Archive Pages Design$type=blogging$count=7

Jak pokochałam matematykę (RCZ)

Oraz o tym, dlaczego czasami dokupując drugą parę butów, zapłacisz mniej niż za jedną ;-)
Dzisiaj w ramach Rozwojowego czwartku chciałabym zaprosić Cię do poszerzenia horyzontów. Nie chcę, żeby któryś z moich czytelników był jedną z tych osób, które siedzą na tyłku i patrzą jak ich życie przelatuje im między palcami. Nie chcę, bo też taka byłam! Miałam czas, kiedy nie mogłam pogodzić się słowem nieuleczalne (dzisiaj w ogóle w nie nie wierzę, ale wtedy to był stygmat) i tak desperacko chciałam zrobić coś, aby wyrzucić człon "nie" z tego brzydkiego wyrazu, że moje życie stało się podporządkowane chorobie.
Bardzo niefajnie! Dlatego smuci mnie wypaczanie idei rozwoju osobistego i takie "przeginanie". Pisałam o tym w krótkim i pełnym emocji tekście nie zapomnij żyć.
Jeśli jesteś osobą, która chwyta się miliona projektów jak tonący brzytwy, nie wykonuj tego ćwiczenia. Postaraj się poprzydzielać swoim zajętościom priorytety i zastanowić się, na czym najbardziej Ci zależy. Jestem właśnie na tym etapie, bo ostatnio dzieje się u mnie trochę za dużo. Wiem, że muszę dobrze rozważyć to, co jest dla mnie ważne i mniej ważne. Brak wystarczającej asertywności był jedną z moich największych porażek 2013 roku. Staram się wyciągać z tego wnioski.
 Wiem jednak, że są obszary, nad którymi zawsze chciałam popracować, ale z różnych powodów się za nie nie brałam. Może też tak masz np. z projektami DIY? :)) U mnie takim obszarem była...matematyka. O czym wspomniałam w tekście tygodniowe love#1
Nigdy nie byłam z niej dobra. O ile w podstawówce bez problemu jechałam na piątkach, to w gimnazjum było coraz więcej czwórek i trójek a i jedynki się zdarzały. Pamiętam, że gimnazjum skończyłam i tak z mocną czwórką, która w liceum znaczyła tyle, co nic.
Bo pierwszy raz  w życiu trafiłam na dobrą, wymagającą nauczycielkę matematyki. Na początek dostaliśmy test sprawdzający nasze umiejętności z gimnazjum. Wyszło mi 50%. Poczułam się jak skończona idiotka i głąb.
Matematyka  w liceum wymagała wiele wysiłku (tym bardziej, że powinnam uzupełnić braki wyniesione z gimnazjum). Oczywiście, jak większość stając przed dylematem : reakcja walki czy reakcja ucieczki , zdecydowałam się na drugi wariant. Szło mi słabo, ale to nie ja byłam winna, tylko nauczycielka, nauczyciele z gimnazjum, dziwny program i ta głupia matura z matematyki, bo po co ona komu.
Oczywiście teraz tak nie myślę  ;-)))
Jednak im głębiej w liceum, tym bardziej docierała do mnie nieuchronność matury z  matematyki i z czasem próbowałam się ogarnąć. Nastąpiło to późno, bo w klasie maturalnej.
Z dwójek i trójek przeskoczyłam na czwórki i nawet...sporadyczne piątki. Szło mi dobrze i maturę bez problemu zdałam ale...
robiłam to źle.
Bo gdyby nauczycielka nie była wymagającą osobą, pewnie byłoby dużo gorzej.
_____________________
Już tłumaczę co było złe. Matematyka w szkole jest tak realizowana, że uczniowie uczą się schematu postępowania, bez zrozumienia z czego on wynika. Dlatego awansowałam na te czwórki i piątki - nauczyłam się jak postępować przy rozwiązywaniu niektórych zadań itp. Poznałam schematy, ale nie rozumiałam ich działania.
Np. obliczanie "delty" - schemat działania prosty jak konstrukcja cepa. Z tym, że wielu, nawet piątkowych uczniów tak naprawdę nie wie, co oblicza ;-))
Drugi raz z doskonały pedagogiem spotkałam się na studiach - myślałam, że edukacja matematyczna na pedagogice wczesnoszkolnej to będzie pryszcz ;)) Tymczasem od pierwszych zajęć nie było złudzeń - nauczyciel klas 1-3 musi matematykę ROZUMIEĆ, aby jej nauczać. 
Pewnie złośliwsi z pośród Was pomyślą ,"a co tu jest do rozumienia?". Wiem wiem, też myślałam o tym w takich kategoriach.
Ale nawet takie totalne podstawy okazały się trudniejsze niż sądziłam. Np. nigdy nie zwracałam uwagi na to, że siedem to liczba, nie cyfra (liczba jednocyfrowa). Oczywiście poza znakiem graficznym. Potem przyglądałam się takim "usterkom" obserwując różnych nauczycieli na praktykach i mylenie jest tu nagminne. Pewnie nie czujecie, co w tym takiego "be", ale jednak wprowadzenie tylu niepotrzebnych pojęć jest dla dzieci szkodliwe i utrwala negatywne schematy.
Nigdy nie zapomnę jak na kolokwium padło pytanie :
Czy zbiór krokodyli w Wiśle jest zbiorem prawdziwym?
Teoretycznie w Wiśle krokodyli nie ma prawa być, ale po kole okazało się, że równie dobrze mogło chodzić o miasto Wisła...a tam już ktoś krokodyla mógłby mieć.
Nie ważne, że ten przykład wydaje się głupi, zrozumiałam dzięki niemu, że zadanie dla ucznia musi być jasne i bez widełek interpretacyjnych. Szczególnie w klasach 1-3. Mało to razy rozwiązywaliście zadanie w którym nikt nie wiedział o co chodzi? :) No właśnie. Nie mówiąc już o podwójnych zaprzeczeniach typu : czy tata Oli nie jest malarzem?

Kolejnym przełomem który sprawił, że chcę się podciągnąć z matematyki były moje przeboje ze zdrowiem. Kiedy wściekłam się na to, że lekarze tak naprawdę mają mnie w dupie (oraz miliony innych pacjentów) i zawsze będą zasłaniać się tym, że medycyna nic na to nie poradzi, zaczęłam sama czytać książki medyczne i badania naukowe. Było to dużo trudniejsze niż sądziłam, bo poza słowami które były dla mnie w dużej mierze całkiem obce, musiałam trochę podszkolić się z chemii. I w którymś momencie doszłam do wniosku, że matematyka jest wszędzie. Wspaniale porządkuje świat, jest w każdej czynności i w każdym procesie. Pobaw się spirografem, zauważysz, że te wszystkie piękne kwiaty mają takie same wzory. Idealne proporcje... rytm w muzyce... wszystko to jest absolutnie doskonałe! Wszystko co robisz, myślisz i czujesz ma wiele wspólnego z matematyką. Chcę się zaprzyjaźnić z tak piękną nauką.
Np. buty. Banalne obliczenia.
Ostatnio w jednym ze sklepów obuwniczych była promocja "wybierz sobie rabat". Na pierwszą parę dostawało się 30%, na drugą 50% a na trzecią 70% z tym, że klient sam decydował na które buty jaki rabat sobie przyzna.
Mogłabym kupić same kozaki :

Przed promocją o której piszę (bo cena jest i tak promocyjna), kosztowały 100 zł. Gdybym wzięła na nie 30% rabatu, zapłaciłabym 70 zł i tak byłabym zadowolona (weszłam do tego sklepu tylko dlatego, że inne, droższe buty, które miałam od dawna upatrzone okazały się mniej wygodne niż sądziłam:)). 
Ale powodziłam jeszcze trochę wzrokiem po półkach i stwierdziłam, że jedna para się nie opłaca! Bo dobierając jeszcze balerinki za 20 zł mogłabym zapłacić mniej :)
Na balerinki wzięłabym 30% rabatu (czyli  zapłaciłabym za nie 14 zł) , a na kozaki 50% (50 zł) czyli razem dwie pary wyniosłyby mnie 64 zł ;-) czyli mniej niż za same kozaki ;))
Ostatecznie stwierdziłam, że balerinki mijają się z moim postanowieniem o częstszym wybieraniu obcasów 
i zdecydowałam się na takie "cichobiegi"

Oraz na botki
I na te buty, które pokazywałam Wam ostatnio:
Razem za cztery pary zapłaciłam 149.97
Czyli i tak dużo mniej niż za jedną parę upatrzonych wcześniej kozaków :)

Uprzedzając pytania o jakość - buty są bardzo dobrej jakości, szczerze mówiąc, przerabiałam już buty droższe i tańsze i u mnie dużo bardziej istotną kwestią jest dobre dopasowanie do sklepienia mojej stopy, czego większość obuwniczych mi nie zapewnia :(

Wszystkie buty mają ok 12 cm...i tutaj znowu matematyka (i fizyka!), bo aby obcas był wygodny, trzeba go dobrze wyważyć.

O co chodzi z tym rozwojowym czwartkiem? Chcę, abyś wybrał sobie dziedzinę w której chcesz się doskonalić. To może być coś związanego z Twoim zawodem, pasja, albo Twoja pięta Achillesowa ;-)
Przygotowałam arkusz do wydrukowania :

Zastanów się, w czym chcesz się doskonalić, a następnie określ, dlaczego jest to dla Ciebie ważne. To ma być Twój cel :) Zastanów się i wypisz wszystkie narzędzia potrzebne do realizacji tego celu, oraz ustal czas który mu poświęcisz. Ja zdecydowałam, że w każdym tygodniu poznam jedno nowego zagadnienie z matematyki, ciekawostkę matematyczną lub inną rzecz, przy czym nie będzie problemem, jeśli w kolejnym tygodniu nadal będę zajmować się tym samym, bo uznam to za bardzo interesujące :)
Możesz też ustalić że w każdy piątek wykonasz jeden projekt DIY, albo, że raz w miesiącu przeczytasz czasopismo branżowe z tematyki którą się interesujesz. Ile obszarów i osób, tyle pomysłów.
Na końcu warto ustawić sobie motywator w postaci nagrody (oczywiście, lepsza jest motywacja wewnętrzna, ale nie ma nic złego w tym, że jedna posiłkuje się drugą ;)).
Dla mnie dodatkową motywacją jest wspominania o tym, czego nauczyłam się w danym tygodniu w postach "tygodniowe love" :)
Zachęcam do ustalania własnych obszarów i uczenia się przez całe życie.
PS. Matematyka obala takie mity jak ten, że przez głowę ucieka 50% ciepła
Sama częściej wybieram czapkę niż makijaż, ale spróbuj wyjść na dwór  nago w samej czapce, wrócić do domu i wyjść drugi raz w kompletnym ubraniu bez czapki. Serio, 50 % ? :))
Albo ubierz czapeczkę, szalik, rękawiczki, kurtkę i cały arsenał, ale wyjdź na boso. Weź ze sobą kogoś kto będzie miał buty i całą resztę jak Ty, ale nie założy czapki. Ciekawe kto pierwszy sobie coś odmrozi albo wyląduje w szpitalu ;))
Jaki cel sobie wybierasz? :)
Będzie mi miło, jeśli zaobserwujesz mnie na :
  Follow on Bloglovin
lub polubisz na fejsie ;-)
-->

KOMENTARZE

BLOGGER: 65
Loading...

