Archive Pages Design$type=blogging$count=7

Motywacyjny poniedziałek : Inwestuj w przeżycia

   Zanim odbiłam się od finansowego dołka, planowałam jak to będzie wyglądać. Było tyle rzeczy, które zawsze chciałam mieć! A kiedy już się odbiłam, to... straciłam nimi zainteresowanie. Jakby nie istniały.  Pieniądze są fajne. Lubię je mieć dużo bardziej, niż ich nie mieć. O moim podejściu do pieniędzy pisałam tutaj.
Pisząc pracę zaliczeniową na jeden z przedmiotów, natknęłam się na interesujące badania dotyczące wydawania pieniędzy. Ponieważ już uzyskałam wpis do indeksu, przekopiuję pracę tutaj:
Dunn, Elizabeth W., Lara B. Aknin, and Michael I. Norton."Prosocial Spending and Happiness: Using Money to BenefitOthers Pays Off." Current Directions in Psychological Science

Wielu badaczy szukało odpowiedzi na pytanie, jaki związek mają pieniądze ze szczęściem. Ten temat był już eksploatowany na wiele sposobów. Liczne badania dowodzą, że osoby z większą ilością pieniędzy są trochę szczęśliwsze niż Ci, którzy mają ich mniej, ale generalnie rola pieniędzy jest przeceniana. Badacze Dunn, Aknin i Norton postanowili sprawdzić, jak na szczęście różnych osób wpływa wydawanie pieniędzy w określony sposób. Badacze przeprowadzili wiele eksperymentów, jednak ja skupię się na tych, które zostały opisane w omawianym artykule.

Jaki jest najlepszy sposób wydawania pieniędzy, który pomoże zmaksymalizować nasze szczęście?

Początkowe doświadczenie miało prosty przebieg - na kampusie uniwersyteckim zebrano grupę studentów, część z nich dostała 5$, część 20$, z zaleceniem wydania ich do końca dnia. Połowa uczestników miała wydać pieniądze na siebie (swoje wydatki osobiste), druga połowa studentów miała wydać posiadaną kwotę na innych ludzi (wydatki prospołeczne). Zapytano także studentów o to, jak ich zdaniem będzie prezentował się ich nastrój pod koniec dnia. Ich przewidywania były podwójnie mylne, gdyż studenci przed eksperymentem uważali, że będą szczęśliwsi dysponując kwotą 20$ w większym stopniu, niż pięcioma dolarami. Drugie błędne wyobrażenie studentów zakładało, że większe szczęście da im wydawanie pieniędzy na własne potrzeby.

Wyniki były następujące : pod koniec dnia lepszy nastrój miały osoby, które wydały pieniądze na innych. Uzyskana kwota nie miała wpływu na poziom szczęścia.Wnioski jakie zdaniem badaczy płyną z tego doświadczenia świadczą o tym, że dokonując naszych codziennych wyborów odnośnie wydatków, kierujemy się błędnymi przekonaniami. Jedyny problem z tym badaniem polegał na tym, że przeprowadzono je na północy Stanów Zjednoczonych, gdzie poziom życia jest dość wysoki w porównaniu z resztą świata. Zespół badaczy postanowił sprawdzić, czy w krajach, gdzie ludzie walczą o zapewnienie swoich podstawowych potrzeb, wyniki będą podobne. Badano korelacje między datkami charytatywnymi a szczęściem, przy jednoczesnej kontroli zmiennych demograficznych i wysokości dochodów. Okazało się, że w 120 ze 136 krajów  odnotowano pozytywny związek. Wśród nich była także Polska. Drugi z opisywanych w artykule eksperymentów przeprowadzono w Kanadzie i RPA. Uczestnicy dostali zalecenie wydania pewnej kwoty na worek “dobroci” (słodkości). Był wypełniony takimi kąskami jak cukierki czy czekolada. Następnie połowa uczestników dowiedziała się, że może zatrzymać torebkę ze słodkościami. Druga część uczestników usłyszała, że torebka ze słodkościami została kupiona na prezent dla chorego dziecka. Okazało się, że osoby, które kupiły słodycze dla chorego dziecka (wydatki prospołeczne), były szczęśliwsze od tych, którzy dostali worek ze słodkościami dla siebie (wydatki osobiste). Badanie jest niezwykle interesujące, ponieważ w roku poprzedni ponad 20% badanych mieszkańców RPA zgłosiło, że w poprzednim roku nie miało wystarczającej ilości pieniędzy na kupienie jedzenia dla siebie i swojej rodziny. Oznacza to więc problem z zapewnieniem podstawowej potrzeby.

