniówkę,1,nails,2,najlepsza dieta,1,najlepsza zupa,1,NAJNOWSZE,7,najzdrowsza dieta,1,najzdrowszy olej świata,1,naked 3,1,naked 3 podróbka,1,naprawa zniszczonych włosów,2,naturalna pielęgnacja,1,naturalne metody,1,naturalny makijaż,1,nauczyciel,1,nauka,15,nauka języków obcych,1,nawyki,4,nie lubię sprzątać,1,nieśmiałość,1,noc na pustyni,1,nocleg,1,nogi,2,notowanie,1,nowe,1,nuda,3,nudny wykład,1,nuggetsy,1,o mnie,20,obcasy,1,obiad,3,obiad w 10 minut,2,obuwie,1,oczy,2,oczyszczanie,4,odchudzanie,2,odkładanie marzeń na później,1,odrobaczanie,1,odżywianie,17,odżywienia,1,oferty,1,okazje,1,okulary,5,olej kokosowy,1,olej rycynowy,5,olejek,2,olejek z drzewa herbacianego,2,olejowanie,1,opadająca powieka,1,opakowania,1,opalanie topless,1,opieka,1,opinia,2,opinie,3,optymalizm,1,organizacja,14,orszada,1,osobiste,1,Ostuni,1,oszczędzanie,1,oszukiwanie samego siebie,1,oszustwa,1,owoce,3,pakowanie,1,paletka,1,pamiętniki z wakacji,2,pancakes,1,panieński,1,panini,1,party,1,Paryż,3,pasje,1,pastele,1,paznokcie,31,pedagogika,1,pedofilia,3,penne all' arrabbiata,1,perfumy,1,pewność siebie,1,pędzle,1,pielęgnacja,3,pieniądze,14,pieniądze na podróże,1,pierogi,1,piersi,2,pies,1,pilomax,2,pisanie,1,pizza,1,placenta,1,planer,1,planer pdf,1,planowanie,1,pobierz organizer,1,pobranie krwi,1,pocketbook louch lux 3,1,poczucie własnej wartości,1,podkład,1,podpłomyk,1,podróże,54,podsumowanie,51,podsumownaie,1,Pogoda,1,pokój,2,POLECANE,4,polecane książki,1,południowe włochy,1,pomidorowa,2,pomoc,4,Pompeje,1,pomysły,1,poniedziałkowy motywator,15,poradnik,2,porost włosów,2,post sponsorowany,1,post we współpracy z marką,6,postanowienia,1,postanowienia noworoczne,2,pot,2,potliwość,1,Poznań,1,PR,4,praca,5,praca zdalna,1,prawa człowieka,2,prawa ucznia,1,presja,1,prezenty,8,profile które warto śledzić na instagramie,1,prom,1,promocja,2,promocja rossman,4,promocja super pharm,1,promocje,2,Prosecco,1,proste,1,prostownica,1,prywata,1,przedłużane rzęsy,1,przedłużanie rzęs,1,przekąska,1,przekąski,4,przekąski do wódki,2,przekąski na imprezę,2,przekąski na urodziny,3,przemoc,3,przemoc psychiczna,1,przemoc symboliczna,1,przepis,33,przepis na pomidorówkę,1,przepis na sernik,1,przepis na tartę,1,przepis na tartę z białą czekoladą i mascarpone,1,przepis na zupę pomidorową,1,przepisy,10,przepisy na smoothie,1,przepisy z figami,1,przygody,1,przyrost,4,przysłiugi,1,przysmaki na imprezę,2,przytulanie,1,psychologia,7,pudelek,1,Puglia,1,pull through braid,1,pułapka zaangażowania,1,PUPA,2,Pustynia,1,pycha,3,pyszne,1,pytania,7,Qatar Airways,1,queen,1,quiz,1,rabaty,1,rady,1,recenzja,7,regeneracja,2,regulamin,1,reklamy,4,relacje,2,relaks,4,religia,5,remington,1,resentyment,1,retusz,1,rimmel,2,rok