Archive Pages Design$type=blogging$count=7

Jak zadebiutować z książką?

Napisałeś książkę. Co dalej?Ostatnio pisząca koleżanka podzieliła się informacją, że na konkurs na który nadesłała powieść, zgłoszono jeszcze 700 innych prac. Słownie : siedemset. W świetle tych informacji stwierdzam, że jestem wielką szczęściarą.
Być może wiesz, być może nie - to do mnie odezwało się wydawnictwo z propozycją napisania książki. Opisałam tę historię tutaj. Wcześniej nie myślałam na poważnie o napisaniu książki, a o wydaniu już w ogóle. Nie będę ściemniać - kilka razy przemknęło mi przez myśl, że fajnie byłoby napisać coś swojego, ale były to myśli z gatunku dziecięcych marzeń o byciu sławną piosenkarką/aktorką/modelką jakie często słyszę od przedszkolaków.
Po napisaniu książki, zrezygnowałam z wydawnictwa bo... nie widziałam w tym sensu. Wydawnictwo chciało ingerować w mój zamysł, np. zalecając nadmuchanie objętości książki. Ja chciałam, aby książka zawierała maksimum treści i minimum stron.
Na tym etapie naprawdę nie myślałam o pieniądzach.
Zdecydowałam się na self-publishing. Wydałam e-booka i nie miałam problemu z oddaniem 50% zysków platformie na której to zrobiłam. W praktyce było to jeszcze więcej (podatek i te sprawy). W zamian moja książka znalazła się w dużych księgarniach internetowych do których nie miałabym żadnego dostępu jako młoda grafomanka bez działalności wydawniczej :)
W momencie w którym zdecydowałam się na self-pub nie liczyłam na to, że ktokolwiek moją książkę zechce przeczytać. Myślałam, że w gronie moich czytelników będą jedyni znajomi, rodzice, może garstka czytelników bloga? Akceptowałam to w 100% ;-)
Byłam bardzo zaskoczona, gdy książka znalazła się wśród bestsellerów tygodnia w internetowej księgarni empiku. Cieszyłam się jak szalona, bo chociaż nie było to wiele egzemplarzy, to bestseller na samym starcie brzmi naprawdę super!
Do tej pory dostałam jedną negatywną opinię o książce. (Mam na myśli uargumentowaną;). Na Lubimyczytać użytkowniczka o nicku Sabrisia oceniła moje "dzieło" na 4/10. Ponieważ priorytetem jest dla mnie rozwój, zapytałam o wady książki.


Uzyskałam odpowiedź, za co jeszcze raz bardzo serdecznie dziękuję :)
Jeśli jesteś niezadowolony z mojej książki, zapraszam na maila. Postaram się to zrekompensować.

Mam świadomość swoich ograniczeń. Mieszkam w Polsce. Tutaj e-booki są usługami, więc są opodatkowane. W dodatku jesteśmy w czytelniczym ogonie Europy. 61% Polaków powyżej 15 roku życia nie miało w ciągu ostatniego roku kontaktu z książką. A ja piszę do grupy wiekowej która czyta. Blogi, fora, pudelka. Nie książki. I jeszcze jedno - napisałam poradnik. Na bardzo oklepany temat. Nie romans, nie soft-porno, nie książkę fantasy. Poradnik. Zerowe szanse na przetrwanie na rynku wydawniczym.