Wniosek jaki formułują badacze jest taki, ze radość z dawania może być uniwersalną cechą ludzkiej psychologii.  Dotyczy także małych dzieci. Badacze sprawdzili co się stanie, gdy atrakcyjne smakołyki (np. krakersy “złota rybka”) dostaną dzieci w wieku poniżej dwóch lat. Następnie eksperymentator prosił, aby jeden ze smakołyków dać specjalnie skonstruowanej maskotce, która z entuzjazmem go “zjadła”. Następnie eksperymentator dodatkowo “znalazł” dodatkowy przysmak dla maskotki. Podczas badania kodowano mimikę twarzy dzieci. Okazało się, że maluchy wykazywały większe szczęście wtedy, gdy otrzymywały krakersa dla maskotki niż dla siebie. Co więcej, u tych niespełna dwuletnich malców poziom szczęścia był najwyższy wtedy, gdy dawały maskotce swój własny przysmak. Najniższy poziom szczęścia odnotowano u badanych, którzy dostali osiem ciasteczek dla siebie. Konkluzja jest prosta : dawanie innym jest naszą głęboką skłonnością która podnosi poziom satysfakcji.

Jednak nie każda forma wydawania pieniędzy na cele prospołeczne zawsze przynosi odnotowywalne korzyści emocjonalne. Tłumaczy to teoria samostanowienia która głosi, że dobre samopoczucie zależy od spełnienia trzech podstawowych potrzeb: pokrewieństwa, kompetencji* i autonomii. Autorzy podkreślają, ze wydatki prospołeczne nie są jedyną formą ich zaspokojenia.

Pokrewieństwo: W jednym z doświadczeń, uczestnicy otrzymali 10$ na karcie podarunkowej do jednej z popularnych kawiarni. Okazało się,że byli szczęśliwsi wydając te 10$ na przyjaciela tylko wtedy, kiedy do kawiarni poszli razem z nim.

Competence (świadomość skuteczności): Badani którzy mieli przekazać 10$ na UNICEF czuli się mniej szczęśliwi od tych, którzy doskonale wiedzieli na co konkretnie przekazywane są ich pieniądze (w tym przypadku na moskitiery chroniące dziecięce łóżka, które miały ochronić przed malarią).

Autonomia: Badani, którzy mogli zadecydować komu i ile przekażą, czuli się szczęśliwsi od tych, którzy te czynniki mieli narzucone.

Wydawanie pieniędzy an cele prospołeczne, aktywuje w mózgu obszar nagradzania. Bardzo ciekawym badaniem było przekazanie uczniom w dużej klasie 10$, z pominięciem jednego. Następnie uczniowie dostawali możliwość przekazania pominiętemu takiej kwoty, jaką uważają za słuszną. Im więcej uczniowie zostawiali dla siebie, tym więcej wstydu odczuwali. Mieli wyższy poziom kortyzolu (hormonu stresu). A to może mieć wpływ na zdrowie.

Interesujące wnioski znajdują się na końcu artykułu : chociaż korzyści płynące z przekazywania pieniędzy na cele prospołeczne są krótkotrwałe biologicznie,to osoby , które przekazują środki finansowe regularnie, mają mniejsze problemy ze zdrowiem, snem i słuchem w porównaniu do tych, którzy tego nie robią. Inne badania pokazują, że obdarowujący mają większą siłę fizyczną  (byli w stanie trzymać ciężar dłużej o 20 sekund w porównaniu do grupy kontrolnej. Podsumowując : nasza intuicja często mówi nam , że będziemy szczęśliwsi zachowując  wszystko dla siebie i posiadając więcej i więcej, podczas gdy badania donoszą, iż jest inaczej - obdarowywanie ma korzystny wpływ zarówno na dobrostan, jak i na zdrowie.__________________

*Bardzo ciężko było mi przetłumaczyć słowo “competence”, które oznacza kompetencje, ale w kontekście odnosi się do świadomości na temat celu w jakim środki finansowe zostały spożytkowane.

Dla tych, którzy nie ufają mojemu tłumaczeniu i moim wnioskom, podaję link do oryginalnej wersji artykułu  :
 http://dash.harvard.edu/bitstream/handle/1/11189976/dunn,%20aknin,%20norton_prosocial_cdips.pdf?sequence=1


Ale jaki ma to związek ze mną?
Oprócz wydawania na innych, w granicach rozsądku które opisałam tutaj,brakuje mi jeszcze jednego elementu - wydawania pieniędzy na doświadczenia.

Być, zamiast mieć. Chociaż mieć tez bardzo lubię! Wyjazd do innego miasta czy kraju da mi większą frajdę, niż 3 nowe sukienki i dwie pary butów. Partyjka monopoly, która trwa do rana, to większy fun niż nowa torebka.
Od pewnego czasu staram się kupować to, co przekłada się na doświadczenia. Rower jest wspaniałą inwestycją :)

Ułożyłam sobie swój harmonogram pracy tak, aby nie mieć żadnych zajęć terapeutycznych w wakacje. Z chwilą, gdy skończę semestr na studiach, powinnam więc skończyć także zajęcia z uczniami. Zostanie mi tylko pisanie tekstów, ale to jest o ogarnięcia na luzie :) Ponieważ ostatnio dużo pracowałam i tempo było raczej szybkie, po raz pierwszy w życiu będę miała typowy, całkowity odpoczynek (gdy nie pracowałam, czas zabierały mi szpitale :)).

Chciałabym w te wakacje :
- zrobić dwa pięciodniowe, wyjazdowe projekty w Projektorze, czyli charytatywnie poprowadzić zajęcia dla dzieci w jakimś ciekawym miejscu.
- grać ze znajomymi w planszówki
- po raz pierwszy od kilku lat urządzić sobie nocne podchody , już mam zaklepany jeden lipcowy termin na to wydarzenie :-)
- zacząć każdego ranka biegać!
- osiągnąć takie rozciągnięcie jak kiedyś
- zaliczyć kilka kąpieli w jeziorze, w tym koniecznie przynajmniej jedna wieczorem/nocą
- wybrać się nad morze
- poskakać w parku trampolin, Gdynia brzmi sensownie :)
- zobaczyć Paryż
- spróbować przynajmniej 10 nowych potraw
- zobaczyć minimum 3 miasta, w których nigdy nie byłam
- może odwiedzić Berlin?

Prawie rok temu wypisałam listę 45 rzeczy, które można robić za darmo  - dzisiaj ją sobie wydrukowałam i będę się inspirować zawsze, kiedy nie będę miała pomysłu.
Przyznam, że to dla mnie nowość - mieć całe wakacje dla siebie.

Wolisz inwestować w przeżycia, czy w przedmioty? A może w przedmioty gwarantujące przeżycia (rower, aparat, planszówki)?

udanych wakacji wszystkim!