szkolny,1,rosół,1,rossmann,1,rozjaśnianie,6,rozkiminki,1,rozkminki,81,rozrywka,6,rozwoj,1,rozwojowe czwartki,74,rozwojownik,41,rozwój,166,równowaga,1,rtęć,1,ruch,1,rude,1,rude włosy,1,rzesy jedwabne,1,rzęsy,3,Rzęsy 1:!,1,rzęsy 2d,1,rzęsy metoda objętościowa Bydgoszcz,1,rzęsy przed i po,1,Safari,4,Sahara,1,Salerno,3,samodoskonalenie,134,samoleczenie,7,samoocena,2,San Marino,1,sandwich,1,sandwicz,1,Seboradin,1,Sekielski,1,self-love,1,sen,3,Sensique,1,sephora,1,seriale,1,serki topione,1,sernik,1,sesja,1,shake,1,shareweek,1,Siem Reap,1,się działo,16,silikonowy lunchbox,1,siwe włosy,1,skąd brać pieniądze,1,skąd brać ruch na bloga,1,skorupki,1,skupienie,1,słoik z uchem i słomką,1,słowiański blond,1,smartfon,1,smoothie,3,snap,1,snapchat,1,softsticks,1,sok z kapusty,1,soraya,2,Soumda,1,spanie,1,społeczne,4,sport,3,sposoby na odporność,1,sposoby na wypadające włosy,1,sposób na pryszcze,1,sposób na tabliczkę mnożenia,1,spotkanie,7,sprytna dziewczyna,1,sprzątanie,1,sprzęt,7,ssanie oleju,1,stopy,1,stories,1,strach,3,strach przed oceną,1,strach przed pobraniem krwi,1,stres,4,studia,6,studiowanie,1,studniówka,3,styl,9,suche włosy,1,sukces,1,sukienka,4,sukienki,2,suknie ślubne,1,suplement,1,Sycylia,1,syrop z pędów sosny,1,szacunek,1,szampon,3,szczęście,8,szczotka,1,szeginia,1,szkoła,11,szminka,7,szpilki,2,szpotawe kolana,1,sztuczki,1,sztutowo,1,szybkie przekąski,2,ślimaczki,1,Śliwki w boczku,1,ślub,2,śmiech,1,śniadanie,3,śniadanie we Lwowie,1,średnie włosy,4,święta,2,tablet,1,tablet do 500 zł,1,tablet na studia,1,tag,26,Tajlandia,7,tangle teezer,3,tani obiad,1,tania lokówka,1,tanie,4,tanie buty,1,tanie czytanie,1,tanie dodatki do mieszkania,1,tanie loty,1,tanie podróżowanie,1,tanie zwiedzanie,1,tarta,2,tarta snickers,1,tartinki,1,tech,7,Tekst powstał w ramach współpracy z Wydawnictwem Otwartym.,1,tekst sponsorowany,3,tekst we współpracy z marką GOSH,2,Tel awiw,1,telefon,2,telewizja,1,Tesori d'oriente,1,test,20,the sims,1,todo,1,topless,1,torebka,2,torebki,1,tortilla,1,toruń,1,trendy,7,triki,31,trolling,1,troska,1,trwałe loki,1,Tunezja,2,tusz,1,twarz,2,tydzień,19,tygodnik,185,tygodniowe love,12,Tylko nie mów nikomu,1,ubrania,2,ubranie,1,uczucia,1,udawany warkocz,1,Ukraina,4,ulubieńcy,8,upał,1,updo,1,upięcia,1,upięcie,1,urban decay,1,urlop,2,uroda,207,urodzinowe menu,1,urodziny,3,usta,10,venita,3,vipera,1,w co się ubrać,4,w szystkie,1,w11,1,wady,1,wakacje,14,wakacje jesienią,1,walentynki,1,wanna,1,Warszawa,4,warsztaty,1,wartości,1,wazelina,1,ważne,2,wcierka,2,wdzięczność,3,wegańskie,2,wegetariańskie,3,weltschemerz,1,wiara,2,wiarygodni influencerzy,1,wibo,4,wieczór panieński,1,wiedza,1,więcej,1,wigilia,2,wilno,2,wino,1,wiosna,1,wishlist,8,własne pieniądze kobiety,1,Włochy,8,włosy,133,wnętrza,2,wob,1,woda,2,woda brzozowa,1,wolontariat,2,worth following instagram profiles for better life,1,wpływ,1,wrapy,1,wrażenia,1,Wrocław,1,wsparcie,1,współpraca,38,współprace,1,wszystkich świętych,1,wszystkie,512,wtyczki,1,wybór,1,wybrzeże amalfitańskie,1,wychowanie,1,wycieczka,4,wydatki,1,wydawnictwo,1,wygodne wałki,1,wymiary,1,wyniki,1,wypadanie włosów,4,wyszukiwania,2,wyzwania,5,wyzwanie,37,wyzwanie - bycie miłym,1,wyzwanie30dni,3,xiaomi,1,youtube,5,za darmo,3,za hajs matki baluj,1,zabawy,2,zaczrwienienia,1,zagęszczanie zupy,1,zakupy,17,zakupy na Ali,2,zalecenia WHO,1,zapach,1,zapalenie oskrzeli,1,zarabianie,1,zarobki,2,zawijaski,1,zawiść,1,zdejmowanie hybryd,1,zdjęcia,1,zdrowa dieta,1,zdrowie,71,zdupy,1,zero waste zerowaste,1,zerowaste,1,zeszyt,2,zima,1,zioła,1,złoty blond,1,zły humor,2,zmiana koloru włosów,1,zmysł dotyku,1,znajomi,1,zupa,5,zupa dyniowa,1,zupa krem,3,zupy,2,zwierzęta,5,zyski,1,źródła ruchu na bloga,1,żel aloesowy,1,żel aloesowy zastosowania,1,żenada,1,żółta sukienka,1,życie,1,życzenia,1,życzenia noworoczne,1,
ltr
item
Aniamaluje - fajny blog ✅ Lifestyle ✅zdrowie ✅rozwój osobisty ✅uroda: Czy można zakazać makijażu i farbowania włosów w szkole?
Czy można zakazać makijażu i farbowania włosów w szkole?
Czy w szkole można nosić makijaż? Czy nauczyciele mogą zakazać farbowania włosów? Czy można dostać jedynkę za pomalowane rzęsy?
https://4.bp.blogspot.com/-fF8pRJdeom0/XG9Q-jHdPpI/AAAAAAAAzyQ/SATEv0xfTlAs3O2Dm1JzoYHzFfjOZ_cqgCLcBGAs/s1600/IMG_5739.JPG
https://4.bp.blogspot.com/-fF8pRJdeom0/XG9Q-jHdPpI/AAAAAAAAzyQ/SATEv0xfTlAs3O2Dm1JzoYHzFfjOZ_cqgCLcBGAs/s72-c/IMG_5739.JPG
Aniamaluje - fajny blog ✅ Lifestyle ✅zdrowie ✅rozwój osobisty ✅uroda
https://www.aniamaluje.com/2019/02/czy-mozna-zakazac-makijazu-i-farbowania.html
https://www.aniamaluje.com/
https://www.aniamaluje.com/
https://www.aniamaluje.com/2019/02/czy-mozna-zakazac-makijazu-i-farbowania.html
true
3538531450758840466
UTF-8
Loaded All Posts Not found any posts VIEW ALL Readmore Reply Cancel reply Delete By Home PAGES POSTS View All RECOMMENDED FOR YOU LABEL ARCHIVE SEARCH ALL POSTS Not found any post match with your request Back Home Sunday Monday Tuesday Wednesday Thursday Friday Saturday Sun Mon Tue Wed Thu Fri Sat January February March April May June July August September October November December Jan Feb Mar Apr May Jun Jul Aug Sep Oct Nov Dec just now 1 minute ago $$1$$ minutes ago 1 hour ago $$1$$ hours ago Yesterday $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago more than 5 weeks ago Followers Follow THIS CONTENT IS PREMIUM Please share to unlock Copy All Code Select All Code All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy