Archive Pages Design$type=blogging$count=7

Jak nauczyć się mówić "NIE" ?

Asertywność - modne słowo, wielki problem. Jakiś czas temu uświadomiłam sobie, że w  pewnych kwestiach sama przestałam być asertywna. Ale u mnie to mały pikuś. Mój kolega - z wykształcenia informatyk - ciągle zasypywany jest prośbami w stylu "coś mi się zepsuło w komputerze, zerknij co to dla ciebie". Jak radzić sobie w takich sytuacjach? Jak odmawiać, aby nie ranić innym i nie dać wejść sobie na głowę?
Opowiem Wam historię kolegi. To ten sam, który dostosował mi szablon na bloga.  A to istotna informacja którą warto zapamiętać.
Kolega (nazwijmy go "K") jest z wykształcenia informatykiem. Z zawodu - niekoniecznie. Jednak w świadomości wielu swoich znajomych jest "informatykiem" lub po prostu kimś kto "zna się na komputerach". Z tego powodu, regularnie bywał zasypywany prośbami typu:
- słuchaj, Windows żąda wpisania kodu i wyświetla mi się, że zostały dwa dni do aktywacji. Możesz przyjść i to jakoś obejść?
- Komputer się wyłącza, możesz na to zerknąć?
- Mojej mamie skasował się plik z ważną prezentacją nad którą długo pracowała, wpadniesz i naprawisz? To dla Ciebie nic.

NIC. To dla Ciebie Nic. Co to dla Ciebie. Dla Ciebie to chwila...

K. odpowiadał zawsze, że ok, nie ma sprawy, zerknie, pomoże. W pewnym momencie zorientował się, że nie ma na nic czasu. Po pracy odzyskuje pliki matce kolegi z którym ostatni raz widział się trzy miesiące temu i zamienili ze sobą dwa słowa. Albo naprawia komputer który się po prostu przegrzewa, bo jest w nim w środku masa kurzu a z procesora starła się cała pasta termo-coś-tam. Zapamiętałam te fakt, bo sam mnie kiedyś nauczył, że procesor trzeba co jakiś czas taką pastą posmarować.

Wiecie, te wszystkie naprawy zawsze trwały długo. A nawet jak nie trwały, to często nie padało nawet dziękuję, o propozycji zwyczajowej czekolady czy czteropaka nie wspominając.

K. tracił swój czas. Na pomaganie ludziom, którzy nic dla niego nie znaczą. A przecież mógłby robić w tym czasie cokolwiek - rozwijać swoje pasje, iść z dziewczyną do kina, świadczyć płatne usługi napraw komputerów albo leżeć brzuchem do góry i odpoczywać.

Więc zaczął mówić NIE.
I dramat. Nagle stał się gnojkiem. "Myślałam, że jesteś inny". "Nie można na Ciebie liczyć".
Hej, what the fuck? To są słowa od osób, którym kiedyś w podobnych sytuacjach pomagał. Stąd moje oburzenie. Jedna odmowa sprawiła, że nagle nikt nie pamięta o godzinach które spędził naprawiając jakiś absurdalny problem. Za darmo.

Cóż... trochę jest sam sobie winny. Nauczył tych ludzi, że tak można z nim postępować.

A ostatnio dostałam takie pytanie na "asku":
Jak klikniecie w podlinkowane słowo ask, to zobaczycie co odpowiedziałam.

Ale po czasie doszłam do wniosku, że zagadnienie zasługuje na szersze rozwinięcie. Nadaję do Was w tym momencie z biblioteki. Aby podeprzeć się mądrymi słowami innych ludzi, wzięłam sobie z półek cały stos książek o asertywności i przy okazji polecę Wam kilka ciekawych pozycji.