ceneo

Nazwa

-40% drogeria natura -49% rossman -50% na kosmetyki #Koniecznie przeczytaj 100 dni bez spodni 15 hair project 2015 2016 2017 2018 2019 218 4-godzinny tydzień pracy 5+ 50 list afro akceptacja akcesoria aktualizacja włosów aktywne słuchanie aliexpress Amalfi Andrea anemia Angkor wat Ania poleca aniamaluje anime ankieta aplikacja aplikacje apple asertywność astor ateizm Avon Azja babcia bakterie bataty bądź duży bez pieczenia bezglutenowe biała czekolada biały laptop biblia bicie bieganie biel bingo spa biust biustonosz BLOG blogi blogowanie blond błędy bob body-shaming bohaterki botki boże narodzenie ból ucha - naturalne metody bridal hairstyles brwi buty cele cele życiowe celia ceny w Tajlandii cera Chiny chwalenie się ciało ciastka ciasto bez pieczenia ciasto francuskie ciasto kinder country ciasto snicker ciekawe blogi cienie cieniowane Claudia Shiffer co co było co jest za damo co kupić babci co kupić dziadkowi co kupić na dzień matki co kupić na promocji w rossmanie co kupić na wieczór panieński co na prezent co powiedzą inni co przywieźć z Ukrainy co przywieźć ze Lwowa co robić jesienią co robić w grudniu co robić w kwietniu co robić w lipcu co robić w listopadzie co robić w lutym co robić w maju co robić w marcu co robić w październiku co robić w sierpniu co robić w styczniu co robić we wrześniu co warto kupić na promocji rossman co warto kupić na promocji w drogerii natura co warto przeczytać co warto zrobić na studiach co zjeść w tajlandii co zobaczyć w londynie co zrobić by rude włosy nie płowiały co zrobić żeby włosy szybciej rosły creaclip cruelty-free curls Cypr cytaty czarna rzepa czas czasopisma czcionki czekolada czekolada z żelkami czekoladki czereśnie czerwiec czerwona królowa czkawka czy książki są drogie czy można narzucać wiarę czy można zmuszać do chodzenia na religię czy można zmuszać dziecko do chodzenia do kościoła czy warto lecieć na Cypr czy warto obchodzić halloween czy zapłacę cło czytanie czytnik za złotówkę ćwiczenia daktyle darmowe e-booki darmowy planer death note decubal delia demakijaż depilacja depilacja laserowa depilacja pach depresja deser desery design detoks dieta dieta śródziemnomorska diy dla dojrzałych kobiet dlaczego nie piję mleka dlaczego warto wyparzać i wymieniać szczoteczkę do zębów do 100 zł Dobre Bakterie dobre nawyki dobro dochód domodi domowe sposoby domowy sernik dowody naukowe drinki duplo dusza dzieci dzień babci dzień matki easy hairstyle edukacja egzamin egzaminy eksperci eksperymenty eld elfen lied emocje energia essence etykiety eyeliner fanatyzm FAQ farbowanie feminizm figa figi figura film filmy filozofia finanse first7jobs fit Fitocell freddie fryzura fryzura na ślub fryzury fryzury ślubne fryzury z grzywką gadżety gdańsk gdzie kupić biustonsz 65e gdzie pojechać w maju gdzie tanio kupować meble gliceryna golden blonde golden rose gotowanie Grecja gronkowiec złocisty gry grzywka gule podskórne gwiazda dnia hair trends hairstyles halloween a wszystkich świętych haloween hejt hemofobia henna historyjka motywacyjna Horchata Hot hotel hula-hoop humor hybrydy ile idzie przesyłka z Aliexpress imbir impreza inne inne. inni inspiracje inspiracje tygodnia instagram inteligencja iOS iphone iphone7 isadora italia jak aplikować wcierki jak być lepszym chrześcijaninem jak być sobą jak być szczęśliwym jak dorobić jak efektywnie czytać Jak efektywniej korzystać z sieci jak jeść figi jak kupić idealną ramoneskę jak kupować na aliexpress Jak łatwiej się skupić i wyeliminować rozpraszacze? jak mieć więcej przyjaciół jak napisać pracę licencjacką jak napisać pracę magisterską jak naturalnie wyleczyć anemię jak nauczyć się angielskiego jak nie chorować jak nie marnować czasu w sieci jak nie przejmować się zdaniem innych jak oszczędzać jak oszczędzać. jak ozdobić zeszyt jak pobrać the sims 2 za darmo jak pokonać strach przed tym jak pomóc dziecku molestowanemu seksualnie? jak poprawić koncentrację jak poradzić sobie ze złym dniem jak poszerzyć horyzonty jak powiększyć biust jak prawidłowo czyścić uszy jak przyspieszyć porost włosów jak radzić sobie z gniewem jak radzić sobie z krytyką jak radzić sobie ze stresem jak realizować cele jak rozładować napięcie jak się skupić jak się uczyć jak się wyspać jak skutecznie notować jak sprawić by inni nas lubili jak stać się bardziej lubianym jak stać się lubianym jak stać się optymistą jak stosować olej kokosowy jak stosować wcierki do włosów jak szybko podejmować decyzje jak szybko zapuścić włosy jak tanio czytać książki jak tanio podróżować jak tanio zorganizować wakacje Jak tanio zorganizować wycieczkę do Londynu Jak tanio zorganizować wyjazd do Lwowa jak uczyć się na własnych błędach jak usprawnić mózg jak utrzymać rudy kolor jak uzyskać loki jak wybrać tablet Jak wykorzystać instagram w rozwoju jak wzmocnić odporność jak zacząć zmieniać swoje życie jak zarobić jak zarobić na monetach jak zbudować dom z butelek jak zdać maturę jak zdobyć przyjaciół jak zmotywować się do nauki jak zmotywować się do pisania pracy jak zmotywować się do sprzątania jak znaleźć znajomych jak znaleźć życiową pasję jak zorganizować wypad na Maltę jak zrobić frytki z batatów jak zrobić loki jak zrobić rosół jak zrobić smoothie jak zrobić tortillę jak zrobić własną czekoladę jak zwalczyć ból ucha jak zwalczyć stres jak zwiększyć poczucie własnej wartości Jaka jest najlepsza dieta? Najzdrowsza dieta jaką książkę przeczytać jaką lokówkę wybrać jaki blender wybrać jaki film obejrzeć Jakie buty kupić na wiosnę? Przegląd wiosna/lato 2015 jakie właściwości ma figa jantar january to do list jednodniówka londyn jedzenie jesień języki joanna kalendarz kalendarz adwentowy kalendarze Kambodża kampania kampanie kanapki kasa kasza kasza jaglana kaszel kasztany katar Khao Sok kino klasyczny sernik kłos kobiecość kobiety kochamżycie komedia kompleksy koncentracja konkurs konkursy kontrowersje korektor kosmetyki koszule kot kotlety kotlety z kaszy jaglanej kozi ser kozieradka kreatywność kredki kremy krok po kroku krótka piłka krótkie fryzury krótkie włosy krytyka krzywe nogi książka książka do przeżycia książki ksometyki kuchnia kultura kwiecień kwiecień 2016 kwiecień 2017 lakier laminowane laptop laptop do 2000 zł Larnaka lato leczenie led legimi lekcje lemoniada lęk przed ludźmi lęk przed pobraniem krwi licencjat linki linki tygodnia lista lista życzeń listopad lob loczki lody loki loki bez lokówki loki bez użycia ciepła lokówka z biedronki Londyn ludzie luksus lumpeksy lunchbox luźne Lwów macbook macbook air 13 Magia sprzątania maj majówka makijaż makijaż oczu maliny Malta mały biust mam problem Mani manicure Marie Kondo marzec masaż mascarpone maska maść ichtiolowa maść z witaminą A matura maxi meble meddiet medycyna medytacja MEGAFON metale ciężkie meteoryty męskie miasta miesiąc migrena miód mleko mleko kokosowe mleko owsiane młodzież moda modne modne buty 2015 modne fryzury modne fryzury 2015 modne fryzury 2016 modne fryzury 2017 modne fryzury 2018 moja historia moje cechy moje ulubione produkty spożywcze moment.pl monety kolekcjonerskie morze motywaca motywacja mrożona kawa muffinki muzyka my secret myśli myśli rozwój na wesele na studniówkę nails najlepsza dieta najlepsza zupa NAJNOWSZE najzdrowsza dieta najzdrowszy olej świata naked 3 naked 3 podróbka naprawa zniszczonych włosów naturalna pielęgnacja naturalne metody naturalny makijaż nauka nauka języków obcych nawyki nie lubię sprzątać nieśmiałość nocleg notowanie nowe nuda nuggetsy o mnie obcasy obiad obuwie oczy oczyszczanie odchudzanie odkładanie marzeń na później odrobaczanie odżywianie odżywienia oferty okazje okulary olej kokosowy olej rycynowy olejek olejek z drzewa herbacianego olejowanie opakowania opieka opinia opinie optymalizm organizacja orszada osobiste oszczędzanie owoce pakowanie paletka pamiętniki z wakacji pancakes panini party Paryż pasje pastele paznokcie pedagogika penne all' arrabbiata perfumy pewność siebie pędzle pielęgnacja pieniądze pierogi piersi pies pilomax pisanie pizza placenta planer planer pdf planowanie pobierz organizer pobranie krwi poczucie własnej wartości podkład podpłomyk podróże podsumowanie podsumownaie Pogoda pokój polecane książki południowe włochy pomidorowa pomoc Pompeje pomysły poniedziałkowy motywator poradnik porost włosów post sponsorowany post we współpracy z marką postanowienia postanowienia noworoczne pot potliwość Poznań PR praca praca zdalna prawa człowieka presja prezenty profile które warto śledzić na instagramie prom promocja promocja rossman promocja super pharm promocje prostownica prywata przedłużane rzęsy przedłużanie rzęs przekąski przekąski do wódki przekąski na urodziny przemoc przemoc psychiczna przemoc symboliczna przepis przepis na pomidorówkę przepis na sernik przepis na tartę przepis na tartę z białą czekoladą i mascarpone przepis na zupę pomidorową przepisy przepisy na smoothie przepisy z figami przyrost przysmaki na imprezę psychologia pudelek pull through braid PUPA pycha pytania Qatar Airways queen quiz rabaty rady recenzja regeneracja regulamin reklamy relacje relaks religia remington resentyment retusz rimmel rok szkolny rosół rossmann rozdanie rozjaśnianie rozkiminki rozkminki rozrywka rozwoj rozwojowe czwartki rozwojownik rozwój równowaga rtęć ruch rude rude włosy rzesy jedwabne rzęsy Rzęsy 1:! rzęsy 2d rzęsy metoda objętościowa Bydgoszcz rzęsy przed i po Safari Salerno samodoskonalenie samoleczenie sandwich sandwicz Seboradin self-love sen Sensique sephora seriale sernik sesja shake Siem Reap się działo silikonowy lunchbox siwe włosy skorupki skupienie słoik z uchem i słomką słowiański blond smartfon smoothie snap snapchat softsticks soraya Soumda społeczne sport sposoby na odporność sposoby na wypadające włosy sposób na pryszcze sposób na tabliczkę mnożenia spotkanie sprytna dziewczyna sprzątanie sprzęt ssanie oleju stopy strach strach przed oceną strach przed pobraniem krwi stres studia studiowanie studniówka styl suche włosy sukces sukienka sukienki suknie ślubne syrop z pędów sosny szacunek szampon szczęście szkoła szminka szpilki szpotawe kolana sztuczki sztutowo ślimaczki ślub śmiech śniadanie średnie włosy święta tablet tablet do 500 zł tablet na studia tag Tajlandia tangle teezer tania lokówka tanie tanie buty tanie czytanie tanie dodatki do mieszkania tanie loty tanie zwiedzanie tarta tarta snickers tartinki tech Tekst powstał w ramach współpracy z Wydawnictwem Otwartym. tekst sponsorowany tekst we współpracy z marką GOSH telefon telewizja Tesori d'oriente test the sims todo torebka torebki tortilla toruń trendy triki trolling troska trwałe loki tusz twarz tydzień tygodnik tygodniowe love ubrania ubranie uczucia udawany warkocz Ukraina ulubieńcy updo upięcia upięcie urban decay urlop uroda urodzinowe menu urodziny usta venita vipera w co się ubrać w szystkie w11 wady wakacje wakacje jesienią walentynki Warszawa warsztaty wazelina ważne wcierka wdzięczność wegańskie wegetariańskie weltschemerz wiara wibo wieczór panieński więcej wigilia wilno wiosna wishlist Włochy włosy wnętrza wob woda woda brzozowa wolontariat worth following instagram profiles for better life wpływ wrapy wrażenia Wrocław wsparcie współpraca wszystkich świętych wszystkie wtyczki wybór wybrzeże amalfitańskie wychowanie wycieczka wydawnictwo wygodne wałki wymiary wyniki wypadanie włosów wyszukiwania wyzwania wyzwanie wyzwanie - bycie miłym wyzwanie30dni xiaomi youtube za darmo zabawy zaczrwienienia zakupy zakupy na Ali zapach zapalenie oskrzeli zarobki zawijaski zawiść zdejmowanie hybryd zdjęcia zdrowa dieta zdrowie zdupy zerowaste zeszyt zima zioła złoty blond zły humor znajomi zupa zupa dyniowa zupa krem zupy zwierzęta zyski żółta sukienka życzenia życzenia noworoczne
false
ltr
item
Aniamaluje - blog o życiu po swojemu: Jak pokochałam matematykę (RCZ)
Jak pokochałam matematykę (RCZ)
http://3.bp.blogspot.com/-Uj6goHFO6kI/Utc3fNgJ07I/AAAAAAAAKuE/nJjtAROEFK8/s1600/P1400086.JPG
http://3.bp.blogspot.com/-Uj6goHFO6kI/Utc3fNgJ07I/AAAAAAAAKuE/nJjtAROEFK8/s72-c/P1400086.JPG
Aniamaluje - blog o życiu po swojemu
http://www.aniamaluje.com/2014/01/jak-pokochaam-matematyke-rcz.html
http://www.aniamaluje.com/
http://www.aniamaluje.com/
http://www.aniamaluje.com/2014/01/jak-pokochaam-matematyke-rcz.html
true
3538531450758840466
UTF-8
Nic nie ma :( ZOBACZ WSZYSTKO Czytaj dalej Odpowiedz Anuluj Usuń By Główna STRONY POSTY ZOBACZ WSZYSTKO POLECANE TAGI ARCHIWUM SEARCH WSZYSTKIE Nic nie ma :( Back Home NIEDZIELA PONIEDZIAŁEK WTOREK ŚRODA CZWARTEK PIĄTEK SOBOTA NIEDZIELA PON WT ŚR CZW PT SO STYCZEŃ LUTY MARZEC KWIECIEŃ MAJ CZERWIEC LIPIEC SIERPIEŃ WRZESIEŃ PAŹDZIERNIK LISTOPAD GRUDZIEŃ Jan Feb Mar Apr MAJ Jun Jul Aug Sep Oct Nov Dec teraz minutę temu $$1$$ minutes ago godzinę temu $$1$$ hours ago Wczoraj $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago więcej niż 5 tygodni temu Followers Follow Artykuł premium Kliknij Share aby odblokować dostęp