Mogłabym mieć z tym problem. Mogłabym narzekać w gazetach jak pani Kaja Malanowska, która na swoim facebooku rzekła:
„6 800 złotych. Tyle za 16 miesięcy mojej ciężkiej pracy. Wiem, że w*****ające jest wylewanie frustracji na FB, ale mam ochotę strzelić sobie w łeb. (...) pozdrawiam rynek czytelniczy”
Ale ja nie jestem człowiekiem narzekającym, płaczącym i przerzucającym winę za swoje niepowodzenia na innych ludzi. Ja widzę na tym rynku wielkie szanse dla autorów. Ogromne!
Mamy XXI wiek, nowe technologie, nowe możliwości. Sama przecież z nich korzystam. Wiem, że czytelnik nie lubi dużo płacić za książkę. Wiem, że nie lubi marnować swojego czasu i wiem, że e-book powinien być tani.
Sama korzystam z abonamentu Legimi i przyszło mi do głowy, że warto mieć książkę w tej usłudze. Napisałam w tej sprawie do swojego dystrybutora - podał kontakt do Katarzyny Domaśnkiej z Legimi. Pani Kasia odpisała, że o tym które książki lądują w abonamencie, decyduje  dystrybutor. I byłoby tak bez końca, ale jestem dość asertywna i drążyłam dalej :) Na szczęście w Legimi pracują profesjonaliści i po drobnych problemach z dokumentami  wszystko się udało. Podpisałam umowę, zapłaciłam 50 zł za konwersję książki i znalazłam się w Legimi. Od początku wiedziałam, że Legimi to jest to. Wierzę w potencjał tej usługi bo sama z niej korzystam. Nie pomyliłam się. Przy okazji wyszło bardzo fajnie, bo Virtualo  (Ci, którzy umieścili książkę w empiku itp.) pobiera 50% prowizji, a Legimi tylko 30 ;-) Gdyby moja książka znalazła się w Legimi przez Virtualo, dostawałabym 50% od 70% (brutto, nie na rękę;-)) więc po opłaceniu podatku, prowizja zjadłaby mi prawie wszystko. Przypadkowo ominęłam jedno ogniowo "prowizjożercze" i wyszłam na tym dużo lepiej, chociaż tego nie planowałam. To kolejny powód, dla którego Legimi jest super i warto o nim pomyśleć planując wydanie własnej książki.

Dzięki Legimi mogłam swoją książkę udostępnić za darmo czytelnikom mojego bloga w ten sposób, żeby nie fruwała sobie bez kontroli po chomikach i innych portalach. Dodatkowo wiem ile osób pobrało ja na półkę, a ile przeczytało. Podpięłam książkę pod program afiliacyjny i od każdego zamówienia dostaję prowizję. Nigdy tego nie ukrywałam. Oczywiście od przeczytanego w całości egzemplarza też dostaję honorarium.
Wyznaję w życiu zasadę którą odzwierciedla cytat wyżej. Napisałam książkę bo chciałam. Nie dla kasy, nie dla fejmu, nie dla rozgłosu. Miałam ochotę.

Dalej potoczyło się cudownie. Jesteście niesamowitymi czytelnikami i książka stała się bestsellerem. Dzisiaj dostałam wiadomość (...)"Czy wiesz, że Twoja książka osiągnęła większą ilość sprzedanych egzemplarzy niż bestsellerowy Wilk z Wallstreet? A przecież to był hit kinowy! "(...). w dodatku dzięki wsparciu czytelników, została e-bookiem roku.
Mam 22 lata, brak pleców, brak znajomości i brak doświadczenia na rynku wydawniczym. Wydanie książki kosztowało mnie...50 zł. Za konwersję pliku. Gdybym się uparła, mogłabym zrobić to sama i byłoby za darmo.
Do promocji wykorzystałam tylko bloga. Reszta potoczyła się na zasadzie rekomendacji innych czytelników.
Np. Na facebooku dostałam taką wiadomość od Oli S.:
Aniu, chciałam Ci baaaaaaaaardzo podziękować - za książkę, za bloga, za motywację. Odkąd ją przeczytałam, codziennie mam super humor, cały czas się uśmiecham. Nie zwracam już uwagi na drobnostki, które wcześniej wyprowadzały mnie z równowagi, za to doceniam każdą małą, miłą rzecz, która mi się przytrafiła. Może to zabrzmi banalnie, ale naprawdę zmieniłaś moje życie  Już od jakiegoś czasu interesowałam się rozwojem osobistym, sposobami na motywację itp., ale podchodziłam do tego trochę sceptycznie, bo zawsze byłam raczej racjonalistką. Dopiero po przeczytaniu Twojej książki to wszystko jakoś mi się poukładało w głowie. 
Teraz pożyczam książkę wszystkim znajomym, bo czuję że tak trzeba. Chcę, żeby i oni zmienili swoje nastawienie do życia i zaczęli je przeżywać z radością.(...)

