Archive Pages Design$type=blogging$count=7

Dlaczego nie chciałam być księżniczką?


Oraz o tym, dlaczego księżniczka, to prawie prostytutka. 
Dostałam ostatnio bardzo ciekawy e-mail. Jedna z czytelniczek bloga jest mamą 4-letniej Julki. Przeczytała mój tekst 50 faktów o mnie i zaintrygował ją fragment:
  • Nie lubię bajek disneya z księżniczkami które całe życie czekają aż ktoś (książę, wróżka) odmieni ich los.
  • Moją ulubioną książką w dzieciństwie była "Mała księżniczka" bo uzmysłowiła mi czym jest godność.
Te dwa podpunkty skłoniły Olgę do napisania mi wiadomości z wątpliwościami dot. kwestii "księżniczkowych zabaw" jej córeczki. Gdzie stawiać granice? I kilka innych wychowawczych kwestii.Pomyślałam, że to dobry temat na tekst. No i ZAWSZE jest mi bardzo miło, kiedy ktoś obdarza mnie zaufaniem i pyta o moją opinię w temacie.

Kto wcielił w życie chociaż jeden z jedenastu nawyków, które uczynią ten rok wyjątkowym ten wie, że nie oglądam wiadomości. Jakimś cudem ominął mnie medialny cyrk wobec gender. Dzisiaj (w ramach researchu do niniejszego tekstu :)) zrobiłam wyjątek i widzę, że wszyscy "gender" komentują, a prawie nikt nie wie o co chodzi... tzn. ups, może wiedzą, ale sposób przekazu treści przez dziennikarzy jest obecnie dla mnie niezrozumiały. Ups, stażystów i praktykantów, dziennikarzy już prawie nikt nie zatrudnia :))

Nie uważam, że zabawy w księżniczki są złe. Są jak najbardziej ok. Rozwijają wyobraźnię, wyrabiają nawyk marzenia (który w przyszłości można zamienić w obieranie celów), pozwalają poczuć się wyjątkowym. To jedna z tych fabularnych zabaw, gdzie dziecko może niejako wytworzyć swoje wymarzone "ja".  I aż chciałoby się rzec - Don't be yourself, be dream yourself! Fantazja odgrywa ogromną rolę w poznawaniu przez dzieci świata.
Poza tym, kiedy taki maluch na potrzeby zabawy przeistacza się w księżniczkę, może zakomunikować swoje potrzeby, smutki i frustracje o których jako "zwykłe" dziecko nie zawsze ma odwagę głośno mówić. Np. taka księżniczka ma często większą odwagę powiedzieć chłodnej/bardzo zajętej matce rozkazuję Ci poukładać ze mną puzzle!, czy księżniczka nie przyjmuje teraz gości! , kiedy ma ochotę pobyć sama.
Te zabawy naprawdę są ok i nie ma w nich nic złego, o ile rodzic rozmawia z dzieckiem i nie zaciera granic między rzeczywistością a fantazją. Bo historię o chłopcu, który wyskoczył z okna, bo myślał, że jest batmanem każdy chyba zna?
PS. Może mi ktoś powiedzieć, czy to prawda, czy miejska legenda? Bo jak chciałam to wygooglować, to pokazują mi się raczej katolickie strony negujące seriale animowane w ogóle i próbujące w ten sposób udowodnić, że telewizja jest całkiem be ;-) 


Dlaczego zatem nie lubiłam disneyowskich księżniczek?

To raczej sprawa osobista. I jest to duże uogólnienie i uproszczenie. Oczywiście, do tego, dajmy na to, czwartego, piątego roku życia, chciałam być księżniczką. Potem mi się odwidziało i raczej widziałam siebie gdzieś u boku Robin-Hooda, do którego zresztą przez całą zerówkę wzdychałam :)

Dlaczego sprawa jest osobista?
Księżniczki w disneyowkich animacjach prawie cały czas .... czekały. Albo wypatrywały wybawcy, albo o nim marzyły... nie wybawiały się same. (Tak, generalizuję, nie zawrę całego spektrum zachowań w jednym tekście, wiem o Mulan, wiem o Fantagiro, ale nie o tym jest tekst ;)).
No i wszędzie miały służbę. Koszmar.
Dobrze pamiętam te dni, kiedy miałam ochotę pobiegać, a leżałam pod trzeba kołdrami z termometrem pod pachą i arsenałem tabletek, zawiesin i syropków przy łóżku. Nie cierpiałam tego całego może coś Ci podać? Chcesz poduszkę wyżej? Lepiej się czujesz? Nie cierpiałam tego, że nie mogłam robić tego, co chciałam. I że cały czas nade mną ktoś skakał.
Dlatego ciężko zrozumieć mi osoby, które symulują różne choroby (albo je sobie wkręcają i rzeczywiście występują u nich z tego powodu objawy) tylko po to, aby się od czegoś wymigać czy usprawiedliwić swoją niekompetencję. Och, zrobiłabym ten projekt, ale od trzech dni pęka mi głowa, brałam już tabletki, nic mi nie pomaga, och jak cierpię... (ok, boli Cię głowa od trzech dni, na projekt miałaś miesiąc!). 
Założę się, że każdy z Was zna chociaż jedną taką symulantkę lub symulanta, czy inną osobę która próbuje jechać na współczuciu.

Nie lubiłam trzech rzeczy : współczucia, skakania nade mną i litości.
Z tego powodu zawsze wybierałam sobie na ulubionych takich bohaterów bajek, którzy brali życie w swoje ręce.

Generalnie nic jednak do bajkowych księżniczek nie mam. Dziewczynki kiedy bawią się w księżniczki, projektują po prostu fajne życie, w którym wszystko mogą, są piękne, noszą bajkowe kreacje i mają u boku przystojnego księcia.

Ale ale... znalazłam w Internecie coś takiego :


Ten (i każdy kolejny obrazek który pokażę) jest trochę przesadzony, ale nie da się ukryć, że jest w nim sporo prawdy.
Bajki stawiają na pierwszym planie piękno księżniczek. Dobry bohater jest zawsze ładny, zły jest brzydki. Jednak to uroda jest osią na której zbudowany jest portret takiej królewny. Znacie jakiś przykład brzydkiej bajkowej księżniczki? Nie mówię o Bestii z baśni Piękna i Bestia, ani o Dzwonniku z Notre Dame... pytam o brzydką księżniczkę. Znacie? Chętnie poznam!
Jest to pewien schemat myślowy, który może być przykry dla dzieci które urodziły się z jakimiś wadami, np. z Zespołem Aperta. Bo w końcu zdeformowane w bajkach są raczej czarownice.

Z drugiej strony, nie widzę nic złego w tym, że dziewczynki marzą o tym, aby były piękne, ładne, zdrowe i podziwiane. To samo w sobie nie jest złe . Nawet martwiłabym się, jakby któraś marzyła o tym, aby była brzydka, chora i wzgardzana.

Trzeba jednak podkreślać, że piękno to nie wszystko. Mądry rodzic wykorzysta te księżniczkowe zabawy aby nauczyć dziewczynki sprzątania swoich zabawek (księżniczki były przecież bardzo eleganckie, a damie nie przystoi żyć w syfie). Można też pokazać, że pięknie się wysławiały i zachęcać do poznawania nowych słów a nawet języków obcych (w końcu, jakoś z księciem z innego królestwa musiała się taka księżniczka dogadać)*, czy wreszcie zachęcać do czytania czy ruchu fizycznego. 
*Tak wiem, w rzeczywistości księżniczki często widywały swoich mężów jedynie w sypialni, kiedy pan zechciał mieć potomka z prawego łoża.


W zasadzie, to nie znam żadnego dziecka które bawi się TYLKO w księżniczkę. Znam dziewczynki które lubią czasami chodzić po domu w tiarach, ale także puszczać latawce czy skakać po kałużach. Nie widzę też nic złego w zabawę w dom, w gotowanie i inne takie. Nie ma co demonizować tych zabaw, że niby  od razu pokazuje się kobiecie gdzie jej miejsce. Wyjeżdżanie z podobnymi tekstami jest słabe. No bo skąd pomysł, że gotowanie jest be? :) Marzenie o byciu księżniczką można łatwo przemianować w bycie kobietą niezależną finansowo. Można wykorzystać taką zabawę aby przekazać dziecku, że teraz nie ma już czasów księżniczek, ale kobieta która potrafi o siebie zadbać może wieść bajkowe życie i kupować sobie te wszystkie bajkowe suknie jeśli będzie mieć ochotę. Warto uzmysłowić dziewczynce, że dobrze być kobietą, która ma wiedzę i umiejętności pozwalające jej samej zadbać o siebie. Pozwalającej jej na wybór, czy chce być utrzymywana przez faceta. Wiem, że takie kobiety też są. Nie mam nic przeciwko, ale uważam, że jest naprawdę ogromna różnica pomiędzy życiem na łasce Pana z konieczności, a byciem na utrzymaniu faceta z wyboru (kiedy jest się w stanie samemu utrzymać).
To, że nauczyłeś się biegać, nie oznacza, że automatycznie tracisz umiejętność chodzenia.

To, że księżniczki żyły zdane na łaskę faceta, to trochę wynik czasów na jakich wzorowane są te wszystkie opowieści. Chociaż wiem, że historia zna wiele przypadków kobiet, które odegrały ogromną rolę, mimo, że oficjalnie rządy sprawował ich małżonek.
Nie zgodzę się jednak z tym, że posiadanie ładnych sukienek i służby zapewnia kobiecie szczęście. Oglądaliście film Duchess z Keirą Knightley? Polecam. Albo czytaliście "Wojnę i pokój?"...zastanawialiście się, w jakim wieku "księżniczki" wychodziły za mąż? Losy tych wszystkich pięknych dziewczyn często były bardzo smutne i tragiczne.

Dlaczego uważam, że księżniczka ma w sobie coś z prostytutki? Czy może jak to ładniej brzmi - utrzymanki? Bo jest zdana na łaskę Pana (sponsora). Od niego zależy jej być albo nie być. Czasami zajmuje się dobroczynnością (za kasę Pana), co dodatkowo uzależnia ją ekonomicznie, bo wyobraźcie sobie jaki koszt społeczny poniosłaby, gdyby nagle musiała tej dobroczynności zaprzestać.

Jak wspomniałam, uważam, że nie ma nic złego w byciu na utrzymaniu faceta jeśli obie strony tego chcą. Kiedy jedna ze stron musi, to nie jest to fajne.

Nie uważam, że świat jest czarno-biały, nawet znam jeden ciekawy przykład prostytutki z literatury która jest wyjątkowo ciekawą postacią. Mówię o Nefernefernefer z bardzo dobrej powieści Egipcjanin Sinuhe, którą gorącą każdemu polecam :)

Myślę, że temat zabaw w księżniczki jest bardzo złożony i interesujący. Jednak nie sądzę, aby taka zabawa była zła. To tylko narzędzie, plastelina z której można ulepić co się chce. Zabawa w księżniczkę może służyć do pokazania dobrych wzorców, jak i tych złych.

Jestem pewna, że gdybym nie chorowała, to pewnie też bawiłabym się pół dzieciństwa w królewny ;-) W końcu, naprawdę nie ma nic złego w byciu pięknym, zdrowym i bogatym. Dodałabym do tego jeszcze jedną ważną cechę, jaką jest GODNOŚĆ.

Jestem ciekawa Waszych doświadczeń z takimi zabawami. Co najbardziej podobało się Wam w byciu księżniczką? A może ich nie lubiliście? :)

PS. dziękuję komuś, kto chce pozostać anonimowy za pomoc w dostosowaniu szablonu :) Naprawdę miło jest zobaczyć wszystko gotowe, kiedy siada się w końcu przed laptopem po innych męczących zajęciach.
Mam nadzieję, że szybko się do tego nowego szablonu przyzwyczaicie! Początkowo może być trochę niewygodny (lepsze znane piekło niż nieznany raj :)), ale daje mi większe możliwości.


Będzie mi miło, jeśli zaobserwujesz mnie na :
  Follow on Bloglovin
lub polubisz na fejsie ;-)
-->

KOMENTARZE

BLOGGER: 106
Loading...

ceneo

Nazwa

-40% drogeria natura -49% rossman -50% na kosmetyki #Koniecznie przeczytaj 100 dni bez spodni 15 hair project 2015 2016 2017 2018 2019 218 4-godzinny tydzień pracy 5+ 50 list afro akceptacja akcesoria aktualizacja włosów aktywne słuchanie aliexpress Amalfi Andrea anemia Angkor wat Ania poleca aniamaluje anime ankieta aplikacja aplikacje apple asertywność astor ateizm Avon Azja babcia bakterie bataty bądź duży bez pieczenia bezglutenowe biała czekolada biały laptop biblia bicie bieganie biel bingo spa biust biustonosz BLOG blogi blogowanie blond błędy bob body-shaming bohaterki botki boże narodzenie ból ucha - naturalne metody bridal hairstyles brwi buty cele cele życiowe celia ceny w Tajlandii cera Chiny chwalenie się ciało ciastka ciasto bez pieczenia ciasto francuskie ciasto kinder country ciasto snicker ciekawe blogi cienie cieniowane Claudia Shiffer co co było co jest za damo co kupić babci co kupić dziadkowi co kupić na dzień matki co kupić na promocji w rossmanie co kupić na wieczór panieński co na prezent co powiedzą inni co przywieźć z Ukrainy co przywieźć ze Lwowa co robić jesienią co robić w grudniu co robić w kwietniu co robić w lipcu co robić w listopadzie co robić w lutym co robić w maju co robić w marcu co robić w październiku co robić w sierpniu co robić w styczniu co robić we wrześniu co warto kupić na promocji rossman co warto kupić na promocji w drogerii natura co warto przeczytać co warto zrobić na studiach co zjeść w tajlandii co zobaczyć w londynie co zrobić by rude włosy nie płowiały co zrobić żeby włosy szybciej rosły creaclip cruelty-free curls Cypr cytaty czarna rzepa czas czasopisma czcionki czekolada czekolada z żelkami czekoladki czereśnie czerwiec czerwona królowa czkawka czy książki są drogie czy można narzucać wiarę czy można zmuszać do chodzenia na religię czy można zmuszać dziecko do chodzenia do kościoła czy warto lecieć na Cypr czy warto obchodzić halloween czy zapłacę cło czytanie czytnik za złotówkę ćwiczenia daktyle darmowe e-booki darmowy planer death note decubal delia demakijaż depilacja depilacja laserowa depilacja pach depresja deser desery design detoks dieta dieta śródziemnomorska diy dla dojrzałych kobiet dlaczego nie piję mleka dlaczego warto wyparzać i wymieniać szczoteczkę do zębów do 100 zł Dobre Bakterie dobre nawyki dobro dochód domodi domowe sposoby domowy sernik dowody naukowe drinki duplo dusza dzieci dzień babci dzień matki easy hairstyle edukacja egzamin egzaminy eksperci eksperymenty eld elfen lied emocje energia essence etykiety eyeliner fanatyzm FAQ farbowanie feminizm figa figi figura film filmy filozofia finanse first7jobs fit Fitocell freddie fryzura fryzura na ślub fryzury fryzury ślubne fryzury z grzywką gadżety gdańsk gdzie kupić biustonsz 65e gdzie pojechać w maju gdzie tanio kupować meble gliceryna golden blonde golden rose gotowanie Grecja gronkowiec złocisty gry grzywka gule podskórne gwiazda dnia hair trends hairstyles halloween a wszystkich świętych haloween hejt hemofobia henna historyjka motywacyjna Horchata Hot hotel hula-hoop humor hybrydy ile idzie przesyłka z Aliexpress imbir impreza