Jak nauczyć się mówić "NIE" ?

Asertywność - modne słowo, wielki problem. Jakiś czas temu uświadomiłam sobie, że w  pewnych kwestiach sama przestałam być asertywna. Ale u mnie to mały pikuś. Mój kolega - z wykształcenia informatyk - ciągle zasypywany jest prośbami w stylu "coś mi się zepsuło w komputerze, zerknij co to dla ciebie". Jak radzić sobie w takich sytuacjach? Jak odmawiać, aby nie ranić innym i nie dać wejść sobie na głowę?
Opowiem Wam historię kolegi. To ten sam, który dostosował mi szablon na bloga.  A to istotna informacja którą warto zapamiętać.
Kolega (nazwijmy go "K") jest z wykształcenia informatykiem. Z zawodu - niekoniecznie. Jednak w świadomości wielu swoich znajomych jest "informatykiem" lub po prostu kimś kto "zna się na komputerach". Z tego powodu, regularnie bywał zasypywany prośbami typu:
- słuchaj, Windows żąda wpisania kodu i wyświetla mi się, że zostały dwa dni do aktywacji. Możesz przyjść i to jakoś obejść?
- Komputer się wyłącza, możesz na to zerknąć?
- Mojej mamie skasował się plik z ważną prezentacją nad którą długo pracowała, wpadniesz i naprawisz? To dla Ciebie nic.

NIC. To dla Ciebie Nic. Co to dla Ciebie. Dla Ciebie to chwila...

K. odpowiadał zawsze, że ok, nie ma sprawy, zerknie, pomoże. W pewnym momencie zorientował się, że nie ma na nic czasu. Po pracy odzyskuje pliki matce kolegi z którym ostatni raz widział się trzy miesiące temu i zamienili ze sobą dwa słowa. Albo naprawia komputer który się po prostu przegrzewa, bo jest w nim w środku masa kurzu a z procesora starła się cała pasta termo-coś-tam. Zapamiętałam te fakt, bo sam mnie kiedyś nauczył, że procesor trzeba co jakiś czas taką pastą posmarować.

Wiecie, te wszystkie naprawy zawsze trwały długo. A nawet jak nie trwały, to często nie padało nawet dziękuję, o propozycji zwyczajowej czekolady czy czteropaka nie wspominając.

K. tracił swój czas. Na pomaganie ludziom, którzy nic dla niego nie znaczą. A przecież mógłby robić w tym czasie cokolwiek - rozwijać swoje pasje, iść z dziewczyną do kina, świadczyć płatne usługi napraw komputerów albo leżeć brzuchem do góry i odpoczywać.

Więc zaczął mówić NIE.
I dramat. Nagle stał się gnojkiem. "Myślałam, że jesteś inny". "Nie można na Ciebie liczyć".
Hej, what the fuck? To są słowa od osób, którym kiedyś w podobnych sytuacjach pomagał. Stąd moje oburzenie. Jedna odmowa sprawiła, że nagle nikt nie pamięta o godzinach które spędził naprawiając jakiś absurdalny problem. Za darmo.

Cóż... trochę jest sam sobie winny. Nauczył tych ludzi, że tak można z nim postępować.

A ostatnio dostałam takie pytanie na "asku":
Jak klikniecie w podlinkowane słowo ask, to zobaczycie co odpowiedziałam.

Ale po czasie doszłam do wniosku, że zagadnienie zasługuje na szersze rozwinięcie. Nadaję do Was w tym momencie z biblioteki. Aby podeprzeć się mądrymi słowami innych ludzi, wzięłam sobie z półek cały stos książek o asertywności i przy okazji polecę Wam kilka ciekawych pozycji.

Przede mną leży jedenaście książek :)) 

Ale najpierw jak sobie z tym radzę:
Zanim odpowiem na czyjąś prośbę, zastanawiam się czy :
  • spełnienie jej będzie dla mnie przyjemne, neutralne czy może przykre, trudne, czasochłonne?
  • mam z tą osobą jakiś kontakt? Lubimy się? A może przypomniała sobie o mnie dopiero teraz, kiedy ma problem?
  • Czy ta osoba prosi mnie o pomoc, bo zależy jej na mojej pomocy, czy na pomocy darmowej?
Od kiedy szczerze odpowiadam sobie na te pytania, częściej odmawiam.
Lubię robić różne fajne rzeczy, także pomagać innym. Chętnie to robię, o ile czerpię z tego jakąś satysfakcję. Czasami staje się to jednak frustrujące.
Przykład?
Dostaję od Was wiele maili. Uwielbiam je. Na większość chętnie odpowiadam. Z czasem jednak stało się tak, że nie miałam czasu odpowiadać na wszystkie. Ani ochoty, jeśli chodzi o odpowiadanie na pytania na które odpowiedź już na moim blogu padła i łatwo ją znaleźć. Wychodzę z założenia, że nikt nie ma prawa nic ode mnie wymagać, dopóki mi za to nie płaci. Aby mieć czas na odpowiadanie na wartościowe wiadomości i realną pomoc tam, gdzie mogę jej udzielić, stworzyłam regulamin kontaktu - od tego czasu  bzdurne wiadomości stanowią mniej niż 1%.

I to jest fajne. W dodatku nauczyłam się naprawdę kasować bez czytania wiadomości, które nie spełniają regulaminu. Jak przeczytam - trudniej mi będzie odmówić. Ten cały regulamin nie wynika z faktu, że jestem zła, nieczuła i mam czytelników w poważaniu. Jest dokładnie odwrotnie - gdybym jak kiedyś, wpadła w pułapkę odpisywania na wiadomości przez 3-4 godziny dziennie, byłabym nieefektywna w działaniach które zajmują mi pozostałą część doby. Kiedy nie jestem wypoczęta, mogę zaspać na uczelnię, czuć się zbyt wypompowana z energii, aby dobrze poprowadzić zajęcia z jednym z dzieciaczków z którymi pracuję. Nie miałabym czasu na spotkania ze znajomymi, na delektowanie się fajnym jedzeniem, ćwiczenia... A tego nie chcę.

Czy zatem nie robię nic za free i jestem całkiem asertywna?
Wprost przeciwnie.
Często zdarza mi się poprowadzić jakieś zajęcia z dzieckiem całkowicie za darmo. Bo np. jego matka dowiedziała się o mnie od mamy chłopca z którym pracowałam i nie mają za bardzo pieniędzy. Albo nie są przekonani, czy "ciągać małego po poradniach". Spoko. Czasami robię takie rzeczy dla doświadczenia. Przecież też na tym korzystam (uczę się!). Ale... z góry mówię, że będę oczekiwała w zamian referencji lub krótkiej opinii na piśmie. Zawsze dostaję :) (Osobna historia, że mamy sezon grzewczy i jak półprzytomna poszłam w nocy dołożyć do pieca, razem z niepotrzebnymi notatkami ze studiów wrzuciłam w ogień pokaźny plik referencji... -.- ) 
Moim zdaniem taki układ jest uczciwy. I przy okazji wskazówka na przyszłość - wszelkich referencji, opinii i zaświadczeń należy oczekiwać od razu. Po czasie ciężko się o nie doprosić. (To z doświadczenia moich koleżanek).

To jak z dziewczyną która poświęciła swój czas na tworzenie szablonu dla innej blogerki. Na przyszłość warto, żeby zadbała o  cennik swoich usług. Mówię serio. To nawet nie musi być kasa (jeśli nie chce) - ceną może być np. link do jej bloga który będzie na blogu wisiał tak długo, jak długo korzystać będzie z jej szablonu czy jakiś drobny podarek. Dlaczego jednym za taką samą pracę się płaci, a innym nie?  Bo Ci pierwsi znają swoją cenę i nie pozwalają robić sobie z siebie frajerów.

Pamiętaj! Jeśli ktoś Ci mówi, że Twoją nagrodą będzie satysfakcja, poproś, aby dla satysfakcji za darmo umył Ci okna :) Zapadnie niezręczna cisza ale prawdopodobnie już nigdy nie spotkasz się z podobną prośbą od takiej osoby.

Ok. 
A co wtedy, kiedy czujesz, że wolisz odmówić ale... obawiasz się poczucia winy?
Przestań to robić. Zastanów się , czyj to problem. Twój, czy osoby, która oczekuje od Ciebie jakiegoś działania? Sądzę, że jej.
Każdy człowiek sam odpowiada za swoje emocje. Jeśli jest mu przykro, bo odmówiłeś (a miałeś powód) to jemu jest przykro. Trudno, takie jest życie, czasami spotykają nas trudne rzeczy.
A może obawiasz się odmówić, bo dana osoba przestanie Cię lubić? 
Jeśli tak miałoby się stać, to znaczy, że ta znajomość nie jest nic warta. Prawdziwi przyjaciele szanują swój czas. Bywa, że mam prośbę do kogoś bliskiego, i jeśli nie może jej spełnić - w pełni to szanuję. Na tym polega każda bliska więź - na szacunku.

Manipulowanie postawą na biedną sierotkę.
True story. Kilka lat temu dałam się zmanipulować pewnej starszej kobiecie która potrzebowała pomocy przy zakupach. Kilka razy je zrobiłam. I za każdym razem było jakieś "ale". Miarka się przebrała, kiedy zamiast zwykłego dziękuję dostałam ochrzan za to, że kupiłam Delmę, a miałam kupić Delmę extra. No kurczę! Ja sobie sama tej listy zakupów nie napisałam. 
Nigdy więcej nie poszłam zrobić tej kobiecie zakupów. Ma od tego rodzinę.

Szanowanie własnego czasu także jest bardzo ważne. Ludzie na łożu śmierci najczęściej żałują, że nie robili tego co chcieli, tylko skupiali się na realizowaniu woli innych... nie byli sobą nie żyli w pełni własnym życiem. Z tego powodu, jeśli zaplanowałam sobie, że o 10:00 mam ochotę wyskoczyć w przerwie od zajęć na świeżo wyciskany sok na drugim końcu miasta, a znajoma prosi mnie o odebranie paczki z paczkomatu (masz przerwę i tak nic nie będziesz robić), to myślę sobie - o nie! Gdybym miała po drodze, gdybym miała ochotę, gdybym rzeczywiście miała wolny czas - ok. Ale jeśli zaplanowałam sobie, że mam ochotę na ten pyszny sok, to idę na sok. I mówię otwarcie - sorry, o tej porze wybieram się na sok, zapytaj kogoś innego.