PS. Poprzedni tekst : Historia pani Haliny

Niektóre teksty widzą tylko subskrybenci (nie lądują na "głównej") -
 jeśli chcesz być na bieżąco, zostan obserwatorem w google lub na bloglovin :)
  Follow on Bloglovin
Lubisz - zalajkuj ;-)

KOMENTARZE

BLOGGER: 38
Loading...

ceneo

Nazwa

-40% drogeria natura -49% rossman -50% na kosmetyki #Koniecznie przeczytaj 100 dni bez spodni 15 hair project 2015 2016 2017 2018 2019 218 4-godzinny tydzień pracy 5+ 50 list afro akceptacja akcesoria aktualizacja włosów aktywne słuchanie aliexpress Amalfi Andrea anemia Angkor wat Ania poleca aniamaluje anime ankieta aplikacja aplikacje apple asertywność astor ateizm Avon Azja babcia bakterie bataty bądź duży bez pieczenia bezglutenowe biała czekolada biały laptop biblia bicie bieganie biel bingo spa biust biustonosz BLOG blogi blogowanie blond błędy bob body-shaming bohaterki botki boże narodzenie ból ucha - naturalne metody bridal hairstyles brwi buty cele cele życiowe celia ceny w Tajlandii cera Chiny chwalenie się ciało ciastka ciasto bez pieczenia ciasto francuskie ciasto kinder country ciasto snicker ciekawe blogi cienie cieniowane Claudia Shiffer co co było co jest za damo co kupić babci co kupić dziadkowi co kupić na dzień matki co kupić na promocji w rossmanie co kupić na wieczór panieński co na prezent co powiedzą inni co przywieźć z Ukrainy co przywieźć ze Lwowa co robić jesienią co robić w grudniu co robić w kwietniu co robić w lipcu co robić w listopadzie co robić w lutym co robić w maju co robić w marcu co robić w październiku co robić w sierpniu co robić w styczniu co robić we wrześniu co warto kupić na promocji rossman co warto kupić na promocji w drogerii natura co warto przeczytać co warto zrobić na studiach co zjeść w tajlandii co zobaczyć w londynie co zrobić by rude włosy nie płowiały co zrobić żeby włosy szybciej rosły creaclip cruelty-free curls Cypr cytaty czarna rzepa czas czasopisma czcionki czekolada czekolada z żelkami czekoladki czereśnie czerwiec czerwona królowa czkawka czy książki są drogie czy można narzucać wiarę czy można zmuszać do chodzenia na religię czy można zmuszać dziecko do chodzenia do kościoła czy warto lecieć na Cypr czy warto obchodzić halloween czy zapłacę cło czytanie czytnik za złotówkę ćwiczenia daktyle darmowe e-booki darmowy planer death note decubal delia demakijaż depilacja depilacja laserowa depilacja pach depresja deser desery design detoks dieta dieta śródziemnomorska diy dla dojrzałych kobiet dlaczego nie piję mleka dlaczego warto wyparzać i wymieniać szczoteczkę do zębów do 100 zł Dobre Bakterie dobre nawyki dobro dochód domodi domowe sposoby domowy sernik dowody naukowe drinki duplo dusza dzieci dzień babci dzień matki easy hairstyle edukacja egzamin egzaminy eksperci eksperymenty eld elfen lied emocje energia essence etykiety eyeliner fanatyzm FAQ farbowanie feminizm figa figi figura film filmy filozofia finanse first7jobs fit Fitocell freddie fryzura fryzura na ślub fryzury fryzury ślubne fryzury z grzywką gadżety gdańsk gdzie kupić biustonsz 65e gdzie pojechać w maju gdzie tanio kupować meble gliceryna golden blonde golden rose gotowanie Grecja gronkowiec złocisty gry grzywka gule podskórne gwiazda dnia hair trends hairstyles halloween a wszystkich świętych haloween hejt hemofobia henna historyjka motywacyjna Horchata Hot hotel hula-hoop humor hybrydy ile idzie przesyłka z Aliexpress imbir impreza inne inne. inni inspiracje inspiracje tygodnia instagram inteligencja iOS iphone iphone7 isadora italia jak aplikować wcierki jak być lepszym chrześcijaninem jak być sobą jak być szczęśliwym jak dorobić jak efektywnie czytać Jak efektywniej korzystać z sieci jak jeść figi jak kupić idealną ramoneskę jak kupować na aliexpress Jak łatwiej się skupić i wyeliminować rozpraszacze? jak mieć więcej przyjaciół jak napisać pracę licencjacką jak napisać pracę magisterską jak naturalnie wyleczyć anemię jak nauczyć się angielskiego jak nie chorować jak nie marnować czasu w sieci jak nie przejmować się zdaniem innych jak oszczędzać jak oszczędzać. jak ozdobić zeszyt jak pobrać the sims 2 za darmo jak pokonać strach przed tym jak pomóc dziecku molestowanemu seksualnie? jak poprawić koncentrację jak poradzić sobie ze złym dniem jak poszerzyć horyzonty jak powiększyć biust jak prawidłowo czyścić uszy jak przyspieszyć porost włosów jak radzić sobie z gniewem jak radzić sobie z krytyką jak radzić sobie ze stresem jak realizować cele jak rozładować napięcie jak się skupić jak się uczyć jak się wyspać jak skutecznie notować jak sprawić by inni nas lubili jak stać się bardziej lubianym jak stać się lubianym jak stać się optymistą jak stosować olej kokosowy jak stosować wcierki do włosów jak szybko podejmować decyzje jak szybko zapuścić włosy jak tanio czytać książki jak tanio podróżować jak tanio zorganizować wakacje Jak tanio zorganizować wycieczkę do Londynu Jak tanio zorganizować wyjazd do Lwowa jak uczyć się na własnych błędach jak usprawnić mózg jak utrzymać rudy kolor jak uzyskać loki jak wybrać tablet Jak wykorzystać instagram w rozwoju jak wzmocnić odporność jak zacząć zmieniać swoje życie jak zarobić jak zarobić na monetach jak zbudować dom z butelek jak zdać maturę jak zdobyć przyjaciół jak zmotywować się do nauki jak zmotywować się do pisania pracy jak zmotywować się do sprzątania jak znaleźć znajomych jak znaleźć życiową pasję jak zorganizować wypad na Maltę jak zrobić frytki z batatów jak zrobić loki jak zrobić rosół jak zrobić smoothie jak zrobić tortillę jak zrobić własną czekoladę jak zwalczyć ból ucha jak zwalczyć stres jak zwiększyć poczucie własnej wartości Jaka jest najlepsza dieta? Najzdrowsza dieta jaką książkę przeczytać jaką lokówkę wybrać jaki blender wybrać jaki film obejrzeć Jakie buty kupić na wiosnę? Przegląd wiosna/lato 2015 jakie właściwości ma figa jantar january to do list jednodniówka londyn jedzenie jesień języki joanna kalendarz kalendarz adwentowy kalendarze Kambodża kampania kampanie kanapki kasa kasza kasza jaglana kaszel kasztany katar Khao Sok kino klasyczny sernik kłos kobiecość kobiety kochamżycie komedia kompleksy koncentracja konkurs konkursy kontrowersje korektor kosmetyki koszule kot kotlety kotlety z kaszy jaglanej kozi ser kozieradka kreatywność kredki kremy krok po kroku krótka piłka krótkie fryzury krótkie włosy krytyka krzywe nogi książka książka do przeżycia książki ksometyki kuchnia kultura kwiecień kwiecień 2016 kwiecień 2017 lakier laminowane laptop laptop do 2000 zł Larnaka lato leczenie led legimi lekcje lemoniada lęk przed ludźmi lęk przed pobraniem krwi licencjat linki linki tygodnia lista lista życzeń listopad lob loczki lody loki loki bez lokówki loki bez użycia ciepła lokówka z biedronki Londyn ludzie luksus lumpeksy lunchbox luźne Lwów macbook macbook air 13 Magia sprzątania maj majówka makijaż makijaż oczu maliny Malta mały biust mam problem Mani manicure Marie Kondo marzec masaż mascarpone maska maść ichtiolowa maść z witaminą A matura maxi meble meddiet medycyna medytacja MEGAFON metale ciężkie meteoryty męskie miasta miesiąc migrena miód mleko mleko kokosowe mleko owsiane młodzież moda modne modne buty 2015 modne fryzury modne fryzury 2015 modne fryzury 2016 modne fryzury 2017 modne fryzury 2018 moja historia moje cechy moje ulubione produkty spożywcze moment.pl monety kolekcjonerskie morze motywaca motywacja mrożona kawa muffinki muzyka my secret myśli myśli rozwój na wesele na studniówkę nails najlepsza dieta najlepsza zupa NAJNOWSZE najzdrowsza dieta najzdrowszy olej świata naked 3 naked 3 podróbka naprawa zniszczonych włosów naturalna pielęgnacja naturalne metody naturalny makijaż nauka nauka języków obcych nawyki nie lubię sprzątać nieśmiałość nocleg notowanie nowe nuda nuggetsy o mnie obcasy obiad obuwie oczy oczyszczanie odchudzanie odkładanie marzeń na później odrobaczanie odżywianie odżywienia oferty okazje okulary olej kokosowy olej rycynowy olejek olejek z drzewa herbacianego olejowanie opakowania opinia opinie optymalizm organizacja orszada osobiste oszczędzanie owoce pakowanie paletka pamiętniki z wakacji pancakes panini party Paryż pasje pastele paznokcie pedagogika penne all' arrabbiata perfumy pewność siebie pędzle pielęgnacja pieniądze pierogi piersi pies pilomax pisanie pizza placenta planer planer pdf planowanie pobierz organizer pobranie krwi poczucie własnej wartości podkład podpłomyk podróże podsumowanie podsumownaie Pogoda pokój polecane książki południowe włochy pomidorowa pomoc Pompeje pomysły poniedziałkowy motywator poradnik porost włosów post sponsorowany post we współpracy z marką postanowienia postanowienia noworoczne pot potliwość Poznań PR praca praca zdalna prawa człowieka presja prezenty profile które warto śledzić na instagramie prom promocja promocja rossman promocja super pharm promocje prostownica prywata przedłużane rzęsy przedłużanie rzęs przekąski przekąski do wódki przekąski na urodziny przemoc przemoc psychiczna przemoc symboliczna przepis przepis na pomidorówkę przepis na sernik przepis na tartę przepis na tartę z białą czekoladą i mascarpone przepis na zupę pomidorową przepisy przepisy na smoothie przepisy z figami przyrost przysmaki na imprezę psychologia pudelek pull through braid PUPA pycha pytania Qatar Airways queen quiz rabaty rady recenzja regeneracja regulamin reklamy relacje relaks religia remington resentyment retusz rimmel rok szkolny rosół rossmann rozdanie rozjaśnianie rozkiminki rozkminki rozrywka rozwoj rozwojowe czwartki rozwojownik rozwój równowaga rtęć ruch rude rude włosy rzesy jedwabne rzęsy Rzęsy 1:! rzęsy 2d rzęsy metoda objętościowa Bydgoszcz rzęsy przed i po Safari Salerno samodoskonalenie samoleczenie sandwich sandwicz Seboradin self-love sen Sensique sephora seriale sernik sesja shake Siem Reap się działo silikonowy lunchbox siwe włosy skorupki skupienie słoik z uchem i słomką słowiański blond smartfon smoothie snap snapchat softsticks soraya Soumda społeczne sport sposoby na odporność sposoby na wypadające włosy sposób na pryszcze sposób na tabliczkę mnożenia spotkanie sprytna dziewczyna sprzątanie sprzęt ssanie oleju stopy strach strach przed oceną strach przed pobraniem krwi stres studia studiowanie studniówka styl suche włosy sukces sukienka sukienki suknie ślubne syrop z pędów sosny szacunek szampon szczęście szkoła szminka szpilki szpotawe kolana sztuczki sztutowo ślimaczki ślub śmiech śniadanie średnie włosy święta tablet tablet do 500 zł tablet na studia tag Tajlandia tangle teezer tania lokówka tanie tanie buty tanie czytanie tanie dodatki do mieszkania tanie loty tanie zwiedzanie tarta tarta snickers tartinki tech Tekst powstał w ramach współpracy z Wydawnictwem Otwartym. tekst sponsorowany tekst we współpracy z marką GOSH telefon telewizja Tesori d'oriente test the sims todo torebka torebki tortilla toruń trendy triki trolling trwałe loki tusz twarz tydzień tygodnik tygodniowe love ubrania ubranie uczucia udawany warkocz Ukraina ulubieńcy updo upięcia upięcie urban decay urlop uroda urodzinowe menu urodziny usta venita vipera w co się ubrać w szystkie w11 wady wakacje wakacje jesienią walentynki Warszawa warsztaty wazelina ważne wcierka wdzięczność wegańskie wegetariańskie weltschemerz wiara wibo wieczór panieński więcej wigilia wilno wiosna wishlist Włochy włosy wnętrza wob woda woda brzozowa wolontariat worth following instagram profiles for better life wpływ wrapy wrażenia Wrocław wsparcie współpraca wszystkich świętych wszystkie wtyczki wybór wybrzeże amalfitańskie wychowanie wycieczka wydawnictwo wygodne wałki wymiary wyniki wypadanie włosów wyszukiwania wyzwania wyzwanie wyzwanie - bycie miłym wyzwanie30dni xiaomi youtube za darmo zabawy zaczrwienienia zakupy zakupy na Ali zapach zapalenie oskrzeli zarobki zawijaski zawiść zdejmowanie hybryd zdjęcia zdrowa dieta zdrowie zdupy zerowaste zeszyt zima zioła złoty blond zły humor znajomi zupa zupa dyniowa zupa krem zupy zwierzęta zyski żółta sukienka życzenia życzenia noworoczne
false
ltr
item
Aniamaluje - blog o życiu po swojemu: Motywacyjny poniedziałek : Inwestuj w przeżycia
Motywacyjny poniedziałek : Inwestuj w przeżycia
http://2.bp.blogspot.com/-83FGLpiqJg4/U564Wal8R1I/AAAAAAAAM_Y/HzEU_HWJsV8/s1600/1002068_476981659051481_1047773853_n.jpg
http://2.bp.blogspot.com/-83FGLpiqJg4/U564Wal8R1I/AAAAAAAAM_Y/HzEU_HWJsV8/s72-c/1002068_476981659051481_1047773853_n.jpg
Aniamaluje - blog o życiu po swojemu
http://www.aniamaluje.com/2014/06/motywacyjny-poniedziaek-inwestuj-w.html
http://www.aniamaluje.com/
http://www.aniamaluje.com/
http://www.aniamaluje.com/2014/06/motywacyjny-poniedziaek-inwestuj-w.html
true
3538531450758840466
UTF-8
Nic nie ma :( ZOBACZ WSZYSTKO Czytaj dalej Odpowiedz Anuluj Usuń By Główna STRONY POSTY ZOBACZ WSZYSTKO POLECANE TAGI ARCHIWUM SEARCH WSZYSTKIE Nic nie ma :( Back Home NIEDZIELA PONIEDZIAŁEK WTOREK ŚRODA CZWARTEK PIĄTEK SOBOTA NIEDZIELA PON WT ŚR CZW PT SO STYCZEŃ LUTY MARZEC KWIECIEŃ MAJ CZERWIEC LIPIEC SIERPIEŃ WRZESIEŃ PAŹDZIERNIK LISTOPAD GRUDZIEŃ Jan Feb Mar Apr MAJ Jun Jul Aug Sep Oct Nov Dec teraz minutę temu $$1$$ minutes ago godzinę temu $$1$$ hours ago Wczoraj $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago więcej niż 5 tygodni temu Followers Follow Artykuł premium Kliknij Share aby odblokować dostęp