Jak pozbyłam się strachu przed pobraniem krwi (hemofobii)

Jeśli na myśl o pobraniu krwi robi ci się słabo i oblewa się strach, rzuć proszę okiem na moje wypociny i przeczytaj jak ja sobie z tym poradziłam. Wierz mi, jeśli JA dałam radę, ty też dasz :).


Krew miałam pobieraną bardzo często, ale zazwyczaj z problemami. Zawsze wiedziałam, że jesto to badanie potrzebne, ważne i przeprowadzane dla mojego dobra, ale kilka niemiłych sytuacji wpędziło mnie w solidną fobię.
Winię głównie trzy czynniki - teleranek, moje niskie ciśnienie i grubą Bertę z nieprzyjemną twarzą i brwiami jak od szklanki.

Gdy byłam mała, teleranek (to zbiorcza nazwa na "domowe przedszkole" i wszystkie inne z porannego pasma dla dzieci) edukował by nie iśc za nieznajomym panem który chce pokazać małe kotki w piwnicy i nie brać cukierków od obcych. Ponieważ w jednej z takich inscenizacji "cukierkiem" który uśpił dziecko (później porwane) było coś co przypominało mi cukierka HALLS albo fruitellę, nie jadłam ich przez jakiś rok. Innym czymś było straszenie "EJC", jak wymawiali AIDS. W sumie powinno chodzić o wirusa HIV, ale who cares. Na pewno nie  twórcy pasm dla dzieci z lat 90.  :)

Dowiedziałam się, że groźne EJC można dostać przez zakażoną strzykawkę albo narkotyki. W efekcie bałam się strzykawek.


Gdy zbliżał się pierwszy poważny zabieg w moim malutkim życiu (wycięcie migdałka) czteroletnia ja musiałam iść na kolejne pobranie krwi w celu zbadania krzepnięcia. Niestety byłam już zindoktrynowana telerankiem.

Siedząc z tatą w poczekalni zaliczyłam dwie wtopy. Widząc bełkoczącego starszego pana pytającego kto-z-państwa-ostatni w taki sposób, jakby miał paczkę landrynek w buzi albo luźne zęby, zapytałam na głos TATAAAA A W JAKIM JĘZYKU TEN PAN MÓWI? Na co cała poczekalnia ryknęła śmiechem, a pan złapał buraka, którego pamiętam do dzisiaj. Druga wtopa nudzącej się w kolejce Ani - TAAAATA? Czemu my tu siedzimy? Przecież ja nie mam EJCA!

Także bałam się strzykawek, więc ze strachem usiadłam w gabinecie i posłuchałam kłamstw o ukąszeniu przez komara. Pierwsze wkłucie zakończyło się fiaskiem, krew nie leciała. Nie bolało jak ukąszenie komara - popłakałam się. Gruba pielęgniarka o bardzo tłustych palcach zaczęła mocno uciskać moją rękę w poszukiwaniu żyły i w końcu po bólach, prośbach (dostaniesz gumę babaloo... a może huba-buba? nie pamiętam już) i groźbach (to dla twojego dobra, chyba nie chcesz zachorować i iść do szpitala [LOL]) jakoś pobrali mi krew. Gumę dała mi ta druga, milsza pielęgniarka :D. Cała sytuacja z gmeraniem mi igłą  w żyle, z której nie chciała lecieć krew, przestraszyła mnie na dalsze życie.

Chociaż nie, jest drugi składnik tej układanki - wenflon.
Siedział w mojej ręce gdy miałam znieczulenie (ogólne) przy wycinaniu migdałka. Na równi kocham swoich rodziców, ale w takich sprawach ufałam bardziej tacie - gdy narkoza powoli zaczynała działać, szepnęłam konspiracyjnym szeptem - TATA, bierzemy kapcie i uciekamy stąd! :D. 

Współczuję pielęgniarkom wysłuchującym przekleństw rzucanych przez pacjentów na których zaczyna działać narkoza - krzyczałam TY GŁUPIA PIELĘGNIARKO nie rozumiesz jak mówię do ciebie PO POLSKU? Zabieraj mi to z tej ręki. No tata jaka ona głupia, nie rozumie PO POLSKU :D

Dzisiaj się z tego śmieję, ale byłam przerażona (bo teleranek ostrzegał przed EJC). Przekupili mnie pieczątką z pingwinkiem, po wybudzeniu dostałam od rodziców bardzo modne kakao cola-cao, z tą słomką i kubkiem (?) na który był we wczesnych latach 90. wielki lans :D Na koniec w ramach rekompensaty mogłam zabrać tyle kolorwanek z misiem ile chciałam. Wzięłam wszystkie -.- (zabieg miałam prywatnie, więc nikt nic nie powiedział :D).

