Dziewczyno, jeśli czekasz jak na szpilkach czy chłopak odpisze- wyłącz te cholerne powiadomienia! Za każdym razem jak słyszysz charakterystyczny dźwięk🔔, uwalnia się kortyzol a ty masz reakcję stresową. A potem i tak jesteś rozczarowana, że to 20% rabatu na sandały, a nie książę z tindera💁🏻‍♀️ PLUM-stres-PLUM-stres-PLUM-stres - zwariować można!
Plus może warto przemyśleć, czy to właściwa relacja? Nie fajniej dostawać niespodziewane wiadomości od których się rumienisz, niż czekać aż ktoś odpisze?
Oczywiście dotyczy to relacji nazwijmy to... romantycznych, nie takich bez zobowiązań!😉 Piszę o tym przy okazji zadania numer 16 w ramach wyzwania. Dopóki nie oddałam tej działki mojemu przyjacielowi i menadżerowi @troyann (takie 2w1 bywa wygodne!), cały czas byłam w trybie stand-by czekając na umowę, ustalenia, akcept, dalsze negocjacje. Piątkowy wieczór, daleka podróż - wieczny podryg na dźwięk powiadomienia, bo może to akurat to, na które czekam... Zawsze na jakieś czekałam!😏
Maciek przekonał mnie w Gruzji, bym się ich pozbyła. Na bieżąco migają mi tylko podczas korzystania z instagrama, co jest wygodne, szczególnie gdy odpowiadam na pytania do wyzwania. Ale uwolniłam się od maila! Lubię kontakt z Wami, ale z umiarem!
Prawie w ogóle nie odpowiadam już na messengerze, jeśli mam do kogoś coś pilnego - dzwonię lub piszę SMS. Wiem, że jeśli ktoś będzie miał coś pilnego do mnie - też wybierze taką formę!
I jasne, pierwszą rzeczą, którą kupię w Bangkoku będzie karta SIM i internet (ostatnio też tak było🙈), ale zrobię to by ogarnąć transport i nocleg, a nie by sprawdzić czy przez moją nieobecność w sieci świat czasem nie spłonął ;) Jeśli nie jesteś gotowa na krok o którym mówię, pomyśl o tych wszystkich razach, gdy czekałaś na kuriera z paczką i specjalnie nie wychodziłaś z domu, a on cię olał i zostawił paczkę w punkcie, albo napisał, że przyjedzie jutro🙄
Dziewczyno! Życie Ci przelatuje przez palce na tym czekaniu!
Napisałam to pod wpływem wiadomości z uczestniczką wyzwania, której smartfon przyrósł do ręki bo wiecznie czeka! ;) zdjęcie zrobiłam 3 lata temu po Azji, kojarzy mi się z wolnością!
#szczerze_pisząc #motywacja #wyzwanie #aniamaluje #powiadomienia #stres

Dziewczyno, jeśli czekasz jak na...

Nie wiem jak szybki musiałby być aparat, aby uchwycić ten uśmiech na mojej twarzy😅 niestety mam domyślny bitch face, co nie znaczy, że odpowiada on temu co dzieje się u mnie w środku ;). Faktem jest jednak, że ludzie zawsze zauważają „ty się uśmiechasz” gdy się uśmiecham, bo jak ten uśmiech długo jest na mojej twarzy, to znaczy, że jest mi dobrze i błogo.
Ale dzisiaj to się śmieję cały dzień🤣 Nie dość, że wszystko mi fajnie wyszło, to jeszcze rozbawiły mnie do łez wasze wiadomości o tym, co dziwnego zrobiłyście podczas PMS🤪. Chodźcie na stories, jest fajnie! (Serio ten uśmiech jest rzadki, nie umiem się tak uśmiechnąć sztucznie, musi być totalnie autentyczny!)
#aniamaluje #szczerze_pisząc #zamioculcas #plantlady #crazyplantlady #pms #blogerka #uśmiech #radocha #frajda

Nie wiem jak szybki musiałby...

Ależ ja miałam od kilku dni podły humor! Niczym kiepski detektyw chwytałam się banalnych tropów, jak osłabienie i rozdrażnienie po chorobie, ciśnienie, pełnia księżyca, zły stan powietrza... Ten stan narastał od kilku dni, a ja miałam takie „wtf, o co ci chodzi dziewczyno?” Wszystko w życiu idzie jak trzeba, niektóre rzeczy nawet lepiej, skąd ten nastrój?
Zrzuciłam wszystko co mi leżało na wątrobie i co mnie gniotło w różnych sytuacjach, ale nie pomogło.
W życiu bym nie wpadła na to, że z opóźnieniem trzepnęła mnie książka i czytanie o szalenie skomplikowanej sytuacji w Myanmarze (Birmie).
Tak już czasami mam, że reaguję z opóźnieniem. 
Czasami zadziwia mnie z jaką lekkością jednego dnia przeżywam frustrację, bo w żaden sposób nie mogę spuścić napięcia, a drugiego mam wyborny humor, uśmiecham się szeroko i zaśmiewam z prymitywnych memów.
Tylko czemu zawsze to uwolnienie przychodzi wtedy, gdy pozwolę sobie na te brzydkie emocje i przestanę z nimi walczyć?
Pewnie z tego samego powodu, dla którego ludziom wychodzi podryw gdy odpuszczą, a nie desperacko próbują bardziej.
Ale mi teraz dobrze po pozbyciu się tego dziwnego ładunku! Uczucie jak zdjęcie niewygodnych butów po całym dniu! Albo jak dobiegnięcie do domu i zrobienie siusiu po godzinie wstrzymywania resztką woli🙃

Super ważna lekcja dla mnie: bardziej poddawać się falom, nie walczyć z nimi, bo się utopię!

#tajlandia #thailand #podróże #podróżemałeiduże #aniamaluje #szczerze_pisząc

Ależ ja miałam od kilku...

Którą Anią dzisiaj jesteś? 1 czy 2? I tak się zawsze kończy z nogami na ścianie🤣, ale taka mała refleksja, którą chcę się podzielić - jestem z siebie dumna! Kiedy bardziej chorowałam, wymyśliłam sobie, że muszę mieć w życiu coś, co da mi niezależność i pozwoli zarabiać nawet wtedy, gdy ja nie będę w stanie pracować. Aż do wczoraj nawalało mnie gardło, więc napakowałam czas spotkaniami towarzyskimi i nawet wciągnęłam serial, bo z pracką mimo chęci to jakoś nie szło. I super czuję się z tym, że:
- MOGŁAM.
Nie żyję bez poduszki finansowej, mogę powiedzieć sobie - Ania, teraz nie pracujesz, zluzuj
- nic nie robiąc* i tak zarabiałam. Moja wydana w 2013 książka, której w ogóle nie promuję bo mi się już nie podoba(!) jak co roku złapała się w styczniowe flow i dała mi hajs. 
I to jest super rzecz, za którą jestem bardzo wdzięczna, bo i tak pozwalam sobie na miesiąc w Azji (podczas którego nikt nie zwolni mnie z płacenia za mieszkanie itp), a tutaj niemiłe niespodzianki nie niszczą mojego komfortu.
Ogromnie mnie to cieszy, bo wiem, że wiele osób „nie może sobie pozwolić na L4” z grypą, bo niższa pensja oznacza kłopoty finansowe a normalnie jest na styk😪O ile w ogóle są ubezpieczonymi szczęśliwcami na etacie!
Cieszę się, że udało mi się od tego uchronić! *przesadziłam z tym „nic nie robiąc” bo believe me or not - pytania do wyzwania i wyzwanie sprawiają, że siedzę na IG 5h dziennie😰 ale robię to za darmo i od siebie, nigdy nie prosiłam o patronite itp, więc still - nie robię w styczniu nic zarobkowo.

Cholernie mnie to cieszy, że mam komfort życia bez strachu i chociaż nie zarabiam bardzo dużo, to mogę sobie pozwolić na luksus chorowania.
I przeraża mnie, że w 2020 chorowanie stało się luksusem. 
Strasznie! 
#aniamaluje #szczerze_pisząc #książka #czytam 
#parisvibes #neutralstyle #styledujour #lookdujour #parisstyle #classicstyle #womenwithstyle #theparisguru #frenchvibes #parismood #modeaparis  #aestheticlypleasing #aestheticoutfit #postitfortheaesthetics #ootdsubmit #darlingdaily

Którą Anią dzisiaj jesteś? 1...

Czy nie możemy próbować być TROSZKĘ lepsi bez tej całej napinki?
Bez zawstydzania nastolatek na utrzymaniu rodziców, że nie mają każdej jednej rzeczy eko i zero waste i w ogóle instagramowa policja approved?
Bez wytykania komuś lotu na chrzciny kuzynki, bo ślad węglowy i straszne zło?
Komuś, kto zaczął przygodę z byciem wege, że robi za mało?
 Nie podoba mi się napinka wyzwalająca poczucie, że jeśli stać cię tylko na malutki kroczek, to jesteś ZŁY I NIEDOBRY. Nie jesteś!
Wrzucając  jakieś linki do swoich starych tekstów (powiedzmy do 2016) często zaznaczam: dzisiaj napisałabym to inaczej. Dlaczego? Bo jestem bardziej empatyczna i rozumiejąca, złagodniałam. Nie lubię rewolucji, wolę łagodną ewolucję i dojrzewanie do zmian. Dlatego chociaż sercem jestem np. za bardziej eko, tańszymi i zdrowszymi (może za rok ukażą się badania, że jednak nie!) kubeczkami menstruacyjnymi, to nie wyobrażam sobie zawstydzania kobiet, dla których ten krok to za dużo. Bo mogę edukować i wyjaśniać, ale jestem za wyborem. I rozumiem gdy jest inny niż mój!
Tak samo jak rozumiem, że ktoś kupi bikini za 50 zł, na aliexpress zamiast takiego samego za 150 w sieciówce, bo ma ogólnie po opłaceniu wszystkiego 400 zł w budżecie i o takim szytym w Polsce w duchu eko to może pomarzyć. 
Chciałabym abyśmy bardziej próbowali się rozumieć, a mniej oceniać i osądzać. Pokaz innym jak żyjesz, zainspiruj do czegoś fajnego, ale nie wywołuj poczucia, że jest gorszym człowiekiem. Po co?
Nie zawsze da się wybrać idealnie, warto pomyśleć, że inni dokonują najlepszych wyborów jakich potrafią.
#noshame #aniamaluje #szczerze_pisząc #piesek #dogsofinstagram #wakacje #lato #toniemojpies #niestety

Czy nie możemy próbować być...

Jakiś czas temu wróciłam do robienia sobie autoportretów. Kiedyś dawało mi to frajdę, potem uznałam za dziecinne i głupie. Dzisiaj uważam, że dziecinne to jest nazywanie rzeczy przynoszących frajdę dziecinnymi🙃

Gdyby nie samowyzwalacz i kilka serii, to pośród kilku całkiem niezamierzonych sexy póz, nie znalazłabym tej! Perełka🤣
Mama całe dzieciństwo mi mówiła: usiądź jak człowiek! 
Dzisiaj to samo mówi mi fizjoterapeuta. A moje nogi plączą się na przedziwne sposoby i na krześle i na tym legowisku, które zrobiłam sobie do czytania😅
Co jest ironiczne, bo mam szeroki parapet o którym zawsze marzyłam, że czytanie z kubkiem gorącej czekolady w oknie... kupiłam nawet piankę tapicerską na ten parapet by było miękko w tyłek i co? W ogóle na nim nie siadam! 
Fun fact: kiedyś potrafiłam założyć sobie nogi za głowę, ale raz nie mogłam się z tego potem rozplątać😅
Czy są tu jakieś osoby dzielące mój problem z nogami? Odezwijcie się, może moja mama zrozumie, że to nie jest moja złośliwość, że przy obiedzie zdarzyło mi się siedzieć po turecku🤦🏻‍♀️ #aniamaluje  #szczerze_pisząc #czytanie #książka #nogi #autoportret #interiordesign #zamioculcas #plants

Jakiś czas temu wróciłam do...

No i jak, miała być realizacja postanowień „od nowego roku” a jakoś kacyk i zmęczenie nie sprzyjają treningowi a ze zdrowym odżywianiem też ciężko?
Startuję z czymś banalnym, bo cóż może być bardziej oklepanego niż wyzwanie styczniowe?🤪Ale na zachętę powiem, że miało wystartować rok temu, ale uznałam, że jest niedopracowane. Dałam je dziesięciu osobom, które przesłały mi swoje uwagi, podzieliły się trudnościami i je ulepszyłam.
UWAGA! To nie jest jedno z tych pięknych wyzwań, gdzie zapisujesz swoje wyniki w ślicznym notesie brokatowymi cienkopisami. Tu trzeba trochę pozasuwać w realu, nie w marzeniach!
Nie chciałam, by było jak te wszystkie rzeczy z pinteresta albo filmiki z pięciominutowymi DIY, które oglądasz, mówisz pod nosem, że fajne (a może nawet zapisujesz w zakładkach!) ale nigdy nie realizujesz🤫
Ono jest po prostu skuteczne.
30 zadań, na które jest 45 dni.
Lżejsze i trudniejsze.
Codziennie na stories! 
Aha, oczywiście wystartowałam z wyzwaniem, ale nie wymyśliłam nazwy, więc przygarnę propozycje 
#wyzwanie #nowyrok #motywacja #aniamaluje #szczerze_pisząc #nogi #nylons #rajstopy #kropki #kropeczki #polkadot #zamioculcas

No i jak, miała być...

Nadchodzi fala podsumowań  od tych, którym wszystko się udało (i fajnie!👏🏻) a przyznam, że nie zrealizowałam żadnego kluczowego celu na 2019🤪
I nie jestem zła! Ani trochę!😲
Miałam jakieś założenia odnośnie tego, co bym chciała osiągnąć.
A potem poczułam, że sama kasa jest dla mnie za małą motywacja i mogę to zrobić, ale nie czuję z tego radochy. 
W 2019 dałam sobie plaska w twarz i zastanowiłam się , czego NAPRAWDĘ CHCĘ. Nie zawsze to były fajne myśli! ✅przestałam uciszać ten głos, który mówił czego pragnę, a który uciszałam, bo nie pasował mi do moich wyobrażeń o mnie samej.
Ale kiedy ich posłuchałam, to o jeju! Zaczęło mi być fajniej w życiu. ✅ Np. niedziele tylko dla mnie (dzisiaj to święto ruchome). Nie zdawałam sobie sprawy jak ja bardzo potrzebuję przestrzeni TYLKO dla siebie! ✅ Jestem asertywna bez poczucia winy i strachu przed tym, że ktoś uzna mnie za niemiłą (nie muszę być miła!)✅ Piszę bloga znowu dla przyjemności, bo choć Wasze propozycje tematów są super, to ja muszę czuć moment i dać myślom dojrzeć, nie jestem wyrobnikiem tworzącym na zawołanie. Nie chcę być!
✅ Przestałam patrzeć  na liczby i zastanowiłam się, czy w ogóle chcę być instagramerką i blogerką. Nie chcę. Chcę być Anią, która ma bloga i instagrama.

To był naprawdę dobry rok, chociaż nie postawię spektakularnych ptaszków na kartce z celami! Jak ja mogłam w ogóle mieć cele, nie wiedząc czego chcę?🙈
To był mój taki gap year, w którym przypadkiem zarobiłam najwiecej w życiu (i większość przehulałam!) ale niczego nie żałuję!

#aniamaluje #szczerze_pisząc #barcelona #parkguell #sukienka #podróże #podróżemałeiduże #catalunya #cele #podsumowanieroku #podsumowanie2019 #motywacja

Nadchodzi fala podsumowań od tych,...

Święta święta i po świętach😅 zawsze chciałam wcisnąć gdzieś to  zdanie🤭
Gdy powiedziałam, że spędzam sylwestra w wannie, zetknęłam się z dwoma typami reakcji:
👉🏻 zapraszam do mnie/do nas, co będziesz sama siedzieć!
👉🏻 też bym tak chciała, ale jakoś nie umiem odmówić i się wykręcić 
Ja akurat z odmawianiem czegoś, czego nie chcę, NIGDY nie miałam problemu. Dziadek mnie nauczył, że mam nie uszczęśliwiać nikogo swoim kosztem i jestem mu za to wdzięczna. 
Inna sprawa, że odmawiałam w tak fatalnym stylu, że o jeju. Dzisiaj nie szukam wymówek, nie mam problemu by zamiast wymyślać pogrzeb ciotki albo zapalenie gardła powiedzieć „dzisiaj mam potrzebę poczytać książkę, ale dzięki za zaproszenie”.
I tyle.
Więc tak zupełnie szczerze, to ja naprawdę nie kumam tych wszystkich tekstów o kulturowej presji by coś robić, bo ja nigdy nie pozwoliłam jej wejść na głowę🙈 Nie  piszcie proszę, że wymaga to ode mnie jakiejś odwagi, bo co to za odwaga, gdy się nie boisz?🤪
Jestem jak ten egipski kapłan, który wiedział czym jest zaćmienie słońca, więc nie padał przestraszony na kolana. Zbyt wiele złych rzeczy na świecie dzieje się z powodu argumentu „bo tradycja”, bym uważała go za argument sensowny (niech obrzezanie dziewczynek tępymi żyletkami będzie przykładem).
Ciekawe jest też to, że wiele osób uważa, że ja będę w Sylwestra smutna i samotna😂 jeju, miałam w życiu kilka fajnych imprez, w tym zabawę na tajskiej plaży, po której wsiadłam w samolot i obudziłam się w Katarze. Ale nic nie przebije sylwestra z zeszłego roku, gdy leżałam w wannie z tak gorącą wodą, że aż parzyło, a po 5 minutach dolałam sobie jeszcze gorętszej. Cały dzień traktowałam się jak księżniczkę i rozkoszowałam się czasem ze sobą. Ale nie tak, że przeglądałam memy i chodziłam w rozciągniętym dresie, tylko jadłam pyszne rzeczy, paliłam pachnące świeczki, nałożyłam maseczkę na twarz i na włosy, delektowałam się książką.
Każdy ma swoją definicję radochy!
#grudzień #december #sukienka #sylwester #2020 #aniamaluje #szczerze_pisząc #presja #motywacja #radość #starezdjecie

Święta święta i po świętach😅...

Tak szczerze, to nigdy nie praktykowałam w sercu tej religijnej części świąt, bo najpierw byłam za mała, a potem mój dziecięcy umysł nie mógł uwierzyć w Boga, który pozwala mojemu dziadkowi umierać właśnie na raka.
Jeny, ja to umiem zrujnować atmosferę! 🤭
Więc tak wyszło, że ja się po prostu nigdy nie wkręciłam w religię i to się nie zmieniło. Trochę dziwią mnie te pytania o to, czy obchodzę święta. Robię tak jak zawsze! Lepię pierogi, robię sałatkę jarzynową, one nie mają wyznania😉 nie widzę powodu aby sprawić tego dnia przykrość babci i się z tego całkiem wymiksować. Podobnie jak wierzący ludzie chodzą przecież do lekarza, zamiast się jedynie modlić😊.
Jeśli dla kogoś święta to czas podziałów i rzuconego z pogardą „niewierzący nie powinni mieć wolnego”, to chyba źle zrozumiał coś z nauk Jezusa🤪
W każdym razie, ja mam wolne kiedy sobie wymyślę, bo taki sobie wykombinowałam styl pracy🤣

Dobra, wracając do milszych aspektów! Cieszycie się z małych rzeczy? Ostatnio widziałam filmik jak dziecko cieszyło się z zapakowanego w świąteczny papier banana🍌😅 jeju ja też taka byłam! Mój kochany dziadek dawał mi badziewne figurki albo paczkę żelków, a ja miałam radochę cały dzień. Dawał mi je z taką radością i całą celebracją, tym „zgaduj zgadula, w której ręce złota kula” albo „ence pence w której ręce”, że po prostu mordka sama się śmiała. 
Napisz mi tu proszę jaki prezent sprawił Ci największą radość w dzieciństwie.
Lubię czytać takie rzeczy!♥️
#święta #prezenty #radość #choinka #xmass #dzieciństwo #dziecko #aniamaluje #dziewczynka #dzieci

Tak szczerze, to nigdy nie...

Jak się nie starzeć?

   Spokojnie, nie będę biadolić o zdrowym odżywianiu. Ani o super cudownych kremach które sprasują Wasze zmarszczki. Nic z tych rzeczy.
 Zerknęłam wczoraj na to, co polubiła moja koleżanka na fejsie. Tak w ramach upewnienia się, czy to fajne rzeczy, czy cyfrowe śmieci. Było całkiem spoko , więc wrzucę niżej.

Uprzedzając sceptyków i hejty, wrzucam drugi filmik z inną babką

Kurcze, fajna sprawa. Nawet nie mam na myśli wyglądu, tylko podejście do życia. Idealna przeciwwaga dla znajomych mojej babci. Ok, dla ludzi z nią spokrewnionych i spowinowaconych z tego samego pokolenia – moja babcia nie ma znajomych. Poza kobietą która z nią gada aby pożyczać kasę 😉
Mam na myśli tylko to, że można mieć 70 lat, chodzić w śmierdzących koszulach z bardzo sztucznych materiałów w których człowiek poci się jak świnia, palić na potęgę najtańsze szlugi i chwalić się, że kupiło się białą kiełbasę w cenie 5 zł za kilo. Patrz jaki Heniuś obrotny, nie to co ty , jak mawia moja babcia. Tylko błagam, nie gadajcie, że to tylko kwestia kasy. Ok, statystyczny polski emeryt ma jej mniej od emeryta niemieckiego, ale kurczę, wystarczy wydawać ją trochę inaczej. Zamiast białej zjeść kalafiora. Kupić bawełnianą bluzkę , niech już nawet w lumpeksie. Nie rzucić raz na tacę.

Ludzie się dziwią, że chorują. Wielka mi niespodzianka, jedzą śmieci – stają się śmieciami. Niekoniecznie w przenośni. Nietrudno mieć w sobie śmietnisko (raka) skoro wrzuca się w siebie śmieci. Cudów nie ma, słonina kosztuje 7 zł za kilo. Trzeba być cudotwórcą, żeby za 5 zł zrobić kiełbasę. W którą w w dodatku już wliczony jest zysk masarni i sklepu.

Ostatnio intuicja podpowiada mi : ogórek, rzodkiewka, rzeżucha, szparagi…. jeju, jak ja tęsknię za świeżymi warzywami! 🙂 Ale na surowiznę nie przejdę, za bardzo lubię makarony i te wszystkie grillowane czosnki, papryki itp. :)) W każdym razie, mam wielki apetyt na coś super świeżego.

Zbaczam z tematu.
Mam potrzebę gruntownego przebudowania siebie. Zmiany stylu ubierania  na bardziej radosny. Częstszego uśmiechania się. Ruszania się dla frajdy. Otwierania się na nowe rzeczy. Większej spontaniczności. Wtedy nigdy się nie zestarzeję!

Uściski, Ania

57
Dodaj komentarz

avatar
27 Comment threads
30 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
0 Comment authors
sempervirenshurijaelfs-stilettosAniamalujeEternal*Voyageur Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
marquisdered
Gość

Mimi! <3 Uwielbiam!!! Za każdym razem, gdy widzę takie świadectwa dziękuję za dostęp do internetu i otwarty umysł! Coś pięknego! Ja sama staram się coraz mądrzej wydawać pieniądze i faktycznie miło jest dokonywać słusznych wyborów specjalnie dla siebie :)))

Kana
Gość

Końcówka Twojego wpisu sugeruje mi, że już czujesz nadchodzącą wiosnę 🙂 ludzie faktycznie jedzą śmieciowe produkty no ale wiele z nich nie może sobie pozwolić na te lepsze. Teraz nawet nie mamy pewności czy warzywa ze sklepu są zdrowe – tyle chemii przecież tam ładują chociaż to i tak lepsze niż te wszystkie fast foody.

Kana
Gość

Ale sama marchewka to za mało, trzeba dbać żeby nie brakowało nam aminokwasów egzogennych, witamin, dokładnie planować posiłki, generalnie dbać o różnorodność. To wymaga dużo więcej wysiłku. Mięso po prostu zawiera komplet tych aminokwasów a przy wegetarianizmie trzeba tak komponować posiłki żeby było pełnowartościowe białko. Zresztą człowiek chyba tak naprawdę jest roślinożerny, mamy zbyt długie jelita żeby jeść mięso, jemy bo wszyscy jedzą a lepiej służyłyby nam owoce i warzywa. Popieram wegetarianizm ale sama musiałam z niego zrezygnować bo studiuję 2 kierunki i jeszcze niedawno pracowałam na pół etatu. Nie miałam czasu żeby przygotować odpowiednie posiłki a na kanapkach przez… Czytaj więcej »

tonia
Gość

Zgadzam sie z Ania, tu chodzi o sposob myslenia;) Można naprzyklad zrobic pyszczny krupnik z warzywami, zamiast wcinac np bialy chcleb (o ile to mozna chclebem nazwac) z mielonką- cenowo wyjdzie tyle samo, jeżli nie taniej 😉

Eternal*Voyageur
Gość

Nie rozumiem dlaczego wegetarianskie jedzenie ma byc bardziej czasochlonne niz mieso??? Jak nie mam czasu to albo robie zupe (wszystko pokroic i wrzucic do garnka z ziolami) a potem sie samo gotuje; albo robie salatke i do tego komosa ryzowa lub jakis inne ziarna. Przygotowanie tego zajmuje nie wiecej niz 10 min.

BERY
Gość

oj taka prawda. a przeciez swieze warzywa odpowiednio zrobione tez moha byc dobre;]

paranoJa
Gość

wydaje mi się, że ludziom bardziej od rad, jak się nie starzeć, przydałyby się rady, jak starzeć się z godnością. taka smutna refleksja po rozejrzeniu się dookoła siebie.

Aga
Gość
Aga

mam te same potrzeby co Ty ostatnio 🙂 Życzę Tobie i sobie, żeby się udało 🙂 Pozdrawiam!

Leany
Gość

ja mam potrzebę wreszcie obudzenia się, nie widząc za oknem zasp śniegu 😀

Eveline
Gość

Oj ja też! A tu znów nasypało:(

Zyskowa
Gość

Akurat rzeżucha to nie problem 3-4 dni i masz;* u mnie właśnie rośnie:) niedługo będzie gotowa do zbiorów.

Też nie mogłabym do końca zrezygnować z mojego stylu żywienia, nie potrafiłabym się najeść samymi warzywami:)

Anonimowy
Gość
Anonimowy

Niestety się z Tobą zgodzę. Sama mam Dziadka, który mógłby sobie pozwolić na coś więcej ale Jego no, nie wiem, ego (nie to na pewno nie to) nie pozwala. W każdym razie zawsze, ale to zawsze poluje na okazje. Ok ja sama mam tak, ale mi chodzi o te chore okazje- tak jak przytoczyłaś, kiełbasa za 5 zł, czy spodnie za 7 zł. Teraz ma mnóstwo problemów ze zdrowiem, codziennie chodzi do innego lekarza, łyka mnóstwo tabletek, z których z połowy mógłby zrezygnować gdyby się odpowiednio odżywiał. Ale żeby nie było, nie raz próbowałam albo porozmawiać (gdy po raz kolejny… Czytaj więcej »

cupofjasminetea
Gość

Masz zupelna racje, ja sama probuje sie przestawic na zdrowsze jedzenie, ale jako studentka mam ograniczony budzet… Czytalam niedawno 'Sztuke umiaru', autorka mowi, ze trzeba jesc malo a dobrze 🙂

Anonimowy
Gość
Anonimowy

Można np. zrobić zapiekankę z makaronu, sera i warzyw, taką jak lasagne. To nie jest drogi obiad, a bardzo sycący. Podgotowujesz makaron i warzywa (co tam wpadnie w rękę, z tanich niech będą ze dwa ziemniaki, kalafior, oboętnie co) sypiesz do żaroodpornego naczynia warstwami czyli makaron, ser, warzywa, makaron, serw warzywa na to znowu ser i peczesz aż się poskleja a ser się przypiecze. Nauczyłam tego dania dziadka i jak zrobi porcję, to mają z babcią na 2-3 dni. Wychodzi bardzo tanio! Dziadek lubi też z beszamalem albo mięsem mielonym, tanio jest nadal i bardzo smacznie. Ale moja rada :… Czytaj więcej »

Melle Coccinelle
Gość

W Polsce ciężko o takie babcie i myślę, że to nasza wina. Bo skąd ma babcia wiedzieć, że można inaczej? Tym bardziej, gdy babcia martwi się schorowanym dziadkiem i tym, że na leki ledwo starcza, i że dzieci o niej zapomniały a wnuki się wstydzą. W innych krajach jest o tyle inaczej, że babcia o pieniądze się nie martwi więc dzieci częściej wpadają z wnukami, bo wciąż może przygotować dla nich coś pysznego. Dziadka lekarze leczą a nie olewają, więc martwi się o niego dalej, ale nie pochłania jej totalnie. Tym bardziej, że przychodzi jakaś Polka pomagać się nim zająć.… Czytaj więcej »

Potworek
Gość

Edukacją ludzi starszych niestety już zajęły się Kościoły. Ciekawe, skąd na tym świecie tylu homofobów?

eciepecie_
Gość

Coś w tym jest. Nie mam nic do katolików, ale we wszystkim trzeba zachować umiar.

Moja babcia od czasu jak zraziła się do wszystkich księży w naszej parafii stała się bardziej wyluzowana, czasami sobie nawet pozwala na żarty o księżach, a czasami nawet takie z podtekstem seksualnym 😀 dla wszystkich szok.
A w tym roku, jak się dowiedziała, że sporej części z nas nie będzie na Wielkanocy, to stwierdziła, że może wcale nie będziemy jej robić, tylko Ci co będą to zjedzą razem jakiś większy obiadek i będzie znacznie przyjemniej. Wcześniej nie byłoby nawet mowy o czymś takim.

Melle Coccinelle
Gość

Problem homofobii jest w większości religii (islam piętnuje homoseksualistów jeszcze bardziej), bo jest to sprzeczne z naturą (mimo, że znane od wieków). A starsi ludzie byli inaczej wychowywani niż my teraz, mają inną wizję rodziny i dlatego jest im to ciężko zaakceptować, co pewne dobrze znane nam radio dodatkowo wykorzystuje i nawołuje do nienawiści… Ja staram się jak mogę zrozumieć starszych ludzi. Ich do zmian należy zachęcać małymi kroczkami, a nie bombardować wiadomościami w mediach o gejach i lesbijkach, którzy chcą mieć swoje(?) dzieci. Dlatego ja się nie dziwię, że reagują jak reagują, skoro świat, w którym żyli i widzieli… Czytaj więcej »

Panna Licho
Gość

Za mną chodzą wiosenne zmiany, ale jakoś nie mogę sie za to zabrać… Jak się już zmotywuje, to budzę się rano i za oknem śnieg… Co jest oczywiście baaardzo demotywujące.
A co do starszych ludzi, są baaaardzo różni. Z jednej stronie zastali się w pewnym czasie, a z drugiej strony to pokolenie powojenne. Co niby ich nie usprawiedliwia, ale trochę daje do myślenia. Patrze tak na to, przez pryzmat swojej babci 😉

Anonimowy
Gość
Anonimowy

to nie jest moim zdaniem kwestia tylko i wyłącznie wieku, a po prostu osobowości. mój chłopak ma 26 lat, a zachowuje się, jak, za przeproszeniem, jakiś stary dziad właśnie. nie może tego zrozumieć, że idąc do sklepu sprawdzam skład głupiego serka kanapkowego, że nie zjem taniego makaronu czy wędliny. i wielu mam znajomych, którzy co tydzień bywają na imprezkach w klubach w super-ekstra ciuszkach, a jak widzę, co oni jedzą, to aż żal się robi. tak samo w polsce każdy poleci ci restaurację, mówiąc 'dużo i tanio'. nie, że 'pysznie', że 'świeżo', tylko 'dużo':/ nie tak dawno wybraliśmy się z… Czytaj więcej »

Barb Brussels
Gość

Wydaje sie ze jestesmy w podobnym miejscu… Coraz bardziej zastanawiam sie nad tym co jem i jego jakoscia
Mieso mnie odrzuca

Potworek
Gość

Sama prawda. Ale współcześni 70-latkowie to ludzie wychowani w "trudnych czasach", kiedy to za jak najmniejsze pieniądze trzeba było wyżywić rodzinę. Poza tym ich emerytury, zasiłki czy renty w ogromnej większości są zbyt małe, żeby nie patrzyli na cenę i nie kupowali "schabu" za grosze w markecie i wyrobów seropodobnych zamiast pełnowartościowego sera. Często też wcale nie mają świadomości, że to co jedzą, to wcale zdrowe nie jest. Wierzą reklamie i tv, a one przecież kłamią. Co nie oznacza, że nie zgadzam się z tym, co mówisz. Potwierdzam w stu procentach i cieszę się, że u mojej babci akurat byle… Czytaj więcej »

ROXANNE
Gość

Wow! Ona wygląda naprawdę niesamowicie! I to wszystko przez to co je! Jestem w szoku jak dieta (sama dieta) może zdziałać cuda!

tonia
Gość

Fajny post, uwazam podobnie , ale nie wiem czemu jak komus w pl tak mowie, to większość uwaza mnie za idiote/ nienormalną itd 😛 A jak cos juz sie stanie, to oczywiscie wszysycy winni tylko nie oni 😉 (tu podam przyklad koleżanki pilęgnarki, ktora pracuje w centrum chorob pluc: pacienci narzekaja na sluzbę zdrowia (nie żeby ta była świeta :P), lekarzy, pielegniarki za to ze mają raka, bo przeciez oni przestali palic rok temu (niewazne ze palili wczesciej przez 50 lat).

Kasztanowa
Gość

Moje obie babcie są już w podeszłym wieku. Przez całe życie odżywiały się zdrowo, może nie były wegetariankami, ale w ich diecie dominowały głownie warzywa, owoce i produkty naturalne, mleko itp. (praktycznie przez całe życie mieszkały na wsi), nie są zwolenniczkami tłustego, ciężkostrawnego jedzenia. Al niestety, dziś zjadają po kilkanaście proszków dziennie, mają liczne choroby,bo bardzo ciężko fizycznie pracowały, los także nie oszczędzał im stresów. Niestety, zdrowe jedzenie nie uchroniło babci przed chorobą serca, astmą, a drugiej przed problemami z układem kostnym i problemami z ciśnieniem (ani jedna, ani druga nie paliły, obie abstynentki). Ale oczywiście nie neguję wartości zdrowej… Czytaj więcej »

sempervirens
Gość
sempervirens

Paradoksalnie mleko i jego przetwory, mimo sporej zawartości wapnia, mogą się przyczyniać do rozwoju osteoporozy.Wapń, aby został wchłonięty, musi występować w towarzystwie magnezu, tego ostatniego jest w mleku niewiele. Pszenica też jest na cenzurowanym, zwłaszcza w kontekście chorób o podłożu autoimmunologicznym, a także nadciśnienia i chorób serca.

Anonimowy
Gość
Anonimowy

Ah jakiż cudowny napływ energi wzbudził we mnie ten pozytywny post:)!

BogusiaM
Gość

oglądałam razem z mężem, jesteśmy pod wrażeniem:) kurcze ale tak jak mówisz trzeba te pieniążki co się ma mądrze wydawać:) tak naprawdę w cenie 2 pizz można zrobić całkiem dobrą zdrową zupę;) czy kawałek drobiu z warzywami:)

BogusiaM
Gość

gdyby polskie mochery ubierały się tak radośnie jak w linku jaki podałaś życie byłoby piękne!

Imprevisivel
Gość

W wolnej chwili z chęcią obejrzę 🙂

Anonimowy
Gość
Anonimowy

Jestem żywym dowodem na to, że ruch to zdrowie 🙂 po miesiącu codziennej porcji ruchu chce mi się żyć! Mam codziennie więcej energii na wszystko. Nie chce mi się spać. Czuje się lepiej i co najważniejsze weszło mi to powoli w nawyk. Codziennie 30-60 minut ćwiczeń, jazdy na rowerze, biegania. Każdego dnia można robić coś innego. Youtube aż kipi różnego rodzaju treningami. Aż człowiek wolniej się starzeje – mam nadzieję :)) Ruszanie się dla frajdy jest fajne 😉

Publiczna Pralnia
Gość

Powiem Ci Ania, że nic mnie tak pozytywnie nie kopnęło w dupę jak ostateczne podjęcie decyzji o przejściu na weganizm – zdrowotnie i duchowo po prostu odżyłam na nowo 🙂 Myślałam, że będzie trudno, ale jest to banalne proste, wcale nie jest drogie, wcale nie trzeba mieszkać w dużym mieście (studiuje we wrocławiu, pochodzę z małej mieścinki, więc mam porównanie) i jest naprawdę smacznie, zdrowo, a człowiek czuje się dużo lepiej.
Jeśli chcesz coś zmienić w swoim życiu na lepsze, zdecydowanie zmień to na weganizm 🙂

Anonimowy
Gość
Anonimowy

A wg mnie człowiek powinien jeść mięso i inne produkty zwierzęce…

Publiczna Pralnia
Gość

Ania, jak chcesz, to podeślij mi w wolnym czasie na maila co jadłaś, gdy ograniczałaś przetwory odzwierzęce i mięso? Bo ja w swojej dłuuuugiej karierze parę razy wpadałam w anemię, gdy jadłam po prostu źle – nie chodzi, że nie zdrowo nawet, ale po prostu nie przykładałam odpowiedniej uwagi do tego. Sama chorowałam wiele lat na astmę, w dodatku w rodzinie dosyć częsta u mnie jest anemia (wśród osób jedzących mięso) więc pilnować musiałam się podwójnie. I po wielu artykułach, książkach i rozmowach z mądrymi ludźmi – przeszłam na weganizm z wielkim stresem, jednego wieczora na początku czułam się potwornie… Czytaj więcej »

Liia
Gość

Bardzo lubię Twojego bloga :)Czytam i się motywuję do działania. Ale swój pierwszy komentarz u Ciebie chciałam poświęcić obronie emerytów jedzących byle jaką kiełbasę.
Ludzie, którzy nie mają zbyt wiele pieniędzy, jedzą to, co daje uczucie sytości. Po marchewce tego uczucia wypełnienia żołądka nie ma, po najtańszej kiełbasie, białym chlebie itp. jest. I raczej nie uda się przestawić takiej babci na zdrowe jedzenie, bo ona będzie na nim po prostu głodna.
Pozdrawiam 🙂

Anonimowy
Gość
Anonimowy

można zjesć kaszę z warzywami, ciemny makaron – jeszcze taniej, a mocniej syci. Labo ciemny makaron i dobre mieso mielone :))

Liia
Gość

Zgadza się, ale weź pod uwagę, że wiele osób w starszym wieku kiepsko toleruje razowe mąki choćby z powodu problemów gastrycznych. Poza tym, bądźmy szczerzy, kiełbaska w jedną rękę, kawałek buły w drugą i śniadanko gotowe 😉 Przygotowanie kaszy z warzywami to już wysiłek, nie każdej starszej osobie się chce.Pewnie, jakby zmieniły swoje przyzwyczajenia żywieniowe, wyszłoby im to na zdrowie, ale wiesz, to jest też kwestia uzyskania informacji. Skąd starsi ludzie mają ją brać, szczególnie ci mieszkający samotnie? Myślisz, że taka 80-letnia babuleńka będzie ot, tak, sama z siebie śmigać po necie, chodzić na wykłady, czy oglądać poświęcone zdrowiu i… Czytaj więcej »

elfs-stilettos
Gość

Mocny tekst ten o koszulce i kiełbasie :). Wydaje mi się, że nasze pokolenie będzie innymi babciami niż te teraz.

hurija
Gość

Ja też jestem weganką. Tyle, że w 100% raw na pewno nie bede jeść, zbyt bardzo lubię zupy, sosy itp. 😉

Previous
Co się działo i co mnie inspirowało
Jak się nie starzeć?