Takie słowa są warte więcej niż miliony monet. 

Dlatego nie rozumiem podejścia pani Malanowskiej. Kiedy ktoś pisze książkę dla pieniędzy, będzie rozczarowany. To normalne. Po pierwsze człowiek :) Dla mnie priorytetem jest zadowolony czytelnik :)

Co ja polecam? Rynek wydawniczy znajduje się obecnie w ciekawym miejscu i czasie. Możemy płakać, możemy to wykorzystać. Niedawno rozmawiałam z kobietą, która zapłaciła wydawnictwu 5000 zł za wydanie książki i od roku jest zbywana słowem "później". Trochę mi szkoda, trochę nie rozumiem dlaczego zdecydowała się na taką opcję.

Gdybym napisała powieść albo opowiadanie, zrobiłabym tak :
Dałabym się czytelnikom poznać. Może założyłabym bloga? Udostępniałabym wszystko za darmo. Otrzymałabym bardzo cenną rzecz - feedback. Wiedziałabym na czym polegają słabe strony mojego pisania i mogłabym się poprawić. Gdyby ludzie chcieli mnie czytać, potoczyłoby się samo. Jeśli zgromadziłabym czytelników, wydałabym coś na własną rękę jako e-book. Druk też nie jest drogą sprawą. Umówmy się - początkujący autor oczekujący fame&fortune to nieporozumienie :) 
Mój znajomy informatyk mówi, że można jeszcze udostępnić e-booka za darmo na zasadzie "pay with a share" lub "pay with a tweet", gdzie uzyskujesz dostęp po udostępnieniu informacji o książce na facebooku lub twitterze (automatycznie). Nie próbowałam, ale to może być strzał w dziesiątkę :) Początkujący autorze : do dzieła!

Ja jestem wdzięczna za to, że mogłam napisać książkę, mogłam ją wydać i że rynek ją przyjął. Nie mam do nikogo żalu, że rynek wydawniczy wygląda tak, a nie inaczej. Wydawnictwo to biznes, biznes musi na siebie zarabiać. Ludzie którzy pracują w wydawnictwach wykonują ciężką pracę, mają wiele zadań i coś do garnków wkładać muszą. Wydawnictwo jest wygodą (załatwia za autora wszystko), ale za wygodę się płaci, to oczywiste.

Moim zdaniem początkujący autor ma dzisiaj wielką szansę. Nawet autor grafoman ;-) Sama odnajdę przecież przyjemność i w czytaniu Dostojewskiego i  w Sadze o Ludziach Lodu. Rynek stoi otworem i jest dużo bardziej rozległy niż sądziłam. Naprawdę, musiałabym być naiwna sądząc, że ktoś będzie chciał przeczytać książkę 22 letniej Ani która pisze o tym, jak stać się szczęśliwym człowiekiem. Brak jeszcze jednorożców i tęczy. Kilka lat temu sama pewnie prychnęłabym mrucząc "co ta gówniara może wiedzieć". Tymczasem książka jest polecana dalej i dalej... Nie ma rzeczy niemożliwych :)

PS. Grafomani zawsze publikowali swoje książki. Po prostu dzisiaj nie muszą pić wódki ani sypiać z decydującymi ludźmi ;-) 

Jeśli marzysz o wydaniu książki, zrób to samodzielnie. Daj ludziom coś za darmo, pokaż kim jesteś, co piszesz, jak piszesz. Jeśli będzie to coś wartościowego, na pewno na tym nie stracisz :) Być może odezwie się do Ciebie wydawnictwo, być może zdobędziesz czytelników. Jeśli marzysz o druku, może pomogą Ci go sfinansować na polskim kickstarterze? To, jak postrzegasz sytuację początkującego autora zależy od tego, czy szukasz problemów, czy możliwości. Gorąco polecam drugie podejście, tym bardziej, że tych możliwości nigdy nie było tak dużo!
Poprzedni tekst: Co się działo w ubiegłym tygodniu (kliknij na zdjęcie)
Niektóre teksty widzą tylko subskrybenci (nie lądują na "głównej") -
 jeśli chcesz być na bieżąco, zostan obserwatorem w google lub na bloglovin :)
  Follow on Bloglovin
Lubisz - zalajkuj ;-)

KOMENTARZE

BLOGGER: 37
Loading...

ceneo

Nazwa

-40% drogeria natura -49% rossman -50% na kosmetyki #Koniecznie przeczytaj 100 dni bez spodni 15 hair project 2015 2016 2017 2018 2019 218 4-godzinny tydzień pracy 5+ 50 list afro akceptacja akcesoria aktualizacja włosów aktywne słuchanie aliexpress Amalfi Andrea anemia Angkor wat Ania poleca aniamaluje anime ankieta aplikacja aplikacje apple asertywność astor ateizm Avon Azja babcia bakterie bataty bądź duży bez pieczenia bezglutenowe biała czekolada biały laptop biblia bicie bieganie biel bingo spa biust biustonosz BLOG blogi blogowanie blond błędy bob body-shaming bohaterki botki boże narodzenie ból ucha - naturalne metody bridal hairstyles brwi buty cele cele życiowe celia ceny w Tajlandii cera Chiny chwalenie się ciało ciastka ciasto bez pieczenia ciasto francuskie ciasto kinder country ciasto snicker ciekawe blogi cienie cieniowane Claudia Shiffer co co było co jest za damo co kupić babci co kupić dziadkowi co kupić na dzień matki co kupić na promocji w rossmanie co kupić na wieczór panieński co na prezent co powiedzą inni co przywieźć z Ukrainy co przywieźć ze Lwowa co robić jesienią co robić w grudniu co robić w kwietniu co robić w lipcu co robić w listopadzie co robić w lutym co robić w maju co robić w marcu co robić w październiku co robić w sierpniu co robić w styczniu co robić we wrześniu co warto kupić na promocji rossman co warto kupić na promocji w drogerii natura co warto przeczytać co warto zrobić na studiach co zjeść w tajlandii co zobaczyć w londynie co zrobić by rude włosy nie płowiały co zrobić żeby włosy szybciej rosły creaclip cruelty-free curls Cypr cytaty czarna rzepa czas czasopisma czcionki czekolada czekolada z żelkami czekoladki czereśnie czerwiec czerwona królowa czkawka czy książki są drogie czy można narzucać wiarę czy można zmuszać do chodzenia na religię czy można zmuszać dziecko do chodzenia do kościoła czy warto lecieć na Cypr czy warto obchodzić halloween czy zapłacę cło czytanie czytnik za złotówkę ćwiczenia daktyle darmowe e-booki darmowy planer death note decubal delia demakijaż depilacja depilacja laserowa depilacja pach depresja deser desery design detoks dieta dieta śródziemnomorska diy dla dojrzałych kobiet dlaczego nie piję mleka dlaczego warto wyparzać i wymieniać szczoteczkę do zębów do 100 zł Dobre Bakterie dobre nawyki dobro dochód domodi domowe sposoby domowy sernik dowody naukowe drinki duplo dusza dzieci dzień babci dzień matki easy hairstyle edukacja egzamin egzaminy eksperci eksperymenty eld elfen lied emocje energia essence etykiety eyeliner fanatyzm FAQ farbowanie feminizm figa figi figura film filmy filozofia finanse first7jobs fit Fitocell freddie fryzura fryzura na ślub fryzury fryzury ślubne fryzury z grzywką gadżety gdańsk gdzie kupić biustonsz 65e gdzie pojechać w maju gdzie tanio kupować meble gliceryna golden blonde golden rose gotowanie Grecja gronkowiec złocisty gry grzywka gule podskórne gwiazda dnia hair trends hairstyles halloween a wszystkich świętych haloween hejt hemofobia henna historyjka motywacyjna Horchata Hot hotel hula-hoop humor hybrydy ile idzie przesyłka z Aliexpress imbir impreza inne inne. inni inspiracje inspiracje tygodnia instagram inteligencja iOS iphone iphone7 isadora italia jak aplikować wcierki jak być lepszym chrześcijaninem jak być sobą jak być szczęśliwym jak dorobić jak efektywnie czytać Jak efektywniej korzystać z sieci jak jeść figi jak kupić idealną ramoneskę jak kupować na aliexpress Jak łatwiej się skupić i wyeliminować rozpraszacze? jak mieć więcej przyjaciół jak napisać pracę licencjacką jak napisać pracę magisterską jak naturalnie wyleczyć anemię jak nauczyć się angielskiego jak nie chorować jak nie marnować czasu w sieci jak nie przejmować się zdaniem innych jak oszczędzać jak oszczędzać. jak ozdobić zeszyt jak pobrać the sims 2 za darmo jak pokonać strach przed tym jak pomóc dziecku molestowanemu seksualnie? jak poprawić koncentrację jak poradzić sobie ze złym dniem jak poszerzyć horyzonty jak powiększyć biust jak prawidłowo czyścić uszy jak przyspieszyć porost włosów jak radzić sobie z gniewem jak radzić sobie z krytyką jak radzić sobie ze stresem jak realizować cele jak rozładować napięcie jak się skupić jak się uczyć jak się wyspać jak skutecznie notować jak sprawić by inni nas lubili jak stać się bardziej lubianym jak stać się lubianym jak stać się optymistą jak stosować olej kokosowy jak stosować wcierki do włosów jak szybko podejmować decyzje jak szybko zapuścić włosy jak tanio czytać książki jak tanio podróżować jak tanio zorganizować wakacje Jak tanio zorganizować wycieczkę do Londynu Jak tanio zorganizować wyjazd do Lwowa jak uczyć się na własnych błędach jak usprawnić mózg jak utrzymać rudy kolor jak uzyskać loki jak wybrać tablet Jak wykorzystać instagram w rozwoju jak wzmocnić odporność jak zacząć zmieniać swoje życie jak zarobić jak zarobić na monetach jak zbudować dom z butelek jak zdać maturę jak zdobyć przyjaciół jak zmotywować się do nauki jak zmotywować się do pisania pracy jak zmotywować się do sprzątania jak znaleźć znajomych jak znaleźć życiową pasję jak zorganizować wypad na Maltę jak zrobić frytki z batatów jak zrobić loki jak zrobić rosół jak zrobić smoothie jak zrobić tortillę jak zrobić własną czekoladę jak zwalczyć ból ucha jak zwalczyć stres jak zwiększyć poczucie własnej wartości Jaka jest najlepsza dieta? Najzdrowsza dieta jaką książkę przeczytać jaką lokówkę wybrać jaki blender wybrać jaki film obejrzeć Jakie buty kupić na wiosnę? Przegląd wiosna/lato 2015 jakie właściwości ma figa jantar january to do list jednodniówka londyn jedzenie jesień języki joanna kalendarz kalendarz adwentowy kalendarze Kambodża kampania kampanie kanapki kasa kasza kasza jaglana kaszel kasztany katar Khao Sok kino klasyczny sernik kłos kobiecość kobiety kochamżycie komedia kompleksy koncentracja konkurs konkursy kontrowersje korektor kosmetyki koszule kot kotlety kotlety z kaszy jaglanej kozi ser kozieradka kreatywność kredki kremy krok po kroku krótka piłka krótkie fryzury krótkie włosy krytyka krzywe nogi książka książka do przeżycia książki ksometyki kuchnia kultura kwiecień kwiecień 2016 kwiecień 2017 lakier laminowane laptop laptop do 2000 zł Larnaka lato leczenie led legimi lekcje lemoniada lęk przed ludźmi lęk przed pobraniem krwi licencjat linki linki tygodnia lista lista życzeń listopad lob loczki lody loki loki bez lokówki loki bez użycia ciepła lokówka z biedronki Londyn ludzie luksus lumpeksy lunchbox luźne Lwów macbook macbook air 13 Magia sprzątania maj majówka makijaż makijaż oczu maliny Malta mały biust mam problem Mani manicure Marie Kondo marzec masaż mascarpone maska maść ichtiolowa maść z witaminą A matura maxi meble meddiet medycyna medytacja MEGAFON metale ciężkie meteoryty męskie miasta miesiąc migrena miód mleko mleko kokosowe mleko owsiane młodzież moda modne modne buty 2015 modne fryzury modne fryzury 2015 modne fryzury 2016 modne fryzury 2017 modne fryzury 2018 moja historia moje cechy moje ulubione produkty spożywcze moment.pl monety kolekcjonerskie morze motywaca motywacja mrożona kawa muffinki muzyka my secret myśli myśli rozwój na wesele na studniówkę nails najlepsza dieta najlepsza zupa NAJNOWSZE najzdrowsza dieta najzdrowszy olej świata naked 3 naked 3 podróbka naprawa zniszczonych włosów naturalna pielęgnacja naturalne metody naturalny makijaż nauka nauka języków obcych nawyki nie lubię sprzątać nieśmiałość nocleg notowanie nowe nuda nuggetsy o mnie obcasy obiad obuwie oczy oczyszczanie odchudzanie odkładanie marzeń na później odrobaczanie odżywianie odżywienia oferty okazje okulary olej kokosowy olej rycynowy olejek olejek z drzewa herbacianego olejowanie opakowania opinia opinie optymalizm organizacja orszada osobiste oszczędzanie owoce pakowanie paletka pamiętniki z wakacji pancakes panini party Paryż pasje pastele paznokcie pedagogika penne all' arrabbiata perfumy pewność siebie pędzle pielęgnacja pieniądze pierogi piersi pies pilomax pisanie pizza placenta planer planer pdf planowanie pobierz organizer pobranie krwi poczucie własnej wartości podkład podpłomyk podróże podsumowanie podsumownaie Pogoda pokój polecane książki południowe włochy pomidorowa pomoc Pompeje pomysły poniedziałkowy motywator poradnik porost włosów post sponsorowany post we współpracy z marką postanowienia postanowienia noworoczne pot potliwość Poznań PR praca praca zdalna prawa człowieka presja prezenty profile które warto śledzić na instagramie prom promocja promocja rossman promocja super pharm promocje prostownica prywata przedłużane rzęsy przedłużanie rzęs przekąski przekąski do wódki przekąski na urodziny przemoc przemoc psychiczna przemoc symboliczna przepis przepis na pomidorówkę przepis na sernik przepis na tartę przepis na tartę z białą czekoladą i mascarpone przepis na zupę pomidorową przepisy przepisy na smoothie przepisy z figami przyrost przysmaki na imprezę psychologia pudelek pull through braid PUPA pycha pytania Qatar Airways queen quiz rabaty rady recenzja regeneracja regulamin reklamy relacje relaks religia remington resentyment retusz rimmel rok szkolny rosół rossmann rozdanie rozjaśnianie rozkiminki rozkminki rozrywka rozwoj rozwojowe czwartki rozwojownik rozwój równowaga rtęć ruch rude rude włosy rzesy jedwabne rzęsy Rzęsy 1:! rzęsy 2d rzęsy metoda objętościowa Bydgoszcz rzęsy przed i po Safari Salerno samodoskonalenie samoleczenie sandwich sandwicz Seboradin self-love sen Sensique sephora seriale sernik sesja shake Siem Reap się działo silikonowy lunchbox siwe włosy skorupki skupienie słoik z uchem i słomką słowiański blond smartfon smoothie snap snapchat softsticks soraya Soumda społeczne sport sposoby na odporność sposoby na wypadające włosy sposób na pryszcze sposób na tabliczkę mnożenia spotkanie sprytna dziewczyna sprzątanie sprzęt ssanie oleju stopy strach strach przed oceną strach przed pobraniem krwi stres studia studiowanie studniówka styl suche włosy sukces sukienka sukienki suknie ślubne syrop z pędów sosny szacunek szampon szczęście szkoła szminka szpilki szpotawe kolana sztuczki sztutowo ślimaczki ślub śmiech śniadanie średnie włosy święta tablet tablet do 500 zł tablet na studia tag Tajlandia tangle teezer tania lokówka tanie tanie buty tanie czytanie tanie dodatki do mieszkania tanie loty tanie zwiedzanie tarta tarta snickers tartinki tech Tekst powstał w ramach współpracy z Wydawnictwem Otwartym. tekst sponsorowany tekst we współpracy z marką GOSH telefon telewizja Tesori d'oriente test the sims todo torebka torebki tortilla toruń trendy triki trolling trwałe loki tusz twarz tydzień tygodnik tygodniowe love ubrania ubranie uczucia udawany warkocz Ukraina ulubieńcy updo upięcia upięcie urban decay urlop uroda urodzinowe menu urodziny usta venita vipera w co się ubrać w szystkie w11 wady wakacje wakacje jesienią walentynki Warszawa warsztaty wazelina ważne wcierka wdzięczność wegańskie wegetariańskie weltschemerz wiara wibo wieczór panieński więcej wigilia wilno wiosna wishlist Włochy włosy wnętrza wob woda woda brzozowa wolontariat worth following instagram profiles for better life wpływ wrapy wrażenia Wrocław wsparcie współpraca wszystkich świętych wszystkie wtyczki wybór wybrzeże amalfitańskie wychowanie wycieczka wydawnictwo wygodne wałki wymiary wyniki wypadanie włosów wyszukiwania wyzwania wyzwanie wyzwanie - bycie miłym wyzwanie30dni xiaomi youtube za darmo zabawy zaczrwienienia zakupy zakupy na Ali zapach zapalenie oskrzeli zarobki zawijaski zawiść zdejmowanie hybryd zdjęcia zdrowa dieta zdrowie zdupy zerowaste zeszyt zima zioła złoty blond zły humor znajomi zupa zupa dyniowa zupa krem zupy zwierzęta zyski żółta sukienka życzenia życzenia noworoczne
false
ltr
item
Aniamaluje - blog o życiu po swojemu: Jak zadebiutować z książką?
Jak zadebiutować z książką?
Hot, jak wydać książkę, self-publishing, jak wypromować książkę bez pieniędzy, aniamaluje, anna kęska
http://4.bp.blogspot.com/-hcWgoMj9c-0/U3ugwuzBnZI/AAAAAAAAMtM/93xUzcWj4I0/s1600/beneficial_bank_moneymarket_print_aotw.jpg
http://4.bp.blogspot.com/-hcWgoMj9c-0/U3ugwuzBnZI/AAAAAAAAMtM/93xUzcWj4I0/s72-c/beneficial_bank_moneymarket_print_aotw.jpg
Aniamaluje - blog o życiu po swojemu
http://www.aniamaluje.com/2014/05/debiut.html
http://www.aniamaluje.com/
http://www.aniamaluje.com/
http://www.aniamaluje.com/2014/05/debiut.html
true
3538531450758840466
UTF-8
Nic nie ma :( ZOBACZ WSZYSTKO Czytaj dalej Odpowiedz Anuluj Usuń By Główna STRONY POSTY ZOBACZ WSZYSTKO POLECANE TAGI ARCHIWUM SEARCH WSZYSTKIE Nic nie ma :( Back Home NIEDZIELA PONIEDZIAŁEK WTOREK ŚRODA CZWARTEK PIĄTEK SOBOTA NIEDZIELA PON WT ŚR CZW PT SO STYCZEŃ LUTY MARZEC KWIECIEŃ MAJ CZERWIEC LIPIEC SIERPIEŃ WRZESIEŃ PAŹDZIERNIK LISTOPAD GRUDZIEŃ Jan Feb Mar Apr MAJ Jun Jul Aug Sep Oct Nov Dec teraz minutę temu $$1$$ minutes ago godzinę temu $$1$$ hours ago Wczoraj $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago więcej niż 5 tygodni temu Followers Follow Artykuł premium Kliknij Share aby odblokować dostęp