Za to bardziej od gardła bolała mnie ręka w miejscu, w którym wcześniej był wenflon. I tak na poważnie zaczęłam bać się igieł.

Dlaczego mówię, że to fobia? Ponieważ istnieje coś takiego i wiem, że wiele osób zmaga się z panicznym strachem przed pobraniem krwi. Mój był tak silny, że dosłownie chowały mi się widoczne chwilę wcześniej żyły. Były widoczne chwilę przed wejściem do gabinetu, a gdy siedziałam na krześle i wyciągałam rękę, stawały się jasne lub niewidoczne. Wtedy pielęgniarka musiała je mocno wymacać. A to tylko nakręcało mój strach przed każdym kolejnym razem.
Po pobraniu krwi gdy siedzi się z wacikiem i uciska się miejsce po wkłuciu, mijało jakieś 5 minut i mdlałam w poczekalni. Mam specyficzne wyniki krwi (choruję przewlekle) i jest to związane z lawiną powikłań mojej głównej choroby, ale to tylko potęgowało mój strach przed każdym kolejnym razem. Doszło do tego, że gdy miałam szesnaśnie lat musiałam iść na pobranie krwi z mamą, bo po prostu zwiałabym przed badaniem z poczekalni. Mój strach był irracjonalny, ale bardzo silny.

Mimo, że stosunkowo często miałam pobieraną krew, mój strach nie malał ani trochę. Nie oswajałam się z tym, wprost przeciwnie. Racjonalne argumenty do mnie nie trafiały, moje żyły po prostu się chowały, a ja miałam ochotę za każdym razem uciekać.

Jak więc sobie z tym poradziłam?

Skuteczne sposoby które znam:
- Idź na pobranie krwi tak, by być na początku kolejki, nawet przed tymi starszymi paniami, które są tam dla rekreacji. Im mniej czasu na rozmyślanie o swoim lęku, tym lepiej :)
- Towarzysz wcześniej innym podczas pobrania krwi - najlepiej komuś, kto kompletnie się tego nie boi - obserwując jak inni znoszą dzielnie cały zabieg, zaczniesz się z tym oswajać
- Podczas pobierania krwi nie patrz na rękę, z której krew ci pobierają ;-) Możliwe, że nawet nie zarejestrujesz momentu wkłucia, a lekki ból poczujesz dopiero, gdy połowa materiału będzie już pobrana
- Wybierz się do miejsca, w którym pobierają krew prywatnie, albo przynajmniej do nowoczesnego. Wygodny fotel z oparciem, porządna opaska zaciskowa i taka jednorazowa probówka która zasysa krew robią naprawdę OGROMNĄ różnicę. W prywatnej opiece medycznej personel jest też zazwyczaj bardziej uprzejmy, a cała impreza to około...10 złotych. Sam zadaj sobie pytanie czy warto dopłacić za komfort
- Inna opcja to wejście do gabinetu z kimś, kto nie będzie się użalał i twardo będzie stał z tobą w gabinecie aż pobiorą ci krew i przestaniesz panikować, Polecam w sytuacjach kryzysowych, gdy pilnie potrzebujesz badania i nie masz czasu na całą terapię wychodzenia z fobii. Towarzystwo konkretnej, stanowczej i opanowanej osoby bardzo pomaga. Pielęgniarki czasami się poddają mówiąc nic z tego nie będzie  a wchodząc do gabinetu z kimś twardo stąpającym po ziemi bardzo istotnie zwiększasz swoje szanse na sukces.

Wszystkie sposoby sprawdziłam na własnej skórze i żyle :) Z czasem mój strach zaczął maleć i dzisiaj praktycznie nie istnieje. Traktuję to jako niezbyt lubiany, ale potrzebny obowiązek, coś w rodzaju zmywania naczyń :) Jeśli powyższe nie pomagają, koniecznie udaj się z tym do psychologa, który być może pokieruje cię dalej na terapię - hemofobia to bardzo poważny strach. Piszę o tym, ponieważ moja koleżanka zaniechała diagnostyki tarczycy z powodu strachu przed pobraniem krwi, które było niezbędne.
To badanie jest jednym z podstawowych i bardzo ważnych - szkoda byłoby niszczyć swoje zdrowie z powodu irracjonalnego strachu!
Jeśli ja - panikująca na hasło "pobierzemy ci teraz krew" oblewałam się potem, miałam niskie ciśnienie, chowały mi się żyły i miałam ochotę uciec z gabinetu - w końcu przestałam się bać - jestem pewna, że też dasz sobie radę. Zapewne wiele razy kolejkowi współtowarzysze niedoli podśmiewali się z mojego zachowania, bo strachu przed pobieraniem krwi pozbyłam się dopiero w okolicach drugiego roku studiów. Pobierano mi krew tak często, że w końcu całkowicie mi to spowszedniało. Jedynie wciąż śledzę wzrokiem czy strzykawka i igła są świeżo wyjęte i czy pielęgniarka ma rękawiczki. W końcu nie chcę mieć EJCA :D

Jeśli cierpisz na ten rodzaj panicznego strachu - nie zostawiaj tego tak bez konkretnych działań. Unikanie podstawowych badań może być groźne dla twojego zdrowia. I wierz mi - kiedyś rzeczywiście pobieranie mogło być bardzo nieprzyjemne i bolesne, ale dzisiaj istnieję specjalne jednorazowe probówki, które praktycznie same pobierają krew. 
Zdaję sobie sprawę z tego, że temat jest wstydliwy i pewnie niektórzy będą się teraz ze mnie śmiać, ale traktuję to jako przełamanie pewnego rodzaju wstydu i mam szczerą nadzieję, że komuś to pomoże. Odnoszę wrażenie, że mało się o tym mówi i wiele osób z powodu swojego lęku rezygnuje z dalszej diagnostyki różnych chorób. Ponadto chciałabym zachęcić do regularnego badania krwi a także przy okazji - może zrobienia tych nieszczęsnych badań na obecność wirusa HIV? To również temat tabu, a przecież nie trzeba wiele by go złapać - wystarczy niewierny partner.

Jestem ciekawa, czy też boicie/baliście się pobrania krwi. Będzie mi bardzo miło, jak dacie znać w komentarzach, bo takie wypowiedzi mogą pomóc także innym! 

Psst! Wpisy z Włoch będę przeplatać inną tematyką, by nie zanudzić tych, których moje podróże nie interesują :) Jeśli przegapiłeś pierwszą część mojej włoskiej przygody, zerknij tutaj :)
Ciao!


Ta piękna sukienka ze zdjęcia pochodzi z tego sklepu (klik)Bądź na bieżąco! 
  INSTAGRAM ❤ FACEBOOK 
❤ FACEBOOK MONIKI 
Niektóre teksty widzą tylko subskrybenci (nie lądują na "głównej") -
 jeśli chcesz być na bieżąco, zostań obserwatorem w google lub na bloglovin :) A jeśli dany tekst Ci pomógł, sprawisz mi przyjemność, jeśli klikniesz +1 w g+ pod tekstem :)
Follow on Bloglovin