Przede mną leży jedenaście książek :)) 

Ale najpierw jak sobie z tym radzę:
Zanim odpowiem na czyjąś prośbę, zastanawiam się czy :
  • spełnienie jej będzie dla mnie przyjemne, neutralne czy może przykre, trudne, czasochłonne?
  • mam z tą osobą jakiś kontakt? Lubimy się? A może przypomniała sobie o mnie dopiero teraz, kiedy ma problem?
  • Czy ta osoba prosi mnie o pomoc, bo zależy jej na mojej pomocy, czy na pomocy darmowej?
Od kiedy szczerze odpowiadam sobie na te pytania, częściej odmawiam.
Lubię robić różne fajne rzeczy, także pomagać innym. Chętnie to robię, o ile czerpię z tego jakąś satysfakcję. Czasami staje się to jednak frustrujące.
Przykład?
Dostaję od Was wiele maili. Uwielbiam je. Na większość chętnie odpowiadam. Z czasem jednak stało się tak, że nie miałam czasu odpowiadać na wszystkie. Ani ochoty, jeśli chodzi o odpowiadanie na pytania na które odpowiedź już na moim blogu padła i łatwo ją znaleźć. Wychodzę z założenia, że nikt nie ma prawa nic ode mnie wymagać, dopóki mi za to nie płaci. Aby mieć czas na odpowiadanie na wartościowe wiadomości i realną pomoc tam, gdzie mogę jej udzielić, stworzyłam regulamin kontaktu - od tego czasu  bzdurne wiadomości stanowią mniej niż 1%.

I to jest fajne. W dodatku nauczyłam się naprawdę kasować bez czytania wiadomości, które nie spełniają regulaminu. Jak przeczytam - trudniej mi będzie odmówić. Ten cały regulamin nie wynika z faktu, że jestem zła, nieczuła i mam czytelników w poważaniu. Jest dokładnie odwrotnie - gdybym jak kiedyś, wpadła w pułapkę odpisywania na wiadomości przez 3-4 godziny dziennie, byłabym nieefektywna w działaniach które zajmują mi pozostałą część doby. Kiedy nie jestem wypoczęta, mogę zaspać na uczelnię, czuć się zbyt wypompowana z energii, aby dobrze poprowadzić zajęcia z jednym z dzieciaczków z którymi pracuję. Nie miałabym czasu na spotkania ze znajomymi, na delektowanie się fajnym jedzeniem, ćwiczenia... A tego nie chcę.

Czy zatem nie robię nic za free i jestem całkiem asertywna?
Wprost przeciwnie.
Często zdarza mi się poprowadzić jakieś zajęcia z dzieckiem całkowicie za darmo. Bo np. jego matka dowiedziała się o mnie od mamy chłopca z którym pracowałam i nie mają za bardzo pieniędzy. Albo nie są przekonani, czy "ciągać małego po poradniach". Spoko. Czasami robię takie rzeczy dla doświadczenia. Przecież też na tym korzystam (uczę się!). Ale... z góry mówię, że będę oczekiwała w zamian referencji lub krótkiej opinii na piśmie. Zawsze dostaję :) (Osobna historia, że mamy sezon grzewczy i jak półprzytomna poszłam w nocy dołożyć do pieca, razem z niepotrzebnymi notatkami ze studiów wrzuciłam w ogień pokaźny plik referencji... -.- ) 
Moim zdaniem taki układ jest uczciwy. I przy okazji wskazówka na przyszłość - wszelkich referencji, opinii i zaświadczeń należy oczekiwać od razu. Po czasie ciężko się o nie doprosić. (To z doświadczenia moich koleżanek).

To jak z dziewczyną która poświęciła swój czas na tworzenie szablonu dla innej blogerki. Na przyszłość warto, żeby zadbała o  cennik swoich usług. Mówię serio. To nawet nie musi być kasa (jeśli nie chce) - ceną może być np. link do jej bloga który będzie na blogu wisiał tak długo, jak długo korzystać będzie z jej szablonu czy jakiś drobny podarek. Dlaczego jednym za taką samą pracę się płaci, a innym nie?  Bo Ci pierwsi znają swoją cenę i nie pozwalają robić sobie z siebie frajerów.

Pamiętaj! Jeśli ktoś Ci mówi, że Twoją nagrodą będzie satysfakcja, poproś, aby dla satysfakcji za darmo umył Ci okna :) Zapadnie niezręczna cisza ale prawdopodobnie już nigdy nie spotkasz się z podobną prośbą od takiej osoby.

Ok. 
A co wtedy, kiedy czujesz, że wolisz odmówić ale... obawiasz się poczucia winy?
Przestań to robić. Zastanów się , czyj to problem. Twój, czy osoby, która oczekuje od Ciebie jakiegoś działania? Sądzę, że jej.
Każdy człowiek sam odpowiada za swoje emocje. Jeśli jest mu przykro, bo odmówiłeś (a miałeś powód) to jemu jest przykro. Trudno, takie jest życie, czasami spotykają nas trudne rzeczy.
A może obawiasz się odmówić, bo dana osoba przestanie Cię lubić? 
Jeśli tak miałoby się stać, to znaczy, że ta znajomość nie jest nic warta. Prawdziwi przyjaciele szanują swój czas. Bywa, że mam prośbę do kogoś bliskiego, i jeśli nie może jej spełnić - w pełni to szanuję. Na tym polega każda bliska więź - na szacunku.

Manipulowanie postawą na biedną sierotkę.
True story. Kilka lat temu dałam się zmanipulować pewnej starszej kobiecie która potrzebowała pomocy przy zakupach. Kilka razy je zrobiłam. I za każdym razem było jakieś "ale". Miarka się przebrała, kiedy zamiast zwykłego dziękuję dostałam ochrzan za to, że kupiłam Delmę, a miałam kupić Delmę extra. No kurczę! Ja sobie sama tej listy zakupów nie napisałam. 
Nigdy więcej nie poszłam zrobić tej kobiecie zakupów. Ma od tego rodzinę.

Szanowanie własnego czasu także jest bardzo ważne. Ludzie na łożu śmierci najczęściej żałują, że nie robili tego co chcieli, tylko skupiali się na realizowaniu woli innych... nie byli sobą nie żyli w pełni własnym życiem. Z tego powodu, jeśli zaplanowałam sobie, że o 10:00 mam ochotę wyskoczyć w przerwie od zajęć na świeżo wyciskany sok na drugim końcu miasta, a znajoma prosi mnie o odebranie paczki z paczkomatu (masz przerwę i tak nic nie będziesz robić), to myślę sobie - o nie! Gdybym miała po drodze, gdybym miała ochotę, gdybym rzeczywiście miała wolny czas - ok. Ale jeśli zaplanowałam sobie, że mam ochotę na ten pyszny sok, to idę na sok. I mówię otwarcie - sorry, o tej porze wybieram się na sok, zapytaj kogoś innego.

No właśnie... wielu ludzi nie mówi otwarcie dlaczego nie spełniają danej prośby. Właśnie przeczytałam to w książce Beverley Hare -Bądź asertywny, skuteczne sposoby komunikacji. Autorka rekomenduje otwarte mówienie o tym, dlaczego odmawiamy.
Nie na zasadzie - nie mogę iść z Tobą na zakupy, MUSZĘ iść na urodziny do koleżanki, tylko raczej coś w stylu - Kurczę, dzisiaj Ola urządza imprezę urodzinową na którą bardzo chciałaby pójść. Możesz zaproponować jakiś inny termin na te zakupy? Nie mogę się ich doczekać!

Oczywiście to ma rację bytu wtedy, kiedy nasze słowa są prawdziwe.
 Przed chwilą znalazłam w książce "Asertywność" (R. Alberti, M. Emmons) Kwestionariusz asertywności. Zawiera takie pytania jak: Czy mówisz coś, kiedy ktoś wpycha się przed tobą do kolejki?

Właśnie sobie go rozwiązałam, jest fajny, pomaga wyłonić zachowania nieasertywne i agresywne. Warto sobie go zrobić. Przekartkowałam tę książkę, wydaje się interesująca, porusza np. takie problemy jak asertywność i granice w seksie (i jak mówić o swoich odczuciach). To, co widzicie wyżej, to pełna wersja reklamy której użyłam na początku tekstu. Idealnie ilustruje to, co będzie się działo, gdy nie będziesz asertywny - zbyt dużo na głowie, przeładowanie.

Ja mam prawo prosić. Ty masz prawo odmówić. Ty masz prawo prosić, ja mam prawo odmówić.
Inne ciekawe książki które przekartkowałam : "Jak nauczyć się asertywosnści" - Herbert Fensterheim, Jean Baer - ciekawa pozycja zawiera dużo ćwiczeń i takie podrozdziały jak poradnik asertywności dla homoseksualistów którzy chcą wyjść z ukrycia. Całkiem inne, szersze spojrzenie na asertywność:)

Ćwiczenia zawiera też książka - Bądź sobą. Trening asertywności (Roderick S. Graham, Shan Rees), wydaje się być interesującą pozycją dla osób pracujących nad sobą.

Pozostałe pozycje nie zwróciły mojej szczególnej uwagi.


Pamiętaj - asertywność nie oznacza, że zawsze jesteś na NIE. Asertywność oznacza mówienie NIE wtedy, kiedy masz ochotę powiedzieć nie, i mówienie TAK, wtedy, kiedy masz ochotę powiedzieć tak.

Mój kolega sam zaproponował mi, że zajmie się moim szablonem. A ja przed fakultetami pójdę odebrać płytę Biebera którą zamówiła sobie moje siostra.

A teraz krótki test na asertywność :

moja książka zakwalifikowała się do konkursu na Ebook roku, w związku z czym bardzo proszę o głosy :) Jeśli kiedykolwiek mój blog wywołał u Ciebie uśmiech, albo poprawił Ci humor... zrób to samo dla mnie i wywołaj uśmiech na mojej mordce głosując (bez facebooka, i smsów, tylko potwierdzenie e-mail). Będę bardzo wdzięczna! :) LINK DO GŁOSOWANIA
Każdemu kto już zagłosował, gorąco dziękuję :**


Zanim klikniesz lub nie, odpowiedz sobie na pytania :
  • spełnienie jej będzie dla mnie przyjemne, neutralne czy może przykre, trudne, czasochłonne?
  • mam z tą osobą jakiś kontakt? Lubimy się? A może przypomniała sobie o mnie dopiero teraz, kiedy ma problem?
  • Czy ta osoba prosi mnie o pomoc, bo zależy jej na mojej pomocy, czy na pomocy darmowej?
Ja sama nie wypełniam ankiet do prac dyplomowych od niektórych osób. Przypomnę jeszcze raz :
Ja mam prawo prosić, Ty masz prawo odmówić.

Ok. To jeszcze jedno. Każda z książek którą przekartkowałam mówi - nad asertywnością DA się pracować. Część z nich to publikacje naukowe. Zakładam, że autorzy znają się na rzeczy :)

A jeśli Cię to interesuje, to wczoraj późnym wieczorem napisałam tekst o swoich ulubionych perfumach ;-) 

Będzie mi miło, jeśli zaobserwujesz mnie na :
  Follow on Bloglovin
lub polubisz na fejsie ;-)

KOMENTARZE

BLOGGER: 53
Loading...

ceneo

Nazwa

-40% drogeria natura -49% rossman -50% na kosmetyki #Koniecznie przeczytaj 100 dni bez spodni 15 hair project 2015 2016 2017 2018 2019 218 4-godzinny tydzień pracy 5+ 50 list afro akceptacja akcesoria aktualizacja włosów aktywne słuchanie aliexpress Amalfi Andrea anemia Angkor wat Ania poleca aniamaluje anime ankieta aplikacja aplikacje apple asertywność astor ateizm Avon Azja babcia bakterie bataty bądź duży bez pieczenia bezglutenowe biała czekolada biały laptop biblia bicie bieganie biel bingo spa biust biustonosz BLOG blogi blogowanie blond błędy bob body-shaming bohaterki botki boże narodzenie ból ucha - naturalne metody bridal hairstyles brwi buty cele cele życiowe celia ceny w Tajlandii cera Chiny chwalenie się ciało ciastka ciasto bez pieczenia ciasto francuskie ciasto kinder country ciasto snicker ciekawe blogi cienie cieniowane Claudia Shiffer co co było co jest za damo co kupić babci co kupić dziadkowi co kupić na dzień matki co kupić na promocji w rossmanie co kupić na wieczór panieński co na prezent co powiedzą inni co przywieźć z Ukrainy co przywieźć ze Lwowa co robić jesienią co robić w grudniu co robić w kwietniu co robić w lipcu co robić w listopadzie co robić w lutym co robić w maju co robić w marcu co robić w październiku co robić w sierpniu co robić w styczniu co robić we wrześniu co warto kupić na promocji rossman co warto kupić na promocji w drogerii natura co warto przeczytać co warto zrobić na studiach co zjeść w tajlandii co zobaczyć w londynie co zrobić by rude włosy nie płowiały co zrobić żeby włosy szybciej rosły creaclip cruelty-free curls Cypr cytaty czarna rzepa czas czasopisma czcionki czekolada czekolada z żelkami czekoladki czereśnie czerwiec czerwona królowa czkawka czy książki są drogie czy można narzucać wiarę czy można zmuszać do chodzenia na religię czy można zmuszać dziecko do chodzenia do kościoła czy warto lecieć na Cypr czy warto obchodzić halloween czy zapłacę cło czytanie czytnik za złotówkę ćwiczenia daktyle darmowe e-booki darmowy planer death note decubal delia demakijaż depilacja depilacja laserowa depilacja pach depresja deser desery design detoks dieta dieta śródziemnomorska diy dla dojrzałych kobiet dlaczego nie piję mleka dlaczego warto wyparzać i wymieniać szczoteczkę do zębów do 100 zł Dobre Bakterie dobre nawyki dobro dochód domodi domowe sposoby domowy sernik dowody naukowe drinki duplo dusza dzieci dzień babci dzień matki easy hairstyle edukacja egzamin egzaminy eksperci eksperymenty eld elfen lied emocje energia essence etykiety eyeliner fanatyzm FAQ farbowanie feminizm figa figi figura film filmy filozofia finanse first7jobs fit Fitocell freddie fryzura fryzura na ślub fryzury fryzury ślubne fryzury z grzywką gadżety gdańsk gdzie kupić biustonsz 65e gdzie pojechać w maju gdzie tanio kupować meble gliceryna golden blonde golden rose gotowanie Grecja gronkowiec złocisty gry grzywka gule podskórne gwiazda dnia hair trends hairstyles halloween a wszystkich świętych haloween hejt hemofobia henna historyjka motywacyjna Horchata Hot hotel hula-hoop humor hybrydy ile idzie przesyłka z Aliexpress imbir impreza inne inne. inni inspiracje inspiracje tygodnia instagram inteligencja iOS iphone iphone7 isadora italia jak aplikować wcierki jak być lepszym chrześcijaninem jak być sobą jak być szczęśliwym jak dorobić jak efektywnie czytać Jak efektywniej korzystać z sieci jak jeść figi jak kupić idealną ramoneskę jak kupować na aliexpress Jak łatwiej się skupić i wyeliminować rozpraszacze? jak mieć więcej przyjaciół jak napisać pracę licencjacką jak napisać pracę magisterską jak naturalnie wyleczyć anemię jak nauczyć się angielskiego jak nie chorować jak nie marnować czasu w sieci jak nie przejmować się zdaniem innych jak oszczędzać jak oszczędzać. jak ozdobić zeszyt jak pobrać the sims 2 za darmo jak pokonać strach przed tym jak pomóc dziecku molestowanemu seksualnie? jak poprawić koncentrację jak poradzić sobie ze złym dniem jak poszerzyć horyzonty jak powiększyć biust jak prawidłowo czyścić uszy jak przyspieszyć porost włosów jak radzić sobie z gniewem jak radzić sobie z krytyką jak radzić sobie ze stresem jak realizować cele jak rozładować napięcie jak się skupić jak się uczyć jak się wyspać jak skutecznie notować jak sprawić by inni nas lubili jak stać się bardziej lubianym jak stać się lubianym jak stać się optymistą jak stosować olej kokosowy jak stosować wcierki do włosów jak szybko podejmować decyzje jak szybko zapuścić włosy jak tanio czytać książki jak tanio podróżować jak tanio zorganizować wakacje Jak tanio zorganizować wycieczkę do Londynu Jak tanio zorganizować wyjazd do Lwowa jak uczyć się na własnych błędach jak usprawnić mózg jak utrzymać rudy kolor jak uzyskać loki jak wybrać tablet Jak wykorzystać instagram w rozwoju jak wzmocnić odporność jak zacząć zmieniać swoje życie jak zarobić jak zarobić na monetach jak zbudować dom z butelek jak zdać maturę jak zdobyć przyjaciół jak zmotywować się do nauki jak zmotywować się do pisania pracy jak zmotywować się do sprzątania jak znaleźć znajomych jak znaleźć życiową pasję jak zorganizować wypad na Maltę jak zrobić frytki z batatów jak zrobić loki jak zrobić rosół jak zrobić smoothie jak zrobić tortillę jak zrobić własną czekoladę jak zwalczyć ból ucha jak zwalczyć stres jak zwiększyć poczucie własnej wartości Jaka jest najlepsza dieta? Najzdrowsza dieta jaką książkę przeczytać jaką lokówkę wybrać jaki blender wybrać jaki film obejrzeć Jakie buty kupić na wiosnę? Przegląd wiosna/lato 2015 jakie właściwości ma figa jantar january to do list jednodniówka londyn jedzenie jesień języki joanna kalendarz kalendarz adwentowy kalendarze Kambodża kampania kampanie kanapki kasa kasza kasza jaglana kaszel kasztany katar Khao Sok kino klasyczny sernik kłos kobiecość kobiety kochamżycie komedia kompleksy koncentracja konkurs konkursy kontrowersje korektor kosmetyki koszule kot kotlety kotlety z kaszy jaglanej kozi ser kozieradka kreatywność kredki kremy krok po kroku krótka piłka krótkie fryzury krótkie włosy krytyka krzywe nogi książka książka do przeżycia książki ksometyki kuchnia kultura kwiecień kwiecień 2016 kwiecień 2017 lakier laminowane laptop laptop do 2000 zł Larnaka lato leczenie led legimi lekcje lemoniada lęk przed ludźmi lęk przed pobraniem krwi licencjat linki linki tygodnia lista lista życzeń listopad lob loczki lody loki loki bez lokówki loki bez użycia ciepła lokówka z biedronki Londyn ludzie luksus lumpeksy lunchbox luźne Lwów macbook macbook air 13 Magia sprzątania maj majówka makijaż makijaż oczu maliny Malta mały biust mam problem Mani manicure Marie Kondo marzec masaż mascarpone maska maść ichtiolowa maść z witaminą A matura maxi meble meddiet medycyna medytacja MEGAFON metale ciężkie meteoryty męskie miasta miesiąc migrena miód mleko mleko kokosowe mleko owsiane młodzież moda modne modne buty 2015 modne fryzury modne fryzury 2015 modne fryzury 2016 modne fryzury 2017 modne fryzury 2018 moja historia moje cechy moje ulubione produkty spożywcze moment.pl monety kolekcjonerskie morze motywaca motywacja mrożona kawa muffinki muzyka my secret myśli myśli rozwój na wesele na studniówkę nails najlepsza dieta najlepsza zupa NAJNOWSZE najzdrowsza dieta najzdrowszy olej świata naked 3 naked 3 podróbka naprawa zniszczonych włosów naturalna pielęgnacja naturalne metody naturalny makijaż nauka nauka języków obcych nawyki nie lubię sprzątać nieśmiałość nocleg notowanie nowe nuda nuggetsy o mnie obcasy obiad obuwie oczy oczyszczanie odchudzanie odkładanie marzeń na później odrobaczanie odżywianie odżywienia oferty okazje okulary olej kokosowy olej rycynowy olejek olejek z drzewa herbacianego olejowanie opakowania opieka opinia opinie optymalizm organizacja orszada osobiste oszczędzanie owoce pakowanie paletka pamiętniki z wakacji pancakes panini party Paryż pasje pastele paznokcie pedagogika penne all' arrabbiata perfumy pewność siebie pędzle pielęgnacja pieniądze pierogi piersi pies pilomax pisanie pizza placenta planer planer pdf planowanie pobierz organizer pobranie krwi poczucie własnej wartości podkład podpłomyk podróże podsumowanie podsumownaie Pogoda pokój polecane książki południowe włochy pomidorowa pomoc Pompeje pomysły poniedziałkowy motywator poradnik porost włosów post sponsorowany post we współpracy z marką postanowienia postanowienia noworoczne pot potliwość Poznań PR praca praca zdalna prawa człowieka presja prezenty profile które warto śledzić na instagramie prom promocja promocja rossman promocja super pharm promocje prostownica prywata przedłużane rzęsy przedłużanie rzęs przekąski przekąski do wódki przekąski na urodziny przemoc przemoc psychiczna przemoc symboliczna przepis przepis na pomidorówkę przepis na sernik przepis na tartę przepis na tartę z białą czekoladą i mascarpone przepis na zupę pomidorową przepisy przepisy na smoothie przepisy z figami przyrost przysmaki na imprezę psychologia pudelek pull through braid PUPA pycha pytania Qatar Airways queen quiz rabaty rady recenzja regeneracja regulamin reklamy relacje relaks religia remington resentyment retusz rimmel rok szkolny rosół rossmann rozdanie rozjaśnianie rozkiminki rozkminki rozrywka rozwoj rozwojowe czwartki rozwojownik rozwój równowaga rtęć ruch rude rude włosy rzesy jedwabne rzęsy Rzęsy 1:! rzęsy 2d rzęsy metoda objętościowa Bydgoszcz rzęsy przed i po Safari Salerno samodoskonalenie samoleczenie sandwich sandwicz Seboradin self-love sen Sensique sephora seriale sernik sesja shake Siem Reap się działo silikonowy lunchbox siwe włosy skorupki skupienie słoik z uchem i słomką słowiański blond smartfon smoothie snap snapchat softsticks soraya Soumda społeczne sport sposoby na odporność sposoby na wypadające włosy sposób na pryszcze sposób na tabliczkę mnożenia spotkanie sprytna dziewczyna sprzątanie sprzęt ssanie oleju stopy strach strach przed oceną strach przed pobraniem krwi stres studia studiowanie studniówka styl suche włosy sukces sukienka sukienki suknie ślubne syrop z pędów sosny szacunek szampon szczęście szkoła szminka szpilki szpotawe kolana sztuczki sztutowo ślimaczki ślub śmiech śniadanie średnie włosy święta tablet tablet do 500 zł tablet na studia tag Tajlandia tangle teezer tania lokówka tanie tanie buty tanie czytanie tanie dodatki do mieszkania tanie loty tanie zwiedzanie tarta tarta snickers tartinki tech Tekst powstał w ramach współpracy z Wydawnictwem Otwartym. tekst sponsorowany tekst we współpracy z marką GOSH telefon telewizja Tesori d'oriente test the sims todo torebka torebki tortilla toruń trendy triki trolling troska trwałe loki tusz twarz tydzień tygodnik tygodniowe love ubrania ubranie uczucia udawany warkocz Ukraina ulubieńcy updo upięcia upięcie urban decay urlop uroda urodzinowe menu urodziny usta venita vipera w co się ubrać w szystkie w11 wady wakacje wakacje jesienią walentynki Warszawa warsztaty wazelina ważne wcierka wdzięczność wegańskie wegetariańskie weltschemerz wiara wibo wieczór panieński więcej wigilia wilno wiosna wishlist Włochy włosy wnętrza wob woda woda brzozowa wolontariat worth following instagram profiles for better life wpływ wrapy wrażenia Wrocław wsparcie współpraca wszystkich świętych wszystkie wtyczki wybór wybrzeże amalfitańskie wychowanie wycieczka wydawnictwo wygodne wałki wymiary wyniki wypadanie włosów wyszukiwania wyzwania wyzwanie wyzwanie - bycie miłym wyzwanie30dni xiaomi youtube za darmo zabawy zaczrwienienia zakupy zakupy na Ali zapach zapalenie oskrzeli zarobki zawijaski zawiść zdejmowanie hybryd zdjęcia zdrowa dieta zdrowie zdupy zerowaste zeszyt zima zioła złoty blond zły humor znajomi zupa zupa dyniowa zupa krem zupy zwierzęta zyski żółta sukienka życzenia życzenia noworoczne
false
ltr
item
Aniamaluje - blog o życiu po swojemu: Jak nauczyć się mówić "NIE" ?
Jak nauczyć się mówić "NIE" ?
Mój kolega - z wykształcenia informatyk - ciągle zasypywany jest prośbami w stylu "coś mi się zepsuło w komputerze, zerknij co to dla ciebie". Jak radzić sobie w takich sytuacjach? Jak odmawiać, aby nie ranić innym i nie dać wejść sobie na głowę?
http://3.bp.blogspot.com/-1Rpgw5vg1C8/Uxhq0H3eH5I/AAAAAAAALlQ/GHZq4iZgbg4/s1600/zaduzo+na+glowie.jpg
http://3.bp.blogspot.com/-1Rpgw5vg1C8/Uxhq0H3eH5I/AAAAAAAALlQ/GHZq4iZgbg4/s72-c/zaduzo+na+glowie.jpg
Aniamaluje - blog o życiu po swojemu
http://www.aniamaluje.com/2014/03/jak-stac-sie-asertynwym.html
http://www.aniamaluje.com/
http://www.aniamaluje.com/
http://www.aniamaluje.com/2014/03/jak-stac-sie-asertynwym.html
true
3538531450758840466
UTF-8
Nic nie ma :( ZOBACZ WSZYSTKO Czytaj dalej Odpowiedz Anuluj Usuń By Główna STRONY POSTY ZOBACZ WSZYSTKO POLECANE TAGI ARCHIWUM SEARCH WSZYSTKIE Nic nie ma :( Back Home NIEDZIELA PONIEDZIAŁEK WTOREK ŚRODA CZWARTEK PIĄTEK SOBOTA NIEDZIELA PON WT ŚR CZW PT SO STYCZEŃ LUTY MARZEC KWIECIEŃ MAJ CZERWIEC LIPIEC SIERPIEŃ WRZESIEŃ PAŹDZIERNIK LISTOPAD GRUDZIEŃ Jan Feb Mar Apr MAJ Jun Jul Aug Sep Oct Nov Dec teraz minutę temu $$1$$ minutes ago godzinę temu $$1$$ hours ago Wczoraj $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago więcej niż 5 tygodni temu Followers Follow Artykuł premium Kliknij Share aby odblokować dostęp