Archive Pages Design$type=blogging$count=7

Skąd czerpać informacje o zdrowiu?

Często pytacie mnie, jakie książki polecam, gdzie szukam informacji, jak pomogłam sobie i swoim płucom. Postanowiłam zebrać wartościowe linki w jednym miejscu.Motywacją do tego wpisu jest sytuacja brata mojej czytelniczki - Oli. To bardzo inteligentna osoba, którą miałam okazję poznać. Niestety Jej mały brat prawdopodobnie cierpi na to samo, co ja. I klasycznie dla lekarzy jest to nieuleczalne.
Problem polega na tym, że leki, wpłynęły na wchłanianie i trawienie i mały nie może korzystać z imbiru i kapsaicyny. Czyli tego, było u mnie przełomowe. Jest mi strasznie przykro, że nie jestem w stanie nic podpowiedzieć, nic doradzić :( Przeżywam to, bo chłopiec ma 5 lat...

Czasami ktoś myśli, że kontakt do profesora ze Stanów zdobyłam sobie ot tak, pstryknięciem palcem.
A to tak nie działa.

Czytałam artykuł naukowy, który traktował o kapsaicynie. Nie do końca byłam pewna jak to się ma efektu kostek domina, gdzie jeden szwankujący organ wpływa na złą pracę kolejnych. Postanowiłam więc napisać w tej sprawie maila.
Ale wiem jak to wygląda w praktyce, bo sama dostaję masę. maili. Postanowiłam zastanowić się bardzo poważnie co musiałabym napisać, aby ktoś zechciał ten mail w ogóle przeczytać, nie mówiąc nawet o odpisaniu na niego. Uwzględniłam fakt, że profesor jest człowiekiem emerytowanym (prawie 80 lat), pasjonatem i pewnie ma bardzo mało czasu wolnego na takie pierdoły. Byłam pewna, że codziennie spotyka się z mnóstwem osób, które nie szanują jego czasu.
Przeanalizowałam te fakty i napisałam wiadomość.
Byłam wściekła jak osa, kiedy dostałam odpowiedź z uczelni (była to skrzynka uniwersytecka), że ten mail nie jest już aktywny i nie mają kontaktu z profesorem. Ale BARDZO zależało mi na tej sprawie, więc postarałam się o kontakt do kogoś, kto może mieć kontakt...
Znacie teorię 6 uścisków dłoni? Podobno na świecie nie ma takiej osoby, do której nie prowadziłoby więcej niż 6 uścisków dłoni (na zasadzie : zdobywasz kontakt do osoby 1, ona daje ci do osoby 2, osoba 2 do 3 i trafisz w końcu do tej osoby, do której chcesz). Teoria brzmi pięknie i ładnie, ale czy ma coś wspólnego z prawdą? Nie mam pojęcia.

Ja swój kontakt zdobyłam. Między innymi dlatego, że zastanowiłam się, jakie wartości mogą być najcenniejsze dla osoby, która posiada niezbędną dla mnie wiedzę. Nie pomyliłam się - nowe fakty, nowe tropy, nowe zależności w dziedzinie, którą profesor zajmuje się naukowo.
Nie muszę chyba mówić, że wykupiłam wcześniej dostęp do wszystkich artykułów i gruntownie je przeczytałam? Nie ma nic gorszego , niż pisze do Ciebie ktoś :
Cześć, nie mam czasu dokładnie czytać twojego bloga, czy mogłabyś mi  w skrócie napisać o .... ? 

Zdawałam sobie sprawę, że mam prawdopodobnie tylko jedną, jedyną szansę. Byłam zdesperowana i w tamtym momencie najbardziej na świecie zależało mi na zdrowiu.

