Archive Pages Design$type=blogging$count=7

Problem z "bo ja w odróżnieniu od niektórych"...

Ten tekst siedzi w mojej głowie kilka ładnych miesięcy. Niektórzy z was są tak spostrzegawczy, że pytają mnie na snapie co znaczą hasła które mam w pasku zakładek gdy wrzucam coś, co mam na laptopie :D Jedną z takich zakładek do dzisiaj było coś o nazwie "not like others"...
Zima, ogłoszenie wyników z pewnego egzaminu na wydziale humanistycznym. 3/4 dwój, ale przyczyna to temat na osobny tekst ;-). Kilka osób miało drugi kierunek albo pracę i na wykłady nie chodziło, inni nie chodzili, bo były wcześnie rano, prowadząca miała tak nudny głos, że ukołysałaby nim do snu ludzi po amfie, a wszystko co mówiła było w jej książkach. Słowo w słowo. Krótko mówiąc - ciężko było znaleźć powód by na jej wykłady chodzić.
Ale egzamin zdało kilka osób, które właśnie nie chodziło. Przeczytali, nauczyli się, zdali. Do wykładowczyni podchodzi rozgoryczony student, któremu zabrakło ze dwa punkty...
- Nie sądzi Pani Profesor, że należałoby jakoś nagrodzić tych, którzy chodzili na wykłady? Bo my (wskazuje na niewielką grupkę) W ODRÓŻNIENIU OD INNYCH, chodziliśmy na wszystkie.

__________
Sklep spożywczy o średniej powierzchni, taka trochę samoobsługa, ale ze sprzedawcami patrzącymi ci na ręce jak ochroniarze w Douglasie na osoby w dresie.  Ale była kobieta która przychodziła zawsze 30 minut przed swoją zmianą i zawsze ostatnia wychodziła. Czasami nawet nie korzystała z przerwy na śniadanie, bo była taka nadgorliwa. Tak samo jak nie szanowała swojego czasu, tak samo nie miała też szacunku dla swojego ciała i ciągle popijała energetyki, by mieć energię. Komuś wypadło coś ważnego i trzeba było przejąć jego zmianę? Wyrywała się jako pierwsza chętna "bo co ja będę w domu robić". Ale te jej energetyki i brak odpoczynku na własne życzenie trochę odbiły się na jej wydajności, bo była coraz częściej rozkojarzona i a to coś potłukła, a to źle wydała resztę, a to popełniła inny błąd i po kilku zwróceniach uwagi i wysłaniu jej na urlop (podczas którego codziennie zaglądała do sklepu "a tak przyszłam zobaczyć...") dostała wypowiedzenie, bo generowała straty.
I nagle żal, bo JA W ODRÓŻNIENIU OD INNYCH wszystko w tym sklepie robiłam, zawsze pierwsza w pracy i ostatnia wychodziłam...

Generalnie mam gdzieś takie rzeczy jak moda i często noszę rzeczy, które siłą rzeczy trochę odróżniają mnie od innych. Np. te buty, które kojarzą mi się z czarownicą :D. Wyrosłam jednak z mówienia, że "jestem inna niż wszystkie", albo "ja w odróżnieniu on innych dziewczyn". Cóż, wiele rzeczy robię inaczej niż moja statystyczna równolatka, ale przecież jest też wiele, naprawdę wiele rzeczy i sytuacji w których postępuję zupełnie jak inni. I nie ma w tym nic złego. Nie podoba mi się gadanie że "nie jestem jak inne dziewczyny", "nie robię jak większość", bo chociaż argumentum pessimi turba*, tonie podoba mi się zakładanie że ścieżka wydeptana przez kogoś innego jest jakaś zła. Jest inna i tyle. Nie mnie osądzać ją w kategoriach zła-dobra.

Miałam kilkanaście lat gdy sprawdzając kanały w nowym pakiecie telewizyjnym natrafiłam na na "wykład" Joyce Meyer. To taka kobieta, która zbija kasę na byciu takim telewizyjnym kaznodzieją. Na sali siedzi bardzo dużo osób z biblią na kolanach a ona bardzo krzykliwym tonem opowiada o różne historie, będąc kimś pomiędzy komikiem a księdzem i sprzedawcą z telezakupów (zarobiła na tym grube miliony dolarów ;-)). Generalnie nie jestem fanką takiej retoryki i nie oglądam takich programów (żaden inny odcinek mnie już nigdy nie zainteresował), ale traf chciał, że padło na ten o synu marnotrawnym, gdzie kaznodziejka zaczęła paplać o tym, że to ten "lepszy syn" miał problem, i to nie ten marnotrwany zrobił coś złego, tylko że w tym "lepszym" siedzi coś złego.
Nigdy nie myślałam tak o tej historii, więc pani Joyce dokonała coś, czego nigdy nie dokonał żaden ksiądz ani żadna katechetka przez lata indoktrynacji edukacji - pobudziła mnie do nowej, innej refleksji niż taka, na którą sama bym wpadła.

Może zacytuję szybko z Biblii (kto zna niech pominie :))

Pewien człowiek miał dwóch synów. Młodszy z nich rzekł do ojca: "Ojcze, daj mi część majątku, która na mnie przypada". Podzielił więc majątek między nich. Niedługo potem młodszy syn, zabrawszy wszystko, odjechał w dalekie strony i tam roztrwonił swój majątek, żyjąc rozrzutnie. A gdy wszystko wydał, nastał ciężki głód w owej krainie i on sam zaczął cierpieć niedostatek. Poszedł i przystał do jednego z obywateli owej krainy, a ten posłał go na swoje pola żeby pasł świnie. Pragnął on napełnić swój żołądek strąkami, którymi żywiły się świnie, lecz nikt mu ich nie dawał. Wtedy zastanowił się i rzekł: Iluż to najemników mojego ojca ma pod dostatkiem chleba, a ja tu z głodu ginę. Zabiorę się i pójdę do mego ojca, i powiem mu: Ojcze, zgrzeszyłem przeciw Bogu i względem ciebie; już nie jestem godzien nazywać się twoim synem: uczyń mię choćby jednym z najemników. Wybrał się więc i poszedł do swojego ojca. A gdy był jeszcze daleko, ujrzał go jego ojciec i wzruszył się głęboko; wybiegł naprzeciw niego, rzucił mu się na szyję i ucałował go. A syn rzekł do niego: "Ojcze, zgrzeszyłem przeciw Bogu i względem ciebie, już nie jestem godzien nazywać się twoim synem". Lecz ojciec rzekł do swoich sług: "Przynieście szybko najlepszą szatę i ubierzcie go; dajcie mu też pierścień na rękę i sandały na nogi! Przyprowadźcie utuczone cielę i zabijcie: będziemy ucztować i bawić się, ponieważ ten mój syn był umarły, a znów ożył; zaginął, a odnalazł się". I zaczęli się bawić. Tymczasem starszy jego syn przebywał na polu. Gdy wracał i był blisko domu, usłyszał muzykę i tańce. Przywołał jednego ze sług i pytał go, co to ma znaczyć. Ten mu rzekł: "Twój brat powrócił, a ojciec twój kazał zabić utuczone cielę, ponieważ odzyskał go zdrowego". Na to rozgniewał się i nie chciał wejść; wtedy ojciec jego wyszedł i tłumaczył mu. Lecz on odpowiedział ojcu: "Oto tyle lat ci służę i nigdy nie przekroczyłem twojego rozkazu; ale mnie nie dałeś nigdy koźlęcia, żebym się zabawił z przyjaciółmi. Skoro jednak wrócił ten syn twój, który roztrwonił twój majątek z nierządnicami, kazałeś zabić dla niego utuczone cielę". Lecz on mu odpowiedział: 
"Moje dziecko, ty zawsze jesteś przy mnie i wszystko moje do ciebie należy. A trzeba się weselić i cieszyć z tego, że ten brat twój był umarły, a znów ożył, zaginął, a odnalazł się"

I bum, pani Meyer trafiła w sedno. Ileż to razy "bo ja w odróżnieniu od..." się starałam/zrobiłam coś/ nie zrobiłam czegoś.

Ka-bum, przecież zrobiłam to dla siebie. Oczekiwanie wdzięczności albo specjalnego traktowania trochę jednak ssie. Kilka lat temu uznałabym, że ten dobry i ułożony syn został potraktowany niesprawiedliwie. To samo myślałabym o studencie, który chodził na wszystkie wykłady i o tej pani, która przestała pracować w sklepie, a przecież wszystko mu poświęciła.
Dzisiaj patrzę na to całkiem inaczej. Jeśli ktoś chodził na wykłady a mimo to nie załapał, to słabo dla niego. Jeśli załapał - bardzo fajnie, przecież uczy się dla siebie. 

I tak jest ze wszystkim w życiu. Nie jesteś jak inne dziewczyny bo nie robisz dziubków do zdjęć albo nie chodzisz na dyskoteki? Ok, ale co z tego? Robisz pewnie milion rzeczy dokładnie tak jak inne dziewczyny :) Przy okazji dwa znaleziska:
Takie fajne słowo znalazłam na vashi.com ;) Kradnę do swojego słownika :)

A drugie znalezisko to piosenka

Pytaliście też o spódnicę z insta:

Kupiona tutaj ;) a wisiorek tu

Nie jestem fanką pani Joyce, a takie programy kojarzą mi się raczej z tymi ludźmi, którzy żerują na ludziach pogrążonych w żalu i stoją ze swoimi broszurkami typu "co Pan Jezus sądzi o paleniu papierosów?" tuż pod onkologią, ale muszę oddać jej jedno - skłoniła mnie kilku ważnych przemyśleń w moim życiu bazujących na tym jednym stwierdzeniu, że to "dobry syn" miał coś do przepracowania. Jakiś żal, jakąś zawiść, jakieś poczucie niesprawiedliwości. 
I wtedy uświadomiłam sobie, że to całe moje "bo ja w odróżnieniu od innych" zbudowane jest na poczuciu, że czuję się nich lepsza (lub: uważam, że oni są ode mnie gorsi). Przestałam już tak wartościować i jest mi z tym dużo lżej.

Polecam, Żanet Kaleta :)*w bardzo wolnym tłumaczeniu - argumentem zła jest tłum

Bądź na bieżąco! 
  INSTAGRAM ❤ FACEBOOK 
❤ FACEBOOK MONIKI 
Niektóre teksty widzą tylko subskrybenci (nie lądują na "głównej") -
 jeśli chcesz być na bieżąco, zostań obserwatorem w google lub na bloglovin :) A jeśli dany tekst Ci pomógł, sprawisz mi przyjemność, jeśli klikniesz +1 w g+ pod tekstem :)
Follow on Bloglovin
Komentując oświadczasz, że znasz regulamin

KOMENTARZE

BLOGGER

ceneo

Nazwa

-40% drogeria natura -49% rossman -50% na kosmetyki #Koniecznie przeczytaj 100 dni bez spodni 15 hair project 2015 2016 2017 2018 2019 218 4-godzinny tydzień pracy 5+ 50 list afro akceptacja akcesoria aktualizacja włosów aktywne słuchanie aliexpress Amalfi Andrea anemia Angkor wat Ania poleca aniamaluje anime ankieta aplikacja aplikacje apple asertywność astor ateizm Avon Azja babcia bakterie bataty bądź duży bez pieczenia bezglutenowe biała czekolada biały laptop biblia bicie bieganie biel bingo spa biust biustonosz BLOG blogi blogowanie blond błędy bob body-shaming bohaterki botki boże narodzenie ból ucha - naturalne metody bridal hairstyles brwi buty cele cele życiowe celia ceny w Tajlandii cera Chiny chwalenie się ciało ciastka ciasto bez pieczenia ciasto francuskie ciasto kinder country ciasto snicker ciekawe blogi cienie cieniowane Claudia Shiffer co co było co jest za damo co kupić babci co kupić dziadkowi co kupić na dzień matki co kupić na promocji w rossmanie co kupić na wieczór panieński co na prezent co powiedzą inni co przywieźć z Ukrainy co przywieźć ze Lwowa co robić jesienią co robić w grudniu co robić w kwietniu co robić w lipcu co robić w listopadzie co robić w lutym co robić w maju co robić w marcu co robić w październiku co robić w sierpniu co robić w styczniu co robić we wrześniu co warto kupić na promocji rossman co warto kupić na promocji w drogerii natura co warto przeczytać co warto zrobić na studiach co zjeść w tajlandii co zobaczyć w londynie co zrobić by rude włosy nie płowiały co zrobić żeby włosy szybciej rosły creaclip cruelty-free curls Cypr cytaty czarna rzepa czas czasopisma czcionki czekolada czekolada z żelkami czekoladki czereśnie czerwiec czerwona królowa czkawka czy książki są drogie czy można narzucać wiarę czy można zmuszać do chodzenia na religię czy można zmuszać dziecko do chodzenia do kościoła czy warto lecieć na Cypr czy warto obchodzić halloween czy zapłacę cło czytanie czytnik za złotówkę ćwiczenia daktyle darmowe e-booki darmowy planer death note decubal delia demakijaż depilacja depilacja laserowa depilacja pach depresja deser desery design detoks dieta dieta śródziemnomorska diy dla dojrzałych kobiet dlaczego nie piję mleka dlaczego warto wyparzać i wymieniać szczoteczkę do zębów do 100 zł Dobre Bakterie dobre nawyki dobro dochód domodi domowe sposoby domowy sernik dowody naukowe drinki duplo dusza dzieci dzień babci dzień matki easy hairstyle edukacja egzamin egzaminy eksperci eksperymenty eld elfen lied emocje energia essence etykiety eyeliner fanatyzm FAQ farbowanie feminizm figa figi figura film filmy filozofia finanse first7jobs fit Fitocell freddie fryzura fryzura na ślub fryzury fryzury ślubne fryzury z grzywką gadżety gdańsk gdzie kupić biustonsz 65e gdzie pojechać w maju gdzie tanio kupować meble gliceryna golden blonde golden rose gotowanie Grecja gronkowiec złocisty gry grzywka gule podskórne gwiazda dnia hair trends hairstyles halloween a wszystkich świętych haloween hejt hemofobia henna historyjka motywacyjna Horchata Hot hotel hula-hoop humor hybrydy ile idzie przesyłka z Aliexpress imbir impreza inne inne. inni inspiracje inspiracje tygodnia instagram inteligencja iOS iphone iphone7 isadora italia jak aplikować wcierki jak być lepszym chrześcijaninem jak być sobą jak być szczęśliwym jak dorobić jak efektywnie czytać Jak efektywniej korzystać z sieci jak jeść figi jak kupić idealną ramoneskę jak kupować na aliexpress Jak łatwiej się skupić i wyeliminować rozpraszacze? jak mieć więcej przyjaciół jak napisać pracę licencjacką jak napisać pracę magisterską jak naturalnie wyleczyć anemię jak nauczyć się angielskiego jak nie chorować jak nie marnować czasu w sieci jak nie przejmować się zdaniem innych jak oszczędzać jak oszczędzać. jak ozdobić zeszyt jak pobrać the sims 2 za darmo jak pokonać strach przed tym jak pomóc dziecku molestowanemu seksualnie? jak poprawić koncentrację jak poradzić sobie ze złym dniem jak poszerzyć horyzonty jak powiększyć biust jak prawidłowo czyścić uszy jak przyspieszyć porost włosów jak radzić sobie z gniewem jak radzić sobie z krytyką jak radzić sobie ze stresem jak realizować cele jak rozładować napięcie jak się skupić jak się uczyć jak się wyspać jak skutecznie notować jak sprawić by inni nas lubili jak stać się bardziej lubianym jak stać się lubianym jak stać się optymistą jak stosować olej kokosowy jak stosować wcierki do włosów jak szybko podejmować decyzje jak szybko zapuścić włosy jak tanio czytać książki jak tanio podróżować jak tanio zorganizować wakacje Jak tanio zorganizować wycieczkę do Londynu Jak tanio zorganizować wyjazd do Lwowa jak uczyć się na własnych błędach jak usprawnić mózg jak utrzymać rudy kolor jak uzyskać loki jak wybrać tablet Jak wykorzystać instagram w rozwoju jak wzmocnić odporność jak zacząć zmieniać swoje życie jak zarobić jak zarobić na monetach jak zbudować dom z butelek jak zdać maturę jak zdobyć przyjaciół jak zmotywować się do nauki jak zmotywować się do pisania pracy jak zmotywować się do sprzątania jak znaleźć znajomych jak znaleźć życiową pasję jak zorganizować wypad na Maltę jak zrobić frytki z batatów jak zrobić loki jak zrobić rosół jak zrobić smoothie jak zrobić tortillę jak zrobić własną czekoladę jak zwalczyć ból ucha jak zwalczyć stres jak zwiększyć poczucie własnej wartości Jaka jest najlepsza dieta? Najzdrowsza dieta jaką książkę przeczytać jaką lokówkę wybrać jaki blender wybrać jaki film obejrzeć Jakie buty kupić na wiosnę? Przegląd wiosna/lato 2015 jakie właściwości ma figa jantar january to do list jednodniówka londyn jedzenie jesień języki joanna kalendarz kalendarz adwentowy kalendarze Kambodża kampania kampanie kanapki kasa kasza kasza jaglana kaszel kasztany katar Khao Sok kino klasyczny sernik kłos kobiecość kobiety kochamżycie komedia kompleksy koncentracja konkurs konkursy kontrowersje korektor kosmetyki koszule kot kotlety kotlety z kaszy jaglanej kozi ser kozieradka kreatywność kredki kremy krok po kroku krótka piłka krótkie fryzury krótkie włosy krytyka krzywe nogi książka książka do przeżycia książki ksometyki kuchnia kultura kwiecień kwiecień 2016 kwiecień 2017 lakier laminowane laptop laptop do 2000 zł Larnaka lato leczenie led legimi lekcje lemoniada lęk przed ludźmi lęk przed pobraniem krwi licencjat linki linki tygodnia lista lista życzeń listopad lob loczki lody loki loki bez lokówki loki bez użycia ciepła lokówka z biedronki Londyn ludzie luksus lumpeksy lunchbox luźne Lwów macbook macbook air 13 Magia sprzątania maj majówka makijaż makijaż oczu maliny Malta mały biust mam problem Mani manicure Marie Kondo marzec masaż mascarpone maska maść ichtiolowa maść z witaminą A matura maxi meble meddiet medycyna medytacja MEGAFON metale ciężkie meteoryty męskie miasta miesiąc migrena miód mleko mleko kokosowe mleko owsiane młodzież moda modne modne buty 2015 modne fryzury modne fryzury 2015 modne fryzury 2016 modne fryzury 2017 modne fryzury 2018 moja historia moje cechy moje ulubione produkty spożywcze moment.pl monety kolekcjonerskie morze motywaca motywacja mrożona kawa muffinki muzyka my secret myśli myśli rozwój na wesele na studniówkę nails najlepsza dieta najlepsza zupa NAJNOWSZE najzdrowsza dieta najzdrowszy olej świata naked 3 naked 3 podróbka naprawa zniszczonych włosów naturalna pielęgnacja naturalne metody naturalny makijaż nauka nauka języków obcych nawyki nie lubię sprzątać nieśmiałość nocleg notowanie nowe nuda nuggetsy o mnie obcasy obiad obuwie oczy oczyszczanie odchudzanie odkładanie marzeń na później odrobaczanie odżywianie odżywienia oferty okazje okulary olej kokosowy olej rycynowy olejek olejek z drzewa herbacianego olejowanie opakowania opinia opinie optymalizm organizacja orszada osobiste oszczędzanie owoce pakowanie paletka pamiętniki z wakacji pancakes panini party Paryż pasje pastele paznokcie pedagogika penne all' arrabbiata perfumy pewność siebie pędzle pielęgnacja pieniądze pierogi piersi pies pilomax pisanie pizza placenta planer planer pdf planowanie pobierz organizer pobranie krwi poczucie własnej wartości podkład podpłomyk podróże podsumowanie podsumownaie Pogoda pokój polecane książki południowe włochy pomidorowa pomoc Pompeje pomysły poniedziałkowy motywator poradnik porost włosów post sponsorowany post we współpracy z marką postanowienia postanowienia noworoczne pot potliwość Poznań PR praca praca zdalna prawa człowieka presja prezenty profile które warto śledzić na instagramie prom promocja promocja rossman promocja super pharm promocje prostownica prywata przedłużane rzęsy przedłużanie rzęs przekąski przekąski do wódki przekąski na urodziny przemoc przemoc psychiczna przemoc symboliczna przepis przepis na pomidorówkę przepis na sernik przepis na tartę przepis na tartę z białą czekoladą i mascarpone przepis na zupę pomidorową przepisy przepisy na smoothie przepisy z figami przyrost przysmaki na imprezę psychologia pudelek pull through braid PUPA pycha pytania Qatar Airways queen quiz rabaty rady recenzja regeneracja regulamin reklamy relacje relaks religia remington resentyment retusz rimmel rok szkolny rosół rossmann rozdanie rozjaśnianie rozkiminki rozkminki rozrywka rozwoj rozwojowe czwartki rozwojownik rozwój równowaga rtęć ruch rude rude włosy rzesy jedwabne rzęsy Rzęsy 1:! rzęsy 2d rzęsy metoda objętościowa Bydgoszcz rzęsy przed i po Safari Salerno samodoskonalenie samoleczenie sandwich sandwicz Seboradin self-love sen Sensique sephora seriale sernik sesja shake Siem Reap się działo silikonowy lunchbox siwe włosy skorupki skupienie słoik z uchem i słomką słowiański blond smartfon smoothie snap snapchat softsticks soraya Soumda społeczne sport sposoby na odporność sposoby na wypadające włosy sposób na pryszcze sposób na tabliczkę mnożenia spotkanie sprytna dziewczyna sprzątanie sprzęt ssanie oleju stopy strach strach przed oceną strach przed pobraniem krwi stres studia studiowanie studniówka styl suche włosy sukces sukienka sukienki suknie ślubne syrop z pędów sosny szacunek szampon szczęście szkoła szminka szpilki szpotawe kolana sztuczki sztutowo ślimaczki ślub śmiech śniadanie średnie włosy święta tablet tablet do 500 zł tablet na studia tag Tajlandia tangle teezer tania lokówka tanie tanie buty tanie czytanie tanie dodatki do mieszkania tanie loty tanie zwiedzanie tarta tarta snickers tartinki tech Tekst powstał w ramach współpracy z Wydawnictwem Otwartym. tekst sponsorowany tekst we współpracy z marką GOSH telefon telewizja Tesori d'oriente test the sims todo torebka torebki tortilla toruń trendy triki trolling trwałe loki tusz twarz tydzień tygodnik tygodniowe love ubrania ubranie uczucia udawany warkocz Ukraina ulubieńcy updo upięcia upięcie urban decay urlop uroda urodzinowe menu urodziny usta venita vipera w co się ubrać w szystkie w11 wady wakacje wakacje jesienią walentynki Warszawa warsztaty wazelina ważne wcierka wdzięczność wegańskie wegetariańskie weltschemerz wiara wibo wieczór panieński więcej wigilia wilno wiosna wishlist Włochy włosy wnętrza wob woda woda brzozowa wolontariat worth following instagram profiles for better life wpływ wrapy wrażenia Wrocław wsparcie współpraca wszystkich świętych wszystkie wtyczki wybór wybrzeże amalfitańskie wychowanie wycieczka wydawnictwo wygodne wałki wymiary wyniki wypadanie włosów wyszukiwania wyzwania wyzwanie wyzwanie - bycie miłym wyzwanie30dni xiaomi youtube za darmo zabawy zaczrwienienia zakupy zakupy na Ali zapach zapalenie oskrzeli zarobki zawijaski zawiść zdejmowanie hybryd zdjęcia zdrowa dieta zdrowie zdupy zerowaste zeszyt zima zioła złoty blond zły humor znajomi zupa zupa dyniowa zupa krem zupy zwierzęta zyski żółta sukienka życzenia życzenia noworoczne
false
ltr
item
Aniamaluje - blog o życiu po swojemu: Problem z "bo ja w odróżnieniu od niektórych"...
Problem z "bo ja w odróżnieniu od niektórych"...
https://2.bp.blogspot.com/-wsc6UyWTKlQ/Vyy5h-pdBtI/AAAAAAAAlik/Y0Ta6jKsGjwwlZnJpVt26TBpr5flJHBxgCLcB/s1600/P5040235.JPG
https://2.bp.blogspot.com/-wsc6UyWTKlQ/Vyy5h-pdBtI/AAAAAAAAlik/Y0Ta6jKsGjwwlZnJpVt26TBpr5flJHBxgCLcB/s72-c/P5040235.JPG
Aniamaluje - blog o życiu po swojemu
http://www.aniamaluje.com/2016/05/problem-z-bo-ja-w-odroznieniu-od.html
http://www.aniamaluje.com/
http://www.aniamaluje.com/
http://www.aniamaluje.com/2016/05/problem-z-bo-ja-w-odroznieniu-od.html
true
3538531450758840466
UTF-8
Nic nie ma :( ZOBACZ WSZYSTKO Czytaj dalej Odpowiedz Anuluj Usuń By Główna STRONY POSTY ZOBACZ WSZYSTKO POLECANE TAGI ARCHIWUM SEARCH WSZYSTKIE Nic nie ma :( Back Home NIEDZIELA PONIEDZIAŁEK WTOREK ŚRODA CZWARTEK PIĄTEK SOBOTA NIEDZIELA PON WT ŚR CZW PT SO STYCZEŃ LUTY MARZEC KWIECIEŃ MAJ CZERWIEC LIPIEC SIERPIEŃ WRZESIEŃ PAŹDZIERNIK LISTOPAD GRUDZIEŃ Jan Feb Mar Apr MAJ Jun Jul Aug Sep Oct Nov Dec teraz minutę temu $$1$$ minutes ago godzinę temu $$1$$ hours ago Wczoraj $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago więcej niż 5 tygodni temu Followers Follow Artykuł premium Kliknij Share aby odblokować dostęp