Dzień Babci – nietypowe pomysły na prezenty, także te DIY

 Niebawem Dzień Babci i Dziadka. Pomyślałam, że warto podzielić się spostrzeżeniami o tym, co dla babć jest ważne, dlaczego babcię trzeba cenić i jak jej to okazać. Będą nietypowe pomysły na prezenty (również DIY) i garść spostrzeżeń. Gotowi? 

Z moją babcią są same przeboje 😉 Miała trudne dzieciństwo i przez to posiada dwie osobowości… Nie każdy to wie, ale moja babcia doskonale zdaje sobie sprawę z tego, że mam bloga. Czasami prosi, bym powiększyła jej bardzo mocno i wytłumaczyła słowa, których nie rozumie ;-).  “Anusia, coś ty znowu powypisywałaś w tym komputerze? Poczytaj babci” – mawia. 
Od dawna mam pospisywane różne jej historie i śmieszne wpadki – jednym z większych marzeń babci jest to, aby wszystko to spisać i wydać. Jednak dopiero, jak odejdzie z tego świata.  Myślę, że byłby materiał lepszy niż na film typu Ida
Wyobraźcie sobie wieś, gdzie Niemcy nie robią problemów, a nawet opatrują rany czy pomagają naprawić maszyny, a wszyscy boją się partyzantów, którzy wpadają i zabierają całe jedzenie, zostawiając wieśniaków bez żadnych środków do życia, skazanych na głód… A z drugiej strony wszyscy mówią, że to Niemcy są źli. Jak żyć w popranym świecie, gdy zły jest bardziej dobry od dobrego? Najwybitniejsi filozofowie by się zagubili….
Wyobraźcie sobie, jakie dziwne rzeczy robi z postrzeganiem siebie i świata obserwacja, jak zagania się ludzi do stodoły, by spalić ich żywcem…A widzisz to, gdy masz lat sześć. Albo siedem. Sam nie wiesz, bo rodzicom nie spieszyło się z zapisaniem w urzędzie, że urodziło się kolejne dziecko…
 Babcia chociaż fizycznie jest zdrowa*,  wymaga opieki z innego powodu.
Piszę o tym wszystkim, bo czasami ktoś krytykuje mnie, za wspominanie o “wybrykach” mojej babci. 
Bo trochę ich było – ołtarzyk na meblościance, który się zapalił, łapanie wody z pralki przez wyciąganie wtyczki w trakcie prania, wbicie wielkiego gwoździa pół centymetra od przewodów elektrycznych… Przyznaję, czasami brak nam sił i cierpliwości. Po pierwsze dlatego, że babcia powoduje zagrożenie da siebie i innych, po drugie dlatego, że takie zabawy jak wymiana elektryki tanie nie są. Ale babcia o tym wie, i naprawdę naiwne byłoby myślenie, że da się pisać te anegdoty bez jej wiedzy – żyję w miasteczku małym, na osiedlu raczej starych plotkar i wszyscy wiedzą wszystko :). WSZYSTKO. Trochę tylko ironiczne jest to, że Ci, którzy wydają opinie o tym, jaką jestem niedobrą wnuczką, nie dostrzegają, że chociaż babcia ma dokładnie trójkę dzieci (jedno swoje, dwoje wychowała po śmierci ich matki), siódemkę wnucząt i dwoje prawnucząt, to tylko my utrzymujemy z babcią kontakt, u nas mieszka i to my się nią opiekujemy. Pozostałe wnuki nawet nie zaprosiły jej na własne śluby, prawnucząt nigdy nie widziała na oczy… To znaczy widziała – w drugi dzień świąt pokazałam Jej  ich zdjęcia na fejsbuku.

Trochę hipokryzją zalatuje fakt, że ludzie wyśmiewający się z różnych profili na facebooku (Typu Faszyn from Raszyn, gdzie pewnie część prezentowanych osób jest upośledzona albo bardzo uboga, na pewno niektóre są czyimiś babciami!), uważają anegdotkę za dowód, że zwykła ze mnie bladź.
Babcia ma dobre serce i szczere intencje, ale czasami wychodzi śmiesznie, czasami groźnie. Niedawno zrobiłam jej zdjęcie tabletem (chciała zobaczyć, jak to wygląda). Następnego dnia mówi, że nie spała całą noc, bo nie była na zdjęciu uczesana 😉 Takie rzeczy są dla niej ważne i zawsze ma włosy spięte w kok, nawet wtedy, gdy zakłada beret.
Babcia lubi też laurki. Myślę, że wiele Waszych babć też – laurkę można postawić w widocznym miejscu. Koniecznie na pierwszej stronie musi być napisany rok z którego pochodzi ręcznie wykonana kartka.  Wtedy goście zobaczą, że babcię ktoś kocha…
Babcia uwielbia faworki/chruściki 🙂 Oczywiście zawsze jak się je przyniesie, mówi : Po co, nie trzeba było 😉 Ale się cieszy. 
No właśnie – jedzenie. Sami wiecie, jak jedzą seniorzy… dlatego moim zdaniem, dobrym pomysłem w ramach prezentu jest przyniesienie babci czy dziadkowi czegoś zdrowego i wysokiej jakości. Ja robię to tak, aby nie naruszyć autonomii babci i nie urazić Jej dumy. Mieszkamy w domu jednorodzinnym, babcia ma na parterze tak jakby osobne mieszkanie z osobnym wejściem, więc gotuje sobie sama… Wojna babcię mocno zahartowała, nawet obierki ziemniaków nie mogły się zmarnować i czasem były jedynym posiłkiem. Dlatego pochłonięcie zawartości słoika z ogórkami przygotowanymi siedem lat temu, czy zjadanie olszówek, to dla babci norma. (Trujące? Jakie trujące, ja jem i nic mi nie jest! – wykrzykuje :)).
Jednak zahartowanie nie sprawia, że magicznym sposobem babcia staje się zwolniona z dostarczania sobie niezbędnych składników. Dlatego serdecznie polecam dokarmianie babć i dziadków ;-).

https://www.aniamaluje.com/2014/11/zdrowe-odzywianie-jest-tanie-konkretne.html

Pomysły na prezenty :
LINK do gazetki
Gazetka : LINK
Wybrałam nietypowe prezenty. Kliknięcie na obrazek przenosi do gazetki w serwisie okazjum, widać też ceny ;-).
Po akcji z postawieniem świeczki pod obrazkiem z Matką Boską, która doprowadziła do małego pożaru parteru, w domu znajduje się czujnik dymu – kupiony kiedyś babci na prezent bez okazji. Myślę, że babcia czy dziadek docenią, że dbacie o ich bezpieczeństwo…
Dobrze na osobowość seniora wpływa obecność kota. Felinoterapia jest dość skuteczna, pod warunkiem, że starsza osoba jest w stanie kotem się zaopiekować. Kot mojej babci “chodzi” do weterynarza na nasz koszt. Zwierzak sprawia, że człowiek czuje się potrzebny i bezwarunkowo kochany cały czas…. Ale to tylko wtedy, kiedy dana osoba chciałaby mieć zwierzę i podoła opiece (lub jesteś w stanie jej w tym pomóc). 
Myślę, że przeróżne masażery też są bardzo fajnym pomysłem. Moja babcia jest aktywna, dużo jeździ na rowerze, ale rozgrzewająca masująca poduszka przynosi ulgę…
Jest też kilka fajnych pomysłów na DIY, które zebrała Kasia. Odsyłam do Jej tekstu : 30 DIY pomysłów na prezent dla babci i dziadka

Ulubioną książką mojej babci jest “Chłopiec z nad Bzury” (Anusia, sama prawda w tej książce, sama prawda. Wszystko tak było jak w tej książce). Ja myślałam o kupieniu babci książki “Dziarski Dziadek”, ale obejrzała filmiki pana Antoniego na moim laptopie i powiedziała, że starczy.

Książka Dziarski Dziadek : KLIK

Dobrym pomysłem jest też nagranie babci jakiegoś pozytywnego serialu. Babcie nierzadko oglądają przekrzykujących się polityków, seriale pełne intryg, zdrad i karmią takimi smutnymi obrazami swoje umysły. Może by tak…Nagrać babci Ranczo? To serial o całkiem pozytywnej zmianie, gdzie grają aktorzy o typowo polskiej urodzie i problemy są bardzo…prawdziwe.

Albo kupić telefon z dużymi cyframi? Zrzucić się z innymi bliskimi na nowe okulary albo protezę?

Zachęcam też do przeczytania ciekawego artykułu o tym, jak dzisiaj zmieniła się rola babci (po więcej kliknij na obrazek lub w link pod nim)

więcej tutaj  : Ciekawy artykuł w Skarbie (bonus)   Nie piszę o dziadku, bo wypadłam z obiegu i nie umiem czuć w dziadkowy umysł. Bardzo go kochałam i za nim tęsknię, więc odsyłam do tekstu : śmiałam się, gdy umarł mój dziadek. Wszystko wyjaśni.
Zdjęcia, które nie pochodzą z okazjum, wzięłam z pinterest.

Na koniec, kilka słów refleksji. Moja babcia jest okazem zdrowia i poza rzadkim bólem w krzyżu i krótkimi, acz intensywnymi epizodami, gdy nie jest moją babcią, a jest “Wiesławą” i rozsiewa złośliwe plotki, chowa różne rzeczy czy włamuje się do szafy w piwnicy, jest osobą o dobrych intencjach. Jeśli robi złe rzeczy, to zawsze pojmuje to jako coś w słusznej sprawie. I chociaż czasami niemożebnie mnie irytuje i mam jej serdecznie dość, to na swój sposób bardzo ją cenię i kocham.

Ostatnio zapisała się na rehabilitację, by pomóc sobie na krzyż, który czasami bardzo jej dokuczał. Ból zniknął. Ale kilka dni temu w pachwinie pojawiło się twarde “coś” wielkości jajka. Lekarze mówią, że albo babcia ma wyjątkowy paskudny ropień, albo ma od dawna guza, który zawsze był gdzieś w okolicy krzyża i się przemieścił…. Jutro pobierany jest wycinek.

I chociaż czasami babcia wybitnie działa mi na nerwy i zdarzało mi się rzucić w gniewie, że już “Jej czas” (kto jest bez winy niech pierwszy rzuci kamieniem!…), to bardzo trzymam kciuki by to jednak był ropień… Bo wiele babci zawdzięczam.

Gdyby nie babcia, nie miałabym tak wielkiej siły do walki o swoje zdrowie. Bardzo długo trzymałam się przekonania, że “nie ma diagnozy-nie ma choroby”. Być może to myślenie mnie ochroniło… pewnie mam to po babci, która wymusiła na lekarzach cesarskie cięcie bez uzasadnienia i dzień (!) po porodzie poszła pracować w pole.

Gdyby nie babcia i jej niektóre trudne zachowania, nigdy nie nauczyłabym się nieziemskiej cierpliwości, która bardzo przydaje się przy pracy z dziećmi. 

Gdyby nie babcia, być może wyżej ceniłabym dobra materialne. Babcia pochodzi ze szlacheckiej rodziny, która w momencie jej narodzin była już całkiem spłukana. Przyszło – poszło, wiem, że nic nie jest trwałe i nie ma co budować na taki kruchym fundamencie poczucia swojej wartości.

Gdyby nie babcia, być może bałabym się “co inni powiedzą”. Może byłabym zależna od opinii innych, przejmowałabym się hejterami, albo nie podjęła niektórych decyzji ze strachu przed tym, jak zostaną odebrane? Dla babci jestem zawsze za chuda, albo za blada  następnego dnia za gruba i za rumiana. Nauczyłam się, że nie da się sprostać oczekiwaniom wszystkich wokół, więc warto spełniać SWOJE.

Dzięki babci nauczyłam się też nagrywać różne rzeczy i dążyć do tego, by były na piśmie 😉 Przydatne, gdy załatwiasz coś w dziekanacie!

 Babcia jednego dnia potrafi lamentować, że drzewo zasłania jej widok z okna, a po tym jak przyjedzie fachowiec do obcięcia gałęzi, wchodzi na drzewo (!) i krzyczy, że kocha przyrodę i po jej trupie. 

– Babciu, przecież sama mówiłaś?

– Ja?! jak Boga kocham, w życiu tak nie mówiłam!  W życiu!

A dzień później : czego to tego drzewa nie przytniecie? Nic z okna nie widzę… 😉

Napisałam ten tekst, bo wiem, że babcia się o nim dowie i będzie chciała przeczytać. A wtedy się uśmieje i zapyta, czemu nie wstawiłam tego zdjęcia, gdzie nie miała fryzury, przecież tak pięknie wyszła ;-))).

Kochajcie swoje babcie! I trzymajcie kciuki za to, żeby to nie był nowotwór!


Niektóre teksty widzą tylko subskrybenci (nie lądują na “głównej”) –

 jeśli chcesz być na bieżąco, zostań obserwatorem w google lub na bloglovin 🙂 A jeśli dany tekst Ci pomógł, sprawisz mi przyjemność, jeśli klikniesz +1 w g+ pod tekstem 🙂

Follow on Bloglovin
0 0 vote
Article Rating
Uściski, Ania
77 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
bloo.
5 lat temu

Smutne jest to, że wiele osób ogranicza swój kontakt z dziadkami do telefonu na dzień babci i na święta. Chyba najlepszym prezentem są właśnie odwiedziny, obecność. dobry obiad tak jak wspomniałaś. Bo babcie chyba generalnie mają to do siebie, że dbają o wszystkich wokół, a o siebie najmniej.

Ev
Ev
5 lat temu
Reply to  bloo.

Jeśli się babcię ma… Mi dziadkowie już dawno nie żyją:(

Anonimowy
Anonimowy
5 lat temu
Reply to  bloo.

Ja mam babcie i bardzo za nią tęsknie, ale mieszkam od niej daleko bo 500km. A rozmowa przez telefon, skypa? To nie to samo, nie lubie tego. Po prostu smutno mi, że nie mogę być z nią i resztą rodziny.

Anonimowy
Anonimowy
5 lat temu

Bardzo dobrze się to czytało 🙂 Trzymam mocno kciuki za babcię!

Anonimowy
Anonimowy
5 lat temu

:)))
Dorota.

Anonimowy
Anonimowy
5 lat temu

Ech Aniu doskonale Cię rozumiem,ostatnio z babcią J mamy tyle problemów….Jeździmy po szpitalach,załatwiamy różne rzeczy, martwimy się, dbamy ,a ona i tak zadzwoni po rodzinie po sąsiadach ,że mój tata to ją bije i krzyczy, że nikt jej nie pomaga , że chłodna ,głodna i biedna…A wcale tak nie jest. Ostatnio mamy z nią naprawdę ciężki czas, ale tak naprawdę ,naprawdę. Babcia J przeżyła II WŚ i w jej wsi byli Niemcy , zabijali na jej oczach i to niestety też odcisnęło na niej swoje piętno.Kocham ją,ale jak Boga kocham(a kocham) to naprawdę tracę cierpliwość….Nie rozumiem jednej rzeczy…Ludzi ,którzy wydają… Czytaj więcej »

Andra
Andra
5 lat temu

Mojej babci wapnieje mózg. Odkąd zmarł dziadek i mieszka sama, dzieje się to w zawrotnym tempie (przynajmniej sądząc po tym, co wyczynia, bo do lekarza od tych kilku lat nie chce dać się zaciągnąć i koniec, uważa, że jest zdrowa – bo fizycznie w zasadzie jest. A gdyby jej powiedzieć, że potrzebuje neurologa i psychiatry, chyba nas wszystkich by do nich odesłała). Moja babcia dawno przestała być moją babcią, bo teraz kieruje nią jakiś dziwny twór w jej mózgu. To zupełnie tak, jakby z pudełka 1000 puzzli wziąć tylko 600 i ułożyć z nich obrazek bez dziur. Nie pasuje i… Czytaj więcej »

Andra
Andra
5 lat temu
Reply to  Andra

Zapomniałam dodać, że moja babcia ma dopiero 66 lat…

kubekczekolady
5 lat temu

Ja mam wspaniałą babcię. A Twojej życzę wszystkiego dobrego i zdrowia 🙂

Nitka
5 lat temu

Mojej babci już nie ma – odeszła dwa miesiące temu bardzo nagle. Wychowywała mnie i kochałam ją bardziej niż mamę, która w gruncie rzeczy była zawsze zabiegana. To było dziecko powojenne, kiedy nie było co do garnka włożyć Gdy zostawiałam niedojedzone kartofle to się złościła i dojadała za mnie 🙂 Tęsknie za nią i wiem ze zawsze będę. Życzę Twojej babci dużo zdrowia, żeby mogła przeżyć jak najwięcej radosnych chwil z Tobą!

Carrie
5 lat temu

Trzymam jak najmocniej Aniu! Jak najwięcej zdrowia dla babci!

bez senność
5 lat temu

Świetny tekst. Moi dziadkowie też często zaprzeczaja swoim poglądom sprzed kilku dni ale taki już urok:)) trzymam mocno kciuki za Babcię. Pozdrowienia dla Ciebie i dla niej!:) bez sennosc

Muffinka
5 lat temu

Ja swoją babcię kocham i nie zamieniłabym jej na żadną inną.
Dziadka nigdy nie znałam, a wiem, że świetnie byśmy się dogadywali. Miał sporo podobnych zainteresowań jak ja.
Zdrowia dla Twojej babci i każdej innej!

Anonimowy
Anonimowy
5 lat temu

To okropne ale moja babcia też o tych Niemcach i partyzantach to samiusieńko plecie. Nigdy nie mogłam tego ogarnąć…. Słuchać nie chciałam, ani wierzyć.

Ala

Szara Wiewiórka
5 lat temu
Reply to  Anonimowy

Moja babcia miała 12 lat gdy stwierdziła, że chce jechać do Niemiec pracować. Była wojna i babcia, która miała siedmioro rodzeństwa, często chodziła głodna. 12 lat, dacie wiarę? Dla mnie to się wydaje nie prawdopodobne, że dziecko samo podjęło taką decyzję, zawzięło się i pojechało, ze starszym bratem. Pomagała w gospodarstwie i sprzątała, ale dobrze wspomina tę rodzinę. Nawet po latach nawiązała kontakt z synem tych ludzi, trochę młodszym od siebie i sporadycznie wymieniają korespondencję, a nawet raz się spotkali. 🙂 Dlatego nie dziwi mnie historia o dobrych Niemcach. Przecież to, że była wojna nie znaczy, że wszyscy Niemcy nienawidzili… Czytaj więcej »

Anonimowy
Anonimowy
5 lat temu

Bardzo wzruszył mnie ten post, a to dlatego, że dał mi do myślenia. Ja nie odwiedzam mojej babci, dzwonię do niej na święta, nie poświęcam wystarczająco dużo uwagi, a ma już 85 lat. Nie będzie żyła wiecznie, a ja zdaję sobie sprawę z tego, że kiedyś będę żałować swojego postępowania..

Anonimowy
Anonimowy
5 lat temu

Aż mi łezka pociekła :). Pozdrów babcię.

Anonimowy
Anonimowy
5 lat temu

Zycze zdrowia Twojej babci. Moja ma bzika na punkcie zdrowej diety, moze kupowac ubrania na bazarze albo w lumpie, ale idac do niej na obiad mozna miec pewnosc, ze wszystko sprawdzone jest pod katem smieciowosci, chorobotworczosci i na pewno nie ma w tym tego typu ustrojstw. Pod tym katem jestem o babcie spokojna ; ) jakis czas temu pokazalam babci youtube (kupila sobie laptopa) i w trakcie dziadkowej imprezy (moja babcia przezywa druga mlodosc w klubie seniora) dzwonila do mnie i pytala jak sie "to cholerstwo przyglasnia", bo puszczala niech zyje bal ; D Generalnie babcia sie ucieszy najbardziej z… Czytaj więcej »

Kinga E.
5 lat temu

Aniu, gdy mieszkałam z moją chorą babcią, wiele razy myślałam o tym, kiedy wreszcie przyjdzie na nią czas. Dla dziecka wkraczającego pomału w okres nastoletni dzielenie pokoju (! 5 osób w dwupokojowym mieszkaniu..) z babcią i jej alzheimerem było dość trudne. Do końca życia będzie mnie prześladował dzień w którym dowiedziałam się o jej śmierci. Chociaż byłam wtedy daleko, czułam się winna – właśnie przez tamte myśli. I przez to, że nie zdążyłam się z nią pożegnać.
Ona też lubiła chruściki. Kiedy jeszcze była w miarę zdrowa, zaplatałyśmy je razem.
Właściwie… nie po co o tym piszę.

Paulina Hurija
5 lat temu

Aniu, z Ciebie to taka kochana duszyczka! Z taką miłością piszesz o tej babci, koniecznie ją ode mnie ucałuj, bo ja babci niestety nie mam.

Anna Ewelina Wilczyńska

Ja nie mam już dziadków:(.

Monicav
5 lat temu

wspaniały tekst i bardzo gorąco pozdrawiam Twoją babcie 🙂 jeśli chodzi o prezent ja nie mam większego problemu, bo moja babcia która również łatwego życia nie miała zazwyczaj daje mi w prezencie to co sama chciałaby dostać, nie raz wprowadziło mnie to w osłupienie, ale teraz nie muszę się specjalnie głowić 🙂

carmen instars
5 lat temu

Życzę powodzenia Twojej babci :)))

Mila
5 lat temu

Moja prababcia miała takie samo zdanie o Niemcach i partyzantach. Niestety już jej nie ma między nami, zmarła kilka lat temu i dożyła 99 lat 🙂 Ona całą wojnę pracowała u Niemców i lata po wojnie oni ją nadal odwiedzali, przywozili prezenty, a potem kiedy zmarli to ich dzieci i wnuki. Teraz, kiedy prababci już nie ma to nadal przyjeżdżają od czasu do czasu. Opowiadała nam nie raz, że jak przyszły partyzanci albo Rosjanie (mieszkała jakieś 5 km od granicy z obwodem kaliningradzkim) to zawsze kradli mąkę, mięso, zabierali kurczaki, wiele dziewczyn zgwałcili i zabili, zabierali ludziom pracującym w polu… Czytaj więcej »

Emilia Skucińska
5 lat temu

ja dla moim dziadków mam po kwiatku oraz serca z masy solnej

rytmklawiatury.pl
5 lat temu

Szczerze wzruszył mnie ten tekst. Po rozmowach z Tobą i po historiach czytanych na tym, jak i wcześniejszym blogu podziwiałam Twój stosunek do babci. Dziś pokazałaś ją jako bardziej ludzką i w gruncie rzeczy wspaniałą osobę, która wiele przeszła. Nie potrafię do końca wyrazić swoich odczuć, dlatego aby nie przedłużać życzę zdrowia zarówno babci, jak i Tobie.

Pata | clumsywords.pl

A ja mam trochę wrażenie jakbym czytała o sobie i swojej babci! Mieszkam na 9 piętrze, gołębie czasem dosłownie wpadają nam przez okno. Raz takiego dorwała i zrobiła na nim rosół! "No bo jak? Pół kilo mięsa lata po mieszkaniu i ma się zmarnować?" To moja trauma dzieciństwa. Potem zawsze zamykałam w domu okna bojąc się, żeby jakoś ptak znowu się nie zawieruszył 😛

Anonimowy
Anonimowy
5 lat temu

Cos jest z tymi golebiami! Mama opowiadala mi kiedys ze w jej rodzinnym domu tez czasem jedli golebie, bo pochodzi z typowego rolniczego domu gdzie byla masa dzieci a w garach pustki…Co do babc i dziadkow to ja swoich bardzo kocham, ale coraz czesciej nie rozumiem i rozumiem jednoczesnie. Mam juz tylko jednych dziadkow – oboje nie sa zdrowi ani w kwiecie wieku. Dziadek jest typem zbieracza, oszczedzacza i pracoholika. Nie usiedzi ani minuty bezczynnie, bo mniej Go boli jak cos robi. Oszczedza na wodzie, pradzie, jedzeniu, a nawet lekach… Babcia chorowita odkad pamietam, troche z wlasnej winy, troche bo… Czytaj więcej »

ważki
5 lat temu

Trzymam kciuki za Twoją babcię!Mój dziadek także potwierdza te historie o Niemcach. Niestety w Polsce trochę trochę tak jest, że żyjemy jakimiś romantycznymi ideami. Wspominamy z dumą szlachtę, sarmatyzm – mało mówi się o tym, że była to w zasadzie samowolka i tylko dla nielicznych, żyjących kosztem tych wszystkich anonimowych, biednych, prostych ludzi bez tytułów. Podobnie w czasach wojny wspominamy tylko wielki patriotyzm i walkę o niepodległość, bez zastanowienia nad takimi właśnie sprawami, że to jest niemal zawsze czyimś kosztem. Niemcy też potrzebowali na naszych ziemiach się wyżywić, ale nie pozbawiali ludności jedzenia, raczej pomagali. Nasi "patrioci" często wierzyli tylko… Czytaj więcej »

M.M.
5 lat temu

Moja ukochana babcia westchnęła ostatni raz 7 stycznia br.
Brakuje mi jej bardzo 🙁
Jest tyle rzeczy, tyle spraw o których chciałabym z nią porozmawiać…

Anonimowy
Anonimowy
5 lat temu

Aniu, historie o dobrych Niemcach słyszałam również od mojej prababci. Mówiła też, że Niemcy lubili porządek i nie do pomyślenia było, żeby w miejscu, w którym się zatrzymywali, zostawiali po sobie bałagan (w przeciwieństwie do żołnierzy sowieckich). Opowiadała, że rozdawali dzieciom słodycze, dobrze traktowali i kobiety, i dzieci.

Anonimowy
Anonimowy
5 lat temu

Fajny post:) Chciałabym dla odmiany opisać sytuację z pozycji "niedzielnych dzieci i wnuczków", może kogoś zainteresuje?Moja teściowa -a wiec babcia moich dzieci- przez cale całe życie do późnej starości opiekowała sie pozostałym rodzeństwem mojego męża i ich dziećmi. My z mężem byliśmy jedyną częścią jej rodziny która po jakichś życiowych niepowodzeniach nie wróciła z własnymi już dziećmi na jej wikt opierunek i utrzymanie. Dosłownie! Pod koniec jedna z dorosłych już wnuczek mieszkała u babci ze swoim mężem – i każdy pieniądz dokładany przez młodych na własne utrzymanie traktowany był jak "utrzymywanie babci".Dodam, ze Pomimo ze mieszkamy w innym mieście prawie… Czytaj więcej »

Mirela Imsirovic
5 lat temu

Hi, dear, Love your blog and your posts. I follow you, could you follow back, pls. Kiss

http://mylovelyfashionbih.blogspot.com/

TwojeDIY Kasia
5 lat temu

Aniu, dzisiaj zauważyłam ruch od Ciebie i przyleciałam zobaczyć. Dzięki za link.
Świetne podpowiedzi na spędzenie tego wyjątkowego dnia.
Buziaki

Niedopowiedziane
5 lat temu

Wywołałaś uśmiech na mojej twarzy opowieściami o twojej babci 🙂
Cóż,moja babcia nie ma pojęcia co się wokół niej dzieje,najpierw wojna,podczas niej rozstrzelanie ojca na jej oczach,cudem rodzina przeżyła,potem ciężka praca,wpadka,śmierć pierwszego dziecka,mąż alkoholik,problemy ze wzrokiem,dwie operacje,nowotwór,a teraz nie chodzi i nic prawie nie rozumie. Jest ciężko,zwłaszcza,że moja mama pracuje ma chory kręgosłup,a gdy przychodzi do domu jest jeszcze babcia,którą trzeba dźwigać. Pewnie,czasami przyjdzie ktoś pomóc,ale i tak zajmuje się nią na codzień mama.
Na szczęście drudzy dziadkowie radzą sobie sami,mieszkają,chodzą,zakupy sobie zrobią,ugotują i posprzątają.
Kupiłam dzisiaj czekoladki,ciekawa jestem tylko czy druga para wnuczków się odezwie do dziadków.

Rosia483
5 lat temu

Ja niestety nie mam ani babci, ani dziadka. Z żadnej ze stron. Jednych dziadków w ogóle nie zdążyłam poznać, drugich pamiętam bardzo, bardzo słabo. I tak trochę dziwnie się czuję w sytuacji, tyle osób mówi, że musi kupić coś dla babci, że może kwiaty, może czekoladę, a może nowy kłębek włóczki, bo lubi robić na drutach. Że muszą pojechać, babcię odwiedzić.. Cóż, ja z proponowanych pomysłów na prezent nie skorzystam.. Ale swoją babcię też odwiedzę. W pewnym sensie oczywiście. Nawet kwiatka kupię. I lampkę zaświecę.
A za Twoją babcię będę trzymać kciuki z podwójną siłą! 😉

Anonimowy
Anonimowy
5 lat temu

.. Gdyby nie babcia, najprawdopodobniej miałabym pełną rodzinę, a nie rozwiedzionych rodziców…

Barbara
5 lat temu

O ile z dziadkiem mam średni kontakt, to Babcię najchętniej zagarnęłabym na 99% dni w roku, żeby zawsze mieć gdzieś tutaj koło siebie 🙂 . Co do Niemców, bo większość zwraca uwagę na ten wątek – są ludzie i ludzie, tak jak wszędzie. U mnie historie były pół na pół – z jednej strony uciekanie z rodzinnej wsi z powodu bycia na czarnej liście (za szycie toreb aptecznych dla Armii Krajowej), z drugiej praca u Niemca-ogrodnika, którego do dzisiaj miło wspominają najstarsi członkowie mojej rodziny. To pokolenie umie spojrzeć na historię, którą sami zresztą tworzyli, widząc w niej tyle różnych… Czytaj więcej »

Anonimowy
Anonimowy
5 lat temu

ja polecam kupić olej kokosowy na dzień babci i dziadka! jest pyszny i działa hamującą na alchajmera! Nawet jeśli babcia jest zdrowa to olej ten poprawia prace umysłu i można pożegnać sie z demencją 🙂

jeeej, brzmi jak reklama 😀

Anonimowy
Anonimowy
5 lat temu

Przepraszam, że nie na temat, ale mam pytanie. Chciałabym iść na magisterkę na terapię pedagogiczną. Ostatnio jak wspomniałam o tym koleżance to powiedziała, że muszę się nauczyć pisać prawą ręką, bo jestem leworęczna. Czy to konieczne ? Czy leworęczność dyskwalifikuje mnie?

Marta Wójcik
5 lat temu

Ale mi smaka narobiłaś na te faworki:D

Anonimowy
Anonimowy
5 lat temu

Faworki na czasie, a babci i dziadkowi zapalilam lampkę na grobie i pomodlilam się za nich oczywiście

happiness designer
5 lat temu

Jak dla mnie najlepszym możliwym prezentem, od kiedy widuję Babcie i Dziadka raz na pół roku, będzie rozmowa na Skype. Chciałabym ich zobaczyć, oni mnie też.
Za każdym razem, kiedy wracam do UK mój Dziadek płacze i powtarza, że to może ostatni raz, jak się widzimy.
Co do faworków, to moja Babcia robi najlepsze na świecie, więc nawet nie próbuję. Niech zostaną dla mnie magicznym wspomnieniem z dzieciństwa, o.

Vashti
5 lat temu

Ja nie mam już babci, zresztą taką prawdziwą babcią była d la mnie pra-babcia. Zawsze ją podziwiałam , wychowała 4 swoich dzieci i jeszcze moją mamę. I zawsze miała mnóstwo energii. I zawsze potrafiła mi dobrze doradzić. Była dla mnie dobra ale czasem wychodziła z niej taka jakby bezwzględność…wydaje mi się, że miała w tym swój udział wojna. Była wspaniałą kobietą i zawsze będę ją dobrze wspominać.

Trzymam kciuki, żeby wszystko było dobrze z Twoją babcią. Dobrze wiem jak to jest czekać na wyniki.

Anonimowy
Anonimowy
5 lat temu

Przeczytałam artykuł w Skarbie i aż ciężko mi było uwierzyć w podejście współczesnych młodych rodziców.Ja i moje rodzeństwo bardzo często spędzaliśmy czas pod opieką dziadków. Miało to sporo plusów, ale i też niemało minusów. Owszem, dziadek to typ domatora, który przestał pracować zanim jeszcze pojawiły się wnuki, więc nie było problemu rezygnacji z własnych planów, na rzecz opieki nad wnukami.Ja natomiast nie wyobrażam sobie, żeby oczekiwać od moich rodziców i teściów, żeby zajmowali się moimi dziećmi. Jak będą chcieli i będą mieli taką możliwość, to oczywiście! Ale nie wyobrażam sobie, żeby rezygnowali ze swoich planów i marzeń tylko i wyłącznie… Czytaj więcej »

Anonimowy
Anonimowy
5 lat temu

Aniu, bardzo dziękuje za ten post! kilka tygodni temu mój dziadek z energicznego 90-latka stał się osobą leżącą i mój dom obrócił się o 180 stopni. może jest dość sprawny fizycznie, ale trudny w obyciu, uparty, czasem nawet agresywny. zawsze staram się mieć świadomość, że być może niewiele życia mu zostało i nie ma sensu marnować tego czasu na kłótnie. mój dziadek też przeżył wojnę, Powstanie i jest prawdziwą skarbnicą wiedzy historycznej, ale też i życiowej. uważam, że warto podtrzymywać kontakty z dziadkami, babciami, zwłaszcza, że to ostatnie pokolenie, które pamięta wojnę.ja obecnie czuję się strasznie rozdarta i winna, bo… Czytaj więcej »

Anonimowy
Anonimowy
5 lat temu

kocham moją babcię mimo, że jest "trudnym" człowiekiem. Potrafi zmieniać swoje opinie jak chorągiewka i manipulować innymi.. Z drugiej strony po śmierci dziadka 6 lat temu została sama w wielkim domu i staram się w jakiś sposób ją zrozumieć i usprawiedliwić jej zachowanie. Bardzo brakuje mi mojego dziadka, którego rak płuc zniszczył po 3 miesiącach walki. Często myślę, jakby to było gdyby był teraz wśród nas i mimo upływu lat nie mogę się z tym pogodzić..

Anonimowy
Anonimowy
5 lat temu

Aniu, wybacz, że nie na temat ale mam prośbę. Mogłabyś dać mi jakieś wskazówki i podsunąć pomysły jak uczyć się z cudzych notatek? Nie potrafię i już! Muszę przepisywać sterty kartek a czas pędzi strasznie szybko, podczas przepisywania też niewiele zapamiętuję i nie wiem już co robić ;( A może stworzysz posta w tym temacie? 😉 będę bardzo wdzięczna za każdą pomoc

pozdrawiam,
Milka

Anonimowy
Anonimowy
5 lat temu
Reply to  Anonimowy

Zabrzmi jak szalony pomysł.. ale może sama zacznij notować?

Anonimowy
Anonimowy
5 lat temu
Reply to  Anonimowy

Uwierz, że to jest bardzo szalony pomysł 😉 ponieważ wykład z jednego przedmiotu na mojej uczelni prowadzony jest w formie interaktywnej, a nie tak 'byleby wysiedzieć/przespać się i sobie iść' i żeby załapać o co chodzi, trzeba cały czas słuchać prowadzącej i siłą rzeczy nie można skupić się na notowaniu. Obecność jest obowiązkowa, wlicza się do oceny z egzaminu, taki kaprys ale cóż. Kobietka poszła nam na rękę i wysłała slajdy, które omawiała, ale ja ni cholery nie potrafię z tego się uczyć. Jutro egzamin zerowy a jestem w kropce – póki co wynotowuję tylko ogólniki, może się uda.Ale od… Czytaj więcej »

Marzena T
5 lat temu

Bardzo fajnie się czyta takie rzeczy, fajnie że masz taką kochaną babcie która Cię tyle nauczyła. Ja dopiero od niedawna mam przyszywaną babcię od mojego męża. Moich jednych dziadków nie miałam okazji poznać a drudzy zmarli jak byłam bardzo mała. Dlatego teraz się uczę mieć babcię, mimo że czasem się wtrąca ma wielkie serce – bardzo fajnie jest mieć babcie 🙂 Po za tym przeszłam szkołę życia i przez 3 miesiące miałam staż w domu seniora i zajmowałam się starszymi osobami, robiłam w okuł nich wszytko łącznie z zmianą pampersów czy kąpielą. To naprawdę dużo mi dało i nauczyło szacunku… Czytaj więcej »

Ehdi Mars
5 lat temu

Moje babcie (obie) niestety już nie żyją. Dzisiejszy dzień był dla mnie nieco smutny :(. Jednak babcia do której ponoć jestem mega podobna, żyła prawie 100 lat (bez kilku miesięcy). Miałam z nią sporo przeżyć, a jej niektóre wspomnienia też nadają się prawie na książkę.

Ania
5 lat temu

Ja do babci ruszam dzisiaj 🙂 mieszka 50km od mojego domu, ale bywam tam regularnie 🙂 została mi ostatnia to dbam 🙂 pozdrawiam!

Świnka
5 lat temu

Fajne pomysły, aż żałuję ze czytam to po dniu Babci. Chociaż ja odwiedzam moją regularnie wiec chociaż na rozmawianie i wspominanie nigdy nie potrzeba okazji a przynajmniej moim zdaniem tego starsi ludzie potrzebują najbardziej 🙂

Ania S
5 lat temu

Notka bardzo mi się podoba, bardzo fajnie się ją czyta 😉 Ja do mojej babci jadę jutro i ona, podobnie jak Twoja niczego nie potrzebuje. Ostatnim razem, chyba na urodziny, dostała od nas koc, i nawet go nie wyjęła z opakowania (bo się zniszczy). Innym razem kupiliśmy jej śliczną zastawę obiadową, to i tak używa starą (bo tej jej szkoda, a tamta jest nie zniszczona) 😛Na Dzień Babci chyba kupię jakieś zdrowe produkty np. wielką torbę czystka, zapas gorzkich czekolad kilku firm (babcia ze względu na cukrzycę je tylko takie) i może tran. Zobaczę co ciekawego jutro wynajdę 😉 Bo… Czytaj więcej »

Anonimowy
Anonimowy
5 lat temu

Niestety nie mam dobrego kontaktu z dziadkami i nigdy nie mialam. Bardzo żałuję. Chociaz u dziadkow spedzalam kazde lato. Niestety ludzie w tym wieku sa bardzo naiwni, co wykorzystuje najblizsza rodzina. Babcia przepisala mieszkanie dla syna, pozniej babcia mieszkala z znajomym,ktora pozniej wykitowal, nastepnie babcia mieszkala laskawie z synem, gdzie nie ma nawet swojego prywatnego pokoju. To jest straszne, ze tacy ludzie nie widza tego co robia i nie maja sobie nic do zarzucenia. Babcia rowniez wziela pozyczke na pogrzeb dziadka, mimo ze synkowi przypisala mieszkanko warte 200 tys. Biedny synek skorzystal z okazji, wzial pozyczke, babci podsunal papiery do… Czytaj więcej »

Anonimowy
Anonimowy
5 lat temu

Moj pomysl diy, ktory zrobilam w szkole podstawowej to koszyk z cukierków. Dalam dziadkowi. Bylam mega zadowolony

Previous
Jakie jest najważniejsze słowo na świecie?
Dzień Babci – nietypowe pomysły na prezenty, także te DIY