Ostatecznie napisałam maila, składającego się z dwóch części. Pierwsza była telegraficznym skrótem, który napisałam z takiej perspektywy, aby wyłuszczyć potencjalne korzyści dla mojego adresata. Skupiłam się na tym, że jestem przypadkiem nietypowym, bo do 17- stego roku życia udało mi się uniknąć sterydów a takich badania nie dotyczą. Druga część maila była eleganckim plikiem .pdf wraz z wynikami badań i innymi rzeczami.

Jakimś cudem mail trafił w końcu do samego profesora, który odpowiedział, że nie zajmuje się takimi rzeczami, ale urzekła go moja determinacja i czas, który poświęciłam na przygotowanie wiadomości ;-) Zaproponował konsultację przez skype...za free :).

Tak jak mówiło mi moje przeczucie, odmieniła ona moje spojrzenie na zdrowie. Głównie dlatego, że rozpatrzono mój przypadek holistycznie, czyli uwzględniając całe ciało, a nie same płuca czy oskrzela. Jedyny koszt jaki poniosłam, to wykonanie zasugerowanych badań, przesłanie oryginałów dokumentacji medycznej w ewentualnych celach naukowych. No i czas. Plus zobowiązanie, że uszanuję wolę profesora i nie przekażę nikomu namiarów na niego, bo jedyne, czego obecnie pragnie, to święty spokój.

Zakładam jednak, że nie jesteście ani tak nietypowymi przypadkami, ani też pewnie nie potrzebujecie bezpośredniej konsultacji z profesorami, którzy nierzadko zajmują się medycyną raczej akademicką niż praktyczną.
Często piszecie, że nie wiecie gdzie szukać rzetelnych informacji. Gdzie ja ich szukałam? Jakie lektury polecam?Pierwszym krokiem, były ogólnodostępne w internecie i prasie artykuły o płucach, oskrzelach itp. Nic nowego, ale był to pierwszy krok, bez którego nie doszłoby do kolejnych. Następnie przeszłam do popularnonaukowych książek. Ich zaletą jest to, że są napisane przystępnym, łatwym językiem.
Ale tych książek jest cała masa...
Ja dużym sentymentem darzę te pisane przez Jean Carper. To w nich natrafiłam po raz pierwszy na trop kapsaicyny i gingerolu. To dziennikarka, pisze bardzo przystępnie, ale w tekstach podaje nazwiska naukowców, czasami tytuły książek, więc jeśli ktoś czuje niedosyt - na pewno znajdzie medyczne uzasadnienie zebranych przez autorkę metod. Bardzo rzetelny przegląd badań. Te książki często są z bibliotekach, ale jeśli zamierzacie kupić przez Internet, to polecam porównać ceny, bo rozrzut bywa ogromny :
 Książki o zdrowiu


Następnie zabrałam się literaturę naukową - przeczytałam książki adresowane do pulmunologów. Serdecznie polecam szukanie wszystkich informacji na portalu gromadzącym artykuły naukowe, czyli PubMed. Wyszukiwarka artykułów znajduje się tu : http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed
Wiem, że kiedy pisałam tekst o naturalnej metodzie na gronkowca, dorobiłam się ksywki "szamanka". Niektórzy mówią, że wiedźma, co też mi zresztą schlebia, bo wiedźma wzięło się od wiedzy, oznacza "kapłankę gnozy" (gnosis-wiedza) co bardzo mi się podoba ;-) A na poważnie - ciężko mi zrozumieć drwienie z metod, że niby nie są naukowe skoro...są potwierdzone badaniami naukowymi i ja do nich linkuję :) 
Pozostaje pytanie...czy wiedza jest niebezpieczna?
Moim zdaniem sama wiedza nie. Wiedza w rękach mądrego jest przydatnym narzędziem. Dopiero w rękach głupca może być wykorzystana źle. Ale tutaj kłania się moja dewiza :
ODPOWIADAM TYLKO ZA TO, CO NAPISAŁAM. NIE ZA TO, CO ZROZUMIAŁEŚ.
To tak gwoli jasności :).
Niektórzy ludzie lubują się w przerzucaniu odpowiedzialności na inne osoby, np. pod zdjęciem szczupłej modelki z dużym prawdopodobieństwem pojawią się głosy, że promuje złe wzorce i jest odpowiedzialna za to, że jakaś nastolatka zachorowała na anoreksję. Co ciekawe, nie spotkałam się jeszcze z podobnym oskarżaniem o odpowiedzialność za promowanie szkodliwych wzorców pod zdjęciami osób otyłych z wyboru.
Zanim polecę źródła, z których można czerpać wiedzę, chciałabym zwrócić uwagę na kilka rzeczy.
Po pierwsze - każdy z nas jest INNY. Być może dlatego medycyna europejska i amerykańska sprawdza się tylko do pewnego stopnia. Gdy jest coś nietypowego, ma z tym problem. Analogicznie jest z chorobami, gdzie jedno schorzenie wpływa na drugie, np. masz chorą tarczycę, ale nie możesz zastosować typowej terapii bo... masz też inne, kolidujące z tą terapią schorzenie. Nie oznacza to, że obwiniam lekarzy. Cenię ich dorobek, ale od pewnego etapu muszę zwrócić się ku medycynie holistycznej, Nowej Medycynie Germańskiej i TCM (Tradycyjnej chińskiej medycynie).
Opiszę to na swoim przykładzie.
Pierwszym moim krokiem milowym było pozbycie się anemii. Następnie mogłam uporać się z obecnością metali ciężkich. Dopiero po tych krokach mogłam zawalczyć o odzyskanie miesiączki. Jak część z Was wie, straciłam ją przez leki, które poczochrały mi trochę tarczycę i hormony. Profesor z którym się konsultował od razu odesłał mnie do prac innego profesora z tego uniwersytetu, czyli dr Abrahama, który pracował nad czymś o nazwie "The Iodine Project". U nas wielu speców od tarczycy twierdzi, że wystarczy nam jodowana sól, a przy Hashimoto jod jest zbrodnią.
I mają rację...oraz są w błędzie jednocześnie.
Gdybym zaczęła od jodu, to pewnie bym sobie nieźle namieszała, mając wciąż w sobie metale ciężkie...Tutaj chciałabym bardzo uwrażliwić na to, że większość badań nad Hashimoto była robiona w Japonii. Zastanówmy się, co jedzą tamtejsi ludzie. Mnóstwo ryb. A to właśnie ryby kumulują rtęć, której miałam za dużo. Nic więc dziwnego, że takie były wnioski z badań - jod niszczy tarczycę, jeśli w ciele jest dużo metali... dlatego bardzo zachęcam do uwzględniania KONTEKSTU, czyli czasu i miejsca danych badań. Ostatecznie właśnie to terapia jodem sprawiła, że moje komórki jajowe miały szansę rozwinąć się do końca a ja odzyskałam upragniony "okres" (okres miałam cały czas, ale niepełny, tj. komórka umierała, zanim dojrzała, dlatego uprzedzam, że to uproszczenie).