Komentując oświadczasz, że znasz regulamin

COMMENTS

BLOGGER
Nazwa

-40% drogeria natura,2,-49% rossman,5,-50% na kosmetyki,1,#Koniecznie przeczytaj,16,100 dni bez spodni,3,15 hair project,3,2015,6,2016,11,2017,12,2018,9,2019,4,2020,1,218,1,4-godzinny tydzień pracy,1,5+,1,50 list,1,abody,1,afro,1,akceptacja,7,akcesoria,1,aktualizacja włosów,7,aktywne słuchanie,1,Alberobello,1,aliexpress,8,alkohol,1,aloes,1,Amalfi,1,Andrea,2,anemia,1,Angkor wat,1,Ania poleca,8,aniamaluje,2,anime,1,ankieta,1,aplikacja,2,aplikacje,3,apple,1,Apulia,1,asertywność,2,astor,1,ateizm,1,automistyfikacja,1,Avon,2,awokado,1,Azja,7,babcia,1,baczewski,1,bakterie,1,Barcelona,3,Bari,1,bataty,1,bądź duży,2,bez pieczenia,1,bezglutenowe,1,bezpieczeństwo,1,biała czekolada,1,biały laptop,1,biblia,1,bicie,1,bieganie,1,biel,1,bingo spa,2,biust,4,biustonosz,2,Black friday,1,bliskość,1,BLOG,581,blogi,3,blogowanie,4,blond,1,błędy,1,bob,5,boczek,2,body-shaming,1,bohaterki,1,bohemian rhapsody,1,botki,1,boty,1,boże narodzenie,1,ból ucha - naturalne metody,1,bridal hairstyles,1,bronde,1,brwi,5,buty,11,by nogi wydawały się dłuższe,1,cele,4,cele życiowe,1,celia,1,ceny w Tajlandii,1,cera,3,Cetaphil,1,Chiny,3,chwalenie się,1,ciało,41,ciastka,2,ciasto bez pieczenia,2,ciasto francuskie,1,ciasto kinder country,1,ciasto snicker,1,ciąża,1,Cicha noc,1,ciekawe blogi,4,cienie,1,cieniowane,1,ciepłe ubranie zimą,1,cinema city unlimited,1,Claudia Shiffer,1,co,1,co było,1,co jest za damo,1,co kupić babci,1,co kupić dziadkowi,1,co kupić na dzień matki,1,co kupić na promocji w rossmanie,3,co kupić na wieczór panieński,1,co na prezent,1,co powiedzą inni,1,co przywieźć z Ukrainy,1,co przywieźć ze Lwowa,1,co robić jesienią,3,co robić w grudniu,1,co robić w kwietniu,1,co robić w lipcu,1,co robić w listopadzie,1,co robić w lutym,1,co robić w maju,1,co robić w marcu,1,co robić w październiku,1,co robić w sierpniu,1,co robić w styczniu,1,co robić we wrześniu,1,co warto kupić na promocji rossman,1,co warto kupić na promocji w drogerii natura,1,co warto przeczytać,2,co warto zrobić na studiach,1,co zjeść w tajlandii,1,co zobaczyć w londynie,1,Co zrobić,1,co zrobić by rude włosy nie płowiały,1,co zrobić żeby włosy szybciej rosły,1,copywriter,1,creaclip,1,cruelty-free,2,curls,1,Cypr,2,cytaty,1,czarna rzepa,1,czas,4,czasopisma,6,czcionki,1,czekolada,1,czekolada z żelkami,1,czekoladki,1,czereśnie,1,czerwiec,2,czerwona królowa,1,czkawka,1,czosnek,2,czuciowiec,1,czy książki są drogie,1,czy można narzucać wiarę,1,czy można zmuszać do chodzenia na religię,1,czy można zmuszać dziecko do chodzenia do kościoła,1,czy warto lecieć na Cypr,1,czy warto obchodzić halloween,1,czy zapłacę cło,1,czytanie,3,czytnik,1,czytnik za złotówkę,1,ćwiczenia,6,daktyle,2,darmowe e-booki,1,darmowy planer,1,death note,1,decubal,1,delia,1,demakijaż,2,depilacja,5,depilacja laserowa,1,depilacja pach,1,depresja,1,Dermedic,1,Dermedic Capilarte,1,deser,1,desery,1,design,21,detoks,1,dieta,15,dieta śródziemnomorska,1,diy,15,dla dojrzałych kobiet,1,dlaczego nie piję mleka,1,dlaczego warto wyparzać i wymieniać szczoteczkę do zębów,1,długie nogi,1,do 100 zł,1,Dobre Bakterie,1,dobre nawyki,11,dobro,1,dochód,1,domodi,1,domowe sposoby,3,domowy sernik,1,dowody naukowe,1,drinki,1,duplo,1,dusza,14,dzieci,17,dzień babci,1,dzień matki,1,easy hairstyle,1,edukacja,2,edukacja seksualna,1,egzamin,1,egzaminy,1,eko,1,eksperci,1,eksperymenty,1,eld,1,elfen lied,1,emocje,6,energia,1,essence,1,etykiety,1,eyeliner,2,fanatyzm,1,FAQ,2,farbowanie,13,FAS,1,feminizm,1,fetysz stóp,1,fetyszysta stóp,1,figa,1,figi,1,figura,1,film,13,film o freddiem mercurym,1,filmy,11,filozofia,2,finanse,9,first7jobs,1,fit,13,Fitocell,1,freddie,3,Freddie Mercury,2,freelance,1,fryzura,6,fryzura na ślub,2,fryzury,29,fryzury ślubne,3,fryzury z grzywką,2,gadżety,10,gdańsk,2,gdy dasz plamę?,1,gdzie kupić biustonsz 65e,1,gdzie pojechać w maju,1,gdzie tanio kupować meble,1,girlpower,1,gliceryna,1,golden blonde,1,golden rose,1,gotowanie,2,granica,1,granica polska ukraina,1,Grecja,3,gronkowiec złocisty,1,gry,5,grzywka,1,gule podskórne,1,gwałt,1,gwiazda dnia,1,hair trends,1,hairstyles,3,halloween a wszystkich świętych,1,haloween,1,hejt,1,hemofobia,1,henna,5,historyjka motywacyjna,14,Horchata,1,Hot,135,hotel,1,hula-hoop,3,humor,1,hybrydy,3,ifluencer,1,ile idzie przesyłka z Aliexpress,1,imbir,1,impreza,5,infinity dress,1,influencerzy,1,inne,487,inne.,1,inni,1,innne,2,inspiracje,35,inspiracje tygodnia,34,instagram,2,instagram stories,1,inteligencja,1,iOS,1,iphone,1,iphone7,1,isadora,1,italia,3,Izrael,2,jackson,1,jajko w awokado,1,jak aplikować wcierki,2,jak być lepszym chrześcijaninem,1,jak być sobą,1,jak być szczęśliwym,2,jak dorobić,1,jak dostać się na Ukrainę,1,jak efektywnie czytać,1,Jak efektywniej korzystać z sieci,1,jak jeść figi,1,jak kupić idealną ramoneskę,1,jak kupować na aliexpress,3,Jak łatwiej się skupić i wyeliminować rozpraszacze?,1,jak mieć więcej przyjaciół,1,jak napisać pracę licencjacką,1,jak napisać pracę magisterską,1,jak naturalnie wyleczyć anemię,1,jak nauczyć się angielskiego,1,jak nie chorować,1,jak nie marnować czasu w sieci,1,jak nie przejmować się zdaniem innych,1,jak oszczędzać,1,jak oszczędzać.,1,jak ozdobić zeszyt,1,jak pobrać the sims 2 za darmo,1,jak pokonać strach przed tym,1,jak pomóc dziecku molestowanemu seksualnie?,1,jak poprawić koncentrację,2,jak poradzić sobie ze złym dniem,3,jak poszerzyć horyzonty,1,jak powiększyć biust,1,jak prawidłowo czyścić uszy,1,jak przyspieszyć porost włosów,5,jak radzić sobie z gniewem,2,jak radzić sobie z krytyką,1,jak radzić sobie ze stresem,1,jak realizować cele,1,jak rozładować napięcie,2,jak się nie przejmować,1,jak się skupić,1,jak się ubrać zimą,1,jak się uczyć,1,jak się wyspać,1,jak skutecznie notować,1,jak sprawić,1,jak sprawić by inni nas lubili,1,jak stać się bardziej lubianym,1,jak stać się lubianym,1,jak stać się optymistą,1,jak stosować olej kokosowy,1,jak stosować wcierki do włosów,1,jak szybko podejmować decyzje,1,jak szybko zapuścić włosy,2,jak tanio czytać książki,1,jak tanio podróżować,10,jak tanio zorganizować wakacje,4,Jak tanio zorganizować wycieczkę do Londynu,1,Jak tanio zorganizować wyjazd do Lwowa,1,jak uczyć się na własnych błędach,1,jak usprawnić mózg,1,jak utrzymać rudy kolor,1,jak uzyskać loki,2,jak wybrać tablet,1,Jak wykorzystać instagram w rozwoju,2,jak wypromować bloga,1,jak wzmocnić odporność,1,jak zacząć zmieniać swoje życie,1,jak zarobić,1,jak zarobić na monetach,1,jak zbudować dom z butelek,1,jak zdać maturę,1,jak zdobyć przyjaciół,1,jak zmotywować się do nauki,2,jak zmotywować się do pisania pracy,1,jak zmotywować się do sprzątania,1,jak znaleźć znajomych,1,jak znaleźć życiową pasję,1,jak zorganizować wypad na Maltę,1,jak zrobić frytki z batatów,1,jak zrobić loki,2,jak zrobić rosół,1,jak zrobić smoothie,1,jak zrobić tortillę,1,jak zrobić własną czekoladę,1,jak zwalczyć ból ucha,1,jak zwalczyć stres,3,jak zwiększyć poczucie własnej wartości,1,Jaka jest najlepsza dieta? Najzdrowsza dieta,1,jaką książkę przeczytać,1,jaką lokówkę wybrać,1,jaki blender wybrać,1,jaki film obejrzeć,1,Jakie buty kupić na wiosnę? Przegląd wiosna/lato 2015,1,jakie właściwości ma figa,1,jantar,2,january to do list,1,jednodniówka londyn,1,jedzenie,11,jej kosmetyczka,5,jesień,2,języki,1,joanna,4,kalendarz,1,kalendarz adwentowy,1,kalendarze,1,Kambodża,1,kampania,1,kampanie,1,kanapki,1,kapusta kiszona,1,karta LGBT,1,kasa,1,kasza,1,kasza jaglana,1,kaszel,2,kasztany,2,Katania,1,katar,1,kąpiel,1,Khao Sok,1,Kijów,4,kinestetyk,1,kino,3,klasyczny sernik,1,kler,1,kłos,1,kobiecość,2,kobiety,3,kochamżycie,1,komedia,1,kompleksy,9,koncentracja,1,konkurs,38,konkursy,1,kontrowersje,1,korektor,1,kosmetyki,73,koszule,1,kościół,1,kot,1,kotlety,1,kotlety z kaszy jaglanej,1,koty,1,kozi ser,1,kozieradka,1,kreatywność,13,kredki,1,kremy,1,krok po kroku,3,krótka piłka,2,krótkie fryzury,2,krótkie włosy,1,krytyka,3,krzywe nogi,2,książka,15,książka do przeżycia,1,książki,32,ksometyki,1,Kuala Lumpur,1,kuchnia,66,kultura,5,kupowanie lajków,1,kurki,1,kwiecień,1,kwiecień 2016,1,kwiecień 2017,1,lakier,21,laminowane,2,Langkawi,1,laptop,2,laptop do 2000 zł,1,Larnaka,1,lato,6,leaving neverland,1,leczenie,3,led,1,legimi,2,lek na kaca,1,lekcje,2,lemoniada,1,lęk przed ludźmi,1,lęk przed pobraniem krwi,1,licencjat,2,linki,5,linki tygodnia,147,lista,5,lista życzeń,2,listopad,1,lob,1,loczki,3,lody,1,loki,6,loki bez lokówki,2,loki bez użycia ciepła,1,lokówka z biedronki,1,Londyn,2,Lublin,1,ludzie,1,luksus,2,lumpeksy,1,lunchbox,2,luz,1,luźne,17,Lviv,1,Lwów,5,macbook,1,macbook air 13,1,Magia sprzątania,1,maj,1,majówka,1,makaron,1,makijaż,41,makijaż oczu,1,Malezja,3,maliny,1,Malta,1,mały biust,2,mam problem,1,Mani,24,manicure,1,marakuja,1,Marie Kondo,1,marzec,1,masaż,2,masaż stóp,1,mascarpone,1,maska,1,masło czosnkowe,1,masło z pieczonego czosnku,1,maść ichtiolowa,1,maść z witaminą A,1,matura,1,maxi,2,meble,1,meddiet,1,medycyna,1,medyka,1,medytacja,1,MEGAFON,3,metale ciężkie,1,meteoryty,1,męskie,1,miasta,2,miesiąc,3,migrena,1,mikrokamera,1,Mionetto,1,miód,1,miya,1,mleko,1,mleko kokosowe,1,mleko owsiane,1,młodzież,2,moda,30,modne,1,modne buty 2015,1,modne fryzury,3,modne fryzury 2015,4,modne fryzury 2016,8,modne fryzury 2017,4,modne fryzury 2018,8,modne fryzury 2019,1,modnef fryzury 2019,1,moja historia,4,moje cechy,1,moje ulubione produkty spożywcze,2,moment.pl,1,monety kolekcjonerskie,1,morze,1,morze martwe,1,motywaca,1,motywacja,27,mrożona kawa,1,muffinki,1,muzeum 3d art,1,muzyka,8,my secret,1,myśli,112,myśli rozwój,1,na co żel aloesowy,1,na oparzenia słoneczne,1,na porost włosów,1,na wesele na studniówkę,1,nails,2,najlepsza dieta,1,najlepsza zupa,1,NAJNOWSZE,7,najzdrowsza dieta,1,najzdrowszy olej świata,1,naked 3,1,naked 3 podróbka,1,naprawa zniszczonych włosów,2,naturalna pielęgnacja,1,naturalne metody,1,naturalny makijaż,1,nauka,15,nauka języków obcych,1,nawyki,4,nie lubię sprzątać,1,nieśmiałość,1,nocleg,1,nogi,2,notowanie,1,nowe,1,nuda,3,nudny wykład,1,nuggetsy,1,o mnie,20,obcasy,1,obiad,3,obiad w 10 minut,2,obuwie,1,oczy,2,oczyszczanie,4,odchudzanie,2,odkładanie marzeń na później,1,odrobaczanie,1,odżywianie,17,odżywienia,1,oferty,1,okazje,1,okulary,5,olej kokosowy,1,olej rycynowy,5,olejek,2,olejek z drzewa herbacianego,2,olejowanie,1,opadająca powieka,1,opakowania,1,opalanie topless,1,opieka,1,opinia,2,opinie,3,optymalizm,1,organizacja,14,orszada,1,osobiste,1,Ostuni,1,oszczędzanie,1,oszukiwanie samego siebie,1,oszustwa,1,owoce,3,pakowanie,1,paletka,1,pamiętniki z wakacji,2,pancakes,1,panieński,1,panini,1,party,1,Paryż,3,pasje,1,pastele,1,paznokcie,31,pedagogika,1,pedofilia,2,penne all' arrabbiata,1,perfumy,1,pewność siebie,1,pędzle,1,pielęgnacja,3,pieniądze,14,pieniądze na podróże,1,pierogi,1,piersi,2,pies,1,pilomax,2,pisanie,1,pizza,1,placenta,1,planer,1,planer pdf,1,planowanie,1,pobierz organizer,1,pobranie krwi,1,pocketbook louch lux 3,1,poczucie własnej wartości,1,podkład,1,podpłomyk,1,podróże,51,podsumowanie,51,podsumownaie,1,Pogoda,1,pokój,2,POLECANE,4,polecane książki,1,południowe włochy,1,pomidorowa,2,pomoc,4,Pompeje,1,pomysły,1,poniedziałkowy motywator,15,poradnik,2,porost włosów,2,post sponsorowany,1,post we współpracy z marką,6,postanowienia,1,postanowienia noworoczne,2,pot,2,potliwość,1,Poznań,1,PR,4,praca,5,praca zdalna,1,prawa człowieka,1,presja,1,prezenty,8,profile które warto śledzić na instagramie,1,prom,1,promocja,2,promocja rossman,4,promocja super pharm,1,promocje,2,Prosecco,1,proste,1,prostownica,1,prywata,1,przedłużane rzęsy,1,przedłużanie rzęs,1,przekąska,1,przekąski,4,przekąski do wódki,2,przekąski na imprezę,2,przekąski na urodziny,3,przemoc,3,przemoc psychiczna,1,przemoc symboliczna,1,przepis,33,przepis na pomidorówkę,1,przepis na sernik,1,przepis na tartę,1,przepis na tartę z białą czekoladą i mascarpone,1,przepis na zupę pomidorową,1,przepisy,10,przepisy na smoothie,1,przepisy z figami,1,przygody,1,przyrost,4,przysłiugi,1,przysmaki na imprezę,2,przytulanie,1,psychologia,7,pudelek,1,Puglia,1,pull through braid,1,pułapka zaangażowania,1,PUPA,2,pycha,3,pyszne,1,pytania,7,Qatar Airways,1,queen,1,quiz,1,rabaty,1,rady,1,recenzja,7,regeneracja,2,regulamin,1,reklamy,4,relacje,2,relaks,4,religia,4,remington,1,resentyment,1,retusz,1,rimmel,2,rok szkolny,1,rosół,1,rossmann,1,rozjaśnianie,6,rozkiminki,1,rozkminki,81,rozrywka,6,rozwoj,1,rozwojowe czwartki,74,rozwojownik,41,rozwój,166,równowaga,1,rtęć,1,ruch,1,rude,1,rude włosy,1,rzesy jedwabne,1,rzęsy,3,Rzęsy 1:!,1,rzęsy 2d,1,rzęsy metoda objętościowa Bydgoszcz,1,rzęsy przed i po,1,Safari,4,Salerno,3,samodoskonalenie,134,samoleczenie,7,samoocena,2,San Marino,1,sandwich,1,sandwicz,1,Seboradin,1,self-love,1,sen,3,Sensique,1,sephora,1,seriale,1,serki topione,1,sernik,1,sesja,1,shake,1,shareweek,1,Siem Reap,1,się działo,16,silikonowy lunchbox,1,siwe włosy,1,skąd brać pieniądze,1,skąd brać ruch na bloga,1,skorupki,1,skupienie,1,słoik z uchem i słomką,1,słowiański blond,1,smartfon,1,smoothie,3,snap,1,snapchat,1,softsticks,1,sok z kapusty,1,soraya,2,Soumda,1,spanie,1,społeczne,4,sport,3,sposoby na odporność,1,sposoby na wypadające włosy,1,sposób na pryszcze,1,sposób na tabliczkę mnożenia,1,spotkanie,7,sprytna dziewczyna,1,sprzątanie,1,sprzęt,7,ssanie oleju,1,stopy,1,strach,3,strach przed oceną,1,strach przed pobraniem krwi,1,stres,4,studia,6,studiowanie,1,studniówka,3,styl,9,suche włosy,1,sukces,1,sukienka,4,sukienki,2,suknie ślubne,1,suplement,1,Sycylia,1,syrop z pędów sosny,1,szacunek,1,szampon,3,szczęście,8,szczotka,1,szeginia,1,szkoła,10,szminka,7,szpilki,2,szpotawe kolana,1,sztuczki,1,sztutowo,1,szybkie przekąski,2,ślimaczki,1,Śliwki w boczku,1,ślub,2,śmiech,1,śniadanie,3,śniadanie we Lwowie,1,średnie włosy,4,święta,2,tablet,1,tablet do 500 zł,1,tablet na studia,1,tag,26,Tajlandia,7,tangle teezer,3,tani obiad,1,tania lokówka,1,tanie,3,tanie buty,1,tanie czytanie,1,tanie dodatki do mieszkania,1,tanie loty,1,tanie podróżowanie,1,tanie zwiedzanie,1,tarta,2,tarta snickers,1,tartinki,1,tech,7,Tekst powstał w ramach współpracy