inne inne. inni inspiracje inspiracje tygodnia instagram inteligencja iOS iphone iphone7 isadora italia jak aplikować wcierki jak być lepszym chrześcijaninem jak być sobą jak być szczęśliwym jak dorobić jak efektywnie czytać Jak efektywniej korzystać z sieci jak jeść figi jak kupić idealną ramoneskę jak kupować na aliexpress Jak łatwiej się skupić i wyeliminować rozpraszacze? jak mieć więcej przyjaciół jak napisać pracę licencjacką jak napisać pracę magisterską jak naturalnie wyleczyć anemię jak nauczyć się angielskiego jak nie chorować jak nie marnować czasu w sieci jak nie przejmować się zdaniem innych jak oszczędzać jak oszczędzać. jak ozdobić zeszyt jak pobrać the sims 2 za darmo jak pokonać strach przed tym jak pomóc dziecku molestowanemu seksualnie? jak poprawić koncentrację jak poradzić sobie ze złym dniem jak poszerzyć horyzonty jak powiększyć biust jak prawidłowo czyścić uszy jak przyspieszyć porost włosów jak radzić sobie z gniewem jak radzić sobie z krytyką jak radzić sobie ze stresem jak realizować cele jak rozładować napięcie jak się skupić jak się uczyć jak się wyspać jak skutecznie notować jak sprawić by inni nas lubili jak stać się bardziej lubianym jak stać się lubianym jak stać się optymistą jak stosować olej kokosowy jak stosować wcierki do włosów jak szybko podejmować decyzje jak szybko zapuścić włosy jak tanio czytać książki jak tanio podróżować jak tanio zorganizować wakacje Jak tanio zorganizować wycieczkę do Londynu Jak tanio zorganizować wyjazd do Lwowa jak uczyć się na własnych błędach jak usprawnić mózg jak utrzymać rudy kolor jak uzyskać loki jak wybrać tablet Jak wykorzystać instagram w rozwoju jak wzmocnić odporność jak zacząć zmieniać swoje życie jak zarobić jak zarobić na monetach jak zbudować dom z butelek jak zdać maturę jak zdobyć przyjaciół jak zmotywować się do nauki jak zmotywować się do pisania pracy jak zmotywować się do sprzątania jak znaleźć znajomych jak znaleźć życiową pasję jak zorganizować wypad na Maltę jak zrobić frytki z batatów jak zrobić loki jak zrobić rosół jak zrobić smoothie jak zrobić tortillę jak zrobić własną czekoladę jak zwalczyć ból ucha jak zwalczyć stres jak zwiększyć poczucie własnej wartości Jaka jest najlepsza dieta? Najzdrowsza dieta jaką książkę przeczytać jaką lokówkę wybrać jaki blender wybrać jaki film obejrzeć Jakie buty kupić na wiosnę? Przegląd wiosna/lato 2015 jakie właściwości ma figa jantar january to do list jednodniówka londyn jedzenie jesień języki joanna kalendarz kalendarz adwentowy kalendarze Kambodża kampania kampanie kanapki kasa kasza kasza jaglana kaszel kasztany katar Khao Sok kino klasyczny sernik kłos kobiecość kobiety kochamżycie komedia kompleksy koncentracja konkurs konkursy kontrowersje korektor kosmetyki koszule kot kotlety kotlety z kaszy jaglanej kozi ser kozieradka kreatywność kredki kremy krok po kroku krótka piłka krótkie fryzury krótkie włosy krytyka krzywe nogi książka książka do przeżycia książki ksometyki kuchnia kultura kwiecień kwiecień 2016 kwiecień 2017 lakier laminowane laptop laptop do 2000 zł Larnaka lato leczenie led legimi lekcje lemoniada lęk przed ludźmi lęk przed pobraniem krwi licencjat linki linki tygodnia lista lista życzeń listopad lob loczki lody loki loki bez lokówki loki bez użycia ciepła lokówka z biedronki Londyn ludzie luksus lumpeksy lunchbox luźne Lwów macbook macbook air 13 Magia sprzątania maj majówka makijaż makijaż oczu maliny Malta mały biust mam problem Mani manicure Marie Kondo marzec masaż mascarpone maska maść ichtiolowa maść z witaminą A matura maxi meble meddiet medycyna medytacja MEGAFON metale ciężkie meteoryty męskie miasta miesiąc migrena miód mleko mleko kokosowe mleko owsiane młodzież moda modne modne buty 2015 modne fryzury modne fryzury 2015 modne fryzury 2016 modne fryzury 2017 modne fryzury 2018 moja historia moje cechy moje ulubione produkty spożywcze moment.pl monety kolekcjonerskie morze motywaca motywacja mrożona kawa muffinki muzyka my secret myśli myśli rozwój na wesele na studniówkę nails najlepsza dieta najlepsza zupa NAJNOWSZE najzdrowsza dieta najzdrowszy olej świata naked 3 naked 3 podróbka naprawa zniszczonych włosów naturalna pielęgnacja naturalne metody naturalny makijaż nauka nauka języków obcych nawyki nie lubię sprzątać nieśmiałość nocleg notowanie nowe nuda nuggetsy o mnie obcasy obiad obuwie oczy oczyszczanie odchudzanie odkładanie marzeń na później odrobaczanie odżywianie odżywienia oferty okazje okulary olej kokosowy olej rycynowy olejek olejek z drzewa herbacianego olejowanie opakowania opinia opinie optymalizm organizacja orszada osobiste oszczędzanie owoce pakowanie paletka pamiętniki z wakacji pancakes panini party Paryż pasje pastele paznokcie pedagogika penne all' arrabbiata perfumy pewność siebie pędzle pielęgnacja pieniądze pierogi piersi pies pilomax pisanie pizza placenta planer planer pdf planowanie pobierz organizer pobranie krwi poczucie własnej wartości podkład podpłomyk podróże podsumowanie podsumownaie Pogoda pokój polecane książki południowe włochy pomidorowa pomoc Pompeje pomysły poniedziałkowy motywator poradnik porost włosów post sponsorowany post we współpracy z marką postanowienia postanowienia noworoczne pot potliwość Poznań PR praca praca zdalna prawa człowieka presja prezenty profile które warto śledzić na instagramie prom promocja promocja rossman promocja super pharm promocje prostownica prywata przedłużane rzęsy przedłużanie rzęs przekąski przekąski do wódki przekąski na urodziny przemoc przemoc psychiczna przemoc symboliczna przepis przepis na pomidorówkę przepis na sernik przepis na tartę przepis na tartę z białą czekoladą i mascarpone przepis na zupę pomidorową przepisy przepisy na smoothie przepisy z figami przyrost przysmaki na imprezę psychologia pudelek pull through braid PUPA pycha pytania Qatar Airways queen quiz rabaty rady recenzja regeneracja regulamin reklamy relacje relaks religia remington resentyment retusz rimmel rok szkolny rosół rossmann rozdanie rozjaśnianie rozkiminki rozkminki rozrywka rozwoj rozwojowe czwartki rozwojownik rozwój równowaga rtęć ruch rude rude włosy rzesy jedwabne rzęsy Rzęsy 1:! rzęsy 2d rzęsy metoda objętościowa Bydgoszcz rzęsy przed i po Safari Salerno samodoskonalenie samoleczenie sandwich sandwicz Seboradin self-love sen Sensique sephora seriale sernik sesja shake Siem Reap się działo silikonowy lunchbox siwe włosy skorupki skupienie słoik z uchem i słomką słowiański blond smartfon smoothie snap snapchat softsticks soraya Soumda społeczne sport sposoby na odporność sposoby na wypadające włosy sposób na pryszcze sposób na tabliczkę mnożenia spotkanie sprytna dziewczyna sprzątanie sprzęt ssanie oleju stopy strach strach przed oceną strach przed pobraniem krwi stres studia studiowanie studniówka styl suche włosy sukces sukienka sukienki suknie ślubne syrop z pędów sosny szacunek szampon szczęście szkoła szminka szpilki szpotawe kolana sztuczki sztutowo ślimaczki ślub śmiech śniadanie średnie włosy święta tablet tablet do 500 zł tablet na studia tag Tajlandia tangle teezer tania lokówka tanie tanie buty tanie czytanie tanie dodatki do mieszkania tanie loty tanie zwiedzanie tarta tarta snickers tartinki tech Tekst powstał w ramach współpracy z Wydawnictwem Otwartym. tekst sponsorowany tekst we współpracy z marką GOSH telefon telewizja Tesori d'oriente test the sims todo torebka torebki tortilla toruń trendy triki trolling trwałe loki tusz twarz tydzień tygodnik tygodniowe love ubrania ubranie uczucia udawany warkocz Ukraina ulubieńcy updo upięcia upięcie urban decay urlop uroda urodzinowe menu urodziny usta venita vipera w co się ubrać w szystkie w11 wady wakacje wakacje jesienią walentynki Warszawa warsztaty wazelina ważne wcierka wdzięczność wegańskie wegetariańskie weltschemerz wiara wibo wieczór panieński więcej wigilia wilno wiosna wishlist Włochy włosy wnętrza wob woda woda brzozowa wolontariat worth following instagram profiles for better life wpływ wrapy wrażenia Wrocław wsparcie współpraca wszystkich świętych wszystkie wtyczki wybór wybrzeże amalfitańskie wychowanie wycieczka wydawnictwo wygodne wałki wymiary wyniki wypadanie włosów wyszukiwania wyzwania wyzwanie wyzwanie - bycie miłym wyzwanie30dni xiaomi youtube za darmo zabawy zaczrwienienia zakupy zakupy na Ali zapach zapalenie oskrzeli zarobki zawijaski zawiść zdejmowanie hybryd zdjęcia zdrowa dieta zdrowie zdupy zerowaste zeszyt zima zioła złoty blond zły humor znajomi zupa zupa dyniowa zupa krem zupy zwierzęta zyski żółta sukienka życzenia życzenia noworoczne
false
ltr
item
Aniamaluje - blog o życiu po swojemu: Dlaczego nie chciałam być księżniczką?
Dlaczego nie chciałam być księżniczką?
http://1.bp.blogspot.com/-SQAQRxrgP2k/Utr60uFL5AI/AAAAAAAAKyA/qPps24hgXa4/s1600/princess-disney-princess-31482675-1024-768.jpg
http://1.bp.blogspot.com/-SQAQRxrgP2k/Utr60uFL5AI/AAAAAAAAKyA/qPps24hgXa4/s72-c/princess-disney-princess-31482675-1024-768.jpg
Aniamaluje - blog o życiu po swojemu
http://www.aniamaluje.com/2014/01/dlaczego-nie-chciaam-byc-ksiezniczka.html
http://www.aniamaluje.com/
http://www.aniamaluje.com/
http://www.aniamaluje.com/2014/01/dlaczego-nie-chciaam-byc-ksiezniczka.html
true
3538531450758840466
UTF-8
Nic nie ma :( ZOBACZ WSZYSTKO Czytaj dalej Odpowiedz Anuluj Usuń By Główna STRONY POSTY ZOBACZ WSZYSTKO POLECANE TAGI ARCHIWUM SEARCH WSZYSTKIE Nic nie ma :( Back Home NIEDZIELA PONIEDZIAŁEK WTOREK ŚRODA CZWARTEK PIĄTEK SOBOTA NIEDZIELA PON WT ŚR CZW PT SO STYCZEŃ LUTY MARZEC KWIECIEŃ MAJ CZERWIEC LIPIEC SIERPIEŃ WRZESIEŃ PAŹDZIERNIK LISTOPAD GRUDZIEŃ Jan Feb Mar Apr MAJ Jun Jul Aug Sep Oct Nov Dec teraz minutę temu $$1$$ minutes ago godzinę temu $$1$$ hours ago Wczoraj $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago więcej niż 5 tygodni temu Followers Follow Artykuł premium Kliknij Share aby odblokować dostęp