Archive Pages Design$type=blogging$count=7

3 rzeczy, których długo się uczyłam

Najprostsze rozwiązania bardzo często są najbardziej skuteczne. Jednak są takie życiowe prawdy i reguły, których uczyłam się długo...bo nie mogłam ich zrozumieć ;-) Oto kilka z nich.


    Dobrymi chęciami piekło jest wybrukowane
Dużo wody w Gangesie upłynęło, zanim zrozumiałam rozbieżność między zakładanym i prawdziwym efektem niektórych moich działań. Dzisiaj wiem, że coś, co na pozór wydaje się złe, nierzadko jest lepsze od "dobrych chęci".
Przykład: zajęcia grupowe z dziećmi. Za wykonywanie różnych zadań dzieciaki dostają po naklejce. Ola nie wykonuje zadania. Nadchodzi czas rozdawania naklejek - tak się złożyło, że dostali wszyscy oprócz Oli, która bardzo księżniczkuje.
Ola w ryk - ja chcę naklejkę !!!!!!!!!!!!!!!!
Dobre chęci : dam Oli naklejkę i będę mieć święty spokój, ona się ucieszy...
Prawdziwy efekt : Dając Oli naklejkę za nic, uczę ją, że nie musi nic robić, aby uzyskać taki sam efekt jak Ci, którzy pracowali (wyuczona bezradność, spora część działań opieki społecznej w naszym kraju). Ponadto Ola wzmocni swoje przekonanie, że płacz jest dobrą metodą na wymuszanie i sięgnie po niego w przyszłości. Dzisiaj naklejka, jutro : mamo, kupi mi Ajfona bo się potnę. Co ja mówię : masz mi kupić,  nie kup mi. Oprócz tego reszta dzieci poczuje się oszukana, bo ich nagroda w postaci wypasionej naklejki zostanie sprowadzona do rangi niczego. Zamiast Oli pomóc, zrobię jej wielką krzywdę wzmacniając negatywne zachowanie.
Po prostu informuję kolejny raz, że będą kolejne zadania do wykonania i jeśli się w nie włączy, ma szansę na kolejną naklejkę.

Nauczyłam się myśleć dalej, niż tylko w tej najbliższej perspektywie. Nie podejmuję już decyzji "jakoś to będzie" i nauczyłam się odkładać gratyfikację. Jest takie powiedzenie, które mówi, że gdyby uderzenie młotkiem w dłoń bolało dopiero za pięć lat, znaleźli by się tacy, którzy uderzaliby się kilka razy dziennie. Być może dlatego tyle osób bierze kredyty na zachcianki?
I chociaż wiem, że zawsze znajdzie się ktoś, kto powie : A nie lepiej byłoby dać jej tą naklejkę? Co za głupi babsztyl! To wolę ponieść konsekwencję i dokonać wyboru lepszego długofalowo, niż dobrymi chęciami zdecydować się na krótką korzyść, która uruchomi negatywną reakcję łańcuchową w przyszłości.

No właśnie...Nie lepiej?
Parka z kapturem: KLIK 
Nie lepiej kupić kurtkę z Polski? Nie lepiej upiec ciasteczka, zamiast kupować gotowe? Nie lepiej byłoby ściąć te włosy? Nie lepiej iść pieszo, zamiast jechać samochodem? Nie lepiej byłoby...

Być może zwracam uwagą na te lepieje dlatego, że sama pracuję z dziećmi i bardzo uważnie rejestruję ich reakcje na różne informacje zwrotne. Kiedy Kasia narysuje kreatywny, abstrakcyjny rysunek z kotem większym od mamy Kasi, to byłabym idiotką mówiąc : A nie lepiej, jakby kot był mniejszy od mamy?. Dlaczego? Bo po pierwsze : narzucam Kasi swoją wizję świata. Używając tego wkurzającego lepiej, co automatycznie oznacza, że Kasia zrobiła to GORZEJ. Kompletnie nie uwzględniam tego, że Kasia mogła mieć inny zamysł artystyczny i rysowała np. wymyśloną przez siebie krainę. Najpierw powinnam zapytać jaki miała pomysł i zauważyć tego dużego kotka, np. Kasiu, widzę, że narysowałaś wielkiego kota. Jest on większy od twojej mamy! Czy to jakiś zaczarowany kot, czy tak wyszło? Opowiesz mi o nim więcej?
I może się okazać, że Kasia rzeczywiście nie wie czym są proporcje i wtedy mogę jej wyjaśnić (a Kasia wysłucha z innym, bardziej przyjaznym podejściem, bo w końcu sama zasygnalizuje mi potrzebę), ale może się też okazać, że Kasia rysowała krainę wielkich zwierząt, albo wymyśloną przez siebie opowieść o zaczarowanym kocie. Może być też tak, że Kasia rysowała obiekty według miłości jaką darzy bohaterów obrazka (tak było w tej sytuacji!, ale to temat na inną dyskusję) i kot jest jej jedynym pocieszycielem, który na nią nie krzyczy.
Moje "A nie lepiej" tylko zablokowałoby Kasię.
Tak samo jest z dorosłymi. Lepiejowanie narzuca innym Twoją wizję świata i twoją drogę. A przecież nie ma jednego uniwersalnego człowieka  w różnych ciałach i kolorach, bo nie jesteśmy lalkami. Każdy ma inne priorytety, wyznaje inne wartości.
Być może wybrałam kurtkę  z Chin, bo napisała do mnie Susie w Romwe i mówi : widzę, że pokazujesz wszystko tak, jak wygląda, widziałam za krótką sukienkę :) Trzeba bardzo dokładnie czytać opis i wymiary. Jeśli chcesz się przekonać jak to jest u nas, możesz wybrać sobie z naszego sklepu co tylko chcesz i jak Ci się spodoba, to wstawisz zdjęcie. 
Więc wybrałam sobie parkę za tyłek, bo zawsze celowałam w płaszcze, a ostatni raz kurtkę zimową miałam w... gimnazjum. Twoje lepiej może oznaczać stawianie na jakość, moim lepiej może być szukanie stylu, którego nie mam i eksperymentowanie. Bo mam szansę ponosić ubrania, których sama bym sobie nie kupiła i uczyć się na swoich błędach (mega przydatne). Być może moim lepiej jest pozbycie się nietwarzowej czerni kosztem zniszczonych włosów, a twoim lepiej  jest ścięcie włosów na zapałkę albo stopniowe schodzenie z koloru - to jest ok, bo każdy ma inne preferencje i dokonuje własnych wyborów. Ale to nie jest tak, że wakacje pod palmą są lepsze od tych pod gruszą, a te pod gruszą są gorsze. Są INNE. I tyle.
Twoim lepiej może być każdorazowe pieczenie ciasteczek w domu, ale koleżanka może poświęcać ten czas na rozkręcanie swojego biznesu i ciasteczka lubi piec, ale od święta. Kiedy ma na nie ochotę, woli kupić je w okolicznej cukierni, bo w tym momencie lepiej  oznacza dla niej "zużywając mniej czasu". Kiedy następnym razem będziesz chciał powiedzieć swojej koleżance która ćwiczy z Blogilates czy inną Mel B - a nie lepiej pójść na siłownię? Zastanów się, czy nie przekazujesz jej tym samym komunikatu, że ona robi coś GORZEJ. Wielki sekret relacji z ludźmi jest taki, że ludzie lubią tych, przy których czują się lepiej, nie tych, którzy obniżają ich samopoczucie ;-)))

Nie lepiejowanie, to taki banał, malutka drobnostka, której uczyłam sie bardzo długo. Pewnie wciąż mi się zdarza, ale bardzo unikam. Chwila na zastanowienie się i dwa kroki : co chcę przekazać? jak to zrobić najefektywniej?

Trzecia zasada : Co mnie nie zabije, to mnie wzmocni
Mimo popularnej ostatnio krytyki tej sentencji (i generalnie wylewania miodu na serduszka tych, którzy myślą, że potrzebują miodu, bo przecież lepiej dać jest komuś krótkotrwałą korzyść i zarobić na kursach, książkach, szkoleniach. W końcu  ludzie kochają pięknie opakowane iluzje), wciąż się z tymi słowami zgadzam.
Ale stawiam warunek : Co mnie zabije, to mnie wzmocni....jeśli będę tego chciał.
Bo możesz chcieć nie uczyć się na swoich błędach i to też jest ok. Każdy żyje, tak lubi :)
Zdjęcie zamieszczone przez użytkownika Ania Kęska (@aniamaluje)Ja uważam, że jeśli już dostaję od życia jakimś batem, to wolę wyciągnąć z tego wnioski. Długo do tego dochodziłam, ale jak pisałam - najprostsze rzeczy często okazują się najtrudniejsze. Czy ktoś tak jak ja, ma wielki problem z nauką na egzaminy, kiedy w notatkach są same oczywiste rzeczy? Paradoksalnie - dużo szybciej przyswajam sobie trudne informacje, bo nastawiam się na naukę, a oczywistości czytam jakoś tak...byle jak. A potem przeklinam w myślach egzaminatora, gdy pada pytanie : wymień i scharakteryzuj 13 funkcji oczywistości według Jana Kowalskiego :))
Ok, wracam do tematu - jeśli spotka mnie coś nieprzyjemnego, ale nie na tyle, by umierać, to mogę :
- posłuchać mentora i potraktować to jako : ok, nie zabiło mnie
Albo też wyciągnąć wnioski, np:
- zastanowić się nad działaniami, które doprowadziły do tej sytuacji
- zastanowić się, jak uniknąć jej w przyszłości
- spróbować wyciągnąć z niej plusy.
A często jest tak, że z pozoru ciężka sytuacja tak naprawdę okazuje się dla nas korzystna. Np. część blogerek celowo podsyca ogień hejtu i prowokuje hejterów, bo jak wiadomo - hejter jest najwierniejszym czytelnikiem i zawsze wraca. I zazwyczaj ściąga więcej hejterów. A to winduje statystyki w górę i pozwala zganiać większy hajs z reklam. Skuteczne, ale nie dla mnie ;-)). 
Inny przykład: 
Ojciec mojej znajomej podobno zamarzył sobie karierę prywaciarza. Przemiany gospodarcze i te sprawy. Bardzo fajnie mu to wszystko szło... do czasu aż kiedyś postanowił sprowadzić pejdżery. (Śmiesznie to wygląda w spolszczeniu, ale pagery brzmiało jak PGR-y :D). Otóż ku jego wielkiemu zaskoczeniu, pejdżery wcale nie zaczęły się sprzedawać jak ciepłe bułeczki i bardzo dużo pieniędzy wyrzucił w błoto.
I mógłby potraktować to jak : co mnie nie zabije, to mnie nie zabije, ale wolał wyciągnąć z tego wnioski i uważniej obserwować trendy w przyszłości, ale też rozważniej podejmować decyzje biznesowe. Dzięki temu nie wszedł w spółkę z kolegą z podstawówki, który szukał wspólnika na wypożyczalnię kaset video. Interes pięknie się rozwijał, aż niespodziewanie całkiem padł.
Dzięki temu, że tata mojej znajomej dostał mocno po kieszeni, szybko otworzył e-sklep, kiedy trend zaczął się pojawiać i był jednym z pierwszych "super sprzedawców" na allegro (ktoś to jeszcze pamięta? ;-)

Oto trzy zasady, których uczyłam się...długo. Banalne, ale takie trudne do wprowadzenia ;-) Zupełnie jak nauka na łatwe egzaminy!


Poprzedni tekst: http://www.aniamaluje.com/2015/01/tygodnik-3-czyli-przepis-na-goraca.htmlNiektóre teksty widzą tylko subskrybenci (nie lądują na "głównej") -
 jeśli chcesz być na bieżąco, zostań obserwatorem w google lub na bloglovin :) A jeśli dany tekst Ci pomógł, sprawisz mi przyjemność, jeśli klikniesz +1 w g+ pod tekstem :)
Follow on Bloglovin

KOMENTARZE

BLOGGER: 81
Loading...

ceneo

Nazwa

-40% drogeria natura -49% rossman -50% na kosmetyki #Koniecznie przeczytaj 100 dni bez spodni 15 hair project 2015 2016 2017 2018 2019 218 4-godzinny tydzień pracy 5+ 50 list afro akceptacja akcesoria aktualizacja włosów aktywne słuchanie aliexpress Amalfi Andrea anemia Angkor wat Ania poleca aniamaluje anime ankieta aplikacja aplikacje apple asertywność astor ateizm Avon Azja babcia bakterie bataty bądź duży bez pieczenia bezglutenowe biała czekolada biały laptop biblia bicie bieganie biel bingo spa biust biustonosz BLOG blogi blogowanie blond błędy bob body-shaming bohaterki botki boże narodzenie ból ucha - naturalne metody bridal hairstyles brwi buty cele cele życiowe celia ceny w Tajlandii cera Chiny chwalenie się ciało ciastka ciasto bez pieczenia ciasto francuskie ciasto kinder country ciasto snicker ciekawe blogi cienie cieniowane Claudia Shiffer co co było co jest za damo co kupić babci co kupić dziadkowi co kupić na dzień matki co kupić na promocji w rossmanie co kupić na wieczór panieński co na prezent co powiedzą inni co przywieźć z Ukrainy co przywieźć ze Lwowa co robić jesienią co robić w grudniu co robić w kwietniu co robić w lipcu co robić w listopadzie co robić w lutym co robić w maju co robić w marcu co robić w październiku co robić w sierpniu co robić w styczniu co robić we wrześniu co warto kupić na promocji rossman co warto kupić na promocji w drogerii natura co warto przeczytać co warto zrobić na studiach co zjeść w tajlandii co zobaczyć w londynie co zrobić by rude włosy nie płowiały co zrobić żeby włosy szybciej rosły creaclip cruelty-free curls Cypr cytaty czarna rzepa czas czasopisma czcionki czekolada czekolada z żelkami czekoladki czereśnie czerwiec czerwona królowa czkawka czy książki są drogie czy można narzucać wiarę czy można zmuszać do chodzenia na religię czy można zmuszać dziecko do chodzenia do kościoła czy warto lecieć na Cypr czy warto obchodzić halloween czy zapłacę cło czytanie czytnik za złotówkę ćwiczenia daktyle darmowe e-booki darmowy planer death note decubal delia demakijaż depilacja depilacja laserowa depilacja pach depresja deser desery design detoks dieta dieta śródziemnomorska diy dla dojrzałych kobiet dlaczego nie piję mleka dlaczego warto wyparzać i wymieniać szczoteczkę do zębów do 100 zł Dobre Bakterie dobre nawyki dobro dochód domodi domowe sposoby domowy sernik dowody naukowe drinki duplo dusza dzieci dzień babci dzień matki easy hairstyle edukacja egzamin egzaminy eksperci eksperymenty eld elfen lied emocje energia essence etykiety eyeliner fanatyzm FAQ farbowanie feminizm figa figi figura film filmy filozofia finanse first7jobs fit Fitocell freddie fryzura fryzura na ślub fryzury fryzury ślubne fryzury z grzywką gadżety gdańsk gdzie kupić biustonsz 65e gdzie pojechać w maju gdzie tanio kupować meble gliceryna golden blonde golden rose gotowanie Grecja gronkowiec złocisty gry grzywka gule podskórne gwiazda dnia hair trends hairstyles halloween a wszystkich świętych haloween hejt hemofobia henna historyjka motywacyjna Horchata Hot hotel hula-hoop humor hybrydy ile idzie przesyłka z Aliexpress imbir impreza inne inne. inni inspiracje inspiracje tygodnia instagram inteligencja iOS iphone iphone7 isadora italia jak aplikować wcierki jak być lepszym chrześcijaninem jak być sobą jak być szczęśliwym jak dorobić jak efektywnie czytać Jak efektywniej korzystać z sieci jak jeść figi jak kupić idealną ramoneskę jak kupować na aliexpress Jak łatwiej się skupić i wyeliminować rozpraszacze? jak mieć więcej przyjaciół jak napisać pracę licencjacką jak napisać pracę magisterską jak naturalnie wyleczyć anemię jak nauczyć się angielskiego jak nie chorować jak nie marnować czasu w sieci jak nie przejmować się zdaniem innych jak oszczędzać jak oszczędzać. jak ozdobić zeszyt jak pobrać the sims 2 za darmo jak pokonać strach przed tym jak pomóc dziecku molestowanemu seksualnie? jak poprawić koncentrację jak poradzić sobie ze złym dniem jak poszerzyć horyzonty jak powiększyć biust jak prawidłowo czyścić uszy jak przyspieszyć porost włosów jak radzić sobie z gniewem jak radzić sobie z krytyką jak radzić sobie ze stresem jak realizować cele jak rozładować napięcie jak się skupić jak się uczyć jak się wyspać jak skutecznie notować jak sprawić by inni nas lubili jak stać się bardziej lubianym jak stać się lubianym jak stać się optymistą jak stosować olej kokosowy jak stosować wcierki do włosów jak szybko podejmować decyzje jak szybko zapuścić włosy jak tanio czytać książki jak tanio podróżować jak tanio zorganizować wakacje Jak tanio zorganizować wycieczkę do Londynu Jak tanio zorganizować wyjazd do Lwowa jak uczyć się na własnych błędach jak usprawnić mózg jak utrzymać rudy kolor jak uzyskać loki jak wybrać tablet Jak wykorzystać instagram w rozwoju jak wzmocnić odporność jak zacząć zmieniać swoje życie jak zarobić jak zarobić na monetach jak zbudować dom z butelek jak zdać maturę jak zdobyć przyjaciół jak zmotywować się do nauki jak zmotywować się do pisania pracy jak zmotywować się do sprzątania jak znaleźć znajomych jak znaleźć życiową pasję jak zorganizować wypad na Maltę jak zrobić frytki z batatów jak zrobić loki jak zrobić rosół jak zrobić smoothie jak zrobić tortillę jak zrobić własną czekoladę jak zwalczyć ból ucha jak zwalczyć stres jak zwiększyć poczucie własnej wartości Jaka jest najlepsza dieta? Najzdrowsza dieta jaką książkę przeczytać jaką lokówkę wybrać jaki blender wybrać jaki film obejrzeć Jakie buty kupić na wiosnę? Przegląd wiosna/lato 2015 jakie właściwości ma figa jantar january to do list jednodniówka londyn jedzenie jesień języki joanna kalendarz kalendarz adwentowy kalendarze Kambodża kampania kampanie kanapki kasa kasza kasza jaglana kaszel kasztany katar Khao Sok kino klasyczny sernik kłos kobiecość kobiety kochamżycie komedia kompleksy koncentracja konkurs konkursy kontrowersje korektor kosmetyki koszule kot kotlety kotlety z kaszy jaglanej kozi ser kozieradka kreatywność kredki kremy krok po kroku krótka piłka krótkie fryzury krótkie włosy krytyka krzywe nogi książka książka do przeżycia książki ksometyki kuchnia kultura kwiecień kwiecień 2016 kwiecień 2017 lakier laminowane laptop laptop do 2000 zł Larnaka lato leczenie led legimi lekcje lemoniada lęk przed ludźmi lęk przed pobraniem krwi licencjat linki linki tygodnia lista lista życzeń listopad lob loczki lody loki loki bez lokówki loki bez użycia ciepła lokówka z biedronki Londyn ludzie luksus lumpeksy lunchbox luźne Lwów macbook macbook air 13 Magia sprzątania maj majówka makijaż makijaż oczu maliny Malta mały biust mam problem Mani manicure Marie Kondo marzec masaż mascarpone maska maść ichtiolowa maść z witaminą A matura maxi meble meddiet medycyna medytacja MEGAFON metale ciężkie meteoryty męskie miasta miesiąc migrena miód mleko mleko kokosowe mleko owsiane młodzież moda modne modne buty 2015 modne fryzury modne fryzury 2015 modne fryzury 2016 modne fryzury 2017 modne fryzury 2018 moja historia moje cechy moje ulubione produkty spożywcze moment.pl monety kolekcjonerskie morze motywaca motywacja mrożona kawa muffinki muzyka my secret myśli myśli rozwój na wesele na studniówkę nails najlepsza dieta najlepsza zupa NAJNOWSZE najzdrowsza dieta najzdrowszy olej świata naked 3 naked 3 podróbka naprawa zniszczonych włosów naturalna pielęgnacja naturalne metody naturalny makijaż nauka nauka języków obcych nawyki nie lubię sprzątać nieśmiałość nocleg notowanie nowe nuda nuggetsy o mnie obcasy obiad obuwie oczy oczyszczanie odchudzanie odkładanie marzeń na później odrobaczanie odżywianie odżywienia oferty okazje okulary olej kokosowy olej rycynowy olejek olejek z drzewa herbacianego olejowanie opakowania opinia opinie optymalizm organizacja orszada osobiste oszczędzanie owoce pakowanie paletka pamiętniki z wakacji pancakes panini party Paryż pasje pastele paznokcie pedagogika penne all' arrabbiata perfumy pewność siebie pędzle pielęgnacja pieniądze pierogi piersi pies pilomax pisanie pizza placenta planer planer pdf planowanie pobierz organizer pobranie krwi poczucie własnej wartości podkład podpłomyk podróże podsumowanie podsumownaie Pogoda pokój polecane książki południowe włochy pomidorowa pomoc Pompeje pomysły poniedziałkowy motywator poradnik porost włosów post sponsorowany post we współpracy z marką postanowienia postanowienia noworoczne pot potliwość Poznań PR praca praca zdalna prawa człowieka presja prezenty profile które warto śledzić na instagramie prom promocja promocja rossman promocja super pharm promocje prostownica prywata przedłużane rzęsy przedłużanie rzęs przekąski przekąski do wódki przekąski na urodziny przemoc przemoc psychiczna przemoc symboliczna przepis przepis na pomidorówkę przepis na sernik przepis na tartę przepis na tartę z białą czekoladą i mascarpone przepis na zupę pomidorową przepisy przepisy na smoothie przepisy z figami przyrost przysmaki na imprezę psychologia pudelek pull through braid PUPA pycha pytania Qatar Airways queen quiz rabaty rady recenzja regeneracja regulamin reklamy relacje relaks religia remington resentyment retusz rimmel rok szkolny rosół rossmann rozdanie rozjaśnianie rozkiminki rozkminki rozrywka rozwoj rozwojowe czwartki rozwojownik rozwój równowaga rtęć ruch rude rude włosy rzesy jedwabne rzęsy Rzęsy 1:! rzęsy 2d rzęsy metoda objętościowa Bydgoszcz rzęsy przed i po Safari Salerno samodoskonalenie samoleczenie sandwich sandwicz Seboradin self-love sen Sensique sephora seriale sernik sesja shake Siem Reap się działo silikonowy lunchbox siwe włosy skorupki skupienie słoik z uchem i słomką słowiański blond smartfon smoothie snap snapchat softsticks soraya Soumda społeczne sport sposoby na odporność sposoby na wypadające włosy sposób na pryszcze sposób na tabliczkę mnożenia spotkanie sprytna dziewczyna sprzątanie sprzęt ssanie oleju stopy strach strach przed oceną strach przed pobraniem krwi stres studia studiowanie studniówka styl suche włosy sukces sukienka sukienki suknie ślubne syrop z pędów sosny szacunek szampon szczęście szkoła szminka szpilki szpotawe kolana sztuczki sztutowo ślimaczki ślub śmiech śniadanie średnie włosy święta tablet tablet do 500 zł tablet na studia tag Tajlandia tangle teezer tania lokówka tanie tanie buty tanie czytanie tanie dodatki do mieszkania tanie loty tanie zwiedzanie tarta tarta snickers tartinki tech Tekst powstał w ramach współpracy z Wydawnictwem Otwartym. tekst sponsorowany tekst we współpracy z marką GOSH telefon telewizja Tesori d'oriente test the sims todo torebka torebki tortilla toruń trendy triki trolling trwałe loki tusz twarz tydzień tygodnik tygodniowe love ubrania ubranie uczucia udawany warkocz Ukraina ulubieńcy updo upięcia upięcie urban decay urlop uroda urodzinowe menu urodziny usta venita vipera w co się ubrać w szystkie w11 wady wakacje wakacje jesienią walentynki Warszawa warsztaty wazelina ważne wcierka wdzięczność wegańskie wegetariańskie weltschemerz wiara wibo wieczór panieński więcej wigilia wilno wiosna wishlist Włochy włosy wnętrza wob woda woda brzozowa wolontariat worth following instagram profiles for better life wpływ wrapy wrażenia Wrocław wsparcie współpraca wszystkich świętych wszystkie wtyczki wybór wybrzeże amalfitańskie wychowanie wycieczka wydawnictwo wygodne wałki wymiary wyniki wypadanie włosów wyszukiwania wyzwania wyzwanie wyzwanie - bycie miłym wyzwanie30dni xiaomi youtube za darmo zabawy zaczrwienienia zakupy zakupy na Ali zapach zapalenie oskrzeli zarobki zawijaski zawiść zdejmowanie hybryd zdjęcia zdrowa dieta zdrowie zdupy zerowaste zeszyt zima zioła złoty blond zły humor znajomi zupa zupa dyniowa zupa krem zupy zwierzęta zyski żółta sukienka życzenia życzenia noworoczne
false
ltr
item
Aniamaluje - blog o życiu po swojemu: 3 rzeczy, których długo się uczyłam
3 rzeczy, których długo się uczyłam
Najprostsze rozwiązania bardzo często są najbardziej skuteczne. Jednak są takie życiowe prawdy i reguły, których uczyłam się długo...bo nie mogłam ich zrozumieć ;-) Oto kilka z nich.
http://3.bp.blogspot.com/-xTRWPuElF_g/VMTrV6wEVcI/AAAAAAAAYT4/DSUw0wOsYWw/s1600/green%2Bparka%2C%2Bzielona%2Bparka%2C%2BFaux%2BFur%2BHooded%2BDrawstring%2BGreen%2BCoat.JPG
http://3.bp.blogspot.com/-xTRWPuElF_g/VMTrV6wEVcI/AAAAAAAAYT4/DSUw0wOsYWw/s72-c/green%2Bparka%2C%2Bzielona%2Bparka%2C%2BFaux%2BFur%2BHooded%2BDrawstring%2BGreen%2BCoat.JPG
Aniamaluje - blog o życiu po swojemu
http://www.aniamaluje.com/2015/01/ktorych-sie-nauczyam.html
http://www.aniamaluje.com/
http://www.aniamaluje.com/
http://www.aniamaluje.com/2015/01/ktorych-sie-nauczyam.html
true
3538531450758840466
UTF-8
Nic nie ma :( ZOBACZ WSZYSTKO Czytaj dalej Odpowiedz Anuluj Usuń By Główna STRONY POSTY ZOBACZ WSZYSTKO POLECANE TAGI ARCHIWUM SEARCH WSZYSTKIE Nic nie ma :( Back Home NIEDZIELA PONIEDZIAŁEK WTOREK ŚRODA CZWARTEK PIĄTEK SOBOTA NIEDZIELA PON WT ŚR CZW PT SO STYCZEŃ LUTY MARZEC KWIECIEŃ MAJ CZERWIEC LIPIEC SIERPIEŃ WRZESIEŃ PAŹDZIERNIK LISTOPAD GRUDZIEŃ Jan Feb Mar Apr MAJ Jun Jul Aug Sep Oct Nov Dec teraz minutę temu $$1$$ minutes ago godzinę temu $$1$$ hours ago Wczoraj $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago więcej niż 5 tygodni temu Followers Follow Artykuł premium Kliknij Share aby odblokować dostęp