z Wydawnictwem Otwartym.,1,tekst sponsorowany,3,tekst we współpracy z marką GOSH,2,Tel awiw,1,telefon,1,telewizja,1,Tesori d'oriente,1,test,20,the sims,1,todo,1,topless,1,torebka,2,torebki,1,tortilla,1,toruń,1,trendy,7,triki,31,trolling,1,troska,1,trwałe loki,1,tusz,1,twarz,2,tydzień,19,tygodnik,183,tygodniowe love,12,ubrania,2,ubranie,1,uczucia,1,udawany warkocz,1,Ukraina,4,ulubieńcy,8,upał,1,updo,1,upięcia,1,upięcie,1,urban decay,1,urlop,2,uroda,207,urodzinowe menu,1,urodziny,3,usta,10,venita,3,vipera,1,w co się ubrać,4,w szystkie,1,w11,1,wady,1,wakacje,13,wakacje jesienią,1,walentynki,1,wanna,1,Warszawa,4,warsztaty,1,wartości,1,wazelina,1,ważne,2,wcierka,2,wdzięczność,3,wegańskie,2,wegetariańskie,3,weltschemerz,1,wiara,2,wiarygodni influencerzy,1,wibo,4,wieczór panieński,1,wiedza,1,więcej,1,wigilia,2,wilno,2,wino,1,wiosna,1,wishlist,8,własne pieniądze kobiety,1,Włochy,8,włosy,133,wnętrza,2,wob,1,woda,2,woda brzozowa,1,wolontariat,2,worth following instagram profiles for better life,1,wpływ,1,wrapy,1,wrażenia,1,Wrocław,1,wsparcie,1,współpraca,38,współprace,1,wszystkich świętych,1,wszystkie,512,wtyczki,1,wybór,1,wybrzeże amalfitańskie,1,wychowanie,1,wycieczka,4,wydatki,1,wydawnictwo,1,wygodne wałki,1,wymiary,1,wyniki,1,wypadanie włosów,4,wyszukiwania,2,wyzwania,5,wyzwanie,37,wyzwanie - bycie miłym,1,wyzwanie30dni,3,xiaomi,1,youtube,5,za darmo,3,za hajs matki baluj,1,zabawy,2,zaczrwienienia,1,zagęszczanie zupy,1,zakupy,17,zakupy na Ali,2,zalecenia WHO,1,zapach,1,zapalenie oskrzeli,1,zarabianie,1,zarobki,2,zawijaski,1,zawiść,1,zdejmowanie hybryd,1,zdjęcia,1,zdrowa dieta,1,zdrowie,71,zdupy,1,zero waste zerowaste,1,zerowaste,1,zeszyt,2,zima,1,zioła,1,złoty blond,1,zły humor,2,zmiana koloru włosów,1,zmysł dotyku,1,znajomi,1,zupa,5,zupa dyniowa,1,zupa krem,3,zupy,2,zwierzęta,5,zyski,1,źródła ruchu na bloga,1,żel aloesowy,1,żel aloesowy zastosowania,1,żenada,1,żółta sukienka,1,życzenia,1,życzenia noworoczne,1,
ltr
item
Aniamaluje - fajny blog ✅ Lifestyle ✅zdrowie ✅rozwój osobisty ✅uroda: Jak pozbyłam się strachu przed pobraniem krwi (hemofobii)
Jak pozbyłam się strachu przed pobraniem krwi (hemofobii)
https://4.bp.blogspot.com/-4GWV1HhWEKg/V0jkYePk6MI/AAAAAAAAmN8/opDb_aZHL1sy_1inUBDovprUw9fhwKsSgCLcB/s1600/lek%2Bprzed%2Bpobieraniem%2Bkrwi.jpg
https://4.bp.blogspot.com/-4GWV1HhWEKg/V0jkYePk6MI/AAAAAAAAmN8/opDb_aZHL1sy_1inUBDovprUw9fhwKsSgCLcB/s72-c/lek%2Bprzed%2Bpobieraniem%2Bkrwi.jpg
Aniamaluje - fajny blog ✅ Lifestyle ✅zdrowie ✅rozwój osobisty ✅uroda
https://www.aniamaluje.com/2016/05/jak-pozbyam-sie-strachu-przed-pobraniem.html
https://www.aniamaluje.com/
https://www.aniamaluje.com/
https://www.aniamaluje.com/2016/05/jak-pozbyam-sie-strachu-przed-pobraniem.html
true
3538531450758840466
UTF-8
Loaded All Posts Not found any posts VIEW ALL Readmore Reply Cancel reply Delete By Home PAGES POSTS View All RECOMMENDED FOR YOU LABEL ARCHIVE SEARCH ALL POSTS Not found any post match with your request Back Home Sunday Monday Tuesday Wednesday Thursday Friday Saturday Sun Mon Tue Wed Thu Fri Sat January February March April May June July August September October November December Jan Feb Mar Apr May Jun Jul Aug Sep Oct Nov Dec just now 1 minute ago $$1$$ minutes ago 1 hour ago $$1$$ hours ago Yesterday $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago more than 5 weeks ago Followers Follow THIS CONTENT IS PREMIUM Please share to unlock Copy All Code Select All Code All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy