Pomysły na prezenty dla dziecka 5-10 lat

Prezenty dla dziecka

Prezenty dla dziecka

Podzielę się pomysłami na prezenty (nie tylko gwiazdkowe) dla dzieci. Spojrzę na nie z perspektywy pedagoga oraz dziecka (zrobiłam research ;)). Opowiem też o tym, dlaczego pięcioletni Kuba chciał zostać…psem.   Jestem pedagogiem-terapeutą. Ostatnio pracuję z dziećmi tylko indywidualnie, i to raczej w detalu niż hurcie. Ale wciąż znam wiele dzieci! Nawet je trochę podpytałam i wiem już, jakie prezenty są dla nich najbardziej atrakcyjne. O tym będzie ten tekst.

Ale najpierw krótka historia która utkwiła mi mocno w pamięci. 

Prezenty dla dziecka – gdy robisz to źle

Pięcioletniego Kubę z przedszkola odbierała zawsze mama. Zawsze z psem, bo przy okazji mogła też spacer zaliczyć. Pewnego dnia słyszę, jak Kuba  w szatni mówi do mamy- Mamooooo…. a ja to najbardziej w świecie chcę być psem!– Czemu psem?– Bo taki pies to ma fajne życie, ciągle go głaszczesz i tulisz….
Nie wiem kto poczuł się w tym momencie bardziej dziwnie. Ja byłam dość skrępowana, mama chłopca zszokowana.
Po co to przytaczam? Bo najlepszy prezent jaki można dać dziecku, to spędzony wspólnie czas! Bo trochę lipa, jak więcej czasu spędza się z psem albo przed telewizorem, a dziecku kupuje się zabawki które je zajmą. Nie mam nic przeciwko elektronice, grom komputerowym, czy tym na konsole, ale traktowanie tych gadżetów jako “tablety uspokajające” jest dla mnie…smutnym zjawiskiem. Tak, to właściwe określenie.W ogóle zabawki z kategorii “zajmij się czymś” (w domyśle – i nie zawracaj mi dupy/głowy) są takim niezbyt fajnym zjawiskiem. Jasne, mamie i tacie należy się chwila dla nich, takie zabawki są ok, jeśli istnieje też jakaś aktywność z rodzicem. A najfajniesze rzeczy naprawdę można robić za darmo. Nawet kiedyś wymieniłam 45 takich aktywności.
Jestem z zawodu pedagogiem. Uwielbiam zabawki które bawiąc uczą. Naprawdę wspaniale jest kupować rozwijające zabawki ale… w ten jeden specjalny dzień kupmy dziecku zabawkę bez ideologii. Niech służy głównie do zabawy.

Prezenty dla dziecka:
Przepytałam trochę różne dzieciaki (5-10 lat) i wychodzi na to, że- u dziewczynek królują lalki Monster High- u chłopców lego ninajgo, ewentualnie beyblade albo hot wheels
Jeśli widziałeś kiedyś lalki Monster High to wiesz, że anorektyczka-barbie jest przy nich gruba…ale cóż, dzieciaki wcale nie chcą ich naśladować. One funkcjonują w ich wyobraźni jako upiorne licealistki ze Straszyceum. Poza tym, aby nadążać za tym, co lubią dzieci ogarnęłam kilka odcinków na Youtube i ta bajka ostatecznie aż tak głupia nie jest. Np. w jednym z odcinków bohaterka mówi do drugiej – Don’t be yourself, be dream yourself! Na własne oczy widziałam pięciolatkę która oglądała ten serial animowany po angielsku.  Świat się zmienia.
Złym pomysłem jest też realizowanie swoich niespełnionych marzeń przez kupowanie dzieciom świątecznych prezentów. Np. tatusiowe kupujący synom kolejki…o których sami marzyli. Czy to są wciąż prezenty dla dziecka, czy może dla tego trochę większego członka rodziny?
Rozpoznaj potrzeby dziecka i spełnij je 🙂
Oto lista prezentów (skonsultowana z dziećmi), które mogą być wskazówką.

Prezenty dla dziecka – lista

Prezenty dla dziecka

1. Ciasto plasto. Bardzo przyjemna masa plastyczna, która jest czymś pomiędzy ciastoliną a modeliną. Wydajna, baaaaardzo elastyczna i można mieszać kolory w niesamowity sposób. 2. Piłka do skakania. Dziecko może nawet na niej siedzieć przy stole czy oglądając z rodziną film Kevin sam w domu. Nie dość, że takie skakanie to fajna zabawa, to jeszcze prawidłowo układa się miednica.3. Lalki Monster High. Cóż, wymieniła je każda (!) dziewczynka z którą rozmawiałam. Podobno najbardziej na topie jest Cleo, i Claudine.4. Klocki reko. Dzieci je bardzo lubią (podobnie jak inne przestrzenne klocki)5. Zgadnij kto to. Przyjemna gra która ma masę walorów edukacyjnych. Można zadawać pytania na które można odpowiedzieć tylko tak/nie. Np. czy ta osoba ma kapelusz? Trzeba odgadnąć kto jest tajemniczym “iksem”. Jeśli kupisz swojemu dziecku, koniecznie  z nim zagraj!

Prezenty dla dziecka

6. Scrabble. Tutaj komentarz niepotrzebny7. Twister. Podstawowy lub inny, z tym jest zawsze fajna zabawa. Jest nawet tańsza wersja o nazwie “wygibajtus” :)8. Pentomino to bardzo prosta gra którą lubię wykorzystywać w pracy  z dziećmi. Każdy kto zagrał, chce sobie kupić ;-). Nie mam wersji drewnianej tylko taką z kartoników, kosztowała jakieś 10 zł, firmy Granna.9. Memo. I dla młodszych i dla starszych, każdy lubi memo.10. Barbie Mariposa. Jakaś skrzydlata wróżka11. Karty do gry – niezliczona ilość możliwości – możesz grać z dziećmi w piotrusia (wystarczy, że będzie nim joker) w wojnę, w memo….talia za 2 złote daje mnóstwo możliwości!

Prezenty dla dziecka

12. Lego ninjago13. Kuchenka…dziewczynki to kochają. Nie musi być z hello kitty, nie musi być wypasiona. Wyobraźnia wiele dopowie.14. Klocki drewniane. Lub każde inne. Ale nie mały woreczek który nie starczy na dom. Już lepiej mniejsze klocki a więcej15. Monopoly.16. Kręgle! Fajna zabawa!
Dodam jeszcze tylko, że każda zabawka i tak będzie pełnić ostatecznie jakąś funkcję edukacyjną. Wymalowana, wychudzona lalka w zabawie może być i gwiazdą filmową i mamą, i córką i pacjentką..dzieci uczą się ról społecznych. Grając w “zgadnij kto to” ćwiczą zadawanie pytań, w kręgle – motorykę…. 😉

Podsumowując : Rozpoznaj potrzeby dziecka. Kup mu zabawkę bez ideologii, że musi być edukacyjna. Niech służy zabawie. Baw się RAZEM z dzieckiem. Chociaż kilka razy. Żeby nie chciało czasem zostać psem, bo pies ma tak fajnie.
Będzie mi miło, jeśli zaobserwujesz mnie na : 

Follow on Bloglovin
lub polubisz na fejsie 😉

XOXO

Podziel się