No właśnie... wielu ludzi nie mówi otwarcie dlaczego nie spełniają danej prośby. Właśnie przeczytałam to w książce Beverley Hare -Bądź asertywny, skuteczne sposoby komunikacji. Autorka rekomenduje otwarte mówienie o tym, dlaczego odmawiamy.
Nie na zasadzie - nie mogę iść z Tobą na zakupy, MUSZĘ iść na urodziny do koleżanki, tylko raczej coś w stylu - Kurczę, dzisiaj Ola urządza imprezę urodzinową na którą bardzo chciałaby pójść. Możesz zaproponować jakiś inny termin na te zakupy? Nie mogę się ich doczekać!

Oczywiście to ma rację bytu wtedy, kiedy nasze słowa są prawdziwe.
 Przed chwilą znalazłam w książce "Asertywność" (R. Alberti, M. Emmons) Kwestionariusz asertywności. Zawiera takie pytania jak: Czy mówisz coś, kiedy ktoś wpycha się przed tobą do kolejki?

Właśnie sobie go rozwiązałam, jest fajny, pomaga wyłonić zachowania nieasertywne i agresywne. Warto sobie go zrobić. Przekartkowałam tę książkę, wydaje się interesująca, porusza np. takie problemy jak asertywność i granice w seksie (i jak mówić o swoich odczuciach). To, co widzicie wyżej, to pełna wersja reklamy której użyłam na początku tekstu. Idealnie ilustruje to, co będzie się działo, gdy nie będziesz asertywny - zbyt dużo na głowie, przeładowanie.

Ja mam prawo prosić. Ty masz prawo odmówić. Ty masz prawo prosić, ja mam prawo odmówić.
Inne ciekawe książki które przekartkowałam : "Jak nauczyć się asertywosnści" - Herbert Fensterheim, Jean Baer - ciekawa pozycja zawiera dużo ćwiczeń i takie podrozdziały jak poradnik asertywności dla homoseksualistów którzy chcą wyjść z ukrycia. Całkiem inne, szersze spojrzenie na asertywność:)

Ćwiczenia zawiera też książka - Bądź sobą. Trening asertywności (Roderick S. Graham, Shan Rees), wydaje się być interesującą pozycją dla osób pracujących nad sobą.

Pozostałe pozycje nie zwróciły mojej szczególnej uwagi.


Pamiętaj - asertywność nie oznacza, że zawsze jesteś na NIE. Asertywność oznacza mówienie NIE wtedy, kiedy masz ochotę powiedzieć nie, i mówienie TAK, wtedy, kiedy masz ochotę powiedzieć tak.

Mój kolega sam zaproponował mi, że zajmie się moim szablonem. A ja przed fakultetami pójdę odebrać płytę Biebera którą zamówiła sobie moje siostra.

A teraz krótki test na asertywność :

moja książka zakwalifikowała się do konkursu na Ebook roku, w związku z czym bardzo proszę o głosy :) Jeśli kiedykolwiek mój blog wywołał u Ciebie uśmiech, albo poprawił Ci humor... zrób to samo dla mnie i wywołaj uśmiech na mojej mordce głosując (bez facebooka, i smsów, tylko potwierdzenie e-mail). Będę bardzo wdzięczna! :) LINK DO GŁOSOWANIA
Każdemu kto już zagłosował, gorąco dziękuję :**


Zanim klikniesz lub nie, odpowiedz sobie na pytania :
  • spełnienie jej będzie dla mnie przyjemne, neutralne czy może przykre, trudne, czasochłonne?
  • mam z tą osobą jakiś kontakt? Lubimy się? A może przypomniała sobie o mnie dopiero teraz, kiedy ma problem?
  • Czy ta osoba prosi mnie o pomoc, bo zależy jej na mojej pomocy, czy na pomocy darmowej?
Ja sama nie wypełniam ankiet do prac dyplomowych od niektórych osób. Przypomnę jeszcze raz :
Ja mam prawo prosić, Ty masz prawo odmówić.

Ok. To jeszcze jedno. Każda z książek którą przekartkowałam mówi - nad asertywnością DA się pracować. Część z nich to publikacje naukowe. Zakładam, że autorzy znają się na rzeczy :)

A jeśli Cię to interesuje, to wczoraj późnym wieczorem napisałam tekst o swoich ulubionych perfumach ;-) 

Będzie mi miło, jeśli zaobserwujesz mnie na :
  Follow on Bloglovin
lub polubisz na fejsie ;-)

COMMENTS

BLOGGER: 53
Loading...
Nazwa

-40% drogeria natura,2,-49% rossman,5,-50% na kosmetyki,1,#Koniecznie przeczytaj,16,100 dni bez spodni,3,15 hair project,3,2015,6,2016,11,2017,12,2018,9,2019,4,2020,1,218,1,4-godzinny tydzień pracy,1,5+,1,50 list,1,abody,1,afro,1,akceptacja,7,akcesoria,1,aktualizacja włosów,7,aktywne słuchanie,1,Alberobello,1,aliexpress,8,alkohol,1,aloes,1,Amalfi,1,Andrea,2,anemia,1,Angkor wat,1,Ania poleca,8,aniamaluje,2,anime,1,ankieta,1,aplikacja,2,aplikacje,3,apple,1,Apulia,1,asertywność,2,astor,1,ateizm,1,automistyfikacja,1,Avon,2,awokado,1,Azja,7,babcia,1,baczewski,1,bakterie,1,Barcelona,3,Bari,1,bataty,1,bądź duży,2,bez pieczenia,1,bezglutenowe,1,bezpieczeństwo,1,biała czekolada,1,biały laptop,1,biblia,1,bicie,1,bieganie,1,biel,1,bingo spa,2,biust,4,biustonosz,2,Black friday,1,bliskość,1,BLOG,583,blogi,3,blogowanie,4,blond,1,błędy,1,bob,5,boczek,2,body-shaming,1,bohaterki,1,bohemian rhapsody,1,botki,1,boty,1,boże narodzenie,1,ból ucha - naturalne metody,1,bridal hairstyles,1,bronde,1,brwi,5,buty,11,by nogi wydawały się dłuższe,1,cele,4,cele życiowe,1,celia,1,ceny w Tajlandii,1,cera,3,Cetaphil,1,Chiny,3,chwalenie się,1,ciało,41,ciastka,2,ciasto bez pieczenia,2,ciasto francuskie,1,ciasto kinder country,1,ciasto snicker,1,ciąża,1,Cicha noc,1,ciekawe blogi,4,cienie,1,cieniowane,1,ciepłe ubranie zimą,1,cinema city unlimited,1,Claudia Shiffer,1,co,1,co było,1,co jest za damo,1,co kupić babci,1,co kupić dziadkowi,1,co kupić na dzień matki,1,co kupić na promocji w rossmanie,3,co kupić na wieczór panieński,1,co na prezent,1,co powiedzą inni,1,co przywieźć z Ukrainy,1,co przywieźć ze Lwowa,1,co robić jesienią,3,co robić w grudniu,1,co robić w kwietniu,1,co robić w lipcu,1,co robić w listopadzie,1,co robić w lutym,1,co robić w maju,1,co robić w marcu,1,co robić w październiku,1,co robić w sierpniu,1,co robić w styczniu,1,co robić we wrześniu,1,co warto kupić na promocji rossman,1,co warto kupić na promocji w drogerii natura,1,co warto przeczytać,2,co warto zrobić na studiach,1,co zjeść w tajlandii,1,co zobaczyć w londynie,1,Co zrobić,1,co zrobić by rude włosy nie płowiały,1,co zrobić żeby włosy szybciej rosły,1,copywriter,1,creaclip,1,cruelty-free,2,curls,1,Cypr,2,cytaty,1,czarna rzepa,1,czas,4,czasopisma,6,czcionki,1,czekolada,1,czekolada z żelkami,1,czekoladki,1,czereśnie,1,czerwiec,2,czerwona królowa,1,czkawka,1,czosnek,2,czuciowiec,1,czy książki są drogie,1,czy można narzucać wiarę,1,czy można zmuszać do chodzenia na religię,1,czy można zmuszać dziecko do chodzenia do kościoła,1,czy warto lecieć na Cypr,1,czy warto obchodzić halloween,1,czy zapłacę cło,1,czytanie,3,czytnik,1,czytnik za złotówkę,1,ćwiczenia,6,daktyle,2,darmowe e-booki,1,darmowy planer,1,death note,1,decubal,1,delia,1,demakijaż,2,depilacja,5,depilacja laserowa,1,depilacja pach,1,depresja,1,Dermedic,1,Dermedic Capilarte,1,deser,1,desery,1,design,21,detoks,1,dieta,15,dieta śródziemnomorska,1,diy,15,dla dojrzałych kobiet,1,dlaczego nie piję mleka,1,dlaczego warto wyparzać i wymieniać szczoteczkę do zębów,1,długie nogi,1,do 100 zł,1,Dobre Bakterie,1,dobre nawyki,11,dobro,1,dochód,1,domodi,1,domowe sposoby,3,domowy sernik,1,dowody naukowe,1,drinki,1,duplo,1,dusza,14,dzieci,17,dzień babci,1,dzień matki,1,easy hairstyle,1,edukacja,2,edukacja seksualna,1,egzamin,1,egzaminy,1,eko,1,eksperci,1,eksperymenty,1,eld,1,elfen lied,1,emocje,6,energia,1,essence,1,etykiety,1,eyeliner,2,fanatyzm,1,FAQ,2,farbowanie,13,FAS,1,feminizm,1,fetysz stóp,1,fetyszysta stóp,1,figa,1,figi,1,figura,1,film,13,film o freddiem mercurym,1,filmy,11,filozofia,2,finanse,9,first7jobs,1,fit,13,Fitocell,1,freddie,3,Freddie Mercury,2,freelance,1,fryzura,6,fryzura na ślub,2,fryzury,29,fryzury ślubne,3,fryzury z grzywką,2,gadżety,10,gdańsk,2,gdy dasz plamę?,1,gdzie kupić biustonsz 65e,1,gdzie pojechać w maju,1,gdzie tanio kupować meble,1,girlpower,1,gliceryna,1,golden blonde,1,golden rose,1,gotowanie,2,granica,1,granica polska ukraina,1,Grecja,3,gronkowiec złocisty,1,gry,5,grzywka,1,gule podskórne,1,gwałt,1,gwiazda dnia,1,hair trends,1,hairstyles,3,halloween a wszystkich świętych,1,haloween,1,hejt,1,hemofobia,1,henna,5,historyjka motywacyjna,14,Horchata,1,Hot,135,hotel,1,hula-hoop,3,humor,1,hybrydy,3,ifluencer,1,ile idzie przesyłka z Aliexpress,1,imbir,1,impreza,5,infinity dress,1,influencerzy,1,inne,489,inne.,1,inni,1,innne,2,inspiracje,35,inspiracje tygodnia,34,instagram,2,instagram stories,1,inteligencja,1,iOS,1,iphone,1,iphone7,1,isadora,1,italia,3,Izrael,2,jackson,1,jajko w awokado,1,jak aplikować wcierki,2,jak być lepszym chrześcijaninem,1,jak być sobą,1,jak być szczęśliwym,2,jak dorobić,1,jak dostać się na Ukrainę,1,jak efektywnie czytać,1,Jak efektywniej korzystać z sieci,1,jak jeść figi,1,jak kupić idealną ramoneskę,1,jak kupować na aliexpress,3,Jak łatwiej się skupić i wyeliminować rozpraszacze?,1,jak mieć więcej przyjaciół,1,jak napisać pracę licencjacką,1,jak napisać pracę magisterską,1,jak naturalnie wyleczyć anemię,1,jak nauczyć się angielskiego,1,jak nie chorować,1,jak nie marnować czasu w sieci,1,jak nie przejmować się zdaniem innych,1,jak oszczędzać,1,jak oszczędzać.,1,jak ozdobić zeszyt,1,jak pobrać the sims 2 za darmo,1,jak pokonać strach przed tym,1,jak pomóc dziecku molestowanemu seksualnie?,1,jak poprawić koncentrację,2,jak poradzić sobie ze złym dniem,3,jak poszerzyć horyzonty,1,jak powiększyć biust,1,jak prawidłowo czyścić uszy,1,jak przyspieszyć porost włosów,5,jak radzić sobie z gniewem,2,jak radzić sobie z krytyką,1,jak radzić sobie ze stresem,1,jak realizować cele,1,jak rozładować napięcie,2,jak się nie przejmować,1,jak się skupić,1,jak się ubrać zimą,1,jak się uczyć,1,jak się wyspać,1,jak skutecznie notować,1,jak sprawić,1,jak sprawić by inni nas lubili,1,jak stać się bardziej lubianym,1,jak stać się lubianym,1,jak stać się optymistą,1,jak stosować olej kokosowy,1,jak stosować wcierki do włosów,1,jak szybko podejmować decyzje,1,jak szybko zapuścić włosy,2,jak tanio czytać książki,1,jak tanio podróżować,10,jak tanio zorganizować wakacje,4,Jak tanio zorganizować wycieczkę do Londynu,1,Jak tanio zorganizować wyjazd do Lwowa,1,jak uczyć się na własnych błędach,1,jak usprawnić mózg,1,jak utrzymać rudy kolor,1,jak uzyskać loki,2,jak wybrać tablet,1,Jak wykorzystać instagram w rozwoju,2,jak wypromować bloga,1,jak wzmocnić odporność,1,jak zacząć zmieniać swoje życie,1,jak zarobić,1,jak zarobić na monetach,1,jak zbudować dom z butelek,1,jak zdać maturę,1,jak zdobyć przyjaciół,1,jak zmotywować się do nauki,2,jak zmotywować się do pisania pracy,1,jak zmotywować się do sprzątania,1,jak znaleźć znajomych,1,jak znaleźć życiową pasję,1,jak zorganizować wypad na Maltę,1,jak zrobić frytki z batatów,1,jak zrobić loki,2,jak zrobić rosół,1,jak zrobić smoothie,1,jak zrobić tortillę,1,jak zrobić własną czekoladę,1,jak zwalczyć ból ucha,1,jak zwalczyć stres,3,jak zwiększyć poczucie własnej wartości,1,Jaka jest najlepsza dieta? Najzdrowsza dieta,1,jaką książkę przeczytać,1,jaką lokówkę wybrać,1,jaki blender wybrać,1,jaki film obejrzeć,1,Jakie buty kupić na wiosnę? Przegląd wiosna/lato 2015,1,jakie właściwości ma figa,1,jantar,2,january to do list,1,jednodniówka londyn,1,jedzenie,11,jej kosmetyczka,5,jesień,2,języki,1,joanna,4,kalendarz,1,kalendarz adwentowy,1,kalendarze,1,Kambodża,1,kampania,1,kampanie,1,kanapki,1,kapusta kiszona,1,karta LGBT,1,kasa,1,kasza,1,kasza jaglana,1,kaszel,2,kasztany,2,Katania,1,katar,1,kąpiel,1,Khao Sok,1,Kijów,4,kinestetyk,1,kino,3,klasyczny sernik,1,kler,1,kłos,1,kobiecość,2,kobiety,3,kochamżycie,1,komedia,1,kompleksy,9,koncentracja,1,konkurs,38,konkursy,1,kontrowersje,1,korektor,1,kosmetyki,74,koszule,1,kościół,1,kot,1,kotlety,1,kotlety z kaszy jaglanej,1,koty,1,kozi ser,1,kozieradka,1,kreatywność,13,kredki,1,kremy,1,krok po kroku,3,krótka piłka,2,krótkie fryzury,2,krótkie włosy,1,krytyka,3,krzywe nogi,2,książka,15,książka do przeżycia,1,książki,32,ksometyki,1,Kuala Lumpur,1,kuchnia,66,kultura,5,kupowanie lajków,1,kurki,1,kwiecień,1,kwiecień 2016,1,kwiecień 2017,1,lakier,21,laminowane,2,Langkawi,1,laptop,2,laptop do 2000 zł,1,Larnaka,1,lato,6,leaving neverland,1,leczenie,3,led,1,legimi,2,lek na kaca,1,lekcje,2,lemoniada,1,lęk przed ludźmi,1,lęk przed pobraniem krwi,1,licencjat,2,linki,5,linki tygodnia,147,lista,5,lista życzeń,2,listopad,1,lob,1,loczki,3,lody,1,loki,6,loki bez lokówki,2,loki bez użycia ciepła,1,lokówka z biedronki,1,Londyn,2,Lublin,1,ludzie,1,luksus,2,lumpeksy,1,lunchbox,2,luz,1,luźne,17,Lviv,1,Lwów,5,macbook,1,macbook air 13,1,Magia sprzątania,1,maj,1,majówka,1,makaron,1,makijaż,41,makijaż oczu,1,Malezja,3,maliny,1,Malta,1,mały biust,2,mam problem,1,Mani,24,manicure,1,marakuja,1,Marie Kondo,1,marzec,1,masaż,2,masaż stóp,1,mascarpone,1,maska,1,masło czosnkowe,1,masło z pieczonego czosnku,1,maść ichtiolowa,1,maść z witaminą A,1,matura,1,maxi,2,meble,1,meddiet,1,medycyna,1,medyka,1,medytacja,1,MEGAFON,3,metale ciężkie,1,meteoryty,1,męskie,1,miasta,2,miesiąc,3,migrena,1,mikrokamera,1,Mionetto,1,miód,1,miya,1,mleko,1,mleko kokosowe,1,mleko owsiane,1,młodzież,2,moda,30,modne,1,modne buty 2015,1,modne fryzury,3,modne fryzury 2015,4,modne fryzury 2016,8,modne fryzury 2017,4,modne fryzury 2018,8,modne fryzury 2019,1,modnef fryzury 2019,1,moja historia,4,moje cechy,1,moje ulubione produkty spożywcze,2,moment.pl,1,monety kolekcjonerskie,1,morze,1,morze martwe,1,motywaca,1,motywacja,27,mrożona kawa,1,muffinki,1,muzeum 3d art,1,muzyka,8,my secret,1,myśli,113,myśli rozwój,1,na co żel aloesowy,1,na oparzenia słoneczne,1,na porost włosów,1,na wesele na studniówkę,1,nails,2,najlepsza dieta,1,najlepsza zupa,1,NAJNOWSZE,7,najzdrowsza dieta,1,najzdrowszy olej świata,1,naked 3,1,naked 3 podróbka,1,naprawa zniszczonych włosów,2,naturalna pielęgnacja,1,naturalne metody,1,naturalny makijaż,1,nauka,15,nauka języków obcych,1,nawyki,4,nie lubię sprzątać,1,nieśmiałość,1,nocleg,1,nogi,2,notowanie,1,nowe,1,nuda,3,nudny wykład,1,nuggetsy,1,o mnie,20,obcasy,1,obiad,3,obiad w 10 minut,2,obuwie,1,oczy,2,oczyszczanie,4,odchudzanie,2,odkładanie marzeń na później,1,odrobaczanie,1,odżywianie,17,odżywienia,1,oferty,1,okazje,1,okulary,5,olej kokosowy,1,olej rycynowy,5,olejek,2,olejek z drzewa herbacianego,2,olejowanie,1,opadająca powieka,1,opakowania,1,opalanie topless,1,opieka,1,opinia,2,opinie,3,optymalizm,1,organizacja,14,orszada,1,osobiste,1,Ostuni,1,oszczędzanie,1,oszukiwanie samego siebie,1,oszustwa,1,owoce,3,pakowanie,1,paletka,1,pamiętniki z wakacji,2,pancakes,1,panieński,1,panini,1,party,1,Paryż,3,pasje,1,pastele,1,paznokcie,31,pedagogika,1,pedofilia,2,penne all' arrabbiata,1,perfumy,1,pewność siebie,1,pędzle,1,pielęgnacja,3,pieniądze,14,pieniądze na podróże,1,pierogi,1,piersi,2,pies,1,pilomax,2,pisanie,1,pizza,1,placenta,1,planer,1,planer pdf,1,planowanie,1,pobierz organizer,1,pobranie krwi,1,pocketbook louch lux 3,1,poczucie własnej wartości,1,podkład,1,podpłomyk,1,podróże,51,podsumowanie,51,podsumownaie,1,Pogoda,1,pokój,2,POLECANE,4,polecane książki,1,południowe włochy,1,pomidorowa,2,pomoc,4,Pompeje,1,pomysły,1,poniedziałkowy motywator,15,poradnik,2,porost włosów,2,post sponsorowany,1,post we współpracy z marką,6,postanowienia,1,postanowienia noworoczne,2,pot,2,potliwość,1,Poznań,1,PR,4,praca,5,praca zdalna,1,prawa człowieka,1,presja,1,prezenty,8,profile które warto śledzić na instagramie,1,prom,1,promocja,2,promocja rossman,4,promocja super pharm,1,promocje,2,Prosecco,1,proste,1,prostownica,1,prywata,1,przedłużane rzęsy,1,przedłużanie rzęs,1,przekąska,1,przekąski,4,przekąski do wódki,2,przekąski na imprezę,2,przekąski na urodziny,3,przemoc,3,przemoc psychiczna,1,przemoc symboliczna,1,przepis,33,przepis na pomidorówkę,1,przepis na sernik,1,przepis na tartę,1,przepis na tartę z białą czekoladą i mascarpone,1,przepis na zupę pomidorową,1,przepisy,10,przepisy na smoothie,1,przepisy z figami,1,przygody,1,przyrost,4,przysłiugi,1,przysmaki na imprezę,2,przytulanie,1,psychologia,7,pudelek,1,Puglia,1,pull through braid,1,pułapka zaangażowania,1,PUPA,2,pycha,3,pyszne,1,pytania,7,Qatar Airways,1,queen,1,quiz,1,rabaty,1,rady,1,recenzja,7,regeneracja,2,regulamin,1,reklamy,4,relacje,2,relaks,4,religia,4,remington,1,resentyment,1,retusz,1,rimmel,2,rok szkolny,1,rosół,1,rossmann,1,rozjaśnianie,6,rozkiminki,1,rozkminki,81,rozrywka,6,rozwoj,1,rozwojowe czwartki,74,rozwojownik,41,rozwój,166,równowaga,1,rtęć,1,ruch,1,rude,1,rude włosy,1,rzesy jedwabne,1,rzęsy,3,Rzęsy 1:!,1,rzęsy 2d,1,rzęsy metoda objętościowa Bydgoszcz,1,rzęsy przed i po,1,Safari,4,Salerno,3,samodoskonalenie,134,samoleczenie,7,samoocena,2,San Marino,1,sandwich,1,sandwicz,1,Seboradin,1,self-love,1,sen,3,Sensique,1,sephora,1,seriale,1,serki topione,1,sernik,1,sesja,1,shake,1,shareweek,1,Siem Reap,1,się działo,16,silikonowy lunchbox,1,siwe włosy,1,skąd brać pieniądze,1,skąd brać ruch na bloga,1,skorupki,1,skupienie,1,słoik z uchem i słomką,1,słowiański blond,1,smartfon,1,smoothie,3,snap,1,snapchat,1,softsticks,1,sok z kapusty,1,soraya,2,Soumda,1,spanie,1,społeczne,4,sport,3,sposoby na odporność,1,sposoby na wypadające włosy,1,sposób na pryszcze,1,sposób na tabliczkę mnożenia,1,spotkanie,7,sprytna dziewczyna,1,sprzątanie,1,sprzęt,7,ssanie oleju,1,stopy,1,strach,3,strach przed oceną,1,strach przed pobraniem krwi,1,stres,4,studia,6,studiowanie,1,studniówka,3,styl,9,suche włosy,1,sukces,1,sukienka,4,sukienki,2,suknie ślubne,1,suplement,1,Sycylia,1,syrop z pędów sosny,1,szacunek,1,szampon,3,szczęście,8,szczotka,1,szeginia,1,szkoła,10,szminka,7,szpilki,2,szpotawe kolana,1,sztuczki,1,sztutowo,1,szybkie przekąski,2,ślimaczki,1,Śliwki w boczku,1,ślub,2,śmiech,1,śniadanie,3,śniadanie we Lwowie,1,średnie włosy,4,święta,2,tablet,1,tablet do 500 zł,1,tablet na studia,1,tag,26,Tajlandia,7,tangle teezer,3,tani obiad,1,tania lokówka,1,tanie,4,tanie buty,1,tanie czytanie,1,tanie dodatki do mieszkania,1,tanie loty,1,tanie podróżowanie,1,tanie zwiedzanie,1,tarta,2,tarta snickers,1,tartinki,1,tech,7,Tekst powstał w ramach współpracy z Wydawnictwem Otwartym.,1,tekst sponsorowany,3,tekst we współpracy z marką GOSH,2,Tel awiw,1,telefon,1,telewizja,1,Tesori d'oriente,1,test,20,the sims,1,todo,1,topless,1,torebka,2,torebki,1,tortilla,1,toruń,1,trendy,7,triki,31,trolling,1,troska,1,trwałe loki,1,tusz,1,twarz,2,tydzień,19,tygodnik,183,tygodniowe love,12,ubrania,2,ubranie,1,uczucia,1,udawany warkocz,1,Ukraina,4,ulubieńcy,8,upał,1,updo,1,upięcia,1,upięcie,1,urban decay,1,urlop,2,uroda,207,urodzinowe menu,1,urodziny,3,usta,10,venita,3,vipera,1,w co się ubrać,4,w szystkie,1,w11,1,wady,1,wakacje,13,wakacje jesienią,1,walentynki,1,wanna,1,Warszawa,4,warsztaty,1,wartości,1,wazelina,1,ważne,2,wcierka,2,wdzięczność,3,wegańskie,2,wegetariańskie,3,weltschemerz,1,wiara,2,wiarygodni influencerzy,1,wibo,4,wieczór panieński,1,wiedza,1,więcej,1,wigilia,2,wilno,2,wino,1,wiosna,1,wishlist,8,własne pieniądze kobiety,1,Włochy,8,włosy,133,wnętrza,2,wob,1,woda,2,woda brzozowa,1,wolontariat,2,worth following instagram profiles for better life,1,wpływ,1,wrapy,1,wrażenia,1,Wrocław,1,wsparcie,1,współpraca,38,współprace,1,wszystkich świętych,1,wszystkie,512,wtyczki,1,wybór,1,wybrzeże amalfitańskie,1,wychowanie,1,wycieczka,4,wydatki,1,wydawnictwo,1,wygodne wałki,1,wymiary,1,wyniki,1,wypadanie włosów,4,wyszukiwania,2,wyzwania,5,wyzwanie,37,wyzwanie - bycie miłym,1,wyzwanie30dni,3,xiaomi,1,youtube,5,za darmo,3,za hajs matki baluj,1,zabawy,2,zaczrwienienia,1,zagęszczanie zupy,1,zakupy,17,zakupy na Ali,2,zalecenia WHO,1,zapach,1,zapalenie oskrzeli,1,zarabianie,1,zarobki,2,zawijaski,1,zawiść,1,zdejmowanie hybryd,1,zdjęcia,1,zdrowa dieta,1,zdrowie,71,zdupy,1,zero waste zerowaste,1,zerowaste,1,zeszyt,2,zima,1,zioła,1,złoty blond,1,zły humor,2,zmiana koloru włosów,1,zmysł dotyku,1,znajomi,1,zupa,5,zupa dyniowa,1,zupa krem,3,zupy,2,zwierzęta,5,zyski,1,źródła ruchu na bloga,1,żel aloesowy,1,żel aloesowy zastosowania,1,żenada,1,żółta sukienka,1,życzenia,1,życzenia noworoczne,1,
ltr
item
Aniamaluje - fajny blog ✅ Lifestyle ✅zdrowie ✅rozwój osobisty ✅uroda: Jak nauczyć się mówić "NIE" ?
Jak nauczyć się mówić "NIE" ?
Mój kolega - z wykształcenia informatyk - ciągle zasypywany jest prośbami w stylu "coś mi się zepsuło w komputerze, zerknij co to dla ciebie". Jak radzić sobie w takich sytuacjach? Jak odmawiać, aby nie ranić innym i nie dać wejść sobie na głowę?
http://3.bp.blogspot.com/-1Rpgw5vg1C8/Uxhq0H3eH5I/AAAAAAAALlQ/GHZq4iZgbg4/s1600/zaduzo+na+glowie.jpg
http://3.bp.blogspot.com/-1Rpgw5vg1C8/Uxhq0H3eH5I/AAAAAAAALlQ/GHZq4iZgbg4/s72-c/zaduzo+na+glowie.jpg
Aniamaluje - fajny blog ✅ Lifestyle ✅zdrowie ✅rozwój osobisty ✅uroda
https://www.aniamaluje.com/2014/03/jak-stac-sie-asertynwym.html
https://www.aniamaluje.com/
https://www.aniamaluje.com/
https://www.aniamaluje.com/2014/03/jak-stac-sie-asertynwym.html
true
3538531450758840466
UTF-8
Loaded All Posts Not found any posts VIEW ALL Readmore Reply Cancel reply Delete By Home PAGES POSTS View All RECOMMENDED FOR YOU LABEL ARCHIVE SEARCH ALL POSTS Not found any post match with your request Back Home Sunday Monday Tuesday Wednesday Thursday Friday Saturday Sun Mon Tue Wed Thu Fri Sat January February March April May June July August September October November December Jan Feb Mar Apr May Jun Jul Aug Sep Oct Nov Dec just now 1 minute ago $$1$$ minutes ago 1 hour ago $$1$$ hours ago Yesterday $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago more than 5 weeks ago Followers Follow THIS CONTENT IS PREMIUM Please share to unlock Copy All Code Select All Code All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy