Archive Pages Design$type=blogging$count=7

Nie zabijaj dziecka swego


  Nie mogę przejść obojętnie obok tematu kreatywności w szkołach. Bo nie mogę. Dlatego to piszę. 
 Uwielbiam dzieci i doskonale zdaję sobie sprawę z ich przeogromnych możliwości - są niesamowicie kreatywne i potrafią wymyślić rzeczy, o których nawet filozofom się nie śniło. Co więcej - same są najwybitniejszymi filozofami, artystami i bardzo szeroko rozumianymi twórcami. 

Zabijają je dorośli. Zabijają najpiękniejsze co jest w dziecku, czyli... dziecko.
  Lubię, kiedy w dziecku jest 100 % dziecka.  Nie cierpię, kiedy jakiś nadopiekuńczy rodzic zabrania dziecku gry w piłkę "bo się zgrzejesz", gry w śnieżki "bo się zaziębisz" , śpiewania, bo "za głośno", odzywania się bez pytania "bo tak" i zabawy z kolegą "bo nie i już". Niestety wszystkie te sytuacje są autentyczne i szczerze współczuję wszystkim tym dzieciom. Bo są to dzieci są tresowane, które powoli tracą swoje wewnętrzne dziecko
Te dzieci w wieku dorastania drastycznie się buntują i robią złe rzeczy. Nie mam na myśli niedozwolonych, bo to dobrze kiedy dziecko się buntuje. Mam na myśli rzeczy złe w sensie moralnym. Nie spalonego  kolegami w parku blanta czy piwo nad Wisłą. Chodzi mi o robienie krzywdy innym ludziom, przecież te negatywne emocje i frustracja gdzieś muszą znaleźć ujście... I niestety znajdują w nieodpowiedni sposób.


 Nie rozumiem tez rodziców, którzy pchają swoje dzieci na wszystkie możliwe zajęcia pozalekcyjne. O ile angielski czy jakieś JEDNE zajęcia taneczne/muzyczne/sportowe/inne jestem w stanie zrozumieć, o tyle całej ich masy już nie. 
Po pierwsze - dzieciaki które grają w piłkę dla zabawy są w nią tysiąc razy lepsze. Bo mogą popełniać błędy, bo trener nie krzyczy, bo trening (zabawa) jest całkowicie dobrowolny. Bo nie ma schematu. Owszem, trenerzy są potrzebni, ale nie zastąpią nigdy swobodnej zabawy. Kiedy jakiś dzieciak gra w piłkę głównie na treningach, to traci powoli to, co najważniejsze, czyli kreatywne myślenie. Nie układa sobie w głowie sytuacji, bo trener wymyślił już jakiś schemat, jakiś plan, a oni mają go tylko realizować. W swoim życiu obserwowałam naprawdę dużo dzieci i z doświadczenia wiem, że osoby będące na różnego rodzaju treningach niepozorne i niezauważone często pokazują zupełnie inne oblicze i sposób gry poza treningiem, na podwórku czy dzikim leśnym boisku. Bo nikt od nich nie wymaga, bo mogą w końcu próbować, potykać się, dochodzić empirycznie do najlepszych rozwiązań !


 To samo jest z wszelkiej maści zajęciami plastycznymi. Moja młodsza siostra wspaniale rysuje, kiedy sama wyciąga kredki i kartki. Kiedy ma narysować jakąś pracę do szkoły, to broni się przed tym jak może - nagle robi się głodna, albo musi do ubikacji :) I nie da się ukryć - rysunki które wykonuje w ramach zadania domowego są dużo gorsze niż te, które rysuje spontanicznie, bo ma ochotę. Podobnie jak ja - tymi słabymi, robionymi "na odwal się", wygrywa różnego rodzaju konkursy, chociaż wcale jej na nich nie zależy ( u mnie chodzi o słowo pisane, ja rysować nie umiem :P ). Co śmieszniejsze - dotyczy to tylko prac, które robimy nie-z-własnej-woli i się w nie nie angażujemy :)


 Salvador  Dalí  nigdy nie ukończył egzaminów w Królewskiej Akademii Sztuki. Jak słusznie zauważył - był bardziej utalentowany od wszystkich egzaminatorów razem wziętych. (No niech ktoś powie, że nie był!). Dzisiaj Jego obrazy warte są fortunę. Einsteina nie przyjęli kiedyś na studia, bo nie zaliczył przedmiotów humanistycznych, dzisiaj Jego nazwisko zna prawie każdy. Co za frajerzy z tych egzaminatorów!
 Jeszcze jedno wielkie nazwisko - Quentin Tarantino, genialny człowiek filmu.
( Cytuję za Wikipedią, wytłuszczając to, co jest dla mnie wygodne  i gwiazdkując to, co blogger może uznać za niestosowne :)


Był fatalnym uczniem, z jednym wyjątkiem – uwielbiał lekcje historiiHistoria jest jak dobre stare kino. Przed twoimi oczami przesuwają się bohaterowie: zwycięzcy i straceńcy. A ty nie musisz biedzić się nad scenariuszem, bo jest już gotowy – podkreśla Tarantino. Robił za szkolnego przygłupa. Dużo wagarował. W pewnym momencie matka pozwoliła mu na rzucenie szkoły, co też uczynił w wieku szesnastu lat. Powiedział potem: Nienawidziłem pierd*lonej szkoły. Nawet nie zadawałem sobie trudu, żeby przejść do następnej klasy


Hmm, nie ma takiego filmu Tarantino, obok którego przeszłabym obojętnie! Ktoś powie, że jestem bardzo stronnicza i niczym tekściarze biuletynów wszystkich tych sekt wybieram tylko te przykłady, które są dla mnie wygodne. Ten ktoś będzie miał rację, bo pewnie jest kilka osób, które uczyły się dobrze i osiągnęły sukces. Jestem jednak pewna, że te osoby nie kuły na blaszkę i nie ślęczały nad książkami przerabiając po "trzy lekcje naprzód". 
Ci, którzy byli potulni i zawsze robili to, czego od nich wymagano mają mentalność psa/żołnierza (nie stereotyp, tylko skrót myślowy). Dopóki ktoś daje im rozkaz, polecenie,karę i nagrodę, to robią wszystko dobrze. Ale nie myślą kreatywnie. A ja o kreatywności rozprawiam, o tworzeniu czegoś nowego, o stawianiu krok do przodu, deptaniu ścieżki dla przyszłych pokoleń, budowaniu mostu, po którym przejdą kolejni, nowi, inni (oby lepsi od nas!).


W szkole zły jest schemat, "przerabianie programu", brak miejsca i czasu na poznanie zainteresowań uczniów. Nauczyciele powinni zarabiać dużo, dużo więcej. Tyle, żeby sami mieli czas się rozwijać, pieniądze na dobrą książkę i bilet do teatru. Tyle, żeby mogli swobodnie śledzić najnowsze trendy, filmy, seriale i mody które kręcą ich uczniów, żeby mogli ich lepiej zrozumieć i się do nich dopasować. Nie odwrotnie! Dobry nauczyciel dostosowuje metody nauczania do swoich uczniów, nie wymaga , żeby to uczniowie się do niego dopasowali. 
 jestem z tych, co to olewali lektury i dobrze zdali maturę, z tych, co często nie słuchali nauczycieli i ich ignorowali. W 3 LO czytałam sobie na polskim książki do filozofii, bo lekcja nie była wstanie nic mi zaoferować. W gimnazjum robiłam tak na matmie, fizyce i wielu innych przedmiotach. Jeśli mam być szczera, to trafiłam w życiu tylko na garstkę dobrych nauczycieli. W podstawówce - brak. Myślę od 3 minut i nie jestem w stanie przypomnieć sobie jakiegoś fajnego nauczyciela. Najlepsza była nauczycielka od polskiego, bo pozwalała mi na własne interpretacje pytań na klasówkach :) W gimnazjum ciężko, ale pasję na pewno miała nauczycielka od historii. W LO ciut więcej - na angielskim było bardzo indywidualne podejście do każdego ucznia, co fajnie zaprocentowało na maturach. Nauczycielki od matmy i chemii (chociaż mocno nienawidzone przez dużą grupę uczniów), naprawdę nauczały, bo takich co to tylko uczyli było na pęczki. Starał się pan od PO (specyficzny :)), nie mogę przemilczeć nauczycielki od polskiego  z klas 1-2 i wychowawcy - historyka. Metody skrajnie różne i chociaż nie zaglądałam w domu do podręcznika do żadnego z tych przedmiotów, to naprawdę wiele pamiętam z lekcji nawet teraz :). 
 W szkolnictwie siedzi całe mnóstwo osób, które mają wiedzę, ale nie umieją jej sprzedać. Będę brutalna niczym twardy kapitalizm i biblijne prawo - nie umiesz nauczać, to wypie*dalaj ze szkoły. Szukaj chleba gdzie indziej, nie psuj kolejnych ludzi, nie zabijaj ich, nie niszcz im młodości! 
Prawdziwy nauczyciel to taki, który uczy Cię tak, że nawet nie zauważasz kiedy się nauczyłeś, a wszystko umiesz. 


 Czy szkoła jest potrzebna? Tak, jest. W innej formie, ale jest.
 Wrzucę tu dwie części fajnego wykładu :

Mam nadzieję, że chociaż jedna osoba się pokusiła i obejrzała. Mężczyzna dość charyzmatyczny i umie zbudować zainteresowanie swoimi słowami. O samej kreatywności nie było aż tak wiele, ale miło się słucha/ogląda :)


Nie łudzę się, że jeśli zostanę nauczycielką w klasach 1-3, to będę zmieniać świat  . Nawet nie wiem, czy będę nauczycielką. Chciałabym tylko, żeby program traktowano w sposób elastyczny i przedefiniowano słowo szkoła po raz kolejny. Tak, żeby chodziło się do niej dla przyjemności i żeby można się w niej było czegoś nauczyć, żeby każdy poziom nie kończył się idiotycznym egzaminem w stylu "wstrzel się głupi klucz i uważaj, żebyś nie pisał za mądrze".
 Chętnie poczytam Wasze sugestie na temat szkolnictwa :)

Tekst przerzuciłam z mojego starego, nieczynnego już bloga, powstał tuż przed 1 rokiem studiów ;)


Będzie mi miło, jeśli zaobserwujesz mnie na :
  Follow on Bloglovin
lub polubisz na fejsie ;-)


KOMENTARZE

BLOGGER: 81
Loading...

ceneo

Nazwa

-40% drogeria natura -49% rossman -50% na kosmetyki #Koniecznie przeczytaj 100 dni bez spodni 15 hair project 2015 2016 2017 2018 2019 218 4-godzinny tydzień pracy 5+ 50 list afro akceptacja akcesoria aktualizacja włosów aktywne słuchanie aliexpress Amalfi Andrea anemia Angkor wat Ania poleca aniamaluje anime ankieta aplikacja aplikacje apple asertywność astor ateizm Avon Azja babcia bakterie bataty bądź duży bez pieczenia bezglutenowe biała czekolada biały laptop biblia bicie bieganie biel bingo spa biust biustonosz BLOG blogi blogowanie blond błędy bob body-shaming bohaterki botki boże narodzenie ból ucha - naturalne metody bridal hairstyles brwi buty cele cele życiowe celia ceny w Tajlandii cera Chiny chwalenie się ciało ciastka ciasto bez pieczenia ciasto francuskie ciasto kinder country ciasto snicker ciekawe blogi cienie cieniowane Claudia Shiffer co co było co jest za damo co kupić babci co kupić dziadkowi co kupić na dzień matki co kupić na promocji w rossmanie co kupić na wieczór panieński co na prezent co powiedzą inni co przywieźć z Ukrainy co przywieźć ze Lwowa co robić jesienią co robić w grudniu co robić w kwietniu co robić w lipcu co robić w listopadzie co robić w lutym co robić w maju co robić w marcu co robić w październiku co robić w sierpniu co robić w styczniu co robić we wrześniu co warto kupić na promocji rossman co warto kupić na promocji w drogerii natura co warto przeczytać co warto zrobić na studiach co zjeść w tajlandii co zobaczyć w londynie co zrobić by rude włosy nie płowiały co zrobić żeby włosy szybciej rosły creaclip cruelty-free curls Cypr cytaty czarna rzepa czas czasopisma czcionki czekolada czekolada z żelkami czekoladki czereśnie czerwiec czerwona królowa czkawka czy książki są drogie czy można narzucać wiarę czy można zmuszać do chodzenia na religię czy można zmuszać dziecko do chodzenia do kościoła czy warto lecieć na Cypr czy warto obchodzić halloween czy zapłacę cło czytanie czytnik za złotówkę ćwiczenia daktyle darmowe e-booki darmowy planer death note decubal delia demakijaż depilacja depilacja laserowa depilacja pach depresja deser desery design detoks dieta dieta śródziemnomorska diy dla dojrzałych kobiet dlaczego nie piję mleka dlaczego warto wyparzać i wymieniać szczoteczkę do zębów do 100 zł Dobre Bakterie dobre nawyki dobro dochód domodi domowe sposoby domowy sernik dowody naukowe drinki duplo dusza dzieci dzień babci dzień matki easy hairstyle edukacja egzamin egzaminy eksperci eksperymenty eld elfen lied emocje energia essence etykiety eyeliner fanatyzm FAQ farbowanie feminizm figa figi figura film filmy filozofia finanse first7jobs fit Fitocell freddie fryzura fryzura na ślub fryzury fryzury ślubne fryzury z grzywką gadżety gdańsk gdzie kupić biustonsz 65e gdzie pojechać w maju gdzie tanio kupować meble gliceryna golden blonde golden rose gotowanie Grecja gronkowiec złocisty gry grzywka gule podskórne gwiazda dnia hair trends hairstyles halloween a wszystkich świętych haloween hejt hemofobia henna historyjka motywacyjna Horchata Hot hotel hula-hoop humor hybrydy ile idzie przesyłka z Aliexpress imbir impreza inne inne. inni inspiracje inspiracje tygodnia instagram inteligencja iOS iphone iphone7 isadora italia jak aplikować wcierki jak być lepszym chrześcijaninem jak być sobą jak być szczęśliwym jak dorobić jak efektywnie czytać Jak efektywniej korzystać z sieci jak jeść figi jak kupić idealną ramoneskę jak kupować na aliexpress Jak łatwiej się skupić i wyeliminować rozpraszacze? jak mieć więcej przyjaciół jak napisać pracę licencjacką jak napisać pracę magisterską jak naturalnie wyleczyć anemię jak nauczyć się angielskiego jak nie chorować jak nie marnować czasu w sieci jak nie przejmować się zdaniem innych jak oszczędzać jak oszczędzać. jak ozdobić zeszyt jak pobrać the sims 2 za darmo jak pokonać strach przed tym jak pomóc dziecku molestowanemu seksualnie? jak poprawić koncentrację jak poradzić sobie ze złym dniem jak poszerzyć horyzonty jak powiększyć biust jak prawidłowo czyścić uszy jak przyspieszyć porost włosów jak radzić sobie z gniewem jak radzić sobie z krytyką jak radzić sobie ze stresem jak realizować cele jak rozładować napięcie jak się skupić jak się uczyć jak się wyspać jak skutecznie notować jak sprawić by inni nas lubili jak stać się bardziej lubianym jak stać się lubianym jak stać się optymistą jak stosować olej kokosowy jak stosować wcierki do włosów jak szybko podejmować decyzje jak szybko zapuścić włosy jak tanio czytać książki jak tanio podróżować jak tanio zorganizować wakacje Jak tanio zorganizować wycieczkę do Londynu Jak tanio zorganizować wyjazd do Lwowa jak uczyć się na własnych błędach jak usprawnić mózg jak utrzymać rudy kolor jak uzyskać loki jak wybrać tablet Jak wykorzystać instagram w rozwoju jak wzmocnić odporność jak zacząć zmieniać swoje życie jak zarobić jak zarobić na monetach jak zbudować dom z butelek jak zdać maturę jak zdobyć przyjaciół jak zmotywować się do nauki jak zmotywować się do pisania pracy jak zmotywować się do sprzątania jak znaleźć znajomych jak znaleźć życiową pasję jak zorganizować wypad na Maltę jak zrobić frytki z batatów jak zrobić loki jak zrobić rosół jak zrobić smoothie jak zrobić tortillę jak zrobić własną czekoladę jak zwalczyć ból ucha jak zwalczyć stres jak zwiększyć poczucie własnej wartości Jaka jest najlepsza dieta? Najzdrowsza dieta jaką książkę przeczytać jaką lokówkę wybrać jaki blender wybrać jaki film obejrzeć Jakie buty kupić na wiosnę? Przegląd wiosna/lato 2015 jakie właściwości ma figa jantar january to do list jednodniówka londyn jedzenie jesień języki joanna kalendarz kalendarz adwentowy kalendarze Kambodża kampania kampanie kanapki kasa kasza kasza jaglana kaszel kasztany katar Khao Sok kino klasyczny sernik kłos kobiecość kobiety kochamżycie komedia kompleksy koncentracja konkurs konkursy kontrowersje korektor kosmetyki koszule kot kotlety kotlety z kaszy jaglanej kozi ser kozieradka kreatywność kredki kremy krok po kroku krótka piłka krótkie fryzury krótkie włosy krytyka krzywe nogi książka książka do przeżycia książki ksometyki kuchnia kultura kwiecień kwiecień 2016 kwiecień 2017 lakier laminowane laptop laptop do 2000 zł Larnaka lato leczenie led legimi lekcje lemoniada lęk przed ludźmi lęk przed pobraniem krwi licencjat linki linki tygodnia lista lista życzeń listopad lob loczki lody loki loki bez lokówki loki bez użycia ciepła lokówka z biedronki Londyn ludzie luksus lumpeksy lunchbox luźne Lwów macbook macbook air 13 Magia sprzątania maj majówka makijaż makijaż oczu maliny Malta mały biust mam problem Mani manicure Marie Kondo marzec masaż mascarpone maska maść ichtiolowa maść z witaminą A matura maxi meble meddiet medycyna medytacja MEGAFON metale ciężkie meteoryty męskie miasta miesiąc migrena miód mleko mleko kokosowe mleko owsiane młodzież moda modne modne buty 2015 modne fryzury modne fryzury 2015 modne fryzury 2016 modne fryzury 2017 modne fryzury 2018 moja historia moje cechy moje ulubione produkty spożywcze moment.pl monety kolekcjonerskie morze motywaca motywacja mrożona kawa muffinki muzyka my secret myśli myśli rozwój na wesele na studniówkę nails najlepsza dieta najlepsza zupa NAJNOWSZE najzdrowsza dieta najzdrowszy olej świata naked 3 naked 3 podróbka naprawa zniszczonych włosów naturalna pielęgnacja naturalne metody naturalny makijaż nauka nauka języków obcych nawyki nie lubię sprzątać nieśmiałość nocleg notowanie nowe nuda nuggetsy o mnie obcasy obiad obuwie oczy oczyszczanie odchudzanie odkładanie marzeń na później odrobaczanie odżywianie odżywienia oferty okazje okulary olej kokosowy olej rycynowy olejek olejek z drzewa herbacianego olejowanie opakowania opieka opinia opinie optymalizm organizacja orszada osobiste oszczędzanie owoce pakowanie paletka pamiętniki z wakacji pancakes panini party Paryż pasje pastele paznokcie pedagogika penne all' arrabbiata perfumy pewność siebie pędzle pielęgnacja pieniądze pierogi piersi pies pilomax pisanie pizza placenta planer planer pdf planowanie pobierz organizer pobranie krwi poczucie własnej wartości podkład podpłomyk podróże podsumowanie podsumownaie Pogoda pokój polecane książki południowe włochy pomidorowa pomoc Pompeje pomysły poniedziałkowy motywator poradnik porost włosów post sponsorowany post we współpracy z marką postanowienia postanowienia noworoczne pot potliwość Poznań PR praca praca zdalna prawa człowieka presja prezenty profile które warto śledzić na instagramie prom promocja promocja rossman promocja super pharm promocje prostownica prywata przedłużane rzęsy przedłużanie rzęs przekąski przekąski do wódki przekąski na urodziny przemoc przemoc psychiczna przemoc symboliczna przepis przepis na pomidorówkę przepis na sernik przepis na tartę przepis na tartę z białą czekoladą i mascarpone przepis na zupę pomidorową przepisy przepisy na smoothie przepisy z figami przyrost przysmaki na imprezę psychologia pudelek pull through braid PUPA pycha pytania Qatar Airways queen quiz rabaty rady recenzja regeneracja regulamin reklamy relacje relaks religia remington resentyment retusz rimmel rok szkolny rosół rossmann rozdanie rozjaśnianie rozkiminki rozkminki rozrywka rozwoj rozwojowe czwartki rozwojownik rozwój równowaga rtęć ruch rude rude włosy rzesy jedwabne rzęsy Rzęsy 1:! rzęsy 2d rzęsy metoda objętościowa Bydgoszcz rzęsy przed i po Safari Salerno samodoskonalenie samoleczenie sandwich sandwicz Seboradin self-love sen Sensique sephora seriale sernik sesja shake Siem Reap się działo silikonowy lunchbox siwe włosy skorupki skupienie słoik z uchem i słomką słowiański blond smartfon smoothie snap snapchat softsticks soraya Soumda społeczne sport sposoby na odporność sposoby na wypadające włosy sposób na pryszcze sposób na tabliczkę mnożenia spotkanie sprytna dziewczyna sprzątanie sprzęt ssanie oleju stopy strach strach przed oceną strach przed pobraniem krwi stres studia studiowanie studniówka styl suche włosy sukces sukienka sukienki suknie ślubne syrop z pędów sosny szacunek szampon szczęście szkoła szminka szpilki szpotawe kolana sztuczki sztutowo ślimaczki ślub śmiech śniadanie średnie włosy święta tablet tablet do 500 zł tablet na studia tag Tajlandia tangle teezer tania lokówka tanie tanie buty tanie czytanie tanie dodatki do mieszkania tanie loty tanie zwiedzanie tarta tarta snickers tartinki tech Tekst powstał w ramach współpracy z Wydawnictwem Otwartym. tekst sponsorowany tekst we współpracy z marką GOSH telefon telewizja Tesori d'oriente test the sims todo torebka torebki tortilla toruń trendy triki trolling troska trwałe loki tusz twarz tydzień tygodnik tygodniowe love ubrania ubranie uczucia udawany warkocz Ukraina ulubieńcy updo upięcia upięcie urban decay urlop uroda urodzinowe menu urodziny usta venita vipera w co się ubrać w szystkie w11 wady wakacje wakacje jesienią walentynki Warszawa warsztaty wazelina ważne wcierka wdzięczność wegańskie wegetariańskie weltschemerz wiara wibo wieczór panieński więcej wigilia wilno wiosna wishlist Włochy włosy wnętrza wob woda woda brzozowa wolontariat worth following instagram profiles for better life wpływ wrapy wrażenia Wrocław wsparcie współpraca wszystkich świętych wszystkie wtyczki wybór wybrzeże amalfitańskie wychowanie wycieczka wydawnictwo wygodne wałki wymiary wyniki wypadanie włosów wyszukiwania wyzwania wyzwanie wyzwanie - bycie miłym wyzwanie30dni xiaomi youtube za darmo zabawy zaczrwienienia zakupy zakupy na Ali zapach zapalenie oskrzeli zarobki zawijaski zawiść zdejmowanie hybryd zdjęcia zdrowa dieta zdrowie zdupy zerowaste zeszyt zima zioła złoty blond zły humor znajomi zupa zupa dyniowa zupa krem zupy zwierzęta zyski żółta sukienka życzenia życzenia noworoczne
false
ltr
item
Aniamaluje - blog o życiu po swojemu: Nie zabijaj dziecka swego
Nie zabijaj dziecka swego
http://4.bp.blogspot.com/-9afZdCwX2MM/UpSJBCWtHdI/AAAAAAAAJvM/Hv5_2Hn5FdY/s1600/aow_spliff.jpg
http://4.bp.blogspot.com/-9afZdCwX2MM/UpSJBCWtHdI/AAAAAAAAJvM/Hv5_2Hn5FdY/s72-c/aow_spliff.jpg
Aniamaluje - blog o życiu po swojemu
http://www.aniamaluje.com/2013/11/nie-zabijaj-dziecka-swego.html
http://www.aniamaluje.com/
http://www.aniamaluje.com/
http://www.aniamaluje.com/2013/11/nie-zabijaj-dziecka-swego.html
true
3538531450758840466
UTF-8
Nic nie ma :( ZOBACZ WSZYSTKO Czytaj dalej Odpowiedz Anuluj Usuń By Główna STRONY POSTY ZOBACZ WSZYSTKO POLECANE TAGI ARCHIWUM SEARCH WSZYSTKIE Nic nie ma :( Back Home NIEDZIELA PONIEDZIAŁEK WTOREK ŚRODA CZWARTEK PIĄTEK SOBOTA NIEDZIELA PON WT ŚR CZW PT SO STYCZEŃ LUTY MARZEC KWIECIEŃ MAJ CZERWIEC LIPIEC SIERPIEŃ WRZESIEŃ PAŹDZIERNIK LISTOPAD GRUDZIEŃ Jan Feb Mar Apr MAJ Jun Jul Aug Sep Oct Nov Dec teraz minutę temu $$1$$ minutes ago godzinę temu $$1$$ hours ago Wczoraj $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago więcej niż 5 tygodni temu Followers Follow Artykuł premium Kliknij Share aby odblokować dostęp