Właśnie dlatego bardzo lubię medycyną holistyczną - nie patrzy na dany organ jako na organ, tylko na część większej maszynerii, gdzie jedno wynika z drugiego. 
Jeśli kogoś ciekawi jod, serdecznie polecam wpisać w google coś w stylu "Iodine abraham pdf". Jest masa wyników, jod trzeba łączyć z selenem, trzeba robić to rozważnie i jest cała masa warunków. Robienie takich rzeczy na własną rękę jest nieodpowiedzialne.  Dla leniuszków, po polsku tutaj
________________
Na tej samej zasadzie, ja na czas odbudowy, a konkretniej zarastania się dziur w płucach, porzuciłam dawne nawyki żywieniowe. Obecnie dużo ważniejsze jest dla mnie pobranie jak największej ilości energii z pożywienia.  To co dla jednych jest dobre, innym szkodzi. Jestem daleka od prawd w stylu "wszyscy powinni być wege", albo wszyscy powinni być paleo" czy "wszyscy powinni jeść 100% RAW". Gdybym jadła RAW, to przy obecnym stanie długo bym nie pociągnęła, bo organizm potrzebowałby więcej energii aby przerobić żywność, niż by jej uzyskał (mam obecnie między 34 a 35 stopni Celsjusza).
Pamiętajmy, słowa Paracelsusa " Wszystko jest trucizną, i nic nie jest trucizną, dawka czyni truciznę".
Dzisiaj kiedy słyszę, że ktoś mówi
"Całe życie jem co chcę i jakoś nic mi nie jest" to...całkowicie mu wierzę. Sprawna zdrowa wątroba po to jest, aby nie odbierać nam przyjemności z życia. :))
Wracając do źródeł...
zakładam, że:
- nie masz potrzeby rozkminiać medyczynych rzeczy, rozgrzebując zagadnienie do samej kości
- nie chce Ci się czytać masy anglojęzycznych artykułów 
- interesują Cię ogólne informacje o żywieniu, zdrowiu
Mam dla Ciebie kilka dobrych linków.
Ale jeszcze jedna uwaga :
Lekarze nie są źli, takie głupoty wciskają mi w usta debile, którzy nie czytają ze zrozumieniem (debil tutaj jako termin medyczny) . Lekarze są bardzo potrzebni.
Natomiast warto zadbać o to, aby nie mieć potrzeby korzystać z ich usług częściej niż to niezbędne. Np. podnosząc odporność.
LINKI, czyli skąd czerpać wiedzę o zdrowiu? 
- książki opisane wcześniej :)
- Czasopisma naukowe, np. ja bardzo lubię Japan Hospitals, które linkowałam w tekście o śmiechu jako sposobie na podniesienie odporności
Oraz strony i blogi. Filtrujcie wiedzę,sprawdzajcie, korzystajcie z rozwagą.
Dobrą robotę moim zdaniem robią :
Naturalnie Zdrowy - blog pisany przez technologa żywienia
Mad Tea Party - lekko, na luzie, czasem o rozwoju, czasem o imbirze, ale pozytywnie i gorąco popieram działania autorki :)
Tłuste Życie - trochę holistycznie, trochę Paleo. 
Ziołowy Zakątek - o ziołach
Pepsi Eliot  - rzetelności odmówić nie mogę, natomiast język jest dla mnie męczący i przyznam, że czytać nie potrafię. Blog mocno nastawiony na sprzedaż suplementów, aczkolwiek nie mogę nic zarzucić merytoryczności, więc polecam.

Co warto jeść i dlaczego?  - młodziutki blog, który serdecznie polecam. Namawiam autorkę na to, aby trochę upotoczniła swój język, ale jeśli nie macie ochoty przekopywać się przez masę badań, to autorka robi to za Was. Bardzo lubię :)
I last but not least - Pogromcy Reklam Farmaceutycznych, czyli rozkładanie reklamy, obietnic i leku na czynniki pierwsze. Polecam szczególnie.
Plus na start warto sięgnąć po polecane książki 
A jeśli znacie inne ciekawe publikacje czy strony - śmiało linkujcie w komentarzach :) 
Życzę rozsądnego korzystania  z wiedzy oraz przypominam o konieczności konsultacji z lekarzem lub farmaceutą :) 

Niektóre teksty widzą tylko subskrybenci (nie lądują na "głównej") -
 jeśli chcesz być na bieżąco, zostań obserwatorem w google lub na bloglovin :)
Follow on Bloglovin

KOMENTARZE

BLOGGER: 78
Loading...

ceneo

Nazwa

-40% drogeria natura -49% rossman -50% na kosmetyki #Koniecznie przeczytaj 100 dni bez spodni 15 hair project 2015 2016 2017 2018 2019 218 4-godzinny tydzień pracy 5+ 50 list afro akceptacja akcesoria aktualizacja włosów aktywne słuchanie aliexpress Amalfi Andrea anemia Angkor wat Ania poleca aniamaluje anime ankieta aplikacja aplikacje apple asertywność astor ateizm Avon Azja babcia bakterie bataty bądź duży bez pieczenia bezglutenowe biała czekolada biały laptop biblia bicie bieganie biel bingo spa biust biustonosz BLOG blogi blogowanie blond błędy bob body-shaming bohaterki botki boże narodzenie ból ucha - naturalne metody bridal hairstyles brwi buty cele cele życiowe celia ceny w Tajlandii cera Chiny chwalenie się ciało ciastka ciasto bez pieczenia ciasto francuskie ciasto kinder country ciasto snicker ciekawe blogi cienie cieniowane Claudia Shiffer co co było co jest za damo co kupić babci co kupić dziadkowi co kupić na dzień matki co kupić na promocji w rossmanie co kupić na wieczór panieński co na prezent co powiedzą inni co przywieźć z Ukrainy co przywieźć ze Lwowa co robić jesienią co robić w grudniu co robić w kwietniu co robić w lipcu co robić w listopadzie co robić w lutym co robić w maju co robić w marcu co robić w październiku co robić w sierpniu co robić w styczniu co robić we wrześniu co warto kupić na promocji rossman co warto kupić na promocji w drogerii natura co warto przeczytać co warto zrobić na studiach co zjeść w tajlandii co zobaczyć w londynie co zrobić by rude włosy nie płowiały co zrobić żeby włosy szybciej rosły creaclip cruelty-free curls Cypr cytaty czarna rzepa czas czasopisma czcionki czekolada czekolada z żelkami czekoladki czereśnie czerwiec czerwona królowa czkawka czy książki są drogie czy można narzucać wiarę czy można zmuszać do chodzenia na religię czy można zmuszać dziecko do chodzenia do kościoła czy warto lecieć na Cypr czy warto obchodzić halloween czy zapłacę cło czytanie czytnik za złotówkę ćwiczenia daktyle darmowe e-booki darmowy planer death note decubal delia demakijaż depilacja depilacja laserowa depilacja pach depresja deser desery design detoks dieta dieta śródziemnomorska diy dla dojrzałych kobiet dlaczego nie piję mleka dlaczego warto wyparzać i wymieniać szczoteczkę do zębów do 100 zł Dobre Bakterie dobre nawyki dobro dochód domodi domowe sposoby domowy sernik dowody naukowe drinki duplo dusza dzieci dzień babci dzień matki easy hairstyle edukacja egzamin egzaminy eksperci eksperymenty eld elfen lied emocje energia essence etykiety eyeliner fanatyzm FAQ farbowanie feminizm figa figi figura film filmy filozofia finanse first7jobs fit Fitocell freddie fryzura fryzura na ślub fryzury fryzury ślubne fryzury z grzywką gadżety gdańsk gdzie kupić biustonsz 65e gdzie pojechać w maju gdzie tanio kupować meble gliceryna golden blonde golden rose gotowanie Grecja gronkowiec złocisty gry grzywka gule podskórne gwiazda dnia hair trends hairstyles halloween a wszystkich świętych haloween hejt hemofobia henna historyjka motywacyjna Horchata Hot hotel hula-hoop humor hybrydy ile idzie przesyłka z Aliexpress imbir impreza inne inne. inni inspiracje inspiracje tygodnia instagram inteligencja iOS iphone iphone7 isadora italia jak aplikować wcierki jak być lepszym chrześcijaninem jak być sobą jak być szczęśliwym jak dorobić jak efektywnie czytać Jak efektywniej korzystać z sieci jak jeść figi jak kupić idealną ramoneskę jak kupować na aliexpress Jak łatwiej się skupić i wyeliminować rozpraszacze? jak mieć więcej przyjaciół jak napisać pracę licencjacką jak napisać pracę magisterską jak naturalnie wyleczyć anemię jak nauczyć się angielskiego jak nie chorować jak nie marnować czasu w sieci jak nie przejmować się zdaniem innych jak oszczędzać jak oszczędzać. jak ozdobić zeszyt jak pobrać the sims 2 za darmo jak pokonać strach przed tym jak pomóc dziecku molestowanemu seksualnie? jak poprawić koncentrację jak poradzić sobie ze złym dniem jak poszerzyć horyzonty jak powiększyć biust jak prawidłowo czyścić uszy jak przyspieszyć porost włosów jak radzić sobie z gniewem jak radzić sobie z krytyką jak radzić sobie ze stresem jak realizować cele jak rozładować napięcie jak się skupić jak się uczyć jak się wyspać jak skutecznie notować jak sprawić by inni nas lubili jak stać się bardziej lubianym jak stać się lubianym jak stać się optymistą jak stosować olej kokosowy jak stosować wcierki do włosów jak szybko podejmować decyzje jak szybko zapuścić włosy jak tanio czytać książki jak tanio podróżować jak tanio zorganizować wakacje Jak tanio zorganizować wycieczkę do Londynu Jak tanio zorganizować wyjazd do Lwowa jak uczyć się na własnych błędach jak usprawnić mózg jak utrzymać rudy kolor jak uzyskać loki jak wybrać tablet Jak wykorzystać instagram w rozwoju jak wzmocnić odporność jak zacząć zmieniać swoje życie jak zarobić jak zarobić na monetach jak zbudować dom z butelek jak zdać maturę jak zdobyć przyjaciół jak zmotywować się do nauki jak zmotywować się do pisania pracy jak zmotywować się do sprzątania jak znaleźć znajomych jak znaleźć życiową pasję jak zorganizować wypad na Maltę jak zrobić frytki z batatów jak zrobić loki jak zrobić rosół jak zrobić smoothie jak zrobić tortillę jak zrobić własną czekoladę jak zwalczyć ból ucha jak zwalczyć stres jak zwiększyć poczucie własnej wartości Jaka jest najlepsza dieta? Najzdrowsza dieta jaką książkę przeczytać jaką lokówkę wybrać jaki blender wybrać jaki film obejrzeć Jakie buty kupić na wiosnę? Przegląd wiosna/lato 2015 jakie właściwości ma figa jantar january to do list jednodniówka londyn jedzenie jesień języki joanna kalendarz kalendarz adwentowy kalendarze Kambodża kampania kampanie kanapki kasa kasza kasza jaglana kaszel kasztany katar Khao Sok kino klasyczny sernik kłos kobiecość kobiety kochamżycie komedia kompleksy koncentracja konkurs konkursy kontrowersje korektor kosmetyki koszule kot kotlety kotlety z kaszy jaglanej kozi ser kozieradka kreatywność kredki kremy krok po kroku krótka piłka krótkie fryzury krótkie włosy krytyka krzywe nogi książka książka do przeżycia książki ksometyki kuchnia kultura kwiecień kwiecień 2016 kwiecień 2017 lakier laminowane laptop laptop do 2000 zł Larnaka lato leczenie led legimi lekcje lemoniada lęk przed ludźmi lęk przed pobraniem krwi licencjat linki linki tygodnia lista lista życzeń listopad lob loczki lody loki loki bez lokówki loki bez użycia ciepła lokówka z biedronki Londyn ludzie luksus lumpeksy lunchbox luźne Lwów macbook macbook air 13 Magia sprzątania maj majówka makijaż makijaż oczu maliny Malta mały biust mam problem Mani manicure Marie Kondo marzec masaż mascarpone maska maść ichtiolowa maść z witaminą A matura maxi meble meddiet medycyna medytacja MEGAFON metale ciężkie meteoryty męskie miasta miesiąc migrena miód mleko mleko kokosowe mleko owsiane młodzież moda modne modne buty 2015 modne fryzury modne fryzury 2015 modne fryzury 2016 modne fryzury 2017 modne fryzury 2018 moja historia moje cechy moje ulubione produkty spożywcze moment.pl monety kolekcjonerskie morze motywaca motywacja mrożona kawa muffinki muzyka my secret myśli myśli rozwój na wesele na studniówkę nails najlepsza dieta najlepsza zupa NAJNOWSZE najzdrowsza dieta najzdrowszy olej świata naked 3 naked 3 podróbka naprawa zniszczonych włosów naturalna pielęgnacja naturalne metody naturalny makijaż nauka nauka języków obcych nawyki nie lubię sprzątać nieśmiałość nocleg notowanie nowe nuda nuggetsy o mnie obcasy obiad obuwie oczy oczyszczanie odchudzanie odkładanie marzeń na później odrobaczanie odżywianie odżywienia oferty okazje okulary olej kokosowy olej rycynowy olejek olejek z drzewa herbacianego olejowanie opakowania opinia opinie optymalizm organizacja orszada osobiste oszczędzanie owoce pakowanie paletka pamiętniki z wakacji pancakes panini party Paryż pasje pastele paznokcie pedagogika penne all' arrabbiata perfumy pewność siebie pędzle pielęgnacja pieniądze pierogi piersi pies pilomax pisanie pizza placenta planer planer pdf planowanie pobierz organizer pobranie krwi poczucie własnej wartości podkład podpłomyk podróże podsumowanie podsumownaie Pogoda pokój polecane książki południowe włochy pomidorowa pomoc Pompeje pomysły poniedziałkowy motywator poradnik porost włosów post sponsorowany post we współpracy z marką postanowienia postanowienia noworoczne pot potliwość Poznań PR praca praca zdalna prawa człowieka presja prezenty profile które warto śledzić na instagramie prom promocja promocja rossman promocja super pharm promocje prostownica prywata przedłużane rzęsy przedłużanie rzęs przekąski przekąski do wódki przekąski na urodziny przemoc przemoc psychiczna przemoc symboliczna przepis przepis na pomidorówkę przepis na sernik przepis na tartę przepis na tartę z białą czekoladą i mascarpone przepis na zupę pomidorową przepisy przepisy na smoothie przepisy z figami przyrost przysmaki na imprezę psychologia pudelek pull through braid PUPA pycha pytania Qatar Airways queen quiz rabaty rady recenzja regeneracja regulamin reklamy relacje relaks religia remington resentyment retusz rimmel rok szkolny rosół rossmann rozdanie rozjaśnianie rozkiminki rozkminki rozrywka rozwoj rozwojowe czwartki rozwojownik rozwój równowaga rtęć ruch rude rude włosy rzesy jedwabne rzęsy Rzęsy 1:! rzęsy 2d rzęsy metoda objętościowa Bydgoszcz rzęsy przed i po Safari Salerno samodoskonalenie samoleczenie sandwich sandwicz Seboradin self-love sen Sensique sephora seriale sernik sesja shake Siem Reap się działo silikonowy lunchbox siwe włosy skorupki skupienie słoik z uchem i słomką słowiański blond smartfon smoothie snap snapchat softsticks soraya Soumda społeczne sport sposoby na odporność sposoby na wypadające włosy sposób na pryszcze sposób na tabliczkę mnożenia spotkanie sprytna dziewczyna sprzątanie sprzęt ssanie oleju stopy strach strach przed oceną strach przed pobraniem krwi stres studia studiowanie studniówka styl suche włosy sukces sukienka sukienki suknie ślubne syrop z pędów sosny szacunek szampon szczęście szkoła szminka szpilki szpotawe kolana sztuczki sztutowo ślimaczki ślub śmiech śniadanie średnie włosy święta tablet tablet do 500 zł tablet na studia tag Tajlandia tangle teezer tania lokówka tanie tanie buty tanie czytanie tanie dodatki do mieszkania tanie loty tanie zwiedzanie tarta tarta snickers tartinki tech Tekst powstał w ramach współpracy z Wydawnictwem Otwartym. tekst sponsorowany tekst we współpracy z marką GOSH telefon telewizja Tesori d'oriente test the sims todo torebka torebki tortilla toruń trendy triki trolling trwałe loki tusz twarz tydzień tygodnik tygodniowe love ubrania ubranie uczucia udawany warkocz Ukraina ulubieńcy updo upięcia upięcie urban decay urlop uroda urodzinowe menu urodziny usta venita vipera w co się ubrać w szystkie w11 wady wakacje wakacje jesienią walentynki Warszawa warsztaty wazelina ważne wcierka wdzięczność wegańskie wegetariańskie weltschemerz wiara wibo wieczór panieński więcej wigilia wilno wiosna wishlist Włochy włosy wnętrza wob woda woda brzozowa wolontariat worth following instagram profiles for better life wpływ wrapy wrażenia Wrocław wsparcie współpraca wszystkich świętych wszystkie wtyczki wybór wybrzeże amalfitańskie wychowanie wycieczka wydawnictwo wygodne wałki wymiary wyniki wypadanie włosów wyszukiwania wyzwania wyzwanie wyzwanie - bycie miłym wyzwanie30dni xiaomi youtube za darmo zabawy zaczrwienienia zakupy zakupy na Ali zapach zapalenie oskrzeli zarobki zawijaski zawiść zdejmowanie hybryd zdjęcia zdrowa dieta zdrowie zdupy zerowaste zeszyt zima zioła złoty blond zły humor znajomi zupa zupa dyniowa zupa krem zupy zwierzęta zyski żółta sukienka życzenia życzenia noworoczne
false
ltr
item
Aniamaluje - blog o życiu po swojemu: Skąd czerpać informacje o zdrowiu?
Skąd czerpać informacje o zdrowiu?
Skąd czerpać informacje o zdrowiu? Rzetelne źródła, ciekawe linki
http://2.bp.blogspot.com/-go3VvAsiSRc/VJ2sedPhRZI/AAAAAAAAW4E/3sVz7i4Z_rI/s1600/anuncio_estetoscopio_ingles_aotw%2B(1).jpg
http://2.bp.blogspot.com/-go3VvAsiSRc/VJ2sedPhRZI/AAAAAAAAW4E/3sVz7i4Z_rI/s72-c/anuncio_estetoscopio_ingles_aotw%2B(1).jpg
Aniamaluje - blog o życiu po swojemu
http://www.aniamaluje.com/2014/12/skad-czerpac-informacje-o-zdrowiu.html
http://www.aniamaluje.com/
http://www.aniamaluje.com/
http://www.aniamaluje.com/2014/12/skad-czerpac-informacje-o-zdrowiu.html
true
3538531450758840466
UTF-8
Nic nie ma :( ZOBACZ WSZYSTKO Czytaj dalej Odpowiedz Anuluj Usuń By Główna STRONY POSTY ZOBACZ WSZYSTKO POLECANE TAGI ARCHIWUM SEARCH WSZYSTKIE Nic nie ma :( Back Home NIEDZIELA PONIEDZIAŁEK WTOREK ŚRODA CZWARTEK PIĄTEK SOBOTA NIEDZIELA PON WT ŚR CZW PT SO STYCZEŃ LUTY MARZEC KWIECIEŃ MAJ CZERWIEC LIPIEC SIERPIEŃ WRZESIEŃ PAŹDZIERNIK LISTOPAD GRUDZIEŃ Jan Feb Mar Apr MAJ Jun Jul Aug Sep Oct Nov Dec teraz minutę temu $$1$$ minutes ago godzinę temu $$1$$ hours ago Wczoraj $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago więcej niż 5 tygodni temu Followers Follow Artykuł premium Kliknij Share aby odblokować dostęp